Nummer 27 Zondag 3 April 1904. Tweede Blad. 27e Jaargang. Gemengd Menws. Rusland en Japan. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws NIEUWS UIT KAATSHEUVEL MAA GEL WERK. SNEEUWSTORM. UITVOERINGEN. Lezing uitgesteld. <i i ■i»<gvn-.T.T*-OTonr(T -.-.TiTim i win i nj- pj» WAALWIJK. Door de Liedertafel „Oefening en Ver maak" zal op hare zaal Maandag 2e Paasohdag ten 12 uur worden uitgeroerd: Hymme la Nuit Rillé. Tanhauaer Wagner. Frülingsnetis Goldmark. Sauls Lierzang Gevaert. Het gerechtbij Chongjoeenile gevolgen. Van veel beteekenis is de botsing bij Chongjoe, Zondag 11 niet geweest. Ouder „Telegrammen" gaven we ins ons vorig nummer een vrij uitvoerig overzicht van het treffen, dat in zoover van belang is, dat twee dingen er uit blijken en wel in de eerste plaats de meerdere voeling die de beide legermachten krijgen, waaruit gedistileerd kan worden, dat veldslagen van meer in grijpend gevolg in de naaste toekomst liggen en ten tweede dat de gevechtswaarde van de Japansche ruiterij niet bijzonder hoog staat, daar zij niet zelfstandig durft optreden tegen de fameuze kozakken, maar ageert onder bescherming van infanterie. Nader werd neg gemeld, dat de Russen zes sot nies sterk waren, d. i. 900 man. Vol geus Russische lezing verloren de Japanners 25 dooien en 50 gewonden. De toestand op en om het terrein van dezer strijd en in 't algemeen in het noor den van Korea, moet zeer bedenkelijk zijn De Tongkahs zijn openlijk Russisch gezind zij vei klaren dat binnenkort al hun partij gangers een bijzonder onderscheidingsteeken zullen dragen en dat zij alle vrecmdelingf n of Chtistenen die dit teeken niet dragen, ont het leven zullen brengeD. Tc Seoul zelf is de toestand eveneens ernstig de inwoners verkoopen hun kleeren om zich levensmiddelen te verschaffen. Uit Nioetchwang. Zooals gemeld is, hebben de Engelsche en Amerikaansche consulaire vertegenwoordigers bedenking geopperd tegen den staat van beleg afgekondigd in Nioetchwang. Volgens hun bewering is dit als een soort uitdaging op te vatten van Rusland aan de onzijdige mo gendheden en vooral aan China; Rusland toch heeft het bevel gegeven aan de Engel- sche en Amerikaansche kanoneerbooten om de haven te verlaten. Inmiddels hebben beider zaakgelastigden zich gehouden alsof de afgekondigde staat van bele in Nioetchwang door Alexejef niet voor hen bestemd was en zij hebben zich zoo verwonderd mogelijk aangetteld, toen men hun meedeelde, dat de consulaire jurisdictie was ingetrokken. IntusSchen hebben de autoriteiten uit beleefdheid en wellicht ook uit vrees voor de gevolgen, wanneer Engeland en de Ver. Stateu eens ernstig protesteerden, de betreffende maatregelen niet in al hunne strengheid toegepast. Admiraal Skridlpf, de bevelhebber van de Russische Zwarte-Zee-vloot, is benoemd tot vlootvoogd over de gezamenlijke Rus sische eskaders in de Oost-Zee en Middel- landsche Zee. Dat wil natuurlijk zeggen dat hij bevel zal voeren over de oorlogsvloot die in het begin van den zomer naar de algemeene verwachting, naar Oost-Azië zal gaan. Het Militar-Wocheublatt geeft, op grond vau de nieuwste opgaven, het volgende overzicht van Japan's sterkte te land. Het actieve leger telt 143,000 geweren, 9500 sabels en 702 kanonnen, het is in gedeeld in 13 divisies garde en 1ste lot 12de regiment linie-troepen van 12 ba taljons, 3 eskadrons, (6 bij de 7de devisie 9) batterijen elk met de daarbij behoorende speciale wapens. Daarbij komen als op zich zelf staande afdeelingen twee cavalerie-bri- gades van 8 escadrons elk en twee brigades veld-artillerie van 18 batterijen elk. Het reserve-leger is ongeveer 80,000 man sterk, wahruit 13 gemengde brigades van zes bataljons, een eskadron en batterij elk gevormd kunnen worden. Het nationale leger dat bestemd is voor de verdediging van het eigen land, omvat 130,000 man. Dan zijn er nog 35,500 aanvullingstroepen, die in 52 bataljons, 17 eskadrons, 19 batterijen en speciale wapens zijn ingedeeld. De St. Petersburgsche correspondent van de Figaro vermeldt een hardnekkig gerucht volgens hetwelk Rusland in een ander gevecht ten Z. van Tsjung-dzjoe een kleinen tegenslag zouden hebben ondervonden. Een Japansche overmacht zou een Russische voorhoede verrast en haar luchtschippers materiaal buit gemaakt hebben. Zeker is vocvt de correspondent er bij, dat Dinsdag nieuw materiaal uit Peteisburg verzonden zal worden. Dit bericht is voorshands het eenige nieuws van het oorlogsterrein. Maar het is nog niet uit een andere, vertrouwbaarder bron bevestigd. Atjeh. De correspondent van de N. R. Ct. seint uit Batavia d- d. 1 April Bij een klewangaanva! in Seunagan werden gewond kapitein Campioni, 15 minderen en 20 dwangarbeiders. De vijand liet 54 doo- den achter. Drankwetsontvrerp. Aan de negen afgevaardigden van Am sterdam ter Tweede Kamer zijn verzonden de lijsten, voorzien van zeventigduizend laudteekeningen van personen die protest teekenden tegen het ingediende drankwets ontwerp. Het aantal handteekeningen van geheel Nederland bedraagt tweehonderdvijftigdui zend. (N. v. d. D.) Benoemd. Wij vernemen, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd te benoemen tot officier in de Orde van Oranje-Nassau prof. Oscar Pyffe- roen. Deze Gentsche hoogleeraar heeft zich steeds bijzonder geïnteresseerd voor de be- angen van den Handeldrijvenden Midden stand. Ook voor Nederland heeft hij zich verdienstelijk gemaakt door zijn rapport, uitgebracht aan het Belgisch ministerie van arbeid en nijverheid, en vervat in een flink boekdeel: La petite bourgeoisie aux Pays- ,s. (De Tijd.) Opleiding tot Officier. Uit zeer betrouwbare bron verneemt de Tel. dat, met het oog op den steeds afne- menden toeloop van jongelieden die bij marine of leger beroepsofficier willen worden bij de toelatingsexamens voor Willemsoord, Alkmaar en Breda voortaan minder strenge eischen zullen worden gesteld. Een groote vereenvoudiging ook de oplei ding door het aantal studiejaren te vermin deren en de hoogere wetenschappelijke op leiding tot, enkelen te bepalen, (die dan aan hoogere krijgsschool, binnen- en buitenland- sche hoogescholen en universiteiten moet geschieden), schijnt ook wel overwogen te worden, doch af te stuiten up verzet in toon gevende militaire kringen. Suikersmokkeleu. Levendiger dan ooit bloeit thans de smokkelarij in suiker langs de Belgische grenzen. En geen wonder waarlyk 1 Het verschil toch in prijs van een kilo suiker op ver scheidene Noord-Brabantsche en Belgische grensdorpen bedraagt ongeveer 80 cent. Eu als men nu bedenkt, op hoe uitgebreide schaal in vroegere jaren zout gesmokkeld werd, terwijl daarvan het verschil in prijs per ki'o ongeveer slechts 1 ceut bedroeg, dan kan men zich wel eenig denkbeeld vormen van de hoeveelheid suiker, die te genwoordig ons land clandestien wordt bin nengevoerd. Toch ligt het niet hieraaD, dat de fiscus geen strenge maatregelen neemt, om de smokkelarij tegen te gaan. Eerst werden tot groot ongerief van velen de eerste en de tweede linie ook wat de suiker betreft, onder peil gesteld. Op vele dorpen werd vervolgens het aantal kommiezen verdub beld. Daarna vrrscheen namens den Mi nister van Financiën een schrijven aan de Burgemeesters, waarin kennis werd gegeven, dat aan allen, die bevoegd zijn om een proces-verbaal op te maken, een premie wordt uitgekeerd, als zij een aanhaling van suiker doen of daaraan medewerken. Die premie bedraagt 25 cents per kilo, doch hoogstens f 5 mits de aanhaling geschiede des nachts en op de heerbaan en de hoe veelheid aangehaalde suiker meer dan 8 kilo beloopt. Voor de gemeenten, in de nabijheid van Baarle-Nassau gelegen, is weer een nieuwe maatregel genomen. Op verzoek nl. van den Inspecteur van Belastingen is daar door de Burgemeesters een waarschuwing uitgevaardigd, dat het te beginnen met den len April jl., verboden is, suiker te halen te Baarle-Nassau zonder gelei—billet, on verschillig van welke hoeveelheid. Door dezen maatregel wil men een einde maken aan het halen van suiker per kilo te Baarle- Nassau, in welke plaats de suiker onver- accijned wordt binnengevoerd. Hofbericht. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zullen de reis naar Italië maken over Bazel en na drie weken verblijf naar Ne derland terugkeereu, zoodat de koninklijke familie tegen 23 April terugverwacht kan worden. Groote manoeuvres. Onder leiding van den generaal.raaj. A. Jl Prins, commt. der tweede div. inf., zullen de groote manoeuvres worden gehouden van 7 tot 12 September in het oosten van Noordbrabant en in het noorden van Lim burg. WAALWIJK, 2 April 1904 Verplaatst. Wachtmeester van Noort, wordt als zoo danig overgeplaatst ran hier naar Gemert. De aangekondigde lezing met lichtbeelden over Palestina den 2e Paaschdag door notaris van de Moortele op de Si. Paulusznal te honden, zal NIET DOORGAAN. Een belangrijke beslissing De volgende zaak diende Donderdag 24 Maart voor den kantonrechter alhier. Een huiseigenaar verkocht zijne huizen alhier aan 't rijk om op die plaats het nieuwe postkantoor te bouwen, het terrein te leveren 1 April. In die huizen woonden 2 huis houdens, in 't eene eene alleen wonende vrouw, die naar inen zegt tegen eene flinke vergoeding genegen was het huis op den bepaalden tijd te verlaten. Den andere een looiersknecht, die per week betaalt, en prompt ook naar bewezen is, werd aangezegd het huis dan en dan te verlat u, doch deze weigerde zulks, omdat volgens zijne over tuiging een half jaar te voren de huur moet worden opgezegd, tenminste aan iemand die geregeld betaalt. De huiseigenaar is van meening dat week- betalers, ook met de week de woning kan worden opgezegd. Toen genoemde huurder nu weigerde het huis op den bepaalden datum te verlaten, is de zaak door den verhuurder voor 't kantongerecht gebracht. In deze zaak zal alleen uitspraak doen het plaatselijk gebruik. Te dien einde werden door den verhuurder 5 getuigen op geroepen. Een daarvan verklaarue, dat het beslist plaatselijk gebruik was, weekhuizen met de week op te zeggen een andere on der eede, dit het plaatselijk gebiuik vordert een half jaar opzegging, de auderen ver klaarden het niet genoegzaam te weten. De kantonrechter verdaagde de zaak tot over 14 dagen. Donderdag a.s. alsdan zal de huurder een 5 tal getuigen voorbrengen, die verklaren dat het wel degelijk plaatselijk gebruik is met een half jaar de huur op te zeggen. De eindbeslissing wordt hier met spanning tegemoet gezien. Puasch Etalage. Wij vestigen de aandacht van het publiek op achterstaande advertentie, betreffende de paa6ch-etalage bij de Erven J. v. d. Sanden. Deze week bezichtigden w'j derzelve en we moeten volmondig zeggen, eene dergelijke keu rige etalage, met de welgekozen versieringen zagen we zelden 't was een aanlokkelijk gezicht dat frissche vleesch, sommige hammetjes enz. netjes godecoreerd tusschen dat groen en bloe men, die firma heeft eer van haar werk en we durven haar gerust verzekeren dat zij er ook succes van zal hebben, nl.in den vorm van groo- ten omzet van hare fij ne vleeschwaren. Politie zaken. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is door de politie tegen een persoon pro ces-verbaal opgemaakt wegens dronkenschap en verzet tegen de politie. Rechtszaken. Donderdag stond voor de Arrondissements- Rechtbank te 's Bosch terecht, A. v. D. 24 jaar, arbeider geboren en wonende te Ilank, gemeente Dutsen, beklaagd dat hij op 3 Januari 1904 te Hank, gemeente Dussen, Maarten lp pel, opzettelijk met een mes of ander scherp voorwerp gestoken, geslagen of gesneden en hevig bloedend verwoud heeft. Twee getuigen werden gehoord. Beklaagde bekende het hem ten laste ge legde. Het O. M. waargenomen door den substituut officier Mr. Vos de Wael eisohte met het oog op het ernstige der mishan deling vier maanden gevangenisstraf. BESOIJEN, 1 April. Volgens koninklijk besluit van 2 Maart is aan H. L. Both, Theol.—student ontheffing van den werke lijken dienst verleend tot 9 Maart 1905. In aansluiting aan de bestaande Bakkersvereenigitig te Waalwijk hebben ook hief de bakkers vau af Maandag de prijs van het Roggebrood met een eeut verlaagd. Donderdagavond, nadat in de kerk de H, zegen gegeven was, verspreidden zich de kerkbezoekers om ecu kijkje te gaan nemen bij de slagers. De varkens, zoowel als de pracht—exem plaren van het runder— ras, vooral die van den heer L. van Delft, deden velen water tanden en het verlangen opkomen, dat het maar spoedig Zondagmorgen mocht zijn om den vischeu oliesmaak der laatste dagen door een stukje van al dat heerlijks te verdrijven. DUUNEN. De vereeuigiug van schoenfabri. kanten, heeft eeDigen tijd göleden een partij chroomleder rechtstreeks uit Amerika ontvangen, en dat is zoogoedbevallen dat erdirect eene 2de bestelling op volgde. Deze 2de bestel ling ia deze week gearriveerd, zeer ter voldoe, ning van alle leden, zoodat zonder twijfel de 3de spoedig zal volgen. Wij hopen en vertrouwen ook dat zij door deze gezamentlijke inkoopen de voordeelen zulleu genieten, om daardoor des te beter de concur- ïentie het hoofd te kunnen bieden, waut niettei genstaande de stijging van bijna alle artikelen benoodigd voor de schoenmakerij, zijnde prijzen die men van het schoenwerk kan maken, nog ver van rooskleurig te noemen. De omzet is tegenwoordig goed te noemen,'t gaat vlug, eu daarom zijn er ook weder eukele knechts die verhoogiug kregen van werkloon en vele die met Vastenavond weder een huurpenning hebben ontvangen. Wij gunnen die verbetering aan de werklieden gaarne, wanneer later soms de pa troon niet de lijdende persoon is. Wanneer alles vlug en goed van de baud gaat behoeft men niet zoozeer te vreezen, maar 't kan verkeeren, ze zouden nog wel eens een blaadje kunnen omslaan DUSSEN, 31 Maart. Op uitnoodiging van den heer burgemeester hield de heer iiuiziuga, in 't hotel Heessels alhier, Dinsdagavond zijn aangekondigde lezing over coöperatie, welke veel belaugstelling ondervond Na een alge meene beschouwing, hoe het landbouwbedrijf in de vorige eeuw meer en meer vooruitging, zette spreker uiteen, op welk verschillend gebied coöperatie nuttig en noodig was in 't landbouw bedrijf. Respectievelijk kwamen ter sprake boerenleenbank, fokkerij, zuivelfabriek, 't ne men van voederproeveu, melkwedstrijden, veei en paardeafondsen, verkoop vau kalveren, ex- portslagerij 't ontwateren van land, aankoop van werktuigen, hulpmest, zaaizaad, krachtvoer enz. Landbouwonderwijs in hoefbeslag, vee- en paardenkennis, kennis van grondbewerking en meststoffen, enz. Aan 't slot werd een overzicht gegeven van de in ons land reeds bestaande vereenigingen coöperatief werkzaam en de wensch geuit, dai ook hier spoedig een dergelijke vereeuigiug zou opgericht worden. VRIJHOEVEN—CAPPEL, 1 April 1904 Gedurende de maand Maart is op het hulp kantoor der posterijen alhiei ingelegd f 544.28 en terugbetaald 1 2129. CAPELLE, 1 April. Op de voorjaarsvee markt, welke Donderdag j.l. heeft plaatsge had, waren 45 koeieu er. 50 varkens aange bracht. Er was heel wat meer vee aangebracht dan bij <!e najaarsmarkt. Hoewel de markt druk bezocht was, ging het vee toch niet vlug van de band. WASPIK, 31 Maart 1904. Heden had alhier een ongeval plaats, dat leclijke gevolgen na zich had kunnen sleepen. Terwijl de expediteur H. J. Zijlmans en zijn zoon met een volgeladen wagen op een draf naar huis reed brak plotseling de as van de voorste wielen. Hierdoor verschrok het paard, eu zette het op een loopen met den wagen achter zich. Door den schok tuimelt Z. voorover vau den wagen en krijgt een der raderen even over zijn been. Op deu wagen gaat alles aan het rollen, tot schrik van den zoon. Het paard wordt evenwel tot staan gebracht. Thans bleek het gelukkig dat Z. niet erg gekneusd was, zoodal hij zijn weg naar huis kou vervolgen evenwel was er nogal schade berokkend aan de goederen op den wagen. DUSSEN. De dezer dagen gehouden colletie voor OranjeNassau oord heeft opgebracht de som van f 25. RAAMSDONKSVEER, 1 April, Het door Notaris Scholtens in het café P- Heeren finale ve kochte bierhuis is gemijnd op f 1315 De inzetsom bedroeg f 1300 Naar wij vernemen is de bouw van een Liefdegesiicht met bijzondere R. K. school voor meisjes te Raamsdonk, voor eenigen tijd uitgesteld. HEUSDEN. De uitslag vau de j.l. Don derdag gehoud.n hengs'.enkeuring is als volgt. Aangevoerd 13, buiten mededinging „Diamant uit Raamsdonk. Ie prijs f 350 „Martin" gestationeerd in de Biesbosch 2e f300 „Frans IVM gebr. Oerlemans v. d. Schans Dro gelen. 3e f200 Freibütte B. Dekker Sletuwijk. 4e f 150 „Hairas II" Honcoop Heusden. 5e f 150 „Vader YVittekin" A. Straver Wz. B Broek. voorzien tegen 't Paaschfeest; omgeven van groen en bloemen was het een lust om de fijne waar te zien. Vooral muntte de Etalage uit van den Heer C.Wagemakers die in eeu woord prachtig was, wr.arom dan ook vele nieuws gierigen dien avond een kijkje gingeu nemen LOONOPZAND 3i Maart. Het veertig jarig bestaan der „Sophias Vcrteniging" alhier zal o[> waardige grootsche wijze herdacht worden, het a. s. festival op5 Juni a.s. onder vindt hier alle sympathie. Het feest comi bestaat uil het hoo.dbcstuur de heeren J.F. H. van der Meeren, Voorzitter, J. B. F. van den Heuvel, ondervoo'zitler, C. A. P. Hornman le secretaris, J. M. Braads 2e Secretaris, J. S. Basicrs, penningmeester, A. Pijnenburg, Joz. J. Schoenmakers, Jac. Vera en J L. Vermeer, commissarissen met het bestuurder feestvierende Verecniging, terwijl de Hoog welgeboren heer Jhr. Mr. E. J. B. J. M. Verheijen, heer van Loonopzand en rechter in het kanton Waalwijk welwillend het E re - voorzitterschap heeft aanvaard. Er niets goed met Brutaal. schijnt iu Maastricht meer veilig te zijn. jaar geleden zijn dat een lading beerstolfen •Sf* ■JL KAATSHEUVEL, 1 April 1904. Dat onze slagers gezorgd hadden voor goede qualiteit runds en varkensvleesch was Donderdag avond zichtbaar. Elke slagerswinkel was ruin schools van het noodige zoo ongeveer Het zal een men er zelfs van door trok en wij dachten toen al op een zeer bevor - derd stadium van diefstal gekomen te zijn. Nu echter hebben ze het iets welriekender, doch tevens brutaler aangelegd. Een vijftal sjouwers hebben nl. eeu voerman met diens wagen gehuurd en hebben door dien man een paar maal groote collecties straatkeien laten vervoeren, die bedoelde sjouwers ten nadeele der gemeente Maastricht dan 2 cent per stuk verkochten. Zoover de politic na kan gaan zijn er reeds eeu duizendtal dier keien van de gemeente aan den man gebracht, 't Begint bepaald Amerikaansch te worden diefstal van geraeentekeien met paard en wagen. Ze durven Dienstweigeraar. Zooals gemeld is, werd Adrianus Ris, die als milicien der lichting 1903 uit de ge meente Koog a/d. Zaan achterbleef, deswege door Ged. Staten van Noord-Holland vol gens art. 159 der Militiewet ingelijfd, om gedurende de eerste 5 jaar onder de wa penen te worden gehouden. Ook is gemeld, dat Ris na zijn indeeling bij de 3e comp. van het 2e bat., 7e reg. inf., alles wei gerde wat met den dienst zelfs in eenig verband staat. Aan geneeskundig onderzoek wilde lilj zich niet onderwerpen, de voor lezing der krijgsartikelen niet aanhooren, geen uniform aantrekken, noch een militair bevel opvolgen. Den 23en dezer nu is Ris iu voorloopig arrest gesteld een onderzoek heeft plaats gehad en de stukken zijn den betrokken auditeur-militair toegezonden, zoodat zijn zaak spoedig naar den krijgsraad, die dan te Haarlem zitting houdt, zal worden ver wezen. Over de beweegredenen tot zijn daad heeft deze dienstweigeraar zich lot nu toe niet rechtstreeks uitgelaten. Geen dienstweigeraar. Donderdag meldde zich bij het politie bureau te Arnhem aan een 19jarig arbeider, werkzaam bij den circus Carré te Milaan, die naar eerstgenoemde stad was gekomen om zijn militieplichten te vervullen. Hij maakte de volgende reis in drie weken, gedeeltelijk loopend, gedeeltelijk sporend. Hij liep van Milaan naar Lugano en van daar naar Bellinzoua. Vervolgens ging hij per spoor door eeu gedeelte vau Zwitserland, liep vervolgens naar Bazel en van daar naar Mannheim, Koblenz en Bohn tot hij te Keulen aankwam. De consul aldaar liet hem tot Venlo sporen, van welke plaats hij naar Arnhem is geloopen. Thans is hij per spoor naar Amsterdam gezonden om daar zijn militiedienst te vervullen. Beer Waarachtig, hij is het iu hoogst eigen persoon Maar kerel, wat kom jij in Parijs doen? De aangesprokene, die juist zeer behaaglijk en wijdbeens langs de drukke boulevards slen terde, staarde eerst verbluft den spreker aan, om dan met dreunende stem te roepen Wachtenberg Ben jij betNu wordt bet pas goed bij de „Parlez-vous," dat wil zeggen, als jij die kerels verstaat. Wachtenberg lachte hartelijk. Jij verstaat natuurlijk geen schijntje Fransch, Beer Geen schijntje 1 Pardon, ik spreek com - me de l'eaumaar geloof jij wel, dat die ke rels hun eigen taal verstaan En dan be ginnen zijzelf en het gaat als gesmeerd. „Doucement, doncement," zeg, ik dan, maar het ratelt verder als een klok, tot de veer afgeloopen is. Zoo, zoo. Maar zeg me nu eens, wat

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 5