LANDBOUW. Hot uitspoelen van chili- salpeter. BUITENLAND. Spanje. Macedonië. Japan. BINNENLAND. Jaarmarkt te Waalwijk op Donderdag 5 November. bij de schriftelijke gedachtenwisseling in besla.- neemt, zoo kan men tot geen lager besomming komen dan dat tenminste een vierde deel van elk jaar hiermede heengaal. Tevens wordt het hierdoor al moeilijker om rapporteurs te vinden. Niet alle Ka merleden leven enkel voor de Kameren wanneer dan, gelijk nu, tuaschen het debat over de Staatsbegrooting in de sectiën en in liet openbaar nog de behandeling van ontwerpen iu publieke beraadslaging inschuift, is de tijd van deze rapporteurs derwijs in beslag genomen, dat ze ternauwernood ge reed kannen komen. Op die wijs krimpt de tijd, die voor de behandeling van wetsontwerpen, moties en rapporten overblijft, reeds zeer in. Meer dan 9 maanden zit de Kamer niet. Leggen nu de begrootingen, inclusief die voor Indië, reeds op 3 maanden in sectie, en openbare zitting beslag, dan blijven er nauwelijks zes maanden over voor den eigenlijken legis latieve» arbeid. En, zoo klaagt De Standaard, hier her haalt zich hetzelfde zeer. Bij elk debat wandelt men alle buiten singels om, eer men naar de markt kuiert- ora zaken te doen. Men herinnert zich, hoe nog onlangs, geheel buiten het ontwerp om, een geheeien dag aau de vrouwenquaestie en een dito aan de eedsquaestie teloor ging. Dan komen er amendementen, gelijk nu pas bij de mijnwet, die een dag eo meer ophouden, rn die slechts bedoeld zijn, om algemeeno denkbeelden aan de man te bren gen. En voegt men daar nu nog bij, dat de vierjarige periode ten onzent, bij wisse ling van kabinet, schier allen beteekenenden arbeid op het derde en op het korte vierde jaar saamtrekt, dan is ten volle begrijpelijk, waarom het ten onzent zoo veelszins den slakkengang gaat. Kon men nu nog zeggen, dat deze breede methode van behandeling onze wetten door haar uitnemendheid tot wetten van Perzen en Meden maakte, allicht ware liet product van den wettelijken arbeid tot den prijs van zoo ongemeen langen tijd nog niet te duur gekocht. Maar het tegendeel is waar. Juiut die overlange wijze van werken breekt het aus einem Guss, maakt van menig ontwerp lap werk en zoo verklaart het zich, dat bij hoopen onze eens gemaakte wetten weer om herziening, wijziging en aanvulling vragen, en -lat men bijna nooit kan zeggen, dat een ontwerp finaal geregeld is. En nu kan men hier wel overheen praten, maar toch geeft men zich aan een illuasio ovur, zoo men zich inbeeldt, dat deze stand van zaken de eere en de waardij van het pailementaire stelsel niet ondermijnt. Een parle mentair orgaan> dat snel en goed werkt, win', n achting en waardeering maar ook een parlementair orgaan, dat treuzelt en niet aflevert, geraakt in discrediet. Stellig zou d»H ook de zepuw van het constitutioneel Staatsleven gesterkt worden, indien ons parlement zijn methode van werken herzien kon, en indien goede usantie steeds meer afsneed, wat op een meeting uitnemend ter plaatse, bij het doen van zaken niet thuis hoort. ew. .v*::rr.«»93 Daarvoor zijn sommigen, zoo het schijnt, vreeselijk bang. Zij strooien het daarom steeds bij kleine beetjes tegelijk. Eu als liet spoedig na het zaaien eens een dag regent, dan mecnen ze al, dat nu alles verloren is. Een b"etje regen, nu ja, dat is goed voor het oplossen, zie je, maar zoohi flap, de boel gaat grif naar den kelder. Om hen, die zoo meenen, wat gerust te stellen, het volgende uit mijn ervaring. In den loop van April strooide ik, tegelijk met het zaai en der haver, per H. A. 200 K. G. chili- salpeter en half Mei zaaide ik op datzslfde perceel nog 200 K.G. Het was ontgonnen heidegrond, die voor het eerst een oogst zou leveren. Om de behoefte van zulken grond aan een bemesting met chili te on derzoeken, strooide ik op een perceel van 2 A. in liet geheel geen, op een ander per A. 1 K.G. op een derde 2 K.G. en tot 5 K. G. toe. Laten wij hier terloops, even zeggen, dat het veldje met 5 K.G. de beste resultaten gaf en dat die laatste K.G nog ruim betaald werd. Wij wilden het nu echter hebben over dat //uitspoelen." Als het chilisalpeter «oo gemakkelijk uitspoelt, gelijk sommigen beweren, dan moet er nu toch bepaald niets meer van in den boven grond zitten. Vooral, omdat het water op dien grond zeer goed wil zakken. En toch zag ik voor een paar dagen duidelijk het bewijs, dat nu liet chilisalpeter, dat iu April en Mei gestrooid is, althans nog ge deeltelijk in den bovengrond aanwezig is. Ja, wij zouden haast durven zeggen, dat, als er dan al iets in den ondergrond moet zijn, dit zeer weinig moet zijn. Iu de eerste plaats toch is vau die 400 KG. clii- lisapeter liet stikstofvoedsel gekomen voor een goed gewas haver. De grond zelve kan zeer weinig leveren, zooals bleek op het veldje, dat in het geheel geen chilisalpeter had ontvaugen. Daar was het gewas aller treurigst. En nu weer verder. Doordat de haver wat le lang op wortel bleef slaan tn toen juist stormweer was, bleef er nog al wat haver op het land. Spoedig nadat de oogst van het land was,, liet ik den stoppel volgen. En nu staat het veld mooi groen. De haver is een handbreed lang en staat weelderig. Alleen op de veldjes waarop dit voorjaar geen of weinig chili ;i gekomen, staat ze slecht. Niet dat er minder staat, want dat is een gevolg van den slechten stand der haver, maar wat er slaat heeft een kommerlijk aanzien. Er zit geen groei in. Een groot verschil met het andere. De scheiding is even scherp als dezen zomer fussclien du perceelen. lloe kan nu die haver op het perceel, geheel inct 400 KG. chili bestrooid, zoo fleurig staan, als het niet een gevolg is van de aanwezigheid van een voldoende hoeveel heid stikstofvoedsel? En waar kan dat an ders van daan komen, dan van het in het voorjaar uitgestrooide chili, dat niet geheel door de haver is verwerkt en evonmin, trots al den regen, naar de diepte is ge zakt zoodat wij maar zeggen willen, dat we voor dat uitspoelen niet al te bang be hoeven te zijn. Het valt wat mee. (Veldpost No. 81 14 Oct. 1903.) De strijd te Bilbao is uitgevochten. Maandag zouden alle mijnwerkers weer aan den arbeid gaan op voorwaarde, dat te rekeneu van 1 Jatiuari het loon per week zal worden uitbetaald, dat nadrukkelijk verboden zal zijn vooitaan de arbeiders te verplichten hun levensmiddelen in zekere winkels te kropen en te wonen in bepaalde door de patroons aan te wijzen huizen, afschaffing van het trucstelsel dus. Ten derde zal de gezondheidscommissie een onderzoek instellen naar de waren, dien de arbeiders tot eerste levensbehoeften strekken eu naar de huis vesting der arbeidersgezinnen. De regeering heeft deze bemiddelings voorstellen aan de hand gedaan en oogen— blikkelijk hebben de stakers toegebeten. De patroons waren er aanvaukelijk volstrekt niet op gesteld voor sommige wenschen der arbeiders het hoofd te buigen, maar het schijnt, dat generaal Zappino hun te verstaan heeft gegeven, dat hij zeer besliste orders van de regeering had ontvangen en dal als de patroous bleveu volharden bij hun weigering om toe te geven aan de verlagens van hun volk. de troepen uit het gebied van de mijnen zouden worden weggenomen om te wordeu samengebracht te Bilbao. Een commissie uit de arbeiders is naar generaal Zappino gegaan om hem te bedanken dal hij de staking tot een goed einde had gebracht. Zij verzocht den krijgsman de gevangen genomen stakers hun vrijheid terug te geven en de verzekering te verschaffen dat er geen arbeider zou worden weggezonden. De generaal heeft beloofd dat hij zou sprekeu met de patroons ten gunste van de werklieden. Het gebeurt niet dikwijls, dat een hevige werkstaking eindigt tot de glorie van de bevel hebber der troepen in de oogen der stakers, tot wier bewaking die troepen gezonden waren. Om een duidelijk overzicht te krijgen van den toestand der Oostersche kwestie volge hier een gedeelte van den brief van den Oosten- rijkschen correspondent der //N. R. Ct." te Weenen over dit onderwerp. Na eene beschouwing over de verhouding tusschenErankrijk en Rusland in deze zaak gaat hij verder Intusschen zit de Sultan leelijk in de knel eu weet niet wat te doen. Geen wonder want de eischen der mogendheden inzake Macedonië lijken veel op het stellen onder curateele. Dit geldt in het bijzonder van de bepaling dat aan Hilmi-pasja twee dwarskijkers o' agenten zullen toegevoegd worden, met den last ora de maatregelen van den generalen- inspecteur te controleeren, en die, om deze contróle tot een ernstige te maken, bevoegd zullen zijn het land door hunne beambten te laten bereizen en inlichtingen te verza melen. Dat de sultan op zulk een toezicht op zijn administratie weinig gesteld is, is begrijpelijk. En niet minder onaangenaam is hem het andere voorschrift, dat aan het hoofd der gendatmerie en der politie een buitenlandsch generaal geplaatst zal worden met het recht om Europeesche officieren in dienst te nemen, die o. a. ook rapporten zouden moeten uitbrengen over de houding der Turksche beambten en militairen. Het schijnt dat men een Oosten rij ksch generaal in uitzicht heeft, ten minste de Weensch» kranten schrijven dat de gewezen chef der gendarmerie in Rosnië, generaal Coejtiezaninn met de organisatie van den veiligheidsdienst in Macedonië belast zal worden. Daargelaten of het bericht juist is, houd ik Oosten rij ksche officieren, die in Bosnië gediend hebben, voor zoo iets uitermate geschikt, omdat zij bij analoge toestanden en meuschen een uitstekende leerschool hebben doorloopen en allergunstigste resultaten bereikt. We zien dus, hoe aan de eene zijde scherpe controle over het Turksche bestuui door de mogend heden verlangd wordt en aan de andere zijde door het orgauiseeren van den politie— en veiligheidsdienst op Europeesche manier, een soort regeering in het leven wordt ge roepen, die aan de bevelen der mogendheden zal gehoorzamen, al staan de officieren en de g' neraals der gendarmerie ook nominaal onder den Sultan. Wel een bewijs hoe men, niettegenstaande al die ingrijpende veranderingen, de sou- vereiniteitsrechten van den Sultan wil spareu. Maar dit is slechts voor het oog, en het is begrijpelijk dat Abdoel Hamid er niet aan wil. Dat zal hem evenwel niet veel heipon, want om hem zijn positie recht duidelijk te maken, houdt de Pester Lloyd hem voor, dat ook zijn voorganger* geen baas in eigen huis waren. En de mogendheden, die zoolang geduld gehad hebben, raken dat nu kwijl, en daarom is wat thans verlangd wordt geen onrechtmatige bemoeizucht in Turkijt's bin- nenlandsche aangelegenheden, maar een rechtmatige daad, strookende niet het volken recht en met de strekking om de Porte fe dwingen dat te doen waartoe zij verplicht is in wat ze reeds tientallen van jaren verzuimd heeft. Daarom, hoe onaangenaam het ook voor den Sultan zijn moge, zal hij verstandig doen met zich aan de door Europa verlangde controle en garanties te onderwerpen. Uit het Uiterste Oosten waar de Russisch- Jnpansche onderhandelingen, betreffende Mantsjoerije en Korea, kalm heeten te verloojien zonder oogenschijnlijk gevaar voor een gewapend conflict komen i.u weer berichten, (lat alles er niet zoo heel rooskleu lig is. Terwijl eenerzijds wordt gemeld, dat de Russen zich uit Yongamphode Koreaansche haven terugtrekken en er hun versterkingen slechten, verluidt van de andere zijde, dat de Russen een steenkolenmijnconcessie tot uit voering brengeu in een Koreaansche provin cie die op aandringen van Japan, Engelaud en Amerika voor den buitenlandschen handel gesloten moest blijven. Bovendien zou men in Japan aanleiding hebben tot de vrees dat Rusland zich ook elders iu Korea wil nestelen al welke om standigheden nootlottig wordeu geoordeeld voor een gunstige beëindiging der te Tokio gevoerd wordende ouderhandelingen. Meer direct gevaar voor een conflict in het Uiterste Oosten is ontstaan door de wederbezelting door de Russen van de Mant- sjoerijsche stad Moekden, die sedert April door hen was ontruimd. De Chineesche minister van buitenland- sche zaken heeft verklaard dat hij machte loos is tegenover deze Russische handelwij ze en vraagt daarom de hulp en den raad der bevriende mogendheden. WAALWIJK, 4 Nov. 1903 Drama „Bisschop Hamer." De WelEerw. lieer Arn. Suijs, kapelaan alhier, heeft een drama geschreven getiteld Bisschop Hamer." De vereeniging „Geloof en Wetenschap" nu, waarvan ZEerw. de oprichter en tegen woordige moderator is, had de laatste en vorige algemeene vergadering het genoegen met dit grootsehe werk kennis te maken. Geen wonder dat ook thans zijue vereeniging daarvan de primeur moest hebben. Het drama „Bisschop Hamer" dat weldra in druk zal verschijnen, en een boekdeel van ongeveer 190 pagina's zal vormen, geeft, de naam zegt het reeds, de groote tragédie weder die daar op China's velden is afgespeeld, den marteldood van Mgr. Hamer, voorafgegaan door die van zoovele missionarissen als Pater Dobbe, Zijlmans e. a. Het kolossale werk is geheel in versmaat en verdeeld in vijf bedrijven en achttien rollen zijn te vervullen. De namen der personen zijn chineesch en hebben alle eene zinnebeeldige beteekenis, zij drukken alle een chineesch karakter uit. De loop van het drama doet u de per sonen, tijd, plaats en omstandigheden kennen, de bokser-opstand, het bezoek der missio narissen bij den bisschop, het wegzenden der jeugdige priesters, liet blijven van Monseigneur met eenige getrouwen om hem heen, het verraad, de gevangeueming. Het laatse bedrijf, de ontknooping geeft het verhaal van den glorievollen marteldood en verheerlijking en de bekeering van eenige voorname hoofdmannen der boksers, vervol gens eene heerlijke slotperoratie met slot-, tegen- en toezang door rijen van engelen. Het werk, de vrucht van ruim een jaar arbeid, heeft buiten de vele andere nog die verdienste, dat het historisch-zuiver is, der waarheid getrouw. Dit ter voorloopige kennismaking, later, als wij het belangrijke werk voor ons hebben, hopen we meer daaromtrent te geven. Wij kunnen den WelEeerw, heer Suijs thans reeds gelukwenschen met zijn heer lijk drama, dat door voorname critici is beoordeeld en de goedkeuring kon wegdragen, welk werk voor het tooneel en vooral voor het katholiek tooneel van het grootste be lang is, welk laatste vooral in ons land nog vrij arm mag genoemd wordeu. Het geheele stuk met zijue aangrijpende tooneelen is zeer boeiend, maar met het klimmen der bedrijven, schijnt de belang rijkheid te stijgen en vooral het 5e bedrijf is heerlijk, de ontknooping zooals die ons hierin wordt geboden, is een bewijs van groot gevoel, van een juiste smaak van eene belangrijke gave op 't gebied van tooneel- litteratuur van den vervaardiger. De uitgave komt ten bate van Sparrendaal. Militair Onderricht. Gisteren ziju de voorbereidende militaire oefeningen begonnen in de zaal van den heer Jos. Thijssen alhier. Deelgenomen wordt door 32 jongelieden. De cursus wordt gegeven door 3 instruc teurs uit Geerlruidenberg en 1 u't Waalwijk onder leiding van den leu luitenant W. Santman en onder toezicht van den kapitein StrouckeD, allen van het 6e Reg. Infanterie. Concours. In de laatste algemeene vergadering der soeiefeit de Gczel'igheid is besloten, voor de leden een groot biljart- en knarlcoucours te organiseeren. De verschillende commissies daartoe werden gekozen. Vriendenkiing. Bij den heer Jos Thijssen, Markt alhier, is opgericht eene tooneelvereeniging „De Vriendenkring". Een 12-tal jongelieden maken d larvan reeds deel uit. Men gaat ijverig aan de repetitiën daar men zich voorstelt met Vastenavond de eerste uit voering tc geven. Het beste succes aan de vereeniging. Politiezaken. Zondagnamiddag had alhier aan de Put— steeg eene vechtpartij plaats tusschen eenige schoenmakers en kantoorklerken, waarbij zekere klerk B. deerlijk werd mishandeld, zoo zelfs, dat hij een huidwoud aan het voorhoofd bekwam. Hoewel hiervan geen aangifte is gedaan, doet de wachtmeester toch onderzoek, om deigeiijke schandalen zooveel mogelijk legen ie gaan Gisteravond kwam zekere koopman T. •huil en had blijkbaar hier en daar aange legd. Zijue familie dit waarnemende zou hem behulpzaam zijn bij het ontspannen van zijn paard. Die hulp verlangde hij niet en werd toen zoo opgewonden dat hij bij zijnen broeder 6, bij zekere K. 1 en bij zich zelf l ruit siuk sloeg. De hulp der politie werd ingeroepen, de Brigadier verscheen direct ier plaa'se en maakte verbaal tegen genoem den T. De glazenmaker heeft dus weder werk. Provinciale Staten van Noord-Brabant. Aau Provinciale Stalen van Noordbrabant is de briefwisseling overgelegd, gevoerd in zake den aanleg van het kanaal loopende van de Zuid-Willemsvaart over Tilburg naar den Arner en de Mark, tusschen den mi nister van waterstaat, den hoofdingenieur van den prov. waterstaat van Nonrdbrabant en de gemeentebesturen van Breda en Til burg. Ged. Staten verklaren van oordeel te ziju dat de bezwaren van technisclien aard tegen de uitvoering van dit werk als opgeheven kunnen worden beschouwd eu de minister verklaart zich bereid een ontwerp van wet in le dienen tot die uitvoering van rijks wege, indien overeenstemming zal kunnen worden verkregen tusschen het rijk en de provincie omtrent beider financieele ver houding in deze zaak op de daarbij aan gegeven grondslagen. Waren de kosten van aanleg volgens het ontwerp, waarop o. a. de brief van den minister van 28 Eebr. 1901 betrekking had begroot op f 5,0u0,000 thans zullen die kosten, volgens het gewijzigde ontwerp t 7,500,000 bedragen, en in die meerdere kosten van f 2,500,000 zou de provincie dan voor f 793,000 zijn betrokken. Tegen over de aanzienlijke meerdere uitgaaf zou de provincie worden ontheven van de kosten van aanleg enz. voor wateroppomping uit de rivier den Dommel, geraamd op f 130,000 Het ligt in het voornemen van Ged. Staten zich met den minister nader over den vanwege de provincie te verleenen steun in betrekking tc stellen. De Koningin tc Wumlsbeck Men schreef Maandag uit Schwerin Gelijk reeds telegrafisch gemeld is, zal koningin Wilhelmina den 5den November het regiment huzaren te Wandsbeck, welks chef zij sedert 31 Augustus 1888 is, op het oefen-terriju aldaar in oogonschouw nemen. De stad Wandsbeck zal deze gelegenheid tc baat nemen, om de Koningin en haren gemaal feestelijk te huldigen. Om elf uur 's ochtends komt het vorstelijk paar op het versierde station aan, waar de commandant van de huzaren, luitenant-kolonel von Zitzewitz' de gasten zal begroeten. Na hem zal een de putatie uit het gemeentebestuur met den opperburgemeester Rauch aan haar hoofd, de Koningin uit naam van de stad welkom heeten. Daarop stappen de vorstelijke be zoekers iu een rijtuig met vier paarden eu voorrijders. Een half eskadron huzaren rijdt voor den stoet uit, een ander sluit den stoet. Op het oefen-terrein is het regiment in vier eskadrons iu orde van parade opgesteld. Op den weg naar het terrein zullen de kinderen van alle scholen, alle militaire vereenigingen de vrij willige brandweer en de miliciens geschaard staan. Na de parade wordt in het officier-casino een tweede ontbijt aangeboden, waar behalve de vorstelijke gasten en hun gevolg en de officieren van het regiment, ook vertegen woordigers van de burgerij zullen aan zitten. Na drie uren in Wandsbeck vertoefd te hebben zullen de vorstelijke gasten weer vertrekken. Zaterdagmiddag zijn naar men ons uit Schweriu meldt hertog Paul met zijn gemalin en zijn dochter Marie Antoinette, alsmede prins Ileinrich XVIII van Reuss met zijn gemalin, bij de Konin gin eu groothertogin Marie te llabenstein- feld op bezoek geweest. Zondagochtend zijn de Koningin en hare schoonmoeder te Schweiin de godsdienst oefening, ter herdenking van de Reformatie in de Domkerk komeu bijwonen. II. M. de Koningin eu Z. K. H. de Prins ziju voornemens na huu terugkeer op het Loo (7 dezer), nog ruim een maand aldaar te verblijven. De koninklijke familie zou dus tegen de helft van December in de residentie terugverwacht kunnen worden. H. M. de Koningin-Moeder denkt ua afloop van Haar buitenlandsche reis een aflittal dagen op hot Loo door te brengen Van ccn miraculeuze genezing. Door moeder Catharine, moeder-overst. in het gesticht „Voorburg" ie Vucht, is e« verslag opgemaakt, dat dezer dagen dom den deken van s Hertogenbosch naar Rome is opgezonden, en dat de geschiedenis behelst van de jongste wonderdadige genezing, t0e geschreven aan het miraculeus beeld va„ O. L in «le Sr Janskerk te 's Hertogen- bosch, welk beeld, na in 1629 naar Beleie te zijn gebiacht, sedert 1853 weer in de St Janskerk terugkeerde, waarom dan ook den 2 m Dec. e.k. het gouden feest van dien terugkeer luisterrijk zal worden gevierd In dit verslag wordt omtrent de gen'eziop het vo Kende medegedeeld Zuster Materna geb. 1866, onrvin in het jaar 1892 in hei gesticht „Renner van Arlrel" te 's Hertogen, bosch van een verpleegde een schop tegen de knie, waardoor een zwelling van dat lichaamsdeel ontstond, die door drie geneer, neeren van 's Hertogenbosch niet kon worden weggenomen. In 1894 naar het gesticht Voorburg" te Vucht overgeplaatst, namen de pijnen van zuster Materna daar zoo toe dat zij in 1895 het bed moest houden Ouder behandel.ng gesteld van prof. Narath te Utrecht, verbleef zij aldaar ruim drie maanden in het St. Andreas Ziekenhuis onderging er een operatie aan de knie' keerde naar „Voorburg* terug en bleef nJ geruimen tijd onder behandeling van geuoc-m den professor, met het resultaat dat zij alhoewel moeielijk en zeer pij,.lijk, toch weer gaan kon en niet bedlegerig was; - van trappen klimmen of knielen was bij haar echter geen sprake. Op de 9.) Juni 1900 vertoonde zich bo ven den enkel van hetzelfde been een roodc plek, die weldra iu een wonde van de groo te van een 2J/3 centstuk overging en veel bloed en etter ontlastte, zoodat het verband er omgelegd driemaal daags, als geheel door boeken, door een ander moest worden ver vangen. Volgens de geneesheeren moest het beer wordeu afgezet en nu wenschte men op 21 Aug. nog eens een ander geneesheer te s Hertogenbosch te raadplegen, waaien zuster Materna onder hevige pijnen door 4 barer medezusters en den koetsier in eet rijtuig werd geplaatst waarmede zij circa 10 uur in den morgen te's Hertoge- bosch aankwam. Aan den wensch der lij- deres om eerst te worden gebracht naar hel beeid van O. L. V. in de St. Janskerk, waartoe zij twee novenen had gericht, wed voldaan, eu werd zij op 2 stoelen voor ./<- noemd beeld nedergelegd. Daar bad zij lang en vurig om herstel, „opdat zij weerb staat zou z:jn haar liefdewerk uitteoeffcueii,' en na ongeveer s/4 unr te hebben gebed» voelde zij over al haar ledematen een beviq en koude rilling gaan en tevens was de piji verdwenen. Zij stond van de stoelen op, zeide tegen de moeder overste, die bij hasi was, „Moeder, ik ben genezen", liep naar het rijtuig klom er zonder eenige hulp in, reed met de moeder-overste naar het oude mannen eu vrouwenhuis te 's Hertogenbosch, omdeed daar zelf het been van het verband beklom zonder moeite de hooge trap, die er naar de kapel leidt en knielde dank zeggend voor het Allerheiligste Sacrament. Vau dien dag kwam noch bloed, noch etter uit de wonde, die den 4eu Sept. de korst liet vallen, waarna zuster Materna, tot op den huldigen dag zonder pijn bleef e; zonder stijfheid in de knie, loopende e: knielende als al haar medezusters. Tweede Kamer. Dinsdag is te Rotterdam officieel candidal geeteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten Generaal in liet kiesdistrict Rotterdam V, de heer mr. E. E. van Raalle die, daar hij de eenige candidaat was, alt lid der Tweede Kamer verkozen is verklaard Diefstal. Uit Tilburg meldt men Dinsdag is gevaukelijk naar Breda over gebracht P. Cl., magazijnmeester des heercc S. C. alhier. Hij heeft bekend de dader te zijn van den diefstal van goederen uit het magazijn van zijn patroon en ze bij een gros sier in manufacturen te hebben te gelde gemaakt. Ongeluk. Maandagochtend geraakte te Oss de wissel wachter Elberse onder den trein, die 7.2$ het station nadert. Hij bekwam zware ver wondingen aan de beeneu. Een paar dokters verleenden geneeskundige hulp. Reclameplan. Men verneemt van een zonderling reclame plan. Door den heer De Vita te Amsterdam is aan B. en \V. van den Haag verlof gevraagd tot het instellen legen den volgenden zomer van een dienst met automobieleo van 18 d 20 personeu tusschen den Haag en Scheve- ningen, waarbij het vervoer kosteloos zoa geschieden, doch ieder passagier verplicht zou zijn een exemplaar van zekere courant te koopen. Het mes. De Amersfoortsche kermis heeft ook veeti dit jaar een droevig einde genomen. Werd Zaterdagavond reeds een burger, A., in den Arnhemsche Straat ernstig in den arm ge- sneden door een infanterist, tegen 12 uur 's nachts stak de huzaar K. F. M. den burger Gerrit Hooft zoodanig met een mes in de borst, dat de long geheel doorboord was w de dood vrij spoedig intrad. M. is fkonislig van Vaassen. Een volledige bekentenis hen! hij Dog niet afgelegd. Zondagavond is H door de politie aan de militaire autoritei™ overgeleverd, terwijl het 'ij van den vcr- slagene naar het mi iül hospital's vervoeri om geschouwd re w. den. Gestolen. Maandagavond vertrok een dame te Am sterdam met den expressetrein naar Parijs-

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 2