BUITENLAND. Frankrijk. Provinciaal Nieuw?. Rusland en Japan. BINNENLAND. mc.ei.en Wij, dat het niet overbodig m»g geacht worden, in dit punt fian te manen tot voorzi rtigheid en te waarschuwen tegen te veelvuldige en te langdurige samenkom sten!. Wij 'nebben zoo dikwijls gezegd, toen Wij nog met de parochiale zorg be last waren, aan degenen, die zich ten hu welijk kwamen aanbieden, en Wij herhalen het gaarne ij deze gelegenheid: Zorgt toch Geliefden, dat gij. eenmaal gehuwd, uw geluk zoekt bij elkander in hel huiselijk leven. Nergens ij zooveel genoegen te vinden :.ls ddtb-, mits men elkander weet lief tc hebben en te achten, gelijk het be hoort. Wie het in het hungeziu niet vinden kunnen, zijn bitter te beklagen. Den meesten tijd moet men tocli doorgaans daar met elkander doorbrengen en dan niet of minder gelukkig zijn is een droevige toestand, die moet voorkomen worden, co die ook inderdaad zal voorkomen worden als men van den beginne af het geluk zoekt bij elkander, op r deüjke wijze, goed doet, hoe meer offers men voor elkander veil heeft, hoe grootcr de liefde wordt want zoo doende leert men elkander waar- dceren en voelt men, welk een schat men in elkander bezit. vVat een geluk voor echtgenooten zulk een zatnen even Wal een geluk voor kinderen en huisgenoofen Zullen de kinderen hunne ouders niet lief hebben, hoogachten en eerbiedigen, als zij zien dat vader en moeder zooveel achtii g en liefde hebben voor elkander en zullen al de huisgenooten door die wederkeerige liefde niet gesticht worden en gelukkig zijn Maar als de man of de vrouw onnoodig te veel het huis verlaat, dan ontstaan ei- niet zelden verwikkelingen, die langzamer hand het geluk van het huiselijk leven komen storen. De orde in het huishouden wordt verbroken. Onaangename woorden worden gewisseld. Men gaat over tot bitterheden, verwijtingen, misschien nog verder en liH huiselijk geluk is verdwenen. Wij willen deze verhouding niet meer in bijzonder heden doorzetten, ledereen begrijpt genoeg vrat de toekomst te vreezen geelt, als het eenmaal tusschen een echtpaar zoo-'er ge komen is. Wordt de vrede weer hersteld, hij is dikwijls niet van langen duur. Men vergeef misschien wel, wat er heeft plaats gehad, maar men vergeet het niet. Men slaat uiet meer zoo gelukkig tegenover elkander als vroeger en het minste is soms genoeg, om weer tot een nii uwe uitbarsting te konen. Wat al noodlottige gevolgen voor kinderen en huisgenooten slaan hier ie wachten Deze en meer oudcrrigtir.geii hielden Wij iiun voor. En Wij besloten Zorgt toch, Geliefden, zulke uitkomst te verhouden. Houdt het huiselijk, het familieleven 111 eere. Uw huis, daar Bij steeds dc plaats, waar gij U het liefst bevindt, dd&r woule door U ge zocht het geluk, dat gij nergens in dezelfde mate vinden kunt. Moge d ze waarschu wing, B. G., bij het tegenwoordige Ver- eonigingsleven nooit uit dc gedachte gaan'! Moge zij U immer voor den geest roepen de woorden Vergeet het geluk van het huiselijk leven niet Het familieleven heeft in onzen tijd veel geleden. Men vindt geene voldoening meer in den huiaelijkeu kring. Men wil de we- lelil in. En in plaats van waar genoegen, dat een j.oed huisgezin zoo overvloedig aan biedt, vindt men teleurstelling, ontevred-n- I fid, altijd meer behoeften en men wordt zelfs ongeschikt voor het huiselijk genot. Hos jammer, B. G., dat het leven in den l -miliekring zoo weinig wordt gewaardeerd. Mogt dit anders worden Welk een ze- gi u zou dit wezen voor onze tegenwoor dige Maatschappij. Als alle huisgezinnen Kofcd waren, was immers de maatschappij, uit zulke huigezinnen bestaande, als van zelf goed en hoevele van bovengenoemde vereenij.ingen, die Wij nu no:dig achten, zouden Wij dan kunnen missen. De ver betering van hel huisaolijk leven, ziedaar <i n ook de vurigste wensch van ons hart Niets zal Ons aangenamer zijn dan die te kunnen bevorderen. Tot deze verbetering nu kunnen vet-.l bij— dr gén eetie andere soort vercenigingcn, die „i-t hinderlijk zijn voor bet huiselijk geluk, e# die Wij du? gaarne met klem uwer be- l.i. .-stelling aaubevclen. Onder deze noe- m.-n Wij aanstonds de Vereeniging van den H. Vincentius Paulo, die reeds meer ii-een halve eeuw in ous Vaderland be- aiaat. Wat al goed deze Vereeniging in dien lijd gedaan heeft, wat al ellende zij he. ft gelenigd, wat al huisgezinnen veibe- ti r 1 of voor bedeer bewaard, is God alleen' hél.cud. Wij zouden hier nog meer van (i,. Vereeniging zeggen, hadden Wij \eileden jaar niet besproken. Wij kun nen ze niet te veel verheffen en aanbevelen. de Vereeniging van de II. Elisabeth, die haar terrein hetzelfde Uoogt als St. V incentius, en ten gelijken werkkring heeft zij verdient niet minder onzen lof en onze dringende aanbeveling. Ziedaar Vereeni- uiii.'en, die geen bezwaar van beteekeni? opleveren voor het huisselijk leven en die el heil verwekken in andere liuisge- in.i.rn, waar het zoo noodig is. Deze en soortgelijke Vereenigingen, want Wij kun- h, n ze niet alle vermelden, hebben onze volle genegenheid en Wij zien ze met vréugde bloeijen en groeijeu. lVj deze mogen Wij niet nalaten te voe- Ken die Vereenigingen, welke meer onmid- d-liik 'smenschen eeuwig belang betreffen, 11 1 die intusschen niet minder medewer- kvn'tot vormiug van gelukkige huisgezin- Eu hier wijzen Wij tuet daukbare herinnering op de nooit genoeg te prijzen. Vereeniging der tl. Familie. Wat deze vereeniging beeft toegebragt en sleed? toe brengt. aan li t godsdienstig familieleven 111 ons bisdom, is eenvoudig niet te beschrij ven. liit fl. Huisgezin van Nazareth het gelukkigste, dat ooit in de wereld bestond, niet door de goederen der aarde, want d.v.e be,at liet niet, maar door de deugden, (lie daar bloeiden en die een geluk verschaften, dat al de schatten der aarde en al de grootheden der wereld niet geven kunnen, fs het heerlijk model, waarna de H. Familie de huisgezinnen tracht te vormen en. het. gelukt lu.tr niet weinig bij -e)en de zucht op te wekken, om het voorbeeld van di! weergaloos Huisgezin althans in de verte na te streven. Moge dit toenemen Moge deze Vereeniging zich immer meer uitbrei den en hiar geest voortdurend winnen aan kracht, dan zal de maatschappij van geluk weten te spreken Wij hopen, dut de poging door de Kerw Directeuren onlangs eenparig pg zet, om de. H. Familie nog tot grooteren bloei te brengen, vol somen moge slagen en honderd voudige vruchten opleveren. En wal Wij bier van harte toewensch-n aan de H. Fa milie, moge evenzeer verwezenlijkt worden bij al de andere Congregaties, die verbete ring beoogen van het huisgezin en van hei godsdienstig leven in den familiekring. Wij mogen dit h rderlijk Schrijven niet eindigen, B G zonder de H. Keik en onzen algemccnen Vader, Paus Pius X die 11 zoo moeielijke tijdsomstandigheu met het Bost der Kerk van Christus belast is, 111 uwe gebeden te hebben aanbevolen, hetgeen Wij da» ook doen bij dezen en met aandrang. Moge het gouden Jubelfeest van het leerstuk der Onbedekte Ontvangenis van Maria, dat wij dit jiur in opgewekte stemming hopen te vieren, een Jubelfeest w arden voor de Kerk en hare kinderen ook in dezen zin dat de zoolang gemiste en z 0 vurig ge- enschte vrijheid hergeven worde aan het zichtbaar Opperhoofd der Kerk, zij het al niet ten volle dan althans in begin Bulden wij mede hartelijk voor het welzijn van ons dierbaar Vaderland. voor II. M. onze zoo geliefde Koningin en Hoogsderzelver Koninklijken Gemaal Bijzonder ook dit jiar voor H. M. de Koningin-Moeder, aan wie wij zoo tel verschuldigd zijn wier op treden in Nederland voor 25 jaren, onlangs zoo dankbaar is herdacht. En verder voor illcn, die in overheid gesteld zijn, opdat de Heer hun bestuur moge zegenen en vruchtbaar maken tot zijne eer en mis ge luk. Krachtens bijzondere machtiging van den II. Stoel d. d. 21 Januari 1896 dispenseren Wij voor ons Bisdom in de Kerkelijks onlkoudingawet op alle Zaturdagcn des jaars uitgenomen de. Ziturdagen van de 1-Odaagsche Vaste, de Quatertemper-zat urdagen en Vigilie, zaterdagen, waarop moet gevast worden 0111 het linoge feest, dat zij vooraf gaan. Op deze Znlurdagen, die levens vastendagen zijn, blijft de onthouding van verplichtend evenals op de Vrijdagen. Onze II. Vader verlangt uitdrukkelijk, dat de Grloovigen deze Apostolische toegeving zullen trachten te vergoeden door andere goede weiken en aalmoezen aan den arme. Deze dispensatie geldt tot de düdaagsohe Vaste van het volgende jaar Verder dispenseren Wij, krachtens de Ons daartoe verleende raagt door Z. II Leo XIII d d. 4 November 1902, voor dit jaar i?i de Vastewct, gelijk zulks het vorige jaar is geschied. En zal dit ons herderlijk Schrijven op den Zondag Quinquagesima in alle Kerken en Kapellen van ons Bisdom op de ge bruikelijke wijzen worden afgekondigd. Gegeven te s'Boscu, den 3 Februari 1904, De Bisschop van 's Bosch, t W. VaN DE VEN. Op last van Zijne Doorluchtige Hoogwaar digheid, J. M Kluitmans, Secretaris. 1) Matth. IV, 9. 2) Joan. VIII, 44. 3) Cant. VI, 3, 4) Psalm II, 2, 3. Ï.U op Zeven officieren van hel garnizoen le Van nes hebben geweigeul hunne medewerking te Verleenen bij het uitzetten van de orde der Broeders van Ploeruiel wat grootte ont steltenis O militaire kringen gewekt heeft. In hooger beroep is uitspraak gedaan in de zaak Dauaui—Humbert. Men zal zich herinneren, dat eerstgenoemde, een bankier, ecu aanklacht tegen de Hum berts had ingediend wegens laster. De 9e Kamer van Strafzaken te Parijs sprak de beklaagden vrij, tegen welke uitspraak appel werd aangeteekond. Zonder de motieven te aanvaarden van het vonnis n eerstejiustautie, heeft de behandeling in hooger beroep niettemin hetzelfde resultaat opgeleverd: vrijspraak. het Russische mijn-transportschip JemVj op den lldcn. Van admiraal Alexejef is nog Maandag te Petersburg bericht ontvangen dat hij kruisers had uitgezonden naar ia- toengka (aan den mond van de Jaloe) die 1 rugkeerden, zonder iets van Japansche schepen ontdekt te hebben. Het aantie- melijkst blijft de veronderstelling dat het Japansche smaldeel liet Wladiwostoksche eskader tegemoet is gevaren. Over de bestemming van deze. schepen onder bevel van kapitein Reitzenstein worden allerlei gissingen geopperd. De militate mede wet ker van het Journal des Déuals acht liet mogelijk dat het smaldeel uit is op de nieuwe Japansche kruisers Nisjin en Kasoega. Hij twijfelt echter of de Russische schepen, die in vergelijking met de Japansche be trekkelijk verouderd zijn, het wel tegen de Nisjin en Kasoega zouden kunnen opnemen. Verder stelt men in het licht d..t in het ambtelijke verslag van admiraal Togo over hel zeegevecht bij Port Arthur de plaats waarvandian het verslag is verzonden, niet is aangegeven. Dat bewijst hoe zorgvuldig de Japansche regee'ring tracht te verbergen, waar zich de admiraal met zijn vloot bevindt. De Parijsche ui (gaaf van de New York Herald bevat een telegram uit Tsjifoe, volgens hetwelk uit Irkoetsk 60,000 man zijn aan gekomen, die thans bij Chatbin staan. De Japanners hadden bij hun poging om aan de Duivelbaai te lande reeds 8(10 ma" ont scheept, maar 250 kozakkeu voerden een charge 0,1 hen uit met de bajonet en ver sloegen hen geheel en al De Russische vloot richt zich naar den kant van Korea of het zuiden van Japan, ten einde te bom bardeeren wat het naast in haar weg ligt. Onder voorbehoud wordt gemeldt dat de Duiische kruiser Hansa, die uit Port Arthur Duiische onderdanen naar elders moest over brengen en Russisselte vrouwen en kinderen nan boord bad, beschoten zou zijn door Japansche oorlogschepen. In een telegram aan den Tsaar meldt admiraal Alexejef dat, volgens van kapitein Reit sen stein, chef van de. kruiser-divisie, ontvangen berichten, die divisie een stoom boot bij de straat van Sangar (Tsoegaroe) heeft vernield. Drie dagen lang heeft de divisie met een hevigen sneeuwstorm te kampen gehad, inaar zij ontmoette de vloot van den vijand niet. Generaal Pfloeg meldt van den löden dezer uit Port Arthur dat er in den toestand geenerlei verandering is gekomen: Newman, een correspondent van de Daily Mail is er in geslaagd Port Arthur te verlaten na de gebeurtenissen in den nucht van 8 op 9 dezer en seint thans breedvoerig daarover uit Jiukon, bij Nioetsjang In zijn relaas komen enkele nieuwigheden voor o a. dat de Japanners twee torpedo-booten zouden verloien hebben, waarvan er een zou gezonken zijn terwijl de andere in handen van de Russen zou gevallen zijn. De. cor respondent zegt dut het vuur van de Japan ners onschadelijker was dan hun torpedo's. Zelfs de torpedeering belette echter de Rus sische schepen, 0. a. een half gezonken oor- logsbo le.in niet door te blijven vuren. Tijdens het bombardement handhaafde (Je Russische, politie de orde op voorbeeldige wijze. Er werd 1 iet geplunderd. Van de bombarde?.— rende Japansche vloot zouden een slagschip en eon kruiser buiten gevecht gesteld zijn, terwijl het Russische oorlogschip Nowik, welks commandant Ernst sedert gedecoreerd is, een klein Japansch oorlogsvaartuig tot zinken bracht. De Rmsen vonden Dinsdagochtend tal van drijvende torpedo's in de haven, welke zij onschadelijk maakten. Te Port Arthur hoorde men Maandagavond reeds vertellen dat liet Russische smrldcel uit Wladiwostok vertrokken was, om een stad op Jezo te beschieten waarna het terug zou gestevend zijn. Belangrijke versterkingen van Russen komen aldoor te Charbin, Port Arthur en Wladiwostok aan, maar de Oost-Aziatische reserves zijn nog niet gemobiliseerd. Een officier in Russisclien dienst die te Nioetsjwaug uit Sjanhai-.kwam is aangekomen meldt dal een afdeeling van 250 Japanners daar nog is. Engelschen weigerden de plaats te bezetten, toen de Russen heengingen, waarop de Franschen een bezetting in de. plaats legden. gestationeerd te worden en het pautserschip „Schorpioen* wordt gemobiliseerd met nog onbekende bestemming. De vuuroefeningen met de kannonneerhoot „Hcimdall" zijn gestaakt, zoodat ook deze bodem elders zal kunnen dien.-t dom. I11 de verschillende zeegaten hier te lande zijn oorlogsvaartuigen gestitionneerd om te voorkomen, dat schepen van and-re natiën in onze havens handelingen verrich ten, die zouden strijden met de door de Regeering afgekondigdigde neutraliteit, terwijl de bevelvoerders van onze marineschepen eventueel beschikbaar zullen zijn tot het verstrekken of het vrager, van vreemde vaartuigen. De pantserschepen De Ruyter" en Hertog Hendrik" zullen te Nieuwediep wo-den gestationeerd. Na den afkondiging der onzijdigheid voor Ned Indie in den Japansch-Russischen oorlog zijn in de havens van den Archipel gestatiouunerd te Sabang, 3 Makassar 1 te Padang in de 1 111 te Soerabaya 1 k-uiser. Lectuur. Men meldt uit Den Haag Naar van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, heeft de minister van marine een 50-tal abonnementen gesloten op het dagblad „Het Nieuws var. den Dag" te Arasterdam, ten einde die courant ter beschikking te kunnen stellen van de bemanningen onzer schepen in Oost - en West-Indië en hen op deze wijze, in de gelegenheid te stellen op de hoogte ie blijven var. de gebeurtenisseu in het moederland en daarbuiten. WAALWIJK, 17 Feb. 1904 kruisers te Emmahaven liet eenige betrouwbare nieuws is op dit oogenblik het ambtelijke telegram uit Port Arthur van Maandag, meldende dat de toe stand aldaar onveranderd is. De geruchten over een grooten zeeslag op den 11 den dezer bij Port Arthur willen maar niet tot zwijgen komen. Het verlies aan Russische schepen is nu reeds tot 18 gestegen Vermoedelijk hebben al deze praatjes hun oorsprong in de ontploffing van 11 11. Koningin Moeder. H M. de Koningin-Moeder zal Vrijdag avond met de mailboot der Maatsoh. „Zee land" van Port Victoria vertrekken en al/.oo Zaterdagmorgen tc Vlissingen aankomen, vanwaar H. M. met den aansluitenden IIol- landschen mailtrein Hare reis zal vervolgen. Onze Neutral.telt. Sedert het uitbreken van den Russisch- Japanschen oorlog en de door Nederland afgekondigde onzijdigheid is er geregeld overleg tusschen de Ministers van Kolonieën en Marine en de Indische legeering. Mocht de handhaving der neutraliteit in Indië zulks eischen, dan zal de vloot aldaar nog meer versterkt worden, waartoe het opperbestuur maatregelen heeft voorbereid. Tengevolge van den oorlogstoestand ver trekt de monitor „Reinier Claeszen" zoo spoedig mogelijk van Hellevoetsluis naar Vlissingen 3e groote torpedobooten worden met spoed gereed gemaakt om te Rotterdam Zaterdagavond had op de zaal „Musis Sacrum'' een buitengewone vvgadering plaats van bestuur en werkende leden der Liedertafel „Oefening en Vermaak". Reeds sedert geruimen tijd had de direc teur der vereeniging, de heer Frans de Corlie, wegens eenigszins gevorderden leeftijd, het Bestuur der vereeniging verzocht maat regelen te willen treffen, waardoor zijn taak ten opzichte der Liedertafel eens wat ver licht, en een meer jeugdige, en als gevolg van dien, frisschere en ambitieusere kracht met de leiding van 't gezelschap belast zou worden. Nadat het Bestuur, gelijk een ieder be grijpen zal, deze verandering zoo lang mogelijk had tegengehouden, meende het thans niet langer le mogen dralen, weshalve op genoemden avond een nieuwe directeur gekozen werd. Met algemeene stemmen werd op voordracht van het Bestuur (hoewel ieder lid volkomen vrij gelaten werd in zijn keuze) als zoodanig benoemd do heer Jac Sars, die, onder dankzegging voor het groote vertrouwen in hem gesteld, verklaarde de benoeming te aan vaarden. Met groote geestdrift werd hierna de heer- Frans de Cortie lot eere-directeur benoemd Toen deze eenige oogenblikkeo later ter vergadering verscheen, richtte de V oraitter de heer A. C. v. d. Heijden tot hem eene toespraak, waarin de vele en groote ver diensten van den heer Frans de Corlie voor de LicdertafH dankbaar herdacht werden en de hoop werd geuit, dat hij als eere-directeur u<ig vele jaren een sieraad en steun van Oeleniug en Vermaak zijn zou. Hiermede liep deze plechtigheid, die naar wij vernamen later op meer offieieele wijze gevierd zal worden, ten einde. Oefening en Verinaak heeft alzoo een andereu directeur. Stellig verliest het aan d n heer Frans de Cortie zeer veel. Te ver zou het ons voeren dit alles hier op te sommen. De aandachtige lezer hoeft het kunnen nagaan in ons chronologisch o/er- zicht, waarin wij de schoonste feiten der Liedertafel, waaraan de naam ven den af- trr denden directeur onafscheidelijk verbonden is, voor het nageslacht hebben opgeteekend en bewaard. Een zware taak wacht dus den heer Sars en zeker zou menigeen voor de toekomst onzer liedertafel eenigszins bevreesd zijn, ware het niet, dat de ondervinding van zoovele jaren voldoende bewezen heeft met welken bekwamen spoed en merkwaardige eensgezindhnid Oefening en Vermaak steeds de moeielijkste zaken heeft weten op te lossen. Wy van onzen kant hopen en vertrouwen dat de vereeniging ook onder haar nieuwen directeur vlijtig zal blijven voortschrijden op de baan der edele toonkunst en zal groeien en bloeien. Intusschen doet het ons genoegen dat er ook onder het kunstminnend publiek reeds stem men opgaan om den afgetreden directeur op een concert der vereeniging eene ovatie 'e brengen en den man te huldigen, die voor het muzikale leven in onze en aan grenzende gemeenten zooveel gedaan heeft. Later hopen wij hierop nader terug te komen. Vastenavond. De vastenavonddagen zijn hier heel rustig voorbijgegaan, de uitvoeringen werden goed bezocht en verder de gewone drukte op de straten, maar alles had een kalm verloop. Oudergewoonte trok de carnaval te 's Bosch een massa Langstraters, vooral Waalwijk was druk vertegenwoordigd. Trein en tram vervoerden zeer veel pretmakers en kijkers. Inlijving. Inlijving op Woensdag 9 Maart 1904 des vojrmiddags 11 uur "te Geertruidenberg voor de lotelingen dezer gemeente die voor volledige oefening moeten opkomen. Uitvoeringen. Kunstvolle, aangename avonden hebben we dezen winter veel gehad, maar gezelliger en ook genotvoller als die van Zondagavond weinige of niet. 't Was dn jaarliiKsche uitvoering der operel'e vereeniging T. A. V. E. N. U. van Waalwijk en Besnijen, directeur de heer Jac. S.ns. De zaal was zear goed bezet, 't was er propvol, nu dat is de vereeniging gaarne gegund, want zij heeft natuurlijk voort durend groots onkosten te bestrijden en daarenboven een flink aditorium moedigt aan, geeft blijk .an ware en warme belang stelling. De avond werd geopend met het heerlijke koor „die Vesper" van Beethoven, dan noemen de Pruimenboom, solo voor Bas, om dan aan de Operetfen te komen. Van de gegeven operetten kon ons, vooral wat de zang betrof het meest be koren, dr. Theobald of de gefopte vader, de duo's, trio's kwartetten, alles werd zui ver, krachtig en met zelfbewustheid ge zongen, ook actie was uitstekend, de acteurs zeer goed gekozen en hun rol uitstekend meester't zal 't best zijn in ons verslagje geen 11 amen te noemen, 't zou ook zeer moeielijk zijn, want allen en alles waren goed. De operette De twee studenten of een critieke dag liep goed van stapel, maai bij de spectakel scène, Btrnuiu en Baily terug in Amerika steeg de vroolijk- heid bij 't publiek wel ten top. Een uiagne- fiek nummer was dat, wat is er genoten van die mooie, die echte voordracht, die fijne costumes en last not least den goeden zang. Wij kunnen ons bericht niet «luiten alvorens aan alle leden, den directeur en pianist een woord van lof en dank te hebben gebracht voor dien goed geslaagden, ge- zelligen avond. Vroolijkheid, opgewektheid naast waar en zuiver kunstgenot, een go-d bezette zaal, wat wil men nog meer. Tot later in hare zaal, dat met genoegen naar de fraaie zangnummers die De uitvoering op Zondagavond door de harmonie St. Crispijn en hare tooneel— vereeniging mag uitmuntend geslaagd heeten. Er was een zeer talrijk publiek en er werd over het geheel verdienstelijk gespeeld. Ook het opgevoerde drama liep goed van stapel. Ook de liedertafel der St. Paulusvereeni- giug zag op dienzelfden avond een groot publiek luisterde werden uitgevoerd. Maandagavond toen de tooneelvereeniging der St. Paulus hare leden bezig hield was wederom een vrij groot aantal opgekomen, die zeer voldaan werden. Er werd uitstekend gespeeld, met vuur en met overtuiging en in volkomen meesterschap over de rollen. Werkelijk zulke avonden zijn een uitste kend middel om de leden gezellige en genotvolle tijdpasseering te bezorgen, op feestdagen als Vastenavond. Het water. Op het veer van Heusden naar Neder- hemert vaart men van dijk tot dijkalle uiterwaarden zijn er ondergeloopen en Nederheraert staat eveneens onder water. Baardwijk, 15 Febr. Bij den landbouwer B. is gisterenavond tijdens afwezigheid vau hem en van zijne vrouw, ingebroken, althans de voordeur stond bij hunne thuiskomst wagenwijd open. Een bedrag van f 158 aan papier en zilver onder hei bed geborgen, is ontvreemd. Dit geld was bestemd voor landpacht. Van dief of dieven spoor uoch vermoeden. Besoijen. De uitvoering bij deo heer van der Zaken was, evenals telken jare druk be zocht. Dit jaar was de zaal stampvol. De hooge verwachtingen, die men had van den nieuwen humorist van Ierland, werden niet beschaamd. Iedere^o giug voldaan huiswaarts. Het is ihans de tweede maal dat de heer van Ierland hier optreedt- doch zeker is 't niet de laatste. De technischvaardige pianist de jongen— heer Joh. Heerkens gaf eene puike begeleiding Zijn „Mllhle in schwarzwald* en de „Mu ziekdoos" waren twee pakkende nummers die een daverend applaus verwierven. Eere aan beide artisten De koornummers der Liedertafel »Voor uitgang zij ons doeD vielen tevens goed in den smaak en verkregen veel bijval. Moge een dergelijke avond spoedig terugkomen Vrijhoeven—Cappel, 14 Febr. Toen Don derdagavond 't zoontje van J. R. zich naar 't station wilde begeven, hoorde het in een der bosschen aan de Hoogevaart eenig ge ritsel Het g ng kijken of er ook onraad was en zag eensklaps een landlooper, die hem dreigde eu allerlei scheldwoorden naar 't hoofd wierp. De jongen zette het op een loopen, den bedelaar aan zijn lot overlatende Vrijdagavond, toen een werkman bij de firma Oerlemans en Zn. naar Labbegat terugkeerde nam hij een ontzettend gekraak in de pers waar. Brand vermoedende, riep hij aanstonds hulp in en men ontdekte toen dat de graauzolder ingevallen was. De 14 jarige G. K. van Sprang, die belast werd een paard der firma Oerlemans naar den hoefsmid te brengen, sprong van't paard af, teneinde het dek te schikken. Ecas- klaps gaf het dier hem eee klap tegen 't rechterbeen en sloeg op hol. Spoedig werd het tot staan gebracht. De jongen beswarn een lichte kwetsuur. De woning van M. W- aan den Ca— pelscheu dijk, waar onlangs een typhusgeval met doodelijken afloop zich voordeed, is ontsmet. Eveneens is, om verdere gevallen te voorkomen, de waterloop in de onmid dellijke nabijheid afgedamd.

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 2