i Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. TE VUUR E;\ TE mm. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN AITOOI TIELEN, De ^ond van R. K. Kiesvereenigingen. FEVtLLmox. Uitgever: Rusland eu Japan. W A A L W IJ K. WaalwHbsclie ces Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Deze nieuwe politieke organisatie doet waarlijk veel stof opdwarrelen. Bijna al onze bladen houden er beschouwingen over de meeste van critischeu aard. Er wordt vooral geklaagd over te weinig publiciteit over het verhandelende op de constitueereude verga dering van den Bond en over te weiuig voeling te hebban gehouden omtrent de aansluiting met de kiesvereenigingen. Dit laatste zou dan vooral een taotische fout zijn, begaan in onze pro incic. Nu wenschen wij al dadelijk op te merken, dat wij het, wat betreft het laatste, volkomen eens zijn met liet Dagblad van Noord- Brabant" waar het opmerkt, dat het jammer is, dat de concept-statuten voor den nieuwen Boud niet in de plaatselijke kiesvereenigin gen alhier zijn behandeld. 1 )at hadden immers opgewekte vergade ringen kuuuen worden waarin men over de statuten van den nieuwen Bond had kunnen discussiëeren, over de wenschelijkheid van aansluiting enz. enz.* Doch gelijk onze collega dit slechts re denen van opportuniteit acht, zoo willen wij ook meer wijzen op principiëele redenen De kiezers toch dienen medezeggingschap te hebben in de oprichting eeuer organisatie van kiezers. Bovendien, waar destijds zooveel afkeuringswaardigs is gezegd over de be kende wijze van de totstandkoming van de aanvulling van ons program, daar had men nu ook niet iu deze fout moeten vervallen Want wat is het geval De kiezers hebben nu eenvoudig te beslissen over de al of niet aansluiting tot eene organisatie, wier aard, inrichting en eventueele werking al zonder hen is vastgesteld, alzijnde belichaamd in de bereids goedgekeurde statuten. Zij staan dus meer voor een fait acorapli* en zullen, misschien wel niet direct maar dan toch in de binnenkamer, als niet „zeitge- massig* betiteld worden, indien ze niet tot Heldenroman van HENRYK SIENKIEWICZ voor De Echo van het Zuidenvertaald door H. EERSTE BOEK. HOOFDSTUK III. (9) Krétuski wist dus zeer goed, wie Bohun was. Als hij voorgaf, hem voor eeu der Kozakkeu der prinses te houden, dau was dat uit een gevoel van minachting. Van het eerste oogen- blik afaan, had hij in hem een tegenstander gezien. Hij zeide zich zeiven, dat een tweede botsing niet lang op zich zou lateu wachten Eu zelfs op dit oogenblik had hij graag zijn paard de sporen gegeven om in dolle vaart op Bohun in te rijden. Maar daar zat Hélène de invloed van dat geliefde geluat bedaarde hem. Bovendien was het einde der ravijn bereiktvóór hen flikkerden de lichteu van Rozloghi. HOOFDSTUK IV. De Kurcewiczen Btamden af van Koryat en door Koryat van Rurik. Van de twee 'hoofd takken had de eene zich gevestigd in Lithua. nië, de andere in Wolhynie. Prins Wassil, een der talrijke afstammelingen van de Wol- hynische linie, had zich neergelaten aan den BenedenDniepr. Arm en te trotsch om een beroep te doen op zijn rijke verwanten, had hij zijn diensten aangeboden aan hertog Michel Wisniowigki, den vader van den beroemden Yatéma. Tot erkenning van zijne verdiensten en van zijn trouw schonk de hertog hem het landgoed Rozloghi. Wassil omhelsde het katholiek geloof en huwde met een meisje uit een adellijk Moldavisch huis, de Rahozi's. Een jaar daarna werd Hélène aansluiting beslissen. Nu vertrouwen «ij wel, dat de meeste zullen aansluiten, als niet willsnde de oorzaak zijn, dat deze zoo hoog noodige algemeene politieke organisa tie zou mislukken, maar het „ja en amen* zeggen begint ten slotte toch te vervelen. Het moge dan niet zoo bedoeld zijn, de kiezers zijn weer als onmondigen behandeld. Nu is het wel waar, dat het gemakkelijker gaat hierover te critiseeren dan uit te voeren doch o. i, was net werkelijk reen reuzen werk geweest, als de centrale kiesvereeni gingen lure icispectieve afdeelingen gelegen heid hadden gegeven over de concept sta tuten hare meening te zeggen Er was dan wel wat meer werk geweest, en er waren dan wellicht een honderdtal rapporten gekomen, maar de organisatie ware dau toch meer op democratische wijze tot stand gekomen en rustte ook op een vastere basis. Wij zeggen hel ook in dit, het Dagblad van Noord-Brabantna Men voelt slechts voor eene nieuwe orga nisatie, als men aan de totstandkoming ervan heelt medegewerkt.* Doch hoe dit nu verder ook zij, de orga nisatie mag door dit alles niet mislukken. De kiesvereenigingen mogen hier wel aan denken. Laat het de prikkelbaarheid in deze uiet winnen. Wij dienen gereed te zijn voor den strijd van 1905. Onze tegenpartij zit ook waarlijk niet stil. Men denke slechts Advertentikn 1 7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regt-b en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige oontracten gesloten. Reclames 15 cent per regel aan den nieuwen r Bond van zulk een bond zal wel degelijk te ken nen zijn. Maar dit „en passant* het denkbeeld kan later verder ontwikkeld worden. Wij wenschen nog iets anders op te merken. Het Centrum beweert, dat in het Noorden, zoo niet alle dan toch vele kies vereenigingen geraadpleegd zijn over de con cept statuten van den Bond. Nu weten wij door onze reletatie's met dat Noorden, dat deze bewering van Het Centrum niet zoo dadelijk in hare algemeenheid kan aanvaard worden. Er zullen daar wel meer kiesver eenigingen geraadpleegd zijn dan hier in 't Zuiden, waar zoo goed als geen een die eer genoot, maar vele kiesrereenigingen in onze noordelijke povincie's zijn dat evenmin. Of nu de besturen gedaan hebben zooals De Tijd opmerkte, nl. dat zij zonder mede werking van de leden, zelf de zaak behandeld hebben, kunnen we niet met zekerheid zeggen maar dat er ook in het Noorden genoeg leden van kiesvereenigingen zijn, die nog niets weten van deze nieuwe organisatie, is baast met zekerheid vast te stellen. Doch laat ons nu verder deze details rusten, zij zouden ons afleiden van de hoofd zaak en dit is en blijft dankbaar te erkennen, dat deze algemeene politieke organisatie er is. Moge zij voor 1905 de kracht ontwik kelen, zoo hoog noodig voor den heeten strijc die dan te verwachten is. Propaganda-vereenigingen*. Deie mogen dan //vogels zijn van verschillend pluimage* en volgens het Uirechtsch Dagbl. geen vlag kunnen opsteken, waaraan meu de concen tratie erkennen kan, kracht zal zij in elk geval wel kunnen ontwikkelen, vooral als de leus van onze tegenstanders in 19 05 zal zijn „tegen 't clericalisme,* „tegen de reactie* zooals zij het optreden onzer regee ring zoo gaarne noemen. Wij zouden haast ook in verhand niet den nieuwen Bond van R. K, Kiesvereeni gingen willen adviseeren Laten ook wij als onderorganisatie van den nieuwen Bond oprichten een Boud van R. K. Propagan- daclubs, die ook vooral omvatten wil onze jongere politici in den lande. De jeugd is rol ijver ea ziet tegen eeu klein geruchtje niet op. Het zal voor ons niet moeilijk val len gelijkgezinde peetooms voor deze orga- vau Vrijzinnige - -""Het is dan, n. o. m noodig, dat de nieuwe organisatie, zoo spoedig als zij definitief vastgesteld is begint met het oprichten van centrale kiesvereenigingen daar, waar deze nog niet zijn. Eeu geheel toch, waarvan de onderdeden niet goed in orde zijn of deze hier en daar ontbreken, staat of op een gegeven oogenblik plotseling stil of loopt niet, zooals het in normalen toestand zou loopeu. Eu er ontbreken over het geheele land nogal eenige centrale. Van de 100 kiesdistricten zijn er nog maar 64 in 't bezit van deze concentrische politieke kringen Er is voor de nieuwe organisatie in deze alleen dus al genoeg te doen. En als dan het geheel goed in den grond geheid staat, zou men dan niet, evenals d« K. S. A. doet, sprekers kannen uitzenden, die in de wintersche dagen de kiezers der aangesloten kiesvereenigingen op prettige, doch leerzame wijze ontwikkelden? Voor nisatie der jongeren te vinden en de vlag zoover ons bekend, wordt hiervan in de geboren. Ilaar moeder stief bij haar geboorte. De vader wijdde zich geheel en al aau de ontginuing van zijn grondgebied eu aau de opvoeding zijner eenige dochter. Dank z;j een ouverpoosden arbeid, had hij een groot fortuin bijeengebrachthij herinnerde zich toen zijn broeder Coustantijn, die, door zijn rijke familie verstooten, een armzalig bestaan leidde op een schrale hoeve. Hij nam hem bij zich op Rozloghi, hem, zijn vrouw en vijf kinderen. De twee broeders leefden in goede verstandhouding tot 1634, het jaar waarin Wassil koning Ladislas volgde onder de muren van Smolensk Daar greep een voorval plaats, dat oorzaak zou worden van zijn ongeluk. Men onderschepte een brief, gericht aan den Moscovitischen gensraal Séhine, onderteekeud met den naam van den prins en gezegeld met zijn wapen. Dit ver raad van eeu soldaat met onbevlekte eer, verwekte ontzetting iu het leger. Tevergeefs zwoer Wassil dat die brief door hem noch geschreven, noch gezegeld was zijn wapenzegel verdreef allen twijfel Ter dood veroordeeld wegens hoogverraad, vond hij zijn heil iu de vlucht. Des uachts kwam hij op Rozloghi aau, en deed zijn broeder Coustantijn zweren, als een vader over de kleine Hélène te wakon. Daar na vertrok hij Men beweerde, dat hij vanaf de grens aan Wisniowigki geschreven had, hem smeekende, zijne dochter niet van het dagelijksch brood te berooven en haar in vrede te laten leven op zijn gronden onder voogdij van Constantijn. Vervolgens werd geen spoor meer van hem gezien. Onzekere geruchten deden de rondte hij zou zich ge dood hebben, om zijn eer niet te overleven hij zou dienst genomen hebben bij de keizer lijken en een roemvollen dood zijn gestorven... In waarheid wist het niemand. Maar zijn dood stond vast. omdat hij zich het lot van zijn kind niel meer aantrok. Zijn naam kwam eerst ter sprake op den dag. dat een zekere Koupcewicz, een burger van Witebsk, op zijn sterfbed bekende, den brief aau Séhine geschreven valschelijk met het wapen van Wassil gezegeld te hebben. Deze bekentenis had een algemeene verslagenheid ten gevolge. Het vonnis werd ingetrokkenmaar voor prins Wassil kwam het eerherstel te laat Hertog vYisuiowiegki had er nooit aan ge dacht, het domein terug te nemen, overtuigd als hij was van de onschuld vau zijn ouden vriend. Hélène groeide dus te Rozloghi op onder de zorgvolle voogdij van haar oom. Eerst bij den dood van Constantijn begonnen voor haar de dagen van beproeving. Zoodra hij de oogen gesloten had, nam zijne weduwe de leiding van Rozloghi op zich De dienaars en de pachters sidderden voor haarde bu reu vreesden die vrouw, welke met iedereen twist zocht. Gewapenderhand bestookte zij de landgoedereu der edellieden. Dan zag men haar in mannenklcoderen aan het hoofd rijden barer dienaren en deze tot plundering aanzetten. Eens waagden zich op Rozloghi de overblijfselen eener Tartaarsohe horde, die statuten niet gesprokeu, toch zou het o. i. goed zijn, als het daarheen geleid kon worden. De kiesvereenigingen toch zijn van de K. S. A. uitgeslotenzij staan dus, wat betreft het toezenden van sprekers, buiten dien kring. Welnu laat nu haar eigen organisatie daar»oor zorgen. Ten slotte nog een enkel woord over het „korte program van actie*, waarvan de statuten spreken. De gedachtenwisseling tusschen Centrum en Huisgezin heelt ons al doen zien, dat hiermede niet bedoeld is een eenvoudige verkiezingsleus, maar een kort lijstje van verlangens, die b.v. in een vier jarige wetgevende periode kunnen verwezen lijkt worden dit alles vast te stellen door de kiezers zelve. Juist wat wij altijd be pleit hebben. Men zorge nu echter ook, dat dit werkelijk plaats heeft, anders raken we nog veel verder van huis. Summa summaruin, de organisatie is er; de zaak is nu maar, dat zij zich normaal ontwikkele en dat er hard gewerkt worde. Zoo dit geschiedt, staan weer in 1905 goed voor. Wij kunnen dan den strijd aanbinden. En loopt de concentratie aan de overzijde over geen beter gebaande wegen dan nu, dan zeker ook met succes. „Ora et labora*, zij dus ook hier onze leus In weerwil van dt alarmeerende telegram men over mobilisatie en over conferenties tusschen regeeringsmaunen, is er geen quaes tie vau eeu nieuwe crisus. Het slagvaardig maken van Britsche oor logschepen en van de forten bij G ibraha. wordt voor een onschuldige, periodiek terug keerende oefening verklaard het bezoek van den Russischen gezant bij koning Edward is niets anders dan een hoffelijkheid als te genhanger van de ontvangst van den En— gelscheu gezant te Petersburg door den czaar en ten slotte vinden de voortdurendende ministerconferenties haar oorzaak in het f-it dat de eerste—minister ongesteld is en tij» kamer moet houden, zoodat de collega's eu de booge departementale ambtcnareu, die hij in gewone om tandigheden zelf gaai opzoe ken of op zijn bureau ontvaugi, zich aan Balfour's woning in Downingstreet moesten vervoegen. De Baltische vloot is uit Vigo vertrokken overeenkomstig afspraak tusschen Rusland en Engeland. der oude prinses, die haar gezag angstvallig handhaafde, llun verstand eu hun hart ge leken de woeste steppen. Zij waren opgegroeid als eiken en gevoelend, dat zij zoo ruw van uiterlijk waren, vermeden zij het gezelschap der edellieden en vermaakten zich met de Kozakkenhoofden. De barbaren van de Sitch gingen als vrienden met hen om. Vechten tegen de Tartaren en de Turken, was het eenig doel van hun bestaan. Beladen met buit, keerden zij van hun strooptochten huis waarts. Een hunner, Wassil, viol den Ouge- loovigen iu handen. Met behulp van Bohun en zijn zaporogen bevrijdden zijne broeders hem, maar hij was blind. Sinds dien tijd verliet hij Rozloghi niet. Vroeger de ruwste vau allen, wijdde hij zich nu geheel aau den godsdienst. De anderen zetten hun roovers- J.v.... VI»U ^OUOUlOliQl». x/o «UUOICU <,011011 IIUU lUUYÜlO* door hertog Yaréma was uiteengeslagen de i bedrijf voort, men had hun den bijnaam van prinses vermorselde ze. Want zij beschouwde 1 Pr het domein als eigendom van haar en van hare zonen. Deze laatsten beminde zij met de liefde eeuer wolvin voor haar jongen. Zelf onbeschaafd, dacht zij er niet aan, hun eenige opvoeding te geven. Op zijn hoogst gaf een monnik van den Griekschen ritus, door haar meegebracht uit Kieuw, hun wat onderricht in lezen en schrijven. Nochtans bevond zich op een afstand van eenige mijlen het hof van Lubnié, waar de jonge adel uit de Zuidelijke pr.latiuaten in grooten getale heentogen. Daar hadden de prinsen Kurce wicz een beetje beschaving kunnen leeren zich kunnen bekwamen iu kanselarij van den hertog en zich kunnen oefenen in den wapen handel. Het is waar, de prinses had redenen te over, om zich niet te Lubnié te vertoonen. Van tijd tot tijd liet de hertog zich reken schap geven van de voogdij, indachtig de »oede diensten, die de vader van Hélène hem aewezen had. De prinses legde het er opaau, dat men te Lubnié scheen te vergeten, dat er nog Kurcewiczen bestonden En de jonge prinsen groeideu verwilderd op, minder als edellieden, dan wel als Kozakken. Als knapen namen zij reeds deel aan de tochten tegen Tartaarsche roovers. Heele dagen lang schoten zij met den boog of schermden zij met de sabel. De ontginning van het landgoed lieten zij over aan de zorg «Kozakkenprinsen gegeven. Eén blik op de woning was voldoende om aan te toonen, wie de bewoners waren. Toen de gezant van Walachije eu Krétuski de poort waren doorgereden, zagen zij voor zich, niet het meer-of minder indrukwekkende huis vau een edelman, maar een soort schuur, gebouwd van zware eikenhouten balken, met kleine vensters, bijna schietgaten. Het gedeelte dat bestemd was voor de Kozakken en de knechts, de paardenstallen, de graanschuren, de berg plaatsen, vormden met het hoofdgebouw, waar zij omheenstonden, een woest geheel Op de binnenplaats, dicht bij het huis, stonden de hooge palen vau twee putten. Op eeu houten hok zat een getemde beer. Een breede gracht en een heining omgaven de binnenplaats, 't Is waar, aan de grenzen der steppen hadden allo landgoederen een dreigend uiterlijk, maar de woning der prinsen Kurcewicz geleek eeD roovers hol. Knechten met fakkels in de baud kwamen hun meesters tegemoet. De zware kettingen der ophaalbrug knarsten. Uit de stallen klonk paardengehinnik. De jonge prinsen en hun moeder riepen, vloekten en tierden. Te raidden van al dat lawaai 1 raden de gasten binnen. Maar nauwelijks over den drempel bleef Rovaue Ursu, die op 't gezicht van dat akelige, woeste hol, er reeds spijt vau ge voelde, dat hij zijn toestemming gegeven had, Volgens do door Rus'and aangegane ver bintenis, zoo deelt bet Eugelsche ministerie van bui'.eulandsche zaken mede, zijn vier Russ'sche officieren te Vigo achtergebleven 't welk we reeds meldden. Wat het beste bewijs is voor de goede wederzijdschc verstandhouding, is die offici— eele verbintenis. Verder kondigde het ministeiie aau, dat blijkens ofiïcieele informatie, de Russische admiraal orders ontvangen heeft, waarbij hem wordt opgedragen overlast en bescha diging van neutrale va it tuigen te voorkomen alsmede dat Engeland en Rusland ia overleg zijn betreffende de samenstelling van het internationaal hof van onderzoek. Al die drukte over '1 Noordzee—incident is dus weer afgcloopeu en meer en meer wordt onze aandacht naar Port Arthur ge trokken, waar de Japanne s alles in 't werk stellen, om de vesting spoedig 'e nernei hoe het de kranige mannen van Stöisel 1104 zoo lang uithouden 't is pnbegiijpeiijk, '1 Gaal er warm naar toe, wat biijkt 'uit de volgende telegrammen De aanval op Port Arthur duurt met on verminderde kracht voo: t. De verdedigers zijn nog steeds onverzettelijk en vastbesloten Het 1100: delijke deel van het oostelijke fort van Kikwansjan is genomen en wordt bezet gehouden onder een verwoed vu :r van de Russen. Een fort in de binnenste verdedi gingslinie is den 2den dezer vernield door het springen van een magazijn. Men meldt dat de verliezen van de belegeraars ontzag lijk zijn. Men gelooft dat de vloo' van Port—Arthur ecu nieuwe poging heeft gedaan om te ont— komeu. Het is de Eugelsche si oomboot Victoria gelukt de blokkade van Port Arthur te ver breken met eeu volle lading ruudvlcesoh. Het heet dat de Japanners al de voo name stellingen in het noordoosteu der ves ting hebben genomen, Een Ciiinees die gisteren Dalui heeft verlaten, deelt mee, dat daar lange rijeu van Japansche gekwetsten langs werden ver voerd en ook telkens versche troepen die naar het front trokken gedurende de laatste bestormingen. Meu neemt algemeen aan, dat de Japanners er gedurende de laats'.e drie maanden 40,000 man dooden en gekwetsten hadden. Voorts houdt het gerucht aan, dat de Japanners Erloengsjan en zekere steliiu daar den nacht door te brengen, verwonderd staan daarbinnen was niets iu overeenstem ming inot het treurige uiterlijk Men trad in eeu ruim voorportaal, verlicht door deu gloed van twee haarden eu waarvan de muren ver dwenen onder harnassen, pantsers, wapens en diereuvelleu. Op eeu stok zaten sperwers, valken en twee groote gieren, gevangen iu de Aziatische steppen en gedresseerd op de wol ven jacht. Vanuit dit portaal leidde een gang naar de eerezaal, die nog rijker gestoffeerd was. Hier waren de wanden behangen met zijden en gouden stoffen. Oostorsche fapijton bedekten den vloer. Middenin stond een grova.tafel inet gouden vazen en schalen van Venotiaansch glas. Langs de muren bevonden zich sierlijke kasten, Venetiërs outroofd en daarna door de Kozakken op de Turken buitgemaakt. Op sofa's \an rozen- of ebbenhout waren dikke, bijna ouge schaafde planken gelegd, zachte divans en ruw houten stoelen stonden dooreen eu door kussens van satiju of brocaat stak stroo, bij wijz vau dons Krétuski, bekend met de zeden der stoppen betoonde zich niet erg verwonderdmaar de Walachijer was een c-u al verbazing. En hoe kon liet anders Te midden eener opeen stapeling van fabelachtige rijkdommen, be wogen zich de vier broeders met hooge vetlederen laarzen en met kleederen van wolfsvel, evenals hun dienaren. Longinus zweeg en droomde. Nochtans betoonden de jonge prinsen hun pasten een hartelijk onthaal. Weinig bekend met de manieren der groote wereld, gedroegen zij zich zoo linksch, dat Jan een glimlach niet kon weerhouden. De jongste, Siméon, zeide Welkom, edele heeren, onze woning staat te uwer beschikking. Gij zijt hier thuis Wij groeten u eerbiedig vanaf den drempel onzer eenvoudige woning Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 1