Van Zondag 25 October 1903. Rechtzaken. H andelsberichten. burgerlijke stand. HET GEBEURDE TE WASPIK. UITSPRAKEN KANTONGERECHT WAALWIJK Bjjvoegsel vu De Echo v. u. oiden. r» mo -»-* np Donderdag werd behandeld te 's Bosch de zaak tegen Adr. W. de Br., 52 jaar, leerlooier; Corn. A. van I., 46 jaar, landbouwer; D. V., 38 jaar, arbeider; B. Th. M. De B., 55 jaar, landbouwer; en C. H. De Br., 61 jaar, timmerman en opzichter allen geboren en wonende te Waspik beklaagd van Op 2 October in vereeniging geweld te hebben gepleegd tegen personen en zich te hebben verzet tegen de maréchaussées en deze te hebben mishandeld. Dc brigadier der maréchausée, Collaert te Waalwijk, deelt mede dat in den avond van 2 October om assistentie werd gevraagd van uit Waspik. Direct is hij per rijtuig daarheen gegaan met den maréchaussee Van Wijnen. Onderweg vernamen zij, dat het te doen was aau het postkantoor. Toen ze aldaar aankwamen, zagen zij daar een 300 personen bijelkaar. Toen getuige met den maréchaussee uit het rijtuig stapte werd uit de menigte geroepen, gooi ze dood. De burgemeester, die ook aanwezig was, vertelde getuige, dat die menigte er was om den postdirecteur uit zijn woning te halen. Tweemaal, zoo zeide de burgemeester, had hij gesommeerd uit elkander te gaan. In het bijziju van getuige herhaalde de bur gemeester meermalen de sommatie deels als antwoord riepen enkele uit het volk hoera. Ook werd herhaalde malen met steenen ge worpen en werd ketelmuziek aangeheven. Getuige heeft toen liet publiek verzocht toch gehoor te geven aan het verzoek van den burgemeester, doch steeds bleef men hoera roepen en werd met steenen geworpen. Toen heeft getuige, na eerst de menigte wederom te hebben toegesproken op last van den burgemeester de menigte met geweld uit een gedreven. Zij die niet wilden weggaan, heeft getuige met behulp van den maréchaus see Van Wijnen en den gemeenteveldwachter met de karabijn uiteen ge tooteu en geslagen. Wederom aan het postkantoor gekomen, hoorde getuige roepen maak ze kapot, schiet ze dood. Die troep waaruit dat geroep kwam bestoud uit niet meer dan 10 personen. Ook namen die personen een zeer dreigende hou ding aan. Getuige en do maréchaussee hebben daarop de karabijnen geladen. De pres. vraagt getuige, waarom hij tegen over 10 personen staande de karabijn laadde. Getuige zegt dat de dreigende houding uog niet zou ernstig was geweest De 10 personen kwamen snel op hem aanloopen en getuige was beducht voor eeu aauval. De eerste bekl. is later nog op getuige komen aanloopen met bedreiging: Ik maak je kapot. Op de vraag van den pres. of getuige zich niet in den persoon kan vergissen, zegt getuige, zeker te weten, dat de eerste bekl. getuige beeft aangevallen. Getuige heeft daarop die bekl. eeu slag met de karabijn gegeven om hem af te weren, waarop bekl. zijn aauval herhaalde en getuige meermalen op het. hoofd heeft geslagen. Drie andere personen sprongen toen bij. Ook deze mishandelden getuige.! Van die drie herkent getuige de tweede en derde beklaagde. De vierde is niet door getuige herkend. Getuige heeft toen een schot gelost, doch niet op de aanvallers gericht, maar in den grond geschoten.' Niettegenstaande bleef de mishandeling aan houden. Eindelijk is getuige ontzet door den gemeenteveldwachter. Eensklaps zag hij toen dat een persoon den maréchaussée Van Wijnen bij de keel had. Als dader daarvan wijst getuige aan deu 5en beklaagde. Spoedig schoot getuige de maréchaussée ter hulp, waarop de aanvaller op do vlucht ging. Gedurende den nacht, tot ongeveer I'/ü uur, is er voortdurend zoo nu en dau van achter de huizen met steenen ge gooid Op de vraag van den pres of getuige aau iemand beloofd heeft niet te zullen schieten, zegt get. neen. Ook is er niemand bij hem gekomen die zou gezegd hebben, sla niet, want ik moet miju jongen zoeken. De burgemeester is gedurende de mishan deling gebleven nabij het postkantoor waar niets te doen was. Ook is niet door den le beklaagde aan getui ge gevraagd, wat doet gij miju broer te slaan. Op de vraag van rechter Van Baar, of de mishandeling voortdurend op den openbaren weg heeft plaats gehad, antwoordt getuige bevestigend. Op de vraag van rechter Schade van Westrum, of bepaald de dreigende houding tegen getuige en den maréchaussée was gericht zegt getuige ja. Op de vraag van den verdediger, Mr. P. H. Loeft', of get. beslist kan zeggen of de vierde beklaagde bij de laatste 10 personen is geweest, antwoordt getuige bevestigeud, ook vroeger had hij dien beklaagde ouder het volk gezien. De maréchaussée A. v. Wijnen, te Waalwijk, legt ongeveer een gelijkluidende verklaring af als vorige getuige. Omtrent de mishandeling hem aangedaan, zegt getuige dat die is gepleegd door den 5n beklaagde. Ook deze getuige heeft niet hooren roepen sla niet, want ik moet mijn jongens zoeken. Niet is tegen hem geroepen je moet niet schieten, maar wel, we moeten je geweer heb ben, niet is hem gevraagd wat doe je mijn broer te slaan. De burgemeester, heeft getuige niet op het terrein der mishandeling gezien. Wel later aan het postkantoor. Waar het kalm was, zegt getuige, was de burgemeester wel, niet waar het niet kalm was. Getuige heeft niemand zien wegdragen of zien vallen. De gemeenteveldwach' C. Schconis, dee1' mede, dat in den avond van 2 Oct., naar aan leiding van een veete, die bestond tegenover den directeur van 't postkantoor, een volksop loop ontstond voor het postkantoor en de wo ning van den directeur, liet was toen zoowat 7 uur. Ongeveer 9 uur kwam de burgemeester op het terrein. Kuim half tien kwamen per rij- tnig de maréchaussées. Tc 'oen men de maréchaussées zag, begon men uit de menigte te roepen, sla ze aood en werd er met steenen en stokken geworpen. Op de sommatie van den burgemeester ging men niet uiteen, in plaats daarvan riep men hoera en lang zal hij leven. Daarna heeft de brigadier der maréchaussées gesommeerd en is, toen aan de sommatie geen gehoor werd gegeven, op last van den burge meester de menigte met geweld uiteen ge dreven. Bij zijn verdere verklaring die in hoofdzaak aansluit bij betgeen de vorige getuigen hebben medegedeeld doch op sommige psnten nogal afwijkt, is deze getuige erg voorbehoudend. Meermalen moest, om zijn geheugen te scherpen, de brigadier der maréchaussées door deu president ter hulp worden geroepen. Het O. M. wijst er op, dat zijn verklaring thans afwijkt van zijn procesverbaal. Spr. wijst hem op het gewicht van den eed, en waarschuwt hem voor meineed. Getuigen blijft bij zijne thans afgelegde ver klaring. De burgemeester F. Kamp deelt mede het ontstaan van den volksoploop, die zich reeds een paar avonden vóór 2 Oct had voorgedaan. Op bewuste avond herhaalde zich die oploop wederom. Het werd zoo ernstig dat de hulp der maréohaussée moest worden ingeroepen. Noch op zijn, noch op de sommatie van den brigadier der maréchaussée, wilde de volksme nigte uiteen, zoodat get. ten slotte de ma réchaussée gelastte de menigte uiteen te drijven. Intusschen bleef de burgemeester inde nabijheid van 't postkantoor. De maréchaussées zijn later bij hem gekomen, dezen waren toen zonder hoofddeksels. Get. heeft hun niet gevraagd, wie had en waarom was geschoten. De president merkt get. op, dat hij dan heel weinig nieuwsgierig was, en niet was daar, waar het noodzakelijk was. Op de vraag van het O. M. aan get. of het met zijn goedvinding was, dat die opstootjes plaatshadden, zegt get. neen. Hiermede :s het verhoor der getuigen a chaarge afgeloopen en werd de zitting geschorst tot 2 uur. Get. Jan de Jong, 18 j., knecht te Waspik verklaart, dat bekl. De B. bij wieu hij in dienst is, dien bewusten avond voor half acht thuis was. Get. is toen weggegaan en is om half tien ongeveer weer bij De B. gekomen en heeft hem geroepeu, wijl deze te bed lag. Een minuut of vijf daarna is De B. toen naar beneden gekomen. Get. Boezel, klompenmaker te Waspik is dien avond bij De B. binnen gevlucht en heeft deze ongeveer om half tien in nachtgewaad daar aangetroffen. Even aldaar binnen hoorde getuige een schot vallen. Get. weet zeker, dat een minuut of tien daarna alles buiten was afge loopeu. Get. Corn De Hondt, koopman te Waspik zegt te hebben gezien, dat de brigadier naar bekl. 0. De Br. heeft geslagen. Deze klappen zijn gevallen vroeger dan het schot. Deze get. deelt mede, zeker te weten, dat De B. niet met de maréchaussée iu aanraking is geweest, toeu deze de klap had ontvaugen. A. De Grauw deelt mede, dat hij op de som matie is weggegaan en gegaan is naar de harmo nie. C. De Br. zat toen ook daar. Later is hij wederom naar deu volksoploop gaan kijken en zag De Br. aan het poortje van zijn erf staan. Deze heeft hij eenige oogenblikken later naar de maréchaussées zieu gaau om iets te vragen. Doch aanstonds sloegen deze er op, vermoe delijk met de karabijn; al slaande vervolgden zij hem tot aan het poortje van zijn erf, alwaar De Br. neerviel. Arn. v. d. Oudera, koperslager, zegt, dat hij bekl. O. De Br. binnen zijn woning heeft gedragen Daarna is hij wederom naar buiten gegaan. Eeuigen tijd voor hij De Br waukelend zag, heeft hij een schot hooren vallen. Maré chaussées heeft hij niet gezien. Th Hamers, schilder, deelt mede dat v. I. ongeveer 9 uur bij hem thuis is gekomen, zeg gende, dat hij naar zijn zoon zocht. Van den volksoploop had hij niets vernomen. Van I. is wederom naar buiten gegaan naar het post kantoor, zoekende naar zijn zoon. Eensklaps kwam een der maréchaussées op v. I. zeide daarop sla me niet, ik zoek mijn zoon. De volksoploop was toeu niet zoo bijzonder groot. Adr. Klep, kleermaker, heeft gezien dat de maréchaussées eeu persoon sloegen, welke persoon niemand anders geweest kan zijn dan v. I. Deze was toen op het oogenblik alléén daar ter plaatse. Het getuigenverhoor is hiermede geëindigd. Beklaagden ontkennen allen het hun ten laste gelegde. Het O. M., waargenomen door Mr. Tak, substituutofficier var justitie, zegt dat ook wederom deze zaak heeft doeu zien, dat kleine oorzaken groote gevolgen kunnen hebben. De postdirecteur te Waspik leefde zooals is gebleken, in miuder goede verstandhouding met zijne vrouw. De iuwoners haddeu daarover meerraaleu hun misnoegen te kennen gegeven en besloten hem ketelmuziek te brengen om hem zoodoende uit zijne woning te krijgen. De samenscholingen werden al langer hoe ernstiger, zoo zelfs, dat de hulp der maréchau sées moest worden ingeroepen, en de menigte met de kracht der wapenen moest worden uit eeugedreveu Werkelijk was het tijd dat die hulp kwam om èu het gebouw vau het postkantoor èn het leven van deu directeur te garandeeren. Toen de maréchaussées ter versterking aan kwamen, werden zij met gesis en geroep ont. vangen en mét steenen en stokken geworpen. Het verzet werd ernstig. Onder de persov en hebben de maréchaussées- vooral de brigadier, duidelijk waargenomen de fronies van deze beklaagden, behalve van den vierde beklaagden C. de B., waarin ze zich volgens gehoorde getuigen moeten vergist hebben. ZEd. gaat thans breedvoerig na het verloop der zaak en de afgelegde verklaringen der ver schillende getuigen, waaruit volgens spr. blijkt, dat tegenover den In, 2n, 3n en 5n bekl. is bewezen, dat zij zich aan openbare gewfcldple ging tegen over personen hebben schuldig ge maakt, welke geweldpleging lichamelijk letsel ten gevolge had. Buitengewone feiten zegt het O. M., en dit is hier het geval, moeten ook buitengewoon ge straft worden, en al is de eene beklaagde ook minder schuldig dan de andere, allen dienca over een kam te worden geschoren. Het O. M. vraagt schuldigverklaring van den lu, 2n, 3n, en 5n, bekl. en veroordeeling tot eene gevangenistraf van 3 maanden, en vrijspraak voor den 4o bekl. B. Th. M. De B. De verdediger Mr. P. H. Loeff, zegt, wanneer men goed het feit overziet, volgens hem uiet alleen de 4e bekl., maar allen zullen moeten worden vrijgesproken. Ir. een breedvoerig pleidooi gaat PI. na de afgelegde verklaringen van getuigen a charge, vooral die van den veldwachter en die van den brigadier der maréchaussées. PI. wijst hierbij er op dat, al is in de verklaring van den briga dier hier thans rustig en pertinent afgelegd, en zijn proces-verbaal met de meeste attentie opge maakt, bewezen dat de brigadier zich op enkele punten heeft vergist en de mogelijkhaid dus vol strekt niet is op zijde te zetten, dat niet meer vorgissingen te goeder trouw kunnen hebben plaats gehad. Nog wijst PI. op de afgelegde verklaringen der getuigen a décharge, waaruit blijkt dat bekl. cl!: voor zich bijna onmogelijk op het ^itiok oogenblik ter plaatse kunnen zijn gewaest. Voor wat betreft het nog ten laste gelegde aan le bekl. als zou deze deu brigadier hebben aangevallen, wijst Pl. er op, dat de veldwachter pertinent heeft verklaard, dat hij niet met den brigadier maar met den maréchaussée zoude zijn doende geweest. Dit nu is deze bekl. niet ten laste gelegd, zal dus daarvoor niet kunnen gestraft worden, en van die aanklacht moeten worden vrijgesproken. Pl. verzoekt ten slotte vrijspraak voor deu ln, 2n, 3n en 5n bekl. en voor den 4n bekl., die mischien zal kannen gestraft wordeu, roept hij de clementie der rechtbank in. Prov. 's H. Ct WAALWIJK, 23 Oei. 1903. Bij gunstig weder was de veemarkt heden zeer ruim, voorzien van prima en secondair hoornvee. Vette beesten weinig aangevoerd prijzen sta tionair. Kalfbeesten f 160 a f 240 Dito vaarzen f 140 a f 190 Jorge varkens aangevoerd 75 stuks, verkocht van 1 3.25 a f"7. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 7ü9 kg van 1.17 a f 1.27 per kg. Eieren 5 k 7 cent per stuk. De handel in huiden was deze week niet zoo bijzonder groot als men verwacht had naar aan leiding van de verleende concessie op de prijzen. Het schijnt, dat de looierij uiterst voorzichtig als koopster optreedt, in verwachting van eene lagere markt. Intusschen wordt de voorraad op alle Europeesche stapelplaatsen gestadig ruimer, zoo dat de kans eener min ol meer belangrijke prijs reductie tegen de wintermaanden volstrekt niet uitgesloten is. Toch houdt de eerste hand de prijzen nu nog vast. Zwaar en licht zoolleder in de goede qualiteiten blijft goed gevraagd tegen opgaande prijzen. Inferieure soorten schijnen meer voorradig te komen, zoodat de markt daarvoor niet vooruit is gegaan. Inl. en buitenl. eikenschors met wei nig handel stationnair. Vreemde looimiddelen waren iets meer gevraagd en de prijzen vooral voor Garouille en Quebracho, hooger, de meeste andere soorten in drogen toestand, evenals ex tracten, zijn zeer vast in prijs met neiging tot hooger. De schoenfabrikanten schijnen met pucces de opgezette prijsverhooging hunner artikelen te kunnen doorvoeren. Zij hebben over 't alge meen ook meer commissies dan verleden jaar om dezen tijd zoodat het vooruitzicht bestaat dat de werklieden in den a.9. winter volop zullen kunnen arbeiden. DUSSEN, 15 Oct. Botcrprijs per K..G. van f 1.35 1 50. Middel- markt f 1.44 Aanvoer 33 K.G. Eieren f 1.30 de 26 stuks. WAALWIJK. Van 16-23 October 1903. GEBORENChristiaan Waltheros z. v. W. H. Gas'«lijn en E. Tb. L. Schellekens An lonius Augu9tinus z. v. J. C. Coppens en G. G. M. v. Dijck Albertus Franciscus z. v. P. Hensen en P. v. Riel. OVERLEDENGhristiaan Waltherus Castelijn, oud 7 d. Op 22 October J. IJ. te Loonopzand. straatschenderij, vrijge sproken. A. V. te Waalwijk overtr. huish. regl. gem. Waalwijk, f3 of 1 d. A. L. B. te alsvoor, overtr. pol. verord. f2 of 1 d. P. J. v. H. te Waspik overtr. pol. verord. fl of 1 d. J. M. te Kaatsheuvel, openb. dronkenschap, f2 of 2d. J. J. J. v. D. te Waalwijk, overtr. algem. veiligh. wet. f10 of 8 d. L. v. R. te Kaatsheu vel, openb. dronkenschap bij herh. 8 d. en op zending naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van 6 maandeD. J. S. te alsvoor, overtr. veldpol. f3 of 3 d. 1 M. v. V. 2 C. K. en 3 M. H. allen te Vlijmen, overtr. pol. verord. sub 1 f3 of 1 d., sub 2 en 3 ieder f 1 of 1 d. J. d. H. te Vrijhoeven-Gappel, overtr. prov. regl. fl of ld. A. G. K. te Cappelle, overtr. pol. verord. fl of 1 d. Dezelfde overt, prov. regl. fl of 1 d. J.M.le als*, overtredingen en boete alsvoor. J. W. te Sprang, overtr. veldpol. f 5 of 3 d. J. M. B. te alsvoor, overtr. alsvoor f2 of 2 d. G. de B. te Besoijen, nachtget ucht, f5 of 3 d. J. F. P. te Waalwijk, openb. dron kenschap, f2 of 2 d. A Ph. v. A. te alsvoor, overtr. arbeidswet 2 m. f5 of 2 m. 3 d. Ja. V. h/v. L. K. te alsvoor overt, drankwet, fl5of i0 o. A. V. te Drunen overtr. veldpol. föof 3 d. M. d. J. te Loonopzand, overtr. prov. regl. f3 of 1 d. W. J. P. te Gapelle, overtr. als voor ii of i d. P. v. d. S. te Waalwijk, overt, prov, regl. f2 of 1. d. I

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 7