Nummer 11. Zondag 7 Februari 1904. Jaargang, it Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. De Echo van het Zuiden Mil is dooi zijne uitgebreide coirespondenties uit Waalwijk en Omstreken, tiet meestgewildebladderstreek, AH TOON TIELE Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. BEKENDMAKING. U i t gever: FEUILLETON. IN EER HERSTELD DE GEHEIMZINNIGE BANDIET. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco tc zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Advkrtkntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden Ümaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. KIESWET. F lil Een geleerd woord, waaromtrent het zij in alle bescheidenheid gezegd reien niet het juiste of het ware begrip hebben. Of het Neger-Engelsch of zooals eenigen dezetaai noemen de „Surinaamsche taal" recht rn hifslraalsrkt Courant, 5 De Burgemeester van Waalwijk uoodigt de mannelijke inwoners dezer gemeente, waaronder ook zij, die den leeftijd van vijf en twintig jareu voor of op deu 15 Mei van dit jaar hebben be reikt, uit, ten einde op da eerlang op te maken lijst van kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Siaten, en van de Gemeenteraad te worden ge plaatst, om vóór den 15 Februari aanstaande, ter gemeente-secretarie te doen blijken I. Voor het geval zij in eene andere gemeente zijn aangeslagen, van huu aanslag overliet volle laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen, genoemd bij art. 1, letter a der kieswet, wat de grondbe— belasting betreft, in eene andere gemeente of in meer gemeenten te samen, tot een bedrag van ten minste één gulden, door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten. Hierbij wordt opgemerkt, dat de aanslag der vrouw geldt voor haren man, die van minderjarige kinderen, wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. II. Voor het geval zij zijn medeëigenaren eener onverdeelde nalatenschap, wier namen niet bij den aanslag in het kohier zijn vermeld, van hun betaalden aanslag in de grond belasting, over het volle laatstverloopen dienstjaar, mits hun aandeel in dien aan-— •lag ten minste een gulden bedraagt. Bij de schriftelijke aanvrage, waaruit hun aandeel in den aanslag moet blijken, moeten worden overgelegd het aanslagbiljet of door den ontvanger gewaarmerkt dupli caat daarvan en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk besit. Onder aanslagan in de grondbelasting sub I en II worden verstaan de hoofdsom en de Rijks-opeentsn. III. Indien zij niet in deze gemeente overeen komstig het bepaalde sub a van art. 1 dei- wet zijn aangeslagen, namelijk ovor het volle laatstverloopen dienstjaar in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste één gulden (hoofdsom en Rijks— opcenten,) in de vermogensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of in de personeele belasting, door eene schriftelijke aangifte, det zij voldoen aan eene der volgende voorwaarden 1°. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleenwonende personen, op den 31sten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar hebben beweond, krachtens huur, achtereenvolgens in OF Bewerkt voor „De Echo van het Zuiden," door J. v. E. (5) Was het waar, of was het een gevolg van den schrik? Zij maei.de het getrup van paarden te hooren. De gedachte, dat zij werd vervolgd deed haar vliegensvlug loopen. Allerlei gedachten doorkruisten haar brein. Het scheen haar toe dat alle uitgangen door de bende van La Chesnaye waren versperd. Nog een poging en zij was bij een rivier zij sprong De graaf was bij het aanhooren van dit vree- lelijk verhaal zeer bleek geworden. Wanneer alj haar verhaal had geëindigd zei hij /Edel meisje, «chep maar goeden moed. Ik ga u eerst en vooral wreken, daarna zal ik den loop van dit droevig gesprek voortzetten. Hoop op God en blijf hier in mijn kasteel, waar u behandeld zal worden alsof ge mijn zuster zljt. Louise barstte in snikken uit. Zij wilde de hand van haar weldoener kussen, doch deze had reeds die van haar gevat en bracht die aan zijne lippen. Den volgenden morgen verliet de graaf het kasteel zonder zijn herstellende beminde te zien. Na raira een maand weg geweest te zijn keerde hij zegevierend op zijn landgoed terug. Alles verried iu hem zijn groote blijdschap. Louise had dien tijd in afzondering doorge bracht. Toen de graaf voor Louise verscheen, werd zij doodsbleek, en meende te zullen bezwijken. Zij begreep, dat hij, aan wien zij altijd gedacht had, haar leven of dood bracht. De graaf pakte hare baad en bracht die met den groolsten eer bied aan zijne lippen. Lonise, lei hij zacht, Louise uw jeugd ia onge dezelfde gemeente niet meer dan twee huizen of gedeelten van huizen, voor elk waarvan, met of zonder bijbehoorenden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij de kieswet gevoegde tabel; of, krachtens eieendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke meter; 2". dat zij op den 3l»ten Januaii sedert den l9ten Januari van het laatstverloopen jaar bij dezelfde persoon, onderneming, open bare of bijzondere instelling in dienstbe trekking of als inwonenden zoon in het bedrijf oi beroep der ouders werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gc meente of hel gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij de kieswet gevoegde tabel of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene openbare instelling verleend pensioen van gelijk bedrag met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen en het pensioen worden samen geteld 3°. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100. (nominaal) ingeschreven in de Grootboeken dtr nationale schuld of van ten minste f50.— iDgelegd op de Rijkspostspaarbank; 4°. dat zij hebben voldaan aan de eischen van bekwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaai heid toi eenig ambt, voor de vervulling van eenige be trekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Voorts wordt opgemerkt, dat zij, die vallen onder eene der nummers 14 van n°. III, om bevoegd te zijn tot het kiezen van leden van den gemeenteraad, over het volle laatstverloopen dienstjaar in deze gemeente moeten zijn aaDge slagen in de plaatselijke directe belasting op het inkomen voor ten minste het bedrag, vermeld in de 2 kolom der sub 1 b 1° der Kieswet bedoelde tabel en dien aanslag op den I Maart 1904 ten volle hebben betaald. Ten slotte wordt aan belanghebbenden mede gedeeld, dat voor het doen der aangiften sub II en III van heden af ter secretarie verkrijgbaar zijn blanco formulieren. Waalwijk, den 5 Februari 1904. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. lukkig geweest. Voor het smartelijk lijden, dat gij doorstaan hebt, is de Voorzienigheid u een vergoeding schuldig. Na de verwoestende storm, komt de herstellende zon, dat is de natuurlijke wet. Na lijden komt verblijden I Een «erlooze schurk heeft uw leven vergald. Een edele jonk man stelt u vandaag voor de misdaden te her stellen. Hij hoopt zelfs de herinnering daarvan uit te wisschen.... Welnu, Louise, zult gij nu de hand, welke zich 6meekend naar u uitstrekt, afstooten Zult gij de liefde aanvaarden van hem die zonder u niet meer zou kunnen leven? Zoudt gij den naam van hem willen dragen?.... Wilt gij zijne vrouw worden? Louise antwoordde niet. Hare oogen waren half gesloten. Haar boezem ging zwoegend op en neer. Hair gelaat werd nog bleeker. Men zou gezegd hebben, dat eene aandoening, voor de welke haar de kracht ont brak om ze te verdragen, haar ging doen be zwijken. De graaf nam haar in zijn armen en drukte haar aan zijn hart. /Ik bemin u onuitsprekelijk/ mompelde hij zacht, zijne lippen op hare ooren leggend. ,0, ik bid u, zwijg/ stamelde het meisje. Waarom?' vroeg de graaf. /Omdat gij mij doodt, Henri. ,Ik a dooden, ik, die mijn leven geven zou om het uwe te sparen I Ik, die mijn laven zou wagen, om u de minste smart te vermijden. ,0, zwijg 1 zwijg 1 ik bid het u/ hernam Lonise die een weinig toe haar kracht was teruggekeerd. /Zwijg, Henri 1... gij breekt mij onmeedoogend het hart.» /Groote God.... verklaar u nader, Lonise, wat hebt gij/ riep de graaf verstomd. Hij voelde dit schoone lichaam, waarvan het bloed in da aderen scheen te stollen in zijne armen sidderen. Wat ik heb?' riep het meisje. Gij bemint mij, Henri I.... en ik.... God. 't is te vreeselijk'. /Verklaar u dan toch nader, Louise.' ,Ik, Henri, ik, ik gevoel ook dat ik u bemin, dat ik u liefheb, zooals een vrouw ooit liefheb ben kan.' /Maar, dan komt het geluk tot ons/ zei de graaf verrukt. ,'t Is dit onmogelijk geluk dat mij doodt.' /Onmogelijk?.... Waarom?* Dit is niet te verwonderen, want het is vaak moeilijk goed te kennen, wat men niet bezit. Nederland nu heeft geen ad ministratieve rechtspraak en staat daarin achter bij zeer vele landen, die op 't voetspoor van Engeland, waar bedoeld rechts instituut altijd bestaan heeft die rechts spraak hebben ingevoerd. Al kent menigeen niet de rechtsbedoeling, waarover 't hier gaat, het gemis hiervan heeft toch menigeen gevoeld. Laten wij dit met een paar voorbeelden ophelderen. Wie van oordeel is, dat bij te hoog is aangeslagen in een Gemeentebelasting, kan heel gemakkelijk zelfs en vrij van zegel requesteeren bij den Raad, d i. bij het college zelf, dat den aanslag vaststelde. Wijst do Vroedschap het bezwaar af, dan staat nog beroep open bij Gedeputeerden, d.w.z. weder bij een college, dat den aan slag goedkeurde. Een klager komt dus niet bij een onpartijdigen derde, maar bij een belanghebbende partij. Nu staan iu Nederland de genoemde colleges hoog ge noeg, om een grondige en rechtvaardige behandeling van zaken te verwachten, maar een feit is het, dat voor den belasting schuldige geeu weg openslaat, om-, wordt zijn verzoekschrift afgewezen, zich tc wenden tot een macht, die buiten het geding staat. Gedeputeerden beslissen volgens de wet in hoogste instantie. Nu zal men misschien zeggen maar de rechterlijke macht dan. Zeker, er zijn ge vallen, waarin men zich tot haar kan wen den, 't is b.v. gebeurd, dat een boer, wiens hullende koe op bevel van een burgemeester was neergeschoten, wijl deze meende dat zij zoogenaamd „hoornwoest" was, de betrokken gemeente in rechten om schadevergoeding aansprak, omdat z.i. de koe in geenen deele gevaarlijk, maar alleen een beetje onwillig was. Zijn eisch werd echter tot in hoogste instantie door den hoogen Raad af gewezen, niet wijl hij, de boer, ongelijk had, maar omdat de rechterlijke mach* niet be voegd is, om te oordeelen over daden der Overheid, i. z. de burgemeester. Ziet; nu had er voor dien verongelijkten boer moeten beslaan een college, dat recht kon spreken in het publiekrechtelijk geschil tusschem hem en de Overheid. En niet voor dien boer alleen, want velen zijn de burgers ia Nederland; die ervaren hebben, dat zij een geschil met de Overheid niet «Omdat de schande tusschen ons isl* /Nooit zou de schande den naam, dien ik draag, kunnen bereiken, zei de graaf hoogmoedig. nMaar ik, Henri, zou tot dien naam, dien gij mij zoo edelmoedig aanbiedt, niet kunnen op klimmen.' /Waarom, ik begrijp u niet.' ,Watl' riep Louise, /begrijpt gij niet welke afstand de misdaad van La Chesnaye tusschen ons gebracht heeft?' Zes maanden heb ik doorgebracht in handen van dien bandiet, die maar al te wel de iaam geniet Diets te eerbiedigen. ,God heeft mij de macht gegeven te wederstaan. God heeft mij de kracht gegeven dit hok van eerloosheid zuiver te verlaten. Maar de wereld zal nooit mijn ongeluk ver geven. Deze, welke gij uw vrouw wilt noemen, tal in ieders oogon voor hel slachtoffer van de brutaliteit eens roovera doorgaan.' De grsaf begreep wat er in de ziel van het arm meisje omging. ,llet verledene bestaat niet meer/ zei hij langzaam. De hand welke ik u aanbied heeft de door u geledene beleediging gewroken...' «Ha, onderbrak Mare eensklaps, die het verhaal van den Indiaan met toenemende ontroering en belangstelling aanhoorde. Ha, uw vriend had dien gewetcDloozen schurk gestraft? Hij had hem zeker gedood «Neen, hij had hem nie* gedood, waDt de vagenbond bestood nog, gelijk gij weldra Zult vernemen. Maar hij had zeker en vast eene vreeielijke wraak op hem genomen'. /Welk soort van wraak vroeg Marc, die te veel tusschen de Oosterlingen had verbleven, om niet te denken aan Oog om oog, tand om tand. ,Welk 60ort van wraak', herhaalde de Indiaan. Op welke wijze de graaf den ellendig schaker gesirait heeft? dat heb ik nooit geweten en weet het nu nog niet. Nooit heelt mijn vriend mij daarvan iels verteld. Zelfs Louise is het nooit te weten gekomen. Maar wel weet ik, dat die wraak verschrikkelijk is geweest, want zij heeft de woede van den bandiet tot het uiterste gevoerd en heeft hem een verschrikkelijken dorst naar een bloedige weer wraak in den boezem gestort. /Hoedat?' „Dat zult gij Btrsks gaan vernemen, doch laat voor ecu onpartijdigen derde kouden brengen, die bevoegd was, de zaak te onderzoeken. Om nog een paar voorbeelden te noemen wie zich ten onrechte aangewezen acht voor de ini'litie, moet zijn klacht indienen bij de Overheid zelf, die zijn aanwijzing bekrachtigde wie door een Gemeenteraad een eisch om vergoe ing van door de gemeente of haar ambtenaren berokkende schade afgewezen ziet, kan geen rechter vinden, die 't geval voor hem onderzoekt wie procedeeren wil tegen douanenbeambten, die goederen be schadigden, kan zich de moeite en de kosten besparen, want het vonnis zal luiden, dat de justitie zich met geschillen tusschen burgeis en dc Overheid als zoodanig niet kan in laten. Tets anders wordt het, als ge met de Overheid een contract heb gesloten on ge daardoor als contractanten tegenover elkander staat, iets anders ook in gevallen waarin de wet bij een geschil over douane-recht b.v. als wanneer een commissie van deskundigen benoemd kan worden nadrukkelijk voor ziet geheel iets anders zelfs, als ge quaestie hebt met de Rijksverzekeringsbank, want de Ongevallenwet heeft voor haar werkkring door een eigen rechtstinstiiuut voorzien in 't gemis aan administratieve rechtspraak. Sr komen echter in 't dagelijksch leven voortdurend gevallen voor, waarin men zich door de Over heid benadeeld acht, zonder dat men recht kan vinden. Eu dit aantal zal toenemeu, naarmate er meer sociale wetgeving komt, die ingrijpt in de individueele vrijheid. Lang is er in Ned rland gestreden over de al of niet wenschelijkheid van administratieve rechtspraak maar thans is die strijd waar in de juristen natuurlijk het hoogste woord hadden vols treden en is men algemeen doordrongen van de wenschelijkheid dier rechtsbedoeling. Alleen over den vorm, waarin deze nieuwe rechtspraak zal worden gegoten, bestaat nog verschil. Er is dan ook meer dan 10 jaren geleden al een Staatscommisie geweest, om den besten weg te banen, wat echter tot geen practisch resultaat heeft ge leid. Thans staat iutusschen de belangrijke quaeutie op 't punt van beslecht te worden Miuister Loeff maakte een wetsontwerp tot instelling van administratieve rechtspraak gereed, dat welhaast bij den Raad van State aal worden aanhangig gemaakt. Hoe op „jus. titie" de juridische knoop werd doorgehaktf is niet officieel bekend officieus wordt gezegd, ons ear9t en vooral voor onze veiligheid en rust zorgen. Het vuur is aan de rechterzijde verzwakt en ik hoor de takken der boomen kraken. Beiden 9tonden op. De Indiaan natn een wapen. Marc nam een hoop droog hout en wierp het op het verdoofde vuur, zoodat de vonken in het rond vlogen. Mare herkende aan den bouw van het dier dat zich in de takken verschoolde, een hyena. De twee mannen keerden het dier echter met trotsch den rug toe. «Stelt gij nog belang in het verdere van mijn verhaal vroeg de Indiaan, terwijl hij den jongeling aandachtig gadesloeg. ,01 zeer veel. Meer dan ooitl' antwoordde deze. /Welnu luister dan met aandacht, jongmensch". Welke bewijzen bracht de graaf in, om den tegenstand van het meisje te overwinnen? Met welke vleiende, zoete woorden gelukte hij er in dit angstvallig geweten gerust te stellen? Doch die bijzonderheden behoef ik niet mede te deelen, die doen weinig ter zake. Het zij u voldoende tc weten, dat de liefde over de hardnekkige weigeringen van Lonise zegevierde en dat graaf Henri de adellijke kroon, welke zijne voorvaderen hem nagelaten haddeD, op dit door de smart verbleekte voorhoofd plaatste. Er zou nu een nieuw leven gaan beginnen voor het schoone jonge meisje. Zij wera de echtgenoote van den graaf. Zij was geworden gravin. Zij vergat de vreemde herinnering van het verleden, en wijdde zich met hart en ziel aan het geluk van haar echtgenoot. De hemel beloonde het edelmoedig gedrag van den graaf en de heilige godsvrucht der gravin, want hunne vereeniging werd gezegend Een zoon kwam ter wereld, en haalde de banden, welke Louise en Henri vereenigden, nog nauwer toe. Op het oogenblik, dat ik het nieuws, het huwelijk von den graaf en zijne dringende uit- noodiging vamam, bevond ik mij in Nederland. Het deed mij pijn, de plaats weer te moeten bezoeken, waar de eenige vrouw, welke ik bemind bad en die ik voor mijn verloren waande dat de Gerechtshoren in drie Kamera zullen worden gesplitst, waarvan er een met de behandeling der administratieve gevallen zal worden belast. Hoe het zij dat Het ontwerp er is, be- teekend al een belangrijke stap voorwaarts. Onze Minister van Justitie is bovendien wel de man, van wien we een degelijke regeling mogen verwachten, zoodat we met vertrouwen zijn arbeid te gemoed zien. Eu het parlement betrachte dan ook daarmede wat spoed VII. Dat alle ingezetenen van de kolonie Suriname verlangend uitzien naar de lot stand koming en voltooiing van de Lawaspoor, en dat ze met belangstelling de werkzaam heden volgen, is zeer begrijpelijk. Dat de goud-industrie iu het bijzonder er belang bij heeft is overbekend. Maar dat van alle goud-ondernemingen er niet één is, die er meer met spanning op wacht dan de //Cie des Mines d'or" meen ik ook als zeker te kannen aannemen. Immers in een van mijn vorige brieven maakte ik melding van het verongelukken van een b it van die onderneming, waarbij voor een kapitaal aan goud verloren ging. Nu kort geleden is er weder een boot van die zelfde Maatscb. verongelukt. Met het afzakken n.l. van de Marowijne, komende van het placer is een corjaal in don krasia- braval gezonken, waarbij twee arbeiders verdronken. De opzichter Brull met een vrouw die zich ook iu die corjaal bevonden werden gered. Er is wel geen goud onderneming in de kolonie te vinden welke jaarlijks niet eenige booten verliest op de vallen. Op de vallen verliezeu elk jaar eenige menachen het leven. Maar ook in dio ge vallen waarbij geen mensohen omkomen is dc finaucieele schade allijd groot. De spoorweg zal een uitkomst zijn voor de kolonie niet alleen, fiuancieel zal er veel mede gewonnen zijn, rnaar ook de risico te verongelukken wordt veel minder want bij het gevaar op de vallen is het gevaar bij spoorwegverkeer niets te noemen. motst bezoeken. Ik aarzeldo de vriendschapsbanden met den graaf naar waarde te schatten. Na een tweede uitnoodiging, welke nog dringerder was dan de eer9te, vertrok ik uit Nederland naar Picaidië. Ik was toen nog geheel onkundig met den toestand van den graaf, dat wil zeggeD, ik wist niet wat den graaf er had toegebiacht om te huwen. Ik kende evenmin de vrouw welke hij gehuwd had. Na een lange en moeilijke reis arriveerde ik op het landgoed van mijn vriend, welke mij met open armen ontving. Het was nu twee jaar geleden, dat wij elkander gezien hadden. De graaf vertelde mij wat er was geschied, meldde mij de geboorte van zijn zoon en trok mij mede, oni mij zijne jonge vrouw te toonen. Doch hoe zal ik u den schrik beschrijven, welke mij beving, toen ik in de vrouw welke mijn vriend gehuwd had, haar kerkende, wie mij geen oogenblik uit de gedachten was geweest, wier beeld mij steeds voor den geest zweefde. Ja zij was liet, ik kon mij niet bedriegen, zij, welke ik had bemind en nog bemind». Louise had mij maar een avond gezien. Zij herinnerde zich ongetwijfeld den ruiter niet meer die haar van Ainiëns tot aan hare woning vergeseld had. Zij toonde niet de minste herin nering en ontving mij met die verrukkende bevalligheid, welke mij twee jaren geleden, zoo zeer bad ge'roffen. Sprakeloos van verbazing en smart, bleef ik bevend en verschrikt voor dc jonge gravin, welke mij verwonderd aankeek, staan. De gr&afbemcrkto ook mijn plotselinge onge steldheid. Hij vroeg mij direct wat do ooizaak was. Eindelijk gelukte het mij mijn zenuwen te overmeesteren cn eenige woorden te stamelen. Ik weel de ongesteldheid mijner zinnen aan de vermoeienis der reis, en trok naar de kamer welke mijn vriend had doen gereed maken. Daar bracht ik eenige uren alleen in bittere zielefolteringen door. Toen ik Louise had gezien, was mijne liefde tot haar nog verdubbeld. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 1