Nummer 7. Zondag 24 Januari 1904 27e Jaargang, Tweede Blad. "bixnënland. ~~1ÜUTMlaN1). Duitschland. Engeland. Zweden en Noorwegen. Kuslaiid en Japan. Provinciaal Nieuws. Ons Feuilleton UITVOERINGEN. van WAALWIJK. Concert te geven door dc Liedertafel «Oefening en Vermaak, op Maandag 25 Januari u.s. des avonda ten 71/a uur> BESOIJEN. Tweede Winter—Concert te geven door de Liedertafel «Oefening baart Kunst', Besoijen, op Zondag 24 Januari, in do zaal van den heer W. Brokken. Aanvang 7 uur precies. (Zie programma's.) SPRANG. 'Groote Uitvoering te geven door de Vereenigiug «Pijpenlust,* in de zaal van den Hoer C. A. Mahieu den Exter te Spr ing, op Dinsdag 26 Januari 1904, 's-avonds half zeven. (Zie programma's) NIEUWKUIK. Goót Winter-Concert te geven door de Lieder tafel «Oefening baart Kunst' van Nieuwkuin en Onsenoert, op Maandig 25 Januari 1904, in bet café van G. de Bont. Aanvang 6 uur precies. (Zie programma's.) De opstand in Duitsch Afrika breidt zich uit troepen ter versterking zijn reeds uit Hamburg vertrokken, wijl het tegeuwoerdige kleine aantal niet bestand is tegen de op roerlingen, die steeds aangroeien. Volgens berichten die uit Swakopmo id ontvangen zijn, heeft nog een afdceling van 29 man, met een machinegeweer en een revolverkanon door de Habicht uitgezonden, Donderdag per spoor Karibib bereikt. De stations te Ababis en Habts zijn vei woest. Men is begonnen met het herstellen van den spoorweg voorbij Karibib. (u een voor posteugevecht bij Koebas is een onderofficier gewond, een groot aantal inboorlingen moet gesneuveld zijn. Uit Omaroeroe zijn be richten van 18 dezer ontvangen de bezetting aldaar heeft 50 geweren, en is goed ver schanstzij hoopt 't te kunnen uitho ;den. Over de koloune vou Zülow is te Swukop— mond geen tijding ontvangen. verzekering van de duurzame veiligheid der spoorwegen in Mantsjoerije. Maar nu 't volgende zou bewijzen dat Rusland in eeu der voornaamste punten niet toegeeft Naar de Daily Telegraph uit Petersburg verneemt is Rusland's ant woord reeds opgesteld en door den Tsaar bekrachtigd, liet zegt in hoffelijke maar besliste bewoordingen, dat, welke voorrechten op handelsgebied ook ten aanzien van Mantsjoerije verleend worden, dat land zoowel staatkundig als krijgskundig onder Rusland's invloed moet blijven. Dus dan zou de eeuige uitweg een oorlog zijn, wij weten 't nog niet, maar ook 't volgende voorspelt niet veel goeds: De correspondent van de Times te Tokio zegt, dat het waarschijnlijk noodig zal zijn, alle te Wiadiwostok gevestigde Japanners naar elders over te brengen, daar zij te veel van de Russen te lijden hebben. Uit Moskou wordt aan de grootvorst YVIadimir Alcxandrowitsj, bevelhebber van het militaire district Petersburg, en grootvorst Sergius Alcxandrowitsj, bevelhebber van het militaire district Moskou, de politiek van Alexejef k-aclvig steunen, terwijl de Tsaar, hoewel hij gaatne den oorlog vermijden wil, nog aarzelt. De Eugelscheu hebben in Somililand weer een voordeel, vooral buit behaald. Majoor Keuna overviel 17 dezer eenige dorpen van inboorlingen in de nabijheid van Eiinaada. Vijftig vijandelijke speerd;agers werden gedood en 3000 karneelen en ver— scheidene duizenden schapen buitgemaakt. Stockholm heeft Donderdag schitterend geleest ter gelegenheid van koning Oicar's 75. n veijaardag. De dat begon met een plechtigen d enst in alle kerken. Verder optochten, kinderfeesten, zanguitvoeringen enz. - De jubilaris ontving, na de gelukwenschen van de familie, uil naam van het hofperso neel van den maarschalk van het koninkrijk baron Essen, een gouden herinneriugsme— dailie. De koning werd daarna gefeliciteerd door de ministers, de parlementsleden en het gemeentebestuur dat 20.000 kronen gaf voor de onbemiddelde lijders van tuberculose te Stockholm. Het Noorweegscne S.orthing zoud tele grafisch zijn gelukwenschen. De eugel des vredes nadert in het Verre Oosten meer en meer het aardrijk. Uit «hoog" politieke bron wordt nn vernomen dat de kans op een vreedzame oplossing van de crisis belangrijk verbeterd is. De Russische vredespartij b".eft aanmerkelijk aan i'vloed gewonnen doordat eenige ministers met nadruk gewezen hebben op de omstandig heid, dat Rusland niet gereed is voor een oorlog. Daarom zou Ruslands antwoord aan Japan gevat worden in een verzoenenden geest. Rusland is bereid, de autonomie en de integri teit van Korea te erkennen en schuift daardoor do Koreaansche quaestie van de baan. Verder wil Rusland in een nota aan de mogendheden de Chineesche souvereiniteit in Mantsjoerije en de integriteit van deze provincie erkennen. Japan verlangt echter dat dit laatste beginsel zal worden vastgelegd in een afzonderlijke overeenkomst tusschen Rusland en Japan. De zaak draait nu om de vraag of Rusland nn'i dezen wensch zal voldoen, dan wel Japan zijn verlangen zal wijzigen. Zoo dachten we gisteren na al die vrede lievende geruchten, maa* de telegrammen van vaudaag brengen ons weer gedeeltelijk liier vanaf. Het eerste is nog goed De Daily Mail verneemt uit Petersburg De Raad voor Oost-Aziatische zaken heeft Donderdag ouder voorzitterschap vitn den Tsaar over Ruslands antwoord beraadslaagd. Naar men verneemt is er geen erstige moei lijkheid ovei'gebleven. Japan wilde verplichting op zich nemen, die havens aan de Koreaansche kust, welke voor de verbinding tusschen \Vladiwo6tok en Port Arthur belangrijk zijn, niet te versterken, en maakt ook geen bezwaar tegeu een Russisch-Chineesche schikking ter Vakonderwijs. Men leest in het Vad Reeds bij herhaling werd in onze kolom men gewaagd van het plan van onzen premier tot stichting eener hoogere inrich ting voor technisch onderwijs. Naar wij vernemen, heeft dat voornemen wel verschil lende wijaigingeu ondergaan, doch is het geenszins opgegeven. Zoo heeft dr. Kuyper thans veeleer op 't oog een soort middelbare school voor het bedoelde onderwijs in het leven te ioepen. Haar hoofddoel zou zijn noch ingeni urs, noch ambachtslieden, maar een categorie van personen aan te kweeken die een schakel tusschen dezen zouden kun nen vormen. Daarom zouden op de ont worpen inrichting alleen jongelieden worden toegelaten, die ambachtscholen of werk plaatsen hebben bezocht. Tegelijkertijd hoopt de Minister aldus den stroom der jongelieden die zich thans naar allerlei kantoren richten naar de nijverheid te leiden. In welke stad des llijks de school zal verrijzen, is tot he den nog niet uitgemaakt. Huldebetoon nan Q. M. Koningin Kmma. Het gala-diner, dat Donderdagavond ten half zeven ten Hove aanving, ter eere van het jubileum van II. M. de Koningin-Moeder was in de groote balzaal cn telde 80 cou verts. H. M. de Koningin-Moeder zat aan tafel tusschen de Koningin en de Prins. Tegenovei Hare Majesteiten zaten de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal en verder aan dezelfde zijde der tafel de ministers, hoofden der departementen cn de genoodigden uit de hooge staatslichamen De leden van de hofhoudingen zaten aan den kant van de Koninklijke familie. De tafel was versierd et rozen en de Konink lijke Kapel bracht tijdens het diner ver schillende nummers ten gehoore waaronder het Waldeck-Pyrmontsche Volkslied. H. M. de Koningin heeft den volgenden heildronk aan Haar Modder gewijd. Lieve Moeder, Wij gevoelen Ons gedrongen als Uwe Kinderen U van ganscher harte geluk te wenschen met het heugelijk feest, dat U viert. Ik ben overtuigd dat Lk de tolk ben van al de aanwezigen maar zeker niet minder van Mijn geheele volk, waar Ik U toewensch, dat God IJ immer moge zegenen en U.voor Ons en voor het vaderland lange jaren spare. Voor een kwart eeuw betrad U voor het eerst het grondgebied van den staat, waarin U Uw verder leven zoudt doorbrengen lk wil hier niet in herinnering brengen het vele, dat U in dat tijdperk doorleefdet. Wij weteu allen dat het '25 jaren van zegen waren vooï het Nederlandsche volk. Wij welen hoe u steeds wist in (ie dagen van vreugde U te verblijden met de blijden en in dagen van smart mede tc lijden met de treurenden. Het was toenmaals de hand van Mijn dierbaren Vader die U binnenleidde in Zijn land en op dit oogenblik staat ons allen zeker Zijn beeld voor den geest. Zijne nagedachtenis leeft in de eerste plaats in Mijn hart in dankbare herinnering voort. Ik stel u allen voor, met Mij in te stemmen in den heildronk op het geluk en het welzijn van de Koning-Moeder. Dat is nu in de residentie eenH een prettige en welgcsbagde inzet geweest van de feesten Wat een volte in de stratenWat een levendigheid, een vroolijke ei> opgewekte stemming onder die menigte. In het Voorhout schijnt geen doorkomen aan. Enkel menschen en neg eens menschen Rompen en hoofden, ontelbaar. Rijen zoo dik dat ze nauwelijks te over zien zijn. Van links en rechts komen er nog steeds meer bij ieder wil zien, ieder wil mede huldigen dc geliefde Vorstin. Aller oogen zijn gericht naar het paleis. Wie vooraan staat probeert zich op zijn plaats te handhaven, wie achteraan staat, wil meer naar voren. Dan wordt 'i plots dag in 'i Voorhout. In een ondeelbaar oogen- blik zijn - magnesiumzonneu ontstoken, die de breede lanen fel beschijnen, 't Lijkt een sprookje. Een (antastischon aanblik Ieder voelt dat nu het oogenblik gekomen is, waar >p gewacht is. Het wordt een oogenblik stil onder de menigte. Maar dan komt plotseli ig de geestdrift los! De muziek zet het nieuwe Wilhelmus in De Koningin Moeder is op het balcon gekomen Een jubel, een lang aangehouden hoera geroep. Er wordt meegezongen, spontaan en hartelijk. De muziek verliest 'i bij den zang van zoovelen. Vriendelijk groetend, heeft Koningin Emma de hulde van het Volk in ontvangst genomen, en als ten slotte het gejuich wat verminderd is, trekt Hare Majesteit zich weer in Haar vertrekken terug. SuikersRiokkelen. Uit Zevenbergen schrijft men aan de N. R. Ct. Men staat verbaasd over de uitgebreid heid, die de smokkelhandel in suiker ook in deze streek verkregen heeft. Ondanks den verren afstand van af de Belgische grens tot deze gemeente waardoor de smok kelaars dus verschillende ambtenaars-posten hebben te passeeren, wordt hier bijna da gelijks suiker op frauduleuze wijze inge voerd. Men ziet de smokkelaars, die wan neer zij de rivier de Mark over zijn, zich in de vrije linie bevinden, soms in grooten getale, dikwerf zelfs tot 8 h 1U man bijeen, deze geiniente. komen binnenvallen, dra gende ieder een zak suiker, waarvan het gewicht variëert van 40 tot 60 kg. en zwaarder nog. Ook van de vrouwen, die uit de omlig gende gemeenten, voornamelijk uit Hoeven, Etten, Rucphen en Sprundel, hier dagelijks met sinaasappelen langs de huizen komen rondventen, hebben de meesten gesmokkelde suiker onder haren koopwaar "erborgen liggen. Donderdag kwam hier zelfs eene met een paard bespannen kar binnen, beladen met 'frauduleus ingevoerde suiker, welke, naar zich begrijpen laat, om den goedkoopee. prijs, immer aftrek vindt, zéér ten nadeele van de eerlijke handelaars en winkeliers. Opzienbarende arrestatiën Op vermoeden van verduislering w>rden gistermiddag te Delft gearresteerd en naar het huis van bewaring te 's Gravenhagc overgebracht de firmanten J. G. en il. Van Hoylema, te Deltl. Onverwacht komt deze arrestatie niet Reeds lang fluisterde men dat meerdere din gen in het faillissement niet in den haak zouden zijn. Voor enkele dageu is echter een feit ontdekt, dat naaste oorzaak was van de arrestatie. De gepleegde verduistering betreft fond sen, die ter beleening waren gegeven en welke fondsen thans zijn verdwenen. De gevangenneming der gebroeders Hoy tema te Delft geschiedde op bevelschrift der Raadkamer van de rechtbank in Den Haag en de daarop gevolgde telegrafische last geving van den Officier van Justitie aldaar. De verduistering moet over aanzienlijke bedragen loopen. Te Londen is gearresteerd M., verdacht van medeplichtigheid aan de frauduleuze handelingen vau mr. v. Munnikrede te Delft, WAALWIJK, 23 Jan. 1904 Benoeming. De Eerw. rleer Dr. Jos va:i Gds te Rolduc is benoemd tot lid van het Historisch Ge nootschap te Utrecht. Het feest der Koningin. Van eenige plaatsen, voornamelijk de groole- re, leest men «hiei is het feest van H. M. de Kouingin-Moeder met groot openbaar feestbetoon gevierd', wij zeggen alleen de grootste, andere doen dat meer in stilte, hier meer, daar minder; hier een kinderfeest, daar een muzikale wandeling of tenminste door 't uitsteken van vlaggen, maar wij maken ons sterk in onze bewering, dat het misschien nergens zoo treurig is toegegaan als hier, zelfs geen nationale driekleur van openbare gebouwen, van geen enkelgeen raadhuis, geen postkantoor, 't is wel een bewijs van Waalwijks grooie nationale gevoelens. Voor 't sanatorium komt hier ook zeker geen cent bijeen Gezondheidscommissie. In de Woensdag, 20 Jan. gehouden ver gadering werden wederom tal van ingezonden stukken behandeld. Evenals in ile beide vorige vergaderingen werd ook nu een groot gedeelte van den tijd besteed aan het onderzoek der in art. 1 der Woningwet bedoelde Bouw- en Woningver- ordeningen. Door zeven gemeenten waren ontwerp verordeningen ingezonden. Het grootste ge deelte dier verordeningen zijn in de vorige vergadering behandeld en het advies hierop is reeds aan de Gemeentebesturen ve zonden. In j.l. vergadering zijn de overige behandeld en gereed gekomen. Concert. Het concert der Liedertafel op Maandag a.s. ten 71/s uur, belooft veel 't is een goed programma en Mej. Marie Walewijk, sopraan uit Amsterdam, die hare medewerking zal verleenen, geeft een drietal nummers. De liedertafel zingt o. m. ,/s Menschen bestem ming/' van Brandts-Buijs. 't Ware nu ook te wenschen, di* alle honoraire -leden als één man opkwamen. Luoiën. De bekende Luciën komt Maandagavond 8 Februari op Musis. Een plezierige avond dus. Bakkersvercenlging. De Bakkersvereeniging alhier heeft in hare laatste vergadering besloteu dezen zomer een uitstapje te makeu naar Rotterdam en aldaar eene doorloopende Bakkerij-tentoon stelling te bezoeken teneinde alzoo het nuttige met het aangename te versenigen. „Vooruitgang zij ons doel." Het gezelschap Vooruitgang zij ons doei", gevestigd bij den heer H. Pulles, hield Zaterdagavond j. 1. hare jaarlijksche pot— vertering. De avond werd genoegelijk door gebracht. Verschei iene scèoei^werdeo teu gehoore gebracht, welke de lachspieren der leden onophoudelijk in beweging brachten, waaronder nog een n«euw tooneeLpel (getiteld) »het gebroken biervat of twee bebloede koppen en een blauw oog," schitterend werd uit gevoerd. Tevens mag een woord van dank aan den Heer Pulles welke voor een goed bereide tafel had gezorgd, waaraan de leden zich goed ommuseerden niet onthouden wor den. Rcohtzaken. Sedert eenigen tijd bestaat in onze ge ineente ren dansclub, die zich Zondagmiddag* op „Musis Sacrum* alhier oefent. Na eenige waarschuwingen, werd tegen den eigenaar der zaal proces-verbaal op gemaakt, als zijnde dat laten dansen buiten kermis in si rijd met de politie-verordening. Donderdag nu diende deze zaak voor liet Kantongerecht alhier eu werd door den ambtenaar van het O. M. vrijspraak voor den eigenaar der zaak geeischt. Op de zitting van het kantongerecht alhier, werd zekere B. 16 jaar, te Elshout woonachtig, verdacht onder eeda valsche verklaringen te hebben afgelegd in een stroopersgeschiedenis. Tegeu hem werd proces-verbaal opge maakt van hetgeen hij had verklaard, het welk door hem als waarheid werd geteekend. De zaak is in handen van den Officier van Justitie. Congres G. eu W. Donderdag 21 Januari werd te Breda het congres van vereenigiugen «Geloof en Weten schap gehouden. De gewichtige dag werd geopend met een (I. Mis voor de leden van „G. en W." ta Breda en de aanwezige afgevaardigden, nu deze laatsten wareu niet talrijk, alleen die van Waalwijk waren nog gedeeltelijk tegenwoordig Langzamerhand kwamen met de verschil lende treinen de verschillende deputaties aan die straks eene kennismaking zouden san- knoopen, die vele goede vruchten voor ver. *G. en W." zullen dragen. Het H. Misoffer werd opgedragen door den Z.Eerw. Z. G. pater F. L. E. Hendrichs S, J. professor, Oudeubosch, moderator der vereeniging Gen W." te Breda. Tegen elven vonden wij de verschillende afgevaardigden der zusterverenigingen in het kokette zaaltje van den heer Hekking bijeen. Het wareu le leu der verenigingen Gen W> van Arnhem, Bergen op Zoom Eindhoven, VHertogenbosch, Nijmegen, Osch Roermond, Rotterdam, Tilburg, Waalwijk en een afgevaardigde der debatting-club jSt. Maarten* te Utrecht. De voorzitter der Bredasche vereeniging „G. en W." de heer mr. H. J. J. v. d. Biessen, heette dtn afgevaardigden met een kort woord welkom, waarna de gezainelijke lunch begon, die al aanstonds tot verschillende aangename kennismakingen leidde. In het Zuid-Hollands Koffiehuis begon te één uur de vergadering, waarin de Z.Erw. Z.Gel. pater dr Cyprianus O. C. een keu rige inleiding hield, daarin besprekende de mogelijkheid eu betoogde de wenschelijkheid om tot eenige aaneensluitingder vereenigiugen ?6 en W." te geraken. Dr. Cyprianus verdedigde in zijn inleiding de conclussies, voorgesteld door de vereen iging Breda stuk voor stuk, waarna het woord kwam aan de debaters. De conclusies van Breda strekten om te komen tot eenige aaueensluiting van vereenigen G. eu W., ter voorbereiding van een reglement voor de federatie zouden moeten word?n gekozen een comité, saamgesteld uit leden van alle vereenigingen G. en W. in Nederland. Naar de voorz. van G. en W. te Breda mededeelde was deze vorm gekozen cm aan de ver eenigingen Amsterdam en Maastricht welkt op het congres niet tegenwoordig waren alsnog de gelegenheid te bieden in het comité van voorbereiding zitting te nemen. Uit het applaus der vergadering bleek aller wrl naar eenheid. Het voorstel Breda werd na levendig debat eenigzins gewijzigd aangenomen. De versoliillende vereenigen G. en W. zulleu nu mogen aan wijzen twee personen, welke gezamelijk een bureau van 3 zullen kiezen ter opstelling vau een vastomlijnd plan. Als secretaris van het comité zal fungeereu de secretaris van G. en W. te Arnhem. Aan het diner dat ten 5 uur aanving namen behalve de afgevaardigden, talrijke leden van G. en W. te Breda deel, zoodat het aantal aauzittenden een 60 tal bedroeg. Het ging er recht gezellig toe, verschillende toosten wer den uitgebracht o. a. op dr. Schaepman, die nu juist een jaar geleden aau de grootsche zaak van «Geloof en Wetenschap" was ont vallen. Deze werd beantwoord aoor Lu ite- nant Schaepman een neef des overledenen. De feestvergadering des aVonds werd bij gewoond door Z. D. H. den Bisschop van Breda, leden der Staten-Generaal van Ged. en Prov. Staten eu vele autoriteiten op geestelijk en wereldlijk terrein- De feestrede werd gehouden door mr. A. baron van Wijn bergen president van den Beroepsraad te Arnhem. Hij wenschte een laatste opwekking te spre ken voor den strijd, die heviger is dan ooit, waaraan wij ons als ware katholieken niet mogen onttrekken, strijden volgens de woor den van Leo XIII onsterfel ijker gedachtenis en zijn opvolger Pius X. Wij moeten doordron gen zijn vau «Geloof eu Wetenschap," naast de heerlijke gave van geloof, de ware weten schap. Wij die eene hnogere plaats in de samenleving ontvingen, moeten onB dit toonen. Op elk terrein vai. wl' nschap —out iets goeds zijn te vindei van ons. Daardoo» zulleu wij voorkomen, 1 sommige dingen tofl anti-katholieke zaken worden gemaakt, du uiot. anti-katholiek zijn in zich. Ook daar waar onze beginselen niet direct worden aangetast, moeten we zijn. Katholieke actie derhalve door Geloof ®n Wetenschap. Vormen wij mannen van weten schap en geloof tot heil voor Kerk en Mij. Daardoor houden wij wellicht velen terug van afdwaling, en brengen wij anderen onder het' kruis. Gelooven en strijden, het was uw heerlijk, uw smetteloos devies, gij groote Schaepman, die juist een jaar geleden den christen dood stierft, maar nw heerlijk devies den lande gelaten hebt. Rusteloos hebt gij gestreden zonder angst en schroom, met de kracht ontleend aan uw krachtig geloof, aan uw grenzelooze hoop, aan uw hartstochtelijke liefde voor uw Christus en uw Paus. En thaus ziet gij, op uw eerste jaargetij, ziet gij in Breda, waar gij uw eerste schrede zettet op openbaar terrein, daar ziet gij thans de mannen van geloof eu wetenschap gereed om u te volgen. Vraag thans gij, die voor den trone Gods staat, vraagt het uw God, dien gij lief hebt zijn H. moeder, wier rozenkrans gij hebt ge beden, den H. Franciscus, in wiens kleed gij wildet sterven, vraag voor ons de kracht om den H. strijd te strijden tot eere van God, tot glorie onzer Kerk, tot behoud van ons dierbaar vaderland. (Uitbundig applaus.) Deze rede was overigens herhaaldelijk door applaus onderbroken- De moderator, de Z.E pater Hendrichs dankt den spreker en wijdt in eenige korte, doch geestdriftige zinnen uit over de beteekenis der vereenigingen Geloof en Wetenschap, Z. D. H. den bisschop van Breda dankend voor diens tegenwoordigheid, waarin spr. ziet een willen betuigen van vreugde over bet alom opbloeien d«r Katholieke actie in zijn diocees. En hiermede was de officieel© vruchtbare dag geëindigd maar zij die nog niet direct moesten vertrekken, kwamen nog een tijd lang gezellig bijeen boven het Zuidhollandsch koffiehuis, waar het recht gezellig en vroolijk toeging, een aangenaam slot van dezen waardigen dag-I Wij vestigen wel de aandacht van het lezend publiek op ons feuilleton, «IN EER HERSTELD of de geheimzinnige bandut* voor ons blad bewerkt en waarmedo heden een aanvang wordt gemaakt. 't 19 een zeer boeiend werk, rijk aan pakkende gebeurtenissen en meeslepende edele tafereelen zoodat wij eenieder aaniaden van het begin af goed te volgen.

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 5