LANDBOUW. Hoe men tegenwoordig over de Kalibehoeften der planten denkt. BUITENLAND. Rusland en Japan. Frankrijk. BIVNEVLANïh Provinciaal Nieuws 24.24 Drunen 20.32 24.20 Rijswijk 19.26 24,05 Wijk 12.18 23.39 Dewerken 18,95 22,63 An del 18.57 22.15 Almkerk 18.24 22.06 lledik huizen 16.48 21.67 Giessen 16.24 21.32 Herpt 15.92 20.62 Meeuwen 15.34 702,81 124.80 6.00 6 60 137.40 702.88 137.40 lippen of met vader en om de huistafel zijn verzoek van Combes heeft de Kamer met 297 on ii..' tegen 2o9 stemmen besloten heden te verga geschaard, aan de plek vanwaar de schat ten voor verstand en hart uiildrlijk kunnen worden uitgestrooid o"er heel het Neder— landsche volk. En dan hebben we de werken der ge meenschap. Zeker, daaraan moeten wij meedoen, elk naar zijn krachten en om standigheden er zijn er die geven, er zijn anderen die opnemen om te verwerken, en later wellicht m«t rente te betalen. Doch ook dat heeft grenzen, die men niet straf feloos overschrijdt De meest besliste voorstander van het vereeniginsleven zal ons moeten toegeven, dat de rechten van vrouw en kinderen, van de laatsten vooral, niet mogen worden prijsgegeven wie dat doet, beschikt willekeurig over iets, dat hem niet toebehoort. In yde vergadering kan een huisvader zeer nuttig werkzaam zijn bij overdrijving offert hij het heden op aan de toekomst met rechtmatige» grond voor twijfel of hij niet het meerdere weg werpt ter wille van het mindere. En in derdaad, de natuur gaat hier ook vaak boven de leerde algemeene klacht van besturen vanvereenigingen over de //trage opkomst" der leden is een vingerwijziging dat remmen misschien aan te bevelen zou zijn. Aan hervormers die precies weten te zeggen hoe een maatschappij naar hun begecren in elkaar zou moeten zitten, ont breekt hét niet, maar nooit kannen er ge noeg zijn van die echte herstellers van de zedelijke volkskracht, die begrijpen dat ieder het werk moet aanvangen ter plaatse waar hij rechtstreeks de vruchten van zijn edel streven kau inzamelen. Elk gezin, waar eer. goede geest wordt aangekweekt is een brandpunt van beschaving, een station van de inwendige zending, waaraan wij onze beste krachten hebben te wijden. Vandaar straalt een licht en een warmte uit, die doodtdijk werken op de bacillen van maatschappelijke ongerechtigheden, daar is de kern van de christelyke maatschappij. Het volgende kan men lezen in de laatste, resultaten der landbouwscheikunde van dr. Adolf Mayer. Kali is een der belangrijkste minerale bestanddeelen der plant. Het gebeurt niet zelden, dat 1/3 of meer van de asch der planten uit kali bestaat. De bouwgrond, teuminste die van een kleibodem, bevat betrekkelijk veel kali, tengevolge v.an de groote hoeveelheid kaliveldspaat der ver schillende gesteenten en het groote absorp tievermogen van den bodem voor kali. Dit belet echter niet, dat vooral op armere gronden en bij veelvuldige verbouwing van sterk kali-opnemende gewassen, dit bestand deel dus de kali weldra met het oog op do groote kwantiteit, die er van noodig is, in te geringe hoeveelheid aan wezig is. De gewone stalmest is betrek kelijk rijk aan kali, doch zij bevat in zulke omstandigheden nog niet genoeg. Het is dan bepaald noodig meststoffen op den akker te brengen, die zeer rijk aan kali zijn. Vooral doet zich deze behoefte ge voelen voor grasland, waarop dikwijls ge hooid wordt, op bietenakkers, waarop deze hakvrucht dikwijls verbouwd is, bij inten sieve anrdappelverbouwing, bij alle vrucht- boomen en in gerings mate ook bij graan gewassen. Zeer veel kali hebben daarenboven luppine, serradella en andere vlinderbloemige gewassen noodig. In dergelijke gevallen vindt men de hoofdbron van de benoodigde kali in de Stasafürter kalizouten, (zooals knïniet, carnalliet, chloorkalium, pateut- kali-magnesia enz. deren Tot en met 25 Februari was, van de ope ning der vijandelijkheden af, Port Arthur het punt, waaraan de Japanners speciaal hun aandacht wijdden, .Na genoemden datum hielden de herhaalde aanvallen plotseling op men ademde ruimer op bet schiereiland- Maar het was wel te voorzien, dat de Ja panners zouden terugkeeren Port Arthur toch bleek een te gewenscht bezit, om zoo maar voetstoots den strijd op te geven. Eu zie, na een tusscbenspel voor Wladiwostock, op 6 Maart ren bombardement, dat niet veel resultaat had kwam Woensdag van de vorige week de Japausche vloot weer voor Port Arthur en begroette de stad op een minder geweuschte «vurige" wijze. Vrijdag daarop had een ontmoeting plaats tu88cheu de torpedo flottilles van beide partijen. De gevolgen van de laatste aanvallen moeten voor de stad vrij ernstig geweest 'zijn, wil men de berichtgevers gelooven. Uit Chifoe wordt van Maandag aan den Standard gemeld, dat Port Arthur in vlammen staat. Reuter meldt daarentegeu, uit den mond van Russische vluchtelingen, die te Inkau aan kwamen, dat het bombardement van 10 dezer niet veel schade aanrichtte, maar niettemin 20 soldaten en twee burgers doodde. steld, zonder dat het noodig is ze naar het dok van Racloub te zenden. Kill Mil [■■■■IIHI I Wanneer zoo schreef gisteren de Köluische Volkszeitunghet Frausche Parlement het regeeringsv*oretel tot afschaffing van liet geheele Congregatieonderwijs aanneemt, dan zal het nog vijf jaar kosten om deze wet door to voeren. Men kan eraan twijleien of deze uitvoering gemakkelijk gaan zal en niet door audersgezinde ministeries wordt tegengehouden maar zoodra zij is geschied, mag men Frankrijk aanduiden als dat land der geheele wereld misschien Bruuswijk en Saksen uitgezonderd waar de katholieke Kerk in de slechtste positie is. Welnu doorgevoerd is de wet natuurlijk nog niet maar aangenomen is zij althans haar pali vervat. voornaamste bepaling, in het eerste artikel De Kamer hervat de behandeling van het wetsontwerp tot afschaffing van het onder wijs door de congregatiën- De voorzitter brengt de eerste paragraaf in stemming, inhoudend, dat in 1« rankrij k aan de congre gatiën het onderwijs geven van alle mogelijke soort en van welken aard het ook zij verboden is. De paragraaf wordt goedge keurd met 318 tegen 231 stemmen. Onderwijs van olie mogelijke soort. Ook dat aan seminar iet? Ook dat aan toekomstige leden der eigen o>de Waarom niet V De Kamer zet de beraadslaging voort over de opheffing vou het cougregnnistisch onderwijs In den loop der beraadslaging stelt Cailloux voor een termijn van tien jaren voor de op heffing toe te staan aan de congregatiën die uitsluitend ouderwijs geven. C'ombes neeml dit amendement niet over. liet wordt met 282 tegen 271 stemmen aangenomen. Op Verkiezingen. Bekend is het welke inisbiuiken er heer- bij de Liinburgsche verkiezingen dei Tweede Kamer en Provinciale. Een volledig verslag van den jongeten zee slag bij Port Arthur, waarvan we reeds met een kort woord melding maakten, geeft het rapport van Alexejef aan den czaar. De commandant van de vloot, luidt het, admiraal Makarof, meldt mij uit Port Arthur De zes torpedobooten, welke ouder commando van kapitein lVlatoessewitch in den nacht van den lOen dezer in zee waren, stieten op vijan delijke torpedobooten, die door kruisers gevolgd werden. Het kwam tot een hevigeu strijd de tor pedoboot «Vlastuy" deed eon vijandelijke tor - pedoboot door middel van een Whiteheadmiju zinken. Op den terugtocht kreeg de torpedo boot nSterehoetchi", waarover luitenant Sergoejef bevel voert, averij, verloor haar machine en begon over te hellen. Vroeg in den morgen, ongeveer 8 uur, keerden 5 torpedo booten terug. Toen de toestand van de «Steregoetcbi" zeer hachelijk werd, heesch ik mijn vlag op de «Novik" en snelde haar te hulp. Maar 5 vijandelijke kruisers omringden onze torpedobooteu en het vijandelijke eskader, uit gepantserde kruisers bestaande, naderde steeds meer- Ik slaagde er niet in, de „Steregoetchi" te redden, die zonk. Een deel van de beman ning werd gevangen genomen, de overigen verdronken. Van de bemanning der schepen, die aan dit nachtelijk gevecht deelnamen, werd een officier zwaar, 8 werden licht gewond. Twee soldaten ziju gedood, 18 gewond, Te kwart over negenen openden 14 vijan delijke schepen, die voor Port Arthur bijeen gekomen waren, de beschieting op de stad, wat tot 1 uur 's namiddags duurde. Ik neem aan, dat de vijand 154 schoten deed met 12 c.M- kanonnen. De beschadiging aan de schepen is onbe duidend zij zijn nog alle in staat zich in het gevecht te begeven. Onze verliezen zijn 1 officier licht gewond, 1 soldaat gedood, 4 ge wond. De verlichting van het strijdtooneel door middel van zoeklichten gelukte zeer goed het aanhoudend vuren van onze batterijen noodzaakte de vijandelijke schepen zich terug te trekken. '8—Morgens bij den aanvang van de be schieting, antwoordden de kanonnen der vesting op het vuur van den vijand. De be manning van al onze schepen, zonder onder scheid, gaf blijk van alle koelbloedigheid. Op het tusschendek ging ieder kalm zijn gang, niettegenstaande de vijandelijke bommen er neerploften. De Japausche kruiser «Takassago" schijnt ernstige schade te hebben opgeloopen. (Dit vermoeden wordt bevestigd door bet Reuter telegram, meldende dat genoemde kruiser twee maal door een torpedoboot getroffen werd en z«nk. In het gevecht der torpedobooten met de Japansche kruisers, werden licht gewond de kapitein Matoessewicb, de vaandrig Alexandrof en de machinist Blinof zwaar werd gewond de vaandrig Zaef, die zijn rechteroog verloor. Een Japausche lezing. Uit Tokio wordt van gisteren aangaande het gevecht van 10 dezer bij Port Arthur geseind Admiraal Togo geeft het volgende verslag De Japausche torpedobooten bereikten Donderdagmorgen Port Arthur, Daar zij den vijand niet ontdekten, legde men een fiotielje mijnen aan den ingang van de haven, niettegenstaande het hevig vuren van de batterijen. Een andere flo tielje greep te halfvijf den vijand aan. Het vuur der Japausche schepen bracht den Russischen vaartuigen groote schade aan. Men zag, dat op een Russisch schip brand ontstond. De Russische verliezen waren acht gekwetsten en zeven dooden. Admiraal Togo meldt niets omtrent het verlies van Japausche torpedobooten. Te 7 uur in den morgen ontmoette de Japansche vloot twee Russische torpedoboo ten die uit zee kwamen. De een ontvluchtte de andere, «steregoetch" genaamd, werd buitgemaakt en op sleeptouw genomen. Het schip lekte erg. Plotseling brak het sleeptouw, en de buit gemaakte torpedoboot zonk. De Japansche torpedobooteu liepen eenige schade op. Den volgenden morgen beschoten zij met succes de vijandelijke batterijen. De Japausche schepen werden niet door het vuur van den vijand beschadigd. Om 2 uur 's namiddags hield het vuren op, en keerde de vloot naar de plaats van samenkomst terug. Uit het verdere verslag van admiraal Togo over het gevecht voor Port Arthur van den lOen dezer blijkt, dat de geneeskundige be handeling van de gewonde Russen een gunstig verloop heeft. De gevangenen schikken zien geheel in hun lot. De verklaringen van admiraal Alexejef, in zijn rapporten, dat een Japausche kruiser, «Takasago" in den loop van den 4eu aauval op Port Arthur ernstig beschadigd zou zijn, worden hier officieel tegengesproken. De beschadigde Japausche torpedojagers zullen in den loop van de week worden her Een Allen hebben, eene sollen leden van Staten. De w-ledachtb. lieer F. G O. Cooy nans, burgemeester der gemeente Mook en Mid delaar heeft nu, bij zijne candid i istelling voor de Prov. Staten, de volgeude adver tentie in de //Limburger Koerier" geplaatst Kiesdistrict Horst, woord vooraf aan de kiezers, die ü:iz°ii Ijimburgsclien grond lief- moet het leed doen, ja grieven, dal de politieke verkiezingen in onze provincie zekere beruchtheid hebben gekregen. Om gesteund door ondervinding en gevolg gevende aan den wtnscli van gees telijken en leeken medo te wei ken aan het opheffen van de/.e ergerlijke locstanden om den zetel, waarvoor men mij cmdidaat wil stellen, niet te bevlekken, nn-t den smet van onedele verkiezingspraktijken, om mij zeiven te vrijwaren voor de schande, op den rug van den drankduivel de Statenzaal te worden binnengedragen, om de verheffing van het Limburgse'"e volk, verklaar ik niet te willen, dat door of onder den invloed van sterken drank, mijne verkiezing wordt bevorderd. Ik mag niet dulden, dat om mijnentwille, God beleedigd, de Limburger verlaagd, en het prestige der Staten ge- chaaci wordt. Onder deze voorwaarden beveel ik mijne eveniueele candidatuurstelling aan de kiezers aan, (Get.) F. G. O. Cooymans. Mr. Troelstra. „Het Volk" meldt, dat mr. Troelstra door een aanval van galsteen-koliek. Donderdag en Vrijdag, de vergadering der Tweede Kamer niet heeft kunnen bijwonen en dat hij nu beterende, maar verzwakt is. Slagers. De Nederlandsche Slagersgeze.llenbond heeft zich met een schrijven gewend tot den Nederlandschen Slagershond (patroons), waarin samenwerking tusschen beide vereeni gingen wordt aangedrongen, om te geraken tot afscliuifing van het door beide partijen afgekeurde in-den-kost-werken van gezellen. Tegengevallen. Onder dit opschrift schrijft de Standaard De tariefwet is blijkbaar aan de oppositie tegengevallen Ze hadden laten verluiden, dat deze wet graan en meel zou belasten, en hadden de platbordeu van hun S.mdwich-mannen al opgeverfd om heel het land in rep en roer te brengen door het roepen van ycluur brood". Docb zie, het ontwerp belast graan noc'i meel. De platbordeu zijn dus minder dan brand hout waard, en het verzet moet zich over een anderen boeg werpen. Protectionistisch is het tarief evenmin het is in zijn uitgangspunt fiscaal, en poogt slechts, fiscaal zijnde, tevens den naiionalen arbeid te steunen. Het is een hoogst voorzichtig opgezet tarief matig gehouden, en dat de verge lijking met de tarieven van andere landt n veilig kan doorstaan. Feitelijk staan de heeren van de oppositie uit dien hoofde tegenover dit tarief machte loos, en het eenige wat, ze erop weten is om zoo hard ze kunnen luit voor protecti onistisch uit te maken. En daarbij gaan ze dan weer als vanouds puur dogmatisch te werk. Het Dogma van den vrijhandel legt zijn anathema op alles wat geen vrijhandel is op grond van abstracte stellingen, en vraagt niet naar wat andere landen doen, noch naar wat de omstandigheden eischen, maar dogmatiseert lustig voort, als waren we een eiland zonder connec'iën. En toch zullen de heeren, die dit drijven den dans niet ontspringen kunnen. Ook zij zullen moeten aangeven, waar, als ze op hun spotpaardje blijven voorttripp»)en, het geld vandaan moet koiucn. Scheutig ziju ze in hun eischen en beloften De Gemeéntefinanciën zijn in nood en moeten dus geholpen worden. Suriname moet opgebeurd. Insuliude vraagt geld van het moederland. Liefst moet heel de eereschuld van 800 millioeu aan Indië worden gekweten. Het technisch onderwijs moet op de been geholpen. En, last not least, het verzekerings wezen moet met milde hand worden geregeld. Voeg nu hierbij het fekort, waarvoor we nu reeds staan, dan is het tocli duidelijk, dat er millioenen en nogmaals millioenen bij moeten. Goed, de heeren willen het tarief laten zoo als het is, en eigenlijk eischt hun dogma dat (lit nog dale op minstens de helft. Als de heeren dan maar zeggen en duidelijk zeggen willen, waar zij het geld vandaan willen halen. Vooral in dit opzicht zijn we naar hun stemmingsprogram benieuwd. In tegenspraak met een bericht uit Waalwijk, hetwelk eerst in enkele gro.te en spoedig daarna in vele kleinere bladen de ronde heeft gedaan, n.l- dat ook de schoenfabrikanten alhier zeer ontevreden zouden zijn met het voorgestelde recht op schoenen en leder, kunnen wij beslist melden, dat enkele fabrikanten ons volmondig hunne tevredenheid over bet nieuwe tarief op genoemde artikelen hebben ^etuigd. Ze ker, een geheel vrijen invoer van led.-r zouden ook zij geprefereerd hebben. Waar echter de Regeeriug tengevolge van de tel ken jare stijgende Staatsuitgaven, zich verplicht achtte tot stijving der schatkist, haar toevlucht tot hoogere fiscale rechten te nemen, gevoelden ook zij de noodzake lijkheid zich ter wille van 't algemeen b - lang, eenig offer t- getroosten. En voorwaar hel offer dat gevraagd wordt is niet groot. Velen die gaarne der waarheid hulde doen en gerust huu meening durven zeggen, hadden vrij wat meer verwacht. Een recht van f4Va op LUI) K. G, leder kan w< 1 eenig, doch volstrekt geen overwegend be zwaar opleveren en zal onze toenemende export zoo goed a's niets in den weg staan. Ieder andere, zelfs een geringe prijsverhoo- ging die het artikel op de wereldmarkt bekomt, is meestal van heel wat drukken der aard en men berust erin zonder jeremiades te slaken en aan den ontluiken den export,handel te wanhopen. Daarenboven wordt het recht op leder geheel of grootendeels gecompenseerd door een hooger tarief op schoenen n 1. een van 10% zoodat ook voor deze industrie het wetsontwerp Volkomen getrouw blijft aan het princiep Versterking van 's Rijks inkomsten naast bevordering van nationalen arbeid. Er is dus o. i. voor de schoenindustrie geen of weinig reden tot klagen, ja eerder stof tot tevredenheid, wijl de Regeering, zooveel in haar vermogen was, en het met recht en billijkheid strookte, aan de wen schen der fabrikanten heeft voldaan. Een a.geheele bevrediging onzer wenschen schijut vooral op handelsgebied, in dit ondermaansche nu eenmaal onmogelijk te zijn. Verstandig en tevens billijk is het daarom dankbaar het goede te aanvaarden en niet het onderste uit de kan te willen hebben, ware het alleen uit vrees dat ook alsdan het deksel wel eens op den neus kon vallen. Het Spijt onk at nu reeds gesproken wordt van protesten uitlokken. Hierdoor zijn wij het streven der Regeering, die met zooveel zorg e i nauwgezetheid dit wetsont werp heeft voorbereid, niet bevordelijk. Door onze zoo goed als geheel ongemoti veerde ontevredenheid bii.dei. wij slechts koorden aan de zweep der tegenpartij, die niet nalaten zal ons hiermede in dagen van strijd fiksche slagen toe te dienen. Zeker ieder mag, ja snoet opkomen daar, waar hij meent in zijn goed recht benadeeld i houden in het zuiden van Limburg, wer- waarlu men zich den 18 n Juni a.s. begeven zal. Nadat door den Voorzitter nog was medegedeeld, dat de Districts-schoolopzicner op de najaarsvergadering de H Kollewijnsche Spelling' zou behandelen, en de verkiezing van een nieuw Bestuur wegens het reeds ver gevorderde uur tot e<m volgende keer verdaagd zon worden, werd de vergaderi g op gebruikelijke wijze gesloten. In 't water gevallen. Maandugnamiddag had een lachwekkend ongeval, dat echter wel ernstiger gevolgen had kunnen hebben, alhier plaats. Mejuffrouw C. T. zou vermoedellijk ter versterking van den oever der spoorsloot in de St. Antonius- parochie, deze uit de waterlijn wat ophalen, mogelijk ook wel om hare eenden wat zuiver water te verschaffen, toen zij plotse ling haar even wicht verloor en daardoor een bad nam in het kille nat, zoodat zij aheen nog met het hoofd boven water kwamhaar echtgenoot daar getuige van wist door het uitbrengen, van klanken en maken van gebaren de aandacht der huisgenooten te trekken, die met vereende krachten moeaer op het droge wisten Ie hrer.gen. Met het oog op de corpulentie der juffrouw zou het voor haar inoeielijk zijn geweest zichzelf te redd'it door tegen de stijle taluds op te klauteren. „Viciueuux Hollniiduis." Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben aan de tramwegmaatschappij Vici- neaux hollaudais'' by wijze van proef ver gunning verleend om als brandstol in plaat» van cokes steenkolen te gebruiken op de locomotief no. 9, op de lijn 's-Bosch- Heusden-Waal wijk-Tilburg. Men deelt mede, dat met ingang van 1 Mei de loop der traras zoo geregeld wordt, dat liet dikwijls zoo lastige overstappen aan de remise te Drunen voor de reizigers naar de richting 's- Bosch ophoudt. Vooral bij avond en ongunstig weer zou zulk een regeling eene groote verbetering zijn. Statistiek. Volgens de statistiek is het gemiddelde sterftecijfer per 1U 0 0 inwoners over de laatste 5 jaren voor Heusden zeer ongunstig geweest, zooals büjko.u zal uit de volgende opgaven Sterfgevallen per J 00U inwoners (gemid deld). Vetn Heusden Bokhoven Oudheusden Vlijmen Nieuwkuijk Baardwijk Dron gelen Werkendam Heesbeen (Eethen) 14.96. WAALWIJK, 16 Maan 1904 Uc tariefwet. Men schrijft uit Waalwijk d. d. Maart 1904 aan de Tijd. te worden doch waar aan onze eiscben tame lijk wel "oldaan is, beseffe men, dat naast rechten ook plichten bestaan en deze laatste gebieden ons de Regecring in het onderhavige 'e steunen. Neen, dus niet de schoenfabrikanten heb ben reden tot klagen en deze doen het dan ook niet, maar wel de leerlooiers zouden lrer recht van spreken hebben, want wat geeft hun een luttele 3<>/0 Al* de lcerfabrikanten op een bezadigde manier hun bezwaren onder het oog der Regeeriug brengen, zal zich daarover ook geen enkel weldeukend geïnteresseerde ver wonderen. Het is der op, ositie niet te doen het klein inkomend recht van de baan te keeren, maar oin strijd te voeren voor haar zoogenaamd beginsel en daaraan moet lies worden opgeofferd en men bedenkt niet de gevolgen, welke uit dezen onyerant. woordelijken strijd kunnen geboren worden. Invoerrechten op Leder. Maandagavond hield de Afd. Waalwijk, Baardwijk en Besoijen van den Algemeene Nederlandsche Bond van schoenfabrikanten eene vergadering. Onderwerp was: Invoer rechten op leder. Ofschoon werd erkend, dat de Minister in zijn ontwerp zeer veel rekening had gehouden met de belangen d r schoen-industrie, was men toch eenparig van oordeel, nogmaals pogingen te moeten aanwenden, om het overleer geheel vrij te krijgen, daar elk recht op overleer voor den meer en meer toenemenden export, nadeclig is. Besloten werd het Boudsbe stuur te verzoeken, hiervoor de noodige stappen te doen. Onderwijzersvergadering. Gisteren namiddag hielden de onderwijzers uit het arrondissement Waalwijk hunne eerste vergadering van dit jaar op Musis Sacrum. De beide heeren schoolopzieners, benevens een vijftigtal ouderwijzers waren ter vergadering verschenen. Bij den aanvang der vergadering richtte de Voorzitter eenige hartelijke welkomstwoorden tot den nieuwen Arrondissemeiits-schoolopziener, Mr. v. d Clooster, baron van Sloet tot Everloo, we'ke door dezen beantwoord werden. De notulen der vorige vergadering werden daarop voorgelezen en onveranderd goedge keurd. Daarna hield de heer Keemink uit Sprang eene lezing over: //Het eerste en tweede leerjaar" volgens De Raaf en con centratie", welke punt uitmuntend behandeld werd en eene vruchtbare discussie uitlokte. Het Reglement, zooals dit door het Bestuur gewijzigd was, werd voorgelezen, besproken, op enkele punten nog verauderd en ten slotte met algemeene stemmen goedgekeurd. Verder werd besloten de feest vergadering te Baardwijk. Verleden Maandagavood hield de St. Clemens Vcreeoiging toi ouderlingen steun van R. K. Werklieden ten tijde van ;iekte en Ongevallen" hare eerste jaarlijksche vergadering. Deze werd geopend door den Voorzitter K. van Leent, die na een hartelijk welkom aan de leden, zijue vreugde uitsprak over den goeden afloop van dit eerste jaar. De vereenigiug telde 113 leden, 23 donateurs en begunstigers. Slechts aan 19 leden was uitkeering geschied en dit gedurende korten tijd. Hij dankte de donateuis voor denver- leenden steun en bleef de vereenigiug io hun guntt en Godes bescherming aanbevelen. Nadat de notulen door den Secretaris W. Wolvers waren voorgelezeu. werd het verslag van den penningmeester B. van Brunschot uitgebracht. Ontvangsten. Aan contributie 531.27 Rente van dit geld 2.85 Van Donateurs en Begunstigers 166.65 Rente van dit geld 2.11 Totaal der Ontvangsten Uitgaven. Aan uitkeeringen Aan dokieis Aan drukwerk Totaal der Uitgaven Afrekening. Totaal inkomsten Totaal uitgaven Batig Saldo ff 565.48 Hierna werden enkele voorstellen gedaaa als tot het aanvragen van Koninklijke goed keuring enz. De Weleerw. Heer Franssen, die hierop het woo d ontving, deed het voorstel aan de leden van het londs kosteloos geneeskundige behandeling te verzekeren. ZEerw. had reeds met beide dokters een overeenkomst getroffen. De leden behoefden slechts één cent per week bij te dragen door het fonds werd het ontbrekende aangevuld. Hel fonds zon n 1. één gulden per lid jrarlijks voor de ge neeskundige hulp uitkeeren. Met warm applaus werd dit voorstel begroet en met algemeene stemmen aangenomen. Na nog eenige besprekingen werd deze eerste algemeene vergadering door den Voor zitter gesloten, terwijl den leden een volledig verslag werd aangeboden. Besoijen 12 Maait. Heden werdt alhier, ten raadhuize aangifte gedaan van de geb. van een jonge dochter van Jak. v. d. Z. en Jud. T. en wel juist op den dag dat ze voor één jaar in het huwelijk traden; als eeue bijzonderheid mag gemeld, dat bij de aan gifte tegenwoordig was de vader van het kind grootvader en overgrootvader. Besoijen. Uit het bericht voorkomende in het nummer van de Echo van 13 dezer zou men kunnen afleiden, als zouden er uit onze

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 2