Nummer 37. Zondag 8 Mei 1904. i Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. AM TO ON T IEL EN, Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Bekendmaking1. Katholieke sociale actie, Uitgever: IA' D V 81B JËELE1S. WAALWIJK. Memorie van toelichting. 2. Middelen. ff <ii ennoimiBP SvSüKiï en Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. o. ibonne in entsprijs per 3 maanden f 0.' Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advert entiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegoten, worden 2ma»l berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. De Kamer van Koophandel en fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het verslag over 1903. Heeren Industriëelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk aan den voorzitter in te zenden. Be Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunneu ver oorzaken. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk, brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Antonius deo Teuling te Rot terdam otn vergunning tot het oprichten eener brood bakkerij op een perceel, kadastraal bekend in Sectia C, No. 2161. Op Zaterdag den V Mei 1904, des voormiddags te elf uren, zal op het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en doze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kannen gedurende drie dogen, vóór het bovenge - melde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrif turen. Waalwilk, den 23 April 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgeroeesrer, K. DE VAN DER SCHUEREN. Do Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Het „Hoe lang nog* in ons nummer van 20 December 1.1. is thans beantwoord. Die. vraag stelden we intertijd naar aanleiding van onze artikelen van 14 en 17 Mei, waarin het plan van organisatie, door Mr. Aalberse in 't no. van 2 Mei in 't Kalh. Soo. Weekblad, werd besproken en welks uitvoering wij zoo gaarne spoedig zagen. En al werden ons confidentieel als ant woord op die artikelen eenige verblijdende aededeelingen gedaan, die ons toen reeda een vast vertrouwen op een uitgebreid en rast georganiseerd sociaal leven iu de toe komst gaven, thans kunnen we ook onze lezers in kennis stellen met het grootsche plan van organisatie door onae eminente voor mannen op katholiek sociaal gebied, onder hooge goedkeuring van het doorluchtig episcopaat, na een stoer werken van ruim een jaar aan 't katholieke volk van Neder land als een breedomlijnd plan aaugebodeu. Wij verheugen ons hierover ten zeerste en zullen onzen lezers daarom zooveel mo gelijk daarmede op de hoogte stellen. De ons toegezonden brochure Algemeene statuten, diocesane en plaatselijke reglementen voor de katholieke sociale actiebevat Algemeene statuten „Katholieke sociale actie verder een diocesaan reglement en plaatselijk reglement en eene memorie van toelichting. De ruimte in ons blad laat niet toe, dit alles in zijn geheel ineens te gevenwe «uilen ons daarom voor heden bepalen tot het 1 aten volgen van de memorie van toe lichting, waaruit voor eenieder duidelijk worden,' doel, middelen, organisatie, geld middelen, samenwerking enz., waardowr men dus een ruime blik krijgt in deze heerlijke organisatie, die een suceesvol stuk werk zal worden voor onze katholieke zaak. Wij stellen ons echter voor op deze zaak spoedig terug te komen, om een en auder in den breede te bespreken en de goede werking, die wij ons daarvan voorstellen, eens wat naderbij te beschouwen. Alvorens deze memorie van toelichting te laten volgen, geven we hier de ontvangst weer, die Mr. Aalberse, „de organisatie van de katholieke sociale actie" in zijn weekblad van heden bereid. Reeds meermalen, helaas, verscheen het Katholiek Sociaal Weekblad in rouw. Thans was er wel aanleiding, om in feest dos uit te komen. Dit nummer berat de door het Doorluchtig Episcopaat goedgekeurde Statuten en Reglementen voor de algemeene or ganisatie der Katholieke. Sociale Actie, met bijgevoegde Memorie van Toe lichting. Juist een vol jaar ia aan de samenstelling dezer Statuten an Reglementen door velen gearbeid. Van alle zijden is de zaak bezien. ManneD van allo rangen en standen aijn verschillende malen bijeengekomen, om ze te bespreken en ten leste vast te stellen. Priesters en leeken, fabrikanten en werk lieden, vertegenwoordigers van Boerenstand en Handeld"ijvendeii Middelstand, hoofdbe stuursleden veler vereomgiuge», journalisten en sociologen, zij allen hebben meegewerkt om het groote geheel tot stand te brengen En al had de een er nu dit, en de ander er wel dat, gaarne nog in opgenomen of gewijzigd gezien, het eindresultaat is gaweest, dat allen ten slotte zich met deze ontwerpen, die de groole lijnen aan geven, waarbinnen zich de actie gelei d e- lijk breeder ontplooien zal, toch konden vereenigen. Ontwerpen want eer zij van ontwerpen Statuten en Reglementen konden worden, 't was van den aanvang door ons met na druk betoogd, diende eerst de goedk-uring gevraagd en verkregen van Hen, die de H. Geest over ons heeft gesteld. Thans is die Goedkeuring verkregen. Mei dankbare vreugde mogen wij het werk van twaalf volle maanden nu publiceeren, publiceereu de Statuten en Regle menten voor de Katholieke So cial e A c t i e. Het Voorloopig Comité voor de Katholieke Sociale Actie", waarvan in art. 1 van het Stichtingsreglement wordt gesproken, zal Maandag 16 Mei a. s. te Utrecht wor den geconstitueerd, om daarna onmiddellijk zijn taak op te vatten. Mogen allen, die steunen kunnen, hun steun ook verleencn, wanneer dat Stiohtings- coinitë een oproep doen zal tot alle Katho lieken van Nederland. Dan zal dit werk, door eendrachtige sa menwerking tot stand gekomen, gezegend door onze Bisschoppen, inderdaad een zegen kunnen worden voor geheel het Katholieke Nederland. Mr. P. J. M Aalberse. Wij onderschrijven dezen juichtoon van een der besten onzer katholieke voormannen, volkomen, en wij zien iu deze organisatie een groot belang ook voor onze streek, vooral nu, wij mogen noch kunnen het ontkennen, nu het socialisme hier onder onze werklieden reeds eenige hoewel nog weinige aanhangers, ja zelfs ware propagandisten heeft gevonden, die meer en meer zelfs iu 't publiek optreden, en hunne bladen en vlugschriften verspreiden. 1. Boel. Boel is: te komen tot een organisatie van de propaganda voor de Katholieke Sociale Actie. Einddoel is de praciische activiteit der Katholieken op Sociaal gebied te vergrooten en te versterkan. Deze eigenlijke activiteit blijtt bij de bestaande en op te richten vereeni- gingen j zoo de vakactie, bij de \akveree- nigiügeu, de lietdad'gheid bij de chari tatieve vereeuigingen, de woningbouw, bij de arbeiders- of speciaal daartoe op te richten vereenigingen drankbestrijding bij Kruisverbond, St. Paulus-vereenigiug enz. de Middenstandsbewegiug bij de Hanze landbouwbelangen bij de Boerenbond,- jeugdige personen bij de Patronaten, enz. enz. De autonomie aller bestaande en op te richten vereenigiHgen blijft dus ongeschon den. De nieuwe organisatie moet eohter wordeu 't groote vliegwiel, hetwelk maakt dat de geheele machinerie, al die afzonderlijke ra dertjes, goed loopen, wat vlugger hier, wat langzamer misschien daar, regelmatig en deugdelijk overal. Goed weten wat gedaan moet en kan worden, en hoe het gedaan moet worden, dat is 't eerste vereischte van deugdelijke Sociale Actie. Dat weten te bevorderen, tot dat deug delijk practiscli werken aan te sporen en aan te vuren, ziedaar het doel, dat de Comité's voor de Katholieke Sociale Actie zich moeten voorstellen. Vandaar dat aanstonds drie dingen op den voorgrond treden; f a. de oprichting van een Bibliotheek. b. het uitgeven van zeer goedkoope (2 cents) vliegende blaadjes. c. het gesproken woord. Deze drie dingen zijn op zich zelf dui delijk en behoeven slechts weinig toelichting Ad. lm. De Bibliotheek is vooral noodig yoor Adviseurs, sprekers en bestuurders van verschillende vereenigingen. Den meesten komt 't te duur uit, zich zelf een behoor lijken boekenschat aan te schaffen. Toch moet een eenigszins diepergaar-.de bestu dering van de sociale vraagstukken voor al deze. personen dringend noodzakelijk heoten. Niels gevaarlijker dan een raadsman of leider, die niet voldoende op de hoogte is van de zakeD, welke hij advis;eren ol leiden moet. Ook Voor de sprekers zal deze Bibliotheek van ontzaglijk nut zijn. Te meer omdat zij er niet alleen boeken, tijdschriften en bro chures, maar natuurlijk ook behoorlijk ge collectioneerde krantenknipsels vinden zul len. Ecnvoudigheidshalve zal de Algemeene Secretaris, althans in den aanvang, tevens 't bestuur over de. bibliotheek moeten heb ben. Ad. 2m. Aanvankelijk zal een der eerste zorgen van den Secretaris zijn het opstel len van korte vlugschriften. Bedoeld wordt hier een navolging van de bekende duilsche Sociaal-politieke en Apologetische Flugbliitter In Duitschland zijn zij de laatste jaren bij millioenen verspreid, eerst tegen lagen prijs later zelfs geheel kosteloos. Vooral ook aan deze schriftelijke actie is het te danken, dat in Duitschland de Katholieke werkman zoolang voor den verderfelijken invloed der Sociaal-democratie bleef bewaard Maar evenzeer aan deae Flugbliitter ia het te danken, dat in steeds breeder kringen van het Duitsche volk gezond sociaal inzicht is ontstaan en het denkbeeld post vatte, dat ook de Katholieken voorstanders moeten zijn van goede, degelijke sociale hervormingen. Een andere taak dezer Vlugschriften zal zijn, om de werklieden met de bestaande sociale wetgeving meer bekend te maken. Steeds wordt, en voorshands zeker nietten onrechte, om meer sociale wetgeving ge roepen. Maar zeer dikwijls toch blijkt dat de arbeiders van reeds bestaande wetgeving niet voldoende weten te profiteeren. En dat dat meestal uit, alleszins te begrijpen on kunde. Op gelijke wijze zullen deze Vlugschriften moeten worden aangewend, tot bespreking der belangen van den landbouw, klein-in- dustrie en nandeldrijvenden middenstand. Deze vlugschriften, die op ongeregelde tijden verschijnen, zullen hoogtens 4 blz. (groot octavo) beslaan en voor ongeveer 2 cent verkrijgbaar worden gesteld. De aangesloten vereenigingen zullen ze voor 't halve geld kunneu krijgen, en ze des verlangd toch voor 2 cents aan hare leden verkoopen. t Is duidelijk, dat deze vereenigingen op die wijze de geringe con tributie van 5 cents per lid, hoewel uit de kas betalende, toch ongemerkt weer van de leden minstens terug-ontvangen. Dat deze Vlugschriftjes zich uitstekend leenen zullen voor colportage op straat en in vergaderingen ook, waar noodig en mogelijk, van tegenstanders behoeft nauwelijks betoog. Ad. 8m. Bij de actie van het geschreven moet die van het gesproken woord komen. Hoofddoel is, het bijstaan van sprekers door het verstrekken van boeken, het geven van wenken, het toezenden van citaten, het collectioneeren van krantenknipsels, het samenstellen van bepaalde dossiers, enz Daarbij kan komen het doen houden van openbare of besloten vergaderingeu door de Plaatselijke Comité's, terwijl het Diocesaan Comité dan hij de keuze van spreker en onderwerp behulpzaam zal kunnen zijn. Het voordeel dezer vergaderingen is, dut zij, uitgaande van het Plaatselijk Comité, tijdelijk richt tot alle leden van alle aan- g sloten vereenigingen. Men kan du9 een grooter zaal huren en de spreker heeft een grooter gehoor. Door die samenwerking zal in korten tijd met gelijk aantal sprekers een veel grooter publiek te bereiken zijn. Bij alle deze dingen blijft de zuiver poli t i e k e actie uitgesloten, Het behoeft wel niet uitgesproken, dat met deze drie punten de gansche werkkring van de Comité's voor de Katholieke Sociale Actie niet is aangegeven. Het veld, dat ter bearbeiding braak ligt, is schier onbegrensd, de werkkring dus niet minder. Toch vergete men niet, dat de actie-zelven moet blijven bij de speciale vereenigingen en alleen de inlichtingen en aansporingen komt als taak aan de Comité's. Hier ligt de grens hunner actie. Binnen dien grens is echter voor uitbrei ding der reeds genoemde onderwerpen (bibliotheek- vlugschriften- sprekers) zeker ruime plaats. Toch kwam het voorhands gewenscht voor, op deze meer bescheiden wijze te beginnen. Vooreerst uit finanoieele overwegingen: wij weten nog niet, over hoeveel geld wij zullen kunnen beschikken. Vervolgens het leek verstandig, deze, nieuwe, organisatie van het oude beslaande eerst langzaam en geleidelijk zich bij ons volk te boen inleven. Ten slotte de taak van den Algemeenen Secretaris, waar hij aanvankelijk met meestal geheel ongeoefende krachten zal moeten werken, zal toch reeds zwaar genoeg zijn. Daarom kwam het wenschelijk voor, dat aanvankelijk de kring der werkzaamheid niet verder werd uitgebreid, opdat, wanneer ten slotte, waaraan nauwelijks kin twijfeld worde dezs nieuwe organisatie levensvatbaarheid bleek te bezitten, op het oogenblik der uitbreiding er ook eenige geschoolde krach ten aanwezig zouden zijn ora een of ander onderdeel meer speciaal te behandelen. Zoo kan men zich denkeu. dat na eenige jaren onder den Secretaris zich gevormd heeft iemand, die meer speciaal voor de bibliotheek zorgt, een persoon, die bij de samenstelling van dossiers voor-, en het geven van wenken aan spri kers behulpzaam is, een persoon, die bijzonder belast is met het uitknippen en collectioneeren der kranten, enz. Zoo kan deze instelling gelijk groeien tot een groote smidse, waarin de wapens worden gesmeed voor de Katholieke strijders in den lande. 3. Organisatie. Bij het ontwerpen der noodig zijnde organisatie werd uitgegaan van deze twee beginselen, dat noodig was centralisatie van de leiding en decentralisatie van de actie. Verleidelijk was het, om bij die centra lisatie der leiding te komen tot eon cen- traal-comité voor 't gansche land. De practische voordeelen hiervan behoeven niet betoogd, maar springen in 't oog. Waar eohter de zekerheid bestond, dat dergelijke gecentraliseerde leiding niet stroo- ken zou met de wenschen van het Door luchtig Episcopaat, werd daarvan onmiddel lijk afgezien. Door deze practische daad konden de stichteis van dit werk aanstonds tooneu, dat het hun ernst was, wanneer zij zich de christelijke democratische actie alleen dachten onder volle gehoorzaamheid aan de Bisschoppen, immers in den zin der Ency clieken ïlerum Novarum en Graves de C'om- muni re. Grondslag dezer organisatie moest dan worden niet één Centraal Comité maar een vijftnl Diocesane Comité's. Deze diocesane Comité's groeien recht streeks uit de Plaatselijke Comité's, deze weer rechtstreeks uit de bestaande vereenigingen, deze W6er rechtstreeks uit het volk in al zijn geledingen, standen en rangen. Hoewel deze organisatie tot Diocesane en Plaatselijke Comité's ten onzent iets nieuws kan genoemd worden, dient toch tevens erkend, dat dit nieuwe niet veel anders is dan het cement der goede wil tot een drachtige samenwerking, het cement, dat de reeds bestaande organisatirs zal vereeni gen, en haar zoo èn te zamen èn ieder af zonderlijk sterker en krachtiger maken zal. De leiding berust derhalve in ieder Dio cees bij het Diocesaan Comité, dat recht streeks staat onder den (Aarts)Bisschop van het Diocees. Dit scheen de meest prac tische uitwerking van den wil des Pausen, dat de Bisschoppen zouden hebben de opper -leiding, ook op sociaal gebied. Te meer, omdat wel niet precies dezelfde, inaar toch- soortgelijke organisatie in Italië is tot stand gekomen op persoonlijke aansporing van Z. IT. Pat,s Leo XIII z.g. De Plaatselijke Comité's hebben een eigen, vrije werkkring. Toch zal eenheid en eenstemmigheid hier zeer gewenscht zijn, daar de hulp van het Diocesaan Co mité dan des te gemakkelijker en dus des te krachtiger kan worden verleend. Vandaar dat een concept-reglement voor de locale comité's tevens werd geconcipieard. De hoop mag hier terstond wordeu uitge sproken, dat men zich zooveel mogelijk overal van dit concept inoge bedienen. Mocht dan later wellicht blijken, dat plaat selijke gesteldheden plaatselijke afwijkingen noodig maken, dan zijn deze altijd nog aan te brengen. Voorshands echter schijnt het dringend gewenscht, dat de eenheid in de reglementen hel symbool zij van de eenheid in het streven. Daarom werd in art. 3 der Statuten alleen als uitzondering, indien wegens plaatselijke omstandigheden het niet mogelijk of wen schelijk mocht zijn, een comité uit de Vereenigingen te vormen, de mogelijkheid opengelaten een zelfstandig Comité of spe ciale plaatselijke vereeniging op te richten. Speciale waarborgen bleken hier gewenscht. Goedkeuring voor deze afwijking op dezen algemeenen regel wordt vereisc'nt èn van de plaatselijke Kerkelijke Overheid, èn van het Diocesaan Dagelijkseh Bestuur. Indien dus oprichting van een gewoon Comité mogelijk is, zal van deze uitzondering geen gebruik mogen gemaakt worden. Bij de regeling der bestuurskeuze wordv uitgegaan van de gedachte, dat er voor gezorgd moet worden, gestadig nieuw bloed erin te laten vloeien. Vandaar de bepaling, dat een bestuurslid slechts ééns kan her kozen worden. Alleen voor de Seeretarissen werd een uilzondering gemaakt. Hun taak is vooral administratief. Waar bovendien de secretaris der Diocesane Comité's kan bezoldigd worden, zou verplicht ontslag, ook al voldoet hij in alle opzichten, ook on- noodig harde economisch gevolgen kunnen hebben. De mogelijkheid van bezoldiging meen den wij te moeten openstellen. De taak van den Secretaris, die voor de correspon dentie van een geheel Bisdom moet zorgen, eischt een geheel man. Het zou te be treuren zijn, wanneer een overigens uitste kende kracht, voor deze betrekking moest bedanken enkel om finantieele redenen. Echter ia uitdrukkelijk bepaald, dat een secretaris, die bezoldigd wordt, geen be stuurslid meer is iu den gewonen zin. Hij heeft dan in de vergadering van het Bestuur slechts een adviseerende stem. Hij is dus meer ambtenaar als bestuurslid. Tegen bezoldiging van den Algemeenen Secretaris kan nog minder bezwaar bestaan. Hij zal zich geheel aan zijn taak moeten wijden, en een man van buitengewone be kwaamheid en werkkracht moeten zijn. Bij zoo groote geestelijke gaven nog teveii9 de gave der fortuin te willen eischen, kan toph werkelijk te veeleischend worden ge acht. Iu dit verband mag misschien wor den opgemerkt, dat gelijksoortige betrek kingen in Duitschland en Italië zeer ruim worden bezoldigd. 4, Samenwerking Waar voorshands hoofdzaak was liet bij eenbrengen van een bibliotheek, het op-

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 1