i Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. „De Echo van het Zuiden", bekendmaking" KTOON T I E L E N, Onder valsche vlag. Open Brief l9°5.' Alwie een abon nement neemt op tegen 1 Januari 1905, ontvangt van af heden de nog verschijnende num mers GRATIS. U 1 T G E V E li Onderzoek naar de geoefendheid van lotelingen en aspiranten-vrijwil ligers voor het reservekader. aan den Heer Eduard Redelé te Eindhoven, redacteur van „De Eendracht. Mijnheer Ik meen in staat te zijn de waarde der brochure juist te kunnen bepalen. Wijl zij, zooals ik zoo juist zeide, gelegen is in de omstandigheid, dat een katholiek priester Be schreef, komt het er slechts op te weten, wie die priester is. CI! Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. •Vbonna in e n t s p rij s per 3 maanden f ().~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. -(o)- Da Burgemeester van Waalwijk maakt bekend, dat het onderzoek naar de geoefendheid a. van lotelingen, die dingen naar het bewijs, he'zij voor militaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelijke geoefendheid, dan wel beide. b. van jongelieden, die dingen naar het militair ge'uigschrift, verel9cht 'ot het aangaan erner ver- biutenis bij het reservekader, hetzij der Infanterie of der Vesting-Artillerie, dan wel der Genie, zal plaats hebben te 's Hertogenbosch op nador bekend e ranken dag en uur tusschen 1 en 15 Januari Zij, die tot dit onderzoek wensc'nen toegelaten te worden moeten zich vóór of uiterlijk op 10 De cember a. s.ter secretarie dezer gemeente aangeven. Het onderzoek loopt voor elk der deelnemers in 1 dag at. Tot dit onderzoek worden uitsluitend toege laten 1. Zij, die hebben deelgenomen aan de loting voor de lichting 1905; 2. de lotelingen der lichting 1904, die, inge rolge het bepaalde bij de tweede zinsnede van artikel 99 der Militiewet 1901, in 1905 worden ingelijfd 3.de reedB ingelijfde lotelingen, in het genot van uitstel van eerste oefening, die, om in aanmerking te kunnen komen voor verlenging van uitstel, in verband met de bepaling van het vijfde lid van artikel 92 van het Koninklijk Besluit v»n 2 De. cember 1901 (Staatsblad No. 230), hun bewijs van voorgeoefendheid wenschen te vernieuwen 4. jongelieden, adspirantvrijwilligers voor het reservekader der Infanterie, Vesting.Artillerie of Genie. De lotelingen, die aan de gestelde eischen vol doen worden op de eerste plaats ir> aanmerking genomen voor inlijving der korte oefeningen (4 maanden.) Waalwijk, 30 November 1904. De Burgemeest r voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. Met groote voldoening nemen wij onder staand hoofdartikel uit Uet Dagblad van Noord;Brabant over, te meer daar de ver derfelijke, schandelijke invloed vau den hierondei gelaakten persoon, ook bier reeds, en vooral in den laatsten tijd zich onrust barend deed gevoelen. Het Dagbl. van N.-B. schrijft dau. Wat nu volgen gaat, lag ons reeds lang op 't hart. Maar 'l is er bewaard als een leed dat men draagt in stilte en niet gaarne uitzegt in het publiek. Een valsche profeet is onder ons op gestaan in het kleed van de uitverkorenen Gods. Dat is den kleinen een ergernis en den vijand een wapen. Er is reden om te spreken nu Men vraagt het ons van vele zijden. Want weten wil men, wie hij is, die Dr. van den Brink, welke in zijn priesterkleed optreedt als voorvechter der sociaal-democratie. Vooral uit streken waar dezen Dr. v.-d. Brink minder hekend is dan hier, hebben onze vrienden grooten last van het kabaal der socialisten met den priester-partijgenoot. Natuurlijk, de socialisten sollen met hem, gelijk zij h?t gedaan hebben met andere ongelukkigen. Zij mogen hun gang gaan. Maar onze plicht is het te zorgen, dat de onzen niet worden geërgerd, en allerminst worden verleid door het gezag vau den priesternaain. Daarom volge het bewijs dat, Dr. v. d. Br. en zijn geschriften varen onder valsche vlag. Dr. v. d. Brink is gewijd tot r.k. priester en behaalde zijn doctoraleu graad te Rome. Wispelturig bleek hij al heel gauw. Dra had hij drie parochies gehad. Tot hij na mju Advertkntibn 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, greote letters naar plaatsruimte. Adverteutiëu Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regel* eu advertenties bij abonnement worden speeiple zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel een rustpoos op een kleine plaats werd benoemd. (Nispen, Gein. Roosendaal Red. E. v. h. Z.) Hier maakte hij zich in korten tijd zoo onmogelijk, dat hij weg moest. Hik werd toen overgeplaatst, maakte het echter") zijn nieuwe standplaats zoo bont, dat Z. D II hem schorste in zijn bediening en verbood het H. Misoffer op te dragen. Geconstateerd was b.v. dat hij onder een H. Mis niet consacreerde, het breviergebed verzuimde, zorgeloos doopte, zoo dat door hein gedoopte kinderen voorwaardelijk moesten worden over- gedoopt enz. Volgde een periode van kalmte. Dr. v. tl. B. leefde ten huize zijner ouders en na eenigen tijd schoen het, dat hij tot rust was gekomen. Toenstond Z. D. JT. hem, op zijn verzoek, het opdragen der H, Mis wederom toe. Dr. van den Briuk las nu eiken morgen de H. Mis weer, ofschoon hij verder geen dienst deed als geestelijke. Hoelang hij het vertrouwen van den Bis schop waardig is geweest, is natuurlijk niet te zeggen. Doch zeker is het, dat hij al maanden en maanden, vóór zijn laatste schorsing, (Augustus 1904) propaganda maakte voor het socialisme. En wel op een uiterst geniepige wijze. Den werklieden van den r. k. Volksbond werden geregeld socialistische brochures en kranten thuisgestuurd de meeste dier ge schriften waren voorzien van nootjes en kanttéekeningen, geschreven door de hand van Dr. van der. Brink. Dus propageerde hij het socialisme. En toch droeg hij eiken morgen de H. Mis nog op. Dr. van den Brink trad in relatie met verklaarde socialisten. Aan dezen schreef hij brieven met erboven „Geachte partijgenoot" (een dier brieven is oorzaak geweest, dat hij ten tweede male werd gesuspendeerd, geschorst.) Er. terwijl hij dus des avou Is briefjes schreef aan den „geachten partijgenoot," derhalve de meest ondubbelzinnige belijdenis van socialisme aflegde, ging hij des morgens naar de St. Antonius-kerk. Laten we niet verder gaan. Wat tusschen hem en God is geschied, blijve buiten het praten der menschen. Maar de uitwendig zichtbare feiten moeten door ons worden vertoond, hoe pijnlijk dit ook valle. Dr. van den Brink was socialist. Deed echter, alsof hij geloovig priester was. Hij propageerde het socialisme, noemde zich partijgenoot van verklaarde socialisten, maar alles in het geheim en in het geniep. Terwijl hij voor het oog der wereld priester was der Roomsche Kerk, wiens Opperhoofd ten stelligste verklaard heeft, dat het socialisme met de katholieke leer onvercenigbaar is. Indien hij een man ware geweest, dan had hij naar zijn Bisschop moeten gaan om open en ridderlijk zijn zaak voor te dragen. Hij vond het beier te varen onder val sche vlag. En men heeft hem moeten dwingen zijn masker af te werpen de bekentenis van zijn Schuld heeft men hem moeten af persen. Eerst toen hem werd voorgelegd een brief door hem geschreven aan den voorzitter der Bredasche socialisten, zoo'u brief met //ge achte partijgenoot" erboven, eerst toen be leed hij socialist te zijn. Maar toen was er geen ontkennen meer aan. Het is ons onbegrijpelijk, dat liet Volk in hem begroetende eeu nieuwen mede strijder, begonnen is het verhaal te doen van s'mans schorsing na het bekend worden van dien brief. Dit is juist zijn grootste schande, dat hij socialist zijnde, en wetende, dat zijn Over heid het socialisme met de leer der Kerk onvereenigbaar acht, het masker bleef dra gen van een gehoorzaam priester der Kerk. En de socialisten, die zoo tuk gaan op het bezit van ridders zonder smet of blaam behoeven waarachtig niet blij te wezen met Nu is er van de hauil des heereu van den Brink een brochure verschenen, en achter zijn naam leest men R. K. Pries ter. Ook deze brochure vaart dus onder val sche vlag. Zij richt zich tol het katholieke volk, tot de katholieke werklieden. En deze worden door dien titel r. k. priester misleid. Misleid m zooverre, dat zij in een r. k. priester iemand zien, wiens woord in zaken van ;jeloofs- en zedenleer groote waarde heeft Dus moet het indruk op beu maken, dat een r. k. priester spreekt over socialisme en katholicisme, alsof tusschen die twee een broederschap bestaan kan. AA'at zij niet zien in uien titel van r. k. priester, is het feit zijner schorsing. Het feit, dat hij geschorst is juist om het socialisme. Dat staat op den omslag niet bijgedrukt. Met misleidende cursieve letters staat er alleen de gezaghebbende titel: R. K. pries ter. Dr. van den Brink moge dan nog het eeuwigdurend merkteeken van zijn priester schap in de ziel dragen, hem is door zijn wettelijke overheid verboden als priester op te treden. Toch doet hij dit. Als priester verkondigt hij het socialisme. En hij is geschorst juist omdat hij in het geheim het socialisme aanhing en verspreidde. Dus pleegt hij volksmisleiding van de grofste soort. en misschien vertrapt worden, onder het weggaan der teleurgestelde bestormers. Dan moge Gods barmhartigheid zich ontfermen. Tot zoover het hoofdartikel van het Dag blad van Noord-Brabant, volledigheidshalve en om dit betreurenswaardig feit voor den argelooze nog duidelijker te doen zijn, laten wij hier nog een open brief volgen, opge nomen in De Noordbrabanter waarin de schandelijke practijkeu van De Eendracht c.s. nog duidelijker worden uiteengezet Nu is hét merkwaardig met hoeveel graagte de socialistische pers met dezen afvalligen priester kokelteeit. Ne spraken reeds van Het Volk en van audere socialisten hier te lande. Ook de Duitsche socialisten-pers wierp zich m.-t wellust op deze wonde der rootn- sc'he Kerk. En de Vorwcirts is bezig aan de vertaling van Dr. van den Brinks jongste geschrift, wat het Duitsche informatie-bureau der katholieke journalisten reeds aanleiding heeft gegeven tot het nemen van inlichtin- gen. Het jongste geschrift van Dr. van den Brink vertaalt ïu het Duitsch Niet om de waarde van het geschrift, wat erin staat is door socialisten honderd maal en op betere wijze gezegd. Maar om den titel des schrijvers, om de woorden r. k. priester. Daar is het om te doen. Daarmee wil men het katholieke volk van Duitschland bedotten. Dat zal wel niet lukken, want di Duitsche broeders zijn gewaarschuwd. Maar de toeleg, om onder valsche vlag contrabande binnen te smokke len in katholieke havens, is er niet minder verachtelijk om. Wie is Dr. van den Brink? Een socialist was hij van binnen en een priester van builen, voor hem het masker werd afgerukt. Een socialist is hij nu van binnen en van builen, maar hij maakt nog misbruik vau zijn oude titel. Iemand dus, die voer en vaart onder valsche vlag. Neen, het is gten teeken van de kracht hunner beginselen, dat de socialisten recla me maken, een internationale reclame nogwel, met dezeu raan. AA el is het een bekentenis, dat hun aanvallen op de rots der Kerk tot nu toe liehhen getaald. Sinds jaren loopen ze siorm slaan ze hun nagels op den harden steen, bijten ze hun tanden erop stomp tever geefs. Daar brokkelt een enkel steentje af en ze wroeten in de luttele opening en rukken aan de harde omgeving om een bres te inakeu. Vergeefsche moeite. En het afgebrokkelde steentje, nu in bloemen gelegd, zal, als het van weinige waarde blijkt, worden vergeten Naar wij vernemen ia deze brochure ook hier reeds onder den arbeiders-stand gratis ver- 8Pre'd. (Red. E. v. h. Z.) Wanneer ik naar aanleiding van een hoogst laakbaar feit door De Eendracht ge pleegd, een feit, waardoor zij hare lompheid en brutaliteit ten spits heeft gedreven, tol U alleen dit publieke schrijven richt, dan geschiedt dit voornamelijk om drie redenen. lo. Omdat ik van C alleen de zeker heid heb, dat Gij behoort tot de z.g. re dactie van het Socialistisch maandblaadje De Eendracht. 2o. Omdat u, als 't meest intellectueel en 't meest ontwikkelde redactielid, den omvang der verantwooidelijkheid van uw doen eu laten het best beseft. 3o. Omdat ik mij veroorloof andere redactie-leden, bijaldien ze er zijn, als zoo danig te negeeren om de eenvoudige reden, dat hun elke wetenschappelijke vorming, waardoor zij in staat zouden zij om als verantwoordelijk redacteur van een toon aangevend" blaadje te kunnen optreden, gewoon-weg ontbreekt. Het feit, dat tot dit aan U gericht sehrijven aanleiding gaf, is de verspreiding eener kleine brochure door De Eendracht, eene brochure, welke als oneerlijk en be- driegelijk propagandamiddel sinds een twee tal weken door De Eendracht wordt aan gewend. Deze brochure, blijkbaar eene uitgave van uw blad, is er geheel en al op aan gelegd om het argelooze, nog geloofsge- trouwe arbeidersvolk te bedriegen en te misleiden. De kracht der brochure als propagandamiddel voor uwe socialistische en revolutionnaire actie is gelegeu niet zoozeer in den inhoud daarvan, dan wel in haar titelblad. Behalve enkele onware bewerin gen houdt zij ni<-is nieuws in. Nieuw echter is het titelblad, dat aldus luidt: „De groote Vraag" door Dr. J. van den Brink, R. K. Pr. te Breda. In dit titelblad schuilt juist de groote agitatiekracht of liever de propagandistische waarde der brochure, en is al de schuldige misleiding eu bedriegerij Der Eendracht gelegen. Gij roept daardoor tot het volk „lees deze brochan; en leer daaruit, dat het so cialisme niet in strijd met den godsdienst en de eenige reddende engel is. Want dat wordt door den schrijver daarin gez gd, en die schrijver is een katholiek priester. De schrijver een katholiek priester. Dat :s het, waarop Gij den nadruk en klemtoon leggen wilt. Gij, Mijnheer, die zoo vaak beweerd hebt, dat wij, katholieke partijgangers, on eerlijke middelen gebruiken bij de bestrij ding van het socialisme; Gij, die veront waardigd opstuift, wanneer men u verwijt te misleiden; Gij zult me toestaan dat ik U even het masker licht van het huiche lend gezicht en u den volke loon in uwe armzalige werkelijkheid. Behalve dat dit mij een ware behoefte is, wordt dit ook nog gceischt door Int welzijn van het arbeidende volk, dat het doelwit is van uw treurigen inzet. In overeenstemming met De Eenhracht moogt Gij dit noemen laster en eerroof, zooals Jat in 't jongste nummer geschiedt wat maal ik er om, hoe de Eendracht- redactie een noodzakelijk verweer onzerzijds qualificeert En Gij zelf moogt //voor mijn (vermeeuden) laster u te hoog gevoelen om door diens modder te kunnen worden be spat,// zooals het in 't zelfde Eendracht- nuinmer heet, de hoogte waarop Gij tegen over ons waant te staan, is niet te meten bij de diepte der verachting, welke ieder eeriijk mensch gevoelen moet voor uwe nietswaardige taktiek. Kome ik echter terug op de bewuste brochure. 't Is duidelijk, dat al hare agitatiekracht moet liggen in de omstandigheid, dat zij geschreven is floor een katholiek priester. Gij zult mij echter moeten toegeven, Mijnheer dat ik, wanneer ik de waarde dier omstandigheid tot hare juiste proportie zal hebben teruggebracht, tevens zal Ilebben aangegeven den omvang van het schuldig bedrog van een troep geweteulooze mannen, die wijl zij den moed hunuer opinie missen en het geringste daglicht schuwen zich verschuilen achter het masker der anonymiteit en zich hteten Redactie der Eendracht. AA'anneer ik de waarde dier omstandigheid tot nul kun reduceeren, dan zal voor het denkend gedeelte van het volk de brochure al hare propagandistische kracht verloren "hebben en zult Gij daar staan niet alleen als eeu volksmisleider, maar ook als een verrader der katholieke zaak, welke Gij door uw kindschap der Roomsche Kerk, geroepen zijt te verdedigen. Zoodra ik de brochure gezien en gelezen had, heb ik bij een alleszins bevoegd per soon te Breda informaties ingewonnen over den schrijver der brochure, Dr. J. van den Brink. Het antwoord, dat ik ontving, laat ik hieronder volgen, 't Doet werkelijk pijn zulk een een antwoord te moeten plaatsen, uiaar het komt mij voor, dat 't beter is, dat deze ongelukkige priester d6 schande draagt van zijn schuldig gedrag dan dat één wijfelaar door diens geschrijf voor het Socialisme gewonnen wordt. Ziehier het antwoord //Helaas, Dr. J. van den Brink, eens mijn beste vriend, is een ongelukkig pries ter geworden, die niet alleen tot de socia listische partij is overgegaan, maar ook, naar 't schijnt, zijne Moederkerk den rug heeft toegekeerd. Om beide redenen is hij thans door zijn Bisschop gesuspendeerd. Dc ongelukkige dreigt geheel ongeloovig te worden, begint reeds ketterijen uit te braken, bezoekt noch kerk noc kluis en schrijft zeer lage brie ven aan zijn Bisschop. Hoogmoed heeft ook hem tot val ge bracht. Zijne ouders zijn niet bemiddeld eu daar hij zelf niet heeft om er van te leven, wordt hij door de socialistische partij onderhouden. Kon hij nog maar bidden, maar helaas, reeds jaren heeft hij dit niet meer gedaan". Mijnheer Redelé, op twee feiteu in het geciteerde antwoord vermeld, wensch ik vooral uwe aandacht te vestigen, lo. Dat Dr. J. v. d. Brink, alhoewel hij zijn karak ter van katholiek priester niet verliezen kan, niet meer katholiek is; 2o. dat hy werd onderhouden door de socialistische partij. Zie, tot dezeu ongelukkig verdwaalde, van wien te verwachten viel, dat hij zijne Kerkelijk Overheid op alle mogelijke wijze zou pogen te grieven, is de sociaaldemocra tie gekomen, en wijzend op de schatten, welke zij droeg in hare handen, heeft zij hem gezegd: //wee9 mij ter wille en ik zal u toonen, dal het socialisme ook voor on gelukkige priesters de redding brengt." En vanaf het ODgenblik, dat hij heeft toegestemd is hij om des broodes wille met handen en voeten gebonden aan de Sociaal- democratie, wier willoos eu machteloos werktuig hij is geworden. En wat de zaak betreft, welke ons hier

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 1