Nummer 70. Zondag 4 September 1904 Jaargang. at M Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad n, Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN Vakonderwijs. en AETOON TIELEN, I Iv\' C/J Zij die zich voor het volgend kwartaal op dit blad aboneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. co FEUILLETON. IN EER HERSTELD DE GEHEIMZINNIGE BANDIET. a E2®raE5Gfö52ï 5.viu«a INRICHTINGEN, welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorziken. 3. Middelbaar industrieel onderwijs 3. Het Centrale Instituut voor mid delbaar industrieel onderwijs Het centrale nijverheidsiDstituut zou tweeërlei doel moeten beoogen. Ten eerste het verstrekken aan de nijverheid van gele genheid om inlichtingen te ontvangen en die zelf te komen zoeken en ten andere het geven van onderwijs, om voor de zeer speciale vakken van de nijverheid, waarvoor geene of geen voldoende vakscholen beston den, te bekwamen. Beide doeleinden zijn in het ééne begrip van onderricht saam te vatten, en worden zoo onderscheiden, dat bij het eerste zelfonderricht, bij het tweede onderricht door anderen op den voorgrond treedt. Dc speciale nijverheidsbedrijven, die hier in aanmerking komen, hebben dit eigenaardige, dat ze door nieuwe vinding gestadig aan vervorming onderhevig zijn. Noch de patroons, noch de technische ad viseurs, noch de ouderchefs, noch de gezellen zijn bij deze soort van bedrijven ooit uitge leerd. Telkens moeten nieuwe denkbeelden beproefden toegepast en gestadig moet uien om aan de concurrentie met het buitenland het hoofd te kannen bieden, het product wijzigen en in sierlijkheid of practise he bruikbaarheid verrijken. Vooral nieuwe uit vindingen zijn op dit gebied rusteloos aan de orde, maar de bruikbaarheid van deze uitvindingen moet op allerlei wijzen getoetst aan ongecontroleerde proefnemingen kan men zich niet wagen. Waar toch zelfs de kleinste nieuwe vinding, zoo ze slaagt, hooge winsten belooft, kan omgekeerd de toepassing van een niet deugdelijk vooiaf gecontroleerde vinding, juist naar mate van de hoogere beteekenis die ze heeft, de onderneming ten gronde richten. Voor die controle nu is een beduidend apparaat noo dig. voor proefconstructie moet allerlei in strument en materiaal en niet minder allerlei inlichting en voorlichting beschikbaar slaan. Dit apparaat kan een particuliere onderne ming, alleen zoo ze op groote schaal werkt, zelve in gereedheid houden. De middel atige en de kleinere kunnen dit niet. Eu hieruit nu ontstaat de behoefte aan een rijk voorzien, zoo volledig mogelijk ingericht centraal instituut, waar op zekere voorwaarden aan de nijveren de gelegenheid wordt geboden om door eigen onderzoek hun kennis om trent hun bedrijf te vermeerderen, zich op de hoogte te houden van wat in hun bedrijf U I T E V E 11 WAALWIJK. b. Middelbare Industrieel© Vak scholen. iiiiLI; CÊra-éSjfo - ••jjiTT2 en Langstraalsclie ('taraal. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o n n e m entsprijs per 3 maanden f 0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden Uitgever. aan den Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente—Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Wed. A. TIELEN alhier, om vergunning tot het plaatsen en in bewerking brengen van een gasmotor van 33/< paardekracht voor drijfkracht van de werktuigen in hare boek drukkerij, staande alhier op perceel kadastraal bekend in Sectie C. No. 2129. Op Dinsdag, den 6 September 1904, des voor- middags te 11 uren, zal gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben kunnen gedurende drie dageD, vcor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen schriftaren. Waalwijk, den 23 Aug. 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris. F. W. VAN LIEMPT. (Vervolg.) Treedt men hiermede nu over op het ge bied van het middelbaar vakonderwijs, voor zoover dit de nijverheid dient, dan komt het gewenscht voor dit in aansluiting aan hetgeen boven is uiteengezet van meet af iu tweeën te splitsen, namelijk in technisch en industrieel onderwijs, en aan elk van deze twee een eigen middenpunt iu een eigen centrale instelling te geven. Verder wordt aangetoond dat het beter is dat beide soorten onderwijs niet aan eene OF centrale inrichting worden vereenigd, doch dit ontslaat niet van den plicht, om nader te omschrijven, wat met ceutrale inrichting voor het in engeren zin industiieele middel bare vakondei wijs bedoeld, en hoe de werkkiing van dit instituut wordt voorge steld. Bewerkt voor „De Echo van het Zuiden door J. v. E. (58) Zij kregen echter geen kennis van het bondgenootschap hetwelk bestond tussehen de Drie broeders. Toen Reynold echter bemerkte welke goede hoedanigheden dat zij bezat voor ten zekere rol te spelen, werd zij over enkele aken ingelicht. Men doopte haar met den ;aam van barones Catharine, en dank haar sluw heid wist zij spoedig genoeg aan het hof een tsje te verwerven als dat noodig was, waarbij graaf de Bernac haar goed ter zijde stond. De edellieden betooverd door haar bevallighe d Honden al spoedig in nauwe relatie's met haar hetgeen tengevolge had, dat zij alles te weten iffum en dan aan de bandieten mededeelde. Van Helmont die al zooveel ondervinding der iingen en menschen bezat, was overtuigd du Catharina waarheid sprak. Hij boog zich op lijn beurt over den put en onderzocht heel aan dachtig het inwendige er van. Giraud was er intusschen ingesprongen en ODder 'ocht de put, doch hij kon niets ontdekken wat 'at een geheime spelonk toegang verschatte. .De zon komt reeds op, de tijd snelt vlug 'oorbij zei de geleerde van ongeduld, op den froud stampend. En toch moeten wij de waarheid weten. Wij Eoeten die grotten binnenkomen, waar Geer "uida misschien de vreeselijkste pijnen moet loorstaac. Ja meester zei Giraud. die weer uit den put 'as gekomen, wij moeten het weten, kosten wat Jtt kost on meteen sprong hij naar Catharina en pakte haar bij dec arm. 'Gij hebt gelogen, zei Giraud met dreigende Hem. Neen Genadeik heb gezegd wat ik wist sprak zei. „Laat haar stilstaan Giraud, zei van Helmont zij zal de waarheid moeten zeggen door middel van het hypnotismus, dat ik bij haar zal toepassen. Ja, maar het wordt zoo laat meester, laten we veel liever naar Mare en d'Herbaut gaan. Van Helmont die te veel met zijn werk bezig was antwoordde niet eens. Hij wilde ten koste van alles den geheimen ingang weten. Eindelijk was hij er in geslaagd iets te vinden, om Catharina in slaap te krijgen. Vlug riep hij Giraud. Giraud houdt die vrouw zoo va6t dat haar hoofd achterover blijft cn bewegingloos. Neem in uw rechterhand een mes en laat dat in de zon boven haar neus schitteren, sprak Van Helmont. Giraud gehootzaamde hoewel hij niets begreep. Van Helmont hnd zulks gedaan opdat Cnilia— rina dan steeds naar een punt zou kijken, opdat ze des te eerder in slaap zoude vallen. Spoedig was zij dan ook in sluap gevallen. Van Helmont begou haar alsnu spoedig te ondervragen. „Ziet gij, herhaalde hij. .Ja,1 stamelde Catharina. „Kunt gij mijnen wil uitvoeren „Ja.... als gij mij daartoe dwingt.' „Dan zal ik u beveK-n geven.» Met een gebaar wees Van Helmont den put aan, in welks nabijheid dit vreemd tooDeel voorviel. «Daal met den geest in die spelonk, zei Van Helmont krachtig. „Ja.. ik ben er.» „Zoek dan maar rond en kijk of ge geen ver borgen opening vindt.' Nadat Catharina eenige malen de put had doorloopen, bleef zij eensklaps stilstaan. »Hebt gij wat gevonden,' vroeg van Helmont. „Neen, maar ik hoor gemompel, het komt naderbij. Men spreekt hiernaast, doch ik ban de woorden niet duidelijk onderscheiden. «Komt dat gemompel snel naderbij?' .Neen traag. heel langzaam. Van Helmont keerde zich plotseling Daar Giraud. „De plaats waar je dezen Dacht het geheim der grotten hebt verrast, is zeker niet ver van hier gelegen. elders omgaat, omtrent allerlei onzekere punten inlichting te bekomen en proeven te nemen omtrent de deugdelijkheid en bruikbaarheid van nieuwe denkbeelden die zij bij hun bedrijf willen toepassen. Vooral zoo ook hier te lande nieuwe vindingen weer behoorlijk geoctrooieerd kunnen worden, zal de behoefte aan zulk een instelling zich nog levendiger gevoelen doen, maar dan ook in niet geringe mate den bloei van onze nijverheid kunnen verhoogen. Dit voor het zelfonderricht. Maar juist wijl zulk een instituut in het bezit zal zijn van een zeer uitgebreid nijverheidsapparaat, en onder de leiding zal staan van kundige mannen, leent zulk een instituut er zich tevens van zelf toe om dienst te doen voor het geven van onderricht in onderscheidene vakcursussen, zoo voor patroons als voor opzichters en gezellen. Iu deze cursussen zal het speciaal bedrijf een soort vakschool bezitten, en vooral die bedrijven, die te weinig beoefend worden om in een bepaalde streek eea centrum met eigen vakschool te vormen, zullen hier door worden gebaat. Voor welke bedrijven alsook tot welk aantal zulke vakcursussen, aan het instituut zullen zijn in te richten, zal geheel moeten afbangen van de vraag er naar. Waar zich geeu behoefte openbaart valt geen behoefte te bevredigen. Zoodra daarentegen zeker te bepalen minimum aantal personen zich voor de patroons-, opzichters- of gezelleu-cursus aanmeldt, zal zulk een cursus te openen zijn, om evenzoo tijdelijk weer gesloten te worden, indien het aantal candidate» te zeer slinkt of wegvalt. Hierbij is het geen vereischle, dat zulke cursussen alle in localiteiten van het Instituut worden ge houden. Niets belet, dat het Instituut zulke cur sussen van korten duur in onderscheidene plaatsen inricht, daarvoor localiteiten huurt, en het noodige apparaat tijdelijk daarheen overbrengt. Vooral door de gezellen-cur sussen ontstaat op die wijs de gelegenheid achtereenvolgens iD de ondtrscheidene steden des lands een bedrijf van minderen om vang, op te beuren. Hetzelfde doel kan door het Instituut worden bevorderd, zoo het nu eens hier dan eens daar tentoonstellingen van instrumenten, modellen en fabricate» voor bepaalde bedrijven organiseert, en bij die tentoonstellingen voordrachten over het vak te houden. Zeiven zullen de plaatselijke vakscholen voor zulke bedrijveu er baat bij vinden, indien het Instituut nu en dan deskundigen, met het noodige apparaat, I-** 1 m i li Advkrtentibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regol, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. rondzendt om het nieuwste in dat bedrijf, zoowel wat de instrumenten en werktuigen, als de stoffen en producten betreft, te laten zien en te doen toelichten. Aldus opgevat zal het Instituut, hoewel nis centrale in richting in écu bepaalde plaats gevestigd, aan tal van nijvere bedrijven in heel het land ten goede kunnen komen. Dit gedeelte besluit na een uitweiding over eene bibliothtek, musea zoowel centrale als plaatselijke, hun aard en hunne inrichting. De afdeeling van het Instituut voox zelf onderricht zal naar die opvatting vereischen le. een bureau tot het geven van in lichtingen 2e. de noodige teek en zalen 3e. een bibliotheek met leeszalen 4e. een laboratorium voor scheikundige en natuurkundige onderzoekingen 5e. een werkplaats voor constructie 6e. een museum van gereedschappen, instrumenten en werktuigen. 7e. eeu museum van teekeningen, mo dellen, monsters van grondstoffen en heid en halffabrikaten 8e. een proefstation. „Neen, meester, de bremstruik waar ik in verscholen ben geweest, is zoo vat hierboven. ,Ga dan vlug naar boven, Giraud, sprak Van Helmont, en zoekt dan tot gij Mare met zijn vrienden hebt gevonden. Zend er een Daar den gouverneur van Parijs die moet dan ©ogen blikkelijk met een groote politiemacht zijn. Giraud snelde weg en in een minimum van tijd was hij uit het oog. Van Helmont bleef aan met Catharina alleen. Degene die u op het oogenblik beschermt, kan tegen alle krachten der aarde 9trijden, wanneer zulks noodig is, had Reijnold hoogmoedig uit geioepen, terwijl hij zi. h naar Geertruida en Theresia keerde, op het oogenblik dat wij hun alle drie in den gang, die toegang gaf tot de giotten en tot de buitenste spleet, hebben ver laten. Reijnold had daarna de beide meisjes wederom vast genomen en hén daarheen geleid, waar kort geleden de argorliërs zich aan den drank hadde overgegeven. Daar bevond zich Camuleon nog altijd in denzellden to s and als dat zij hem hadden verlaten. Reynold liep naar hem toe toen hij Geertruida en Theresia had verlaten. „Verraden, je ziet eindelijk dat je leven in mijn handen berust he. Maar nog wil ik je vergeven, al rijd als je je begane fouteu wil afkoopen. Caméleon, reeds jaren tot de troep van La Chesnayo behoorend had nog nooit dat woord gehoord, vergeving, dal wisten zij niet wat het was. ,0, kapitein beschik ov«r mij, ik zal alles doen wat u verlangt. „Kom dan zei Reynold, die hem een teeken gaf dat hij hem volgen zou in den gang waar hij de twee meisjes uit had laien gann. „Naar het veer, beveelde Reynold kortweg. „Wilt gij de grotten sluiten, riep Caméleon, achteruitspringend. J*, zei R-ynold. .Maar dat zou ons vrij willig de dood te gemoet laten gaan. „Naar het veer zeg ik u, herhaalde Reynold zonder op de tegenspraak van Cameleon te ant- De afdeeling voor onderricht door anderen daarentegen voor het houden van cursussen, voordrachten en rondgaande tentoonstellin gen, zal moeten beschikken over le. het noodige onderwijzend personeel 2e. de noodige lokalen in het Instituut, en de bevoegdheid om elders tijdelijke lokalen in huur te uemen 3e. het voor het dagelijksche onder .vijs noodige apparaat. En ze zal moeten organiseeren le. dag- en avondcursussen, te geven aan het Instituut, naar de bedrijven onderschei den een dagcursus voor her, die in zulk een bedrijf patroon of opzichter willen worden, de ai ondcursusseu voor hen die reeds patroon of souschef bij zekere bedrijven zijn 2e. cursussen te geven aan liet Instituut voor hen, die als skilled labourer, bij zulk een bedrijf in dienst willen treden, of reeds bij zulk eeu bedrijf werkzaam zijn 8e. rondgaande cursussen 4e. rondgaande tentoonstellingen 59. voordrachten over een bepaald bedrijf, zoowel aan het Instituut als elders. Deze cursussen zullen zich wal de sub 2e bedoelde aangaat, natuurlijk te beperken hebben tot die mindere veelvuldig beoefende en meer speciale bedrijven, waarvoor noch de ambachtsscbool, noch de plaatselijke vakschool opleiding geeft. Daarentegen zal woorden. „Kapiteio, ik smeek .-r u om, denk nal riep de roover die van angst verbleekte. Gij veroordeelt ons en u alzoo tot den vreeselijksten folterdood, want als ze gesloten zijn kan geen enkelijke meri schelijke macht ze openen en ik herhaal u dat er tien man noodig zijn om ze van binnen te openen en wij zijn maar met z'n tweëan. Er bestaat geen andere uitweg en niemand zal ods kunnen komen helpen. Reynold greep een zijner pistolen. „Wilt gij liever op staanden voet sterven, en aldus den folterdood waarover gij spreekt, ver mijden vroeg hij koel. „Kapiteinstamelde Cameleon. Toen Cameleon genoegzaam had gezien, dat er toch geen heil mee was te halen, deed hij hetgeen Reynold hem had bevolen. Toen het klaar was sprak Reynold. „Nu daag ik alle man uit hier binDen te dringeu „Wat moet ik doen? vroeg Cameleon. „Je moet hier blijven wachten. Doch luister 1 gij hebt daar juist gezegd dat wij hier nooit meer uit zullen komen, welnu buiten mij zou ook niemand er niet meer uit kunnen komen. Blijft hier daarom wachteD. Reynold keerde daarna terug en voegde zich weer bij de beide meisjes. „Groote God, zei Theresia toen zij hem wederom binnen zag komen, wij dachten dat wij u i iet meer zouden gezien hebbeu, wij dachten dat wij verloren wareo. »U verlaten Theresia. zei Reyuold ve; wijtend. O I die twijlel is beleedigend voor mijne eer. „Zijn wij dan alle drie ouherroep. lijk verloren, vroeg Geert; uida, spreek, heer graaf, zeg ons de zuivere waarheid. Een onmiddellijke dood is beter dan d'e onzi keibeid, die ons langzaam doodt. „Verloren, zei Reijnold, kom meisje, integen deel, wij zijn gered. „O, ik zei wel, dat hij wezenlijk goed en edel is, riep Theresia blijde uit. „Ja, ik bemin u er. zoolang ik leef, zal mijn hart voor u blijven slaan. Muar kom, ging hij voort, lant ons zoo gauw mogelijk die alechu welijke spelonken verlaten. brj de sub le bedoelde cursussen, en ten deele ook bij die sub 3e deze bepaling wegvallen. Patroons en ^oogere beambten bij het bedrijf hebben behoefte aan een hoogere kennis van hun bedrijf die boven de ambachtsschool en de gewone vakschool uitga;.t, ook laat hun sociale stelling niet toe, dat ze op deze scholen zich als leer lingen aanmelden. Ook in het buitenland heeft men cursussen van dien aard voor zeer gewone bedrijven georganiseerd, en zijn ze in plaatsen waar noch ambachtsschool noch vakschool bestond zelfs voor de gezellen gehouden. Te IFeenen werden sedert 1895 gegeven 38 leergangen voor schoenmakers, 31 voor kleermakers, 26 voor schrijnwerkers, 14 voor smeden, 9 voor timmerlieden, 2 voor galvanotechnici en 1 in boekhouding voor schrijnwerkers. Meer dan 1700 personen maken er gebruik van. Deze leergangen worden over dag gehouden en duren zes tot acht weken, voor timmer lieden drie maanden. Ook worden dergelijke Cursussen gegeven in verschillende kroon landen door leeraren, die in de centrale inrichting zijn voorbereid. In Duitschland vjrint men daarbij een ander stelsel, de leergangen duren in plaats van weken, slechts enkele dagen, van vijf tot veertien, en be handelen dan een bepaald onderdeel van het vak. Te Karlsruhe werden iu 1902 gegeven twee leergangen in hel knippen van mans- kleedingstukken, één 70or schoenmakers, één voor schilders, twee voor schrijn werkers, twee voor elcctriscbe (misleidingen en blik semafleiders. één voor zadelmakers, één voor fabrikanten van kachels, van aardewerk. Iu vorige jaren had men leergangen voor zeep zieders, voor ververs, looiers, horlogemakers, hyoutiers, gas- en waterinstaliateurs eu elec- trotechnici. Niet alleen waren deze leer gangen kosteloos, maar er werden zelfs toe lagen verstrekt aan onbemiddelde leerlingen. Niet zelden gaf zulk een tijdelijke cursus, elders gehouden, den stoot tot de oprichting aldaar van duurzame vakscholen. Cursussen van dezen aard zijn een uit stekend middel voor nijverlieid<propaganda. De voordrachten eindelijk kunnen bf zijn losse op zich zelf staande voordrachten, of wel een reeks van lezingen en demonstratiën, waarin een uitgebreid ondeidecl van eenig vak volledig wordt uiteengezet. Vooral in Frankrijk zijn deze Cours zeer in zwang, met name te Parijs. Vooral de Association polvtcchiiique en de Association philotech nique hebben zich in dit opzicht verdien stelijk gemaakt. Het behoeft wel uauwelijks te worden gezegd, dat zulk een Instituut als centrale samenstelling alhen van het Rijk zal kunnen uitgaan, en men mag zich niet ontveinzen, dat het betrekkelijk kostbaar zal wezen. (Wordt vervolgd.) De peripheric van dit Centrale Nijver heids-Instituut zal gevormd worden door wat als plaatselijke vakscholen werd aangeduid. In wat deze soort scholen geven moe', voor ziet het Centrale Instituui in tweeërlei opzicht: le voor die bedrijven, die of niet genoeg plaatselijk geconcentreerd zijn, ofte I weinig omvang verkregen, om plaatselijke vakscholen te doen opkomen en 2e voor de hoogere vorming ten behoeve van enkele bedrijven, waarvoor het niet mogelijk bleek vakscholen anders dau van lagere orde tot stand te doen komen. Maar dit i3 niet genoeg. Het eigenlijke industric-ele vakschoolwezen wormt wel de peripheric van het Centrale Iii9tituut, maar neemt naast dit Instituut toch een zelfstandige positie in door eigen plaatselijke inrichting. Ontkend wordt hier- mtde niet, dat er enkele bedrijven zijn, die hetzij door hunnen eeuvoudigen aard, hetzij om hun constant karakter genoegzaam ge legenheid tot opleiding aan de werkplaats zelve bieden, en bijna geheel op overgelever de manipulatie kunnen drijven, maar voor den bloei en de verheffing van verreweg de meeste speciale bedrijven is speciale vak school-opleiding volstrekt onmisbaar te achten, en dat zoowel voor de patroons on de ondergeschikte leiders van liet werk als 1

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 1