Nummer 5^- s Zondag la Juli 1904 27e Jaargang. Tweede Blad. i V BUITENLAND. Rusland en Japan. Italië. Tibet. Amerika. BINNENLAN Provinciaal Nieuws. Uitvoeringen en Vermakelijkheden WAALWIJKSCHE KERMIS. MAANDAG. J 7> Het Hof. Mooi zaakje. Generaal van Heutsz. Waalwijksche Kermis. Landbouwtentoonstelling Oosterhout, Benoeming, Telefoon. A. N. B. v. S. Aanbesteding. St. Paulusvereeniging. Woensdag 13 Juli a.s. zal op het lokaal der St. Paulusvereeniging alhier ten 11 ure V voormiddags de verloting plaats hebben, welke in de laatste algemeene ver gadering is aangekondigd. Niemand woidt op de zaal toegelaten, tenzij op vertoon van zijne kaart. Wie niet uiterlijk kwart over elf op de zaal aanwezig is, kan niet aan de tweeledige verloting deelnemen, dewijl alsdan de zaal gesloten wordt. Rechtzaken. Ongeval. Koninklijk bezoek aan Noord- Brabant. van Vrije Toegang. Kosch at. Paschbn. Mo/. ART. Wagner.' A. Juli en. ter gelegenheid der ZONDAG 10 JULI 1904. Volksmatinée te geven door de Liedeitafel „Oefening en Vermaak* in de zaal Musis Sacrum. Aanvang 12 uur. Vrije Toegang, - Programma ad libitum. Volksmatinée te geven „door de harmonie „St, Crispijn* in de zaal ran den heer Jos. Thijssen. - Aanvang 12 uur. Vrije Toegang. Programma ad libitum. o Volksmatinée te geven door de harmonie PEpérance in de zaal van den heer Ch. v. d. Werff. Aanvang 12 uur. PROGRAMMA Der Sacrische Bas Biergalop Arie aus Don Johan. Pilgerkoor aus Tauhauser Le Combat Naval, d'Alfred Café Jos Thijsseu, groot matinée ten 12 uur en eiken avond groot café-concert en operette-voorstelling door het hier met roem bekende gezelschap, de familie Boesn&ch. Aanvang 7 uur.. 'M&tinée te 'geven door het gezelschap „Vooruitgang'zij ons Doel* iu het herberg- lokaal van den heer H. Pulles. Aanvang 101/s uur. Concert door de liedertafel „Oefening en Vermaak* van Waalwijk en Besoijen, met medewerking der operette-vereenigiug T. A. V. E. N. U. Aanvang 5 uur. DINSDAG. Tuinconcert in den tuin van het hotel de Twee Kolommen, door de Staf van het 2e Regiment Infanterie uit 's-Bosch. Aanvang 5 uur. WOENSDAG. Concert der Harmonic St. Crispijn in de zaal van den heer Jos. Thijssen. -o- Bal van de koninklijke doele „Recht door Zee\ in de zaal van den heer J. Pransen. uur. -o Grande Soirée Amusante et varée onder leiding en medewerking van den heer Henry Strous, en verschillende altisten. Aanvang 81/s uur. DONDERDAG. De van ouds bekende feestelijkheden der harmonie en gilde „St. Crispijn. Bal van de liedertafel „Oefening en Ver maak* op Musis Sacrum. Aanvang 6 uur. Grande Soirée amusante op de zaal vau den heer Chr. v. d. Werff door Solser en Hesse e.a. Aanvang Sl/2 uur precies. VRIJDAG. Volksbal op Musis Sacrum. Aanvang 101/* uur. Groot matinée in 't café Thijssen van de familie Boesnach. Aanvang 12 uur precies. Bal der Waalwijksche Gymuastiek-Ver- eeniging op Musis Sacrum. Aanvang 6 uur. Grande Soirée amusante op de zaal van den heer Chr. v. d. Werff, door Solser en Hesse e.a. ZONDAG. Groot matinée in het Café Thijssen van de familie Boesnack. Aanvang 12 uur. Café J. Fransen. Eiken dag dansgelegen heid. Muziek staf 2e. Regt. 's Bosch. Café Chr. Appels. Dagelijks dansgele genheid in de prachtige danstent. Een telegram van Skrydlof aan den Tsaar dd. 5 Juli zegt, dat door eeti verkenning, welke door een afdeeling torpedojagers uit Wladiwostok en het transportschip Lena is uitgevoerd, gebleken is, dat in de haven van Gensangeenoorlogsschepen liggen.Op de reede lagen een kuststoomboot en een schoener, die verbrand werden, nadat de bemanningen ze verlaten hadden. Er werden voorts talrijke lichters vernield, die aan den oever lagen. In het Japansche kwartier en aan de kust wer den Japansche soldaten gezien, die op de torpedobooten begonnen te vuren. Deze be antwoorden het vuur, waarop de Japanneis zich terugtrokken. Het vuur der torpedobooten stak bovendien dë Japansche kazerne in brand Aan Russischen kant geen verliezen. Voorts vertelt Skrydlof. dat de kruiseraf- deeling onder Besobrasof 1 Juli in de Straat van Korea 's avonds zeven groote schepen zag oogenschijnlijk vier gepantserde kruisers en drie slagschepen. Buiten dien kreeg men een of twee- torpedoboolen iu zicht. De Rus sen draaiden om, maar de Japanners ze na, al vurende op 80 kabellengten, waarmede ze evenwel geen nadeel toebrachten. De Rus schen scho.en niét terug. Om 8 uur's avonds zoowat twee uur na de ontmoeting beproefden elf torpedobooten een aanval op de Russische schepen, die echter geen sue ces had. Skrydlof zegt dat Besobrasof daar entegen gelooft zelf twee Japansche torpedo booten io den grond geboord le hebben. 's Ochtends waren de Japanners verdwenen het Russische eskader was er zonder eeuig verlies of schade afgekomen. Ten -slotte zegt Skrydlof, hoe op 4 Juli de door de Russische kruiseis opgebrachte En- gelsche stoombeot Dhelteuham 6000 ton te Wladiwostok aankwam. Het schip was op weg van Oiari naar Eoesan en had dwars liggers eu hout voor den spoorweg Seoel— Foesan aan boord. De ondergang van een Japan— schen kruiser. Het telegram uit Tokio over het zinken van een Japanschen kruiser, wordt na der bevestigd iu een kabelbeiicht door het Japansche gezantschap te Londen ontvangen. Admiraal Togo meldt, dat de kruiser „Kaimon" (niet „Kaimiri") op 5 dezer, bij bij dichten uevel buiten Talieuwan een bij zondere opdracht uitvoerende, op een Rus sische mijn stootte en zonk. Drie officieren, onder wie de commandant Takahaski, 19 ouderofficieren en matrozen verdronken de overigen werden gered. Deze gebeurienis zal den onfortuinlijken Russen weer eeu riem onder 't hart steken Zij hebben zooveel pech in dezen rampzali gen oo:log dat eeu gevoelig verlies, den tegenstauder toegebracht in zijn krachtige, overwinnende vloot den Rus goed zal doen Met vreugde werd de tijding in Petersburg ontvangen wel een bewijs dat in den krijg alle Christelijke principes als sneeuw voor de zon verdwijnen en het ideaal van naastenliefde op den achtergrond gedrongen wordt door het ruwe eigenbelang, dat geen medelijden kent en neerrukt van haar hoog staudpunt de liefde voor het vaderland. Wegens spionage zijn een Italiaausche ma joor en diens vrouw te Rome gevangenge nomen. De majoor nam stukken met behulp van eeu valsche sleutel uit de brandkast van de citadel van zijn garnizoen en cipieerde ze thuis. He verkocht de plannen, die van het hoogste gewicht moeten zijn, aan twee mo— geudheden, van welke Frankrijk een is. Iu Tibet is weer een versterking inge nomen. Een officieel telegram meldt dat de troepenmacht der Tibetanen geschat werd op 5000 man. Hunne verliezen ziju niet bekend die der Engelscheu bedragen een officier en drie manschappen gedood, vier officieren en 23 manschappen gewond. Geoeraal Macdonald koos een puut uit in de muren van het fort en daarop werd al het vuur der Engelsche saamgetrokken. Lang zaam werd aldus een bres geschoten, eu om vier uur ontplofte een massa kruit van de Tibetanen, waardoor het gat groot-r werd. Eerst nu was het mogelijk, den wand van het fort te beklimmen, en de dzjong werd genomen. De theosophen hebben altijd beweerd, dat de Tibetaansche priesters over gehtime machten beschikken, maar modern schiettuig schijnt toch machtiger. Hel Amcrikaansche nationale feest heeft ook dit jaar weer de gebruikelijke menschen offers gekost. Tot nu loe is bekend, dat 14 personeu gedood en 483 gewond zijn. Stellen we hiernaast 4449 offers, die het nationale feest verleden jaar gekost heeft dan valt zeker op een merkwaardigen vooruitgang t wijzen. Dit komt hoofdzakelijk omdat in vele steden verboden werd te schieten, wordoor tal van ongelukken voorkomen zijn. In New—York kwamen foeh nog 15 branden vpor en werden 346 personen gewond en 4 gedood Op vele plaatsen ontstonden panieken. Alle wond artsen van New. York waren den gelfeelenj nacht bezig met hel verbinden van-gewonden.' „Men seint uit Schwerin aan de N. R. Ct. Koningin Wilhelmina en prins Hendrik namen heden deel aan het galamaal ter eere van den intocht van het groothertogelijk paar. De Duitsche kroonprins geleidde de Koningin in de eetzaal, waar H M. plaats nam tusschen den groothertog van Mecklen- burg-Schwerin en den groothertog van Oldenburg. De Koningin droeg een kleed van lichtblauw c zijde met zilverborduursel en diadeem. Prins Hendrik zat tusschen groot-hertogin Anastasia en de erfprinse9 Alexandrine van Denemarken; de Prins droeg de Mecklenburgsche generaalsuniform. Prins Hendrik was Vrijdagochtend tegen woordig bij de ontvangst van het groother togelijk paar. De Koningin begroette do jonggehuwden na hun aankomst ten paleize. Zoowel de Koningin als prins Hendrik woonden voorts het defileereu der vereeui- gingen en scholen in den tuin van het paleis en de godsdienstoefeningen bij. De Duitsche Kroonprins blijft, naar Don derdag uit Schwerin gemeld werd, daar langer dan zijn aanvankelijk plan was. Hij en het groothertogelijke paar hebben Donderdag bezoeken gebracht aan Koning in Wilhelmina op het kasteel Raben- steiufeld. winst der Leidsche gasfabriek over in de gemeentekas te storten, be- f 107.584.437s. De generaal komt heden in den Haag, waar hij met groote blijdschap en met talrijke huldebetoogingen wordt ontvangen. Aan de verschillende spoorwegstations, waar de trein stopt, worden hem ovaties gebracht. Bescherming van Postduiven. Op grond van het groote belang van de oefeningsvluchten van postduiven als voor bereiding van haar gebruik in tijd van oorlog, heeft de minister van binnenlandsche zaken, op uitnoodiging van zijn ambtge noot van oorlog, besloten, maatregelen tot De 1903, draagt rende den geheelen duurjder tentoon stelling- persoonlijk vrijen toegang hebben Men vertrouwt, dat: deze gunstige beschikking voor de. legért eene aan sporing te meer zal zijn, orrt; deze ten toonstelling krachtdadig te steunen door het deelnemen als inzender,- -hetoptijd bestellen van loten en het verleenen van medailles namens hunne afdeelingen. In een heden verschenen supplement programma is de vérdeeling der geld prijzen voor Stamboekpaarden en voor Stamboekvee opgenomen alsook dat voor de afdeeling «Nuthoenders» zijn inge komen als Eereprijzen van den Heer P. Houwink. Gz. te Meppel twee Zilveren medailles, één voor kraaikoppen klasse 40 en één voor Wyandottes en wel voor de inzenders, die in deze rassen de meeste prijzen behaald hebben en van den Heer C. Blanke te Teteringen in klasse 67 voor de mooiste soort Bantams, onverschillig welke kleur. In alle klassen van Afdeeling F. konijnen zullen de prijzen gesplist worden, de eene helft voor rammen en de andere helft voor voedsters. Art. 27 der bizondere bepalingen voor de afdeelingen D. E. F. en G is ge wijzigd en luidt als volgt Kleinere vogelsoorten (zoogenaamde kamervogels) moeten in kooien van in zenders worden tentoongesteld. De ove rige dieren als Hoenders, Duiven, Ko nijnen enz. worden tentoongesteld in be hoorlijke hokken door het Uitvoerend Comité beschikbaar te stellen tegen be- taling bij de inschrijving te voldoen, van 50 cent voor ieder te gebruiken hok. WAALWIJK 9 Juli 1904. De traditioneele 2e Zondag in Juli is wederom aangebroken en daarmede de Waalwijksche kermis. Als dit nummer den lezer bereikt, zijn de voornaamste toebereidselen reeds gemaakt, de kermislui slaan de laatste hand aun hunne tenten eu kramen en oud en jong, rijk en arm verheugen zich iu 't geen hun morgen eu de geheele week te wachten «taat. Nu dat is nogal wat, de caféhouders en restau rateurs zorgen dat hunne buffetten goed en met exquise artikelen znn voorzien; zij znu iiuui v"".uu"u8, ucoiuiou, maaiiogcjcn tut bekend om hunne goede consumptie en zij bescherming van postduiven te nemen, door' 3 J 1 f.nropn vnnr pprn aannpnamt» nntotvmninrr aan haar eigenaars een buitengewone machtiging te verleenen tot het schieten of op andere wijze verdelgen van roofvogels, mits van die eigenaars is te verwachten, dat zij van die machtiging geen misbruik zul len maken. Te dien einde heeft de mi nister voorlichting van de Commissarissen der Koningin in de provinciën gevraagd. Duitsch eskader. Betreffende het bezoek van het Duitsche eskader aan onze havens kan men nog het volgende melden Het eskader voor Vlissingen bestemd wordt 14 Juli des morgens te 11 uur op de reede aldaar verwacht. De vloot zal waarschijnlijk in twee rijen ankeren en het eerste schip zal tegenover de buitenhaven komen te liggen. De slagschepen blijven alle op de reede. In de tweede binnenhaven zullen de krui sers „Gazelle*, Blitz* en „Pfeill* eu een torpedoboot komen. Dinsdag 19 Juli ver laten de schepen Vlissingen Natuurlijk zullen gedurende het verblijf van de vloot verschillende feestelijkheden, diners, rijtoeren enz. plaats hebben. 48 September 1904. Het uitvoerend Comité deelt ons mede, dat de koninklijke goedkeuring tot het houden van eene loterij van voorwerpen aangekocht, uit tentoongestelde voor werpen en levende dieren is verkregen. Deze loterij zal bestaan uit 20000 loten (2 seriën van 10000 loten)a 50 ets. per lot (elf loten voor f5.) Hoofdprijs een complete equipage verder 300 a 400 prijzen als paarden, vee, pluimgedierte en artikelen voor land- en tuinbouw. De trekking zal plaats vinden onder Gemeen- te-toezicht op 11 September 1904. Belangstellenden, die zich wenschen te voorzien van loten, gelieven zich schriftelijk, onder opgave van het verlang de aantal, te wenden tot den Secretaris, den Heer C. P. Barel te Oosterhout. Tevens mogen wij ter uwer kennis brengen, dat het uitvoerend Comité heeft besloten, dat de leden der Noord-Bra- bantsche Maatschappij van Landbouw, die sedert 1 Mei 1904 lid zijn, gedu- zorgen voor eene aangename ontspanning in hunne zalen, de vereenigingeu zetten hun beste beentje voor om honorairen leden en publiek iels schoons en degelijks voor te zetten, in 't kort allen en alles werken mee om deze dagen zoo aangenaam, ge notvol eu gezellig mogelijk te maken, dagen waarnaar zoo vurig is verlangd en feest dagen die wij ons volk zoo gaarne gunnen. Wij behooren niet tot degenen, die de kermis zouden willen zien afgeschaft, wij achten de kermis goed, wanneer men er tenmii.ste een gepast en goed gebruik van weet te maken, een gebruik den mensch waardig. Welnu dus wanneer dan Zondagmiddag het zeil der tenten omhoog gaat, de pracht alom wordt vertoond, de kermisman zijne proeven van welsprekendheid aflegt, als de stoomcaroussel gilt, met muziek alom, wan neer de vereenigingen mooie uitvoeringen gaan geven, welnn geniet dan van de ker mispret in volle teugen, dan zal men zien, dat ons volk zich weet te vermaken. Eu daar is alles voor, wij gunnen het zelve van harte, de boog kan niet altijd gespannen blijven, het leven i9 zwaar ge noeg, eene aangename afwisseling is zeer gewenscht. Tenminste als 't een gepast vermaak zij en vooral hoedt U voor misbruik van sterken drank, dat U alle genoegen ontneemt en tot alles in staat maakt. Is dit zoo nu dsn zult ge eeu prettige kermis vieren, die we allen van harte toe- wenschen. Voor de uitvoeringen en vermakelijkheden verwijzen we naar de desbetreffende rubriek en advertentiën. Ook het kermisterrein zelve is goed voorzien van 't jaar. Wat er zooal te zien i9, laten we hier volgen Een stoommolen van Peeters-Vincken. Een groote open molen van Jozef Bosch. Een Electro-Biograaf van A. Wegkamp. Een tent met Preciosa, de wonderspin met het levende menscheuhoofd, van H. Mullens. Een tent van Alexis, Athleet. Een tent van H. Bos met twee kleine personen van 1 meter en 79 cM. van 57 en 53 jaren. Galauteriekramen van J. PutteD, dewed. M Putten, P. v. d. Heijden en A. Trom melen. Koekkramen twee van G. F. de Leeuw, Een vande wed. W, L. Jansen, Een van M. Jansen, Een van C. Jansen, Eer. van J. Beljaers, en een van J. Krooswijk. Oliebollenkramen 11 Giesen J. Postma J. Hueber. L. van Gemert, Putten en Lommers. Een wafel- en Poffertjeskraam van A. Bongers. Twee palingkraampjes van 11. Loraan Tromp en J. Kal ter. Een groot paardenspel van Libot - Een slagmachine en een groot aantal di.ssen ci tafeltjes en kleine vermakelijkhe den. Zoo juist is ook nog gearriveerd een groote danstent van F. de Smet. Vooral moeten wij de aandacht vestigen op „Preciosa* de Wonderspin. Wij hebben dat gezien en moeten bekennen, dat het zeer aardig ia eu zeker wel de moeite waard is een kijkje te gaan nemen. 't Is waarlijk eene groote aantrekkelijk heid en we raden daarom eenieder aan is te gaan zien. Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen dat den heer Jud Timmermans van Turen- hout is benoemd tot lid van het Dagelijksch Bestuur van den Katholiekendag. Onze Burgemeester. Heden herdenkt onze hooggeachte bur gemeester K. A. M. ridder de van der Schueren zijn geboortedag. Verschillende autoriteiten gingen ZEdel Achtb. compiimenteeren en de harmonie St. Crispijn bracht de gebiuikelijke ovatie. Wij bieden onzen burgervader ouze beste wenschen en spreken de hoop uit dat hij dezen dag nog dikwijls in onze gemeente in de beste gezondheid en onder voor ZEdelAchtb. de meest aangename omstan digheden mag vieren. Een groot aantal inwoners onzer gemeente hebben een adres van adhaesie geteekend aan 't verzoekschrift door de vergadering van 1.1. Dinsdag, betreffende de telefoon aan het gemeentebestuur gezonden. De redactie van 't Maandblad van den A. N. B. v. S. verzoekt ons mede te deelen dat het no. van Juni ditmaal later ver schijnt en wel tegen de congres-vergadering' die ditmaal den 31 Juli 1904 te Drunan wordt gehouden in dat no. verschijnt dan het officieel programma en 't rapport der commissie voor de vakschool. Het volgend no. verschijnt direct na de congres vergadering, met het volledig ver slag daarvan. Als spreker iu de congres vergadering te Drunen, zal optreden de HoogEdelgestr. Heer Mr. A. J. M. J. Baron van Wijn bergen, lid der Tweede Kamer der Staten Generaal. van het schoonmaken der openbare school en het doen van kleinere reparatien. G. van Huiten f251.— P. van Huiten Sr. - 249. J. Marks - 245.50 G. de Rooij - 201. G. van Dijck - 187.50 Aan den laagsten inschrijver gegund. Gisteren verwees de Rechtbank in den Bosch naar de terechtzittingde zaak contra J. v. d. S. 18 j. dienstbode geboren te 's-Grevelduiu Capelle wonende te's-Bosch gedetineerd, als verdacht van diefstal, met bevel van hare gevangenhouding. Gisterenavond werd de kar vau den aard- appelkuopman W. Y. uit Genderen, op weg van Tilburg naar huis, door den tram van Waalwijk, onder Kaatsheuvel aangereden. Het paard werd aan zijn poot deerlijk gehavend, en kon ziju weg niet vervolgen. Naar het Dagbl. van Noordbiab. verneemt

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 5