Nummer 101. Vrijdag 25 December 1903 26e Jaargang. Tweede Blad. Chronologisch Overzicht De Echo van het Zuiden" 75 cent 90 cent. 6 et. per week. De Echo van het Zuiden, Geiilustieeid Zondagsblad, Modeblad en Muzikale Bloemlezing, Attentie. Bekendmaking. ^BINNENLAND. einde. Een kwart eeuw vlood heen, sinds mijn eerste uur sloeg. Mil Stichter ging grafwaarts, doch ik bleef bestaan, 'k Doorleefde veel vreugd, maar ook droefheid en strijd, En nu kranst met zilver de Tijd mijne blaan. In blijdschap en rouwe heb ik U verzeld, Bezong Uw triomfen of klaagde Uvv leed. Ik kampte met U voor de Waarheid, het Recht, En grifte Uw daandie de wereld vergeet. Blijf, lezers, mijn hulp, steun en troost in mijn werk. Vergeeft, zoo ik somtijds eens zwakheid betoon, Dan zijn wij als Broeders steeds innig vereend, En glanst eenmaal Goud, in mijn feesUhjkeKroon „De Echo van het Zuiden". De Burgemeester van Waalwijk maakt bekend dat de secretarie der gemeente op Zaterdag 2den kerstdag zal geopend zijn van des voormiddags 10 tot 12 uur doch uitsluitend voor aangiften bij den Burgerlijken stand. Waalwijk 24 December 1903. De Burgemeester voornoemd, K. de van der Schueren van de voornaamste gebeurtenissen in onze en omliggende gemeenten, gedurende de 25 jaren dut ons blad bestaat 12 Mei. 1902 Geslaagd voor onderwijzer de heeren C. Kuijsten en (J. W. Kuijste» te Besoijen, A. Laarakker alhier, en D. de Bruijn van Capelle. id. De Minister van W. H. en N. be richt aan den Voorzitter van den Bond van Ned. Lederfabrikanten den heer J. B. Timmermans Wz. naar aanleiding van een door dezeu Bond aan hem gericht schrijven, dat hij gaarne met eenige afgevaardigden van die Vereeni- ging zou willen abouclieeren over de wenschelijkheid der oprichting, op kosten van het Jlijk, van een technisch bureau voor de leerlooierij en over de geleidelijke uitbreiding van dat bureau tot eene looierschool. Naar aanleiding van dat verzoek begaven zich de heeren Lan?, Bressers, van Son en P. v. Loon den 17 Mei naar het Departement van genoemden Minister. 16 Mei. De heeren H. A. J. Verhoeven en C. Malingré te Heusden schenken ieder een bedrag van f8000 af» bij drage voor de te houwen Zusterschool aldaar. 24 Mei. Het personeel der machinale schoenfabriek van den heer A. H. van Schijndel alhier, bestaande uit 80 werk- lieden, biedt zijn patroon bij gelegen heid van diens Zilveren Bruiloft een prachtige Zilver kast ten geschenken aan. Den volgenden Woensdag werd het geheele personeel in de oude fabriek die tot feestzaal was ingericht, rijkelijk onthaald, op keurige spijzen en dranken. Het nachtelijk uur was reeds ver ge vorderd eer het uit 30 nummers be staande feestprogramma door de werk lieden was afgespeeld. 26 Mei. dierste vergadering op het Raadhuis alhier van de Kamer van Arbeid voor het schoenmakersbedrijf. Gekozen wer den tot bestuursleden Voorzitter-pa troon J. C. van Ghert te Kaatsheuvel Voorzitter-werkman J. de Vries Baard wijk. Bestuurslid-patroon A. H. van Schijndel, alhier. Bestuurslid- workman M. ''an de Leur te Druneu. Secretaris A. J. van Liempt alhier. 28 Mei. De lieer L. Bolk, vroeger werk zaam op het kantoor van Not. Kant alhier, thans lioogleeraar in de anato mie aan de Universiteit te Amsterdam, wordt in een plechtige bijeenkomst van den Senaat der académie te Leiden bevordert tot doctor in de geneeskunde honoris causa. 6 Juni. De Révérente Mere in het Liefde gesticht alhier, herdenkt den dag, waarop zij voor 25 jaren hier in het klooster trad. Ten 9 ure werd eene plechtige H. Mis in de kapel opgedragen, waaronder onze ZeerEerw. Heer Pastoor eenepre- dicatie hield. In de loop van den morgen ontving H. Eerw. de geluk— wenschen van de mannen en vrouwen uit het gasthuis, die in de gelegenheid gesteld werden het verdere gedeelte van den dag recht feestelijk door te brengen, terwijl talrijke der voornaamste ingezetenen dames en heeren, benevens de leden der Conferentie hunne fele- citatie's kwamen aanbieden. Talrijke bewijzen van dankbaarheid en hoogach ting werden de beminde Overste bij die gelegenheid geoffreerd o.a. 2 prach tige beelden van de II. Harten van J. en M., een witten stool, met goud geborduurd, een tiental gouden booqet- ten voor de versiering der Kapel, een sierlijke albe, prachtig op tule bewerkt door de Eerw. Zusiers en de school kinderen, een kostbaar stoeltje voor hot missaal, enz. enz. Des namiddags om halfvier hnd een plechtig lof plaats. Den volgenden dag werden de school kinderen rijkelijk onthaald en Zondag 8 Juni vierden de Eerw. Zusters onder elkander feest. Als groote bevorderaarster van het Lager Onderwijs in den meest uitge breider! zin van het woord als bekwame en teedere ziekenverpleegster en wijze bestuurster van het Huis heeft de Eerw. Overste gedurende haar 25 jarig verblijf alhier zich voor de gemeente zeer verdienstelijk gemaakt. id. Bij Koninklijk Bersluit van 6 Juni, waarbij den Raad van State gehoord, wordt, bevestigd de beslissing der Gcd. Staten van N. Br. waarbij aan de Maatsch. der Vicinaux Hollandais ver gunning is verleend om een trambaan te leggen door de Groote Straat in de gemeente Waalwijk. beroepen tegen het besluit der G. S. ingesteld door den gemeenteraad en eenige belanghebbenden werden, wegens liet te laat inkomen, als niet ontvankelijk ter zijde gelegd, terwijl het beroep van Burg. en Weth. dat tijdig ingekomen was, onjuist werd geacht op grond, dat het prov. regl. op de de wegen en voet paden in N.-Br. in verband ook met art 179 der geraeeute volgt dat Burg. en Weth. zijn aangewezen als de publiek rechterlijke beheerders der wegen aan wie bij het gewijzigde artikel 14 van het regl. van politie op het gebruik der openbare wegen in Noord-Br. is opgedragen do beschikking over de aauvragen tot vergunning voor de aanleg van tramlijnen. 14 Juni. Eerste groote bedevaart, bestaande uit circa 1000 pelgrims van de ge meenten Boxtel, Bosch, Vlijmen, Nieuwkuik enz. naar de Kerk van den II. Antonius alhier. 15 Juni. De Etrw. Heer Ds. van Buuren te Baardwijk viert onder veel blijken van belangstelling den dag waarop hij voor 60 jaren in dienst trad bij ue Ned. Ilerv. Gem. 6 Juli. De Eerw. heer Kluijtmans, kape laan alhier wordt op de St. Paulus- vereeniging plechtig geinstalteerd als geestelijk adviseur. De ZeerEerw. heer pastoor Sprangers hield bij die gelegenheid eene sclioone rede, terwiil de leden der Zangvereeniging „Cresendo een paar toepasselijke vierstemmige liederen ten gehoore brachten. 23 Juli. Benoemd tot burgemeester der gemeente Haps de heer II. M. van Deursen te Baardwijk. 28 Juli. Het voorstel der „Vicinaux-» om aan de gemeente eene som van t 2500 te verleenen voor den aanleg eener nieuwe gasleiding in de Groote Straat mits de Maatschappij door de gemeeute noch in aanleg, noch in exploitatie van den tram verder bemoeilijkt zal worden, wordt li-, warme verd'-diging vau den Voorzitter ridder de van der Schueren, door den Raad met algemeene stemmen aangenomen. 2 Aug. Geslaagd voor hoofdonderwijzer de heer Henri Verwiel, geboren te Waalwijk, onderwijzer te Kaatsheuvel. 4 Aug. Plechtige onthulling van den ge denksteen in de kerk der parochie v»n St. Jan Baptist aai gebracht ter ver eering van de nagedachtenis van den Eerw. Missionaris-Martelaar Pater An dre Zijlmaus geboren alhier wreedaardig vermoord in China. De Eerw Pater v. d. Heijden van Sparrendaal hield bij deze gelegenheid de predicatie. 6 Aug. Aanbesteding van school en onder wijzerswoning te Meeuwen Ingeleverd 15 billetten. Gegund aan A. Michael te Copelle voor eene som van f 16665. 15 Aug. Vergadering van een 15 tal heeren uit onze gemeente in het hotel-Verwiel ter bespreking van organisatie eener vaktentoonstelling voor de schoenmakerij Op worstel van dan President der Vergadering den heer E. Klijberg Per- not werd na levendige discussie met groot animo besloten dat de tegenwoor dige leden zich zouden constitueeren tot een tentoonstelings Comité. Tot Dagelijksch Bestuur werden gekozen de heeren P. Verwiel president, Joh. v. Riel Vice- president Joh. Ti el en lo secret. Adr. yan Liempt 2e sec, Jan v. Schijndel peninngmeester B. Timmermans van I Commissaris, Henri van Gils id, tot leden van het Comité de hoeren A. Jansen, P. v. Schijndel, W. Zuurhont, Stans en A. Ackermans Ed. van Til burg; B. v. Schijndel en Gerard van Loon; tot Commissie van advies de heeren M. v. Loon-Eras en E. W. Klijberg- Pernot. 18 Aug. De Zeer Eerw heer Dr. Nouvens houilt in het hotel Verwiel eene lezing over „De Hanze" of R. K. Vereeni- ging van neringdoenden. Het resultaat dezer uiterst leerrijke verhandeling was dat 25 aanwezigen zich staande de vergadering als lid opgaven en een af- deeling stichtten. De Zeer Eerw. lieer- Pastoor Sprangers, die den gevierden Redenaar had ingeleid, betuigde hem ook aan het slot der Vergadering namens de talrijke aanwezigen den hartelijksten dank. 19 Aug- Uitreiking der eere-medailles en diploma's verleend door II. M. de. Ko ningin bij besluit van 17 Juli j 1. op verzoek van burgemeester ridder de Van der Schueren, aan de heeren W. v d. Graaff kapitein, D. v. Bremen en J. v. d. Kolk machinisten en H. O. oen Dunnen, wachter allen op de veerpont tusschen Waalwijk en Drongclen, voor het met levensgevaar redden van een veertigtal personen \an drijvencie ijs— schollen in den Maasmond onder Waal wijk op 18 Febr. j. 1. In de Raadzaal namen genoemde helden plaats tegenover den Burgemees ter, die hen hartelijk telecileerde met de'kooge ouderscheiding hun door H. M. vetlecnd, en hen hartelijk dankte voor de verleende hulp waa.door groote ramp, rouw en droefheid van de ge meente waren afgeweerd. Persoonlijk hechtte hij daarna de medailles op hun ne borst en wenschte hun in net ver dere leven Gods besten zegen toe. Kapitein de Graaff dankte hierop ook namens zijne makkers waarna deplech- tigheid die helaas slechts door weinig belangstellenden werd bijgewoond, ge ëindigd was. 27 Aug. Benoemd met ingang van 16 Sept. tot directeur van het Post-en telegraaf kantoor alhier de heer J. Winters te Zetten. id. de heer E. W. Klijberg aanvaarde het Voorzitterschap van het tentoon- stellings-comité' 2 Sept K. A. M. ridder de van der Schueren aanvaardt het eere—voorzitterschap der tentoonstelling van Schoen- en Lederindustrie te Waalwijk in 1903. id. Herbenoemd tot Weihouder met 7 van de 10 stemmen de lieer J. Timmer mans Wz. Benoemd tot onderwijzer aan qo teekenschool de heer J. P. van Delft alhier, tot onderwijzer aan- de openbare school' de heer A. Laarakker; tot on derwijzers bij het herhalings-onderwijs de heeren J. Spijkerman, A. C. van der Heijden en A. Princen. 5 Sept. Gekozen tot leden van het Bestuur der Hanze alhier de heeren A. C. Zijl mans, voorzitter, D. van Bavel Vice- voorzitter, J. vau Ree, Secretaiis en C. A. Verwiel, Penningmeester. 22 Sept. Gepromoveerd aan de Universiteit te Amsterdam tot doctor in de klassieke letteren de Eerw. heer Jos v. Gils geb. alhier. 24 Sept. De Leo-Bond van Waalwijk en Besoijen herdenkt zijn eenjarig bestaan. Als sprt-ker trad in de avondvergadering op de ZeerEerw. heer Prof. Rath, die de Socialistische leer aan een strenge critiek ouderwierp, het onge rijmde er van aantoonde en de groote R. L. Werkliedenbond organiseerden kan uitgaan. 29 Sept. Do gemeente Vlijmen viert met qrooten luister het 25 jarig jubilé van haren burgemeester den heer P. A. Zwaan 8. I Oct. De. Kamer van Koophandel alhier verzendt een gemotiveerd adres aan den Minister van W. H. en N. ter verkrijging eener aansluiting onzer ge me.ente ami liet Intercommunale Tele foon not. 1 Nov. Vocaal-instrumentaal concert op Musis Saeruin door de heeren W. v Son, tenor, Kallenbach, viool, Rchl violoncel, en Bouinan, piano allen van 'sBosch. 10 Nov. Eerste proefrit van den tram door de Groote Straat gehouden in tegen woordigheid van den directeur en den chef van dienst. II Nov. Prof. Mr. M. Treub uit Amster dam houdt daartoe uitgenoodigd door de afd. Waalwijk van de Maatschappij tot N. v. h. A. voor een zeer talrijk publiek op Musis Sacrum een bespreking over het onderwerp: „Wat Coöperatie vermag." Deze boeiende, leerrijke voor dracht werd met lichtbeelden op geluisterd. 15 Nov. De liedértafel besluit het a. s Jubilé van Z. II. Paus Leo XIII zoo luisterlijk mogelijk te viereu en (Larbij uit te noodigen de Eerw. heeren Gees telijken en dc Besturen der verschillende hier bestaande Katholieke Vereeni- gingen. 17 Nov. Begin van den geregelde» diens van den stroomtram Bosch via Waalwijk Tilburg, 24 Nov. Benoemd door Z.Exc. den Com missaris der Koningin in Noord-Brabant tot leden der gezondheidscommissie te Waalwijk de heeren P. J. Sweens, arts alhier, Th, L. Sineele te Loonopzand, G, Simonis te Raamsdonk, M. C. J. van Son te Waspik en C. A. Oomens te Dongen. id. Benoemd tot onderwijzer aan de Vincentius-school te Breda de lieer van Es, onderwijzer alhier. 2 Dec. De heer Not. Bink herdenkt den dag waarop hij voor 25 jaren werd aangenomen als lid der St. Vincentius- vereeniging alhier. Talrijke bewijzen v.:ii sympathie en waardeering mocht de algemeen geachte en beminde Jubi laris dien dag ontvangen. 19 Dec. Benoemd tot hoofd der school te Sprang de lieer C. Keemink to Rotterdam. 29 Dec. Do heer Poelhekke, directeur der H. B S. te Nijmegen houdt voor leden eer<- en buitengewone leden van G. en W. alhier, in liet hotel Verwiel eene lezing over den Vlaamschen dichter ,„Guido Gezel'e". Jan 1903. „De Echo van liet Zuiden" viert onder talrijke bewijzen van be langstelling van hier en eldeis zijn 25 jarig bestaan. Jan De Kamer van Koophandel en Fabrieken bestaat 25 jaren. Wat geeft Degelijke hoofdartikelen over m mtschap- pelijke, godsdienstige en wetenschappelijke vraagstukken, actuecle zaken, kwesties ven den dag. Voorname berichten en beschouwingen uit binnen- en buitenland. Verslagen van den gemeenteraad uit Waalwijk, Sprang, Vrijhoevcn-Capp-1, Ca- pelle, Meeuwen Baardwijk en weldra uit andere gemeenten uit den omtrek. Verslagen van vergaderiugen en lezingen. Talrijke berichten, verslagen en artikels over schoenmakerij en leerlooierij. Een uitstekend verzorgde en zeer uitge breide rubriek van plaatselijke berichten uit Waalwijk, de Langstraat en het Overland. Brieven uit Waalwijk, 't Noorden, Suri name enz. Mengelwerken en Gemengd Nieuws, Ori— gineele schets ;n en novellen. Gedurende dit jaar een zeer uitgebreid en hoogst belangrijk chronologisch overzicht van de voornaamste gebeurtenissen, gedurende 25 jaren uit Waalwijk en omstreken. En dit blad, HET OUDSTE uit Waalwijk en de Langstraat, kost slechts franco per pos1 Aan huis bezorgd en aan onze boden betaald Abonneert U dus op waaraan nog is verbonden een prachtig kracht schetste, die van een goed ge- Het aan onze abonne's beloofde souvenir zal bestaan in een in boekformaat uitte- geveu verslag der tentoonstelling met hare wordingsgeschiedenis en een slotwoord, be nevens voorzien van eenige foto s. Dit souvenir, dat een boekdeel van meer dan 100 pagina's zal vormen, zal GRATIS worden verzonden aan alle abonne s, die eene verklaring, afgedrukt in ons nummer van 1 Januari, teekenen, dat zij voor een jaar abonné blijven, of zicli voor dien tijd als nieuw abonné opgeven. Voor "post—abonne's wordt eene vergoe ding van 10.10 gevraagd. Men abonneere zich dus spoedig, om dit prachtige souvenir in zijn beait te krijgen, dat de geheele geschiedenis van de voor Waalwijk en voor onze industrie, zoo heugelijke gebeurtenis, zoo breedvoerig van af de wording geeft. In geen enkel huishouden mag dat boek ontbreken. Men abonneere zich dus op Met 1 Januari gaat ons blad zijn 27sten jaargang in en we kunnen 't tot ons ge noegen en voldoening zeggen, 't laatste jaar was niet 't minste. Geregeld zien wij de belangstelling in ov.ze courant van alle zijden groeien, zoowel door bijdragen, als door liet lezend en adverteerond publiek. Het abonnemental is vooral dit jiar zeer b e a n g r ij k toegenomen. WAALWIJK, 24 Dce. 1908. Vakschool voor de Schoenmakerij. Van geachte zijde wordt ons het vol gende, naar aanleiding van ons artikeltje over de vakschool ter plaatsing aange boden. Wij voldoen daaraan volgaarne, omdat daaruit blijkt dat met ons steeds meer personen het groote nut van een vakschool voor de schoenmakerij gaan inzien, en dat door het schrijven over deze zaak de voorbereiding des te ge makkelijker zal worden, gedachtig het Fransche spreekwoord: *du choc des opinions jaillit la vérité* t >Een vakschool voor schoenmakers wordt door U M. d. R. een hoogst nut tige instelling voor onze industrie ge noemd, en dat is het terecht. Van ganscher harte moet iedereen die maar eenig belang stelt in den vooruitgang der 'schoenmakerij het toejuichen dat in den laatsten tijd van verschillende kan ten stemmen opgaan om tot eene vak school te geraken. Het is zoo hard noodzakelijk, dat niet genoeg en voort durend op het groote nut der zaak.èn voor patroon, èn voor werkman kan worden gewezen. De vraag hoe de kwestie nu een 9tap verder tot de op lossing te brengen is, wie eene vakschool zal oprichten en dan hoe eene vakschool 1 behoort ingericht te zijn; het is mijn plan dit in enkele woorden mede te deelen. Zooals bekend is werd op de, gedu rende de tentoonstelling alhier gehouden vergadering van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten, besloten, dat de Bond eene commissie zou benoemen om plannen tot het oprichten eener vak school te ontwerpen. Alhoewel het groote nut en het meeste voordeel recht streeks voor de schoenindustrie aan een vakschool verbonden is, komt het mij toch voor dat de Bond, die ofschoon wel een flink aantal, maar bij lange ns niet alle schoenfabrikanten tot zijne leden telt, wel plannen voor de oprichting kan ontwerpen, maar dat het zelf op richten van eene vakschool, hetzij met of zonder steun van hoogerhand niet op zijnen weg ligt le. omdat het ver boven zijn krach ten zou blijven. 2e. omdat een bond, al berust die op

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 3