ummer 42 onderdag 26 Mei 1904. 27° Jaargang, Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. De Katholieke Sociale Actie, AITOOI T 1 E L E N, Bekendmaking. LANDBOUW Rusland en Japan, BUITENLAND. Frankrijk. BINNENLAND. •■■5:ass.' <->:•*.•> U I T G E V E WAALWIJS, INSPECTIE VERLOFGANGERS. KIEZERSLIJST. De Echo van het Zuiden, Waalwyksche en Langstraatselie ('maat. aaBSS£25cra«ffl»*«ssH?*OT »^4W7r!ceFUj Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A.bonneraentsprijs per 3 maanden f0.~5. Franco per po3t door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advkrticntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, g ree te letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels er. advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. De Bargemeester der gemeente Waalwi.ik maakt bekend, dat op Dinsdag 7 Juni aanstaande, de verkiezing zal plaats hebben van 3 leden der Provinciale Staten in het district Heusdcn ter vervulling van de plaatsen van hen, die met den eersten Dinsdag van Juli e.k. moeten aftreden. Op eerstgenoemden dag kunnen candidate» lijsten worden ingeleverd, bij den Burgemeester der gemeente Heusden. Waalwijk, 20 Mei 1904. De Burgemeester voornoemd- K. DE VAN DER SC1IUEREN rr-f&'itf&f&i&tttmtMSHSmfa&l S56?«3T?SF -ia -IV 3 Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat het te houden onderzoek (inspoeti*^ over dc verlofgangers der Nationale Militie voor aooveel deze gemeente betreft zal plaats hebben op DONDERDAG 16 JUNI a.s. des voormiddags om 8 uur ten raadhuize. Aan het onderzoek moeten deelnemen zij die voor Januari van dit jaar in het genot van groot verlof zijn gesteld. Waalwijk 20 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K, DE VAN DER SCHÜEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk maken bekend dat de opden 22sten Maar 1.1. vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1904/1905 zooals deze thans luidt, van 15 Mei 1904 tot 15 Mei 1905 van kracht blijft, behoudens wijzigingen ten rechterlijke uitspraak en aanteekeningen omtrent schorsing. De genoemde lijst blijft voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage nedergclegd en in afschrift oi afdruk tegen betaliug der kosten verkrijgbaar. Waalwijk, den 20 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHÜEREN. De Secretaris. F. W. VAN LIB MPT GEOPPERDE BEZWAREN. Bezwaren, die tot uiting komen, moet men nooit doodzwijgen, maar veel liever flink onder de oogen zien. Meestal zullen zy dan blijken op misverstand te berusten. Doen wij zoo ook met de enkele bezwa ren, die ons naar aanleiding van de open baarmaking de Statuten en Regekmeut voor de Katholieke Sociale Actie ter oore kwa men. En dan is wel 't voornaamste bezwaar de finantieele regeling, dat iedere bij een Plaatselijk Comité aangesloten vereeniging per jaar en por lid aan dat Comité afdraagt 5 cent. Of de man nog geen halve cent per niaand nu zoo byster veel kan genoemd worden, laten we in 't midden. Maar 't is zoo- veil ook niet. Want men moet niet eenzij dig vragen wat zal 't bestuur eener aan gesloten vereeniging aan het Plaatselijk Comité te betalen hebben, maar ook wat krijgt 't daarvoor terug Eu dan willen wij niat wijzen op moreele en indirecte voordeelen, als de hoogere krachtsontwikkeling op sociaal gebied, de meerdere actie ook en vooral onder niet-leden, waardoor op den duur het leden tal der aangesloten vereenigingen zeker sterk zal toenemen, het beter inzicht in de noodzakelijkheid van vakorganisatie, enz. enz. Neen, wij willen ons bepalen tot de zui ver finantieele voordeelen, welke de aange sloten vereenigingen zullen genieten. En dan wyzen wij vooreerst op de vlug schriften. Van deze zullen er waarschijnlijk 12 per jaar verschynen. De verkoopprijs zal zijn 2 cents, doch de aangesloten besturen krijgen ze voor 1 cent. Bij flinke colportage kan men toch minstens erop rekenen, dat de helft der leden deze vlug schriften koopen zal. Wat blijkt dus? Dat bijv. eeu vereeniging van 500 leden beta len zal aan 't Plaatselijk Comité 500 X 5 ets. f25.— Maar aan vlug schriften verdiend 500 X 6 ets. f 30, M. a. w. die vereeniging betaalt niets, maar ontvangt f 5. Er zal dus met gesloten beurzen kunnen worden afgerekend, terwijl 't dan van de activiteit der aangesloten vereeningen zal afhangen, of zij weinig of veel finanlieel voordeel zullen hebben. En nu letten wij nog maar alleen op de uittegoven vlugschriften. Doch de Comité's zullen ook sprekers kunnen doen optreden ook in dit opzicht zullen dan de aangeslo ten vereenigingen finan tieel zeer verlicht kunnen worden. Bovendien is 't zeer waarschijnlijk, dat de jaarverslagen van de vijf diocesen tot een boekwerk zullen ver- eenigd worden. Wanneer daaiin dan nog eeuige degelijke bijdragen komen, zullen wij ongemerkt krijgen een Jaarboek voor de Katholieke Sociale Actie. Ook deze uitgave zullen dan de aangesloten vereenigingen voor half geld ontvangen, en er bij goeden verkoop nog een winstje uithalen. Zal, wanneer men de zaken in dit juiste licht beziet, het bezwaar nog opgeld kunnen doen, dat nog geen halve cent per maand, waarvoor men veel meer terugkrijgt, een te drukkende last voor de aangesloten vereeni gingen zijn zal Wanneer de Katholieke Sociale Actie, door onze algemeene samen werking reeds aanstonds flink kan beginnen, dan is 't duidelijk, dat van die 5 centen per jaar zelfs in de eerste jaren zoo goed als niets zal betaald behoeven te worden, integendeel, de kans is groot, dat de ver eenigingen zelfs finantieel voordeel zullen hebben. Een tweede aanmerking, wel e we hoorden mompelen, was deze 't is een heeren-zaakje. Wie dit zegt, is slecht op de hoogte. Aan de samenstelling der Statuten is door personen van alle rangen en standen mee gewerkt. Vice-president van het stichtings- comité is een arbeider. De verschillende ar' eiders-Vereenigingen zijn er in vertegen woordigd, ue Haarlemsche Volksbond door Mgr. Konings, de Limburgsche Volksbond door Vliegen, de Bredaso'.ie Volksbond door Mentinck, de Utrechtsche arheiders-vereeni- ging door Rector Bult en Engels, de Ge- zellenvereeniging door Rector Stoffels, enz. Daarnaast zitten ook eenige //heeren''. Maar wie daarin een aanleiding tot kritiek vinden zou, geeft blijk weinig op de hoogte te zijn van de gevoelens van Paus Leo XIII, die de hoogere standen herhaaldelijk op 't hart drukte, zich 't lot der werklieden aan te trekken. Moeten wij, die juist tegen den klassenstrijd zijn, ons niet veeleer er over verheugen, dat in ons land de hoogere standen zich steeds meer en meer van hun groote sociale roeping bewust worden Bo vendien, vergeet men niet, dat 't hier geldt eeue algemeene organisatie voor de geheele katholieke sociale actie, waartoe niet enkel behoort de actie ten gunste der arbeiders, maar evenzeer ten gunste van landbouwers stand eu haudeldrij vonden middenstand, ter wijl in de katholieke sociale actie handel- drijveuden middenstand, terwijl in de katho lieke sociale actie de liefdadige vereenigin gen uiteraard eeue eereplaats innemen. En nu bedenke men wel, dat, als van zelf spreekt, aan 't hoofd dezer laatste vereeni gingen meer „heeren" staan, oindat hier de persoonlijke gegoedheid zooal niet vereischt is, dan toch uitstekend van pas komt. Tenslotte, vergeten zij, die dit bezwaar(?) opperden, niet één ding? Dit namelijk: dat het stichtingscomité slechts eeu zéér kort bestaan heeft, dat waarschijnlijk op 1 Jan. a. s. reeds zijn einde zal gevonden hebben. Eu wat komt er dan In ieder plaats een comité rechtstreeks voortgekumen uit de bestaande vereenigingen, en in ieder diocees een comité, rechtstreeks voortkomende uit de plaatselijke comité's. Zoowel direct als indirect zal dus deze geheele organisatie van de katholieke sociale actie voortkomen uit ons volk in zija geheel eu in alle zijne geledingen. Alle rangen en standen, alle soorten van katholieke actie op sociaal ge bied er in vertegenwoordigd zijn. Is dat dan niet tevens het tot uitdrukking brengen van de ware katholieke gevoelens, die geen plaats laten voor klassenhaat en klassenstrijd maar ons juist moeten aansporen door samen te werken steeds dieper ook in ons practisch werken te verwezenlijken de schoone giond- gedachte van het christendom dat alle men- schen broeders zijn Een laatste bezwaar, dat wij hoorden, was dit: men begint met zoo weinig: alleen bibliotheek, vlugschriften en sprekers bij staan. Wie dit weinig noemt, is zich klaar blijkelijk niet ervan bewust, hoeveel er aan vast zit. Bovendien vergeet hij 't voor naamste op te noemen (lat wij krijgen een algemeene organisatie van de geheele katho lieke sociale actie. Dat dit nu juist niet zoo gering is, blijkt eenerzijds hieruit, dat men in ons land reeds sinds 1822 bezig was haar tot stand te brengen, maar tot heden niet slaagde. (Zie 't merkwaardig artikel van Pater Albers in Thijm's jaar boekje) en blijkt anderzijds uit hetgeen de buitenlandschc pers thans reeds over de Nederlandsche plannen schreef. Bovendien vergete ir.en niet, dat in de statuten uitdrukkelijk staat dat men voors hands met deze drie punten beginnen zal. Spreekt daaruit niet luide de bedoeling, dat het 't plan is, om geleidelijk de actie uittebreid ia en ook andere middelen aan te wenden Maar dat zal alleen kunnen geschieden, wanneer wij thans, in de moeilijke beginjaren, eendrachtig de handen in elkaar slaan en zonder ons door kleine tegenspoeden te laten ontmoedigen, met kracht aan den gezamenlijken arbeid te gaan. Mr. A. «tan; ■iHJ^ïaag. ja. bjw Kaligebrek. Wanneer de bodem voorzien is van alle noodzakelijke voedingsstoffen eu ook andere omstandigheden niet ongunstig zijn, zal de plant zich normaal outwikkelen, knollen, wortels, vruchten en zaden zullen op tijd gevormd worden, de bladeren zullen een gezonde, groene kleur vertoouen en de pro- parties tusschen de verschillende planten- deelen zullen zijn, zooals die bij dc varië teit of soort moeten wezen. Waar echter noodzakelijke voedingsstoffen in onvoldoende hoeveelheden aanwezig zijn, is dit gebrek vaak zeer spoedig op te merken. Het kali gebrek in 't bijzonder kan ook door een leek zeer spoedig geconstateerd worden. Wat toch is het geval De kaliopname in het loof is heel anders dan die in de knollen, wortels of korrels. Gewoonlijk heeft men daar, waar kaligebrek is, in de bladeren of het stroo slechts zeer geringe hoeveelheden kali gevonden. Wan neer wij een levende plant, die niet genoeg kali ontvangen heeft, om zich volkomen te kuunen ontwikkelen, beschouwen, dan heeft men bevonden, dat de plant met de voor radige kali zeer spaarzaam omgaat. Lit ieder oud blad zal de Kali verdwijnen, om naar de jongere te gaan. Het gebrek aan kali doet zich naar gelang de kalibemesting grooter of kleiner geweest is, vroeger of later gevoelen. Natuurlijk beginnen de verschijnselen aan de oudere bladereu. De jongere bladeren zijn vaak geheel normaal en mooi groen, terwijl de andere min of meer met bruine vlekken bedekt worden en ten slotte geheel verdiogen. Hoogstwaar schijnlijk treedt met het verschijnen der bruine vlekken de Kali uit de bladeren en verplaatst zich naar de jongere organen. Wanneer dus de bladeren van het een of ander gewas vlekken gaat vertoouen, ge woonlijk geheel bruin, doch met den aard der plant nog al eens afwisselende, als de bladeren opscbrompelen en vroegtijdig ver dorren, dan heeft men daarin verschijnselen te zien, die wijzen op een gebrek aan Kali in den bodem. Tot de planten, die dit gebrek zeer duidelijk doen zien, behoort de tabak, wier groote bladen dicht met witte vlekken bezaaid zijn verder boekweit, op wier bladereu de witachtige vlekken dik wijls in zekere regelmaat optreden. Ook de aardappel vertoont het gebrek aan kali duidelijk doch minder goed is het te zien bij de graansoorten. De eigenaardige krom ming der bladeren is bij alle planten zeer kenteekenend voor het Kaligebrek. Het is duidelijk, dat een zoodanigo on volkomen bladvorming zeer qadeehg werkt op knollen en zaden, behalve dat deze die juist een hoog kaligehalte hebben onder het Kaligebrek van den grond, ook reeds rechtstreeks lijden. Wij hebben dus willen wij uit het bovenstaande practisch nut trekken dezen zomer goed acht tc geven, of wij op eenig perceel grond boven genoemde verschijnselen ook opmerken. Zoo ja, dan moeten wij in het najaar van 1904 of in den winter van 1904-1905 dat per ceel een buitengewone Kalibemesting geven. nm.iiim mijn., Eigenlijk oorlogs— of juister vechtnieuws is er niet Geruchten loopen er genoeg, maar niet definitief; zoover we thans kun nen nagaan, is de toestand 't zelfde en geven wc daarom slechts eenige losse me— dedee'ingen. Volgens den correspondent van de Daily Express te Wei—hai—wei, zijn de mijnen van de Russen die thans vrijelijk in onzijdige wateren ronddrijven in de richting waarin wind en stroomingen ze voeren, zoogeuaam de kettiugmijnen. Deze bestaan uit vier of meer mijnen, die onderling door een ketting verbonden zijn, zoodat, wanneer een schip stoot op een plaats vau den ketting, de heele mijukettiug teger. het schip slaat en de ontploffing volgt. Dit verklaart ook dat onder het Japansche pa .tserschip Hatsoese, dadelijk ï.adat het op een mijn was geloopen, nog een tweede ontplofte. De Engelsche pers waarschuwt Rusland da', in de oumiddellijke nabijheid van het ooilogsteirein oorlogsbodems van onzijdige mogendhedeu verkeeren, en dat Rusland, ingeval aau zulk een schip een ongeiuk overkwam, een ontzaglijke schadevergoeding voor de nagclateu betrekkingen van de slachtoffers en voor het vernielde materiaal zou moeten betalen. De Russische oorlogscorrespondent Nemirowitsj Dantsjeuko heeft den 20sten Me» uit Liao—jang een telegram vol losse bijzon derheden geseind over de jongste gebeur tenisseu op het oorlogsterreiu. Na het vergaan van de Hatsoese en de Josjino is, volgens hem, de Japansche vloot een heel eind van de kust afgegaan. De gewone beschieting heeft opgehoudeu. De tusschenruimten tusschen de Japansche schepen zijn grooter geworden, om aanva ringen te yoorkomen. De Japanners zoeken vergeefs naar de Russische mijnen. Verder meldt Dantsjenko Van Tsjemoelpo zijn Japansche schepen vertrokken. De pogingen om de Warjag te lichten zijn ge staakt. Volgens Chineezen, zijn aan de oevers van de baai van Talienwan vele lijken vau Ja panners aangespoeld. Alle kleine ruitergevechten eindigen ten nadcele van de Japanners. Dc Chineezen brengen hun kleine paarden en muilezels in grooten getale op de inaikt. De Russen koopen ze op, omdat de paarden van den Russischen trein oudeugdelijk zijn gebleken in de bergpassen. Het is opmerkelijk, hoe matig de Rus sische soldalen in dezen oorlog zijn. Zij worden goed gevoed, drinken weinig en zijn vol goeden moed. Den 21sten Mei meldde Dantsjeuko nog: generaal Fock, die vroeger bij den Sjipka pas heeft gevochten, ontmoette op 17 Mei achter Kintsjou twee Japansche divisies met een sterke artillerie en bond den strijd aan, niettegenstaande hij slechts over 8 bataljons en 2 batterijen beschikte. De Russische kanonnen richtten groote ver woesting aan, de Russische infanterie drong zich vermetel in de Japansche stelling. Do Japanners moeten groote verliezen hebben. Generaal Fock keerde later in ziju stelling terug. Uit Port Aithur kotoen berichten, volgens welke de Japanners voortdurend ter zee verliezen lijden. Men zegt dat er onder de bevelhebbers van hun vloot wijzigingen op handen zijn. De dokken te Saseho liggen vol beschadigde schepen. De gezant van Frankrijk bij den H. Stoel, de heer Nisard, is teruggeroepen, Ziedaar het groote, gewichtige feit, dat de politieke wereld beroert, Wat is geschied? Zooals men weet, was het bezoek van den president der Fransche republiek beraamd en doorgezet om daardoor te toonen, dal men den H. Vader het recht ontzegde, zich nog als souverein te beschouwen. Eu alles ging naar wensch het bezoek verliep onder een hoog opgeschrotf ie fees telijkheid de katholieken voldeden aan den wensch van der. H. Vader en zwegen, en Combes met de zijnen juichten voorlaan kon in de politiek worden gerekend builen de rechten van den I-I. Stoel. Doch plo'seling verscheen een not?. uit het Vaiicaan, di; dit afsneed, ecu rota, die tegelijk aan dc Fransche en andere regee ringen werd medegedeeld, waarin tegen Loubels bezoek t c Rome werd geproles teerd en aldus gezorgd, dat het niet als precedent voor volgende gelegenheden gelden kon. Deze nota werd, gelijk onze lezers welen, nog verduidelijkt door een vtrkluring, dat de H. Stoel zich volstrek', niet wenscute te ver zetten legen een foenadeiing van Frankrijk en Italië, dal Loubet's bezoek aan koning Victor Emanuel in een andere stad dan Rome met voldoening zou zijn begroet. Er stond vooral ééo zinsnede in, die in de Fransche nota ontbrak, en die door de regeering van Combes werd aangegrepen als een welkom voorwendsel, om zich veront waardigd tc kunnen toouen. Een voorwendsel, want een reden mag het allernrnst heeten. In den tekst aan de niet-Fransche mo gendhedrn stond, dat de nuntius te Parijs niet teruggeroepen was om andere zwaar wichtige redenen, waarmee de H. Stoel te kennen wilde geven, dat in gelijk geval, wauucer het andere katholieke lauden betrof, de diplomatieke betrekkingen w e i zouden worden afgebroken. M. a. w. omdat het Frankrijk betrof, werd bizondere welwillendheid gebruikt cn om deze welwillendheid duidelijk tc ctooncn, werd in de nota, die naar Parijs werd ge zonden, dc betreffende zinsnede uitgelaten. Meu ziet: een reden voor Frankrijk om boos te zijn, is er niet, een voorwendsel kan in alles worden gevonden eu zoo werd het ook hierin gezocht. In de Kamer werden terstond een aantal interpellaties aangevraagd, toegestaan en uit gesproken, waarop Combes antwoordde, dat men Dinsdag, dus gisteren, wel voor feiten zou staan. Dit antwoord is een teekenend bewijs hoe in de Fransche Kamer met dc waarheid wordt gesold, Combes sprak, zooals allen hoorden, van misschien. In het eerste verkorte verslag stond, als Combe's woorden opgeteckend, dat men w a a r s c h ij n 1 ij k Dinsdag voor feiten zou staan en de officicele Handelingen spraken van zeker (certainement). De bevelen waren aau den gezant bij 't Vaiicaan, den heer Nisard. blijkbaar reeds gegeven. We vermoeden wel, dat de ciis.s gevoeliger zal wezen voor Frankrijk dan voor den PI. Stoel. Ook als Frankrijk een nationale ruine is geworden, zal dc Kerk nog leven cn bloeien, Verstandiger is het „Journal des Débats», dat terecht de houding der regee— ring toeschrijft aan den drang der uiterste linkerzijde. liet Hor. De opper-ceremofieineester maakt bekend, dat het Hof, iDgevolge de bevelen van H. M dc Koningin, met ingang van 23 Mei j.l., den volgenden rouw zal aannemen acht dagen lichten rouw wegens het over lijden van H. K. PI. de Eif-Grootherlogin- wed. Pauliue van Saksen-Weimar vier dager, middelbaren en twaalf dagen lichten rouw wegens het overlijden van Z. H. Hertog Paul van Mecklenburg. PI. M. de Koningin-moeder is Zaterdag avond ongeveer kwart voor acht ure uit Honnef a/d Riju in de Residentie terugge keerd, aan het Staatsspoorstation begroet door Hdr. grootmeester, jhr. De Ranitz. I)c Middenstand. De regeering heeft, naar wij van zeer be trouwbare bron vernemen het plan opgevat eene staatscommissie in te stellen, welke een onderzoek zal doen naar den toestand van den hatideldi ij venden middenstand hier te lande. Als voorzitter dezer commissie zal optreden de heer R. P. J. Tutein Nolthenius to Rot terdam, terwijl verschiilviide bekende koop lieden en indu«trieelen uitgenoodigd zijn om als üd in die commissie zitting te nemeu-

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 1