Nummer 98. Zondag 13 December aar gang Tweede Blad. Chronologisch Overzicht Oostenrijk. Afrika. Japan. BINNENLAND. BUITENLAND. Portugal. van DIT VOERINGEN. WAALWIJK. Door de Liedertafel „Oefening en Ver maak-" van Waalwijk en Besoijen zal op hare zaal Musis Sacrum Zondagmorgen ten 12 uur worden uitgevoerd: PROGRAMMA AD LIBITUM. van de voornaamste gebeurtenissen in onze en omliggende gemeenten, gedurende de 25 Jaren dat ons blad bestaat. 27 Mei 1901. Plechtige prijsuitdeeling op de teekenschool. Deze werd door leden der commissie, van het Dag. Bestuur, den Gemeenteraad en door talrijke be langstellenden bijgewoond. De heeren Jud. Timmermans Wz. en A. Verbunt hielden bij die gelegenheid eene toe spraak. De prijzen waren behaald als volgt Handteekenen le klas. Ie pr. A. van Liempt, 2e pr. J. Meulkens. Id. 2e klas. le pr. W. Pulles. Id. 3e klas. Ie pr. Chr. Hoffmans, 2e pr. Th. van Delft Jr. Jacob Madiol, zilv. med. der regeering einde van den cursus. Bouwkunde le klas. le pr. Amg. v. d. Ven. Id. 2e klas. le pr. H. v. Duuren, 2e pr. C. van Huiten. (deze prijzen werden •echter niet uitgereikt.) Id. 3e klas. le pr. M. Schonk, 2e p. J. v. d. Meijs. Schocmnakersteekenen le prijs. P. Treffers, 2e pr. A. de Kort. 31 Mei. Het R. K. Leesgezelschap, dat sedert 100 jaar alhier bestaan heeft, lost zich op in de „Volksbibliotheek", die voortaan onafhankelijk zal zijn van de vereeniging „G. en W,". Hot Kerkbestuur gaf aan deze nieuwe slich ting eeue subsidie van I 150, terwijl door vele belangstellenden financieele en moreele steun werden toegezegd. Het btstnur der Volksbibliotheek ia samengesteld uit de volgende heeren P. Wijten, beschermheer. R. van Cranenburg, president. J. Le Blanc, vice-president. Theodoor Wessels, penningmeester en de leden Leonard Groenen, P. C. Baije.us, C. Gragtmans, Corn. v. d. Heijden en A. Jansen. i 2 Juni. Be Liedertafel viert let zilveren jubtlé van haren directeur den leer Frans ordej Des morgens tegen half één werd^Vle jubilaris door den vice-pre sident der vereeniging, den heer H. Zeegers aan zijne woning afgehaald en in open landauer naar /Musis Sacrum" gereden. Hier was een zeer talrijk publiek reeds bijeen, dat den Directeur bij zijn binnentreden luid toejiuchte, terwijl de inmiddels op het podium gereed staande zangers hem het „Hij leve lang" van v. Paeschen toezongen. Nadat de eerewijn geschonken was en de Directeur in een prachtig versierden feauteuil had plaats genomen werd onmiddellijk een aanvang gemaakt met de uitvoering van het feestprogramma, waarbij de gevierde tenor eu vriend der Liedertafel, de heer W. van Son uit -s-Bosch zijDO medewerking verleendet. Midden in het programma schetste de heer A. C. v. d. Heijden, secretaris- commissaris der vereeniging, in eene uitvoerige rede de vele en groote ver dien steiP van "den heer Frans de Cortie op muzikaal gebied en het vele goede, dat aeze voor „Oefening en Vermaak" in de 25 jaren van zijne directeurschap had gewrocht, waarna hij hem, als blijvend aandenken van hoogachting en dankbaarheid, namens de Liedertafel eeu prachtigen mahoniehouten, met kostbaar trijp bekleeden leunstoel aan bood, welk geschenk door den jubilaris zichtbaar bewogen, met de grootste liefde en dankbaarheid werd aanvaard. Eanige oogenblikken later hechte de Vice-President de heer H. Zeegers onder een hartelijke toespraak een kostbaren krans, gevlochten uit zilveren bladen en bloemen aan den leunstoel, waardoor de geestdrift der menigte ten top steeg en de meesten zich naar voren begaven om den jubilaris met een warinen handdruk te feliciteeren. De directeur betuigde nu zijn dank aan al diegene die op welke wijze ook hadden meegewerkt om hem zulk een schitterend, onvergetelijk feest te be reiden en beloofde aan de Liedertafel „Oefening en Vermaak" zijne beste krachten te zullen blijven wijden. Nadat de heer Zeegers ook nog dank had gebracht aan den heer Van Son voor zijne gevierde medewerking, werd het feest met eene bij uitstek gelukkige en warme vertolking van het „le Deum landamus" van Verhulst, onder leiding van den heer Jac. Pulles, ge— sloten. 4 Juni. Verkiezingen voor de Tweede Ka mer. Gekozen voor W aalwijk, de eenige candidaat, de heer W. P. A. Mutsaerts te Tilburg. 12 Juni. Plechtigheid der eerste steenleg ging voor de nieuwe kerk te .loachim- Moer, gemeente Kaatsheuvel. ld. Aanbesteding van het bouwen van een heerenhuis en kantoor van de Maat schappij „Noord-Braband." Ingeleverd 13 biljetten. Hoogste inschrijver P. C. Clerxs, Tilburg f 33500, laagste (aan wien het werk gegund) De Waal te Tilburg t 275'14- 13 Juni. Eerste steenlegging der St. An- toniuskerk alhier. Na eeu plechtige H. Mis te 9 uur, reed een zestal rij tuigen met Eerw. Heeren Geestelijken, leden van het kerkbestuur, autoriteiten en genoodigden naar het terrein, waar een groote menigte reeds was opgesteld. Nadat onder gebed en koorgezang de inzegening der fundamenten geschied was, werd de eerste steen gelegd door den toekomstige» pastoor de ZeerEerw. heerKuijpers. Velen der reeds genoemden legden daarop ook elk een steen, waarna de plechtigheid met eene hartelijke toespraak door den ZeerEerw. Heer Pastoor Spraugers gesloten werd. Id. De Gemeenteraad besluit op voorstel van het lid Th. Hoffman met 8 tegen 3 stemmen in beroep te gaan bij H. M. de Koningin tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij aan de „Vici- neaux* vergunning is verleend tot den aanleg van een stoomtram door de Groote Straat onzer gemeente. 19 Juni. De heer A. H. van Schijndel dient zijn onslag in als lid van den Gemeenteraad. 2jJuni. Benoemd tot geestelijk adviseur van den R. K. Onderwijzersbond, af- deeling Waalwijk-Heusden de Eerw. heer F. Fransen, kapelaan te Baardwijk. Id. Het Gemeentebestuur alhier ontvangt de officieele mededeeling, dat door wijlen Mr. van Cooth te 's-Bosch aan Waalwijk is gelegateerd eene som van f 40000, het landgoed onder Ammer- zoden groot 9,8980 H. A. en Vis deel van de zuivere nalatenschap na aftrek van alle legaten en onkosten, een en ander ten behoeve van landbouw-, vak-, herhalings- en uitgebreid lager onderwijs. 28 Juni. De heer G. van Loon, hoofdre gent van het R. K. Burgerlijk Gasthuis alhier, overlijdt in den ouderdom van ruim 74 jaren. 2 Juli. Verkiezing van 3 leden voor den Gemeenteraad. Uitgebracht 424 stem men, waarvan 397 geldige. Volstrekte meerderheid 199. Gekozen de heeren J. Timmermans van Turenhout aftr. lid, A. H. van Schijndel (die bedankt had) en H. Zeegers reap, met 242, 237 en 277 stemmen. 7 Juli. De ZeerEerw. Heer Pastoor Princen uit 's-Bosch, houdt voor een zeer tal rijk publiek op de zaal der St. Pau- lusvereeniging, eene rede over drank bestrijding. Deze schoone, buitenge woon leerrijke rede werd herhaaldelijk geestdriftig toegejuicht. Den gevierden spreker, die door den president der Vereeniging, het hartelijk welkom was toegeroepen, werd door den heer C. v. d. Heijden de warmste dank ge- biacht, waarna de bijeenkomst meteen sierlijke toespraak door den ZeerEerw. Heer Pastoor Spraugers gesloten werd. 10 Juli. De gemeenteraad besluit met al- gemeene stemmen de brandweer te or- ganiseeren. Er zullen geplaatst worden 40 brandkranen, verdeeld in 4 secties, het personeel woidt van 100 op 20 gebracht. Kosten van 40 kranen, slangen, koppels, wagens en 2 te boawen huisjes f 2860. Verder wordt met 8 stemmen tegen 1 besloten het door Mr. P. Loeff op gestelde rapport betreffende het Hooger Beroep van den Raad tegen het besluit der Ged. Staten inzake de tramkwestie naar H. M. de Koningin op te zenden. 1 Aug. Benoemd tot Minister van Justitie de heor Mr. J. Loeff te 's Bosch. Zoo- dra de telegraaf de tijdiDg in Baardwijk zijne geboorteplaats, gebracht had werd aanstonds de nationale driekleur van gemeentehuis de beide kerken, en tal van woningen geheschen en de klok geluid ten teeken van algemeene blijdschap met de benoeming van een van Baardwijks edelste zonen, tot de hoogste betrekking in den lande. Door deze benoeming raakte een zetel vacant in de Prov. Staten van het hoofdkies- distrikt Heusden. 6 Aug. Vergadering van den Gemeenteraad onder voorzitterschap van den heer Jud. Timmermans Wz. Op voorstel van het Dag. Bestuur werd besloten de erfste - ling van wijlen Mr. van Cooth. te aanvaarden. Bij het einde der beraad slaging over dit onderwerp sprak ge noemde heer Timmermans de volgende gedenkwaardige woorden „Alvorens af te stappen van dit zoo hoogst belangrijk nummer der agenda, meen ik de tolk te zijn van den Raad wauneer ik eerbiedig buide breng aan den edelen schenker, die op zoo onbe krompen wijze Waalwijk in staat stelt uitbreiding aan het onderwijs te geven. De edele erflater heeft blijkbaar op het oog gehad die gemeenten te bevoordee- len waar onderwijs wordt op prijs ge steld en wij mogen het ons tot eene eer rekenen daartoe te belmoren. Laat ons trachten bij de uitvoering van de wilsbeschikking van den schen ker zoo veel mogelijk in diens geest te handelen. In afwachting van don tijd daartoe stelt het Dag. Best. u voor het portret aangeboden door den heer van der Heijden te Bokstel in olieverf geschil derd, aan te schaffen en in deze zaal te plaatsen, opdat Waalwijks burgerij den naam en persoou v in den edelen en humanen Van Cooth steeds moge houden in piense, dankbare en vereer- ende memorie." 2 Sept. Aanbesteding van den bouw eener machinale schoenfabriek voor den heer E. W. Klijberg-Pernot. Ingeleverd 13 billetlen. Hoogste inschrijver F. Venrooij Orthen f 8480, laagste inschrij ver, aan wien het werk gegund. A. Treffers f6130. 10 Sept Verkiezing van een lid der Prov. Staten in het hoofd-kiesdistrikt Heus den. Uitgebracht 4831 stemmen. Ge kozen Mr. P. Loeff met 2847, de heer H. Witlox bekwam 1824 stemmen. 14 Sept. Benoemd tot burgemeester der ge meente Nieuwkuik de heer P. J. van den Broek secretaris aldaar. Dadelijk na het telegrafisch bericht dier benoe ming ontplooide zich van alle huizen de natiouale driekleur en brachten de Harmonie en de Liedertafel Z. E. A. eene serenade;- 23 Sept. Eerste algemeene vergadering der R. K. Werkliedenvereniging op het lokaal bij den heer Van Dun. Besloten werd de Statuten ongewijzigd aan Z. E. den betrokken Minister ter goedkeu ring op te zenden. Hierna hield de Zeer Eerw. heer prof. Dr. J. Le Blanc een fraaie rede over het nut der Katholieke Vereenigingen en de valsche stellingen van het Socialisme. De Vergadering werd door den Zeer Eerw. Heer Pastoor Sprangers met een hartelijke toespraak tot de zeer talrijke aanwezigen gesloten. 3 Oct. Pleohtige installatie van den lieer P. van den Broek als burgemeester van Nieuwkuik. Prachtige eereboogen en versieringen waren overal aangebracht Aan de grens der gemeente ward Z. E. A. toegesproken door Jhr. A de La Court president der feestcommissie. Daarna werd de keurige stoet opgesteld en toog het onder de lustige tonen der harmonie naar het fraai versierde Raadhuis waar de plech tige installatie geschiedde, de eerewijn werd geschonken en de nieuwe burge meester het woord tot zijne gemeente- naren richtte. Toen trok de stoet verder door de gemeente. Onderweg brachten de schoolkinderen eene ovatie en werden bloemstukken aangeboden. Des avonds brachten do harmonie de „Eendracht" en de liedertafel „Oefening baart kunst" eene serenade en maakte de burgemeester met zijne Echtgeuoote nogmaals een rijtoer door de schitterend verlichte gemeente. Het feest werd met een uitstekend geslaagd vuurwerk gesloten. Necessidades—paleis en koningin Pi* in het Ajuda—paleis. Koningin Amalia en de infant Manuel wachtten koning Alfonsus aan het Bele.npaleis op. Er had Donderdag in het Ajudapaleis een galamaaltijd van 200 couverts plaats, waar behalve koning Alfonsus en degeheele koninklijke familie van Portugal, verschillende hooge personages, officieren der Portugeesche en Engelsche oorlogschepen, o. a. admiraal Fawkes en Spaaosche officieren aanzaten. Koning Carlos bracht een dronk uit op den koning van Spanje, die in een warme redevoering antwoordde, waarin hij nadruk legde op de vriendschap van de twee volken op het Iberische schiereiland. Droeve gernchten loopeti er over een familiedrama, dat in Oostenrijk zou zijn afgespeeld en waarin de hoofdpersoon zou wezen prinses Elisabeth, de dochter van kroonprins Rudolf en de huidige gravin Lonay. Bladen als de «Frankfurter Zeitung" en de „Petit Bleu", op schandalen belust, gaven reeds een paar dagen lang bizonder— heden. Maar ook wijl de geruchten gelukkig reeds worden tegengesproken, zullen we er voorloop'g over zwijgen. Uit Sheiks wordt van gisteren gemeld, dat de Somalis met de Engelschen verbonden Daraot hebben aangevallen, dat bezet was door 350 volgelingen van den Mullah. Na 7 uur strijd werden laatstgenoemden verjaagd met een verlies van 30 doodeu en 5 gevan genen. Engelsche patrouilles hebben eenige schermutselingen gehad te Dubdub, waarbij 10 vijanden gedood eu 8 gevangen genomen werden. De Engelsche genie boort artesische putten te Calcayu. De nieuwe Mahdi El Amin is door den gouverneur van Soedan, overste Mahon, die zeer doortastend optrad, gevangen genomen en gehangen. De Engelschen verloren bij deze expeditie een groot deel hunner paarden, 4 infanteristen door zonnesteek, lerwijl er 75 man in het hospitaal liggen met koorts. Ernstige berichten uit Japan, heel ernstig De Kamer nam met algemeene stemmen, zonder hoofdelijke stemming het antwoord op de troonrede aan, waarin het ministerie van besluiteloosheid beschuldigd wordt bij de bionenl&ndsche politiek en de belangen van Japan te verwaarlooxcn bij de buiten— landsche politiek. Die laatste regel» zijn daidelijk. De meerderheid der kamer is het eens met de partij, die oorlog wil en nu zal 't zeer moeilijk worden voor de regeering om den oorlog tegen te houden. De correspondent van de „Daily Mail" te Tokio meldt, dat men verwacht, dat admiraal Alexejef Maandag naar St. Peters- burg zal vertrekken. Laffan seint daarentegen uit Peking, dat de admiraal van zijn reisplan heeft afgezien, wegen» den ernst van den toestand. De kamer is ontbonden. voorname particuliere Instellingen, waarvan hier afdeelingen of kantoren gevestigd »ijn, wettigen de tot-»tand-komiug eonei tele fonische aansluiting. Op administratief gebied van het Rijk behoeven wij slechts te noetnen behalve een Post- en Telegraafkantoor o.a. het Kanton gerecht, het Registratie-kantoor voor Suc cessie en Domeinen, het Rijks-ontvang kantoor, het Inspectie-kantoor voor de Rijksbelastingen en voor de belastingen op het Rijk en andere inkomsten, eene Kamer van Koophandel en Fabrieken, eene Kamer van Arbeid, de zetel van de gezondheids- commisiie, do Koninklijke Maréchaussee enz. enz. Verder twee zetels van Notarissen, het Correspondentschap 1ste klas der Neder- landsche Bank, de Maatschappij van Levens verzekering „Noord-Braband," een druk kantoor van Van Gend Loos en». Het zou ous te ver voeren, hier alle instellingen van iudustrieelen aard en anderszins uit onze gemeente en vooral ook uit hare omgeving bij name op te noemen en meenen wij te kunnen volstaan met U beleefdelijk te verwijzen naar ons schrijven van 9 April j.l. waarin een on ander nader wordt omschreven en naar onze jaarversla- gen over 1902 en vorige jaren. Het was ons indertijd aangenaam, uw schrijven te mogen ontvangen met de mede deeling dat de zaak door II in ernstige overweging zou g»nomen worden en vleidden wij ons met de hoop dat Waalwijk weldra aan het Telefoonnet zou zijn aangesloten, In deze hoop werden wij uog versterkt door de omstandigheid, dat wij van verschillende gemeentebesturen uit de omgeving eu van do Kamer van Koophandel en Fabrieken te s-Boscl en Tilburg alleszins tot oor- deelen bevoegde lichamen de mededeeling ontvingen, dat zij volkomen instemden met het verzoek en deze aangelegenheid bij U '.ouden voorstaan. Nu zijn bijna 8 maanden voorbijgegaan, sinds wij iets naders ^an do zaak hoorden en wij kunnen niet ontveinzen, dat wij ons hierover verwonderd en teleurgesteld tevens gevoelen. Dagelijks blijkt ui meer en meer, hoe groot belang de industrieelen en handelaar» in Waalwijk en omstreken in eene aanslui ting aan het telefoonnet stellen en jammerlijk hebben wij ons tot nu genoodzaakt gezien, de vragen, die aangaande dit onderwerp werden gesteld, ontwijkend te moeten be antwoorden. De Kamer veroorlooft zich dus opnieuw de vrijheid, zich tot u te wenden rae-t het beleefd verzoek, de ouderwerpemke zaak zoodra mogelijk ter harte te willen nemen en haar mede te deelen of zij op eene gunstige bealissiug mag rekenen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. WAALWIJK, 12 Deo. 1908. Kamer van Koophandel en Fabrieken tc Waalwtyk. Door de Kamer van Koophandel eu Fa- briekeu te Waalwijk zijn de navolgendo adressen verzonden Waalwijk, 10 December 1903. ONDERWERP Aansluiting aan het Intercommu nale Telefoonnet. KoDing Alfonsus is Douderdag te Lissabon aangekomen. De beide vorsteu omhslsdeu elkaar bij de begroeting aan het station. Koning Alfonsi s ging na aankomst in het Bclempaleis, waar hij verblijf houdt, eeu bezoek brengen aan koningin Amalia in het Aan den lieer lUrecteur-Generaal der Posterijen en Telegrafie te 's-Gravenhage. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk veroorlooft zich de vrijheid in Uwe herinnering te brengen haar schrijven van 9 April j.l., waarin zij, ter voldoening aan het verlangen uitgedrukt in Uwe mis sive van 10 Februari j.l., de gronden mo tiveerde, waarop het verzoek om aansluiting aan het Intercommunale Telefoonnet was gebaseerd. In bovengenoemd schrijven hebben wij uiteengezet, van welk overwegend belang eene telefonische verbinding zou zijn voor den handel en de industrie dezer plaats en omstreken en tevens aangetoond, dat eene zoodanige verbinding in alle opzichten recht van bestaan heeft. En niet alleen voor den handel en de industrie zou het eene uitkomst zijn, wanneer er gevolg gegeven werd aau onze rechtma tige wenscheu, maar ook de vele Rijzs- en Waal* ijk, 10 December 1903. ONDBRWERP Aansluiting aan het Intercommu nale Telefoonnet. Aan Zijne Excellentie den Heet Minister van IFaterstaat, Handel en Nijverheid te s-Gravenhage Excellentie De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk neemt de vrijheid, zich tot Uwe Excellentie te wenden met het navolgende Reeds geruimen tijd en met de jaren dringender, doet zich in onze vooruitstre-* j vende gemeente en omstreken de behoefte I gevoelen naar eene aansluiting aan het IrP tercomraunale Telefoonnet, üp aandringen van talrijke industrieelen en handelaars/ heeft onze Kamer, ook voor zich zelve doordrongen van hel wenschelijke, ja noodt zakelijke eenar telefonische verbinding mei de voornaamste plaatsen des lands, zich ir' April van dit jaar gewend tot den heei Directeur-Generaal der Posterijen en Tele grafie en hem in een breedvoerig en gemo' tiveerd schrijven de gronden blootgelegd^ waarop ons verzoek was gebaseerd. In di» I schrijven wezen wij op de voorname plaats 1 die Waalwijk, als centrum der nijvere Lang, i straat op het gebied van handel en nijver- f heid inneemt, terwijl wij tevens de aandach vestigden op het steeds toenemende verkeer'j waarvan onze gemsente het middelpunt ie'j Een en ander hebben wij gestaafd met d< 'J aan de e.chtereenvul ;ende jaarverslagen onze 'j Kamer ontleende cijfers, aantoonende dj beweging ten post kantore alh er en waani' blijkt, dat bijna *lie rubrieken telken j*r<' verhoogde cijfers te aanschouwen geven.

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5