Nummer 84. Zondag 25 October 1903. 26 ang Jfl T"^ 1 fff1 Chronologisch Overzicht De beteekenis der pfiisverhooging Gemeenteraad van Waaiwiik e m UITVOERINGEN. ««WCBcai WAALWIJK. Door de Harmonie L'Espérance zal Zon dagmorgen 25 dezer ten 12 ure op hare zaal worden uitgevoerd Ouverture. Hoffman. Aux bords de la Simbre. Tack. Souvenir d'Amsterdam. Kessels. Uitvoering te geven door de Waal wiiksche Gymnastiekvereeniging op Zondag 25 October op de zaal Musis Sacrum met medewerking van een gedeelte van het strijkorkest der Btaimuziek van het "2e Reg. Inf. te 's Bo.ch, aanvang te 8 ure. Entrée f 0 25. 11 15 19 22 21 15 17 van de voornaamste gebeurteniss.it in ouze en omliggende gemeenten, gedurende de 25 ja reu dat ons blad bestaat Jan. 1898. De bevolking van Waalwijk bedraagt 5104 zielen. Jan. De hoogwelgeb. heer Jlir. Mr J. B. Verheijen te Loonopzand, inspec teur van het Lager Onderwijs, lid der Eerste ICamer, kaïnerheer van wijlen Z. M. den Koning en van H. M. de Koningin, ridder van verschillende orders enz overlijdt in den ouderdom van bijna 80 jaren. Jan. Herbenoemd tot burgemeester van Waalwijk Jhr. A. E. M. B. van Gro ten hu is. Tot schoolopziener in het arrondis sement Waalwijk met ingang van 1 Februari Jhr. Mr. E. J. B. J. M. Verhijen te Loonopzand. Jan. Mr. Smeenge, lid der Tweede Kamer houdt op Musis Sacrum eeno lezing over de //Droogmaking der Zuider zee." De. ruime zaal was geheel gevuld met belangstellenden, die den gevierden redenaar harhaaldelijk toejuichen. De heer J. B. Timmermans Wz. die den spreker had ingeleid, bracht hem ook aan het einde zijner rede den hartelijke» dank van a'le aanwezigen. Feb. Het hotel en café //De Gouden Leeuw" eigenares Mej. Wed. C. J. Verwiel, wordt door brand vernield. Benoemd tot hoogleeraar in de ont leedkunde aan de Universiteit te Am sterdam de heer L. Bulk, arts aldaar, vroeger als candidaat-notaris werkzaam op het kantoor van Not. Rant alhier. Maart. D? heer Jud. Timmermans Wz. herdenkt den dag, waarop hij vóór 25 jaren, als lid van den gemeenteraad werd geïnstalleerd. Op uitdrukkelijk verlangen van den jubilaris bleef het voorgenomen openbaar huldebetoon achterwege, zoodat alles zich bepaalde tot coraplimenteering door deu Burge meester, de Riadsleden en vele vrienden, iVergadering van heerèn leerlooiers uit Waalwijk, Bezooien en omstreken up de Looiersbeurs alhier ten einde te hespreken de Oprichting eener looiers- verepniging .^T^en~vijftjg t11 belangheb benden waren ter vergadering verschenen Besloten werd een algemeeue oproeping te, doen plaatsen in de dagbladen ter bijeenkomst alhier, waarin verder de plannen kunnen worden voorgelegd en besproken. April. De Gemeenteraad besluit met algemeeue stemmen eene subsidie van t 1000 uit de gemeentekas te verleenen aan de feestcommissie voor de „Inhul- di'gingsfoesten. id. De Kamer van Koophandel verzendt aan den Raad een adres ora te v» rkrij- ge.n dat aan de Maatschappij Vicinaux Hollandais op niet al te bezwarende voorwaarden concessie worde verleend voor den aanleg van een stroomtram door de Groote straat, met beding echter vooral van de meest mogelijke voorzorgsmaatregelen voor de veiligheid en eenige garantie, zoo mogelijk, voor uitbreiding van het verkeer aan de haven. id. Aanbesteding van het Hotel Verwiel Ingeleverd 12 billetten. Hoogste inschrijver A. Longenius te Gestel voor f27400, laagste J. Koeken Tilburg voor f22683. Gegund aan G. de Bont ie Nieuwkuik voor f 23787. April. Vergadering va:t leerlooiers onder presidium van den heer G. Rubbens bij den heer van Krechten. Besloten wordt tot oprichting van eene looisrs- vereeniging voor deze streek. April. Het Nederl. Vocaal kwartet be- slaande uit ning. sopraan, 22 de leden Mej Marie Pen- Mej. Jeanne van Wester hoven, alt, de heer Jean Tijssen tenor (dien avond vervangen door den heer J. Dijker) cn Arie Hille bas, geeft onder leiding van den bekenden compo nist Maurice Hageinan, een concert op Musis Sacrum Eervol ontslag verleend op zijn ver zoek, met ingang van een Juni, aan den heer J. A. Bossers als notaris te Loonopzand. id. Benoemd tot directeur der Rijks- normaalschool te Heusden, de heer C. de Moor, hoofd der school te Drougelen. April. Herstemming van een lid van dc Prov. Staten in het district Tilburg. id. 29 Gekozen Jhr. stemmen de 269Ü stemmen. April. Geslaagd Verheijen met 2707 liet r Verster bekwam 14 17 4 11 voor Ouderwijzer de heeren C. M. Donker, J. B. Overgoor, H. B. Verwiel alhier en J. Benjaminse te Bezooien allen kweekelingen van de Rijks-normaalschool te Waai wijk. Eeni- ge dagen later slaagde ook Mej. M. A. Zij'.mans alhier. Mei. Mr. Bahlraan, lid der Tweede Kamer, zinkt, terwijl hij in de verga derzaal van genoemd iiohaam eene rede uitspreek', plotseling neder en sterft cecige minuten later. Het was dien dag juist een jaar geleden, dut hij op Musis Sacrum eene lezing hield over „Protectie, en Landbouw Mei. De Raad benoemt tot li:l de^ der schoolcommissie de heer Sweens; tot lid vau het U. K. Gasthuisbestuur de heer P. van Loon. Juni. De gemeenteraad verleend con cessie aan de Maatschappij Vicinaux Hollandais voor den aanleg van een tiam door de Nieuwstraat over den dijk (in de helling) in aansluiting met den tram Tilburg- Waalwijk aan de haven. Juni. De Z E. Heer Jud. Sprangers, sedert October des vorigen jaars pastoor dezer parochie viert zijn zilveren Pries terfeest. De gebeele gemeente door wapperden de vlaggen, terwijl de R. K. kerk in- cn uitwendig netjes opge schilderd, in feestdos prijkte Ten 10 ure droeg de Jubilaris eene plechtige FT. Mis op, geassisteerd door zijn Z E. broeder, pastoor te Grave en den W. E. heer Kuipers kapelaan alhier. Onder die H. Mis, beklom de Pastoor den katisel om zijne parochianen te- bedanken voor dc groote belangstelling- in zijn feest betoond en de vele prach tige geschenken bij deze gelegenheid aangeboden. Na afloop van den H. dienst werd bij de Eerw. Zusters brood en geld uitgedeeld aan de armen. Omstreeks den middag kwamen zeer vele ingezete nen den Jubilaris hunne opwachting maken. Aan den feestmaaltijd op de pastorie veréenigden zich em aantal genoodigden, onder wie de Burgemeester dt leden van het R. K Kerkbestuur, de voorzitter der Conferentie van den H. Vincentius ti Paulo, enz. In den namiddag brachten het R. K. Zangkoor, de Liedertafel en beide harmonica den Herder eene ovatie, die door een groote menigte werd bijgewoond. Het feest werd des avonds gesloten met een plechtig H. Lof in de ïapel der Eerw. Zusters. 1. Bij Koninklijk besluit benoemd tot burgemeester van Gendringen Jhr. Aug. E. M. B. van Grotenhuis, mes eervol ontslag als burgemeester van Waalwijk. id. Herkozen bij candidaatstelüng, tot leden der Prov. Staten in het district; Heusden de heeren A. J. Bink alhier, B. A. Middelkoop te Capellc en M. L. Mommersteeg te Vlijmen. Juli. De heer C. v. Delft viert zijn zilveren jubilé als hoofd der School te Druilen, buurt Wolfshoek.1 Vele ge schenken van gemeente, particulieren en oud-leerlingen werden den jubilaris dien dag geoffreerd Juli. Uitvoering door de liedertafel van het dramatisch toonwerk Albrecht Beiling van Brandts-Buijs met mede werking van Mevrouw Orelio van Am sterdam, sopraan en den heer Godefr* v. Iersel, bariton alhier. id De heer H. Breuer viert zijn zilveren jubilé als hoofd der school te Baard wijk. Van schier alle huizen in de gemeente wapperde de driekleur. Het schoollokaal tot feestzaal ingericht, was netjes versierd. Daar kwamen in don voormiddag autoriteiten, particulieren, leerlingen en oud-leerlir.gen hunoti gelukwenschen en geschenken aanbie den. De Liedertafel #Tot Woei der Toonkunst" bracht een ovatie, ter wij in den loop van den namiddag d< harmonie de „Eendracht" van Drunen onder het spelen van vroolijke mar- schen, gevolgd door don Jubilaris en de feestcommissie in tijtuigen, door de gemeente trokken. Na afloop hiervan gaf genoemde harmonie nog een con cert op de speelplaats der openbar» school. 20 Juli. Benoemd tot notaris ter stand plaats Kaatsheuvel, gemeente Loon oj Zand, de heer A G. Mulié, candidaat- notaris t.e Harderwijk. 22 Juli. De heer Jud. Timmermans Wz brengt als voorzitter van den Raad hulde en dank aan Jhr. van Groten huis voor het \ele goede, nuttige en schoone, dat deze gedurende de 1 jaren dat hij als burgemeester fun geerde, in onze gemeente heeft tot. stand gebracht, waardoor zijn naam hier steeds met eerbied genoemd sta worden. In dezelfde vergadering werd van wega den uitgever van Do Echo v. h. Zuiden, den heer J. Timmermans Wz. een tehgrain overhandigd, inhoudende de benoeming van K. A. M, ridder de van der Schueren te Raalte tol burgemeester van Waalwijk, Op voor stel van den Voorzitter werd besloten den nieuwen burgemeester namens den Raad een telegram van gel ukv en selling te zenden. 25 Juli. Eerste bezoek van K. A. M ridder de van der Schueren, benoemd Uovgemeester, aan onze gemeent/ Z. E. A. werd op liet perron van het station verwelkomd door de beid wethouders, met. wie hij in open lan dauer naar het Raahuis reed, waar d geheele gemeenteraad vergaderd was en Z. E. A. door den heer Jud. Timmer mans Wz. als oudste wethouder het welkom toegeroepen en een glas eere wijn geoffreerd werd Na verschillen de gebouwen en instellingen bezocht en het diner ten huize van genoemden Wethouder gebruikt te hebben verliet Z. E. A. hoogst voldaan over de har telijke eerste ontvangst om kwart voor negen weer onze gemeente A.s. Zaterdag o.m Kroningsfeesten Van geachte en bevoegde zijde schrijft men ons Is er ooit reden geweest om te jube len dan is het thans, nu bijna eenparig èn door machinale schoenfabrikanten èn door handwerkers besloten is de prijzen van het schoenwerk te verhoogen. Dat het noodzakelijk was, is zulk een enorm groote waarheid, dat daarover niet de minste discussie heeft plaats gevonden, eenieder beaamde het ten volle dat aan de prijzen waaraan nu geleverd werd de zaken eerder verlies dan winst gaven- Dat zulk een toestand dringend verbete ring behoefde, wie zal het ontkennen, maar de groote moeielijkheid bestond daarin, dat slechts door een optreden van verreweg de overgroote meerderheid verandering kon worden daargesteld en om eenstemmigheid in die overgroote meerderheid te krijgen, dat heeft nog al eenige moeite gekost, doch dank zij het energiek optreden van enkelen en de goede wil van velen is ook die moeie lijkheid overwonnen. Wat nu is de be teekenis dezer prijsverhooging Op de eerste plaats, dat de toekomst voor de schoenindustrie eene vrij wat betere is wat aangaat de te behalen winst nu zal men tenminste kunnen zeggen dat, al is de winst nu nog niet groot dat er toch wat ver diend wordt, en is nu voorkomen, dat dat de schoenmakerij en vooral de kleinere niet geheel en al ten doode is opgeschreven, wat met het oog op de in deze streken nog veelvuldig voorko mende huisindustrie ten zeerste zou te betreuren zijn. En toch zijn het juist nog de vele kleinen, die zich nog niet hebben aangesloten, die zullen nu wel volgen, ja, en hun prijzen ook zoo goed en kwaad als het kan verhoogen, maar veel, oneindig veel meer moeite zullen zij er nu mede hebben, als wanneer zij ook als mannen zich bij de groote meerderheid hadden gevoegd en ook de door handwerkers nog te verzenden cir culaire hadden onderteekend. Ten tweede is het gevolg van de be- weging van prijsverhooging dat het nu ieder duidelijk geworden is hoe noodzakelijk de Bond is van Schoen fabrikanten. Waren er nog die aan het nut van den Bond twijfelden, voor hen die bewijzen van het overgroote nut daar zijn. Ie het gezamenlijk optreden van Schoen- en lederfabrikanten, waarbij met de belangen der Schoenmakerij op de allereerste plaats rekening wordt ge houden, 2e. de gehouden Tentoonstel ling, die wel niet direct uitgaande van den Bond, toch door een der ijverigste voorstanders, de president van de af- deeling Waalwijk, Baardwijk en Besoijen, later president der Tentoonstelling, is in het leven geroepen. Wanneer deze twee bewijzen nu nog niet voldoende zijn, welaan dan het derde bewijs de ver hooging der schoenprijzen moet hen dunkt ons nu wel ten volle overtuigen van de overgroote noodzakelijkheid van den Bond. Wat zou er terecht zijn ge komen van de prijsverhooging Wie zou het initiatief genomen hebben Immers niemand want niemand had er titel voor, en niemand werpt zich maar zoo onge vraagd er voor op om een netelige quaestie als deze tot een goede oplos sing fee brengen. Nu is er kort en goed gehandeld, de schoenmakerij en nog eens wijzen wij er op, de kleine schoenma kerij is voor ondergang behoed. Dat men nu vooral voet bij stuk houdt en dat degenen, die nog niet toegetreden zijn zich haasten om op de eerste plaats mede te onderteekenen de circulaire van verhooging van de prijzen en niet achterblijven om lid van den Bond te worden. Want alleen door samenwer king kan nog veel veranderd en verbe terd worden. Van niet geringe betee kenis ook is de samenwerking die door deze prijsvei hooging is tot stand ge bracht al is men concurrenten, wat men is en blijven moet, dat sluit toch niet uit, dat men ook vrienden kan zijn en gemeenschappelijk voor de verbetering van den algemeenen toestand kan ar beiden. De bond heeft tot meer ka meraadschappelijke omgang in de jaren van zijn bestaan veel bijgedragen, men heeft elkaar beter leeren kennen en waardeeren en door de beweging van de prijsverhooging zijn nog meerderen die vroeger bijna vijandig tegenover elkander stonden te samen gebracht en het nut van die samenkomst en bespre king is geweest dat de scherpe kantjes er wat van zijn afgegaan en dat b'etee- kent zeer veel. Van onderlinge ver deeldheid, overdreven concurrentiezucht enz. waren wij de dupe, de winkeliers profiteerden daarvan ten onzen koste, dat dus te verbeteren is een groote stap in de goede richting. En nog zooveel kan verbeterd worden als men maar wil meewerken, om maar eens een zaak te noemen, het maatwerk (en dat is iets waar hoofdzakelijk de kleine schoen makerij mede te maken heeftj is ook daarin geen verbetering te brengen, dat dit niet langer voor zoo een kleine, niet loonende prijs moet gemaakt wordt Iedereen schrikt van maatwerk af, de de kosten en moeite daaraan besteed, worden gewoonweg niet betaald, dat is slecht voor den patroon, 't is slecht voor den knecht, en toch wat een hoofdbreken kost ons dat maatwerk niet Hebben wij dan voor niets of ten pléziere en in het voordeel van den winkelier ons de laatste jaren met kracht en macht er op toegelegd het daarstellen van fijn mooi passend schoeisel. Het moet erkend, er is gewerkt en met eer mag gezegd worden, het resul taat van dat werken is dat onze indu strie op een zeer hoogen trap gekomen is, hooger dan wij zelf soms nog denken. Maar zijn de finantieele resultaten zoo schitterend, immers neenvoor al de moeite voor al de zorgen voor al de kosten wordt men te slecht beloond. En zoudt ge denken als men daarin nu ook eens eenparig een degelijke veran dering wilde brengen dat dit niet zou gaan Zou men ergens anders als in onze streken met dat, laten wij het vrijuit zeggen, met dat beroerde maat werk wel terecht kunnen. Neen,, larom heeft men ons beslist noodig en dr i :i aai: is het zoo aartsdom dat wij aan bEjven sukkelen en dat maatwerk daarstelic zonder verdiensten. Onredelijk moeten en mogen we niet zijn, maar een billijk loon eischen voor die moeite dat is niet alleen ons recht maar ook onze plicht, plicht voor ons zclven, plicht om ook daardoor den werkman voor dat maat werk beter te kunnen betalen. Dat ieder nu maar eens nagaat of hij niet tegenover zich zelve te kort schiet in dien hij zich verbeteren kan en het niet doet, de weg hoe het kan is aangewe zen, dien weg in te slaan, kost geen andere moeite dan zich als lid van den Bond aan te geven, aan de Bondskas per jaar f 1.cn aan de afdeelingskas per jaar f 1.te contribueeren de vergaderingen die niet talrijk zijn bij te wonen en, wanneer daar besprekingen over een en ander gehouden worden die tot verbetering van de zaak kunnen leiden daar ook eens over mee te pra ten. Zoo komt men waar men wezen moet en het resultaat kart niet anders of dit moet zijn verbetering van den algemeenen toestand, verbetering dus vanzelf ook van den toestand voor ieder in het bijzonder. /4 OPENBARE ERGADERING Vrijdag 23 Oef. 1903 ilcs avonds ten uur. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding 'gemeente rekening over 1902. 3. Ontwerp-besluiten tot heffing van haven- en kaaigelderi hij vernieuwing. 4. Voorstel aangaan lijdelijke gold leen ing van f 3000, v 5. Suppletoir kohier hoofdelijke» omslag. 6. Reclames Hoofdelijke» omslag. Voorzitter: de Burgemeester K.; A. fr.k ridder de van der Schueren.. Afwezig de heeren Jud. Timmermans Wz.\ en Jac. Gragtmans. Na opening legt de heer F. A. Baijens nieuwgekozeii raad" id, die bij de vorige, vergadering niet tegenwoordig was, in handen van den voorzitter de bij de wet gevorderde eedeu af, waarna bij plaats neemt. De Voorzitter„ik wenscli u geluk mijn heer Baijens met het afleggen van uw red, en het vertrouwen U door de gemeentenaren geschonken, en beveel U ten zeerste (Ie be langen der gemeente aan. De, heer Baijens zegt deu Voorzitter dank. Daarna worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Aan de orde I. Ingekomen stukken. a. Een schrijve» der heeren Jud. Tim mermans Wz. en Jac. Gragtmans, dat zij verhinderd zijn de vergadering bij te wonen. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van den heer Jan Trim- hach leeraar der Teekenschool, met bijgevoegd adres der Kamer van Arbeid, om verhooging van salaris. Idem van den heer A. FrMdage, tot het zelfde doel. W~j' Dc Voorzitter„ik stel voor deze te rerivoyeeren aan B. en W. om die hij de begrooting aan de orde te stellen." De lieer Verbant: „ik vind dat die slok ken moesten worden teruggezonden aan de commissie, die kon ze dan indienen A&et haar rapport." De Voorzitter„dat was juist ons plan om daarover eerst de commissie te hooren, en dun hij de begrooting te behandelen. Aangenomen. c. Een schrijven van den heer P. Leftz wijkmeester alhier inet verzoek om verhooging van salaris als zoodanig. De Voorzitter: „ik stel voor dit eveneens bij de begrooting te behandelen." d. De Voorzitter: de kas hij de gemeente ontvanger is opgenomen en in orde bevonden. e. Een schrijven van den heer Ed. de Thouars directeur dc Vincinaux Hollandais te Tilburg waarin hij er op wijst, dat vol gens de politie-verordening werking der stoommachi varen; hij westenwind i on mogelij k noch met paarden binnen te gevaar op de k dat zou stag;, schade en a is met ZD.O k, :"-l daarbij komt hu an si met zich zo verordening 7,waaigat tö laten s'oouien met ér, en daartoe en W. bei )bén de zaak n onderzocht en stellen r politie verordening uibooten of andere schepen raciiL voortbewogen ruet eene grootere snelheid dc kom der haven in- en uittevarsn dan die van een voetganger in stap, cn zulks voor zooveel betreft bet ge deelte der haventaart van de ai de sluis liggende in de Oosterbavenkade aan d

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5