Nummer 9 Zondag 31 Januari 1904. 27e Jaargang. Tweede Blad, buitenland. Duitschland. Noorwegen. BINNEN LAN Rusland en Japan. Provinciaal Nieuws. UITVOERINGEN. ry^wCJJI Uitvoering op Maandag 1 Februari, des avonds om half zeven in de zaal van den heer Leon, van der Pluijm-Van Diateren, Mariapolder, Pussen. Zie Programma's. var*:*» «wsMwewJiA *■■-< De koning van België doet in Berlijn wat des kouiugs is llij geeft zijn kaartje af bij de diverse gezanten, wordt bezocht en beantwoord bezoeken, o.a. bij den rijkskanselier Von Biilow De musea en andere merkwaardigheden vau Berlijn werden natuurlijk niet overgeslagen. Donderdagavond om 9 50 uur vertrok Leopold weer naar Brussel. Blijkens een rapport van Zülow uit Okahandja is een zwak outzettiugscorps uit Windhoek den l2en eu 13eu teruggeslagen, waarbij 8 reservisten gesneuveld moeten zijn Den 20en had tusschen VValdau en Okpasise een ernstig gevecht plaats van een afdeeling van 70 man, door Zülow uitgezonden om de spoorwegverbinding te herstellen. Aan de zijde der Duitschers vielen 3 dooden, 3 mannen werden licht gewond, de inboorlingen hadden 20—25 dooden. In Noorwegen heerscht algemeen dankbaar beid jegens keizer Wilhelm voor de aan Aalesuud verleende hulp. Toen de Militaire muziek te Kristiana de „Wacht am Rhein« speelde, barstte het publiek in onstuimige toejuichingen los. Het lied moest herhaald worden. Te Stockholm is kouiug Oskar iu eigeu per soon op de Duitsche legatie geluk gaan wenschen De gemeentebesturen van Aalesund, Dront heim en Bergen hebben hartelijke telegrammen aan den keizer gezonden. Dat de nood te Aalesuud boog gestegen was, bewijst een brief van den kapitein der l'hönicia, het hulpschip uit Hamburg. Zoodra het schip iu de haven lag, werd het bestormd door hongerige menschen, aan wie binnen twee uren 2100 portiën uitgedeeld konden worden, 's Nachts werden 2500 menschen aau boord opgenomeu. Kr zijn uu drie bergplaatsen voor levens middelen eu kleeren te Aalesund opgericht. Geld is er voorshands genoegongeveer 250,000 kr. Met grooten ijver is men aan 't bouwen gegaan. De leiders van do hulpexpeditiën laten 't voorbeeld geven door het opslaan van schuren, waarin de dakloozeu voorloopig een onderkomeu vinden. Er zijn overigens weinig rechtstreeks hulpbehoevenden meer, daar 7000 menschen in de plaatsen iu deu omtrek opgenomeu zijn. Eigenlijk dakloozeu zijn er niet meer. De schade wordt geschat op 17 millioen kr. groot. dooi de mededeeling, dal aan Japan i u vinden, slechts de uitweg o vei blij ft ue wapens op te vallen tot verdediging van zijn belangen, en door de terugroeping van Koerino. Wat moeten wij nu weer gelooven Van Kol. Naar Het Vad. verneemt, is de toestand van den heer Van Kol sterk vooruitgaande zoo zelfs, dat hij het internationaal congres, dat den 7en Februari te Brussel geopend wordt, hoopt te kunnen bijwonen. Eindelijk eenig min of meer positief nieuws geen geruchten van op sensatie beluste correspondenten, geruchten ,die in Rusland en ook daarbuiten de grootst mogelijke ont stemming wekker», maar nieuws uit ver trouwbare bronwaai uit men echter 3l niet bed veel wijzer wordt, daar men er niet het geringste uit kan di3tileeren voor een oplossing ten goede of ten kwade. Onder leiding van grootvorst Alexia Alexandiowitch had gislerenochtend een beraadslaging plaats over de Oost—Azia'ische qoaestie, Het doel van de beraadslaging was, een middel te vinden om het geschil tu.schen Rusland en J^pau vreedzaam bij te leg ten. De beraadslaging duurde anderhalf uur. De resultaten zullen in den vorm van een rapport heden aan den czaar worden m-.degedeeld. De vergadering werd bij gewoond door de mi isters Lamsdorf, Kuropatkine, Ave'.ane en door geueraal Sakharoff, chef van den ge.-.eralen staf. Dit is ongetwijfeld nieuws, maar waardoor men niet veel te weten komt, daar het ver handelde z-lf tot r.u toe geheim bleef. -- Het antwoord zal „waarschijnlijk zoo luidt de gebruikelijke term morgen aan Japan verzonden tvorden. De Daily Graphic kan beslist verzekeren niettegenstaande de telegrammen uit Peten—- btj-g van gisterenavond dat Ruslands's a 10 woord Woensdag opgesteld en door den Tsaar bekrachtigd is. Het is echter nog niet aan de Japansche regeering gezonden, maar de strekking is medegedeeld aan den gezjnt Koerino. die ze geseind he« ft aan zijn regeering, deze heeft daarvan gisteren mededeeling gedaan aan de bevriende mogendheden, Ruslaud's antwoord is in hoffelijke be woordingen gesteld, maar de regeering w-igert beslist, den naam China dieu zij vroeger in de door J ip n voorgestelde out w r overeenkomst geschrapt heeft weer in 'e voegen Japan, had toentertijd voor gesteld dat Rusland en Japan zouden over eenkomen, de onaantastbaarheid van China en Koveo te eerbiedigen. M n verwacht dat de ambtelijke aanbieding van Rushud's antwoord gevolgd zal worden Hofberichten. De particuliere correspondent van het Hbld. te Londen seint Ik verneem, dat 11. M. de Koningin-Moeder gedurende Haar verblijf in Engeland audiëntie zal verleenen aan deputaties van de NederlaniLche. Ver eeniging, van de Ned-rlmdsch.' Htnortnde Gemeente, van het Kor.ing-Willemfonds, van de Nederlandsche Kamer van koophan del, de Tuinlieden-vereeiiiging en de ver- eenigittg Eensgezindheid. Namens de gezatnelijke Nederlandsche kolonies in Engeland zal H. M. een adres van hulde worden aangebeden. De Neder landsche consuls in verschillende plaatsen bieden daartoe hun bemiddeling aan. II. M. de Koningin-Moeder zA naar wij vernemen, in den nacht van 5 Februari met de gewone nachtmailbool der Maatsschappij Zeeland van Vlissingen naar Engeland oversteken. il. M. zal zich laten vergezellen door de hofdames freules van Ittcrsum eu van de Poll, door jhr. mr. van We.ede, hofmaar schalk en ridder Pauw van Wieldrecht kamerheer van H. M. Het Hbl. meldt, dat H. M. de Koningin Moeder inzage heelt willen nemen van de concept-statuten van het Centraal Comité tot bestrijding der tub- rculose en zich in beginsel bereid verklaard bet pro tectoraat van bel comité te aanvaarden. Prins Hendrik der Nederlanden is Don derdagmiddag te Scltwerin aangekomen. Drankwet Actie. Op een nader te bèpalen dag in Februari zd te VGravenhage een Meeting worden gehouden, welke wordt belegd door het uitvoerend Drankwet Coiuhé, (waaiin leiders van verschillende drankbestrijdingsver enigin gen zitting hebben) en door de van wege den Volksbond ingestelde Commissie voor de Drankwet-Actie. Onder meer zullen de léden van de beide Kamers der Staten Genrrial tot'bijwoning worden uitgenoodigd. De hoeren Ds. W. H. Gispen Jr. uit Baar 11 Mr. A. Kerkdijk uit. Den Haig. Pater Dr. Vol lings uit Tilburg en Tb. W. van der Wou de uit Amsterdam. hebben zich bereid verklaird als spreke: s op to treden. Tweede Kamer. Men meldt uit den Haag Aan het. door de Eerste Kamer der Staten Generaal aan haren voorziter in het Restaurant Royal aangeboden diner, bracht de beer Regout bij deu aanvang een heil dronk uit op H. M. de Koningin. Windtliorst en Sckaepinan In de N. Arnb. Cl. vinden we een ver slag van de rede, door dr. Bachera te Kleef gehouden over Windtliorst en Scbaepman. Wij ontleenen daaraan bet volgende I)r. Scbaepman, den grooten redenaar en staatsman, den innig geloovigen priester, den vurigen Nederlander en vereerder van liet Oranjebuis, gold bet tweede gedekte zijner rede. Veel overeenkomst, ook groot ver schil. Overeenkomstevenals Windt borst modern katholiek staatsman, tevens zoon zijner kerk vurig vaderlander, onverzettelijk in betgeen hij meende dat recht en waar was, niet licht afwijkend van een eenmaal ingenomen standpunt, niet uitziend naar de gunst of vreizend voor de ongunst Her menschen, pal staand voor zijn overtuiging. Verschil grooter, machtiger, bezielender redenaar, reuzenlicliaamsbouw tegenover dwergenbestaan, minder staatsman, niet zoo bekwaam als debater. Miskenning was ook Windtliorst uiot vreemd gebleven, uixar Scbaepman had ze in veel sterkere mate ondervonden. Gesmaad eu gehoond door velen zijner geloofsgenooten, ook iu de pers, overkwam hein veel bitters. Het duurde lang eer men bet hem vergaf, dat bij voor persoonlijken dienstplicht stemde. Hij beleefde ook trium- fen. Het thans regeereiid christelijk ministeri was Schaepman's werk. Men koos hem als president der katholieke Kamerclub. Hij stierf helaas te vroeg, te Rome, de stad der Pausen, welke bij zoo liefhad. Hij was de intieme vriend van Paus Leo XIII de in liooga achting staande Kamcrafgevaar- digde zijner Koningin, wier trouwe dienaar hij was. Die hem beoordeelen konden, ver eerden hem. Beiden, Windtliorst en Scbaepman, zijn groote mannen geweest, wier denkbeelden zullen voortleven en meer en meer ingang WAALWIJK, 30 Jan. 1904 Kamer van Arbeid Lcevlooiersbedrijf. Bij de Donderdag 1.1. gehouden herstem ming van 5 leden patroons vooi de Kamer van Arbeid voor het Leerlooiersbedrijt ge vestigd te Waalwijk, werden in 5 plaatsen, do >t 8 kiezers 38 stemmen uitgebracht en wel 3 Broeders J. Besoijen. 3 Brokx A. Waspik. 3 Dalleu F. Loonopzand. 2 Gragtmans Jac. Waalwijk. 3 Heijden-Wakkers v. d. O. 2 Hoffmans Th. 2 Michaël H. u 2 Puls J. Loonopzand. 3 Son van M. Waspik. 3 Sprangers A. Loonopzand. 2 Timmermans J. B. Waalwijk. 4 Tussenbroek van O. 2 Verheijden A. Capelle. 3 Vester A. H. Loonopzand. 1 Witlox H. Waalwijk. Zoodat is gekozen met 4 stemmen O. v. Tussenbroek, terwijl van de 7 anderen die 3 stemmen hebben de 4 oudsten in jaren benoemd zijn. D. D Schutterij. Door liet Gemeentebestuur alhier is aan II. M. de Koningin aangevraagd de d.d. Schutterij te veranderen in eene rustende. Landweer. Gisteren vertoefden in onze gemeente do militie-commissaris, hoofd van het Landweer district met een luitenant en een adjudant om na tt, gaan of in onze gemeente een geschikt lokaal tot berging van geweren, kledingstukken, patronen enz. voor de oefeningen der lanJweerplichtingen zou zijn te vinden. Naar we vernemen komt voor dit doel in aanmerking, een gedeelte der tegenwoordige maréchaussee-kazerne. Verlichting Maasmond. Blijkens door de Kamer van Koophandel en Fabrieken ontvangen bericht van bet Provinciaal Bestuur vau Noord-Brabant zijn bereids maatregelen genomen voor eene betere verlichtiüg van de toegangen van de rivier dijken naar de sloompont in het Drongelsche veer. Wat de verlichting der stoompont zelve aangaat, volgens mededeeling van den Hoofdingenieur-Directeur van den tV aterstaat bevinden zich daarop de lantaarns voorge schreven in art. 9 van het reglement ter voorkoming van aanvaring, vastgesteld bij Koninklijk Besluit van 18 Mei 1892. Ook uit het oogpunt van grootere rei' beid is eene belle verlichting der 'stoompont niet wcnschelijk. Vakschool. We schreven aan het slot van het be richt over het postkantoor nog een woord over de kazerne, maar thans komt 't ons voor dat dit flinke soliede gebouw tot een uitstekend doel zou kunnen worden gebruikt zou dat niet kunnen worden ingericht tot eene vnkschool voor de schoenmakerij. Wij geven autoriteiten en de vaklieden, die hen zullen voorlichten, dit ernstig in overweging, 't Is maar een idéé 1 De Hanze. Woensdagavond ten 8 uur had in de achterzaal van het hotel Verwiel, eene algemeene vergadering plaats van de afdeeling Waalwijk en Besoijen der R. K. Vereeniging van Neringdoenden, „dc Hanze*. De vergadering was oudergewoonte slecht bezocht. Na voorlezing en goedkeuring der notulen werden de aftredende bestuursleden de heeren G. D. van Ba vel en Joh. van Lier met bijna algetn-ene stemmen herkozen. De rekening en verantwoording van den penningmeester sloot met een batig saldo van f12 531/,. Het register van wanbetalers, waarvan het doel onzen lezers reeds bekend is en waarin reeds verschillende namen waren ingeschreven, werd den leden ter inzage aangeboden. Als bijdrage voor een nieuwe vaan werd f 2.50 gevoteerd. Daarna werd het kleine ledental en de weinige ambitie besproken verschillende leden waren over tuigd van de hoofdoorzaak vun dit euvel en wenschten daarover met ft hoofdbestuur te correspondeeren thans achten wij 't beter deze zaak niet in 't publiek te bespreken. Op voorstel van den lieer J. van Lie»*, werd besloten hier een spreker voor 't publiek te laten komen. Langst ran tsche Administratieve Vereeniging Vergadering van bovengenoemde vereeni ging op Zaterdag G Februari a.s. in het hotel Verwiel te Waalwijk, des namiddags ten 21/3 uur. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Storting1 contributie en boeten. 2. Welke onderwerpen kunnen in besloten vergadering behandeld worden 3. Als de moeder-weduwe ontzet is uit de voogdij van haar zoon, kan zij dan toch toestemming geven tot het huwelijk van dien zoon of moet de toestemming gegeven worden door de voogden 4. Kunnen de kosten voor aanschaffing van een stempel voor de leden van het stembureau ten laste van de gemeente worden gebracht, indien deze weigeren voor eigen rekening aan te koopen 5. Het eerstbenoemde lid van een stembureau voor de verkiezing van leden der Kamer van Arbeid is afwezig. Wie is nu voorzitter Het 2e lid of de eerstbenoemde plaats vervanger Sohoenuiugtuijn. Wij vestigen de aandacht van 't publiek op de advertentie betreffende het magazijn van Heeren-, Dames-, en kinderschoeisel, dat de heer Chr. de Kort hedenavond zal openen. Hoe talrijk ook de ichoenfabrikanten in onze gemeente, een schoenwinkel telde zij tot heden nog niet, daarom voorziet dit magazijn in eene werkelijke behoefte. Wat de kwaliteit van de artikelen aangaat, hier over behoeven we niet veel te zeggen, de naam is ons daarvoor een waarborg. Wij wenschen den winkelier een gord succes, den steun van allen. Uitvoering. De heer J. H. Secrüve, organist der Remonstrantsche kerk te VGravenhagc, is voornemens op Dinsdagavond 9 Februari a.s. in de Hervormde kerk te Waalwijk een uitvoering van Gewijde Muziek te geven, met medewerking van verschillende solisten. „Het Vaderland* schrijft over den heer Secrève //Dc indruk, die we op het orgei concert in de Remontstrantsche kerk van den heer Secrève kregen, was een zeer gunstige Het was geen gemakkelijke taak voor hem als opvolger op te treden van prof. Samuel ..e Lange, thans directeur en leeraar aan liet K. K. Conservatorium voor muziek te Stuttgart. Vooral de Sonate van Rheinherger en de G-moll. Fantnisie van Bach vonden we technisch zoowel als muzikaal twee zijner beste nummers." Over mej. v. Emrainckhoveu wordt ge zegd „We leerden in mej. v. E. eene kunstenares van zeldzame bega-ing kennen die over een prachtig geluid en een tem peramentvolle voordracht beschikt. Het oordeel over den heer H. A. We- gerif(cellist) luidt aldus: „De heerWegerif heeft ons door het spelen van eet», viertal nummers bewezen, dat hij meester is op zijn instrument. Zoo bespeeld als door den heer W., zou ik zeggen, en zeker zeer velen met mij, dat een cello buiten de menschelijke stem een machtig, ja, het machtigste in strument is, waarmede de kunstenaar in staat is, om in het hart van den mensch door te dringen. Zijn spel was meesterlijk." »Over Mej, van Em mi nek hoven sprekend zegt de „Maas- en Roerbode, over haar op treden in een kerkconcert te Roermond van 30 Sept. j 1. „Ik aarzel niet te zeggen, dat mej van E. het leeuwen-aandeel in het succes meenam, eu hare verschillende voordrachten met veel talent en smaak ten gehoor® bracht. Een uitstekende geschoolde stem, een sympathiek en krachtig geluid, en een onberispelijk zuivere intonatie, waren de kenmerkende eigenschappen dezer begaafde en beschaafde zangeres, die ter gelegener plaatse een har telijk applaus en eene frissche bloemenhulde alleszins verdiend had." De Tooneelvereeniging „Ons Genoegen*, gevestigd bij den heer G. Smolders in de 2e zcine alhier, zal op Zondag 7 Februari eene uitvoering geven met welwillende medewerking van den heer N. Proveniers uit nummer van deu avo „Een oud soldaat" in drie bedrijven. Het beloolt dus een genotvolle avond te worden en «en druk bezoek zal niet uitblijven, daar het entree zeer billijk is gesteld. Muntwet. De minister van financiën brengt, naar aanleiding der Muntwet 1901 en het Koninklijk besluit van 17 December 1901 (Staatsblad n.o 268), ter algemeeuc kennis lo. als kantoren waar de Nederlandsche Pasiuuut, mits voor niet rniuder dan vijftig gulden voor de zilveren en tien gnldeu voor de bronzen, kan worden ingewisseld tegen rijksdaalders, guldeus en halve guldens, zijn aangewezen a. de NederlnudBche Bank te Amsterdam b. de kantoren der betaalmeesters c. de navolgende kantoren der directe belastingen en der directe belastingen, in voerrechten eu accijnzen: in de provincie Noordbrabant Bergen op—Zoom. Boxmeer, Boxtel, Cuyk, Dongen Dussen. Eindhoven, Eindhoven (buitengemeen ten), Etten en Leur, Geertruideuberg, Gemert Helmond, lleusdeu, Kaatsheuvel, St. üeden rode, Uisterwijk, Oosterhout, Oss, üudenboscb, Ravenstein. Roseudaal (directe belastingen eu accijnzen), Rosendaal (invoerrechten en accijns op suiker), Steenbergen, Tilburg, Veghel Waalwijk, Woudrichem, Zevenbergen, Zwaluwe d. het kantoor der registratie en domeinen te Werkendam. Drunen, 29 Jan. Donderdag j.l. oveiteed alhier in de kracht van zijn leven, de heer P. van Rooij, in leven lid van den gemeen teraad. Dit is nu het derde raadslid dat binnen het jaar ons door den dood is ontvallen. Zondag a.s. wordt er eene algemeene vergadering gehouden der onderlinge Be grafenisfonds des voormiddagsten half twaalf ure in een der lokalen der Eerw. Broeders ter bespreking van het reglement. Donderdag j.l. slaagde te Arnhem voor commies der Directe Belastingen ouze dorps genoot, de heer C. Willemse. Den geslaagde proficiat Dat het hem in zijn nieuwe betrekking, die hij misschien weldra zal moeten aan vaarden, naar genoegen moge gaan. De Zouaven Broederschap „Voor Kerk en Paus" die sinds de oprichting steeds ge vestigd is geweest ten huize van den heer J. Elshout die tevens een ijverig bestuurs lid was heeft zich verplicht gezien te gaan verhuizen. Sedert het overlijden van dei» heer J. Elshout schijnt de wed. van plau te rijn het vergunningsrecht, althans de herberg vaarwel te zeggen, zoodat er in de vergadering van Zondag j.l. werd besloten, zich te gaan vestigen bij L. Ma-ders in de Lage Papensteeg. Laat ons de hoop koesteren, dat de vereeniging niettegenstaande de verhuizing steeds moge groeien en bloeien. Een paar gezellige avonden staan ons weer te wachten, Dinsdag 2 Februari hoopt de Nieuwe Harmonie haar 2e wint rconcert te geven in de zaal van den heer C G. van Huiten. en op Maandag 8 Februari zal de harmonie „de Eendracht" in de zaal van den heer M. Pulles haar 2e winterconcert geven. Hierbij zal worden opgevoed een comediestukje van »D; Bankroetier of de ontvluchteling in een wijnmand". Op beide avonden is er weer volop te genieien. Wij hopen dan ook, dat ze druk zullen worden bezoch t. Besoijen, Zondag j 1. gaf de Liedertafel „Oefening baart Kunst" in hare zaal een Concert dat, al beloofde het in 't verschiet reeds veel, nochtans de verwachtingen verre overtrof. 1-Iet was dan ook een welgeslaagde en aangename avond Me: het koor Domine Salram fac regi am nostrum, werd geopend en op vereerend verzoek h rhaald, ter huldiging van H. M. onze Koningin moeder's 25 jarig jubilé De koren welke volgens programma hierna werden gezongen bewezen al dadelijk, dat onder leiding van haar directeur, de heer L. Kooien, gepaard met algemeene ambitie en trouw repetitie—bezoek »an den kart der leden, deze vereeniging in korten tijd zich wist op te werken tot een flink geheel, waardoor ze zich met aile recht in de rij harer kunstlie vende austeren mag scharen. Een ieder die deze uitvoering bijwoonde zal met mij beken nen dat de vroeger vaak uitgebrachtestootende Cr it ek, ware het al niet, toen thans zeker geheel ongegrond zoude zijn. Als solist was geëngageerd de Heer Jos. Wilmont uit Waalwijk. Reeds van het begin van zijn zangersloop- baan wisten we, dat genoemde Heer, bij een zeldzaam prachtig omvaugrijk en klankvol geluid, een goede voordracht paarde en tel kens bij zijn optre en alle gemoederen won, ook ditmaal weer mocht hij het genoegen smaken de man van den avond te zijn. Dit bewees ten volle het herhaald applaus, na de door hem gezongen solo's als de Heilige stad, Op 't Kerkhof en de Storm, alle begeleid door den jeugdigen pianist de Heer Leo y. d. Heijden die zich ook meesterlijk van zijn taa kweet. Zeer graag zien we daarom een herhaald optreden dezer beide Heeren te gemoet. Voor het genoeglijke dat ons deze mu ziek avond vetschaftc brachten de Heer Adr. van Delft Sr. en Aut. van Delft Hz. beiden commissarissen dier vereeniging een hartelijk woord van dank uit. Dat woord dier Heeren was terecht ook de tolk van het aanwezige publiek dat de Lie dertafel O. B. K. hoogacht en zeer zeker haar bekwamen directeur. Te wenschen ware het ook dat zij die iu een gemeente als Besoijen den toon moeten aangeven, dergelijke Vereeniging mede trach- tir

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 1