Nummer 21. Zondag 13 Maart 1904. 27e Jaargang. BUITENLAND. Rusland en Japan. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws MIFUWS Uir~KUTSHcUV?L van Belangrijk oorlogsnieuws is er niet en wat er nog geweest is of korat wordt anderzijds weer ipoedig tegengesproken. Zoo deelden we in ons .vorjg .n.ummer mede dat er be richten verluiden als zou er een zeeslag hebben plaats gehad, nu komt da volgende tijding daaromtrent De plaatsvervangende chef van den staf in de ve ting te Wladiwostock seint dd. 9 Maart Reuter's bericht, dat een zeeslag zou hebben plaats gehad tusscben het kruiser eskader van Wladiwostock en het Japanscbe eskader is geheel uit de lucht gegrepen. Nog een nieuw staaltje van berichten, die elkander gladweg tegenspreken. Japan sc he operaties. De berichten over de Japansche mobilisatie, eerst zoo gunstig, luiden nu minder hoopvol. De troepen-concentraties gaan langzaam en ongeregeld en, naar Engeische berichten willen, zouden de Japanners niet meer dan 55 000 man in Korea aan wal hebbeu gezet. Meteen ver ïeemt men uit Engeische bron de Japansche plannen: er zouden vier leger korpsen worden gevormd, die resp als operatie—basis zouden krijgen Chemulpo, Gcnsan, de Baai van Korea ol die van LiaoTong en de Yaloe. Japansche ingenieurs zijn met 8000 genie soldaten begonnen met den aanleg van de spooilijn Seoul—Wijoe. Materieel uit Japan is reeds onderweg. Ecu groot aantal Kore annsche arbeiders zal gebruikt worden om dit werk ter. spoedigste gereed te krijgen. De Japansche regeering heeft bevel gegeven, dat de lijn SeoulFoesau dit jaar gereed moet zijn. Daartegenover weer een bericht als dit Woeosdig werd uit Korea aan de Daily Chronicle gemeld, dat het overbrengen van drie divisfen Japansche troepen naar bet noo: den vao Korea thans afgeloopen is. De troepen beginnen aan hun opmarsch. Het tweede legercorps, uit tien divisien beslaande, wordt reeds gemobiliseerd. Twee onderzeesche torpedobooten zouden per spoor uil Port Arthur «aar VV'ladiwostock overgebracht znn Wat nu a|s vaste waarheid kan men zich een goed idee cstand scheppen, 't is moeielijk. bericht van Alexejef aan den ,n we hier wel geveu 't meldt 'hebber van Port Arthur berichr, ir in den nacht in het bereik der van de Russische zoeklichten uaar torpedoboolen, werden ge- Russische baiterijen openden op deze schepen om 10 minuten drie liepen de Russische torpedo- aar buiten en ontmoetten om 4 uur ten westen van den vuurtoren van lane. De Japanners stoomden nadai e schoten gelost waren, zuidwaarts weg Chandoune. De Russische torpedobootcn dernamen een half uur later een verken- lingstocht eu keerden om halfzeven iu de haven van Port Arthur terug. Zij brachten de tijding, dat het Japansche eskader naderde. Om 8 uur openden de Japanners het vuur op de Russische kruisers en de vesting. De Japanners hadden 14 schepen en vuurden znover, dat hun schoten vielen achter den vuurtoren van Eiaotechane. De Temps verneemt uit Petersburg, dat de Russische Oostzce-vloot waar schijnlijk in de maand Juli naar het verre Oosteu gezonden zal worden. Er wordt nacht en dag aan de schepen gewerkt, en men hoop', tegen dien tijd klaar te zijn. Het smaldeel zal bcstaau uit negen pantserschepen, e-2ii a xntal kruisers en torpedobooten, zoodat het overwicht dan geheel aau den Russ>schen kant zal zijn. De berichtgever voegt er bij, dat ijsbrekers de mogelijkheid zullen onder zoekeu om voor de vloot gebruik te maken van de noordoostelijke passage, d. w. z. om Siberië heen. Deze laatste toevoeging kenschetst vol doende de geringe waarde van het heele bericht. De eersic maand. 8 Februari had de aanval der Japanners op den Warjag en Korejctz bij Tsjemoelpo plaats dit was de eerste oorlogsdaad en de oorlog is dus juist een maand aan den gang- In chronologische volgorde kan m»o dus het volgende overzicht aannemen over de voornaamste oorlogsgebeurtenissen in den Japansch—Russischen oorlog. 5 Febr. Afbreking der onderhandelingen 8 Aanval der Japansche*. vloot op Tsjemoelpo. Aanval der Japanscfcer vloot op Port Arthur. Oorlogsverklaring. Aanval der Japanners; op Pojt Arthur. Nachtaanval der Japaont rs met branders op Port Arthur, gevolgd door bombardement. Voorposten gevechten boveti Ping Yang in Korea. 6 Maart. Bombardement van. WladiwoDtok. Naar Reme 1 2—21 Mei 1904. De Vereeniging tot samenstelling van Ne- 9 10 14 24 27 derlandsche Bedevaarten goedgekeurd bij Ko ninklijk Besluit 7»n 1 April 1902, no. 32 wijst degenen, die aan deze Bedevaart wen- schen deel te nemen, met nadruk op het volgende lo. dat zij zich zoo spoedig mogelijk bij een der leden van de Vereeniging gelieven aan te melden 2o. dat pelgrims wier opgave op 5 April niet is iugekoraen bij een der leden van de Vereeniging, ter wille van de goede rege ling, niet meer kunnen aangenomen worden 3o. dat de prijzen verhoogd worden met 10 gulden voor degenen die zich na 25 Maart aanmelden. Inschrijvingen worden aangenomen bij Mgr. I. A. VAN ROOY, Ëe-e-Kamcr- heer van Z. H, Pastoor, St-Willebrord, bij Breda, president Mgr. G. W. KONINGS, Eere Kamerheer van Z H., Pastoor, Spaarndammerstraat, Amsterdam, vice-president. Leon Hermans, Mechclsche Steenweg 207 Antwerpen, directeur. Charles HOL DM AN, Bouillonstraat, Maastrieht, secretaris-penningmeester. W. DIEPEN BROEK, Bloemendaal. bij Haarlem, Directeur der Ziekenverpleging. Mgr. L. SEVRIENS, Huisprelaat van Z. H., Deken, Maastricht. Mgr. M. J. A. LANS, Geheim-Kamerheer van Z II., President van het GrootSeminarie Warmond. Hoogeerw. Heer A. SCHELLEK ENS, Plebaau en Kanunnik, Breda. Hoogeerw. Heer Ph. VAN DEN HEUVEL Deken, Helmond. Zeereerw. Heer J. R. VAN GllOENIN- GEN, Pastoor, Delden. Zeereerw. Heer N. BAUDUIN, Rector, Roermond. Ehn. LAANE, Bergen-op-Zoom. Mr. A. Baron VAN WYN BERGEN, Eusebius Buitensingel 22, Arnhem. Antipyrine. Er zullen, naar men ons mededeelt, in den Haag binnenkort proeven genomen worden met een nieuwe stof antipyrine genaamd, die de daarin gedrenkte voorwer pen onbrandbaar maakt eu op zoo groote sehaal kan worden toegepast, dat gausch de inhoud vau schouwburgen, concertzalen enz tegen het vuur bestand wordt De London County Council heeft dezer dagen besloten, dat in alle schouwburgen van Londen het procédé moet worden aangewend verscheidene Amerikuansche, oorlogsschepen rnaken er gebruik van en het koning jacht Victoria and Albert is er onbraudbaar mee gemaakt. Aetie. Daar moet volgens de Meijerijsche Ct. gaande zijn een groote poging tot instelling van een arbeidssecretariaat door heel de christelijke en katholieke actie elke plaats van eenige beteekenis zou zijn secretariaat hebben, deze; hun hoofd-secretariaat en de hoofd-secretariaten weer beheerd worden van uit één centrum, b. v. Amsterdam. Het Goinmunieklokjc. Viif laren geleden had ik, heu?ch, niet vermoed, dat het COMMUNIEKLOKJE zoo lang aan 't klepelen zou blijven. Die iets perowaardig voorbrengt, kan dunkt me over zoo verheven onderwerp als hier wordt behandeld, onmogelijk zoo schrijven, dat kinderen van dien leettijd het vatten. De zielzorger, die bij het katechetisch onderricht de kleinen daaglijks voor zich heeft zitten, kan hun die hooge waarheden met levender stemme aan het verstand brengen, en hen ge eidelijk opvoeren tot de hoogte, de Godmensch zijn aanbiddelijk Vleesch en Bloed te smaken geeft. Van het geschreven woord evenwel ver wachtte ik het zij hier gulweg beleden maar weinig goeds. Instituut Sebimniclpfeng. Wij ontvingen het verslag van bovenge noemd instituut over 1903. Het „Institut W. Schiminelpfeng" heeft in het atgeloopen jaar kantoren geopend te Rot terdam, 's Hage en Polen, heeft ook een zijner beambten afgevaardigd als vertegen woordiger naar het nabijgelegen Haarlem. l)e informatiedienst heeft uitbreiding gekre gen in Italië moest te Milaan in het begin ?an het jaar 1904 dientengevolge ook -en filiaal geopend worden, terwijl binntn kort ook te Barcelona in Spanje kantoren geves tigd zullen worden. Het verslag toont verder aau, hoe de degelijkheid der werkzaamheden door de aanvullingen in de instructie toe moest nemen, vooral waar tevens pogingen werden aangewend om de information nog sneller te verstrkeken. Interessant zijn de mededeelingen, die over het verstrekken van informatiëu in de groote stedrn gegeven worden en bij het lezen daarvan zal het menigeen duidelijk worden met welke bui tengewone moeilijkheden de informatie di-nst juist in deze steden te kampen heeft. Het verslag besprepkt verder informatiëu mei aansprakelijkheid, critiseert de misstanden op het gebied van 't informatiewezen en geeft eene belangwekkende mededeeling over de pogingen, die in het werk gesteld worden om een informatiedienst te stichten, terwijl met aandrang in het v< rslag gesproken wordi over da taak der vertegenwoordiging van den handelsstand. Verder wijst het op het ont breken van een handelsregister hier te lan de en op het gebrekkige der offieitele ge gevens. Eetiige opmerkingen over Consula ten en discretie sluiten het verslag. WAALWIJK, 12 Maart 1904 Verkiezing lid v /d. Gemeenteraad Volgens publicatie aan het gemeentehuis zal op Woensdag 23 Maart a. s. de ver kiezing (oandidaatstelling) plaats hebben van ten lid van den gemeenteraad (vacature Mulders); candidatenlijsten zijn vanaf 10 dezer gratis ter secretarie verkrijgbaar. Stemming en herstemming zullen zoo noodig plaats hebben respectievelijk op 6 en 14 April. Studiekring. „Ora et Labor j." Bij de oprichting der vereeniging „Geloof en Wetenschap* van Waalwijk c. a. lag tot giond-idee het stichten eener vereeniging voor jongelui. Op het Congres der Vereeniging „Geloof en Wetenschap" te Breda bleek het, dat al deze vereenigitigen een ander karakter vertoonden dan de onze d. i. niet zoo spe cifiek jongelui-vereenigiugen waren. 't Is dan, om geen verkeerd denkbeeld te geven van haar eigenlijk wezen, dat onze rereeniuing zich heeft herdoopt in Studiekring Ora et Labora't is vooral om bij liet grond-idee te blijven (de kern der vereeniging jongelui), dat. zij hare statuten heeft gewij zigd en zij in scherper lijnen haar eigenlijk streven heeft uitgetcekend, zoodat slechts jongelui van vijftien tot drie- en twintig jaar gewoon lid dor vereeniging kunnen zijn. Deze jougelui bcoogen voortgang in deugd en in kennis. Zij vergaderen om de veertien dagen onder leiding van kapelaan Suijs, op welke ver gadering n zij na eenige gebeden op eene gezellige wijze ifwisselcnd studie maken van godsdienst, geschiedenis, letterkunde en het maatschappelijk vraagstuk. Voor de studie van elk dézer vakke hebben zij een bepaald boek tot leiddraad De boeken, die de studie leiden, vormen voor ieder lid een eigen bibliotheekje. Deze herdoop en statuten-wijziging is ge schied in overleg met en na hooge goed keuring van Z. D. H. Mgr. Wvan de Ven. Wat de contributie betreft, deze i& voor leden en eereleden bepaald op slechts f 1.50. Meer speciaal voor de eereleden, die dit schoone werk edelmoedig steuuen, zullen steeds in den loop der wintermaanden som mige vergaderingen gehouden worden. Indeeling Mil'eicns. De indeeling der miliciens uit onze ge meente is als volgt A. A Mahieu, 6 Reg. Inf. Geertruidenberp A. de Groot, Reg. Gren. en Jagers, 's Hage. L. A. Hoefnagel, 3e Reg. Vesting Art. Gorinchem. J. A. Kipping, 3e lieg. Veld Art 'sBosch. A. W. v. d. Velden, 6e Reg. Inf, Geer- truidenberg. L. Th. 'de Vaan, 6e Reg. Inf. Geertrui- denberg. A. C, Leltz, 6 Reg. Inf, Geertruidenberg, A. van Zeist, 8e Reg. Vesting Art. Gorinchem. N. A. van Gorcum, 3 lieg. Vesting Art. Gorinchem. P. R. Ootneus, 6 Reg. Tnf, Geertruidenberg, Telefoon. Van verschillende zijden vroeg men ons wanneer de telefoon zou worden geopend; men meende dat dit reeds spoedig zou zijn met 't oog op de voorbereideude werk zaamheden, die reeds zijn verricht. Wij kunnen daarop antwoorden, dat daarvan vi oralsnog geen kwestie bestsat, oin de reden in een onzer vorige nummers uiteen, gezet, eerst moet van de S S. verlof zijn gekregen om de palen op de pijlers in den overlaat te plaatsen. Van den aanvang van den bouw van liet postkantoor is nog niets bekend. liet feest der Eerste II. Communie. Zondag a.s, zal wederom in onze gemeente bovengenoemde plechtigheid gevierd worden. Naar men ons meldt, zijn er in de oude parochie 76, in de nieuae 16 communi canten, alzoo te zaracn 92. Moge prachtig .veder dit allerschoonste feest begunstige:-.. Voor onze muzikale abonnees welke op dien dag in hun familiekring of bij vrienden en kennissen het communiefeest meevieren, en die gaarne bij die gelegenheid een toe passelijk lied zouden zingen, (vrat in de laatste jaren steeds meer en meer het gebruik wordt) drukken wij aan de achterzijde van dit blad een drietal ons bereidwillig afgestane coupletten af, die gezongen kunnen worden op het fraaie eu alom bekende „Kerstlied" van A. Adain. Ilollandsohc Buurtspoorwegen. Stoomtram TilburgWaalwijkHeusden- s-Hertogenbosch.) Februari 1904 f8160.96V9; dito 1903 f45 09V2. Sedert 1 Jan. 1904 116 177.50 iito 1904 f 16,845,43. RemonteCommissie. De remonte-commissie bestaande uit majoor Punt, maj.-paardenarts Mobis, npiteiu de Veer vertoeft wederom sedert eenige dagen in 't Hotel Verwid alhier, om van hieruit in de Langstraat en 't Land van Heusden en Altena paarden voor 't leger aau te koopen. Slechts enkele zijn er tot dusverre ge kocht nl. 5 naar men ons mededeelt. Kloosterwerf. Tot ons genoegen vernamen we, dat in den slechten toestand van waterafvoer .enz. >p de. Kloosterwerf, waarop in een onzer vorige nummer in een ingezonden stuk werd gewezen, verandering ten goede is aange bracht. Eene seönc. Een scène viel Donderdagavond vrij laat legen middernacht voor. Een politie-dienaar vond zeker persoon, die in verrpgaanden staat -an dronkenschap verkeerde, met zeker lichaamsdeel in de natte groep zitten. Hij maande hem aan op te staan, maar dit bleek absoluut onmogelijk ook kon de agent hem niet meekrijgen, zoodat er niets opzat dan een wagen to leenen. In de buurt weid aangeklopt en hij slaagde, en trots liet 1 «te uur was direct een aantal schoenmakers op de been oin -een handje te helpen. De dronken man werd op eene honden kar geladen en getrokken en omgeven door een flink contingent dienaren van St. Crispijn uing liet in volle vaart in 't nachtelijk uur door de straat, naar (le kazerne waar den man gelegenheid werd gegeven om zijn roes uit te slapen Baldigheid. Gedurende een 14 tal dagen werden be woners in de Stationstraat^ uil hun nachtrust gewekt door kloppen op de ramen en roepen Thans heeft de politie 2 daders op heeter- daad betrapt, eu proces-verhaal opgemaakt. BESOIJENDe inlijving der miliciens onzer gemeente is geschied als volgt A. 1' Beujamin 8e Keg Infanterie Arnhem Ferd. J van Usch. Ge n lieertrui denberg L. v. d. Kolk idem A. J. v. Delft 1903 idem BAARDWIJK. Met nummer 59 van de staatscourant zijn verzouden afdrukken dei- statuten van de vereeniging boerenleenbank alhier. Van de miliciens uit onze gemeente zijn er 3 ingedeeld bij 't 6e regiment infanterie to Geertruidenberg en 2 bij 't 3e regiment vestingartillerie te Gonchem. DRUNEN, 8 Maart- Naar wij met zeker heid vernemen, zal door den Burgemeester onzer gemeente, spoedig eene verkiezing worden uitgeschieven ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer P. M. van llooij VRIJHOEVEN—CAPPEL, 10 Maart 1904. Woensdagavond ruim 8 uur ontstond bij de Holland thans kunnen wij met genoegen melden dat bedoelde persoon nu vast aangesteld is als rijkskeurmeester en Osch hem tot standplaats is aangewezen. Wed. d H. alhier, door een ongeluk met de kachel, een begin van brand. Door spoedig toegeschoten hulp, kon men 't vuur in zijn aanvang smoren. Op het zoogeu. „Tielemans land" lig gende aan deu Uapelschen dijk onder deze gemeente, eu 't welk onlangs aangekocht werd door den Heer A Oerlemaus Jr., werken thans een 30—tal arbeiders. Dit stuk land dat eerst eene wildernis was zal spoedig in een schoon stuk weiland herschapen zijn. Mochten vele grondbezitters dit goede voorbeeld opvolgen. 1 De milicien dezer gemeente J. de Boer is ingedeeld bij 't regiment grenadiers eu Jagers te 'fl Graveuhage, J. v d Waals wordt als 4 maander in Mei ingelijfd. CAPELLE, 10 Maart Vermeldden wij voor eukele weken, dat de Heer P. Uythoven. vroeger alhier woonachtig tijdelijk benoemd was tot rijkskeurmeester van vee enz. te Hoek van Door de commissie tot wering van schoolverzuim alhier is heden tot harem voorzitter gekozen de heer W. G. Treffers, tot vicevoorzitter de Ileer W. B. Rijken, tot secretaris de lieer M. A- Verhoeven eu tot vice—secretaris do Heer Adr. v. d. Hoeven DIIONGELEN, De toestand onzer wegen is tegenwoordig zoo ellendig dat do voerlieden die met een vracht naar Dusson moeten, een andere weg moeten nemen, eu onze gemeente laten liggen 't is ook verschrikkelijk, en we hopen dat hierin door het polderbestuur in 't belang onzer gemeente spoedig ver andering worde gebracht't is dringend noodzakelijk. Gisterennamiddag zou iu 't café vau den heer P. Nieuwkoop alhier (loor het Burgerlijk Armbestuur ten overstaan van notaris Rietra te Dussen, de landerijen worden verpacht. De voorwaarden werden voorgelezen eu daarin kwam ook voor 10% onkosten. De pachters hadden echter vooruit afge sproken als n«en de 10% niet liet vallen zij absoluut uiet zouden bieden. En zoo geschiedde de notaris moest ouvei-richterzaken huiswaarts keereu. HEUSDEN. De werkzaamheden, unu het Heleind vorderen goed. Een gedeelte van den dijk, de afscheidiug vonneude tusscben de Maas en den Nieuweu Maasraoud is reeds verdwenen en spoedig zal ook het overige tot het verleden buhooren. Wordt als dan een aanvang gemaakt met hot afdammen dei- Maas bij Well, dan zal dat gedeelte der Maas voor do scheepvaart gesloten zijn, eu zullen de schepen zich genoodzaakt zien langs Heusden eu verder door het Iieusdeusch gat hun reis te vervolgen. 'lot ambtenaar van den Burgerlijken Stand dezer gemeente is benoemd de Heer P. L. Iloncoop. burgemeester dezer gemeente. WIJK, Onze vroegere dorpsgenoot, de heer X. v. d. Mooreu, thans onderwijzer te Ros sum, is als zoodauig beuoemd te Zuilen. Door do oprichting eener bijzoudereschool wns hét aantal leerlingen op de openbare school gedaald van circa 200 tot pl. m. 130 eu was hij aldaar overcompleet. De gemeen teraad van Kossiim lud echter besloten hem niet op wachtgeld te stellen, maar hem in overwogiug gegeven naar een andere betrek king uit te zieu en zoolang aau de schoo verbonden gelaten. WOUDRICBEM. 9 Maart. Van hier is een adres, geteek end door allen, die bij de visscherij betrokken zijn, verzonden aan 11. M. de Koningin, ter zake van de afsluiting der Maas beneden Heusden. Het advies der Commissie voor do ontei gening eu afsluiting der Maas beneden Heusden van 18 April 1893 thans waarschijnlijk berustende aan het departement van Water staat, handel en Nijverheid dacht den Woudrichemschen vis6chers een billijke ver goediug of schadeloosstelling toe. Doch uit buitengewoon fiscale begrippen of hoe ook auders, ziju de belangen, eu zorgen der arme vissshers uls niets geacht eu is hun niets toegedacht of beloofd. Waar om het land te beschermen honderdduizenden aau dijken, kadeu eu kostbare machines zijn en worden uitgegeven, werd geen uitzicht geopend dat het eerlang bedorven, zoogenaamd \Vou- drichem8ch vischwater van Woudrichem tot Veen vergoed, vervangen of de mindere waarde door den Nederlandsche staat erkend zou worden. Daar het van algemeene bekendheid is. dat zalm, elft, steur eu andere trekvisch alleen in doorstrooineud water zich ophoudt en gevangen wordt, zal door de uitsluiting der Maas het eeuwenoud vischrecht vau adressanten waardeloos of bijna waardeloos worden. 's-HEUTOGENBOSCH, 10 Maart. Tusscben het rijk en het gemeentebestuur alhier wordt onderhandeld over den bouw voor gemeente- rekening van eene nieuwe marechaussées kazerne. Reeds is een avaut-project voor dien bouw iu bewerkiug, eu naar verwacht wordt zal deze aangelegenheid reeds in de eerstvol gende raadvergadering ter tafel kunnen worden gebracht. KAATSHEUVEL, 9 Maart. Ongeluk Donderdagmorgen vond zekere J. v. d. H. zijn kindje dood liggen. Men kan zich de droefheid der ouders voorstellen. Vechtpartij Donderdag ontstond er tusschen eenige opgsschoten jongens een hevige vechtpartij. Een der vechtenden zekere J. R. bekwam een vrij ernstige hoofdwond. Ghroouilecrlooierij. Donderdag j.l. arriveerde alhier de groote Stoomketel, welke zal gelegd worden in de Machinale Chroomleerlooierij van den heer F. Dalleu dit kolosale gevaarte had een lengte van M. 8.60 en een gewicht van ruim 15000 Kilo. Dat het niet aau toeschouwers ontbrak laat zich gemakkelijk begrijpen. Honderden groot en klein kwamen dan ook toesnellen om een kijkje te nemeD, daar hij door 8 paarden getrokken naar de fabriek van den heer Dalleu werd gebracht. Eere aan ZEd. voor deze groote onder neming waardoor wederom aau verschillende personen werk wordt verschaft. Dat zijne onderneming in elk opzicht moge slagen is voorzeker de wensrh van elk weldenkende.

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 5