1 les, INuminei <±5 zondag 5 Jum 1904, 27° Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelang" Eerste Blad. le Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN AÏÏTOON TIELEI, !ïl be t««! ^ang VERSLAG all IK ken be- aa- en en :etij r-aEEsaBBEss Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. gMrasagagMwaaB^fcgaaMBggaBBW 23? U 1 'I' o B V 11 WAALWIJK. der Kamer van Koophandel en Pa- brieken te Waalwijk, betreffende den toestand van den handelde scheepvaart en de nijverheid, over het jaar 1903. Het is de Kamer aangenaam wederom te mogen constateeren dat deze inrichting zich in toenemenden bloei mag verheugen en het aantal leerlingen weer beduidend grooter is dan het vorige jaar. Terecht wordt het onderwijs, dat door elf heeren en eene dame ge geven wordt onder alle opzichten als uitstekend geroemd en vindt het steeds meer een welverdiende belang stelling. Bedrijf Trams. Lijn Tilburg-Waalwijk-IIeusden-'s Bosch. heefT^ok o^dd® ^teur der teekc"s^1°°1 Inplan; van heeren en dameskleedingen mogen zich steeds in heeft, ook gedurende den zomer, wekelijks een paar toenemenden blo»: verheugen, dank zij het solide en .Advkrtkntu-n 1—7 regels f 0.60 daarboven S cent per regel, groot, letters mur plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter planning o»««° vn» women -maal berekend. Voor plaatsing van een g er' aantal advertenties bij abonnement worden speciale veer voordelige cmHracien gesloten. Reclames 15 cent per regel. Toch 1902. Personenvervoer f Goederenvervoer - Posterijen Diversen 47,634,21 33,754,667a 2,200,- 1,237,55 Totaal f 84,826,427a 1903. f 58,585,34 - 47,139,63 - 2,200,— - 2,052,51 f 99,977,49 - 84,826,42Vs Vermeerdering f Vervoerde reizigers 344,659 16,151,0673 404.454 344,659 Vervoerde kilograms Vermeerdering 59,799 36,792,657 38,346,546 Ontvangsten Vermeerdering Stoombooten. f 28,873,8272 f Vermeerdering Vervoerde kilograms 26,205,987 36,792,657 1,553,889 K.G. 31,000,71 28,873,827a 2,126,887a 29 953,333 26,205,987 Vermeerdering 3,747.346 K.G Totaal opbrengsten in 1903 f 130,978,20 in 1902 f 113,700,25 f 17.277,95 Totale vermeerdering 'Jeekenschool te Waalwijk. Betreffende de gemeentelijke teekenschool, kunnen wij, voorgelicht door het Bestuur, het volgende mede deelen Aan den cursus, die den 5 October geopend werd, werd deelgenomen door 61 leerlingen, zoo uit onze gemeente als van elders Voor inwoners bedroeg het Y(\, schoolgeld f2, «voor leerlingen buiten de gemeente f5.« Van de leerlingen waren er 51 beneden en 10 boven den achttienjarigen leeftijd, 40 hunner erlangden onderwijs in handteekenen, 14 in het rechtlijnig en 7 in het teekenen toegepast op 't schoenmakersvak. Het getal leerlingen, dat den cursus voor het schoenmakers vak volgde, was nog maar twee meer dan in 1900. Jammer ja onbegrijpelijk mag het genoemd worden, dat dit practische en theorethische onderwijs hier, in het centrum der Schoenindustrie, niet veel meer belang stelling ondervindt. In het belang der schoenmakerijen, die hoofdbron van Waalwijks bloei en welvaart, willen wij hopen, dat wij in de toekomst niet meer op genoemd gebrek aan belangstelling behoeven te wijzen. Wat op dit gebied gepresteerd kan worden, daarvan zagenwij, in het klein het bewijs op onze jongste tentoonstelling, waar twee onzer jeugdige schoenmakers met hunne teekeningen prijzen van f25 en f 15 behaalden. In alle klassen werd over het algemeen en vooral bij het prijsteekenen met veel ambitie gewerkt, en behoudens eenig schoolverzuim van enkele leerlingen, kon ook ten opzichte van orde, vlijt en vorderingen tevredenheid betuigd worden. De door de leerlingen vervaardigde prijsteekeningen, werden ter beoordeeling opgezonden en de Medailles bij het Provinciaal Bestuur aangevraagd. Deze medailles zoowel als de behaalde prijzen zullen op nader te bepalen tijd aan de recht hebbenden en overwinnaars worden uitgereikt. De cursus, welke meermalen door de commissie en corps, en door de leden afzonderlijk bezocht werd, iverd den 30 Maart op de gebruikelijke wijze gesloten. Het doet ons genoegen, hieraan nóg te kunnen lessen te geven aan hen, die deze nuttige kunst, welke zoo goed als iedere andere, onderhouden moet worden, willen blijven beoefenen. Moge hij met dezen nuttigen arbeid veel succes hebben. 'fabrieken, 'Inrichtingen van Industrieelen aard, Magazijnen, Winkels enz- De alhier gevestigde lijn fabriek en zeepziederij bleven ook in 1903 geregeld doorwerken. Wegens den hoogen prijs van het lijrnvleesch en de lage prijzen van den lijm, is het moeielijk met succes te verkoopen. Er werden dan ook bijna geen inkoopen gedaan dan voor directe behoeften. De zeepziederij en zeeppoederfabriek werkten op den ouden voet geregeld door. Het groote verschil in de prijzen der grondstoffen tijdens het voor- en najaar was voor den fabrikant niet voordeelighet noopte hem de kostbare lijnolie door surogaten te vervangen. Het aldus verkregen fabrikaat was daarom wel niet zoo uitmuntend, maar billijker in prijs, iets meer loonend en toch van voldoende kwaliteit. Het door die firma in den handel gebrachte chroom-dressing dat op onze tentoonstelling met een zilveren medaille bekroond is, mag zich in een toenemend debiet verheugen. In de azijnmakerij kwam geen verandering, zoomin als in de hier gevestigde koffiebranderij De stoom- en windmolen had wegens de grootere vraag naar infandsche meelsoorten beduidend meer te malen dan gewoonlijk. De eigenaar van de alhier sedert onheugelijke jaren bestaande Apotheek Pt Hertheeft daaraan verbon den een handel in drogerijen, chemicaliën en verband- stoffen artikelen voor ziekenverpleging enz. Deze zaak wordt met succes gedreven. Eene tweede Apotheek van lateren datum is opge heven tengevolge van het overlijden van den eigenaar titularis. De van ouds zoo gunstig bekende bierbrouiuerij »De witte Klok* levert nog altijd veel af. Haar moge door de bierbottelaars van hier en elders een geduchte concurrentie worden aangedaan, het kan toch niet ontkend worden, dat zoowel particulieren als hotel- en caféhouders hoe langer hoe meer tot de bieren van deze brouwerij terugkeeren. Ook de talrijke handelaars in koolzuurhoudende wateren en vruchtensappen maken nog altijd goede zaken. De eenige in onze gemeente bestaande tabaks-eu- snuifkerverij met bijbeboorende sigarenfabriek heeft nog steeds groote leverantie's, hoezeer, vooral op dit gebied de concurrentie zich doet gevoelen. Ook de Sigarenfabrikanten te Besoijen waren tevreden over den gang van hun bedrijf. De houders van magazijnen van stik- cn naaimachines, alsmede de depothouders van vélbcipèdes en onder- deelen daarvan, hadden hun geregelden omzet. De Singer en Pfaffmachines wedijveren met elkander om den voorrang. Tot welk een hoogte de Singermaai- schappij de constructie barer machines heeft opgevoerd, daarvan zagen wij het meest sprekend bewijs op onze tentoonstelling. Hare unieke verzameling van stik-, naai- en borduurmachines enz. verwierf de hoogste bekroningDe groote zilveren medaille van H. M. de Koningin-Moeder. De firma C. P. van Hilst had op hare fabriek, waarin draaibanken en tal van andere machines voor verschil lende ijzerbewerkingen, door stoom in beweging worden gebracht, geregeld werk. Dat men op die inrichtingen onderdeelen van machines kan laten vervaardigen, als mede belangrijke reparatiën verrichten, is voor de tal rijke industrieelen, welke hun werkplaatsen machinaal hebben ingericht, van zeer groot belang. Ook de stoomsmederij van de firma Verhulst was zeer tevreden over den gang van haar bedrijf. Ook de andere smeden en koperslagers hadden gere geld werk, zoo voor hunne clientèle buiten, als in de gemeente. De beide eertijds hier gevestigde goud- en zilversmeden bestaan thans niet meer in onze gemeente. Het aantal winkels echter, waar men tegen concurreer ende prijzen fraai en solied werk koopen en reparatiën kan inzenden, is eer toegenomen dan verminderd. Zij maken goede zaken, zoowel als de talrijke handelaars in uurwerken, dokken, pendules, electrische schellen enz. De meubelhondel is nog a'tijd van groote beteekenis en neemt ieder jaar zelfs in omvang toe. Op een dezer magazijnen worden meubels in allerlei stijl en genre door den firmant Jos. van Gils vervaar digd. Zijn ingezonden kantoorameublement werd op onze tentoonstelling met een gouden medaille bekroond. Ook andere timmerlieden, alsmede de metselaars behangers en ververs waren bijna het geheele jaar door niet zonder werk. Voor velen van hen was de tentoon stelling eene bron van rijke verdiensten. De gunstig bekende inrichtingen tot het vervaardigen nette wc'k, dat daa'' aan billijken prijs ve vavdigd wordt. Men staat ve'baasd, wanneer men hoo t, hoe veel en aan welke voorname personen, ook ver buiten onze gemeente, door de firmanten geievcd wo'dt. De magazijnhouders van modeartikelen en galantericn handhaven hun goeden naam. Zij worden, vooral op ma'ktdagen, ook zeer veel bezocht door buitenlieden, en kunnen de concurrentie zelfs met;grootere magazijn en in naburige steden glans'ijk doo'.staan. De hier gevestigde Cartonnagejabrleken werkten ge regeld door. Wegens den drukken gang der schoen makerijen, hadden zij gekegeld vele en groote leve ranties. Beide inrichtingen leveren uitmuntend we k. De firma Meijer en Coüvée, die bij den hecj. T im- bach alhier een filiale heeft, behaalde met haar étalage op onze tentoonstelling een gouden medaille Het aantal boek en courantendrukkerijen, met ihaar aanve'wanten nandel in papier, kantoo1- en schoölbe- hoeften verminderde met één. De ondc'nemers zijn zeer te vfeden over den gang van hun bedijzf. Een dezer drukkerijen, die der bekende firma A Tielcn, wordt thans aanzienlijk vergroot en van de nieuwste machines voorzien. Dat deze firmanten kunnen con- curreeren, bewees wederom onze tentoonstelling, waarop het bind en drukwerk van genoemde firma Tielcn met een gouden medaille werd bekroond. De boom-, bloem- en goentcrifavèekerij in onze gemeente is door den - ondernemer naar elders overgeplaatst. Die der kinderen van der Geld te Besoijen mag zich nog altijd in grooten omzet verheugen. De slagers van rund en varki'nsvleesch maakten vrij goede zaken, vooral de laatsten wijl de varkens bijna liet geheele jaar door, betrekkelijk .goedkoop waren. Het vee was echter zeer duur weshalve het rundsvleesch met 10 ets. per K.G. werd opgeslagen Op dit oogenblik echter zijn de runderen beduidend lager, en maken de slagers, wijl de vlecschprijzen gehandhaafd blijven thans goede zaken. De accijns op het geslacht bedroeg: f26320,875 in 1903 tegen t 26858,95 in 1902. De exportslagerij van konijnen in Baardwijk had de bekende groote verzendingen naar het buitenland, vooral naar Engeland. De vellen waren het heele jaar door nogal hoog in prijs. De brood en koekbakkerijen hadden geen reden tot klagen, hoe groot de concurrentie ook op dit gebied is. De banketbakkers met hunnen handel in fijne comestibles zagen hun debiet weer toenemen. De invoer vooral van Engelsche biscuits en pepermunt blijft verminderen. Ook worden thans veel grootere hoeveelheden v.an op drank gezette vruchten, jams en geconserveerde groenten bereid door Nederlandsche firma's, verkocht dan vroeger. Door vermindering van den suiker ac cijns zou deze industrie spoedig een nog veel hoogere vlucht nemen Nog steeds grooter wordt het aantal winkels in koloniale waren. Groote omzet a contant maakt dit bedrijf nog iets loonend. De winkeliers in alle andere artikelen welke hier niet afzonderlijk genoemd zijn, waren voor zoover wij hebben kunnen nagaan, over het geheel vrij wel tevreden. Landbouw in Waalwijk en Omstreken- De toestand van den landbouw en de veeteelt in deze streek was in 1903 minder gunstig dan het vorige jaar. De hoeveelheid en kwaliteit van het steeds zoo gezochte hooi in den buitenpolder, waren, dank zij het gunstige weer in de maanden Juni en Juli ruim vol doende. De rogge die uitsluitend voor eigen gebruik verbouwd wordt, gaf een vrij goed beschot de kwali teit was bevredigend cn het stroo had een voldoende lengte. Nagenoeg hetzelfde kan van de haver gezegd worden. De aardappelen wasten door het vele nat niet mee. Opbrengst en kwaliteit bleven beneden het middelma tige. De prijzen waren hoog, zij varieerden voor kleiaardappelen van f3..- a f 5, voor zanders van 2,50 a f 2,75. De groenten het erwten- en baoveti- gewas gaven slechte resultaten. Zij waren abnormaal duur. Ook de vruchtboomen leverden veel minder op. In geen jaren werden voor fruit zulke hoogc prijzen besteed. Prijzen \an f 10,— a f 1.2,— voor 1 H.L. goede appelen of peren waren volstrekt geen zeld zaamheden. Door den grooten uitvoer van vee, voo namelijk naa' België wa'en de prijzen de? runderen zee? hoog. Zee veel vee vooral kalveren, voor den uitvoer of dc markten in Holland bestemd, werd op onze gemeente- waag gewogen. Uit Capelle meldt men ons In den toestand van den kleinhandel was in 1903, vergeleken met het daaraan voorafgaande jaar, weinig ve'andering waar te nemen. Het goed hooi was tamelijk gezocht en flinke plijzen werden daarvoor betaald. bleef de gemiddelde prijs be neden dien van 1902. Het vee ging het geheele jaar door vrij goed van de hand. de ve'diensten echter wa?en in 1903 minder dan 's j?a's te voren. Dc boter kon bijna onafgeb'okcn tegen flinke prijzen wo'den ve kocht. Dc stoomgrutterij alhier blijft ge kegeld we.'.ken met naa' 't schijnt gun stige resultaten. Aangaande den toestand van land bouw, handel en nijve'heid te Pussen zijn wij in staat gesteld het volgende te melden De achte.iuitgang der landbouwers en van het landbouwbedrijf bleef voort duren, hetgeen mede omtrent het winkelbedrijen de nering ioenden moet worden getuigd. De visscherij cn vischhandek waren alsmede niet vooruitgaande. De afzet en de handel in vlas waren iets beter dan het vorige, jaar; cle omvang van het bedrijf bleef nagenoeg stationnair. In tien handel in koloniale waren en manufacturen viel weinig verandering te bespeuren. De handel in steen kolen ging vooruit. Ruim 16000 H.L. werden meer omgezet dan verleden jaar. Ook de handel in hout, hooi en riet gaf bevredigende resultaten. Deklom penmakerijen bleven vooruitgaan, de handel in klompen was levendig en gaf vrij goede winsten. De suikerbieten alsmede de aard appelen gaven een middelmatig be schot, de handel hierin was niet zeer loonend. Ook de geldelijke opbrengst van tuur cn boomvruchten bleef vei'e beneden dien van 1902. De handel in vee en vehveidcrij bleven stationnair. De bootdienst op LRottcdam van de reede'ij >Ade Smit* we'd reeds in 't begin van het jaar gesteld op Maan dag, Dinsdag, Donderdag V ijdag en Zaterdag van iedere week. De onder neming geeft bevredigende resultaten en oefent een gunstigen invloed op deze streek uit, doch voorziet slechts gedeel telijk in de behoeften aan vervoermid delen. Mogen wij daarom spoedig kun nen berichten dat de aanleg vaneen .^poor- of tramlijn daarin zal voorzien, opdat onze gemeente met haar produc tieven bodem voor verderen achter- uitgang behoed en uit haar isolement zal worden opgeheven. Uit Eet en schrijft men ons: De toestand van den landbouw inv. 1903, was, gelijk bijna overal elders iets minder gunstig dan in het voor afgaande jaar. De hoorpers in onze gemeente, waarin gemiddeld drie volwassen personen werkzaam zijn, mag zich in goeden nog steeds steeds vooruitgaan- den toestand verheugen. In 1903 wer den door haar verkocht en afgeleverd 834000 KG. hooi. De haven in deze gemeente werd bezocht in opvaart door 109 schepen met een gezamelijken inhoud van 3349 tonnen. De afvaart bestond uit 14 schepen met een inhoud van S82 tonnen, De toestand der scheepvaart mag dus gunstig heeten. Schepen in de ge meente thuis behoorrende zijn er niet. Uit Nieuwkuik c. a. kunnen wij het volgende mededeelen: De toestand van het landbouwbedrijf in 't algemeen is, in vergelijking met vorige jaren, gunstiger te noemen. Vooral de fruithandel gaf betere uitkomsten. Zwarte bessen cn kruisbes sen waren bijna dubbel zoo duur als in 1902. De frambozen leverden minder op en de prijzen waren slechts middel matig. De handel in erwten en snijboonen was zeer levendig en de prijs aanmer kelijk hooger dan verleden jaar. Wordt vervolgd. C2^.*K.-^G_tVcr3 Wa#hvijltsf!if fii j l"'P I ..PUP. urnwiia r- ,- (|_,-|^g_ rrmi, -jy*m ntj 4..- MlélWrr aaWUL^TJIWM; f aT"T"■***r"'fflIt7tBhl "ui""'' i' f *~r 1 1

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 1