DRANKWET. LANDBOUW, TinnenlandT weg aangegeven. Het is mij niet mogelijk naar waarde een woord van dank te brengen, namens fG. en W.* aan U, waarin de jongeren van Nederland eene voorlichting zien. (Applaus.) Daarna werd deze genot- en leervolle avond met den gewonen christelijken groet gesloten. In een vroeger artikel over dit onderwerp gaven we de strekking dezer nieuwe wetn.l. wat de memorie van toelichting ons daarvan zegt. In dat ontwerp nu wordt voor ods land een geheel nieuwe wijze van drankbeschrjj- ving ingevoerd nl. de die volgens het Gothenburgerstelsel. Wat is dat nu? Zij bestaat hierin dat in een gemeente een rereeniging wordt gevormd, die zich belast met den drankverkoop tegen een zeer mati ge winst. Wat er meer wordt verdiend boven een zeker procent, komt in de gemeentekas. Deze wijze om het drankverbruik te beper ken is eerst toegepast in de Zweedsche stad Gothenburg, vandaar den naam Gothenburger- ttelsel. De regeling komt op het volgende neer Zoodra zich in een gemeente zulk eene vereeniging heeft gevormd, verkrijgt zij van den Gemeenteraad de vrijkomende vergun ningen. Daarop heeft zij het eerste recht uitgezonderd de weduwe van een vergun ninghouder. De maatschappij of vereeniging heeft ten doel den drankverkoop ter hand te nemen zonder te streven naar een zoo groot moge lijk ve bruik zooals natuurlijk de particu liere tapper of slijter doet, die zijn eigenbe lang op het oog heeft. Zij stort de gemaakte winst deels in de staatskas, deels in de ge meentekas, deels in ondernemingen van openbaar belang. Zij houdt streng toezicht op de naleving der wettelijke bepalingen om aldus bet drankmisbVV^en het drankge bruik tegen te gaar fViht de tapperijen te veranderen in g eldere lokalen, waar de arbeider ni< g 't gebruik van alkohol wordt verlokt. Het spreekt van zelf dat de regeering streng toezicht houd op de handplingeu der vereeniging, ten einde fraude te voorkomen waardoor ze niet aan haar doelbestrijding der drinkgewoonte, zou beantwoorden. De overwinst der maatschappij strekt voor den aanleg van straten, het verbeteren van woningen in de betrokken gemeente. De winst, welke dus anders in den zak van den kastelein of tapper zou zijn verdwenen, komt dan ten goede aan de arbeidende klasse, die gewoonlijk van het alcoholverbruik het leeuwendeel betaalt. In do stad Gotheubrug bedroeg in 1901 de winst 1 millioen kronen terwijl het drank gebruik afnam. Dezelfde gunstige werking constateert men voor andere plaatsen o. a Stokholm. In Noorwegen bevindt de geheele drank: handel zich in handen van dergelijk maat schappijen die daar „Samlags* heeten. Het is te begrijpen dat deze instellingen een harden strijd te voeren hadden met particu liere tappers en kasteleins, die door deze instellingen zeer worden geschaad. Op een en ander betreffende deze wet komen we nader terug. Waaraan de landbouwer in den winter moet denken. Wanneer de winter is aangekomen, en al het werk op den akker en het veld is af- geloopen, komt er een tijdperk van rust voor den boer. Maar niet van algeheèle rust. Er is binnenshuis ook te arbeiden en vooral te arbeiden met het hoofd. Het werk van den landbouwer is nog wat meer dan handen arbeid. Voor het hoofd van het bedrijf is er ook, is er voornamelijk met het verstand te werken. En vooral de9 winters, als de handen rust hebben. Dan moet er nage dacht worden over het afgeloopen jaar, dan moet er opgeschreven worden alles wat waard is onthouden te wordeualles, wat dienen kan, om slechte resultaten te verbeteren, om goeden zich te doen herhalen. Dan moet er berekend worden de uitgaven en de inkom sten de uitgaven aan bewerking, aan he mes! iug enz., de inkomsten afzonderlijk van de verschillende akkers of velden, die ver schillend bemest zijn enz. Alleen de landbouwer, die opschrijft en nadenkt die berekent en vergelijkt, kan op den duur met zijn tijd mee en kan, ook in ongunstige jaren het hoofd boven water houden. Vaak praten de boeren over vt r- schillende zaken, hun vak betreffende en beweren zij dingen op zeer losse gronden, of op „hooren zeggen.* Alleen de boer die boekhoudt kan op grond van eigen ervaring iets verklaren en volhouden. Zoo hoorde ik onlangs het volgende twistgesprek van twee landbouwers. A. beweerde, dat voor de bemesting van het land niets boven stalmest ging en dat al die kunstmest weinig of niets hielp. B. sprak niet tegen, dat stalmest niet goed was, 'Joch meende, dat men er niet alleen :tv - dat stalmest niet genoegzaam i i. i«, nou »1 duur op stok komt en dat men met kunstmest veel hoogere op brengsten kan maken. A. geloofde niet veel, want en toen kwamen er tal fan voorbeelden vau „hooren zeggen/' waaruit moest blijken, dat kunst mest de kosten loonde. „Welnu,zei B., „dan ual ik je eens wat laten zien uit mijn boerderij. En hij haalde uit zijn binnenzak een flink, dik notitieboekje voor den dag. „Kijk,* zei hij „15 jaar geleden had ik zes beesten, drie paarden en mestte ik elk jaar vier var kens, Ik had toen nog zoo goed als geen kunstmest gebruikt. Op 't oegenblik is mijn bocrdeiij tweemaal zoo groot en ge kent mijn stal. Ge weet dus, dat ik naar evenredigheid veel minder stalmest heb dan vroeger. En zie nu maar eens naar de cijfers, die aangeven, hoeveel ik voor kunst mest uitgegeven heb en hoeveel ik lang zamerhand meer heb getrokken aan opbrengst En de laatste 4 jaar zijn de beste. En dat schrijf ik hieraan toe, dat ik deze laatste 4 jaar, behalve zout en super ook kaïuiet heb gebruikt. 't Ts net, 2ooals ze zeggen en schrijven als ge ze alle drie gebruikt, zout, super en kaïniet hebt ge de hoogste opbrengsten. Of A. het voorbeeld vau zijn collega is gaan volgen, weet ik niet, maar als hij het niet doet, zal hij tot zijn schade ondervinden, dat men tegenwoordig eenvoudig niet kan boeren, zonder aan den bodem de drie stof fen stikstof, kali en phosphorzuur terug te geven, die men er aan ontneemt. 't Is nu winter en elke landbouwer heeft tijd en gelegenheid om eens na Ie gaan, hoe hij zijn land zal bemesten. Plet is nu nog niet te laat om dit jaar eens op de nieuwe manier te werk te gaan, die al zoo vaak bewezen heeft de cenige ware te zijn, n.l. om te bemesten ook met kalimeststoffen. Men ga nu eens na, op welk land en hoeveel kainiet of Chloorkalium men bij de andere meststoffen zal gebruiken en houde goed nota van de kosten en meer opbrengsten. Men leze eens na in een landbouwboek, in een courant of tijdschrift, wat er van de kalibcmesting gezegd wordt, en men neme zelf ook de proef. WAALWIJK, 18 Nov 1903. Kamer rnn Koophandel en Fabrieken. In de vergadering der Kamer van Koop handel cn Eabrieken waren onder de talrijke ingekomen stukken verschillende, die voor kennisgeving konden woiden aangenomen. Besloten werd te steunen onder meer a. het adres der kamer van Gouda aan de Ministers van Justitie en Waterstaat, Handel en Nijverheid in zake voorkoming van bedrog in den kaashandel. b. het adres der Kamer van Dordrecht aan de Ministers van Justitie en Waterstaat Handel en Nijverheid, betreffende eene rijkskeuring op levensmiddelen. c. het adres der Kamer van 's-Bosch aan de commissie van advies voor spoorweg- dienstregelingen, in zake eenige betere ver bindingen op verschillende trajecten Daar een dezer verbindingen het traject 's-Bosch-LageZwaluwe geldt, en wel om trein 367, die ten 8 uur uit Rotterdam vertrekt, van af Zwaluwe via Waalwijk aan sluiting te doen geven met 's-Bosch werd besloten, deze aangelegenheid bij genoemde commissie in een zelfstandig adres voor te staan en daarbij in hoofdzaak dc motieven der Bossche kamer in aanmerking te nemen. In zake het Ontwerp-Ziekteverzekerings- wet, ons om advies door den Minister van Binnenlandsche zaken toegezonden, zal ge rapporteerd worden dat tegen dit Ontwerp bij de kamer geen bezwaren gerezen zijn. Verder werd het Bureau opgedragen, eenige brieven en aanvragen om inlichtingen uit het Buitenland, betreffende de hoofdtakken OQzer Industrie te beantwoorden. Ten slotte sprak de Kamer hare verwon dering en haar leedwezen uit, dat de be trokken autoriteiten nog niet de vroeger in uitzicht gestolde Telefonische verbinding onzer nijvere plaats en omstreken aan het Communale en Intercommunale Net hebben tot stand gebracht. De Kamer verklaart zich ten deze 'dilli- gent en zal zich opnieuw tot de Regeering en andere lichamen wenden, om het ge- wenschte doel te bereiken Remonte. Door de remonte-commissie waarvan wij de aankomst alhier in een vorig nummer mededeelden, zijn hier in den omtrek 11 paarden voor den dienst aangekocht. Uenooming. Tot directeur van Van Gend en Loos te Bokstel is benoemd, onze stadgenoot, den heer G. Pullens. Uitvoeringen. Zondagavond hadden twee tooneeluitvoe- riugen plaats, eene door de vereeniging „Vooruitgang zij ons doel* bij den heer H. Pulles iu de 2e. Zeiue alhier en eene door „Vondel", bij den C. J. Paasschens te Besoijen. Beide uitvoeringen werden zeer druk be zocht en geen bezoeker zal zijne tegen woordigheid hebben beklaagd, er werd uit stekend gespeeld, vooral ook door „Vondel*, die hare eerste uitvoering gaf. 't Was er ook zeer vroolijk en gezell g, zoodat de tegenwoordigen zeer zeker spoedig naar zulk een avond zullen verlangen. Bij beide uit voeringen had men tot afwisseling heel aardige hoornmuziek. De liedertafel „Oefeuiug baart Kunst, Besoijen, geeft a.s. Zondag ten 7 uur, bij den heer W. Brokken, hare eerste winter- uitvoering. Politiezaken. Heden werd alhier door een vreemdeling aangifte gedaan bij J n wachtra. dat ter hoogte der N. H. Kerk op den openbaren weg, twee bankbiljetten van f 25 waren ge vonden, door een schoolkind. Uit het inge stelde onderzoek door de wachtmeester, bleek al spoedig, dat werkelijk het kind van J. P. v. d. H. een beursje inhoudende twee bankbiljetten van f 25 en een gouden tientje had gevonden en het verlorene alzoo in goede handen was te recht gekomen. Bij informatie bleek het verloren te zijn door zekere vrouw K. uit Besoijen. Men kan begrijpen welk gelaat die vrouw kreeg, toen haar de mededeeling werd gedaan van de- vondst en haar geld bij genoemde v. d. II. beschikbaar lag. Het schijnt, dat de gebroeders A. en A. de Wit te Drunen naar ernstige be risping of bestraffing niet willen luisteren, want nauwelijks zijn zij voor verschillende feiten gestraft of zij maken zich aan een nieuw schuldig. Zoo waren .{ij Maandag weder dronken en gingen in het café Pullens weer zoodanig te keer, dat genoemden P. en zijn zoon genoodzaakt waren hun eigendom te beschermen tegen de woestaards; het mocht hen dan ook al vlug geluk ken het terrein te behouden en den vijand te verdrijven. De brigadier uit Waalwijk heeft de zaak in handen. Verleden week werd door de Rijkspoli tie alhier tc Nieuwkuik proces-verbaal opge maakt tegeu een voerman uil- Baardwijk, omdat de eigenaar van het paard geen patent had tot het vervoeren van goederen voor anderen buiten den krin.-. De rechtbank te 's-Bosch eischte gisteren tegen zekeren S. alhier, verdacht van onlangs Th. v. d. N., te hebben aan gevallen en mishandeld, 8 dagen gevange nisstraf. Hoewel volgens de eerste verklaripgen hij door 4 personen was aangevallen, werd slechts tegen één vervolging iugesteld. Ongeluk. Zaterdagnamiddag ten 5 uur had in den Baardwijkschen Overlaat onder Drunen, een droevig ongeluk plaats. Zekere v. d. V. een 25-jarige voerman uit Nieuwkuik, kwam van Labbegat door onze gemeente gereden op weg huiswaarts en zat ouder gewoonte voor op de kar ter rechterzijde in den overlaat gekomei. schijnt hij het evenwicht verloren te hebben met dat gevolg, dat lin voorover van de kar viel en met zijn hoofd, onder het rad terecht kwam, dat daarover ging en zwaar werd verminkt. In dien toestand werd hij gevonden door voorbijgangers, die direct naar Drunen reden om geneeskundige hulp die door Dr. van Seters werd verleend; ook een eerw. geestelijke was spoedig ter plaatse. Er wa9 echter geen redding meer mogelijk, Hij werd huiswaarts vervoerd, waar hij, na niet meer tot bewustzijn gekomen te zijn, ten 11 uur overleed. De praatjes dat dronkenschap aan dit ongeval niet vreemd zou zijn, moeten volgens verklaringen van ooggetuigen absoluut on waar zijn. Het was daarentegen een zeer oppassend jongmensch. Men kan zich de droefheid der familieleden voorstellen. Eerste Iiumcr. Tot lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal is Dinsdag door de Prov. Staten van Friesland herkozen mr. J. Sickenga met 30 van do 31 geldige stemmen. Vlecschprijzcn. Men schrijft uit Doesburg De vlecschprijzen zijn hier in de laatste 14 dagen aanmerkelijk gedaaldbetaalde men tot toen 40 a, 50 ct. per 1/9 KG., bij bekkenslag werd onlangs bekend gemaakt dat puikbe8t rundvleesch te verkrijgen was voor 28 ct., varkensvleesch voor 25 ct. per i/i K. G. Sedert eenige dagen is de prijs slechts 22Vs ct- voor rund- en 21 ct. voor varkensvleesch. Aangehouden. Aan het grensstation Baarle-Nassau is aangehouden een wagon, komende van België en bestemd voor Tilburg, die aange geven was als bevattende uitsluitend aard appelen, maar waarvan bij onderzoek bleek, dat slechts de bovenste laag hieruit be stond onderaan lagen 100 zakken suiker, elk van 50 K. G., die klaarblijkelijk frau duleus zouden zijn ingevoerd. Spoorwegbrigade. De Noord-Brabanlsch Duitsche Spoor wegmaatschappij heeft in het voorjaar van dit jaar het besluit genomen, om dubbel spoor aan te leggen tusscheu de stations Bokstel en Mil, een afstand van 35 kilo meter. De nieuwe lijn, waarmede men to Mil begonnen was, kwam op 1 dezer tot Schijndel gereed en werd in dienst gesteld; de voltooing van het geheel kan binnen 14- dagen verwacht worden. Dat er met grooten spoed gewerkt is, kan daaruit wor den afgeleid, dat in een half jaar tijds 105000 M'« zand met extra-treinen langs de lijn werd vervoerd. De spoorlijn wordt door een afdeeling genietroepen aangelegd, naar wij vernamen met het doel om, in verband met de op te richten spoorweg-brigade, de uoodige er varing in het apoorleggen tc verkrijgen. Tabak en Koffie. De N. Ct. verneemt een betrouwbaar voorkomend gerucht, volgens hetwelk de Regeeiiug zou afgezien hebben van haar aanvankelijk voornemen om bij het nieuwe tarief, invoerrechten te heffen van koffie en die op tabak te verhoogen. Het plan bestond van koffie en koffie— surrogaten, thans vrij, een recht te heffen van 5 per kilogram en het invoerrecht op tabak (in rollen of bladen), thans 0.70 per 100 kilogram, te verhoogen tot niet minder dan 20. Panopticum. In het Panopticum tc Amsterdam is thans een nieuwe groep te zien, voorstellende de onderwerping van den Pretendent,-Sultan van Atjeh en zijti zoon aan luitenant-generaal Van Heutz op 20 Januari jl. Het geheel is samengesteld met behulp van een p'ioto- gra^hie, op genoemden datum van deze plechtigheid genomen. De figuren bevinden zich dus in de binuengalerij vau den opper bevelhebber te Kota- Radja, waarvan een gedeelte getrouwelijk is nagebootst tot in de kleinste bijzonderheden. Men ziet daar den generaal en klein tenue, het Grootkruis der Willemsorde otn den hals, staande op een kleine verheveuheid bij de deur, die uit de galerij toegang geeft tot het achter gedeelte der woning. Tegenover hem staan de Sultan en diens zoon en de majoor K. van der Maaten, die in de rechterhand houd de perkamentrol, waarin van de onderwerping wordt gewaagd. Rechts van den generaal staan een aantal hoofd-officicren in groot teiiHe, dragende alle ridderorden, waartoe zij gerechtigd zijn in de onmiddelijke nabijheid van den gene raal, diens adjudant, kapitein Colijn, Links van de verhevenheid ziet men den assistent resident Vermeulen en den controleur Moer beek, iu gala-kleedij, op den achtergrond eenige Atjehneezen, volgelingen van den Sultan. Aan de figuren is zeer veel werk besteedde beeldhouwer Ilesselink heeft iu do koppen de gelaatstrekken van de meeste personen in de groep zeer juist weten weer te geven terwijl ook am de uniformen en de inland- sclie kleedij van den Sultan on diens vol gelingen alle zorg is besteed. Aloord. Aan de Badhuiskade te Scheveningen heett Zondagavond bij een twist tusschen polderjongens de een den ander met een mes zulke ernstige verwondingen aan buik en rug toegebracht, dat de verwonde wei nige oogenblikken later is overleden. Aan de misdaad is siechts een korte, onbedui dende twist voorafgegaan. Omstreeks 7 uur Zondagavond bevond zich op de Badhuiskade te Scheveningen een troepje polderjongens, die in den loop van den middag hier en daar nogal eens hadden aangelegd en dan ook allen min of meer onder den invloed van het gedron- kene verkeerden. Plotseling werd de vroo» lijke stemming onder het clubje verbroken door een woordenwisseling tusschen twee der polderjongens, over het bezit van een, uit een bierhuis weggenomeu tijdschriftje. Van de woordenwisseling kwam het tot een handgemeen. De 22-jarige Jan Kristen, een jongman van een heiculesgestalte, gieep den 19-jarigen Willem Baks aan en wierp hem tegen den grond. Toen deze weder opstond, werd hij andermaal door K. biet- gepakt. Hierop trok B. zijn mes en bracht zijn tegenstander daarmede de doodelijke verwondingen toe. Dadelijk hierop vluchtte hij weg. De zwaargewonde zeeg neer en werd door zijn makkers eerst in een nabij- zijnde apotheek en daarna iu den stal van den heer Van Weert binnengedragen. De arts Vrijland, wiens hulp inmiddels was ingeroepen, stond, toen hij bij den vei wonde kwam voor een zoo goed als ho peloos geval. Kristen, die onder meer een zeer diepen messteek in de, rechter nier- str. ck had bekomen, tengevolge waarv an een hoofdslagader was doorgesneden, had reeds een te ontzettend bloedverlies geleden. Het slachtoffer werd door de zorg der politie naar het Gemeente-Ziekenhuis ver voerd, alwaar hij korten tijd na aankomst overleed. Den geheelen avond en ook in den af geloopen nacht was de Scheveningsche po litie in de weer om den dader op te sporen. Zij slaagde er in hem Maandagmorgen op zijn werk, bij de rioleering in de Nep- tunusstraat, aan te houden. De politie was den dader op liet spoor gekomen o. a. door dat hij zelf aan andere personen verteld had „dat hij Zondagavond iemand aan riemen had gesneden." De dader trachtte eerst nog tegenover de politie zijn onschuld vol te houden maar later legde hij eene volledige bekentenis af en deed hij den commissaris van politie een omstandig verhaal van/iet gebeurde. De dader is Maandag voormiddag in het Ziekenhuis in tegenwoordigheid van oogge tuigen van de misdaad, geconfronteerd met den verslagene. Daarna is hij naar het huis van bc-waring overgebracht. Zoowel de dader als de verslagene zijn afkomstig uit Oosterhout. Druucn. Zondagavond j.l. opeode de lie- dei tafel „Euterpec ten huize van C. G. van Huiten de rij der winterconcerten met een schoon programma. Het geheel liep goed van stapel, er is keurig gezongen voor een zeer dankbaar publiek, hetgeen bewees, het aanhoudend aplaudisement. Ook de Heer Wilraout uit Waalwijk heeft goed voldaan met komieke scènes. Met voldoening kan gezegd worden cal „Euterpe" steeds voor uitgaat, dank d< bekvam» leiding van den heer L. Kooien uit Waalwijk din ook geen moeite ontziet cm dit gezelschap op de are hoogte le b»engen. Veen. M idden wij in een onzer vorige nummers, dat alhier pogingen in 't werk worden gesteld, on tol de oprichting van eene fanfare corps 'e geraken, en dat reeds eenige instrumenten varen aangekocht, thana kunnen wij mededeelm, dat lot de. definitie- ve oprichting is besloc n. De vereeniging zal een naam „Wilhelmina< dragen. De repetities zullen des Vrijdags gehouden worden in ecu der lokalen van de tabaksfabriek van den Heer Jiskoot alhier die het tot dat einde wdwillend heeft afge staan. Land van Heusden oh Utena. Dark zij het gunstige weder in he >egin is de bieten campagne dit jaar vrij »r>edig afgeloopen. Eenige kleine uitgestrektheden uitgezonderd zijn zij alle gerooid en mar de plaats van bestemming vervoerd. De opbrengst is echter dit jaar niet meegevallen. Menig landbouwer zal tevjfcden zijn, als de verdiensten 'oldoenrie zijn v^or de betalin» der pach'. Geen reden tot juichen dus voor hem. De weiden worden reeds meer en meet ontvolkt vooral met liet laaggelegen weiland is dal het geval. Vele landbouwers hebben hun vee reeds gedeeltelijk stal jeze:. Ook vele Langstraatsche boeren hebbsn vee uit de klei gehaald. De reden daarvan is de veelvuldige regens der laatste dagen. Het uat en de koude lange nachten zijn z> er nadeelig voor het vee. Bij droog weer zouden de boeren hun vee nog wel wat buiten kuu den laten loopen, want gebrek aan voedsel is er niet. Meeuwen Door eenige ingezetenen alhier worden pogingen iu 't werk gesteld, om ook deze gemeente van straatverlichting te voor zien. Reeds meermalen is de hooge imq-1- zakelijkheid daarvan gebleken. Thans nu door het aanleggen van een klinkerweg, dat overigens eeu zeer groote verbetering is, ter weerszijden de weg hooier is dan in het midden, is men algemeen van de weuschelijkheid doordrongen. We isvijfe- leu dan ook niet of door vereende samen werking die.hier nooit ouibreekt, zullen h- nne pogingen met den gewensc'nten uitslag be kroond worden. liabylonienbrock Heden herdachten de echtlieden Pieter Lankhaar en Elizabeth van de Niewegiessen hunne 25 jarige echt- vereeniging. Tal van blijken van belai.gstcl- ling zijn op dien dag door het zilveren bruidspaar outvangen. Dat zij nog vele jaren voor elkander gespaard mogen blijven, wen schen wij hun van harte toe. Dussen Reeds eenigen tijd geleden werden door den Weleerw. Heer Klaassen predikant bij de Ned. Heiv. gemeente alhier pogingen aangewend om iti den polder tot de stichti van een gebouw te geraken bestemd tot het geveu van catechisatieGn en Zondagtohooi Die pogingen zijn met gewenschten u slag bekroond ^zoodrat weldra tot den bouw kon worden overgegaan. Thans ziju de werkzaamheden reeds zoo ver gevorderd dat het gebouw binuen korten tijd voor het genoemde doel in gebruik zal kunneu worden genomen. (ïendereu Door den Heer J. Dorniter on derwijzer aan de christelijke school alhier is tegen 1 Januari eeivol ontslag aangevraagd Onlangs gelijktijdig benoemd tot ouderwijzer aan de bijzondere scholen te Katendrecht Maassluis en Utrecht, heelt hij laatsgenoem- de betrekking aangenomen en voor de beide eerste bedankt Heusden Iu plaats van den heer W. van Kimbergh, nu ontvanger der directe belastin- gen en accijnsen ip. dm Haarlemmermeer is thans bij koninklijk Besluit benoemd de heer H. Potjer ontvanger dierzelfde middelen te Emrneu. Heusden, 17 Nov. De oudste inwoner onzer gemeente, tevens voor eenige dageu nog de oudste, in ons laud dienstdoende, telegram besteller, D. Schuijt, is in den ouderdom vau 92 jareu overleden. Een 13—jarige jongen zou voor drie* ceut bleekpoeder halen eu nam de gelegen heid te baat om uil een lessenaar f 3.50 te stelen. Hij werd echter op heeterdaad be trapt eu moest het geld afgeven. De raaréchaussées hebben dit zaakje in handen. Dongen. 17 Nov. Door Burg. en Weih. vau Dongen is aan de trarawegmaatschappij „Vicineaux Hollandais" concessie verleend voor aauleg eu exploitatie eener tramlijn, aa vangende te Dongen en verder de richtiog volgende laugs de oude Bredasche baan Dorst Breda. Deze nieuwe lijn waarvan het uitgangspunt is, Waalwijk Kaatsheuvel Dongen brengt aan vele gemeeutei. belangrijke verbindingen. Capellc, 17 Nov. Gisterenmiddag gaf de Russische hofjager, Chr. Chodaschewitz met zijnen honigbeer en zijne houden eene kin dervoorstelling in de zaal van den heer L. F. vau DoDgcn. Deze voorstelling werd goed bezocht en bezorgde den kleinen een paar aangename eu verrassende uurtjes. Des avonds werd nogmaals eeue voorstelling ge geven voor volwassenen. Ook deze voldeed zeer goed. Met verbazing zag men de toereD van den beer eu de houden, en ieder was in ver rukking over de laatste toer »Oorlog van Transvaal" Onwillekeurig vraagt men zich af hoe die diereu zoo gedresseerd worden. De stoombocc „Thor" deed hedennacht eene reis uaar de Gorinchemsche beesten markt eu keerde met een bijzonder groot aantal vee terug, zoodat vele stallen tegen den aanstaanden winter weer goed voorzien zijns

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 2