I I Groenten in blik en Comestibles. SIGARENZAKJES „De Ecbo van bet Zuiden".. Nieuwa ïïuishoudgroeatea. HuishoudstoofaspergdS' Antoon Tielen. MODELBOEK Abonneert op en Adverteert in [i!! .andels berichten. Burgerlijke stand. Correspondentie. Advertentiën. Ingezonden stukken Markt, Waalwijk. hët'Meüwë' India Ruber stempels Antoon Tielen, Waalwijk lli' 3 i ,!i m' UITSPRAKEN KANTONGERECHT WAALWIJK Gebrek aan plaatsruimte noopt ons^ Brieven uit het Noorden en talrijke andere zaken tot een vol gend nummer te verschuiven. Goede kwaliteit als: Doperwten, Snijboonen, Wortelo^, Spercieboonen. pr. 7, liter 26 cent, 7, liter 15 cent. 7, liter 35 cent, 7, liter 20 ct. Betere kwaliteit groenten in %/i liter-blik 277« cent. De uitgebreidste sorteering in fijnere kwaliteiten De mooiste en netste bdrukte ook aan billijken prijs bekomt men b>j Goedkoope prijwn Aanbevelend, ipioma. Lang heeft 't geduurd en duurt 't nog, de bekroonden der tentoonstelling weten het, alvorens het bewijs, ui. de diploma voor de door hen behaalde bekroning in orde is en nun wordt toegezonden. Maar zeker is 't dat het niet gemakkelijk is iets te vinden, dat uitmunt, dat naar afier ger oegen zal worden bevonden Thans echter is 't comité zoover, dat ee.. proefdruk leeds in orde is en spoedig dus allen gereed zullen zijn, oin dan direct ingevuld en ver zonden te worden. Deze diploma is een ontwerp van den ons welbekenden teekenaai, den heer W. van Hecrikshuizen, den opzichter der tentoon— stellingswerken en 't is een waar kunststuk, dat uitmunt door soberheid van lijnen, spaarzaamheid in figuren, waardoor het een weidadigen en rustigen indruk maakt, 't volgt zeer zuiver de moderne richting. Het eigen lijke diploma, dus zonder de rand, heelt een hoogte van 54 c.M. en een breedte van 37 c.M. Het in het midden geplaatste schild geelt wel wat deu vorm van een trapezium en meet ongeveer 33 bij 30 c.M. Hierin vinden wij de vermelding der tentooustelliug de plaats en datum benevens de verdere aanduidingen welke in een diploma onmis baar zijn. Midden boven dit schild prijkt de schaal der gerechtigheid, te rechter— eu ter linkerzijde daarvan een machine van het schoenmakers— en leerlooiersbedrijf. Aan de onder zijde zien wij het teutooD stellingsterrein met de daarop geplaatste gebouwen in vogelvlucht. Dit alles is zeer kunstig geteekendin een nagenoeg halven circel, die de bazis van het schild uitmaakt. In elk der hoeken aan deD onderkant staat eene kleine cirkel. In deu eenen lezen wij nogmaals den datum en plaats der tentoonstelling, in den anderen zijn meetwerktuigen aangebracht. De onderzijde is door twee ijzeren pijlen of gebindten met de bovenzijde verbonden. O. i. zou het moeilijk vallen een beter geslaagd diploma te bedenken, daar het eenvoud en waarheid, die het kenmerk der echte kunst zijn, in zich vereenitg. De blindeman ea geleider. Vrijdagmiddag omstreeks 2 uur ging de agent van politie P. Leltz zijne gewone dienst als wijkmeester verrichten. Bij mej. do wed Th. Pulles stond hij in de winkel alwaar de bekende Bossche blindeman met een geleider binnenkwam, welke laatste om een aalmoes vroeg voor den blinde toen het dochtertje van mei. P. weigerde een aalmoes te geven begon de geleider haar met vloeken te beleedigen. De agent maande hem aan zijn mond te houden en een andere houding aan te nemen,a maar ook dezen beleedigde hij doch Letz maakte er spoedig een einde aan, stelde Lem met zijne betrekking in kennis en vroeg hem naar zijn naam om proces verbaal i i i op te maken. Hij gaf op genaamd te zijn, Cornelis Damen, wonende te 's Bosch, doch daar de agent hem niet geloofde nam hij hem mede naar de kazerne en waar hij opgaf te heeten, Antonius van den Dungen wonende te 's Bosch. Hij is in arrest gehouden en er werd telegrafisch bericht naar 's Bosch gezonden of zijn naam juist is proces verbaal werd opgemaakt wegens bedelarij en 't opgeven van een valschen naam. Er stonden verschillende menschen van te kijken dat de anders blindeman zijn weg zoo goed als ieder aüder te voet naar 's Bosch voortzette ook de arrestant verklaarde dat de man niet blind is. Let er dus ook op, bij 't geven van aalmoezen. Gemeentereiniging Tot ons genoegen zagen we, dat mei van gemeentewege druk bezig is de sneeuw op te ruimen en de middenstraat scloon te maken. Watervoorziening te Dussen. Lu ons blad ib den laatsten tijd dit onderwerp reads meermalen ter sprake gekomen en zonder ni te kort te doen aan onze berichtgevers, o zjnder in te gaan op mededeelingen in ingezon^ den stukken of wat ook, willen ook wij over deze zaak die van zeer groot belang, wel eens een enkel woordje zeggen. Dussen, we weten het allen heeft slecht water begrijpelijk iB 't dan ook, dat het een dor eerste zorgen der alhier gevestigde gezondheids commissie zou zijn, hieraan wel hare aandacht te wijden, en dat heeft zij gedaan, en doet zij naar we vernemen dan ook nog steeds. Zij moet natuurlijk de noodige gegevens bijeenzoeken, eenminitieus onderzoek instellen, een onderzoek dat op verschillende tijdstippen des jaars moet worden gehouden zoo moet het uitgebreid scheikundig onderzoeken de zuurstof bepalingen als aanvulling hierop in den zomer plaatshebben terwijl het onderzoek naar de in het water voorkomende organismen beter in 't koude jaargetijden kon geschieden. Wat is nu de zaak dat aangetoond worde, dat het nu aanwezige water veel slechter is dan vroeger. Nieuwe gezichtspunten en nieuwe elementen moeten worden aangevoerd om bij t rijk iets te kunnen bereiken, moeten er posi tieve gege'iv.voor!1 «adzijn. Men oegrijpt welk een voorbereiding dit alles eischt reeds vele jaren werkt de ge meente Dussen aan deze ingewikkelde zaak zonder resultaat, nu is het o. i. ook zeer duidelijk, dat de gezondheidscommissie de zaak met in een jaartjeof i. d. op kan knappen, temeer nog daar, zooals we hierboven zeider, deze zaak in al zijne geledingen nauwkeurig moet worden nagegaan. De commissie wil beslagen ten ijs komen de zaak heeft al zooveel jaren achter den rug en wil nu de commissie succes hebben dan moet de zaak van een heel andere zijde worden bezien, dan tot dusverregeschiedde.hieropdientterdege gelet.Maar dat is dus geen werk van eendag. De commissie is ervan overtuigd dat voorziening m den toestand noodzakelijk is, maar dat neemt niet weg waar den nood dringt, dat met overijling mag gewerkt worden, daar kan noch mag men verwachten, dat na zulk een korte voorbereiding daden tot stand komen, die van zeer kostbaren en ingrijpenden aard zullen zijn. Maar we kunnen nog wel zeggen dat een onderzoek in bestudeering is om de geheele streek var goed drinkwater te voorzien en natuurlijk moet dit onderzoek en d<.ze be studeering eerst worden afgewacht. Nogmaals men denke niet, dat dergelijke omvangrijke zaken zoo spoedig zijn voorbereid, daar is, zooals men in de volkstaal zegt, te veel aanvast, maar wel gelooven we dat de ge zondheidscommissie de zaak in de goede r ricWung stuurt, dat de resultaten van tiaar streven eenmaal tot heil zullen strekken van de streek, maar ook wij blijvon met alle bescheidenheid op den meest bekwamen spoed aandringen, want de zaak eischt dringend voorziening. Ten slotte merken we nog op dat men bij 't oordeelen over toestand, bij 't spreken van 't al of niet genoegzaam ingrijpen der commissie men wel in 't oog moet houden dat van haar alleen in zooverre daden te verwachten zijn dat zij onderzoekt, rappor teert en adviseert maar niet kan zij overgaan tot uitvoering van werken die zij soms o zoo Saag zou zien zoover gaat niet hare be igdheid. We hopen hiermede een meer juist inzicht in deze belangrijke aangelegenheid te hebben gegeven. 4e Diocesane Katholiekendag. Maandag vergaderde het Uitvoerend Comité van den diocesane» Katholiekendag in den R. K. Volksbond te Eiudhoveu. Besloten werd tot de uitgifte van het officieel vei slag van den 4e diocesan en Katholiekendag tot den prijs vau 50 cent Het verslag zal iu de eerste dagen van Januari verschijnen. Nog nam het Uitvoerend Comité het besluit dat in het vervolg van de verschillende redevoeringen alleen ecu uittreksel aan de pers zal verstrekt worden en dat Heeren inleiders en sprekers gehouden zullen zijn hunne redevoeringen niet eerder in druk te geven dan na het verschijnen van he officieel verslag. Tweede Kamer. Gisteren beantwoordde minister Kuypsi heerlijk de verschillende sprekers der alg beschouwingen. Ons bestek laat niet toe, dat hier weer te geven alleen het werkplan volge hier Hoe staat het met de afwerking van het Werkprogram? Voor de vrijmaking vau onderwijs zijn 3 ontwerpen noodig. Die voor het Hooger en Middelbaar Ouderwijs is voor verzending naar den Raad van State gereed. Als de Kamer wil, zal het ontwerp nog in dit jaar behandeld kunnen worden. Inzake loterij, spel eu drankzucht hebben de wetsontwerpen de Kamer bereikt. Aan de Arbeidswet wordt de laatste hand gelegd en zal voor dit kalenderjaar ten einde is de Kamer bereiken het arbeidscontract is van den Raad van State terughet avaut- projet voor de ziekteverzekering is aan al lerlei colleges gezonden, waarvan de ad vieze inkomen. Het ontwerp voor de opening der zee visscherij in de Ongevallenwet is aan het College voor de Zeevisscherij gezonden De opneming van den Landbouw wacht op een noodzakelijke wijziging van de On gevallecwet. Wat het Technisch Onderwijs aangaat, de Mem. van Toelichting is gereed voor een suppletoire begrooting tot oprichting van een „Techicum" in welke memorie de lenkbeelden omtrent het vakonderwijs worden uiteengezet. Wat pensioenverzekering aangaat voor 1905 een ontwerp kamer bereiken tijdig genoeg om om de zaak te kunnen afhandelen, wanneer van geen te giooteu strijd blijkt. Ten bewijze der werkzaamheid van dit Min'sterie deelde de minister mede, dat nog voor het einde van het kalenderjaar te ta- n'efwet bij de Kamer zal inkomen. De regeering heeft me'egedeeld dat voor het einde van dit kalenderjaar de Tarief bij de Kamer zal inkomen. Verslag van deVergudering van de Raad der Gemeente Meeuwen, gehouden op Woensdag 3 Deo. Voorzitter de Burgemeester J. H. v. Wes— 8em. M J. Aanwezig de hh. C. de Graa ff, Weth. Straver, Weth. D. v. Buuren, G. Boom, de Bruin, L. Sprang, en C. Vos, Na opening der vergadering door den Voorz. worden de notulen van de vorige vergadering gehouden op Zaterdag 21, Nov. voorgelezen en zonder op of aanmerkingen goedgekeurd. Als nu zegt de Voorz. dat zich in deze ge meente een commissie gevormd heeft, die ook straatverlichting tot doel heeft gesteld De noodige gelden voor 't onderhoud der lantaarns zijn aanwezig, maar de benoodigde financiën tot het aanschaffen van palen en lantaarns zijn niet zoo gemakkelijk bijeen te krijgen B. en W. stellen daarom voor dat de gemeente het noodige crediet verleend tot aankoop der palen. Een uitgave in eens acht de burge meester niet zoo bezwarend, als telken jare teragkeereude posten. Doch aangezien hij beide deelen der gemeente wil gelijk stellen, stelt hij voor ook aan B. Broek, een gelijke som te verstrekken. Ook daar acht hij straatverlichting mogelijk, maar de inge zetenen, moeten voor 't onderhoud zorgen, en die bijdragen zijn te verkrijgen, want ook voor anderen doeleinden worden wel eens giften inge zameld. Hierop worden de beraadslagingen geopend. De Heer van Buuren, vindt, waar de voor zitter van palen gesproken heeft, dat dit niet voldoende is. De lantaarns moeten er zijn inziens bij. De Burgemeester zegt, dat dit ook de meeniug van B. en W. is. Zij stellen voor 4 pale lantaarns voor Meeu. wen. en 5 of 6 voor B. Broek. De Heer Straver denkt, dut men er in B. Broek niet opgesteld zal zijn. De Burgemeester is een andere Meening toe gedaan. De heer Straver vindt het verkeer niet druk genoeg, doch de Voorzitter zegt, dat het ook niet gedaan wordt voor rij- en andere voer tuigen want deze moeten, zelfs van licht voorzien zijn. De Burgemeester zegt, dat waardoor de bur gers het initiatief tot deze zaak genomen is, de raad verplicht is haar te steunen. Hij zou het zeerbeiammeren, als de zaak voor zulk een klein bedrag zou achterwege blijven. Hij vindt daarenboven straatverlichting noodza kelijk. De Heer Straver ziet er de noodzakelijkheid niet van in. Hij vindt B. Broek te uitgestrekt om tot goede straatverlichting te geraken, eu en erkeut dat in Meeuwen zulks beter Tan. De Heer Vos denkt, dat ook het «nderhoud ten slotte wel voor rekening van de gemeente zal komen. De Heer de Graaff verzekert, datzulks in Meeu wen niet het geval zal zijn. De Heer Vos durft voor B- Broek die ver zekering niet geven. Door de groote uitge strektheid zullen de kosten daar belangrijk ooger zijn De Burgemeester wijst er op, dat wel is waar door zijn legging Meeuwen zich meer tot straatverlichting leert, maar dat neemt niet weg, dat hij aan O. Broek volgaarne het zelf de toestaat, Nogmaals betoogt de hurgemees- de noodzakelijkheid. De Heer van Buuren vindt straatverlichting zeer noodzakelijk. Niet voor zich zelf, zoo als hij zegt zieh meermalen te hebben uitge laten. Maar in't algemeen belang vindt hij 't noodig. De heer Straven meent, dat niet altijd voldoende geld voor het onderhoud gevonden zal worden. De Burgemeester kan met die meoning niet meegaan. Hij vraagt of een der heeren nog iets hebben op te maken. Eenige beweren dat niet iedereen er belang bij heeft. De Voorzitter begrijpt niet, dat nog zoovele bezwaren gemaakt worden. Voor die geringe som mag zijns inziens die zaak niet achterwe ge blijven. Hij zal 't geld toch niet over den balk gooien. Zoovele sommen moeten uitgegeven worden voor zaken voor Meeuwen van minder belang en nu voor deze zaak, waarbij lij veel belang heeft, zou die kleine som niet gevonden kunnen worden. Indien mén er in B. Broek de noodzakelijk heid niet inziet, welnu dan stelt hij voor een bedrag beschikbaar te stellen voor 4 lantaarns in Meeuwen alleen. Hij toont opnieuw de noodzakelijkheid aan, ook in verbrand met de verandering van den weg, die daardoor weJ wat gevaarlijk is geworden. De Heer Straver verzekert er niet tegen te zijn aangezien de leerlingen van het Wha- lingsonderwijs er door gebaat worden. De Heer v. Buuren wijst op een voorbeeld dat duidelijk in 't licht stelt, hoe noodig straatverlichting is. Waar men mocht beweren, zegt de Voor zitter, dat niet iedereen er belang bij heeft, daar moet hij dit een zeer slecht argument noemen. Hoevele malen komt het niet voor, dat men genoodzaakt is bij te dragen in za ken die voor ons van geen of althans van zeer gering belang zijn. Verschillende voor beelden haalde da Voorzitter aan, om zijn be wering met bewijzen te staven. De Heer v. Buuren vulde de redeneering van de Voorzitter met eenige voorbeelden aan. De Burgemeester zegt, dat het verstrekken van lantaarns aan B. Broek kan uitgesteld worden tot later, aangezien men er thans nog geen behoefte aan schijnt te hebben. Thans wordt het voorstel, het verschaffen van een crediet van f 50, tot het aankoopen van 4 lantaarns en pale,n voor Meeuwen in stemming gebracht, welk voorstel met 6 te gen 1 wordt aangenomen. Voor de hh. de Graaff, Straver, Boom de Bruin, Sprang, en van Buuren. Tegen de Heer Vos. Hierna gaat men over in de geheime ver gadering. Na heropening der vergadering wordt zij,nadat de Voorzitter de gebruikelijke rondvraag gedaan heeft, gesloten. CAPELLE, 3 Dec. Toen gisterenmorgen een knaap van omstreeks 10 jaar aan het glijden was, had hij het ongeluk tegen een aankomend rijtuig te vallen, met het gevolg dat het wiel zijn been eenigszins kneusde. Woensdag 9 Dcc. des 's avonde ten half zeven uur zalde landbouwvereeniging Capelle, Vrijhoeven— Cappel en Sprang een vergadering houden ter herberge van Gebrs. Ockers te Capelle (Heijstraat). Aan de orde 1, Ingekomen stukken. 3. Aanschaffiug van Lijnkoek en andere veevoederartikden. BABILONIENBROEK. Eenigen tijd geleden meldden wij, dat de pogingen om een orgel iu de kerk te krijgen, met gun stigen uitslag bekroond waren en de noodige financien aanwezig waren. De voorbereidende werkzaamheden zijn thans afgeloopen en de plaatsing van het aangekochte orgel'zal de volgende week geschieden. De inwijding zal hoogstwaarschijnlijk met Kerstmis a.s. plaats hebben. DRONGELEN. De heer J. C. Nieuwkoop alhier geboren en zijne eerste opleiding ont- vaugen hebbende, en thans onderwijzer te Den Helder, slaagde in hel begin dezer week te 's Hage voor Fraosche taal (Middelbaar onderwijs acte A). De Leerplichtwet werkt hier zoo uit— stakend, dat sedert de invoering er van nog geen enkel proces—verbaal is behoeven op gemaakt te worden en de commissie tot wering van schoolverzuim alzoo eene zeer gemakkelijke taak heeft. Een achttal mannelijke leerlingen maken gebruik van het Herhalingsonderwijs. Een mooi getal voor zoo'n kleine ge meente EETHEN. Onder vele belangstelling her dacht de heer Bos, hoofd der school alhier, dezer dagen den dag. waarop hij voor veer tig jaren zijn loopbaan bij het ouderwijs begon. AN DEL, 4 Dec. Tengevolge van den hoogen waterstand in de rivier begint het kwelwater meer en meer naar binnen te dringen. Verscheidene laag gelegen stukken staan dientengevolge bijna geheel blank. WOUDRICHEM, 3 Dec. De heeren F. A. Mouthaan en Zwets, beiden onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, zijn benoemd tot onderwijzer in Ned.—Indie Naar wij vernemen, zullen zij reeds spoedig derwaarts vertrekken. WAALWIJK., 3 Dec. 1903. Het gure winterweder en de slechte we^en be zet door sneeuw en ijs waren oorzaak van ge- ringen aanvoer ter veemarkt. De handel vras niettegenstaande nogal vlug. Op de stallen werden op levering tegen ferme prijzen oagenoeg rijpe kalf beesten opgekocht. Kalfbeesten f 140 a f 205 Dito vaarzen f 140 a f 190. Jonge varkens aangevoerd 110 stuks, verkoehl van f4.a f 7.25 Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1394 kg van f 1.03 f 1.23 per kg. Eieren 5 h 7 cent per stwk. De looiersbeure werd Ier gelegenheid der jaarmarkt goed bezocht en de handel over het geheel was nogal levendig. Op de Europeescho hnidenmarkten heerscht nog steeds veel kooplust en op de productieplaatsen in La Plata worden voor nieuwe slachting fabelachtig hooge prijzen gevraagd, zoodat die selfs boven Europeesche pariteit zijn gestegen. Inlandsche huiden en vellen worden door het buitenland gretig aan de hoogste marktprijzen opgenomen. Naar evenre digheid gaan de lederprijaeu nog niet omhoog, maar de tendens is voor alle soorten zeer vast en dezer dagen kwamen weer verschillende orders op voor prima zwaar leder, waardoor do markt haar vast aanzien gemakkelijk kan handhaven, ondanks, dat het nu juist niet in den tijd is waarop men zijn voorraad leder opdoet, zoowel met het oog op 't gewicht als op 't naderen van een nieuw jaar. In vreemde looimiddelen gaat momenteel weinig om en de handel in eikenschors staat bijna geheel stil, daar ieder looier minstens tot het voorjaar voorzien is. De Schoenmakerijen, zoowel de machinale als die met handenarbeid gedreven wordende, wer ken bestendig door. Er heerscht meer bedrij vigheid dan verleden jaar om dezen tijd. Van WAALWIJK. November 4 December 1903. GEBORENAntonius Johannes z. v. G. v. Oostrum en W. A. Verbunt. Francises Petronella Johanna Cornelia d. v. J. A. v. Lier en P. de Kort. Martha Maria d. v. J. H. van der Hammen en M. Kuijsten. OVERLEDEN: Maria Johanna Pennings d. v. J. Pennings en J. de Werdt. BAARDWIJK. GEBOREN: Wilhelmina d. M. de Gouw en W. van Schijndel. Johaana d. v. L. van Cromvoirt en A. van Drunen. Josephus Lambertus z. v. J. Lombarts en M. Pullens. OVERLEDENAnna Maria Pullens 10 m. d. v. H. Pullens en J. v. Helvoirt. Johanna Maria van Cromvoirt 7 d., d. v. L. v. Crom voirt en G. Pullens. Nicolaas Schonis 78 j. wedr. van B. van Noort. Hendrika JohanDa van de Grint 24 j. d. v. J. C. v. d. Grint en J. van der Mee. Glazina Leonarda Antonetta de Munnik 6 m. d. v. J. de Munnik en C. Hesselberth. GEHUWD: Johannes van Herwijnen 26 j. te Drunen met Clazina van Herwijnen 22 j. MEEUWEN. Van 1 30 November. GEBOREN: Anna Maria d.v. N. J. v. d. Koppel en H. J. v. d. Beek. Huibert Jan, z. v G. Boom en J. v. d. Koppel. OVERLEDEN: Jan de Bruin 7 j. Johannes Lankhaar 85 j. Johanna v. d. Pol 3 m. Aart de Graaff Hzn. 37 j. Op 3 December. J. B. en M. K. te Vlijmen, strooperij ieder f5 of 5 d. M. T. te Capelle, dronkenschap bij herh. 3 weken hechtenis. H. Q. en G. 11. te alsvoor, straatschenderij, vrijgesproken. H. C. te Sprang, jachtdelict f10 of 4 a. F. N. C. te Waspik, overtr. prov. regl. f 1 of 1 d. A. v. G. en A. V. beiden te Waalwijk, nachtgerucht, ieder f3 of 2d. F. H. G. te Kaatsheuvel, straatschenderij f 3 of 2 d. J. 8. te Loonsch hoekje, jachtdelict, 2 m. 7 d. Dezelfde overtr. veldpol. f 6 of of 3 d. P. T. hulsvronw J. W. te Waalwijk, overtr. veldpol. f 3 of 2 d. W. F. K. te Besoijen, overtr. prov. regl. f 5 of 3 d. A. K. te Vrijh. Cappel, dronkenschap, f 2 of 2 d. J. A. D. te Waspik, uvertr. en boete alsv. A. O. te Vlijmen, visscherij overtr. f2 of 2 d. B. V. H alsvoor, overtr. veldpol. f 3 of 2 d. P. v. d. P. te Waalwijk, dronkenschap f 3 of 2d. Dezelfde overtr. pol. verord. f 1 of 1 d. A. v. G. en S, A. J. S. beiden te Dongen, nachtgerucht, ieder f 5 of 3 d. P. F. te Loon- schendijk, overtr. prov. regl. f 0.50 of 1 d. H. M. te alsvoor, overtr. veiligh.wet f 3 of 3 d. E. K. huisvr. H. v. E. te Waalwijk strooperij f 1 of 1 d. A. J. W. te alsvoor, overtr. prov. regl. f 3 of 2 d. P. G. te Kaatsheuvel, nacht gerucht, f 5 of 3 d. J. de J. te Capelle, dron kenschap 3d. M. D. te Kaatsheuvel, overtr. alsvoor f2 of 2 d. A. O. te Drunen, overtr. en boete alsvoor. F. M. S. te Kaatsheuvel, overtr. en boete alavoor. H. P. Hzn. te Vlijmen, overtr. veldpol. f 5 of 3 d. J. r. d. D. te Vlijmen, overtr, alsvoor f 2 of 2 d. J. D. Azn. te alsvoor, overtr. en boete alsvoor. H. IJ. te Loonopzand, jachtdelict, f 10 of 4 d. Dezelfde, overtr. en boete alsvoor. G. A. B. te Besoijen, nachtgerucht, f6 of 3 d. geheugen goed dan moet ik zooals in mijn vorig schrijven den Heer Van der Waals feiten aantoonen. Hij verlaDgt dat ik hem enkel feiten en geene feilen te hooren en te lazen geel. In uw blad van 2 dezer verwees ik 't pu bliek naar 't raadsverslag van den Heer Van der Waals en schreef ongeveer in dezen zin De heer Heijmans deelde mede Besteed men de inkomsten der haven alleen aan verbetering(dus niet aan vernieuwing) waar moet meD dan de f 1 1 0 0 a f 1 2 0 0 van daan halen voor de vernieuwing der schoeiing. „Uit de post" Onvoorziene Uitgaven antwoord de de voorzitter (volgens den heer V. d. W.) en de andere posten der Begrooting." Nu stelde ik de vraag: „Is de post on voorziene Uiigaven" dan zoo groot en zijn de andere posten dan zoo moet ik zeggen U hoog geraamd? Is er steeds Ve deel der totale Begrootiug disponibel voor de vernieu wing der schoeiing Dit zijn vragen M. de R. inaar sluiten zij niet even zooveel antwoorden in Aldus laat de heer Van der Waals den voorzitter spreken zoo laat hij hem aan den heer Heijmans eea antwoord geven. „Maar" zoo zegt de heer Van der Waals in 't nummer van heden de post onvoorziene uitgaven is f400. Kost een nieuwe schoeiing dus f1200 dan moet van de andere posten f8 0 0 afgetrokken worden dan zijn deze „minttens f 800 te hoog geraamd11 Op deze wijze velt de heer Van der Waals zijn eigen vonnis. Ten slotte rest mij nog den heer Van der Waals op tijue foutieve redeneringen te wijsen Ik heb gezegd in mijn vorig stuk 4 arbeider» die een huisgezin achter zich hebben verdie nen hun brood aan de haven. Jongens van 17 a 18 jaar tellen derhalven niet mee. Want wat heeft daar de gemeente aan Hangt het van dit drie of vier tal af, dat Vrijhoeven al of niet welvarend is Wanneer ik nu den dat week aan de haven werken en hem beleefd verzocht heb er nog eens over na te denken dat de 3 voerlieden geheel buiten de haven staan dat zij zoo de goederen b. v. aan de Waalwijksche haven gelost werden eveneens noodig waren, acht ik mijnen plicht volbracht en laat ik aan de weldenkende lezers van „De Echo van het Zuiden" over er het hunne van te denken en te overwegen of de heer Van der Waals niet abslraet redeneert, wanneer hij zegt dat er bij de vier arbeiders nog wei enkele bij zullen komen. Enkele zijn er dat twintig Dankend, M. de R. voor de welwillend heid j egeus mij betoond. Hoogachtend Uw VERSLAGGEVER. P. S. De heer Van der Waals beschuldigt mij van niet „de beteekenismaar de schrijf wijze te hebben weerlegd. Ook hier over kan het lezeDd publiek zelf een oordeel vellen MEEUWEN. Dezer dagen is door den Weleerw, heer Klaassen, predikant bij de Ned. Herv. Gemeeute alhier een collecte gehouden voor de viering van het Kerstfeest op de Zondagschool. We twijfelen niet, of deu kleinen zullen vele aangename verras singen bereid worden. Meldden wij onlangs, dat pogingen werden in 't werk gesteld om tot straatver lichting te geraken, thans kunnen wij mede- deelen, dat de gelden voor 't onderhoud aanwezig zijn en de palen met de lantaarns van gemeentewege verstrekt zullen worden. Binnenkorten tijd zullen dus de plannen verwezenlijkt worden. Een woord van lof aan de ontwerpers der plannen, de heeren D. van Buuren en O. Dammers, mogen wij niet onthouden. Buiten verantwoordelijkheid der Behctie. Vrijhoeven—Cappel 30 November 1908. Geachte Heer Redacteur. Deelde ik in mijn vorig schrijven mede, dat zoo mij geen afdoend antwoord gegeven werd ik het debat sluiten zou, toch vraag ik U nogmaals een plaatsje in uw blad. De schuld er van is niet aan mij, maar komt op rekening van den heer Van der Waals. Met een schouderophalen een bedenklyk hoofdschudden legde ik het stukje van voor melden Heer d.d. 28 dezer terzijde. Zijne woorden maakten een zonderlingen indruk op mij. Moest ik niet onwillekeurig denken aan eene brandende kaars die wel haar licht doet schijnen maar toch zichzelf verteerd? Dat de heer Van der Waals zichzelven tegenspreekt dit heb ik reeds in mijn vorig schrijven aangetoond. Nu eens ben ik ZEd dan weder *de vermeteleeerst „een jongeling in den leeftijd van bijna 18 jarenu daarna „een man die zijne moedertaal als slechts weinig kent Maar a propos Heb ik in mijn berichtje vaD de feestviering des heeren Heijmans eeD komma of een punt vergeten. U zult wel zéggen M. de R.„Mijn ver slaggever wijst thans op geringe fouten dat hij feiten aantoone." Gewis M. de R. is mijn TLWessels TAN is voor eenieder ter inzage. Degelijke en fijne afwerking.

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 2