Gemeenteraad van Waalwijk. Gemengd Nieuws. Burgerlijke stand. H andelsberichten. De lezing der Hanze a. s. Maandag gaat niet door. a de uitgebreide programma's. Kat. M I tie. Dit jaar zullen voor de lichting van 1905 it Waalwijk worden ingelijfd 14 lotelingi n aarvan 10 voor volledige oefening en 4 oor korte oefening. Het hoogste dienstplichtig nummer is 21. Lederlndu trie. De Bourse nux Cuirs de Lirge" virzond \olgende circulaire: Op verzoek der .oii rs vun Si ivelot heeft de //Bourse aux uirs de Liege" de eer 't volgende *te uwer ennis te brengen z/De verhooging der huiden en vellen, vooral die van zware, houdt van dag tot dag nan en brengen den looier in de onmogelijkheid na verkoop van het leder wederom te fabriceeren. „De zwaarleer-looieis van Stavelot hebben dan ook besloten de prijzen van het leder met 20 centimis per K.G. te verhoogen." Dus onze looiers zullen wel moeten volgen a de schoenfabrikanten mogen er op be- aclit zijn, men neme den strijd in 't buiteu- md goed op, dan is men er op voorbereid e schoenmakers moeten dus wel vashouuen in hunne prijsverhoogiug, niet alleen, laar er zal zelfs nog wel wat bij moeten Seboeumnkerij. In de AvondsterA lezen wij het volgende ericht. *KAAT8HEUVEL, 2 Februari. In de jhoenmakerij welke alhier vooral de laatste >ren zich zoo reusachtig heeft uitgebreid ïhijnt eeiie gunstige keering te komen. Is et thans waar dat het gefabriceerde vlug an de hand gaat, de verdiensten echter laten og wel te weuschen over, daar de grond- otlen met den dag in prijs omhoog gaan. Pleit er tot heden nog niets in het voor- eel van deu fabrikant, toch schijnen de nechts reeds zonder eenig motief aanspraak i willen maken op hoogere luor.en waar- lede de patroon wordt bedreigt. Het ware i wenschen, dat de knechts, alvorens on- illijke eischen te stellen, de toekomst af- achtten, ten einde te kunnen zien of er oor den patroon mogelijkheid bestaan zal, oogere loouen te betalen, en andere voor dien te handhaven. Dit bericht, dat dus een bewijs was van e ongerechtigde ontevredenheid van den laatsheuvelschen werkman, gaf ons aanleiding :r plaatse een onderzoek in te stellen, dat os op oen geheel ander spoor bracht. Wij ïformeerden bij verschillende patroons, die ns te kennen gaven, dat zij over den gang an zaken goed te vreden waren, over hunne erklieden uitstekend, ook de werklieden, ooral de fabrieksarbeiders, gaven hunne ivredeuheid onverholen te keennn zoodat ij moeiten concluueeren, dat te Kaatsheuvel iets broeit en de verhouding tusschen atroon en werkman over 't geheel goed is. oowel patroons als werklieden verzochten ns dit bericht tegen te spreken, waaraan rij bij deze voldoen. Sekoolqmiestie. Omtrent de reeds jaren aanhangige school- uaestie Heesbeeu-denderen-Doeveren ver- emen wij thans het volgende Do school a Heesbeen blijft bestaan te Genderen zal en nieuwe school met ruime onderswijzers 'oning gebouwd worden, Wat Doeveren ■etreft, daar zal, indien in den loop van het iar de Maasmond geopond wordt, veran- ering gebracht worden in de grensregeling er gemeenten. Capelle, 3 Febr. Met genoegen vernemen 'ij, dat onze vroegere dorpsgenoot, de heer Uijihoveu, thans woonachtig te Haarlem, lenoemd is tot Rijkskeurmeester aan de xportslachlerij te Hoek van Holland. Naar wij vernemen zal de heer P. L. Treffers alhier in de nabijheid van het tation Capelle—Nieuwe Vaart eeue boom— weekerij beginnen. Dit kan eenige meerdere •edrijvigheid tengevolge hebben voor deze o al stille gemeente. Met de voorbereidende werkzaamheden is eeds begonnen. Moge de zaak flink bloeien 1 Raumsdouksveer, 5 Febr. Tot onderwijzer .an eene openbare school alhier is benoemd le heer P. H. Dohme, thans onderwijzer te bronsveld. Twee families alhier die van een rouwplechtigheid huiswaarts zouden keeren ijn te Raamsdonk aan een gioot gevaar mtsnapt. Doordien het paard schrikte reed iet tegen een poort, het rijtuig kantelde om :n de feestvierenden natuurlijk eveneens. Daar le kap geheel vernield was konden de in ■.ittendendaardoorer uit kruipen en bekwamen ;een enkel letsel. Door de Tooneelvereeuiging „Oefening ;n Uitspanning" alhier zal op Donderdag 11 februari eene uitvoeriug worden gegeven. Behalve een aantal uitgezochte com. scènes tal ook opgevoerd worden het drama iu 6 jcdriiven S mon Turchi of de Italianen te Antwerpen. DRUNEN, 5 Feb. Met veel geuoegenverne- men wij, dat onze ijverige brievenbesteller H. Valk die 9edert 1881 in functie is, het tangen: me bericht heeft ontvangen, dat sijn tractement met f 60,00 is verhoogd. Het is hem van harte gegund. Het aangekondigde concert van de rNieuwe Harmonie" bij C. G. van Huiten s naar wensch geslaagd. De belangstellieg was *?er groot, getuige de volle zaal waarvoor de muzikanten heb- ben gewerkt. Alle nummers van het programma werden uitstekend vertolkt zoodat eenieder ten zeerste was voldaan. DUSSEft, 5 Febr. Naar wij vernemen hebben deae week op een nacht een paar honden uit Almkcrk bij een paar landbouwers niet minder dan ruim 60 kippen gedood. *WIJK De Hecren N. v. d. Maaden en F. H. Qnik, respectievelijk Voorzitter en Secretaris vun de C >mmissie tot wering van Sclioolvi rzuitn, zijn door den raad. dezer gemeente herbenoemd. *G ENDEREN. Door den lieer G. Brnuderhorst a hier werd dezer dagen een 3. jarige hengst, die reeds een paar malen bekroond was, verkocht voor de som van f 1800. VRIJHOEVEN CAPPED 5 Febr Hedenavond werd door A. van der Hoeven aanbesteed het verbouwen van zijn woon huis. Inschrijvers w iren Groothuis f 1450 G. Kruger i 1422 C. N. Kleinloog f1411 H. Michael f1397 M. in 't Veld f1215 J. Nieuwenhuizen f1215 Gegund aan de 2 laagste inschrijvers. HEUSDEN. Dinsdagavond gaf de ope retta, vereeniging T. A. V. E" N. U. van Waalwijk en Besoijen een concert in de zaal van den heer Spierenburg!). Daar de vereeniging hier geen onbekende is was de zaal natuurlijk druk bezet en niemand zal zich beklaagd hebben, dezen avond tegen woordig te zijn geweest, want iedereen heeft gezellige, kunstvolle uren doorgebracht, waar ook naait kunstgenot, eens hartelijk gelachen is. Welk nummer van 't programma 't beste was valt moeilijk te zeggen. Die Vesper, Bede, duo voor bariton en basgingen magnifiek. De operetten Katzen jammer, De Twee studenten waren uitstekend, luid applaus beloonde dan ook de ppelers, maar een waar succesnummer was bier zeker #de Pruimenboom", «oio voor bas door den heer J. Knepfle. Tot slot de nieuwe, spectakel scene „Barnum en Baleij terug in Amerika', door den directeur den heer Jac. Sars gearrangeerddit nummer bekroonde den avond en lokte een vroolijkheid en een applaus uit, waaraan bijna geen einde scheen te komen. T. A. V. E. N. U. vac Waalwijk bezorgde ons een heerlijke avond aan de vereeniging daarvoor onze dank, en een hartelijk tot weerziens. OPENBARE VERGADERING op Vrijdag 5 Februari des avonds 6s/4 uur Aan de orde 1. Recognitie aan van Mierop. 2. Benoeming eener commissie tot wering van «choolverzuim in de plaats van die, aan de beurt van aftreding. 3. Verzoekschrift in zake herziening dev jaarwedden van Burgemeesters en secre tarissen iu Noord-Brabant. 4. Wijziging van eenige artikels iu het reglement van orde voor de Raadsver gadering. 5. Verzoekschrift van den Directeur der gasfabriek. Voorzitterde burgemeester K. A. M. ridder de van der Schueren. Tegenwoordig alle (10) leden. Na opening worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en ongewijzigd vas' gesteld. De Voorzitter: Ik-kan de heeren mededeelen, d«t de rekening over 1902 door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd, alsook de verordening op de heffing van haven- en kaaigelden in deze gemeent», bij koninklijk besluit. Aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter: De vorige vergadering hebben de stemmen gestaakt over de recognitie aan van Murop. Hij vraagt f24 per jaar als vergoeding voor het tochtlokaal dat gedeeltelijk voor zijn raam is geplaatst. Ik breng het dus weer in stemming. De heer Verbunt: Ik wenschte even te vragen of aan 't al of niet toegeven aan dit voorstel, het al of niet spoedig komen der telefoon afhangt kan dat een aanleiding «ijn dat wij erop moeten wachten. De Voorzitter: Zooals ik de vorige maal reeds heb gezegd, kan de telefoon niet geplaatst worden als er geen zekerheid is dat het tocht lokaal buiten kan blijven staan; gast dit niet, dan moet het weer naar binnen en is er geen plaats voor de tslefoon die er tbaus door 't weg- treken van 't tochtlokaal binnen wel is. De heer Verbunt: St-.at 't dan niet op ge meente grood De Voorzitter. Ja zeker, maar 't beneemt een anders vrij uitzicht, licht en lucht. De heer VerwielIk wil de heer Verbunt alleen opmerken, dat ik als eigenaar van het huis, alleen ten respecte van den Voorzitter persoonlijk, het nog niet gerechterlijk heb laten opzeggen en dan was 't al woggebroken. Daarna wordt het voorstel van B. en W. om de recognitie van f 24 te verleenen, aan genomen met 8 tegen 2 stemmen, die van de heeren Th. Hoffman en W. v. d, Broek. II. Benoeming eener commissie tot wering van schoolverzuim in de plaats van die aan de beurt van aftreding. De Voorzitter «binnenkort moet de commis sie tot wering van schoolverzuim aftreden. Ter vervanging daarvan hebben B. en W. eene nieuwe voordracht gemaakt Aftr. lid. Voorgedragen lid. F. W. van Liempt. C. v. d Heijden. A. G. Rubbens. P. van Loon. J. Spijkerman. A. C. v. d. Heijden. J. van Riel. J. van Calker. O. W. H. v. Tussenbroek. A. Verbunt. De aftredenden zijn herkiesbaar. «l. Herkozen de heeren F. W. van Liempt A. G. Rubbens J. Spijkerman J. van Riel O. van Tussenbroek 10 stommen. 7 7 7 7 De III. Verzoekschrift in aake herziening der jaarwedden van Burgemeester en Secre tarissen in Noordbrabaut. Ingekomen een schrijven van Ged. Staten aan den raad, om advies in zake een bijgevoegd adres van alle Administratieve vereenigingen in Noordbrabant, om verhooging van tractament van burgemeesters en secretariseen. Dit adres werd door den secretaris voorge lezen cn is vroeger in zijn geheel in ons blad reeds opgenomen. De oorzitter «naar aanleiding van 't verzoek om advies over 't voorgelezene stellen B. en W. voor aan heeren Ged Staten te adviseeren, dat de Raad zich volkomen kan vereenigen met do strekking en de motieven van het adres, waarin wordt gevraagd een deugdelijke herziening der jaarwedden van Burgemeesters en Secretarissen". De heer Baijens «eris een groot misverstand in dat request er staat nl. iu er is sinds 87 geen verhooging van tractamenteu geweest in 98 zijn hier de tr.ictamenten van burgemeester van 5 op f 800 en van secretaris van 8 op f 1200 gebracht. De Voorzitter leest de desbetreffende alinea uit 't adres voor, waaruit blijkt dat daar staat sinds, 97. Het voorstel van B. en W. wordt daarna bij acclamatie aangenomen. IV. Wijziging van eenige artikela in het reglement van orde voor de raadsver gadering. Voorzitter «de voorgestelde wijzigingen zijn Art. 1 to lezen. De inzending en 't onder zoek der geloofsbrieven geschiedt overeenkom stig de gemeentewet d.i. volgens de wijziging der gemeentewet. Art. 2, 3 en 4 onveranderd. Art. 5- Do vergaderingen duren niet langer dan 2 uren in bijzondere gevallen kan de raad besluiten ze langer te doen voortduren. Art. 6 onveranderd. Art. 7 alinea 1 te lezen Ter linkerzijde van den voorzitter zit de secretaris, ter rechter de wethouders, de ove rige leden loten, no. 1 naast den secretaris, zoodat no. 9 naast een der wethouders zit. De heer VerwielWelke reden is daarvoor, mijnheer de voorzitter. De Voorzitter: ,,de reden is dat tijdens de vergadering B. en W. nog wel eene over eene zaak kunnen confereeren." De heer Verwiel ,,dan moesten commissie's ook bij elkander." De Voorzitter ,,de meeste vooretellen gaan toch van B. en W. uit, vooral bij wijzigingen van voorstellen enz. kunnen we er nog eens over spreken. De heer van Schijndel„we zitten toch kort genoeg bij elkande.-, aan een tafelen alles wat er besproken wordt, mag toch gehoord worden, ik ben er sterk tegen." Deze wijziging wordt daarom in omvraag gebracht en aangenomen met 8 tegen 2 stem men, die van de heeren van Schijndel en Verwiel. De Voorzitterverder alinea 4 van dit artikel nl. Hij die te laat komt of vroeger weggaat, krijgt geen presentiegeld" te laten vervallen. Verder tot en met art. 16 te behouden. Bij art. 17 bij te voegen Tenzij met verlof van den raad mag in eenzelfde vergadering niemand tweemaal over 't zelfde onderwerp 't woord voeren. Verder Geen voorstel van een lid wordt in stemming gebracht, als niet twee leden buiten den voorsteller het steunen. De Voorzitter ,,als het niet door 2 leden wordt gesteund, weet men vooruit dat het toch niet wordt aangenomen. De heer Verwiel: Waaruit blijkt 't, dat 2 leden 't voorstel steunen. De Voorzitter ,,dat vraag ik de leden af en dan blijkt 't direct." De heer van Schijndel„ja, maar 't kan voorkomen dat men zijn voorstel iu omvraag wil hebben gebracht al weet men vooruit dat het zal vallen, om verantwoord te zijn tegen over het publiek, d. i. meermalen voorgekomen. De Voorzitter: «als er geen twee zijn, die 't steunen, weet men dat de rest er zeker te gen is. dus 't is 't zelfde alleen tijdbesparing en 't voorstel blijft voorstel Daarna zijn al de wijzigingen aangenomen. De heer Ilofl'mans «was 't niet goed in 't begin van 't jaar om vaste plaatsen te loten, De Voorzitter „ik vind beter iedere ver gadering te loten en dat punt is tronwens reeds aangenomen. 5 Verzoekschrift van den Directeur der gaslabriek. Het adres luidt als volgt WelEdelachtbare Heeren. Geeft met verschuldigden eerbied ta kennen Joh. Jac. Jos. van Dijck, directeur der Ge meentegasfabriek en Gemeente architect te Waalwijk, dat hem ter inzage is verstrekt de verordening omtrent de levering var gas en omtrent het beheer der gemeentelijke gas fabriek zooals die door den Raad dezer gemeente is aangenomen. Dat hij in de be palingen van het beheer der fabriek gezien heeft, dat deze voor hem te drukkend zijn en sommige artikelen niet naar die voor schriften kunnen worden uitgevoerd, op welke gronden de verplichte eedsaflegging hem te bezwarend voorkomt om er aan te kunnen voldoen. Ait. 22 is zedelijk onuitvoerbaar, reden waarom ondergeteekende beleefd verzoekt de verordening zoodanig te wijzigen, dat daarin voor hem geen hinderlijke bepalingen voor komen, die de uitvoering zouden kunnen beletten. 't Welk doende enz, De Voorzitter Omtrent dit request stellen B. en W. voor, het naar hen te renvoijeeren en iu overleg met de zaak in eeue volgende leggen en te behandelen Aangenomen. Niemand verlangt 't woord, de vergadering wordt gesloten. Raadsvergadering Sprang. Openbare Vergadering van den gemeenteraad van Sprang op Vrijdag 5 Februari 1904 des avonds half zeven. Voorzitter de Edelachtbare heerG. II. Meijer Ten 6,40 ure opent de Voorzitter de ver gadering aanwezig zijn de heeren Maijers, Verhoeven, Vos en Ilaverhalsafwezig de heeren de Jong en Rijken. Aan de orde is 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Deze worden, na door den secretaris voor gelezen te zijn, met algemeene stemmen goed gekeurd en vastgesteld, 2. Vaststelling verordening Woningwet. De Voorzitter. De heer Ilaverhals zal wel zoo goed zijn 't rapport van de commissie van onderzoek uit te brengen. De heer Haverhals. Ik stel namens de commissie van onderzoek voor het rapport vast te stellen zooals het door B. en W. is ingediend. De Voorzitter. Wenschen de heeren dat de verordening nog eens artikelsgewijs wordt voorgelezeu Niemand Dan stel ik voor gascommissie, deze vergadering voor te het ontwerp woningwet aan te nemen, zooals door B. en W. is ingediend. Met algemeene stemmen vastgesteld. 3. Verzoekschrift iu zake herziening der jaarwedden van Burgemeester en secretarissen in Noord-Brabant. De secretaris geeft voorlezing van '.t adres. Adressanten wijzen er op, dat er sedert 1887 geen verhooging der salarissen heeft plaats gehad, welke de gemeentekas bezwaarde, oewel sedert de laatste herziening der tractementen, de Leerplichtwet, de Ongevallen wet, de Beroepswet, de Gezondheidswet, do Woningwet, de Laudweerwet, de Kamers van Arbeid en vooral het Centraal Bureau voor de statistiek de bemoeiingen van Burgemeester en Secretaris zoo zeer hebben vermeerderd, dat niet alleen van hen meer arbeid en inspanning worden vereischt, maar dat zij bovendien verplicht ziju een belangrijk gedeelte van hun kostbaren tijd te besteden aan het bestudeeren der voorschriften en bet bijhouden der vakbladen, waarin die voorschiften worden behandeld en toacelicht. Adressanten w'jzen er e der op, dat bijeen werkkring, waarbij de volle toewijding van den Ambtenaar met al zijn geestelijke krachten wordt verlangd, niet meer dan rechtvaardig is, dat werk te beloonen, op een wijze ge ëvenredigd aan de bewezen diensten en de ontwikkeling van den persoon, die er mede is belast, hem in billijkheid ontheffende van fiuautieele zorgen en van de verleiding o-»2 een deel zijner zoo noodige onafhankelijkheid in te boeten, omdat de gemeenschap, in wier dienst hij is, hem onvoldoende bezoldigt, dat ook het eigen belang der gemeente medebrengt zijne ambtenaren, willen zij ongedrukt hun werk verrichten ze niet door bijkomende zorgen gekweld worden, een voldoende beloouing toe te kennen. Redenen waarom adressanten zich eerbiedig tot Dwe vergadering wenden met beleefd verzoek de jaarwedden van meergenoemde functionarissen aan eene deugdelijke herzienig te willen onderwerpen en in de appreciatie van hun arbeid belooningen te willen vast stellen geëvenredigd aan hun stand werk en verantwoordelijkheid wat tevens eene sociale beteekenis zal hebben daar het dan ook aan ongefortuneerde gegeven zal zijn de taak van burgemeester of secretaris te kunnen aan vaarden zonder daarbij genoodzaakt te zijn het beroep van winkelier, handelaar in sterke dranken, bierbrouwer of dergelijke uit te oefenen, waardoor niet alleen het prestige van hun ambt wordt geschaad maar ook onwille keurig pressie op de ingezetenen wordt uitge oefend. Onder hot voorlezou komt de heer Rijken ter vergadering. De Voorzitter. Verlangt een der heeren het woord De heer Verhoeven kan zich niet geheel vereenigen met adressanten. De Voorzitter. Er is nog een schrijven ingekomen van den heer Vaubanten, secretaris der Gemeente Sprang. Het is in verband met het voorgelezen adres De secretaris geeft voorlezing. Adressant wijst er op, dat hij gedurende zeven jaar de betrekking als secretaris dezer gemeente bekleedt en dat nog nooit een klacht van hem is ingekomen of is vernomen. Reden waarom hij mag aannemen, dat hij zijn werk naar genoegen heeft vervuld. Adressant verzoekt dan ook om op bedoeld verzoekschrift van Burgemeesters en Secretaris sen goedgunstig te adviseeren. De Voorzitter. Zooals de heeren gehoord hebben, willen Ged. Staten advies hebben van den Raad. Ik wil hierover een kort woord zeggen. Het salaris van den Burgemeester is gunstig, maar dat van den secretaris, die zooveel werk moet doen tengevolge van al die nieuwe wetten, is alles behalve rooskleurig. Ik ben er dan ook voor, hen die de haver verdienen, ze te geven. De heer Verhoeven kan zich beter vereenigen met het tweede adres dan met het eerste. Maar de slechte financiën in aanmerking nemende, zou ik er voor zijn niet tot verhooging over te gaan. Ik zou niet weten, uit welke post we het moeten trekken. De opcenten zijn toch reeds op 90 gebracht. De heer Maijers kan zich ook beter met het tweede schrijven dan met het eerste ver eenigen. Hij vindt het wel wat straf uitgedrukt, dat zonder bijbaantjes de Burgemeesters of Secretarissen niet naar behooren hun vereischte levenswijze kunnen voeren. Het zou billijk zijn, dat waar het rijk zooveel werk medebrengt zij er ook in voorziet, dat de secretaris beter wordt gesalarieerd, doch niet ten koste der gemeente. Ik erken graag, dat we zeer tevreden over de secretaris zijn en ik meen dan ook de tolk der geheele gemeente te zijn hem voor zijn accurate werkzaamheden daarvoor te danken. Nog eens wanneer het Rijk er in voorziet, zou ik er voor zijn, maar nu niet. De heer Vos kan zich met de heeren Maijers en Verhoeven best vereeuigen. De Voorzitter. Wegens de slechte financiën kan de gemeente onmogelijk het salaris van den secretaris verhoogen. De opcenten zijn in onze gemeente reeds al zoo hoog opgevoerd, maar dat neemt niet weg dat het salaris van den secre taris toch wel verhoogd mag worden. De heer Verhoeven. Mijn Bedoeling is geweest dat de secretaris wel niet te hoog is gesalarieerd, maar ik kan hier met den heer Maijers goed meegaan, daar waar het rijk de secretaris zooveel werk geeft, moet die ook voorzien in een beter salaris. Maar nu de financiën der gemeente zoo slecht zijn zie ik er bezwaar iu. De Vaorzitter. Verlangen de heeren hierom trent nog het woord Dan stel ik voor aan heeren Ged Staten mede te deelen dat de raad adviseert het salaris van secretarissen te verhoogen maar dat zulks wegens de slechte toestand der financiën hier, van gemeente wege niet kan geschieden. De heer Maijers kan zich hier goed mede vereenigen, want het gaat toch slecht om nu het salaris te gaan verhoogen, daar wij voor twee maanden geleden als 't ware gebedeld hebben. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Daar geen der heeren het woord meer ver langt, sluit de Voorzitter, na den leden dank gebracht te hebben voor hunne opkomst, deze openbare vergadering. Moord te Veghel. Zooals we in ons vorig no. nog mededeelden heeft Veghel het aantal doodslagen en moorden, welke er in den laatsten lijd ge beuren, weer met één vermeerderd. De stationschef is Dinsdagavond omstreeks half twaalf door een verraderlijke hand aangevallen en van het leven 6 croold. Met verontwaardiging melden wij dit treu rig geval. Heel Veghel is in rep en roer gebrachtiedereen betreurt het zoo vreese- lijk einde van deu geachten en gevierden spoorbeambte, die steeds alles in het werk stelde, om voor de menschen zoo bereid vaardig en goed mogelijk te zijn. Ziehier het verloop dezer gruwelijke zaak. Omstreeks acht uur, Dinsdag avond, ging de chef, als naar dagelijksche gewoonte, na afloop zijner dagtaak een kaarije leggen in eene café, vlak bij het station. Heel gezel lig werd de avond doorgebracht, over ditjes en datjes, over koeijes en kalljes gepraat, lotdat eindelijk de klok van 11, sluitingsuur der café's, den tijd aaukondigde om de rustplaats op te zoeken. Ook het slachtoffer weosc'nte zijuen vrienden goeden avond" en trok welgemoed huis waarts de spoorlaan in, die naar het station leidt. Op eens hoort meu in ecu nabuiig huis hulpkreten, daarna vier schoten meu snelt naar buiten de spoorlaan in, en... men vindt den chef badende in zijn bloed, tegen een boom. Diie revolverschoten hadden hem getroffen, twee in het hoofd, één in hart. Öuk vond men een dikken ktok aan zijne voeten. Verschillende slagen waren hem hiermede toegebracht. Een oog bengelde uit het hoofd !)c ongelukkige weid in het café van den heer Zeeland binnengebracht, waar hij ge— z.-llig deu avond had doorgebracht. De in middels ontboden geneesheer oordeelde het raadzaam oogenbükkelijk den H. Olie toe te dienen. Daarna transponeerde men de ster vende naar het gasthuis maar reeds onderweg verwisselde hij het lijdelijke ïn.t het eeuwige. Heel den nacht was de politie, 5 maré- chaussées en 2 veldwachters op de beeu om licht in deze zaak te vinden. Woensdag heeft men dan ook den verdachten dader met het lijk geconfrooteerd en in zekere bewaring gezet. Een revolver, met nog 2 kogels ge laden, was in zijn bezit. Circa elf uur arriveerde alhier deu volgende dag het gerecht uit den Bosch, bestaandeuit de heeren: Mr. Wcsse ing, rechter—commis saris, A. Tak, substituuiofficier, en en jhr de la Court, waarnemend griffier. Ook was ter plaatse de le—luitenant der marechaus see G. Bolomey. Bij den aanvang van net getuigenverhoor, wist onze ijverige veldwachter Kwaks, wiens optreden in deze allen lof verdiend, van den gearresteerden iu zijne cel de bekentenis te ontlokken. Na kennisgeving hiervan aan 't gerecht, werd het getuigen verhoor aanstonds geslaakt en is de gear resteerde onraiddelijk in verhoor genomen waarin hij de bekentenis herhaalde en zie ook schuldig verklaarde aan den diefstal, d vorige week (gedurende zijn verblijf te Ant werpen op het) staiionsbureau gepleegd. Volgens de eigen verklaring van den ge arresteerde heeft het drama zieh aldus af gespeeld De aanvaller heelt zijn slachtoffer aangesproken en eischen gesteld, die de ongelukkige kou noch wilde inwilligen. Na ecu woordenwisseling heeft de aanvaller den verslagene met hel bewuste hout een slag op htt achterhoofd toegebracht. Deze echter wist het hout aau gene le ontrukken en hief het te zijner verdediging tegen xiin aanvaller op Deze loste toen op den ongelukkige vier schoten, met het reeds vermelde treurig ge volg. Hierop heelt de moordenaar ergens eene flesch wijn gestolen en nog gepoogd om in te breken. WAALWIJK. Van 3D Januari 5 Februari 1904. GEBOREN: Antonius Judocus Maria z. v. A. J J. M. van Iersel en P. M. J. Timmermans. Joanne9 Hendricns z. v. P. de Werd en M. Larumers. Gijsbertus Aloysias An tonius z. v. A. P. J. van de Water en W. van Erp. Adrianus Petrus z. v. W. Sprangers en E. ran den Hoven. Petro- nclla Maria d. v. A. M. yan der Heijden en A. P. Oomen. OVERLEDEN Jasper Bonis echtg. van J. Ltnkhaar 50 j. Antonius Judocus Maria van Iersel 4 d. ONDERTROUWD: M. de Mnnnik 29 j. te Druneu en H. van der Peunen 28 j. GEHUWD: Willem van Beers 34 j. en E. Ver- hoofstad 33 j. WAALWIJK, 4 Febr. 1904. Er was veel aanvoer ter jaarmarkt,de handel was ving. Kalfbeesten f 160 a f 215. Dito vaarzen f 1 50 a f 185. Jorge varkens aangevoerd 205 stuks, verkoeht van f 5.50 f 12. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1115 kg. van f 1.14 a f 1.22 per kg. Eieren 3 4 cent per stuk. De jaarmarkt werd heden druk bezocht, op de looiersbeurs was de handel geanimeerd. Als er ooit een belangrijke misstand in de leerlooierij bestaan heeft, dnn is dit zeker nu ook wel het geval. Niet zoodra zijn er huiden aan de markt, of is gelegenheid prima soorten zeilende te koo- pen, oi de waar is tot de hoogste vraagprijzen geplaatst. In de laatste helft van Januari werden o.a. te Antwerpen alleen, ongeveer 20,000 huiden meer verkocht, dan er thans aan de markt aldaar zijn. De voorraad immers bepaalt zich thans slechts tot p.m. 25.000 stuks, dus circa tot '/b gedeelte van den normalen voorraad. Het leder is wel eenigszins hooger geloopen, maar de prijzen zijn toch, in vergelijking met de huiden, onbegrijpelijk laag. Als er niet spoedig een groote opslag komt in de leerm&rkt, dansiaatde looierij een onereuze tijd te wachten. Hier dienden de looiers het voorbeeld te volgen van hunne Belgische collega's, die dezer dagen eene circulaire aan de verbruikers zonden, waarin zij hun besluit te kennen gaven, dat zii het zwaar zooileder met 20 centimes per K.G. verhoogd hebben en dit tengevolge van de van dag tot dag opklimmende huidenprijzen. Als de Nederl. looiers de bestaande leerprijzen met 10 cent per i/j K.G. verhoogen, zijn zij nog ver achter bij het buitenland. Vreemde looimiddelen met vluggen handel, vooral Garouille is schaarsch en duur. Inl. schors stationnair. DUSSEN, 4 Febr. Boterprij3 per K.G. van f 1.10 125. Middel- markt f 1.20. Aanvoer 73 K.G. Eieren i 0.90 de 26 stuks.

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 6