Aanbesteding. De Amstel-Hypotheekbank, Gemengd Nieuws. Advertentiën uitbreiding en verbou wing der bestaande lederfabriek. Directeuren «IK*» ïr- A- IVEHTSZ- ADR. H. OOMEN, Waalwijk. NIEUWS UIT KAATSHfUV L Ingezonden stukken. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. VAN IERSEL WITLOX CO. publiek aanbesteden gevestigd te Amsterdam. M. de R. Op een nader te bepalen dag zal de firma Door de firma ANTOON TIELEN, WAALWIJK, worden Abonnementen bezorgd op en Adver tenties geplaatst in alle bladen der wereld, zon- dre prijsverhooging. Verstrekt GELDEN onder eerste hypothecair verband en geeft 41/3°/o PANDBRIEVEN uit in stukken van f 1000, f 500, f 100 en f 50 k 101% ®/0. Deze pandbrieven genieten 15°/0 van de overwinst, welke 15% door loting in dier voege wordt verdeeld, dat de daartoe aange wezen Pandbrieven 2 PREMIE genieten. Te verkrijgen ten kantore der BANK en bij den Heer bootje verwijderd, aangezien het anlrer den abel gegrepen had. Meeuwen. Heden is hel herhalingson— derwijs, dat den geheelen winter door het hoofd der school, den Heer J. Dammers aan slechts drie leerlingen gegeven is, geëindigd Dezer dagen overleed in den ouder dom van ruim 88 jaren de oudste inwoner dezer gemcfn e, de heer J. van Sintmijen. Alleen de laatste maanden wis hij een weinig sukkelende, overigens was hij steeds opgewekt en liet zijne gezondheid nie s 'e we schen over en verlichtte hij nog velerlei bezigheden. Wijk. Door den Raad dezer gem- er,te is iu zijne laatste vergadering besloten het traktement van den burgemeester en den Gemeente—Secretaris met f 50 te verhóogen, NederüiMucrt. Tengevolge van den hoogen watersiand in de Maas staat het eiland reeds eenige dagen geheel onder en is de gemeenschap met den vasten al verbroken. Het is te hopen, dat het water spoedig moge vallen en deze Oostenwind aanhouden, aangezien we dan spoedig van het water bevrijd zullen zijn en het ei and uit zijn isolement zal zijn opgeheven. Andel. Alhier heeft zich een geval van typhus (febris typhoïdea) voorgedaan met doodelijken afloop. j lm. 1. 1_J Il _1_ L_1_J.1- KAATSHEUVEL, 26 Febr. In ous eerste schiijv.n hebben we de ver anderiugen besproken, die het uiterlijk onzer petbeen te in de laatste jaren heeft ondergaan. Nu willen we even de aandacht vestigen, op de twee takken van nijverheid, waatin wij aller, direct of indirect een bestaan vinden, 1 nl. op de Schoen— eu Lederindustrie. Laat I ons beginnen met de laatste. Wanneer we op merkzaam onze geheele gemeente doorwan— delen dan zie we verschillende flinke 1 oierije» die op 't oogenbiik buiten gebruik. Het is dan ook een feit, dat deze tak van industrie hier de laatste jaren veel heeft geleden 1 Vele looiers, die gedurende de algemeene 1 malaise, welke een tijd lang in de lederin— i dustrie geheerscht heeft, den strijd opgaven j waagden hun vroeger verdiend geld niet meer. Zij echter die ondanks alles steeds doorgaan elk jaar opi ieuw hunne kuipen te strooier., geven h erdoor wel een bewijs, dat de dege lijkheid van hun fabrikaat rustig de minde- goede tijden wist te trotseereu. Een groor en blijdend verschijnsel in de lederindustriei I niet alleen voor Kaatsheuvel maar wellicht, i ook voor 't geheele land, moeten we hier opmerken. Een onzer grootste looiers heef door een stout waagstuk getracht de fortuin geweld aa i te doen en heeft zich speciaal toegelegd op de hier te lande nog zoo weinig bekende chroom-looierij. Wij wenschen den onderuemenden industrieel van harte succ- s met de zoo belangrijke onderneming. Daar in 't belang der zaak de geheele inrichting, zoowel produkten als werkzaamheden, nog zorgvuldig geheim wordt gehouden, kunnen we er hier niet meer van zeggen. In elk geval hebben we respect voor de energie van den fabrikant. Overgaande tot de schoenmakeij kunnen we al aanstonds verklaren, dat deze industrie in de laatste jaren beslist vooruit is gegaan, zoowel wat betreft den omvang als 't fabrikaat. Dit is het natuurlijke gevolg van het geleide liik meegaan met den tijd Van huisindustrie is ook hier de schoenmakerij hoofdzakelijk geworden fabrieksnijverheid. De verschillende groote en geheel naar de eischen des tijds ingerichte fabrieken, welke bijna alle van de noodige drijfkracht voorzien zijn, bieden mei succes het hoofd aan de tegenwoordig zoo scherpe concurrentie. Allen, die dan ook op Waalwijksche Tentoonstelling vertegen woordigd waren, ontvingen daar 't bewijs van de degelijkheid en de sierlijkheid van hun fabrikaat. Jammer alleen is het, dat niet allen daar waren verschenen. Onze schoen makerij zou er slechts op vooruitgegaan zijn. En dat we nog steeds vooruit willen, daarvoor strekke tot btwijs, dat ook wij met vreugde hebben vernomen de plannen over de op richting eener ambachtsschool. Wanneer deze school komt in het naburige Waalwijk, dat met z'n legaat van Cooth beter dan eenige audere gemeente de aanhangige plannen kan verwezelijken, hoe gemakkelijk kunnen onze jongens dan het onderwijs navolgen! Ze er heen zenden zullen we, want ook hier eischt het leerling stelsel dringend verbetering. Nog even willen we wijzen op een kwaad, dat hier op verschillende plaatsen nog steeds voortwoekerd en op den duur niet anders dan zeer nadeeelig kan zijn voorde industrie. Deze kwaal is de gedwongen winkelnering. De Kamer van Arbeid voor het schoen makersbedrijf te Waalwijk heeft hiervan zoo'n uitgebreid verslag uitgebracht, dat het on— noodig is hier nog verder erover uit fe wijden. Alleen dit, dat elke fabrikant ervoor wake, dat hij niet te veel steunt op z'n winkel, want mocht ooit een knap minister maatregelen treffen, die de gedwongen winkelnering al— leogkens zouden doen verdwijnen, dan zouden zij, die juist door deze nering drijvende ge houden werden, onverbiddelijk omkomen. Ik weetwel dit motief om zich van de winkelnering los te maken, s'eunt alleen op eijenbehoud en bevat al zeer weinig moraliteit Het zal mij intusschen zeer aangenaam zijn, wanneer iemand mij bewijzen kau aanhalen, waaruit blijkt, dat ook om andere redeuen, tegen woordig reeds verschillende fabrikanten de gedwongen winkelnering afschaffen. V. De schoenmakerij, de voornaamste tak van industrie alhier, schijnt eeu betere toe komst tegemoet te gaan, door de vele voor- jaars orders kan en voor machinaal als voor haudwerk fliok door gewerkt worden hetgeen de laatste jaren het geval niet i« geweest, daarbij is e voorraad over het algemeen uiet zoo groot. Als nu nog de prijsverhooging welke noodzakelijk is, (daar de grondstoffen aanmerkelijk hooger zijn) tot stand komt dan zal dit voorzeker veel bijdragen tot bloei en welvaart dezer gemeente. L*tBOpia>4. De f au fare zal haar 40-jarig bestaan vieren. Bij hel Bestuur is h :t voor nemen om dit met een festival te herder.ke n. Vanwege de Boerenbond zal hier een proefveld worden aangelegd op den slechtste» zandgrond van de wed. van Baast op de Molenstraat langs den keiweg. De mest is reeds aangevoerd. De Boerenbond wetkt hier zeer goed. Brand. Gisterenavond ontstond brand in do boerderij van Hk. Jonkers te Dieverbrug, uaar men zegt, doordat een 15-jarig meisje met een nachtlampje te dicht bij het hooi kwam. Wel dra stond'de geheele boerderij in lichtelaaie De bewoners, waarvan reeds 4 kinderen te bed lagen, werden met veel moeite gered. Ook 2 paarden werden nog juist bijtijds uit het braudende perceel gebracht. 17 koeien, 1 paard en ongeveer 10 varkens benevens goud, geld en de geheele inboedel ziju verbrand. Naar wij vernemen, moet de verzekering tamelijk lang zijn. Op vermoeden van brandstichting moet de marechaussee te Dwingelo liet meisje hebben meeganomen. De Rijksveldwachter II. Blom eu de ge meenteveldwachter A. B. Veldhuis, beiden gestationeerd te Ureterp, waren op nachtdienst in de Omstreken van Drachtster-Compagnie. Zij stonden te rusten eu merkten op eenigeu afstand een lichtje boven de woningen daar iu den omtrek. Zij verwonderden zich daarover en kregen eindelijk vermoeden, dat er wel eens een huis iu brand kon worden gestoken Er op afgaande zagen zij den brand reeds. Bij het huis gekomen tikten ze op de ramen en man en vrouw kwamen, zeer verschrikt bij het zien van de politie, geheel gekleed te voorschijn. Direct rezen zware vermoedens van brand stichting bij de politie ambtenaren op. Zij namen daarom den man, II. N. B., iu hech tenis. Het huis was zeer hoog tegen brandschade verzekerd. Men meldt uit Oirschot Hedenmiddag is de boerderij der wed. S., bewoond door haarzelf en den schoenmaker Van K., totaal afgebrand. Eeuig vee kwam in de vlammen om. Eerstgenoemde was ver zekerd de laatste niet. In het midden van de handelswijk der stad Rochester woedt een brand verschei dene groote gebouwen zijn reeds vernield. Men heeft hulp gnvraagd te Buffallo en te Syracuse. De commissares vau openbare vei ligheid schat de tot nu geleden scha op vijf millioen dollars. Het vuur heeft toen men het meester was de bebouwden grond over een oppervlakte van drie acres in de handelswijk verwoest. Moord. Men meldt De dader van den in ons vorig no vermelden slag op den 16-jarigen L. Deelen, te Beersel, is gevat het is L. S., grondwerker van be roep, woonachtig te Heiken. Uit het geneeskundig onderzoek is gebleken dat de verslagene door een dolksteek iu den rug is getroffen die het hart raakte, waardoor de dood oogenblikkelijk moet geweest zijn. Rattengerecht. Te Rijswijk Noord-Brabant werd de land bouwer L. 's nachts eensklaps wakker geschrikt door een vervaarlijk gehuil van een zijner kalveren. Toen hij in den stal ging zag hij dat een groote rat een gevecht had aangegaan met een kalf. Het woedende dier had ziju tanden in den ueu6 van 't kalf geslagen en liet niet los. De boer moest de rat tegen de muur doodslaan. Ongeluk. Toen Vrijdagvoormiddag omstreeks elf uur te Deventer de koetsier van mr. Vermeer, mennende twee paarden voor een rijtuig, in de Polsstrftat wilde uitwijken voor eon melk kar, brak de disselboom, waardoor het rijtuig liep tegen de achterbeenen der paarden. De paarden sloegen daardoor op hol Ter hoogte van de Melkerstraat reed het rijtuig tegeu e n boereustortkar, waarvan de beide hoornen werden stuk gereden. Twee der inzittenden de heeren Birnie, hadden toen gelegenheid uit het rijtuig te springen- Ter hoogte vau den stal van Sonneuberg, reed het rijtuig tegen een hoeksteen door deu schok viel de koetsier Harskamp van den bok, waarna de paarden met het rijtuig doorreden naar deu Briuk. Op den Brink ter hoogte van de Waag wei-den eeuige groentekarren aangereden, waardoor een der paarden viel en het rijtuig kantelde. De heeren Henny en Van Hoboken die nog iu het rijtuig zaten, werden door de omstanders door het portier uit hun netelige positie gehaald. Het mag zeker een wonder neeten, dat de koetsier noch een der heeren zich heeft bezeerd. Het rijtuig ie nl. be schadigd, doch niet iu de mate als men wel zou verwachten. Het paard, dat viel, heeft eenige kneuzingen aan de beenen opgeloopeu Een droevig ongeval had dezer dagen te De Bilt bij Utrecht plaats. Zekere vrouw D. aldaar bracht een nezoek aan haar over buur en schoonzuster, om te zien hoe het een ziek kind maakte. Haar drie kinderen bleven daardoor een oogenbiik alleen in de woning achter, een van bijna 8 jaar, een van 15 maanden en een te bed van ruim 3 maan den. Nu schijnt dat het driejarige kind gedurende de afwezigheid van de moeder op het bedje van het jongste broertje is ge kropen eu boven op hem is gaan liggen Toen de moeder thuis kwam, vond zij haar kind dood vermoedelijk gestikt, doordat het driejarig kind er bovenop lag. Diefstal. Eene firma te Deventer was voor gele verde goederen aan een firma te Amsterdam verschuldigd een bedrag van ongeveer f 756 Daar de tijd vau betaling vei-streken was, werd naar Deventer geschreven om betaling Antwoord kwam terug, dat reeds per post was overgezonden. Het regu werd gecontroleerd en daarop bleek een nagemaakte handteoktniug voor te komen. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de handteekening door een bediende van de firma te Amsterdam daarop was geplaatst. Dientengevolge is de jonge man gearresteerd. Hij heeft bekend. Ongeluk. Men meldt uit Eindhoven De opzichter Jac, Zenijes in de zinkfabriek te Budel ia door een drijfriem van een dei- machines gegrepen en zoodanig" gekneusd, dat zijn liukerarm moest worden afgezet. Hij kreeg ook nog andere verwondingen eu ver keert iu levensgevaar. Buiten verantwóórdelijkheid der Rcdajtie.] Mijnheer de Redacteur Met genoegen las ik het ingezonden stuk in uw blad van Zaterdag 1.1. waarin «een Waal wijlcer" om eenige inlichtingen vraagt be treffende de verordening der gasfabriek, het door den directeur gewraakte artikel en eedsformulier. Terecht meent hij m. i dat de kiezers eu belastingbetalers van Waalwijk er wel wat meer van mogen weten, vooral daar dit vraagstuk op 't oogenbiik eene brau dende kwestie is, een kwestie van groot be lang, die spoedig in eene raadsvergadering zal worden behandeld, en waarvan het publiek op 't oogenbiik weinig of niets weet. Veroorlooft mij dan aan 't verzoek van dien inzender te voldoen, eu onze ingezetenen vau deze kwestie tenminste eenig idee te geven. Laten wij dit zoo onpartijdig mogelijk doen, daar het zeer zeker geen pas geeft om hier zooals dat meer geschiedt, persoonlijke antepathiën te doen meespreken Onnoodig zal het zijn de geschiedenis ja we mogen wel zeggen de lijdensgeschiedenis dei- gasfabriek vau velen jaren na te gaan. De gemeenteraadsverslageu en mededeeliu gen iu uw blad hebben ons daarvan voldoende op de hoogte gehouden, duidelijk is gebleken, dat er toestanden geheerscht hebben, die niet waren zooals het behoorde, dat de administra tie, zooals die aan eene inrichting als deze betaamde te zijn, hier nu juist niet op vaste schroeven stond, niet goed was. Aan wien dit was te wijten behoeft hier noch onderzocht, noch betoogd; in ieder geval zaak was 't dat verandering moest komen. Was hieraan de directeur, de gascommissie of wie ook debet, was 't hier te wijten aan de lage salarieeriug toeutertijd van den directeur, aan 't gemis vau een goed boekhouder, dit alles laten we verder buiten bespreking, ver betering moest er komen dat is de slotsom van elk oudei-zoek, van elke beschouwing. Geen wonder dus dat de handen aan 't werk werden geslagen, en met het oog op den slechten gang der fabriek werd eene com missie benoemd om deu toestand der fabriek te onderzoekeu, de werking, en het beheer der laatste jaren, de toewijding van den directeur euz en dit alles in verhand met de mogelijkheid om een waterstofgasfabriek op te richten, of aan eene maatschappij daarvoor concessie te geven. Deze commissie die zich misschien meer moeite en tijd heeft gegeven om hare taak zoo nauwkeurig, zoo breedvoerig eu zoo de gelijk mogelijk te volvoeren, als er ooit eene commissie iu onze gemeente heeft bestaan en ge werkt, bracht een alles omvattend en hoogst belangwekkend rapport uit, waarvan men dan ook de beste resultaten verwachtte. De ontvangst die het bij den raad had, de behandeling die de commissie m. i. ontving, was allertreurigst, beueden critiek en zoo danig dat dit rappoit geheel den doof pot werd ingestopt dat al het werken der commissie werd te niet gedaan dat was 't loon van zooveel studie en werkeD; absoluut geen nut werd eruit getrokkeu, maar jawel iets, n 1. dat men zich als raadslid niet ver antwoord achtte, dat men hoe ongaarne tegen over dat rapport toch moest bekennen, dat er talrijke zaken niet in orde waren, dat er verandering, verbetering in het beheer moest komen, en het moet hier erkend, daaraan is dan ook de hand geslagen hoewel dit niet gemakkelijk schijnt te gaan. Uit dit door de commissie ingesteld on derzoek en ook uit de vroeger opgedane erva ring eu was duidelijk gebleken, dat het voor een richtig en onpartijdig beheer der gasfabriek wenschelijk zoo niet noodzakelijk was, dat de directeur, als directeur en gemeentearchitect, in 't belang der gemeente en der fabriek, verder geene zaken doet het is begrijpelijk dat een goed waarnemen deze twee betrek kiugen zijne volle toewijding en werkkrachten vraagt, laat staan dat leveren enz aan parti culiei-en hem zeer zeker eenigszins afhankelijk maakt, wat voor een ambtenaar als deze zeker niet wenschelijk mag genoemd worden. Mais revenons nos moutons na deze in leiding kom ik aau 't verzoek van «Een Waal wijker." Wij hebben gezegt dat de hand aan de verbetering van 't beheer der gasfabriek weid geslagen. De nieuw benoemde gascommissie toog aau deu arbeid, liet zich door een bekwaam des kundige inlichten, door hem werden de boe ken naar behooren ingericht en een boekhouder werd aangesteld, zoodat dit zware werk van de schouders van den directeur werd geno men, en deze zich dus met eene betere ex ploitatie meer kou inlaten. Het laatste en groote werk van de gascom missie was in overleg met Burgemeester en Wethouders, het ontwerpeu van eene veror dening op de levering van gas en het beheer der gemeeutegasfabriek te Waalwijk. Deze concept—vei-ordeniug werd ter visie gelegd en in de voorlaatste raadsvergadering o n g e w ij zigd bij acclamatie aangenomen. Deze verordening behandelt de levering van gas, het beheer der gasfabriek, den directeur, deu boekhouder, en verder de verordening op de levering van gas bij wijze van muutmeterstelsel en het in bruikleen verstrekken vau gasleidingen, fittings, toe stellen door de fabriek. Iedereen zou dus denken dat met deze met zorg saamgestelde verordening de zaak reeds eeu goed eind was gevorderd tenminste de raadsleden, die zich toch zeker allen goed in deze zaak hebben ingewerkt, achtten de ver ordening geheel comme il faut, blijkens de ongewijzigde eenparige aanneming. Zoo dacht er echter de directeur niet over. In de laatste vergadering werd een request vau liem voorgelezen, waarin hij mededeelt dat Art. 18 der verordening onuitvoerbaar is, met het oog op art. 22. Tot goed begrip moet ik eyeu memo reeren, dat ik straks als mijne vaste ovet- tuiging en als eene noodzakelijkheid uitsprak dat hij buiten zijne twee betrekkingen geen zaken meer doet. Zoo oordeelde ook de gascommissie, Bur gemeester en Wethouders, de gemeenteraad, blijkens hetgeen het door den directeur ge wraakte artikel 22 van de verordening zegt Art. 22. «Hij is uitsluitend directeur der gasfabriek «en kan zijn gemeentearchitect, en mag geene «werkzaamheden hoe genaamd voor anderen «of voor zichzelf buiten deze betrekkingen «verrichten, of daarin direct of indirect be «trokken zijn, zonder uitdrukkelijke toestem «miug vau Burgemeesters en Wethouders «Hij mag noch middellijk noch onmiddellijk «deelnemen aan leveringen of aannemingen ter «behoeve der^Fabriek, noch van gasverbruikers, «leveranciers, aannemers of ondergeschikten «geschenken aannemen of gedoogen dat die «door zijne huisgenooteu aangenomen worden Dit is nu 't gewraakte artikel eu om dat dit voor hem onaannemelijk is, blijft ook volgens zijn request Art. 18 onuitvoerbaar. Art. 18. De Directeur wordt voor onbepaalden tijd door den Raad aangesteld, en door den raad ontslagen. Hij legt vóór bij zijne betrekking aanvaart, in handen van den Burgemeester den volgenden eed af «Ik zweer, dat ik als Directeur der gasfa «briek van Waalwijk, mij altijd als een trouw «en eerlijk ambtenaar zal gedragen, dat ik in «alles de verordening zal n a »k o m e n eu de belangen der gemeente, zooals «een goed ambtenaar betaamt, zal voorstaan en «behartigen." «Zoo waarlijkenz." Dat zijn nu de artikels waarop 't request neerkomt, de directeur wenscht uit het eedsfor mulier gaarne geschrapt tc zien de gespatieerde worden de verordening zal rakomen", dus wel verordeningen maken, maar de dirdeteur behoeft ze niet na te komen. O, heilige onuoozellieid De raad heeft deze verordening noodig geacht iu 't belang der gemeente dus ook art. 18 eu 22, dus ook die moeten er in blijven Wat kan daar ook de directeur tegen hebben. Dat hij verordeningen wil hebben, waarnaar hij niet wil gehoorzamen, is te onnoozel om van te spreken, en verder is toch ieder ambtenaar aan een reglement onderworpen, en ieder die plan heeft dit getrouw na te leven, kan en moet daarop gerust zijn eed afleggen. Dat deze verordening niets onmogelijks bevat, daarvoor is ons het gezond oordeel en wijs beleid van den raad een waarborgzij zullen toch niemand iets opleggen wat in prac- tijk onuitvoerbaar is. Is het onmogelijk aan art. 22 te voldoen omdat aan die twee betrekkingen niet genoeg salaris is verbonden, dat de directeur dan om verbooging van tractement vrage maar een request indieneu tegen art. 18 in verband met art. 22. pleit niet voor den directeur en zijne bedoelingen, men vergeve 'tons, bij iedereen moet zoo iets van wantrouwen, bij een duidelijken kijk in deze zaak, opkomen, vooral nu de directeur tegeu deze teedere punten gaat ageeren. Daarom, ik vertrouw eu velen die achter mij staau en deze zaak met nauwgezetheid zullen na gaan, dat de gemeenteraad, die door 'taannemen van die geheele verordening, dus ook van die 2 artikels het goed recht, misschien de nood zakelijkheid, in ieder geval het belang daarvan inzag, zijn ingenomen standpunt zal hand haven en de vererdening, die aller goed keuring in den raad wegdroeg, blijve zoo zij is dat hij nu toch niet ga torne aan eent gewichtige conclussie voor eenige weken met algemeene stemmen genomen, zonder dat andere of betere gezichtspunten in deze zijn gekomen. Deed de raad dit wel, dan zou ik durven vragen, welk vertrouwen 'kunnen we stellen in onze vertegenwoordigers die vandaag iets daarstellen wat zij achten in 't belang der gemeente, ja in een groot belang en morgen op de voornaamste punten het heft uit handen geven, juist waar het zoo noodig is zulks te behouden, omdat degene dien 't betreft, het als zijnde gemakkelijker of misschien voordeeliger voor zichzelf, het liever anders zag. Dat ware verregaand. Moge de gecombineerde vergadering van B. en W. met de gascommissie, waaruit, het voorstel aau den raad zal komen; luiden Handhaving der bestaande verordening. VERITAS. Mag ik door middel van uw geacht blad even de aandacht vestigen op 't volgende Op de Kloosterwerf ligt een put, waarin het vuil water van verschillende huizen uitloopt. Vroeger werd die geregeld van gemeentewege schoon gemaakt, maar sedert daar een hek is geplaatst geschiedt zulks niet meer en loopt de put geregeld over, zoodat het op de Kloosterwerf een vieze modderboel is, en dat water dikwijls de omliggende huizen binnenloopt. Nu is mijn vraag, wie die put moet schoonhouden en of de autoriteiten hierop eens willen laten letten. Dankend voor de plaatsruimte. Écu Kloosterwerfbewoner. cchtg. v. Petronella v. Simmeren.— Dingen» Boeter 20 m Johannes Wilhelmus Jacobs II ra. Godefridus Johannes Hnijsmana 13 j, Adiiann Dekkers 53 j. echt. v. Maria Brent. WAALWIJK. Deze week kwamen in onze gemeente geen enkele aangifte van geboorten of overlijden voor. LOONOPZAND—KAATSHEU VEL. Vanaf 18 tot 26 Februari 1904. GEBOREN: Adelia v. d. Wouw, d. v. Ignatius v. d. Wouw. en Pieternella v. Riel. Cornelia Damen. d. v. Hendrik Damen en Catharina llagaretha v. Riel. Johanna Maria v. Beers, d. v. Simon v. Beers en Jacoba v. Rijswijk. Cornelia Gerarda Jansen, d. v. Johannes Adrianus Jansen en Gerdina Timmers. Catharina Hcndrika v. Wanrooij, d. v. Engelburtus v. Wanrooij en Arnolda v. d. Linden. OVERLEDEN: Wilhelmus A»:tsoud4j J-o hap na v. Bladel 67 j. echtg. v. Johannes Huijsmans. Petronella v. d. Mierden 8 ra. Martinus Beunis 50 j. echtg. v. Pieternella Klein. Jan Remmeren 65 j! WAALWIJK, 26 Febr. 1904. Tengovolge var. den hoogen wafersland, waar door dc communicatie met de bovenlangstiaat en met het Land van Heusden en Altena is afge sloten, was de aanvoer ter. veemarkt uiterst gering. Sedert vele jar. n was het water in den Binnen zoowel als in deu Buitenpolder niet zoo hoog. De hulpdeureu ijn aan de Haven aange bracht ten einde het water den toegang tot de Wagenstraat te beletten. Kalfbeesten f 150 a f 190. Dito vaarzen f 1 50 a i 180. Jorge varkens aangevoerd 71 stuks, verkocht van f 5.75 A f 8.25 Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1059 kg. van i 1.20 i t 1.30 per kg. Eieren 3 a 4 cent per stuk. Grooter coutrast in cle huidenmarkt dan es thans is waar te nemen, heeft er volgens vak mannen van oudervinding zelden, misschien nooit, beslaan. De voorraden op alle Euro- peesche stapelplaatsen zijn ongekend gering en de slachting in la Plata, en immers overal el ders op de productie plaatsen, overtreft onder meer, de jaren 1900 tot 1903 ln 1900 werden o. a. in la Plata 268,500 en in 1903 286.000 stuks geslacht op het correspondeercnd tijdstip van 15 Februari. En 1904 geeft een cijfer aan van 512.000 stuks. De vraag is: hoe moet men de tegenwoordig exorbitant hooge huiden markt verklaren? Wat beweegt de Saladero- eompagniën in la Plata om de huiden zelfs nu nog boven Europeesche pariteit te houden? En wat de oorzaak, dat ze daartoe Zoo gemak kelijk kunnen komen Intusschen blijft de markt haar vasten tendenz niet alleen behou den, maar de, prijzen van sommige soorten vooral die welke voor industrieele doeleinden bewerkt worden gaan nog steeds omhoog. Tot staving dient, dat gisteren te Rot terdam bij inschrijving werden aangeboden p.m. 40,000 O.-Ind. buffel en runderhui den, die bijna allen (en zelfs sommige ka velingen 4 6 cents per KG boven de hoogste makel .ars taxatie, koopers vonden. De looierij en de schoenindustrie z'jn op de eerste plaats de lijdende partij en hoe wel de leerprijzen reeds eenige verliooging hebben ondergaan is deze nog lang niet in verhouding tot d^ buitensporig hooge hui— denprijzen. Ue schoenfabrikanten zijn ge dwongen hunne prijzen op te. zotten, waar toe zij reeds gedeeltelijk zijn geslaagd. Hun bond heeft zich de zaak verder aangetrokken en dit lofwaardig samenwerken zal die industrie zeer zeker ten goede kome,n. Handel in schors en vreemde looimid- delen met tamelijken omzet, vast, en voor sommige artikelen weer iets hooger. DUSSEN, 25 Febr. Boterprijs per K.G. van f 1.42 1.51 Hiddol- markt f 1.48. Aanvoer 61 K.G. Eieren f 0.80 de 26 stuks. KAATSHEUVEL, 25 Febr, De prijs der boter was f 1.27 tot f 1.29 per K.G. Mackt gezet op f 1.25. Eieren 37a a 4 ct. per stuk.

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 6