374STE STMTSLOmiJ Gemengd Nieuws. „De Echo van hetZuiden" Ingezonden stukken burgerlijke stand. Handelsberichten. MEÏS GELWERR. 1IJN GROOTMOEDER. Kerkelijk Nieuws. j- 1.) BcsoJjen. De Gemeenteraad beiloot met algemeer.e stemmen, op den herinneringsdag van Hare Majesteit de Koningin—Moeder, langs telegraph schen weg, met diepgevoelde erkentelijkheid, voor al het goede, land en volk bewezen, Hare Majesteit, Zijne eerbiedige hulde en dank aan te bieden. Met de onlangs gehouden loting voor de Nationale Militie, riepen zij, die een hoog nummer getrokken hadden, io vivat. Dat hebben we er goed afgebracht. Men had toen niet op zoovele afkeuringen gerekend, waar door nu d e hooge nummers die nslplichtig worden, Dus 't is voor velen bittere teleur stelling. Sprang. Voor de betrekking van gemeente veldwachter alhier, op een salaris van f 800 met vrije woning en tuintje benevens f 50 vergoeding voor schoeisel en bovenkleeding, hebben zich acht en twintig sollicitanten aangemeld. Zelden zijn wij in de gelegenheid om zulk een gen tvollen avond te smaken als ons a.s. Dinsdag, ten half zeven in de zaal van den heer C Mahieu, door de vereenigiug Pijpenlusl", zal worden geboden. Het programma bevat een groot aantal uitstekende nummers, het entree is billijk gesteld, zoodat een druk bezoek niet zal uitblijven. Dussen Woensdagavond j.l. had de aan gekondigde uitvoering van de fanfare „VVil- hclmiua" plaats. De zaal was tot in alle hoeken bezet. De muzikanteu onder hun bekwamen directeur, de heer K. Vingerhcets, veilustigaen het gehoor op eeu zestal prachtig uitgevoerde muziekuummers. De heer Brugman, karakterkomick teDrunen boeide met zijn prachtig geluid, maar vooral door zijn heerlijke mimiek, zijn natuurlijke gestes, zijn koddige zetten het publiek zoo danig, dat het herhaaldelijk in een onbe daarlijk gelach uitbarstte, dat de zaal telkens daverde van 't applaus. Pakkend was dan ook zijn wijze van werken in „Eeu Boeren Advocaat" en „Mijns Vaders les", beide met een toegift, door het verrassend contrast, dat hij daarmee bewerkte en al zijn goede hoe danigheid te feller deed uitschitteren. Genoten, volop, heerlijk genoten is er en de hartelijke woorden van dank, door den president tot den heer Brugman gericht, waren een ieder uit het hart gegrepen, getuige ook de veelvuldige handdrukken na afloop mei hem gewisseld. Algemeen was dau ook de wensch van een spoedig weerzien. De fanfare met dezen succesvollen avond geluk gewenscht. De loop der bevolkiug in deze gemeente over 't afgeloop^n jaar is als volgt Vermeerderd door geboorten met 48 m. 50 vr. totaal 98, Verminderd door overlijden met 31 m. 22 vr. totaal 53 alzoo vern eerderd met 17 m. 28 vr. totaal 45. Verminderd door vertrek met 69 m. 75 vr totaal 144 Vermeerderd door vestiging met 51 m. 68 vr. totaal 119, alzoo vermeerderd met 18 ra. 7 Yr, totaal 25. Meer geboren dan overleden 17 m. 28 vr tataal 45 in 't geheel verminderd met 1 ra vermeerderd met 21 vr. totaal 20 Op 31 Dcc. 1902 bestond de bevolking uit 1590 m, 1548 vr. totaal 3138 Op 31 Dec. 1903 dus uit 1589 m, 1569 vr, totaal 3158 Er werden 24 huwelijken gesloten. Drongelen. Terwijl F. v. B. met eene koe bezig wa-s, had hij het ongeluk te struikelen en te vallen. De koe trapte hem op den schouder, waardoor het sleutelbeen gebroken werd, en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Drongelsche Veer. Nauwelijks heeft het eeu paar dagen een weinig gevroren, of de overtocht voor passagiers ging weder met groote moeilijkheden gepaard, terwijl het yeikeer voor rij en andere voertuigen geheel gestremd was. Het is tj hopen, dat we wanneer eenmaal de Nieuwe Maasmond zal ueopend zijn in gunstiger conditie komen en de overtocht alhier niet zoo spoedig meer xooveel hinder zal ondervinden. Vrijdagmorgen geschiedde de overtocht echter weer geregeld per pout Andel. De laatste regens eu het kwelwater dat tengevolge van den hoogeren waterstand in de rivier door de (lijken dringt, hebben het water io de „Kanomei" zoodanig doen stijgen, dat groote uitgestrektheden geheel blank slaan. De stoomgemalen zijn druk bezig om het overtollige water, zooveel mogelijk uit te malen. Heusden. Zoodra het weer zulk eenigszins toelaat, zal een aanvang gemaakt worden roet de werken aan den Nieuwen Maasmond. Daartoe is men nu reeds bezig met her aanvoeren van allerlei benoodigd materiaal. Zoo arriveerden dezer dagen weder eeu baggermachine en ander materiaal. Capelsohe Veer. Hoewel de overtocht aan het Veer hier veel hinder ondervindt van het ijs en de itoompont van den kabel was inge nomen, heeft het s.s. Thor IX den dienst op Rotterdam nog niet gestaakt. Meeuwen. Het aantal leerlingen der open bare lagere school, dat zich voor eeoige jaren bewoog tusscheu 30 en 40, bedraagt thans ongeveer 70. Voor het tegenwoordige aantal laat het schoollokaal, wat de ruimte betreft, dan ook nog al wat te wenscheD over. Meldden we onlangs, dat bij h.h. kerk voogden het plan bestond om een gedeelte der stoelen iu de Ned- Herv. kerk door banken te vervangen, thans kunnen we mededeelen dat die plannen verwezenlijkt zullen worden en de plaaisiog der banken hoogstwaarschijn lijk reeds devofgende week tal plaats hebben. Land run Heusden en Altenn, Was de vorst oorzaak, dat vele arbeiders weinig of niets konden verdienen, de mindere koude dei laatste dagen heeft daarin verandering gebracht. Waar de hooge waterstand zulks niet belet, heeft men niet de veldwerkzaam- heden een begin gemaakt, waardoor vele in •laat zijn het noodige voor hun onderhoud te verdienen. Drunen, 23 Jan. Heden, den 25en gedenk dag van Onze geliefde Koningin—Moeder, wapperde van alle openbare gebouwen en van eenige particuliere woningen de natonale driekleur ter Harer eere. 's-IIcrtogenboseh, 22 Januari. Voor de verkiezing Van een lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant. kiesdistric' S Hertogenbosch, vacature jhr. Jos. de la Couri, zijn caudidatenlijsien ingediend voor rle heer en mr. W. J. M. Ummels, substituut griffier bij de ree ibank te 's—Hertogenbosch candidaat der R K. kiesvereeniging, en L. J. C. Bogaerts, lid van den gemeenteraad van 's—Hertogenbosch, voorzitter van de af leding 's—llencgenbosch, van de Noord Biabantsche Laodbouwmaatschappij en be stuurslid vau verr.cheidene andere corporatieu. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Eindhoven, 21 Januari 19ü4, GeachtRedactie. Onze Kamer van Koophandel verzocht o. ra. den Gemeenteraad van Boxtel, adhaesie te willen betuigen aan haar streven, om het Wil hel ui in a kanaal als nog van richting te doen wijzigen. J)at de Raad in zijne vergadering van 5 Januari j. 1. aan dit verzoek niet voldeed maar het adres eenvoudig voor kennis geving aannam met andere woorden, naar de pa piermand verwees, duiden wij den Raad niet euvel, in tegendeel, we vertrouwen, dat als nog op het adrei dtr K. v. K. zal worden teruggekomen zoodra het Voorzitter en Raads leden duidelijk zal zijn, dat hun besluit genomen is op grond van onjuiste mededee- li n geil. De Voorzitter gaf namelijk in genoemde vergadering te kennen //dat onlangs in eene te Erftdhoven gehouden vergadering, op ad vies van het Kamerlid van den Heuvel is besloten de zaak voorloopig te laten rusten om een provinciaal belang niet in gevaarte brengen, door een districtbelang thans op- den voorgrond te brengen, zoodat de maa t regel door de K. v. K. voorgesteld niet meer noodig is.* (Dommel Aabode van 9 Januari Veroorloof ons, geachte Redactie, allereerst te bemerken, dat niet het advies van het Kamerlid van den Heuvel, om de zaak voor loopig te laten rusten gevolgdjwerd, doch be sloten werd de beslissing over den te volgen weg als nog aan te houden. Overtuigd van het enorme belang, dat in deze op het spel staat, besloot de commissie later hare pogingen met alle kracht door te zetten en acht zij den maatregel door de K. v. K. voorgesteld dringerder noodig dan ooit. Maar er is meer. In genoemde Raadsverga dering luidde het dat de zaak voorloopig zou blijven rusten om een provinciaal belang niet in gevaar te brengen, door een districts belang thans op den voorgrond te brengen. Wij hebben reeds vaker betoogd, dat wij allerminst het kanaal in gevaar willen bren gen, maar dat wij met den meesten aandrang Provinciale Staten verzoeken geene beslissing te willen nemen alvorens de argumenten en wenschen van Eindhoven nader zullen zijn onderzocht. Dat hier een districtbelang beoogd zou worden ten koste van een provinciaal belang ontkennen wij met klem. Wij meenen^in togendeel, dat provinciaal- en districts— belang in deze zaak hand aan hand gaan. Wat is provinciaal-belang anders dan sa menkoppelingen van districts-belangcn Het blijft toch wel geen tegenspraak, dat een kanaal verbindende Breda, Tilburg, Eind hoven en Helmond een grooter provinciaal belang dient, dan een kanaal dat voor de helft, door bijna onbewv onde heide loopt. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Bosch zich plaatsende op het juiste, standpunt in deze verklaart dan ook in haar adres van 13 Januari j.l. aan de Staten van Noord-Brabant z/Eene wijziging in de richting zal wel- „licht vertraging in de uitvoering veroor zaken en tot grootere kosten leiden, doch //Hit mijn omstandigheden, die bij een werk z/als het onderhavige niet den doorslag zymogen g»ven; daaraan mogen de belangen „van eene gansche streek niet worden op geofferd. De meerdere kosten zullen boven- z/dien ruimschoots worden opgewogen door z/de voordeelen, die alsdan aan handel en //industrie zullen worden geboden. Afschrift van dit adres werd door onze Kamer van Koophandel gezonden aan alle Gemeentebesturen iu Noord-Brabant en aan alle Kamers van Koophandel in Nederland met verzoek om steun. Thani vertrouwen wij M. de R. dat de Burgemeester van Bokstel iu deze onze mededeelingen en argumenten aanleiding zal vinden om den Raad voor te stellen, de gevraagde adhaesie alsnug te willen ver- leenen, waaraan de Raad dan met algemeene steramen gevolg moge geven. U dankend voor de verleende ruimte. De Kanaalcommissie J. W. L. VAN DER PUTT, Trekking van 21 Jan. Hoogste prijzen der 5e klasse. Prijs v. f1500 No. 13611. Pr. v. f1000 No. 3b22 7537 9747 20542 12987 15199. Pr. v. f400 7799 9300 19579 20259. Pr. v. 200 3435 6912 11224 18730. Pr. v. f100 4967 5599 1323917962 20206. Van 1622 Januari 1904. GEBOREN: Josina Maria d. v. O. Knuist en C. G. Dekkers Franciscus z v. P. v. d. Leur en E. van Son Germ da Johanna en Johanna Gerarda dochters v. a. Schalken en J. A.jP'.penhoveu|—JohaDDe 0t'artinus z. v. J. v. d. Griendt en A. 11. v. d. Pennen. OVERLEDEN Gerritdiena Aletta van Schuppen echtg. van I), van Driel. HUW.-AANGIFTE W. van Beers 34 j. te Loon opzand en IS. Verhoofdstad 33 j. WAALWIJK, 22 Jan. 1904. Er was heden nog al aanvoer ter veemarkt en de handel was tamelijk. Kalfbee8ten f 170 a f 205. Dito vaarzen f 1 40 a f 180. Jorge varkens aangevoerd 22 stoks, verkocht van f 6.it f 8. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1087 kg. van (1.00 a t 1.20 per kg. Eieren 3'/a 4'/j cent per stuk. De. huidenmarkt blijft hare opgaande be weging voortzetten en de kooplust voor huiden uer nieuwe slachting is zoo groot, dat elke lading die van La Plata verzonden is reeds verkocht is een of twee maanden vóórdat zij in Europa is gearriveerd. Zoo werden dezer dagen weer zeilende verkocht eene lading gezouten Saladero» Casa Blanca prima ossenhuiden de 15/20 kilo's h frs. 73 20/55 zy a 78 25/32 z/ 82 en de 32/40 81 Gelukkig gaat 't met leder ook zeer vlug en de prijzen gaan zachtjes aan omhoog maar toch zijn de leerprijzen nog gebaseerd op de huidenmarkt van 1901/2 zoodat de looierij weer opnieuw in eene slechte con ditie komt als de. lesrmarkt zich niet bin nenkort aanmerkelijk komt te verbeteren In het buitenland zijn de leerprijzen veel hooger dan hier. Iul. schors met weinig handed maar in vreemde looimiddelen gaat meer om tegen hoogere prijzen. DUSSEN, 17 Dec. Boterprijs per KG. van f 1.14 123. Middel- markt f 1.20. Aanvoer 98 K.G. Eieren f 1. de 26 stuks. Rusteloos beweegt ze de breinaalden, gezeten voor de kleine ruitjes van het ruime eenvoudige boerenhuis. De namiddagzon werpt eenige stralen naar binnen, die helder weerspiegelen op het glimmend lood van de ouderwetsche staartklok en het geelkoperen deksel van den roodkoperen doofpot bij den grooten open haard. Ze voelt zich zoo eenzaam, alleen, in dat groote vertrek. Maar het kan nu eenmaal niet anders. Droevig bedenkt ze dat er niemand is, waar ze aanspraak aan heeft. De eenige die voor haar alles zou kunnen zijn. de zoon van haar eenige dochter, is vo >r" haar verloren Niet omdat hij ver weg is, oneen, maar omdat, ja, omdat hij haar ontgroeid is. Toen haar dochter kort na haar man stierf, had ze zich onder dezen dubbelen slag moedig gehouden, en berustend iu Gods wil, had ze den kleinen Frans tot zich genomen en hem opgevoed. Zij was weer jong geworden en had met lust en vreugde den knaap zien opgroeien tot een fiinken, verstandigen jongeling. Gelukkige jaren had ze met hem doorgebracht Hij hield zoo veel van haar, en met trots had ze opgemerkt., hoe bij de hand hij was dikwijls deed hij haar als kind reeds vragen, waarop ze hem het antwoord moest schuldig blijven. Toen kwam de scheiding hij moeBt wat worden, had de pastoor gezegd en hem naar het gymnasium in de stad gestuurd. Maar ze behield hem toch de stad was niet ver en iedeien Zaterdagavond kwam hij bij haar en bleef den Zondag over. o Nu was hij in twee jaren al niet bij haar geweest. De laatste maal was hij heel anders dan vroeger Vriendelijk, zeker, maar zoo vreemd, en zijn oogen gingen over alles heen, alsof ze niet zagen wat er om hem heen was. Eu hij was meer bij mijnheer pastoor geweest dan bij haar. Toen ze hem vroeg, veel van zijn leven in de stad te vertellen, had hij ge zegd „Daar begrijpt ge toch niets van, grootmoeder." Een paar dagen was hij ge bleven en toen weggegaan en nimmer terug gekomen. Frans had voor drie maanden in zijn laatsten brief geschreven, dat hij heele- raaal niet weg kon uit de stad Arme jongen, het was hard. Waut hij moest toch wel ver langen naar de eenige bloedverwante, die hij nog had, en zij alles beefde aan haar als ze aan hem dacht. o Ze voelt zich zoo eenzaam, alleen in het groote vertrek. Daar komt haar plotseling iets in de ge dachte 't is herfst, de veldarbeid is afgeloopen, de koe en de geit kan buurman verzorgen. Als ze hem eens op ging zoeken? Ze had geld genoeg. Denzelfden avond spreekt ze nog met haar buurvrouwze gaat naar den schoolmeester, die altijd de brieven voor haar aan Frans schrijft en haar Frans brieven voorleest en laat zich met groote, duidelijke letters het adres van dokter Frans Banger opschrijven, als >ok den trein, dien ze hebben moet, en den tijd van aankomst. Hij moet het zoo groot schrijven, dat zij het, als bet noodig is, zonder bril kon ontcijferen. Uit de kast haalt ze een groote leverworst van de laatste slacht Frans had die altijd zoo graag gelust en pakt een dozijn versche eieren in haar sleutel mand er bij. De gele kip legt nog goed en in de stad zijn de versche eieren nu misschien wel schraal. Nu uog een nacht en dan gaat ze er op uit. Al vroeg moet ze weg, de trein gaat om tien uur en ze moet zeker nog twee uur loopen. Voor het dorp is het een gebeurtenis, dat de oude Sanna nog aoo'n reis onderneemt. .en vroolijk gezelschap jonge dames en heeren keert van een uitstapje terug, waartoe het zich door het mooie herfstweer heeft laten verleiden. Het laatste paartje is ver achter de anderen gebleven. Ze zijn in druk gesprek gewikkeld. liet meisje weet, wat ze van hem te verwachten heeft, toch is het zoo heerlijk hem nog eens zijn genegenheid te hooren be- betuigen, zijn genegenheid, waarvan de andere nog niets weten. liet gezelschap heeft den stationsweg bereikt. Nog altijd volgen de twee ver achter de an deren. Plotseling hooren ze achter zich roe pen „Fransi! Frans Zij houden stil.de heer keert zich om, hij ziet een oude boerin, die met haar groote paraplui wenkt, en nog maals „Frans" roept. Dokter Banger wordt vuurrood, geërgerd zegt hij liet schijnt een kennis uit mijn dorp te zijn. verontschul dig me een oogenblik, Suze, ik beu zoo weer bij je die vrouw heeft misschien wat noo dig hm die buitenlui zijn zoo vrijpostig..," „Ga gerust, Frans, of mag ik meegaan." „Neen, Suze, dat zou opvallen...." en te gelijk is h'j weg. Langzaam loopt het meisje de anderen na eer ze het gezelschap heeft ingehaald, is Frans alweer bij haar. „Zooals ik gedacht had. Die vrouw zoekt hier bloed verwanten op en was blij een bekende te zien dit is alles." Ze zijn bij de villa, waar Suze woont, aangekomen. „Gaat ge mee thee drinken, Frans, tante zal er wel op gerekend hebben." „Neen, daukje, liefste, ik moet nog me voor bereiden tot. morgen anders graag maar vandaag gaat het niet tot weer ziens," Suze kijkt de rijzige gestalte een wijl na, loopt dau langzaam door den tuin. In haar gedachte is ze nog immer met de boerenvrouw bezig. Ze riep „Frans! Frans dat doet geen vreemde. Hij was zoo verward, neen het. is zeker, hij heeft meer met die vrouw uit te staau dan hij voorjmij weten wil. Ouders of broers on zusters heeft hij niet meer heeft hij mij gezegd zou het zijn grootmoeder? Ja, hij had eens ge sproken van grootmoeder, die hem had opge voed, maar had spoedig weer gezwegen. Het begon voor haar hoe langer hoe zekerder te worden, die oude vrouw was zijn grootmoeder en hij had zich voor haar geschaamd en haar verloochend voor haar, die morgen zijn ver loofde zou zijn Een onaangenaam gevoel overvalt het meisje bij die gedachte. Hij heeft niet gelogen, maar de waarheid verborgen, toen hij zei, dat ze bloedverwanten bezocht en een bekend gezicht herkende. Hij heeft ze onrecht aangedaan ter wille van haar, dat mag niet gebeuren, ze zal het goed maken. „Wilt ge al zoo vroeg uitgaan, Suze," vraagt den anderen morgen haar ta.ute, en vroolijk antwoordt het meisje, dat er wat bleek en afgemat uitziet „Ja tante, een noodzakelijke boodschap." De tante vraagt niet verder en Suze gaat. Zij schelt aan een deftig huis aan. „Kan ik dokter Banner spreken?" Ze weet heel goed, dat hij op dit uur college heeft, maar moet een voorwendsel hebben. „De dokter is op college." „Dat spijt me, en die oude vrouw die bij hem op bezoek is, logeert ze hij hem „Zeker ik heb gisterenavond een bed voor haar in orde gebracht. Wil de juffrouw haar spreken „Gaarne. Daar kom ik juist voor. Ik wil haar verrassen. Zeg maar welke deur, dank u»" Frans komt van het college thuis. Tot zijn verwondering vindt hij zijn grootmoeder niet op zijn kamrr. Juist wil hij de juffrouw roepen om haar hierover te ondervragen, als zijn oog op een brief valt, die op tafel ligt. „Van Suze," mompelt hij, breekt de enveloppe open en leest Beste Frans Ik moest erg boos op je zijn, dat je me voor zoo kleingeestig houdt, dat ik je minder om je af afkomst zou achteu. Waut daarom heb je „onze" grootmoeder voor mij willen verbergen. Maar ik wil niet boos zijn, ik ben veel te gelukkig. Ik dacht altijd dat je een volmaakt mensch waart, en gevoelde me zoo klein voor je. Nu zie ik dat ge een gewoon mensch zijt, die evengoed je gebreken hebt als ik, en dat doet me goed,, nu voel ik me dichter bij je. Ik ben een slim meisje niet waar? Tot straf, dat je me hebt willen bedriegen, heb ik grootmoeder weggevoerd, en als je ze zien wil, moet je van middag bij ons komen eten, dan kunnen we meteen be spreken, wanneer we onze verloving bekend zullen maken. Ik wil het niet meer geheim houden. En in het voorjaar, na ons huwelijk gaan we naar grootmoeder en dan laat je me je geboortestad zien. Tot weerziens om één uur. Eerder mag je niet komen, ik moet me eerst van grootmoeder nog veel laten vertellen en goede maatjes met haar worden. Iu haast. Je liefhebbende SPZE. Monument van Mgr. Or Schaepmnu. Men seint uit Rome aan 't Centrum. Bijna geheel de Hollandsche Kolonie, be nevens meerdere buitenlandcQhe vrienden van Mgr. Dr. Schaepman bevonden »ich Donderdagmorgen in de Kerk van Campo Santo dei Tedeschi. Altaar en priesterkoor waren in passendeu rouw, voor het priester koor te midden van kaarsen, was een ka tafalk opgericht, daarachter namen aan weerszijden de aanwezigen plaats. Achter in de kerk op het zangkoor bevonden zich ver schillende Hollandsche priesters, die op verdienstelijke wijze eene Gregoriaansche Requiemmis zongen. Om negen uur begon de H Mis. Zij werd opgedragen door den Wel Eerw. heer Dr Blom geassisteerd door de WelEerw. heeren Hoog veld als diaken en Eras als subdiaken. Na de H. Mis werd de absoute verricht door deu Hoogwaardigen Pater Mgr. De Bie, Generaal der Cisterciensers. Na afloop dezer plechtigheid, begaven zich alle aanwezigen naar het onmiddelijk aan grenzende k'rkhof, en schaarden zich rondom het graf van Mgr. Dr. Schaepman. M r. Willems hield toen eene korte, keurige Fransche toespraak. Daarop nam Don Laurens Jansens O. S. B. namens de Belgische vrienden van Dr. Bchacpman net woord, hij herdacht Schaep— mans liefde voor God en Kerk en Vaderland roemde de zuiverheid en forscheid van zijn taal en eindigde met een vers. Onder de aanwezigen, die circa vijftig in getal waren, bevonden zich o. m. van de buitenlaudsche vrienden Mgr. de Wael, de kanunnik Pottier, en Vanneufville, de zusters Giusti. waar Dr. Schaepman in zijn laatste ziekte werd verpleegd, en prins Lancelottie. Van de Hollanders: de hoogeerw. pater Oomen Procuratoa van de Redemptoristen, de hoog eer w. pater Driesen, Procurator vau de Car- melieten, de Hoogeerw. pater Wessels, assistent—generaal van de Carmelieten, de Hoogeerw. pater Van Rossum, Consultor van het H. Officie, Dom Willibrord van Heteren, pater Suermont, pater Willibrord, prior van St. Callisto en Jhr. Mr. Van der Does, chargé d' affaires van Holland bij het Quirinaal. Uit Rome wordt aan de „Tijd" geseind. >Er is eeu „Motu Proprio" verscheneD, waarin voortaau de Congregatie van het Officie, waaraan de Paus zelf prefect is, be last wordt tot benoeming der bisschoppen." De schipbreuk vau de „Estland." Aan het Hbl. wordt geschreven Zondag slaagde de bemanning van de reddingsboot te Hollum op Ameland er in drie opvarenden ran het driemastschip //Est land", van New-Castle naar Weymouth, van een wissen dood te redden. Het Russische zeilschip „Estland*, met steenkool geladen, had reedt, dadelijk na het uitzeilen te kampen met storm uit hetZW. Het zwalkte reeds acht dagen op zee en schijnt door het uitschieten van den wind naar het N. W. en N. op Zaterdagavond plm. 10 uur op de Boschplaat hij Terschel ling te zijn gestrand. Tweemaal waren noodseinen gegeven, doch een derde keer was dit reeds onmoge lijk daar het schip in een minimum van tijd wrak gestooten te zijn. De noodvuren zijn niet opgemerkt, hoewel de bemanning nog een stoomschip dichtbij heeft zien pas- seeren. In de masten bracht men een angs'igen nacht door telkens verminderdedebemanning bestaande uit kapitein, twee stuurlui, vier matrozen en den kok, tot er eindelijk nog drie overbleven. Op een wrakstuk zijn die ten sloffe aan wal gedreven. Hoe ze weten het niet. Zondagmorgen trok het de aan dacht der lichtwacht"rs op deu vuurtoren te Hollum, dat er bijzonder veel wrakhout dreef een verscherpte uitkijk deed ontdekken dat drie personen op de Boschplaat liet uiterste en onbewoonde deei van Terschelling heen en weer liepen. Oogenblikkelijk werd bericht naar het dorp gezonden om de reddingsboot. Gelukkig waren velen van de bemanning en de voerlui in de kerk bijeen en kon in minder dan geen tijd de boot te water gebracht worden, Het was noodig naar zou blijken. Op de Boschplaat gekomen zag men, dat een van de drie gesteund werd door de beide anderen. Om evenwel bij de schipbreukelingen te kunnen komen moest een diep gezwin doorgewaad worden, onversaagd als altijd gingen twee der man schappen hand aan hand tot de schouders door het ijskoude water en bereikte spoedig de uitgeputte». Intusschen zochten en von den anderen een meer geschikte plaats om de ongelukkigeti op te nemen. De lading was binnen en flink ging het terug waar een orertalrijke schare de wak kere bemanning en de geredden op het strand verbreidde. Twee der schipbreukelingen moesten uit de boot gedragen worden, de een was zelfs zoo, dat men vreesde hem niet meer levend in liet dorp te krijgen. Toch gelukte het aan den plaatsvervangen- den geneeskundige, den heer S. Cappel, van Amsterdam, de levensgeesten weder op te wekken. Ook de beide anderen ontvingen medi sche hulp, dooh hier bestond geen levens gevaar, De namen der geredde personen, alle Russen, zijn M Peterson, 2e stuurman, P, Tilik en J. Bersin. matrozen. Verdronken zijn': de kapitein A. Paulus dele stuurman J. Kaïnberin, de matrozen T. Brukle en W. Stolzer en de kok R. Eklewitz, wi r lijken reeds op Terschelling zijn aangeipoeld. Or.dergeteekende verbindt zich hiermede vanaf 1 Januari 1904, minstens voor 1 jaar abonué fe blijven op m°'kZondagsblad, zonder en verzoekt toezending van de premie, tentöonstellings-souvenir dat uit uitkomt in Februari a.s. N A A M WOONPLAATS Jg .c*&2Qgv. c^yci Alle abonnó's worden verzocht dit iu te eenden.

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 6