S' i: 41 I k BINNENLAND. BUITENLAND. Duitschlaiid. Japan en Rusland. Italië. ,i!1 !l; 1 j I i 1 5 B' i i i te waken, dat de vreedzame handol op de Landengte niet langer door een onafgebro ken reeks »an onuoodige en verwoestende burgeroorlogen verstoord wordt. Eu of men n i al zegt, dat het zeer nut tig zal wezen voor de rust opporuniteit heeft nooit de rechtvaardigheid mogen over- heerschen De Londensche bladen doelen mee, dat de Columbiaansche regeering in waardige en krachtdadige termen geprotesteerd heeft tegen de aanmoediging van den opatand door de Unie en tegen de erkenning van Panama door de Amerikaansche regeering. De consul van Columbië te Antwerpen schrijft aan de Antwerpsohe dagbladen Laat mij toe, eenige terechtwijzingen te brengen in de berichten uit Amerikannsche bron betreffend# den opstand die, zooals iedereen weet, voorbereid werd door de Amerikanen, met de hulp van eenige verra ders, die weldra hun verraad bitter zullen betreuren. Het is duidelijk, dat de Amerikanen, wier doel is, de landengte in te palmen, enkel een voorwendsel zoeken uianr Co lumbië zal zijn plichten weten te vervullen en troepen zullen te voet op Panama aan rukken. Volgens een telegram, dat ik van mijn gouvernement heb ontvangen, moeten binnen een paar dagen 7000 man aankomen te Savanilla, op weg naar Colon in dit getal zijn er 500 man uit het departement Antio- quta, terwijl ook het departement Canca zijn contingent stuurde. Zij die in opstand kwamen te Panama zijn reeds verdeeld en het grootste deel hunner troepen zijn negers uit Jamaïsa en Curasao. Ten slotte zegt de consul nog eens, dat Columbië ten koste van het bloed zijner zonen Amerika beletten zal, na de Colum- bianen te hebben verdeeld en de revolutie te hebben aangestookt, de streek de land engte in te palmen. Deze hoogvliegerge idealist, schijnt waar lijk te raeenen, dat zijn landje iets tegen de Ver. Staten kan doen Tragisch. Immers er wordt gemeld Admiraal Coghlan heeft bevel gekre. en onverwijld met president Roosevelt's jacht Mayflower naar de Landengte te gaan, om het bevel te voeren over de Amerikaansche vloot te Colon en Panama en over de troepen tot bewaking van den spoorweg. De vraag is nu maar, of althans van de koopsom voor de concessie de vorige eigenaar, Columbia, nog iets krijgen zal. gepreconiseerd en de kardinalen Merry del Val en Calagarie gecreëerd, heeft de H. Vader een toespraak gehouden, die groot opzien heeft gewekt vooral in kringen, waar men hoopte, dat de Paus om Jen wille van den „vrede" van den roof zijner staten niet spreken zou. De H. Vader verklaarde: Het is een zaak van het hoogste gewicht voor het Christendom, dat de Paus in het bestuur der Kerk vrij is, en niet onder de macht van eenigen snuverein sta. Daaro u betreuren Wij, volgens den plicht, dien Ons ambt ons oplegt en den eed, die ons bindt, het zware onrecht, dat ons is aangedaan. In dit opzicht is het onmogelijk, de politiek te scheiden van de plichten van het Paus schap. Voor de vrijheid der katholieken in alle deelen der wereld is het noodig, dat de Paus, als hoofd der katholieke Kerk, voort durend verbinding heeft met de vorsten en presidenten der andere staten. dat ernstige gevolgen had kuunen hebben. In de fabriek, die geheel vernieuwd is, wa ren nieuwe retorten aangebracht, waarvan er een met een hevigen knal openvloog. Het gebouw stond opeens als in lichterlaaie. Door het flink optreden van het werkvolk mocht men er gelukkig in slagtn grooter onheil te voorkomen. De werkman N. v. Ooijen kreeg brandwonden in het aange zicht, eveneens de lantaarnopsteker A. v. Baardwijk. Door liet afsluiteu der hoofd kraan heerschte m de stad eenige oogen- blikken volslagen duisternis. v^er zegl. verbaasd te wezen over de nieuwsgierigheid, welke ten aanzien van zijn regeeringsprogram is aan den dag ge legd, waot Z. H. zou geen anderen weg kuunen bewandelen dan door zijn voorgan ger was betreden. Z. H. gelooft niet, dat hij den triomf van de waarheid en het recht zal beleven, maar hij zal zijn krachten in spannen om de waarheid krachtiger te grond- vesteo en te verbreiden. De wetenschap vreest hij niet, daar tusscheu geloof en we tenschap geen strijd bestaat. Iu den aanvang zijner toespraak zeide de H. Vader, dat hij getracht had zich aan het hoogepriesterschap te onttrekken, dat te zwaar voor hem was in de gewichtige tijds omstandigheden, maar dat hij, zich aan den wil van God onderworpen hebbeude, zich ook zou inspannen om den hem toever trouwden geloofsschat ongeschonden te be waren en de sociale quaestie te behartigen. De Franschc publicist Des Houx verhaalt to de Matin, dat de H. Vader hem in audiëntie heeft ootvaogeu en tot hem heeft gezegd „In Frankrijk heeft men een politiek be gonnen, die ik Godmoordend zou willen noemen, waut terwijl men de geloovigen in t nauw brengt, bedoelt men Christus, Wiens vernedering men nu aan de Kerk vernieuwt." De H. Vader had verder de geloovigen gewezen op de plicht, zich bijeen te scharen, cn verklaard, dal de Kerk tot geen partij behoorde erop wijzend, dat ook in vele re publieken de katholieken volle vrijheidgenieten. De Duitsche Keizer is geopereerd. Zijn stembanden waren aangetast door een poliep. De toestand van den Keizer is naar om standigheden zeer gunstig. Op raad van de professoren moet de Keizer zich van spreken onthouden, totdat de door de operatie ver oorzaakte wonde genezen is. Het pleit voor de genegenheid van het Duitsche volk voor den Keizer, dat het zich over deze operatie ongerust maakt en haar m verband brengt met de vreeselijkc ziekte, waaraan voor 15 jaren de vader van dezen keizer is beiweken, Hetzelfde orgaan is aangetast en dat is voor de openbare meening genoeg om zich ongerust te maken eu te spreken over een erfelijke ziekte. Men merkt nu ook plotseling op, dat de Keizer tn den laatsteo tijd niet heeft gespro ken in het openbaar, en dat graaf van Bu— low bij het te water laten van het nieuw Duitsche pantserschip de rede heeft uitge sproken, wat in den r#gel het werk is "van den Keizer. Niettemin heeft deze operatie, waarbij de keizer van een gewone huis- of tuicpoliep is verlost, niets te maken met het kankerachtig gezwel, waaraan de vader des keizers, Fre- denk I, is geboren. t ls te hopen, dat de Keizer zich spoe dig weer vertoonen kan om een eind te ma ken aau de ongerustheid van zijn volk. In het Oosten schijnt het nu weer minder vrede—achtig te staan. Verschillende dagbladcorrespondenten mel den, dat de Raad van State te Peking de provinciale overheidspersonen telegraphisch heeft aangemaand, ten spoedigste soldaten aan te werven en schietvoorraad aan te schaften voor de verdediging van de kust, oaar het uitbreken van eeu oorlog tusschen Kus'and en Chma vaststaat. Dus dan zou ook vaststaau, dat Japan en China samen den oorlog ondernemen." Of willen de Chineezen alleen den Rus uit hun land verjagen Zou 't de keizerin in het hoofd gestegen ztjn I" Japan is men erg boos op Frankrijk en daar schreeuwt de oorlogsgezinde pers nog hard. De correspondenten der „Daily Telegraphs „linies* te Weenen maken melding vau wik ?eru.f als zouden de Czaar en keizer Wilhelm het eens zijn geworden over de po lillek in het verre Oosten. Indien Japan den oorlog verklaarde aan Rusland, met hulp van Engeland, zouden de Russen verzekerd zijn van de hulp vau Duitschland. Waarheid Ja, 't is toch veikeersmiddelen Eu ioch en een maar mooi met die snelle je weet alles dadelijk, weet je niets 1 In hst Maandag gehouden consistorie waar o- m. Haarlems bisschop mgr. Callier werd WAALWIJK, 11 Nov 1903. Benoemd. De oud-brigadier der maréchaussee Kooijnun is benoemd bij de Holl. Buurt spoorwegen te 's-Bosoh. Rijksnormaallessen, Waalwijk. De drie leerlingen der R. N. 1. alhier, A. A. van Dommelen, A. C. Kluytenaar en W. v. d. Horst, die Zaterdag 1.1." te Venlo deelnamen in de vrije- en ordeoefeningen, verkregen de gewenschte acte. Goede vangst. Zondagavond liep eenc koe onbeheerd op de straat, zij werd door eenige personen gevangen en naar den wachtmeester ge bracht, waar ze d#or den eigenaar is terug gehaald. Ongeval. Een jongmensch zekere V. in de 2e Zeiue had hot ongeluk van lijn paard te vallen, met het gevolg, dat het paard hem hevig op aijn buik trapte en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Baldadigheid en diefstal. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn weer baldadigeu aau het werk geweest maar ook hebben ze een en ander mede genomen. Op een plaats ia in den tuin nog al wat verwoest, verder werd hier wat leer op een andere plaats een paar konijneu gestolen. Politiezaken. Zaterdag werd het naburige Besoijen be zocht door een onbekend manspersoon, zich noemende Jonkheer, die verschillende wo ningen alhier o. m. ook die van de overste van het klooster en die van den Predikant wist binnen te dringen, en aldaar zijnde op vertoon van eenen brief, inhoudende valsche voorgeven» van ziekte enz., het mtdelijden trachtte op te wekken, om papier van hem te koopeu of wel een gift nau hem te over handigen. De Overste kocht van hem nog voor f 1,10 schrijfpapier uit bangheid om van hem af te zijn. De predikant wilde hem uit medelijden een boterham doen toe dienen, doch Jonkheer verlangde dit niet en had liever een gift in geld om elders eeD broodje te kunnen koopen, hetgeen hem werd geweigerd en aldaar zonder iets kon vertrekken. Na des avonds ten huize van den Burgemeester te Waalwijk zijne practijk nogmaals beproefd te hebben, werd hij door Z. E. A. tot het ontvangen van reisgeld, naar dan Wachtmeester gezonden, aan wie hij werkelijk om reisgeld bedelde, doch deze hem herkennende ^oor een oude be kende vau de politie, rekende hem in om nog 6 vonnissen van dronkenschap te ver effenen, maakte proces-verbaal wegens be delarij tegen hem op en zond hem daar voor den 9den dezer naar de gevangenis te 's-Bosch. Hij is genaamd P. W. H. B. Men zij dus voor dergelijke liederlijke lieden op zijn hoede. Werken voortvloeiend uit de opening van den Nieuwen Maasmond. Blijkens het afdeelingsonderzoek tot ver- hooging en aanvulling van Hoofdstuk IX (Waterstaat) der Staatsbegrooting 1903, be tuigen sommige leden hun ingenomenheid met dit voorstel en juichten toe dat de mi nister een deel der voorgenomen werken nog in dit jaar wenscht aan te besteden. Eenige leden verklaarden zich nief (e kunnen vereenigen me' het voornemen van den minister, om aan den afsluitdijk door de Ueerenwaardensche Overlaten een kleiner profiel te geven dan aanvankelijk was aan genomen. Met het oog op de groote be langen die het hier geldt, achtten deze leden eene besparing van één ton gouds niet vol doende om eene zoo diep ingrijpende wijzi ging van het oorspronkelijke plan te moti- veeren. Andere leden zagen niet in, waarom het iijk voor dezen dijk meer zon uitgeven dan naar het gevoelen van de deskundige amb tenaren noodig is. Het Hof. Maandagmiddag woonden H. M. de Konin gin met Prins Hendrik de rijlessen bij van het staldepartement, waarna Zij een wandeling in 't Koninklijke Park maakten en daarna een rijtoer door de bosschen in den omtrek. 's Middags om halfvier kwam de Minister ran Buitenl. Zaken ter audiëntie, die weder met den trein om halfzes vertrok eerst in de herberg dan in de school en na schooltijd H H. M. de Koningin en Prins Hendrik haalden Maandag van het station te Apeldoorn af, den per trein 6.19 aangekomen prins tan Bentheira, diens gade en den oudsten zoon. De Vorstelijke Familie vertrok in twee hofrijtuigen naar het paleis. Onder begunstiging van heerlijk najaars weer stoomde Zaterdagmiddag te 4 u. 25 de extra trein, langs tie, in de schoonste herfsttinten gekleurde paleislaan, tot liet paleis Het Loo, en bracht de koninklijke familie weder op haar geliefkoosd buiten verblijf. Op het p#rron bevonden zich, behalve een aanzienlijk aantal belangstellenden, de burgemeester, de hofarts, de jagermeester en de opperstalmeester. H. M. de Koningin en Prins Hendrik vlug den salonwagen verlatende, begroetten deze heeren met een handdruk. Het open hofrijtuig, dat gereed stond, werd aangeroepen en nadat de vorstelijke personen daarin hadden plaats genomen reden zij onder hartelijke hoera's der aan wezigen naar het paleis, waar onmiddellijk de standaardvlag geheschen werd. H. M. de Koningin-Moeder bezocht den 3en November Bozen en den Mendelpas. Het weder te Méran is prachtig. Hr. Ms. gezondheidstoestand is uitstekend en de Koningiu-Moeder geniet zeer van Hatr verblijf. Boomen en struiken ziju nog bijna geheel in blad met een pracht van tinten in rood en geel als men zich nau welijks kan voorstellen en ook nog een heerlijke temperatuur zoodat men nog met het grootste genoegen buiten zit en aan geen winterkleeren denkt. Omstieeks 10 November denkt H. M. naar Nederland terug te keeren en nog een kort verblijf te houden op het Loo. Kerknieuws. Te St. Oedenrode overleed de Zeerw. heer A. J. H. van Heek die daar bijna 40 jaren pastoor was en zeer gezien en bemind werd. In de kapel der kathedraal van St. Jan te 's Hertogenbosch waar het antiek altaar zal geplaatst worden ziju, volgens den Nbr., wederom oude muuischilderingen ontdekt. Wielrijden. Van rijkswegen zal binnenkort worden aangelegd een wielerpad langs den rijksweg 's Hertogenbosch—Tilburg, eennerzijds aan sluiten de aan dat van den Bosch naar Vucht andere zijds aan dat van Tilburg naar Breda. Groote brug. De grootste draaibrug iu Europa de nieuwe spoorbrug te Velscu wordt morgenochtend beproefd. Om halfnegen moeten de locomo tieven aanwezig zijn. Staking betaling. Naar men verneemt beeft de firma Gebroe ders van Hoytema, kassiers en commissio nairs in effecten to Delft (van welke d«' firmant H. v. H. correspondent le klasse der Nedt-rlaudsche Bank is) Zaterdag hare betalingen gestaakt. Na het faillissement van de firma Van der Mandie Co. heeft het grootsfe gedeelte der cliontèle van de laatstgenoemde zich verplaatst naar de firma Van Hoytems, en algemeen en onbeperkt was het vertrouwen in de soliditeit van dit huis. In de stad heerscht er dan ook in letterlijken zin al- gemeene verslagenheid. Het kantoor wordt door de politie bewaakt. Er zijn geruchten in omloop, volgens welke de firma surséance van betaling heeft aangevraagd of dit nog zal doen. Deze ge ruchten zijn echter van allen grond ontbloot. Een der lirmanten verzekerde ons dat eene zoodanige aanvraag niet zal worden gedaan en dat de betalingen gestaakt zijn in af wachting van een vermoedelijk faillissement. Middeleeuwscbe toestanden. Men schrijft uit Nijkerk De vorige week is de zoon van N de Gooijer uit Nijkerkerveen, onder de gemeente Nijkerk, nadat hij aan de halte Slichtenhorst was uitgestapt, onverhoeds op het lijf ge vallen. Met een mes werd hij aan het hoofd ernstig gewond en zeker zou het hierbij niet gebleven zijn, was op het hulpgeroep niet de vader vau den aangevallene die eveneens aan de halte was uitgestapt, toegesneld tot ontzet. De dader is herkend en zal met den rechter kennis maken. De nachtelijke aanrander is beschuldigde in een zaakje, waarbij de zoon van N. d. G. als getuige a charge zou optreden. Nu is echter het toppunt van ruw geweld oereikt in den daad, die het geheele Nijkerker veen en de Nijkerksclie politie in beroering brengt. Terwijl alles zich bij de familie De Gooijer ter ruste had begeven, werd er op de ramen geklopt. Toen de vrouw des huizes op dat geklop wilde opstaan, vielen tegelijkertijd na elkander van zeer nabij twee schoten, waardoor niet één ruit in den voorgevel heel bleef. De dader die wel gezien, maar niet herkend is, pakte zich ijlings weg In de kamer vond men een zestigtal grove hagel korrels. Gelukkig werd niemand gekwetst, maar het spreekt, dat het gezin den nacht in de grootste ODrust doorbracht. Het is zeer waarschijnlijk, dat beide wan daden met elkander in verbinding staan. In Nijkerkerveen toch doet men veel aan strooperij en voor diefstal van kippen enz. schrikt men niet terug. Tot hedeu viel het voor de politie hoogst moeielijk de daders te snappen. Vermoedelijke daders worden herhaaldelijk voor den rechter gebracht maar moeten vrijgelaten worden uit gebrek aan bewijs. Velen durven geen aangifte van dief stal doen, nog minder te getuigen, uit vrees voor een wraakoefening. De zoon van de G. en zijn familie met hem zijn hiervan waarschijnlijk ook slachtoffers. Brand. Uit 's Besch schrijft men De boerenhofstede De Ilaarzik, in eigen dom toebehoorende aan en bewoond door H. van Hamoud, te Sint-Michielsgestel, i& Zaterdagnamiddag geheel en al in asch gelegd. Ook 3 vette kalveren, 3 gemeste varkens eu een der twee hooibergen, benevens het huisraad, werden een prooi der vlammen waartegen de brandweer van Sint-Michiels gestel, tijdig ter plaatse aanwezig, weinig of niets vermocht. Gelukkig konden de koeien er het paard nog iufijds worden gered en heeft men bij deze ramp ook geen menschenlevens te betreuren. De geleden schade wordt, althans voor een goed deel door de assurantie gedekt. Dit neemt echier uiet weg dat van Ilamond, die in den loop van dezen zomer reeds zes varkens aan „de ziekte* verloor, groote schade lijdt en met vrouw en drie kinderen dakloos is. van de twee k naapjes meester. Beid, snelden weg en zochten bescherming onïï terrein van de zooeven p he{ behoorende zooeven genoemde villa fno °an Mevr. ll„ël]. Nauwe,Hl waren evenwel het hek binnen of hunner kwam te vallen e„ etortt9 Jj| ee« °".de kieaelateenen/dï Het toen Een gevolgen van den val bleven met uit knaapje bleet bewegingloos liggen en de keukenmeid het op haar armen had m nomen, en bomen gedragen, was het I g reeds ge,oden. Een fnmiddeTs er geroepen arts constateerde heraenaandoenin^ Vijf—en—twintig dniern.l gulllea mcer papier. wetsontwerp is ingediend tot verhoo. ging van de begrooting 1902 voor de Lands- drakkemj met ƒ25.000 daar de behoefte aan apier voor de uitvoering van aan de drukkerii opgedragen werkzaamheden gebleken is vee grooter te zijn, dan aanvankelijk was be raamd. 8 Uit den gemeenteraad van Philippine, Men schrijft aan de Ned In de laatstgehouden vergadering van den Raad van Philippine werden de notulen der vorige vergadering niet goed gekeurd omdat volgens een der Raadsleden, niet alles in stond wat dc burgemeester gezegd had en deze die tevens secretaris is weigerde de notulen te veranderen. Bij een voorslel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1903, vroeg een der wet houders; „wanneer hij nu zijn geld kreee van toen bij in 19C2 met de lotelingeu naar ltijd Ongeval in een gasfabriek. Zaterdagavond kwart voor zeven had aan de gasfabriek te Heusdeu een ongeluk plaats Benoeming Bij Kon. Besl. is benoemd Met ingang van 23 November tot bur gemeester der gemeeute 's Gravenmoer, J. Loeff secretaris dier gemeente. Kinderen in dc Herberg. Uit Woensdrecht wordt d.d. 9 Nov. aan het Dagblad van Noord-Brabant geschre ven Toen verleden Zaterdag bij gelegenheid der loting 's morgens dc onderwijzers met de klas zouden aanvangen moesten een vijf tien a twintig kinderen uit de herberg gehaald worden. Zij hadden zich in twee dubbelle rijen langs den muur geschaard en stonden met aan dachtige blikken eene gtoep hossende lote- lingen na te gapen. Gedronken hadden de kleinen gelukkig toen nog uiet. 't Kan er anders mee door Tentoonstelling. Men schrijft ons uit Roosendaal De Maatschappij van Landbouw zal alhier in 1904 eene groote landbouw-tentoonstel ling houden, waarvoor de Gemeenteraad eene subsidie van een onbepaald bedrag heeft goedgekeurd. Ongeluk Te Geertruideuberg schrikte het paard van J. vVillemsen, waardoor het op hol sloeg met het noodlottig gevolg, dat de 64-jarige Willemsen van den wagen werd geslingerd en op de plaats dood bleef. Paard en wagen kwamen in een sloot terecht. II#t paard verdronk. Twee kinderen te De Bilt, jongentjes van 8 en van 6 jaar, begaven zich Maandag middag omstreeks 2 uur op weg naar Utrech t om hun 12-jarig broertje, dat hier ter school gaat, een eindweegs tegemoet te loopen. Ter hoogte van de villa „Charlise" gekomen trad hun een verdacht uitziend bedelaarspaar tegemoet, dat de kinderen toewenkte en uit- noodigde zich bij hen te voegen, doch dat overigens blijkbaar niets kwaads in den zin had. Groote ontsteltenis maakte zich hierop Ter Neuzen was geweest." De burgemeester: „Vent! jij komt met datzelfde gezanik voor den dag De wethouder „Het komt me toch eerliik toe Bij de behandeling der gemeentebegrootiiiL' voor 1904 zegt de heer Wijnne dat hij die f 200 verhooging voor burgemeester en secre- tans er af hebben wil. De burgemeester- „Waarom hebt u daar vroeger zelf voor gestemd Wijnne„Omdat wij toen betere ver wachting van u hadden." De Burgemeester: „Jelui kunt er nu alle- maal niets meer aan doen, het is eenmaal vastgesteld en het blijft zoo." Gevolgen Afkeuring der begrooling met 4 tegen 2 stemmen. De heer Wiskerke wil de 115 voor het klokluiden Zondagsavonds maar besparen. Dat kou volgens hem de veldwachter wel doen. De burgemeester: „Wiskerke! u weet hier veel te vertellen daar u aan mij hebt te danken, dat u lid van den Raad geworden zijt, valt u mij erg tegen." De heer Wiskerke zegt te willen dat hij het nooit geworden was. Len ander lid wil een plaats voor beruing van vuil. De burgemeester „Zoek daarvoor dan maar een plaats tegen de volgende ver gadering." Verbrand. Een ruim tweejarig jongetje kwam gis teravond in een woning in de Lage Nieuw- straal te 's Gravenhage met zijn kleertjes in aanraking met het vuur in den haard. De kleeren vatten vlam, met het gevolg, dat het kind ernstige brandwonden opliep. Overgebracht naar het Gemeente-Ziekenhuis is 't kort na de aankomat overleden. Ongeluk. Men meldt uit Leiden Dinsdagavond is er aan de stoomhout- zagerij De Rijn een treurig ongeluk gebeurd. Terwijl de 2]-jarige T. van den Berg in zijn zaagt aam zijns zagen zette,, ging door onbekende oorzaak, nadat het reeds een paar uur had stilgestaan, het zaagraam in bewe- ging, met het noodlottig gevolg dat het hoofd van B. beklemd geraakte, zoodat de schedel werd ingedrukt en de ongelukkige onmiddelijk dood was. Het slachtoffer stoud als zeer oppassend bekend en was reeds vau jongs af in het zaagvak opgeleid en de oud ste zoon des huizes. Geen reden tot grappen. De Tijd schrijft Bij gelegenheid V3n hot bezoek van H. M. de Koningin van Wandsbeek heeft de aldaar verschijnende Wandsbecker Bote een feestnummer uitgegeven, waarop het portret van de Koningin. De redactie van dit blad heeft de toezending van dit nummer aan de Nederlandsche bladen doen vergezeld gaan van een briefkaart, met het verzoek om van dit feestnummer melding te maken en daarvan door een tegen-exem plaar t« doen blijken. Dit verzoek is gedrukt in de Nederlandsche taal, maar zeer gebrekkig, zooals men dit van buitenlanders gewend is. En nu kan men vandaag de briefkaart in een aantal Nederlandsche bladen opgenomen vinden bij wijze van curiositeit,!inet het doel om er een grapje mee te maken. Maar nu zouden wij wel eens de vraag willen opperen, of dat voor den gek houden van buitenlanders, die Nederlandsch trachten te schrijven, wel redelijk is liet Nederlandsch is voor buitenlanders een zeer moeilijk te leeren taal en bovendien, ook als zij met ons te handelen of te cor- re3pondeeren hebben is het gebruik ervan vrij overbodig, wijl onze correspoudenten hen in alle talen bedienen kunnen. Indien er nu ever.wel Franschen, Engelschen of Duit- schers zijn, die zich de moeite geven, in het Nederlandsch door te dringen en uit

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 2