Donderclig 24 November 1904. 27e Jaargang Toegewijd aan Handel* Industrie en Gemeentebelangen. Tl IBM mm. Numrnt r 92, Ziekte-verzekering. A H T OOI T IEL EN, BEKENDMAKING. M3UILMOOX. S 1TOE VElt: W4A1WIJK. DRANKWET. Nog verdedigd De Echo van het Zuiden, Waalwyksclte en Laap(ri*(sthe foiirant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o n n e in e n t s p r ij s per 3 maanden f 0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. fHS?! Advkrtkntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groats letters naar plaatsruimte. Advertentiëu Smaal ter plaatsing opgegeven, worden Zmaal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regeh cn advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Burgemeester en Wethouders van Waalwijk brengen ter kennis van belanghebbenden 1. dat bonders van vóór 1 Mei 1904 verleende vergunningen, die na 30 April 1905 het bedrijf wenschen voort te zetien vóór 1 Maart 1905 aan Burgemeester en Weihouders, ouder overlegging einer opgave van de oppervlakte der localiieit oi' localiteiten,moeten verzoeken on aanteekening ip hunne acte van vergunning en het daarvoor uitgereikt afschrift, dat de vergunning voortaan zal geldon voor den verkoop rij hoeveelheden r*n minder dan 10 liter voor gebruik ter plaatse van vei koop of elders. Geldt de vergunning voor localiteiten ecner sociëteit dan moet het verzoek gedaan worden aan Gedeputeerde Staten 2. dal de vergunningen van her., die voren bedoelde verzoeken niet doen, vervallen met 1 Mei 3905; 3. dat de vergunningen voor den veikoop in een logement, alleen aan logeergasten, moeteD worden aangexraagd aan Gedeputeerde Staten in dit gewest 4. dat de vergunningen na 1 Mei 1904 er. vóór 15 October 1904 verleend, vervallen behou der.s vroeger intrekken of vervallen met den eersten dag van de zevende maand na den 27 October 1904 (1 Mei 1905) dat een nieuwe vergunning aan hen niet wordt geweigerd op grond dat het vastgesteld maximum is bereikt; 5. dat zij die op 1 Januari 1904 hardel dreven in sterken drank alleen bij hoeveelheden van ten minste twee liter en na 1 Mei 1905 duarm'de wenschen door te g-an. vóór 26 November 1904 een daartoe strekkend verzoekschrift moeten in dienen aan Burgemeester en Wethouders dezer gemeente 6. dat verkoop van a'.coholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, en van alcohol vrijen drank voor gebruik ter plaatse van veikuop, in eene localiteit zonder veigunnii.g tot verkoop van sterken drank in 'i klein, niet meer mag geschieden zonder verlof »»d Burgemeester en Wethouders, en dat zij, dio bedoelden verkoop na 31 December 1905 wenschen voort te zetten aan Burgemeester en Wethouders een daartoe strekkend verzoekschrift moeten iidienen vóór 1 Januari 1905- Waalwijk, 10 Nov. 1904. Burgemeester en Wethouders voorn., K. DE VAN DER SCHUEREN, Burgemeester. F. W. VAN LIEMPT, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk brengen ter kenüis der ingezetenen, dat de be- grootiüg der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1905, den lla.d aangeboden zijnde, ter Secretarie gedurende veertien dugeu voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Waalwijk, den 18 November 1904. Burgemeester en Wethouders voornmd. K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris. F. W. VAN LIEMI'T. Heldenroman van HENRTK SIENKIEWICZ voor De Echo van het Zuidenvertaald door H. EERSTE BOEK. HOOFDSTUK IF. (14) Van zijn Walachijsche moeder had hij die gelaatskleur geërfd, welke men het beste kan vergelijken bij den gloed van gesmolten ijzer, en ook zijn blauwzwart, haar. Hij kleedda zich naar de Poolsche mode zonder opsmuk, behalve op officieele dagen dan verscheen hij eheel en al schitterend van goud eu edelsteenen. xauwelijks aan liet hof, had Longinus gele genheid, zulk een plechtigheid bij te wonen. De hertog ontving den buitengewonen gezant den Hospodar van Walachije, den bojaar Ro- vaue Ursu. De audentie had plaats in de blauwe zaal, aldus genaamd, omdat meester Ilelm een beroemd schilder van Dantzig, daarop het hemelgewelf met zijn duizendeu sterren had afgebeeld. Onder een hemel van rood fluweel, afgezet met hermelijn, stond de hertogelijke zetel. Trappen, belegd met gouden platen, voerden er heen. Achter den hertog stonden zijn hofkapelaan, het hoofd van zijn kanselarij, de hofmaarschalk, de schi'dknapen en een lijfwacht van twaalf helle bard iers. De beide zijden der zaal waren ge vuld met de hoofdoffick ren en den adel. In naam van Zijne Hoogheid den Hospodar, ver zocht Rovane Ursu deu hertog, zijn invloed bij den Khau te laten gelden, om de voort durende invallen der Tartaren tegen te gaan. Yarema antwoordde hem in het zuiverste latijn, dat hij Zijne Hoogheid met des te meer be reidwilligheid zijn diensten aanbood, omdat de Khau hem tegen de volgende maand de komst Yan een buitengewoon gezantschap had aan De schrijver van Brieven uit Parijs* aan het Nieuws van den Dar/ verdedigt in zijn laatste correspondentie nog den „ministre gift'lé", den geoorvijgden minister André. llij zegt o. tn.„Er was veel te zijner verontschuldiging te zeggen de woord voerders der ininistrieele meerderheid hebben daarin zelfs overdreven want zijne be doeling w^s goed maar zijn handelwijze, naar het bij vroegere regeerstelsels gevolgde principe: „het doel heiligt de middelen", vond geen genade in de oogen van hen, die dn Republiek groot en sterk wenschen door de zedelijke, kracht harer bestuurders7. En dan heet het verder, dat hij het leger heeft gezuiverd van clericale en nationalis tische intriges, dat hij het leger van cesa- ristische overheetselling en kaste-geest heeft vrijgemaakt; dat hij het trachtte te her vormen tot een democratisch-repuhlikeinsch leger enz. enz. In één woord, generaal André is een.... martelaar lteeds is er in onze pers op gewezen, dat onze liberale bladen zoo weinig, of in 'i geheel niets afke.urens te zeggen hadden van het schandelijk spionr.age,stelsel van dezen geoorvijgden minister. Behalve het Utrech/scf/e Dagllad maakte er zich geen enkel dier bladen druk over, welke, viel zoo iets voor in een clericaal land of clericale kringen, genoeg te zeggen zouden hebben. Te oordeelen naar deze correspondentie beschouwen wellicht de meeste den afge treden bewindsman ook als een.... martelaar, 't Is fraai Bij de Tweede Kamer is het ontwerp in gediend tot wettelijke verplichting voor vasle werklitden, om zich en de tot hun gezin hfliooreude personen te verzekeren tegen geldelijke gevolgen van ziekte, kraam en overlijden. Meer en meer, zegt de Memorie van Toe lichting, wordt de juistheid erkend van het beginsel, dat hij, wiens fiuancieele omstan digheden niet van dien aard zijn, dat hij ingeval hijzelf of een lid van zijtt gezin ziek wordt, zonder bezwaar z;ch de ver- eisclite deskundige, hulp kan verschaffen en gekondigd. Want reeds had Jan hem verslag gedaan van zijn zending en hem di vlucht van ÜhmielwiQki medegedeeld. Zonder in schijn al te veel waarde aan dit oorval te hechten besloot de hertog eene versterking naar de citadel van Koudak te zenden. liet hof kon zich toen geheel en al over geven aan de feesten, die de verloving van prinses Anne met den palatijn van Rawa, ver tegenwoordigd door Lassota en Bodzynski, medebracht. Bij de algemeene vreugde, was alleen Michel Wolodowski ontstimd. Te vergeefsch trachtte zijn vriend Jan hem hoop voor de toekomst geven. Ik raad u aan, zeide hij, terug te keeren tot Anette, want ik voor mij zal U niet meer in den weg treden Maar Annette Krasicnska dacht volstrekt niet aan Michel. De onverschilligheid van Jan prikkelden en vertoornde haar. Hoe! Na zoo lang een reis geen woord Wanneer Ki'étus- i's oogen bij toeval die van Annette ontmoetten, waren zij zoo afgetrokk n, dat de arme kleine bijna de tranen in de oogen kreeg en zich afvroeg «Is dat dezelfde edelman, die mij vroeger met vurigeu blik en bewogen stem toezong:' Als een woedende Tartaar Sloegt gij mijn hart in boeien Eens dat zij zijden tressen aan den hertogin moest brengen, kwam zij Jan tegen, vloog op Item aan en deed toeneen paar passen achter uit, zeggend O wat doer gij mij schrikken Goeden dag, mijnheer Goeden dag, juffrouw Anuette Ik beu toch geen monster, dat ik U schrik aanjaag. Met neergeslagen oogen geheel ontsteld, hoorde het meisje hem aan terwijl ze haar vlechten tusscheu de vingers draaide- O, neen Volstrekt niet Gij jaagt mij heelemaal geen schrik aan... Iutegendeel. Zij zag den officier aan, maar Bloeg aanstonds de oogen weer neer. Zijt gij boos fluisterde zij. Ik? Waarom? En bovendien, wat zou U mijn zuur gezicht kunnen schelen 't Is waar ook wat geef ik om Uw zuur desnoods gedurende eeuigen tijd zijn arbeida- inkomsten kan missen, zooveel mogelijk door verzekering de geldelijke gevolgen van ziekte behoort te ondervangen. Nu is, volgons een onderzoek dat vanwege den Minister van Binvenlandsche Zaken (wiens onderteekening de Memorie van Toelichting draagt) hij alle bekende zieken - fondsen en bij onderscheidene werkgevers is ingesteld, aan te nemen, dat op bet oogen blik slechts ongeveer een half millioen personen hij eenig ziekenfonds zijn verze kerd, terwijl slechts ongeveer 200,000 per sonen voor geldelijke schadeloosstelling bij ziekte of kraam zijn verzekerd en ten aan zien van het met-rendeel van dezen de be dongen schadeloosstelling onvoldoende zou zijn. De wijze van verleetiing dier schade loosstelling geeft in vele gevallen tot klach ten aanleiding. Eindelijk wordt veelal bij de zieken- en ondersteuningsfondsen door het ontbreken van een voldoende de re servekas de waarborg gemist, dat het fonds ook ingeval van een ernstige epidemie aan zijn verplichtingen zal kunnen blijven vol doen. Als gevolg van een en ander is de mee ning vrij wel algemeen geworden, dat de verze kering tegen de geldelijke gevolgen der zieste voor zooveel noodig bij de wet moet worden voorgeschreven en geiegeld. in beginsel zou zeker de verplichting tot verzekering zich moeten uitstrekken over alle personen beneden zekeren financieelen standaard. In het ontwerp strekt zij zich alleen uit tot de zoogenaamde vaste werk lieden. De invordering der premie kan n.l. hij hen zonder bezwaar plaats hebben door tusschenkomst van den werkgever, die het voor den werkman betaalde bedrag van het loon kan inhouden. Bovendien zijn er al leszins termen voor den werkgever, zeiven een deel van de premie te doen stijgen, welke hij tegelijk met de bijdragen van den werkman kan storten. Omdat ten aanzien van de losse werk lieden de invordering der premie op geen doelmatige wijze, schijnt te kunnen worden geregeld, zijn deze buiten de verplichte verzekering gelaten en is hun alleen de. gelegenheid verschaft om zich naar behooren tegen de geldelijke gevolgen van ziekte te verzekeren. Hetzelfde geldt voor de kleine ondernemers. Van de verzekeringsplicht gezicht Mijnheer Bychowiec is veel aardiger Daarom kan ik ook veilig mijn plaats aan Bychowiec afstaan. Houd ik U soms op Met deze woordeu ging zij vlak voor Jan staan. Gij kemt dus regelrecht uit de Krim Uit de Krim. Eu wat hebt gij meegebracht Mijnheer Podbipieta Gij hebt hem reeds gezien, niet waar Hij is beter dan gij En wat komt hij hier doen Aan juffrouw Anette een uieuwe gelegen heid geveu om haar macht uit te oefeueu. Ik raad U aan op hem uw kunst eens Ie beproeven llij heeft mij een geheim toevertrouwd, dat hem ougevoelig schijnt te maken voor de liefde. Hoe zoo llij mag niet trouwen. En wat kan mij dat nu schelen, of hij mag trouwen of niet Maar zeg mij eens, waarom mag hij niet trouwen Jan boog zich aan het oor van het jonge meisje eu zij iels op zachten toon. Ik dacht, dat gij geestiger waartzei Annette eu zich omdraaiende, vloog ze heen en weer als een verschrikte duif. Maar denzelfden avond sloeg zij Longinus aandachtiger gade Het was zeer druk in het paleis, want de hertog gaf een feest ter eere van Bodzynski. ünze Lithuauier, gekleed in een buis van wit satijn met een schouder mantel van donker blauw fluweel zag er kranig uit, te meer omdat hij zijn groot zwaard uiet droeg, maar een kromme sabel, waarvan de vergulde schede fonkelde. Voortdurend hield Annette den blik op hem gericht, blijkbaar met het doel om de jalouzie van Jan op te wekken. Deze laatste zou mis 8chieu niet eens hnar spel hebben gezien, als zijn makker Wolodowski hem niet had aange stooten De duivel hale mij, als Annette uiet koketteert met dien Lithuanischen hopstaak. Zeg het dan aan Longinus. Ik zal het hem zeggen Een prachtig paar, dat moet ik toegeven Hij kan haar als een speld aan zijn mantel zijn uitgezonderd militairen in werkelijken dienst hij 's rijks zeemacht, ook wanneer zij tijdelijk in het rijk verblijven. Ook de tot het gezin van den verzeke- ringsplichtige bchoorende personen moeten worden verzekerd. Tot het gezin worden gerekendde echtgenoot?, met wie de verzekeiingsplichtige samen woont, tenzij deze in vasten loondienst is (als wanneer er geen re en is waarom zij niet verplicht zou zijn zich zelve te verzekeren)de inwonende minderjarigen beneden de 16 jaar (hoven dien leeftijd en beneden den leeftijd ran 18 jaar worden zij alleen dan als gezins leden verzekerd, indien zij niet vast werk zaam zijn), onverschillig of zij al dan niet eigen kinderen van den verzekerittgsplich- lige. lijn de inwonende bloed- of aanver wanten in de opgaande rechte linie, die 65 jaar of ouder zijn en geen vast werkman zijn en de inwonende bloed- of aanverwan ten in de rechte, linie, die tengevolge van hun lichamelijken of geestelijken toestand bij voortduring niet in staat is in zijn on derhoud te voorzien. Bij den omslag der kosten der verzeke ring voor de verzekeringsplichtigen wordt geen rekening gehouden met de vraag of dc verzekeringsplichtige gezinshoofd is of niet, noch met de talrijkheid van zijn gezin. Den verzekeringsplichtige wordt zooveel mogelijk vrijheid gelaten in de keuze van de ziekenkas, waarbij hij ziclt wil verze keren. Over het geheele rijk worden locale openbare ziekenkassen ingesteld, elk voor een bepaald district, beheerd door een directeur, verantwoordelijk en rekenplichlig aan den minister van biitnenlandsche zaken met een raad van toezicht nasst zich, ter wijl het bes'uur der rijksverzekeringsbank de fiuancieele controle uitoefent. Behalve den voorzitter worden de leden van den raad van toezicht benoemd uit verzekeringsplichtigen, werkgevers, artsen en apothekers. Het bestuur der ondernemers- ziekenkas (minstens 5 leden) wordt voor de kleinste helft door den ondernemer, overigens uit bij de verzekeringsplichtige werklieden gekozen. De verzekeringsplich- tige en zijn gezin hebben aanspraak a. hij ziekte op geneeskundige behandeling, ge nees- en heelmiddelen en eenvoudige kunst middelen h. als de verzekerde een ge huwde vrouw is of een vrouw, die de laatste 300 dagen gehuwd is geweest, bij kraam op verloskundige hulp en eenvoudige kunstmiddelen en als het kind levenloos ter wereld komt op een kleine geldelijke uitkecriug als begrafenisgeld. Overlijdt de verzekerde dat) wordt aan hem, die de begrafenis heeft bekostigd, een begrafenis- geld uitgekeerd. Bovendien heeft de verzekeringsplichtige zelf hij ziekte of kraam aanspraak op zieken- of kraamgeld, doch niet zijn niet-verzeke ringsplichtige gezinsleden. Het ziekengeld wordt over ten hoogste 190 dagen uitge keerd. Hrtzelf lc geldt voor dc geneeskun dige behandeling, behoudens, dat deze in elk geval wordt verleend zoolang de ver zekerde ziekengeld geniet. Het zieken en kraamgeld bedraagt, evenals bij de de tnaxi- raura-reute volgens do Ongevallenwet 1901 70 pet. van het dagloon van den verzekerde. Tusscheu geheele en gedeeltelijke onge schiktheid wordt niet onderscheiden. Heeft de verzekerde echter gedurende zijn onge schiktheid tegen vergoeding gewerkt, dan krijgt hij over de dagen, waarop hij dit heeft gedaan slecht» de helft van het zie kengeld. Zoowel de geldelijke schadeloosstelling, waarop de verzekerde aanspraak heeft, als de verzekeringspremie worden niet bepaald naar zijn individueel loon, maar naar het loon dat zijn beroepsgenooteu gemiddeld per werkdag ontvangen. In de daglooneu der verzekerden worden 10 klassen onder scheiden en de loonklasse ten aanzien van elke der bij algetneenen bestuursmaatregel te onderscheiden categorieën van verzeker den iu dien maatregel vastgesteld. Voorts worden die categorieën ingedeeld iu ge varen klassen naar dc kosten, welke de ver zekerden dier categotiën gemiddeld per soonlijk voor de verzekering opleveren. Het dagloon en de gevarenklas9e zijn de eenigo factoren, die de premie bepalen. Het is niet mogelijk nauwkeurig het deel van de premie te bepalen, dat in de dienstbetrekkingen, welke het minste gevaar voor ziekte opleveren, door den werkgever moet worden gedragen. In het onLwerp is bedoeld deel geschat op 1/i van de h uto kosten van de verzekering, voor zooveel d°ze den verzekeringsplichtige zelf betreft. Ten laste van den werkman, die in een dragen. Of als een vederbos op zijn hoed 1 Michel begaf zich naar deu Lithuauier. Ik geloof waarachtig, dat gij een eerste deugniet zijt. Eu waarom broeder, als ik vragen mag Omdat gij ons het allermooiste meisje afhandig hebt gemaakt. In vredesnaam, wat zegt gij riep Lou ginus en geheel terneergeslagen vouwde hij de handen op de borst. Kijk maar eens Annette Krasienska, op wie wij allemaal verliefd zijn, werpt u gloeiende blikken toe. Wees op uw hoede Het meisje zal u bedriegen, zooals ze ons allen bedrogen heeft Wolodowski keerde zich om en liet Longinus verbluft staan Toen de goede Lithuauier eenige oogenblikken later een blik op Annette durfde werpen, huiverde hij Verscho len achter de schouders van Hertogin Griseldis, waren twee fonkelende oogen op hem gericht... Met een kleur als een betrapt scholier, vluchtte hij iu eeu der donkerste hoeken der zaal. Maar Annette was zoo bekoorlijk, baai- mooie. ondeugende cogen schitterden zoo le vendig, dat Longinus met alie kracht haar moest ontwijken, hij keek Aunette dieu avoud uiet meer aau. Den volgenden morgen klopte hij aan bij Krétuski. Luitenant, vroeg hij, trekken wij al gauw- tegen den vijand op Waarom zoo vurig Geduld, vrieud Hebt gij zoo'n haast om vau Luhuié weg te komen Inderdaad zat de minnegod hem op de hielen: hij vroeg daarom verder Heeft de hertog u dienaangaande niets gezegd Geen woord. Men fluistert wel, dat de koning tot aan zijn dood aan een oorlog zal denken maar de Staten der Republiek willen den vrede. Toch schijnt er te Tchérine een Kozak kenopstand uitgebroken te zijn Uw gelofte wordt u te zwaar dat is duidelijk. Maar ik zeg u, dat de Kozakken zich rustig zullen houden tot het voorjaar. De Zaporogen wagen geen opstand, of zij moe ten zeker zijn, dat zij den grond kunnen om graven zij weten, dat z-j alleen achter hun verschansingen te duchten zijn. Op vlak terrein houden zij geen stand. Dan zullen wij op de Kozakken wachten. Jamaar zal het voldoende zijn, drie hoofden van opstandelingen af te houwen om u van uw gelofte to ontslaan. Het is heel wat anders tegen Turkeu te vechten, dan zijn stamgenooten tot hun plicht te brengen. Polen of Kozakken, zijn wij niet allen kinderen van dezelfde moeder O Groote God Gij maakt mij beangst. Ik hoop, dat pater Mukha, de welsprekende Jesuit, deze gewetenszaak spoedig oplost Ik heb geen oogenblik rust meer. Natuurlijk zal hij zo oplossen Hij is doorkneed in goddelijke en m nschelijko we tenschappen Maar hij zal u zoggen net als ik «De burgeroorlog is een broederoor log." Drie Kozakkenhoofdeu zijn nog geen enkel vijandelijk hoofd 1 Maar als een vreemde macht de op sfandelingen ter hulp kwam Ja, dan zoudt gij mooie kans hebben. Op het oogenblik kan ik u slechts één ding zeggen «Geduld Geduld Maar Krétuski zelf kou zijn gedrag niet in overeenstemming brengen met dezen wijzen raad. Van dag tot dag groeide zijn onrust aan de feesten aan het hof verveelden hem Bodzynski en Lassota en daarna de gez.ant van Walachije, namen afscheid het kasteel werd akelig stil Ook de hertog ging op reis: met kleine dagmarscheu inspecteerde hij zijn uitgebreid grondgebied. De oefeningen werden weder zeldzamer. Het gepraat der officieren over het verloop yau deu dreigenden oorlog vermoeide Jan als kinderpraat- (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 1