Nummer 61. Donderdag 4 i\ugustus 1904. 27® Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. AU TOON TIELEN, Bekendmaking. Jaarverslag. U itgeteh: Algemeene Nederlandsche Bond van Schoenfabri kanten. b—mmmm Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Advkrtkntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8maal ter plaatsing opgegoven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regeta en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Oproeping in militairen dienst. Zondag had te Drunen de jaarlij ksche algemeene en congresvergadering van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Schoenfabrikanten plaats, die door talrijke leden werd bijgewoond. Nummer 1 van 't programma gaf aan opening der tentoonstelling van de patronen van den uitgeschreven wedstrijd in het schoollokaal der gemeente. De Voorzitter de heer W. Travaglino opende deze hoogst belangrijke expositie. Hij wees erop hoe belangrijk de vooruitgang is op dit gebied. Thans voor de 3e maal zien wij den uitslag van den wedstrijd, die den vorige zoover overtreft, wij zien dit voorsl bij de afd. Oisterwijk, en dit is zeer zeker le danken aan den cursus die daar wordt gegeven, en die door andere afdeelingen, spoedig moet worden nagevolgd. Thans heb ben we om zoo te zeggen eon practisch en theoretisch examen gehad, daar de be kroonden persoonlijk voor eene jury hebben moeten werken. Het is voorgekomen, dat 2 motto's, 't hoogst bereikbare aantal punten behaalden bij 't theoretische onderzoek, zoo dat 't prachtische moest worden afgewacht miar toen bleek later dat die 2 mottos toebehoorden aan denzelfden inzender, wel een bewijs van de flinke jury; verder is 't nog gebeurd dat bij theoretische en practiscbe examens de punten van 3 personen evenhoog waren, zoodat toen 3 tweede prijzen zijn toegekend. Bewezen is 't, dat deze wedstrijden van 't grootste nut zijn en we allen dank baar mogen wezen, over hetgeen thans is bereikt fln tevens zullen allen overtuigd zijn, dat we daarmede voort moeten gaan om onze werklieden tot bekwame vakmannen op te leiden en hiermede open ik de tentoon stelling. De tentoonstelling werd den geheelen dag druk bezocht en de inzendingen werden zeer geroemd. De uitslag van een en ander heb ben we reeda vroeger meegedeeld. Ten 11 werd de openbare vergade ring van 't hoofdbestuur gehoiden in de ruime lokalen van 't café A. Hamers, daar- aan ging vooraf de ontvangst van de leden van 't hoofdbestuur door 't afdeelingsbestuur. De Voorzitter der afd. Drunen, de heer J. H. Jansen, heette de heeren welkom in de gemeente Drunen. Hij stelde de drukke opkomst op hoogen prijs en hoopte dat veel zou worden bewerkt in 't belang van bond en industrie. Het is overbekend welk een moeite onze hooggeachte voorzitter zich geeft in 't belang van den bond en ons vak, mogen zijne po gingen met de onze rijk worden beloond, moge deze dag rijke vruchten dragen en hiermede bood hij het hoofdbestuur een glas eerewijn aan. De Voorzitter sprak zijn dank voor de hartelijke en amicale wijze die de leden ontvingen en sloot zich zich bij de goede wenschen voor dezen dag van den heer Jansen aan. Dan kwamen in behandeling de volgen de punten I. De Notulen der vorige hoofdbe stuursverg adering welke werden voorgelezen en goedgekeurd. II Met overgroote meerderheid werd als lid van t hoofdbestuur herkozen, de heer J. H. Jansen. UI Benoeming van een secretaris-pen ningmeester. Daar in de alg. vergadering een nieuwen voorzitter moest worden gekozen stelde de voorzitter voor, dit punt voor bopig te laten rusten, opdat die nieuwe voorzitter dan zelf eene voordracht zou kunnen opmaken. Aangenomen. IV In Januari 1905 zal de hoofd bestuursvergadering tc Tilburg worden ge houden. V Aanwijzing eener commissie tot het nazien der rekening 19031904. De afdeelingen Oisterwijk, Waalwijk en Drunen, zullen daartoe elk een lid afvaar digen zal. VI Bespreking van hetgeen in de alg. verg. zou worden behandeld. Dit punt gaf geen aanleiding tot bespre king waarna de voorzitter deze vergadering sloot. Onderwijl bracht de oude harmonie van Drunen een aubade, 't welk zeer werd op prijs gesteld en waarvoor de voorzitter zijn dank bracht. Eenige weluitgevoerde num mers werden gegeven waarna direct de alg. vergadering een aanvang nam. De heer J. H. Jansen Heeren leden van den Bond 't Is bijna een jaar geleden, op de vergadering te Waalwijk, waar wij 't ge noegen hadden zulk een prachtige tentoon stelling te bewonderen en waarvoor het comité nog alle eer moet worden gebracht dat ik de vrijheid nam voor te stellen, de volgende alg. vergadering in Drunen te houden. Dit voorstel werd met alg. stemmen aangenomen, In den beginne waren we er wel wat bang voor, wij missen hier die ruime mooie zalen, maar uwe trouwe op komst is een bewijs dat zich niemand heeft laten afschrikken. Ik heet U allen har telijk welkom, wat wij missen aan gebouwen enz. zullen wij trachten te vergoeden door onderlinge vriendschap en gastvrijheid. Mo ge de band door deze vergadering steeds hechter wordenmo*e deze dag-, rijke vruchten dragen voor den bond en ons vak dan zal deze dag in dankbare en aangena me herinnering blijven. De Voorzitter/namens den boud breng ik U hartelijk dank voor de gulle hartelijke ontvangst die ons reeds is bewezen in de korte oogenblikken die we hier ver toeven. Dat vriendschap tusschen ons be staat is bewezen en dal is noodzakelijk wij moeten ons niet beschouwen als concu. tenten maar al« collega's, wij moeten ook bij onze beraadslagingen egoisme op den ach tergrond dringen, om het algemeen0 be lang te behartigen en hiermede open ik de algemeene vergadering. I. De notulen der vorige algemeene vergadering worden voorgelezen en onge wijzigd goedgekeurd. II. Verslag van den toestand en werk zaamheden van' den Bond, dat luidt als volgt over het 4e jaar 1 Juli 1903 - 30 Juni 1904. Mochten wij in onze vorige verslagen wijzen op verschillende onderwerpen, door den Bond behandeld om den bloei onzer industrie te bevorderen, zoo kun nen wij ook thans terugzien op een werk zaam maar tevens succesvol jaar. Ter algemeene vergadering op 23* Aug., gehouden op het terrein der voor onze nijverheid zoo belangrijke, Waajwijksche Tentoonstelling, werden tal van -^ader- werpen behandeld. Aangemoedigd door het succes in vorige jaren behaald met het uitschrijven van den wedstrijd in het patronen ma ken, werd besloten dit jaar op den in1 geslagen weg voort te gaan. De daartoe benoemde commissie stel de in hare vergadering van 19 Jan. te Tilburg het programma vast, daarbij de opgedane ervaring en de opmerkingen der jury benuttend. Hierdoor werd het mogelijk meer eenheid van werkstukken te verkrijgen. Voor de beoordeeling worden dezelfde Heeren als vorige jaren genoodigd, doch daar enkele Heeren door ongesteldheid of anderszins verhinderd waren, geschied de de keuring door de Heeren W. G. Peters en J. A. Plag te Amsterdam en A. S. Waisvisz te 's Hage, op dezelfde zorgvuldige wijze, als wij ten vorige jaren mochten bewonderen. Om de vaardigheid der deelnemers beter te kunnen vast stellen, werd in het programma bepaald, dat degenen, die voor bekroning in aan merking komen, in bijzijn van deskun digen een patroon zouden ontwerpen naar een bepaalden leest. Dit onderzoek had plaats op 10 Juli te Tilburg, waarbij tevens de uitslag werd vastgesteld. Zelfs eene oppervlakkige vergelijking van de thans tentoongestelde inzendingen met die van den eersten wedstrijd, zal eene enorme vooruitgang aantoonen en aldus het tastbare bewijs leveren van het groote nut onzer wedstrijden. Het welslagen der congresvergadering van 23 Aug. werd niet weinig verhoogd door eene practische lezing van den helaas reeds thans ontslapen heer S.M van Wijck, lid der 2de Kamer, waarbij door Z. PI- Edelgestr. voornamelijk de arbeidswet behandeld werd. Het officieel orgaan kon op dezelfde wijze worden voortgezet en bleef daar door eene geschikte gelegenheid om de leden steeds op de hoogte te houden van de werkzaamheden van den Bond en zijne afdeelingen. Omtrent het vraagstuk der invoerrech ten, vanaf de oprichting een der voor naamste onderwerpen, konden wij reeds in ons vorig verslag berichten, dat een begin van samenwerking met het bestuur van den Bond van Lederfabrikanten was verkregen. De vergadering van 23 Aug. besloot in beginsel tot samengaan. Na dat deze ook door de zustervereeniging in hare algemeene vergadering van 28 Aug. was aangenomen, werd door onzen Bond in eene nieuwe bijeenkomst op 31 Aug. definitief besloten tot samenwerking op den grondslag, dat wij zouden be rusten in een invoerrecht op zoolleer en trachten vrijen invoer voor overleer te verkrijgen. Eene hiertoe benoemde commissie stelde in hare vergadering van 13 Oct. den inhoud vast van het adres, hetwelk aan de regeering werd aangeboden. Een afschrift hiervan werd in de eerste dagen van Maart aan alle leden der 2e Kamer toegezonden. De hooge prijzen der grondstoffen waren oorzaak, dat verschillende pogin gen in het werk gesteld werden om eene betere verhouding voor onze schoenprij- zen te verkrijgen. Op 5 Oct. vergaderden het grootste deel der machinale fabrikanten, welke eenparig besloten eene verhooging van schoenprijzen vast te stellen. Voor even- tueele onkosten ter uitvoering van dit besluit werden persoonlijke bijdragen gestort ter stijving van de gewone in komsten van den bond. Op 18 Oct. vergaderden de handwer kers, waarbij eveneens werd besloten aan te dringen op hoogere prijzen. Op 22 Febr. werd eene nieuwe ver gadering gehouden, waarbij nogmaals in eene motie de noodzakelijkheid van ver hooging werd betoogd. Hoewel deze beweging aanvankelijk een tamelijk succes had, kon slechts eene voldoende prijsverhooging door verschillende ongunstige toestanden in onze industrie niet worden verkregen. Als voor onze njverheid van het hoogste gewicht kan beschouwd worden de poging om te geraken tot de op richting eener vakschool. De vergadering van 23 Aug. besloot tot instelling eener commissie, welke trachten zal de noodige gegevens te verzamelen. Óp de Hoofdbestuursvergadering van 19 Januari werd deze commissie geïn stalleerd, waarna zij hare werkzaamheden vaststelden, Op 22 Febr. en 11 April werden deze voortgezet en een voor- loopig plan opgemaakt. Tevens werden een 3tal leden n.l. de Heeren Travaglino, Klijberg en Kooien aangewezen, om eene rei3 in Duitschland te maken, ten einde de aldaar bestaande vakscholen te bezoeken. Hoewel de kosten eener dergelijke reis de gewone middelen van den bond ver overschrijden kon toch aan de opdracht gevolg gegeven worden, door gebruik te maken van de bijdragen in October bijeengebracht. Op de commissievergadering van 4 Juli werd een uitgebreid rapport goed gekeurd, hetwelk thans aan de vergade ring kan worden voorgelegd. Naast de behartiging dezer algemeene belangen, werd ook door de afdeelingen voor de meer plaatselijke aangelegenhe den met ijver gewerkt, waarbij vooral de afd. Waalwijk, Baardwijk, Besoijen, kan bogen op eene aanzienlijke toename van haar ledental. Dientengevolge telt de bond thans 51 donateurs (waarvan 16 tevens lid) en 185 leden. Wij besluiten ons overzicht met het vertrouwen uit te spreken, dat het reeds behaalde succes eene aanmoediging zij om te blijven voortwerken tot bevorde ring van den bloei onzer zoo belangrijke nijverheid- III. Rekening en verantwoording over 1902—1903. Ontvangsten 846.605 Uitgaven 748.716 Batig saldo 97.89 Op 30 Juni 1903. BravoV De Voorzitter vwe mogen ons niet blij maken, want de rekening over 1904, sluit met een nadeelig saldo van pl.m. f 100, dat komt, omdat het maandblad dit jaar wat minder heeft opgebracht, dan de wed strijd en de reis voor de vakschool. IV. Begrooting 5e jaargang. Ontvangsten geraamd op f355. Uitgaven u f350. De Voorzitter yik wenschte wel te be spreken of 't niet mogelijk zou zijn, het zoover te brengen, dat 't nieuwe jaar niet met een deficit begint, coutributie verhoogen is niet aan te raden, laat ons 't zien te dekken door vrijwillige bijdragen als ieder wat geeft, dan komt het in orde. We zullen 't in 't Maandblad publiceeren. Aangenomen. V. Bespreking omtrent het houden van wedstrijden. De Voorzitter //Zooals de heeren weten, worden de resultaten steeds mooier cn stel ik voor, daar ook mee door te gaan. Wenschen de heeren daaraan iets nieuws of dezelfde commissie uitnoodigen wederom een programma vast te stellen." De heer Mannaerts, Tilburg ,/Zou het niet wenschelijk zijn, om de kunstenaars vau den 2en rang op te heffen, dat eens een bepaling werd gemaakt, dat vroegere eerste-prijswinners niet voor bekroning in aanmerking komen. De Voorzitter: ^Het bestuur neen.t gaarne uw voorstel over, die personen kun nen dan nog deelnemen, ze krijgen dan een eervolle vermelding." Aangenomen. 6. Mededeeling en bespreking Maand blad. De Voorzitter*zooals de heeren hebben, vernomen is er dit jaar aan 't Maandblad iets te kort gekomen, dit komt hoofdzake lijk door 't extra-nummer dat ia enkele duizendtallen op de tentoonstelling is ver spreid. Dit jaar, laat het zich aanzien, dat het orgaan zich goed zal dekken. Dan heb ik nog eene heöl belangrijke mededeeling. Naar aanleiding van ons be zoek aan de vakscholen, hebben we kennis gemaakt met den heer Kohier, die het werk //Triüinph" heeft geschreven, wij hebben verlof gekregen om dit vertaald in ons blad op te nemen. De voorrede heeft 't vorig nuirraer gestaan. Dat werk bevat veel teekeningen, die erbij behooren en ook io losse platen verkrijgbaar zijn maar alle zijn niet meer compleet, maar 't beste zal zijn de bestaande aan te schaffen, de ontbrekende bij te laten maken, we kunnen dan iedere afdeeling 1 stel ter kennismaking zenden en die ban dan opgeven hoeveel stellen zij verlangt. Aangenomen. De heer Groenen „Zou het niet wen schelijk ziju de namen der donateurs gelei delijk le plaatsen in 't Maandblad. Aangenomen, 7 Rapport en bespreking Vakschool. Door den voorzitter wordt, bij afwezigheid der twee andere commissie-leden het hoogst belangrijke rapport, dat wij in ons volgend nummer in extenso mededeelen, voorgelezen en ten slotte het volgende besluit der com missie aan de vergadering voorgelegd Dat elke afdeeling voor zijn eigen kosten een voorbereidende cursus zal oprich ten en met behulp van subsidie een wandel- leeraar (uit het buitenland) worde aange steld, die wekelijks één dag in elke afdee ling vertoeft en desnoods stappen le doen tot de vorming van eene vakschool in den geest als Wermelskirchen en ter plaatse in overleg met de autoriteiten. De Voorzitter: „ox moet voorbereid wor den en dat diende op elke plaats te ge schieden, 't idee is om subsidie te krijgen voor een wandelleeraar een Duitscher, be kwaam man die al vrijgoed floll. spreekt en die wekelijks een dag op elke plaats les te laten geven, aangevuld met teekenen enz. zoo krijgen we een voorbereiding voor de op te richten vakschool we kunnen de jongens dan ook een soort examen laten doen, met diploma als gezel, om dan later te komen tot een school in den geest als Wermelskirchen. Het waar" moet noch kan hier nu beslist worden. De' heer van Dortmond hecht vooral aau cursussen op elke plaats, niet zoozeer aan de groote school, we moeten vooreerst be kwame werklieden en geen patroons kweken de heer Klerx-Dekkers sluit zich hierbij volkomen aan, vooral de werklui bekwamen en hiervoor zijn wel bekwame vaklui in de gemeente te viuden. De heer Schellekens acht het voorster der commissie uitstekend, alsook de heel Groenen, die er nog op wijst, dat het moeilijk is een goed leeraar te vinden, die behalve bekwaamheid, nog aanleg vau do- ceeren bezit en dan is een vreemde verre te prefereeren boven een inwoner, vooial voor het prestige hij raadt aan hen voorstel aan te nemen. De heer M. van Loon ^als de leden hebben uitgesproken, mag ik als donateur mijn adviseerende stem er wel bijvoegen. Allen zijn we het er over eens dat iets voor de werklieden moet worden gedaan en dat voorloopig zoo billijk mogelijk. Het voorstel is, de werklieden op te leiden in de nieuwe lichting, door wandelleeraren laten beginnen en dan is 't natuurlijk veel betet een vreemde, dan een bekende en zoo doende die jongens op te kweeken tot vak luiheeft men dan daarvan't succes gezien ja dan kan men komen tot eene zg. hooge school. De Voorzitter: //Het gesprokene komt vrijwel op 't zelfde neer, ul. ons voorstel alleen meeuen sommigen in eigen plabis een geschikte leeraar te kunnen vinden en dat spreek ik ten sterkste tegen, vooral wat betreft het ontzag, een hoofdvereischte. De Echo van het Zuiden, Wa»l\vijksclie en Langstiaalsclie Courant, De Burgemeester der gemeente Waalwijk roept bij deze op de na te noemen milicien-verlofgangers der lichtingen van 1898, 1899. voorzien vsn al de door hen van het korps medegenomen kle ling— en uitrustingstukken, zakboekje en verlofpas, op de dageu en plaatsen achter ieders Lssm vermeld, onder de wapenen te komen als: L. J. Oomens, 23 Augustus te Breda. J. F. J. Knepfle idem te idem. A. Hensen idem te idem. F. van Helvoirt 22 Augustus te Bergenopzoom. J. P. van Delft idem te 'sBosch. liet uitnoodiging om daags voor het vertrek licli ter Secretarie aan te melden tot het teeke nen van den verlofpas, het ontvangen van daggeld, en een vervoerbewijs per spoorweg voor ioover zij daarop aanspraak hebben. Waalwijk, den 26 Juli 1904. De Burgemester voornoemd K. DE VAN DER SCHUEREN. ]>e Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt békend, dat het kohier voor de belasting op de paarden alsmede op de als trekdieren gebezigd wordende muildieren of muilezels, ezels, renderen en honden, gedurende 8 dagen op de secretarie der gemeente ter inzage der ingezetenen isneder- gelegd. De Burgemeester voornoemd Get.: K. de van der Schueren Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat het primitief kohier van den hoofdelijken omslag voor het dienstjaar 1904, door Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, bij beschikking van 28 Juli Jl. G no. 65 is goed gekeurd, en gedurende 5 maanden op de Secretarie voor eenieder ter inzage is nedergelegd. Waalwijk den l Augustus 1904. Burgemeester en Wethouders Get.K de van der Schueren De Secretaris Get.: F. W. van Liempt

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 1