Gemengd Nieuws. Rusland en Japan. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. NIEUWS Uit KAATSHEUVEL Ingezonden Stukken De Batavier VI. Het Hof. Hinderlaag. Onze Kamer-afgevaardigde. Katholieke Kieavereenigiug. Kwartetwedstrijd. St. Antonius-kerk te Waalwijk. Socialistenvergaderin g. Uitvoering. Politiezaken. Niet rap genoeg. Ongeregeldheden. Mgr. W. v. d. Ven. Levend verbrand. Brand. bezig houdtvan tweeën één. Of wel nadat Gij, Mijnheer Redelé, een plan beraamd had, dat U geweldig toelachte zijt ook Gij gegaan tot dien verrader zijner broeders, en niettegenstaande Gij U bewust waart van uwe schuld in al haar breedte, diepte en omvang, hebt ook Gij niet ge aarzeld tot hem te zeggen „wees ou9 ter wille.4 Of wel Dr. v. d. Brink bood U uit eigen beweging aan eene brochure te schrij ven en Gij hebt daarin bewilligd. Doch welk van deze twee gevallen het. ware is, uw schuld blijft dezelfde omdat de misleiding uwerzijds de zelfde is. Maar nu vraag ik tl in gemoede welke, waarde heeft nu deze brochure van dezen verdwaalden priester, wicn het er alleen om te doen is der Katholieke Kerk zooveel mogelijk afbreuk te doen? Zij bewijst na tuurlijk niets. Hiervan moge het volk zich wel overtuigen. Ik vraag verdergevoelt gij niet al het huichelachtige en oueerlijke van uwe tak- tiek Gevoelt Gij niet, dat Gij eveneens geworden zijt eeu verrader uwer broeders Gevoelt Gij niet, dat Gij u voor altijd ge maakt hebt tot een onmogelijk man Weet Gij voor deze taktiek een andere qualificatie dan volksmisleiding en volksbedriegerij De zaak walgt me te zeer om er nog veel woorden aan te verspillen. Ik heb gezegd, wat ik voorloopig te zeggen had. Alleen dit nog. Indien Gij lustgevoeltom in uw blad op dit schryven te antwoorden, blijft dan bij do zaak waarover bet gaat. Ik eindig dit schrijven, Mijnheer, in de hoop, dat allen, die het zullen lezen, beter zullen gaan begrijpen, welk een vloek voor ons volk het socialisme eu zijne verdedigers zijn. A. VERVOORT. Woensel, 19-11-'04. Dat de Japanners de toekomst niet zoo rooskleurig inzien in verband met de nade rende Baltische vloot, blijkt wel daaruit dat zij van hun aanvankelijk vooruemeD, om niet meer zooveel menschenoffers voor de sterke forten van Port Arthur te laten, hebben afgezien en met doodsverachting tegen het geweldige vuur van het vestinggeschut iu - stormen om zoo tc trachten binnen de wallen der sterkten te komen. Vermoedelijk zijn de bevelen uit Tokio nu zoodanig gewijzigd, dat Port Arthur moet rallen, om dan een groot deel van de blok- kadevloot Rodjestvensky tegemoet te zenden. In ieder geval zal uilks moeten gebeuren, maar als de Japanners nog niet in het be zit van Port Arthur zijn, zal het overschot van hel in de haven liggende eskader ook nog een woordje" meespreken en zich moge lijk kunnen vereenigen met het Wladiwostock- eskader, om, terwijl Togo's vloot in strijd is met de Baltische, of deze hulp te verleenen of de kusten van Japan onveilig te maken De val van Port Arthur maakt den be legeraars dc handen vrij eu daarom wordt nu alles op hareu en snaren gezet. Uit Tokio werd van gisteren dienaangaande gemeld, dal Zaterdagmiddag de algemeene aanval werd begonnen. De generaals Naka- moera en Saito, de leiding voerende over i ijzonder geoefende afdeelmgen krijgslieden, deden een aanval op de Russische forten en werden gewikkeld in een bloedig gevecht van man tegen man. Tengevolge van den hardnekkigen tegenstand slaagde de aanval niet. De beste Japansche troepen zijn dus nu in 't veld gebracht. Dit is het meest spre kende bewijs, dat het vaste voornemen be staat bij de belegeraars zich, 't kost wat 't kost, meester te maken van de sterkte. Mis lukt deze serie aanvallen want het zal niet bij die ééne blijven dan is het niet onwaar schijnlijk, dat de belegeraars verdere pogin gen op geven en zich bepalen tot volkomen afsluiting en bombardement, om met Oostersch fatalisme, het verdere verloop der gebeur tenissen af te wachten. Maar het is de groole vraag, zal de veel beproefde bezetting dien geweldigen schok knnnen weerstaan Reeds vroeger werd door ons melding ge maakt van de ontstemming iu Japansche kringen over de leveriugeu van Eogelsche kooplieden aan Ruslaud. Aan de verkeringen hieromtrent afgelegd door baron Soeyematsoe ontleeueu wij nog het volgende: Baiou Soeysmatsoe dan ver klaarde, niet te willen zeggen dat Engeland niet zijn plichten dis bondgenoot van Japan had vervuld, maar het kwam hem voor dat ook zelfs in Eugeland particulieren aan Rus land zeer veel steun verleenden. Het Rus sische Oostzee—eskader had nooit zee kuuneu kiezeu zonder medehulp van onderdanen van onzijdige staten en wat sommige staten betreft zonder min of meer rechtstreeksche hulp van deze stateu zelf Ik geloof niet; zeide de Japansche staatsman, dat het eska der ver had kunnen komen zonder Engelsche kolen die het in aanzienlijke en steeds stij gende mate zijn geleverd. Zouder twijfel zegt het oorlogsrecht, dat particulieren die oorlogscontrabande leveren, dit doeu op eigen gevaar en risico, maar ik meen, dat waar, zooals thans, contrabande zoo openlijk en op zoo uitgebreidde schaal wordt geleverd, de regeering tot plicht heeft maatregelen te nemen om een einde te maken aan deze levering, die een andere natie moet grievsn, vooral als nog bovendien deze natie een bondgenoot is, en dit bedrijf volkomen in strijd is met de belangen van beide landen. Men moet juist alles doeu om een bondgenootschap, dat voor beide vau groot nut is, te versterken. En indien er geen middelen waren om dat doel te bereiken, zou men moeten trachten zuike middelen te vinden. Groep A der Oostzeevloot, onder admi raal Rodjestvensky is te Swakopmond, dat is in Duitsch Zuid—West-Afrika. Die schiet op. Groep B is veilig cn wel in het smalle Suez—kanaal doorgekomen cn is al verder op weg naar hei Oosten. Groep C is het aanvullingseskadc-r is zonder ongelukken de Noordzee doorgekomen en vaart nu langs de Eransche kust of neemt kolen in te Brest. Poit Arthur staat nog. TSJIFOE, 29 November. Chineesche cn Japansche tijdingen hier uit Dalni ontvangen zeggen, dat er den 24s en een nieuwe aanval begon tu op den 27stcn nog vooriduurde. Het eerste deel was de vermeestering van verdc e loopgraven nabij de bovrueinder der glacis van zekere forten. Het schijnt, dat de forten zelf niet zijn aaogevalleu. Een afdee— ling van de elfde divisie begon op te rukken ir. den namiddag van den 24s'en. Nadat de ste ling verscheiden dagen was gebombardeerd werd er storm geloopen op de verschansingen, die den toegang tot het zuidoostelijke fort van de Kitwansjangroep bewaken. De Japansche artilletie stortte tegelijkertijd ccn hagel van proj •ctielen uit over de E'loer gs- jau— eu Antsoesjanforten. Na vijf uur vechteus en na verscheiden keer teruggeslagen te zijn, verdreven de Japanners ten slotte dc Russen uit hun verschansingen en vernielden deze De aanvallers dioegen zakken me. zand bij zich, waarachter zij zich op de ver overde stellingen verschansten. Te elf uur 's avonds d.den de Russeu een uital, nraar werden teruggeslagen :ia twee uur vechtens. Een andere versterkingslinie, verschrikkelijk:r dan de veroverde, ligt nog lusschen de Ja panners eu het fort. Volgens Chineesche berichten is een trein van dertig wagens te Dalni aangekomen vul gewonde Japanners. Er zijn geen Russen krijgsgevangen gemaak ST. PETERSBURG, 29 November. De correspondent van de Birzjcwya Wjedomorti te Moekden seint heden Een kozakken officier, die te Port Arthur, waarheen hij was gezonden door den generalen staf \au hi t leger ic Moekden, te Moeken is teruggekeerd zegt, dat hij overal den voortreffelijksten geest aantrof. Allen zijn ginds overtuigd dat Port Arthur niet zal worden genomen. Ge neraal Stoessel zei hem persoonlijk: „Ik ben overtuigd, dat Port' Arthur niet zal vallen. Wij zuilen wachten op ontzet." Het stoomschip Batavier VI, aan boord waarvan het lijk van president Kruger wordt vervoerd, is heden fe Kaapstad aangekomen. Reuter seint uit Kaapstad dd. gisteren De Batavier VI. is hier bijna onopge merkt aangekomen. De lijkkist met het stoffelijk overschot van president Kruger is aan wal gebracht en op een katafalk ge plaatst, waar het publiek gelegenheid heeft tot een laatste hulde. Den 7 den Dezember vertrekt een speci- ciale ïouwtrein naar Pretoria,die aan de meeste stations zal stilhouden. H. M. de Kouingin eu Z. K. II. de Prins stellen zich voor, Zaterdag den 17en December uaar den Haag terug te keeren. Dr. Kuyper. Na informatie iugewonnen te hebben deelt de Avondpost mede, dat de minister van binuf,nlandsche zaken lijdende is aan een lichten aanval van influenza. De minis ter is naar Rrussel om zijn dokter te con sulteeren. De keelaandoening, waaraan de minister sedert September lijdt, belet hem het spreken niet, zoodat met allen grond wordt verwacht, dat dr. Kuyper zelf zijne taak bij de aanstaande begrootingsdebatten zal vervullen. De correspondent te Batavia van liet H. blad seint „Een patrouille onder bevel van den lui tenant der infanterie E. G. Gaarlandt ter sterkte van 100 man, viel boven Tadoe in een hinderlaag. Twee marechaussees eu twee dwangarbeiders zijn gesneuveld, acht min deren en twee dwangarbeiders zijngewoud; de vijand had 2ö dooden.„ Nederlanders te Rome. Men schrijft uit de Eeuwige Stad Donderdag jl. werd de heer Eras, lid der Prov. Staten van Noord-Brabant en fabri kant te Tilburg, met zeven van zijne kiv- deren en behuwdkinderen door den H. Vader in particuliere audiëntie ontvangen. Dr. Bernard Eras, hier woonachtig, had de eer zijn bloedverwanten aan Z. H. voor te stellen. Volgens liet programma van het interna tionaal Maria-Congres (30 Nov 4 Dec.) zal Dr. G. Brom zijn rede over Nederland en de Onbevlekte Ontvangenis, houden in de algemeene zitting van zondagmorgen 4 December. 'Xl—pwMi■P^wp—ammn—o—a. Waalwijk, 30 November 1904. Thans kunnen we met genoegen en met een gerust hart mededeelen, dat de gratis premie onzen abonné's zoo lang reeds beloofd, maar die nog voortdurend op zich liet wachten, n.l. de teutoonstellings- verslagen zooals die in ons blad zijn ver schenen in boekformaat, gereed i9. Het heeft ook tot onze spijt, lang, te lang geduurd maar laten we hier het oude spreekwoord van toepassing bren gen, „beter laat den nooit/' we hopen dat het onzen abonné's er uiet te minder aangenaam om zal ziju en eene kostbare herinnering aan die zoo roemruohte ge beurtenis zoo eenig in de geschiedenis van Waalwijk. Deze uitgave ontvangen alle abonné's gratis bij het nummer van 1 Januari a.s. Toen we met het zetten en drukken daarvan begonnen, een gehrrle tijd geleden reeds, hebben we de ojdage zoo genomen, dat ieder onzer toenmaligo abonné's er een zou ontvangen en daarenboven eeuige hon derden die we voor matigeD prijs voor belangstellenden besohikbaar zouden stellen. Sedert dien tijd is het aantal abonné's van ons blad zoodanig toegenomen, dat we de geheele oplage noodig hebben voor onze abonné's en zij die zich met 1 Januari a.s. als zoodanig opgeven en dat zijn er gewis velenwie dus gaarne zulk een souvenir der tentoonstelling in zijn bezit krijgt doet goed zich spoedig te abonneeren. want het getal beschikbare exemplaren is gering en aan iiief-abouné's kan daarom geen enkel exemplaar worden verstrekt, men denke hien m wel. Naar wij thans met zekerheid kunnen mededeelen, heeft de heer W. P, A. Mutsaers te Tilburg, lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Waalwijk, officieel in een schrijven aan de R. K. Kiesvereeniging kennis gegeven, dat hij in 1 905 geen nieuw mandaat meer zal aanvaarden. Do bestuursvergadering der R. K. Kies vereeniging uitgeschreven tegen Zondagmid dag 1.1. in 't hotel Verwit-1 alhier, is wegens slechte opkomst uitgesteld tol over 14 dagen, nl. Zondag 11 December a s. Gewichtige punten aan de orde zijnde, zien wij den uitslag daarvan met spanning tegemoet. Zaterdagavond is op Musis Sacrum in besloten kring, de kwartetwedstrijd onder de leden der Liedertafel gehouden. Als beoordeelaars waren aangewezen de heeren A. C. van der Heijden, J. Sars, J. Pulles, P. de Cortie en O. van Helvoirl. Wanneer echter een der drie eerstgenoemdeu zelf moest optreden, werd zijne plaats zoo lang ingenomen door de heeren L. Hurk- mans, C. de Cortie en P. Snijders, oud leden der Vereeniging. Er werd, naar wij ver namen, over het algemeen goed gezongen, en het geheel gaf blijken van ernstige studie en voorbereiding Nrdat de uitslag, waar mede alle concurrenten volmondig instem den, bekend was gemaakt, brachten de leden nog een paar uur in de grootste vroolijkheid onder elkander door. Voor de bekroningen en verdere bijzon derheden, zie men het ingezonden stuk van den heer G. S. die het voorrecht genoot den wedstrijd van het begin tol het einde bij te wonen. Omtrent het zangkoor dezer kerk, schrijft het St. Gregorius-blad 't volgende ln de bijna drie jaren dat het R C. zangkoor der Sint Antonius-Parochie bestaat, zijn de regels en beginselen der St. Gregoriusver- eeniging betrekkelijk den kerkzang trouw nagekomen, altijd voor zoover doenlijk is voor een pas opgelicht koor. Dit laatste in aanmerking genomen, mag iedereen vrij spreken van den bloei van het zangkoor en de hoogte welke het thans reeds onder de bekwame leiding van ziju eersten Directeur bereikt heeft. Elkeen, die de correcte uit voering hoort van het Gregoriaansch en de meerstemmige muziek kan dit getuigen. Des Zondags worden steeds alle Grego- riaansche gedeelten van de H. Mis gezon gen zooals in de graduale staat aangegeven. Zondagmiddag was er eene vergadering te Sprangwe negeeren deze natuurlijk, alleen wenschteu we even mede te deelen, dat vooraf werd aangekondigd dat men thans de beschikking heeft gekregen over eene zaal te Waalwijk. Als 't maar waar i9, men zij overigens gewaarschuwd. Zondag had in 't café van den heer G. Smolders, de aangekondigde uitvoering der tooneelvereeniging „Ons Genoegen" plaats. De zaal was zeer goed bezet en allen die er tegenwoordig waren, moeten zich ge amuseerd hebben, want er werd uitstekend gespeeld, èn door de vereeniging èn door den karakter-komiek, den heer A. vat» llooij, die een bijzonder woord van laf verdient. Het hoofdstuk van den avond „Het ge- raopste gouden tientje of de kunst der wetenschap" liep uitstekend van stapel en gaf blijk van goede opvatting en ernstige studie, terwijl de heer van Rooij een beslist succes had iu al zijne voordrachten, maar vooral met „recruten-afscheid, dat een onbedaarlijk applaus uitlokte. Iu 't kort, 't was een genotvolle avond, waarnaar allen spoedig terugverlangen. In den nicht van Maandag op Dinsdag zijn bij zekeren de Gr., woonachtig bij de werken van den nieuwen Maasmond, het z.g. watermachine onder Gansoijen een 5-tal kippen eu een haan gestolen. De koppen werden van deze dieren afge sneden en op de brug vlak bij zijne woning gelegd. Een laffe daad, voorwaar 1 Zondag 1.1. zijn door de inaréchaussée in de heide alhier twee stroopers gesnapt, zeker W. en B. uit 't Loonsche Hoekje. De rijksveldwacht maakte jacht oj) hen, maar deze kon er niet in slagen hen te vangen de maréchauiée kwam hem ter hulp en had ze spoedig te pakken. Zij waren in 't bezit van, de eeu acht, de ander twaalf strikken. De raarécliaussée's hebben iu dit seizoen reeds twaalf stroopirs opgepikt! Zondagmorgen trok een persoon aller aandacht doordien hij alhier door de stati onsstraat holde met ongedekt hoold in dc richting van de 2e Zeine. Men meende aanvankelijk in hem een krankzinnige te zien, doch bij informaties bleek hij iemand te zijn die in een tapperij in de stationstraat op een rondtje had ge- t acfeerd. Daar hij niet in bezit was van centen moest hij zijn hoed als pand achter laten en werd daarna fluks door de waardin op straat gesmeten. Gelukkig dat hij nog een spaarbankboekje bezat, waarop eeu gul den kon worden gehaald, anders had die man gedwongen huisarrest gehad. 'l Kar. er nogal eens spanten over 't spoor. Zoo is 't me in den nacht van Ziterdagop Zondag een heele herrie geweest. Bij zekeren v. d. A. die met zijn vrouw dik wijls het voorwerp van plagerij is, werd op de deur getrapt en andere baldadigheid uit gezet zoolang tot de man er uit kwam toen werd ou straat het lieve leven weer voort gezet,® natuurlijk niet minder. Hij werd geplaagd uitgejouwd eil Zoudnguvond toen de man stevig aan Backus had geofferd, begon het spelletje weer opnieuw, soms schrikte men ook niet voor handtastelijk heden terug. Op een andere plaats speelde zich een ergerlijk tooneel af, nl. daar hief een zoon de hand op tegen zijn vader, wat meer malen schijnt te geschieden, 't Was droevig om aan te zien, een formeele vechtpartij, waarna de jongen in baloorigheid vele nattige huishoudelijke artikelen en goede eetwaren in 't water wierp. Voorwaar, droevige ontaarding Zaterdagavond ongeveer half elf werden de bewoners der Postraat uit hun eerster, slaap opgeschrikt, door het verschrikkelijk lawaai maken van eenige belhamels. Eeu zekere v. d. A. die naar buiten kwam werd door de belhamels aangepakt en mishandeld. Der politie is het gelukt de daders op te sporen waarna proces-verbaal tegen hen is opgemaakt. Maandag was het 127s jaar geleden, sinds Z. D. H. mgr. W. van de Ven is benoemd tot bisschop van ,s Hertogenbosch. Vele parochiën werden door dezen kerk vorst opgericht, meer dan vijftig kerker, gewijd, de Bisschoppelijke Kweekschool voor onderwijzers opgericht, en ook op sociaal gebied zeer veel gedaan Het soci-de leven, de katholieke actie volgens de grondbeginselen der onsterfelijke Encyclieken ui Leo XIII, vond in dezen bisschop een bevorderaar, die groote wijsheid aan reuzenkrachten paarde. Alom verrezen werkliedenbonden en gilden, en overal stond de priester ale adviseur aan de spits der beweging, de priester die be zieling vinden moest voor ket alles beroerend vraagstuk des lijds in de vastenamendementen des bisschops, die telkens het nut der christelijke vereeniging bepleitte en aanmoe digde. In alle plaatsen van beteekenis ver rezen reuzenbouwen, waar het vereenigings- leven zich concentreeien kan, vau waar de actie uit kan gaan over de schare. Vereeniging op elk gebied vm de christelijke organisatie vindt in Mgr. van de Ven een beweegkracht van groote waarde Ik noein de Drankmis- bruikbestrijding, overal kampend onder zijn vaandel, tegen het volksbedelf onzer dagen. Drankbestrijding niet alleen voor den man, maar voor vrouw en kind teveus, bestrijding van dien olkskanker overal en onverpoosd. Ik noem de Hanze, de jongste zooveel belovende organisatie van den Middenstand, die onder zijne aanmoediging in zoo korten tijd reeds tot hooge ontwikkeling kwam de onderwijzersorganisatie en op de laatste plaats maar niet de minste de Noordbra- bantsche Christelijke Boerenbond, die een kracht geworden is, die eerbied afdwingt en die zijn invloed over geheel oua land gevoe len laat. De katholiekendagen. Met gulden letteren slaan ze geschreven in de annalen van zijn roemvol episcobaat ,s-Bosch, Tilburg, Nij megen eu Eind boven. Die dagen, waarop de herder verscheen te midden van zijn volk, het bezielend door zijn woord, het aansporend tot daden, tot een leven van christelijken actie. Aldus de iV. Br. die dan nog wijst op het schoone werk der H. Familie, eveneens onder bastuur van Z. D. H. opgelicht. Ten volle zullen zeker alle diocesanen in- stiininen met het blad als het schrijft: Twaalf en een half jaar, het achste van een eeuw leven wij onder het zacht bestuur van den Kromstaf, die iu de handen van Wil helmus vau de Ven he1 symbool is van de heiligste vaderlijke zorg voor het welzijn der hem toevertrouwden. HEUSDEN. Door den raad dezer ge meente is aan de Commissie tot feestelijke herdenking van het 25jarig bestaan der rijksnormaalleseu alhier, een subsidie van f 25 toegestaan. Wijl het te voorzien is, dat bij vorst door drijfys de scheepvaart spoedig zal ge stremd zijn, waardoor de schippers genoodzaakt zullen zijn in de haven een veilige ligplaats te zoeken, is men begonnen een vaargeul te graven naar de Oude Haven, aangezien de tramhaven niet voldoende ruim te zou aanbieden. Voor de schippers is deze maatregel van groot belang. WIJK A.s. Vrijdagavond 2 Dec zal de Itijks- landbouwleera; r Huizenga in de oude school alhier een lezing houden over bemesting. Het is te hopen dat velen het nut van deze le zing zullen inzien en van hunne belangstel ling zullen blijk geven, door een talrijke op komst. Als een bewijs hoe goed de leerplicht wet hier werkt, kau dienen, dat de Com missie tot Wering van Schoolverzuim dit jaar slechts een enkele maal vergadert heeft. Al6 een bijzonderheid kan medegedeeld worden dat op een bevolking van ruim 2000 zielen sedert 6 September j.l. geen enkel strafgeval heeft plaats gehad. - MEEUWEN. Tot bezoldigd ambtenaar van den B. S. is benoemd de heir J. H. v. Wessem burgemeester en tot diens plaats vervanger den heer J. L. Sprong (bezoldigd) en tot tweeden plaatsvervanger de heer D. v. Buureu (onbezoldigd). De begrooting dezer gemeente is voor het dienstjaar 1905 in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op eengdijk bedrag van f8217,25. BAARDWIJK, 29 Nov. De vrouw vau v. d. O. te Waalwijk Maandagavond voor de tram uitwijkend, kwam bij het huis van J. Tr, in de Heul terecht. De plaats waar de vrouw in de Heul geraakte is niet zonder gevaar met eene kleine afras tering ware hier veel te verhelpen. 's-GEVELDUIN-CAPPELLE Den 11 Dec. huopt ds. J. J. Ituys. pred. alhier, den dag te herdenken, dat hij voor 45 jaar te Maasdam de Evangeliebediening aanvaarddo. CAPELLE, 28 Nov. Met genoegen verne men wij, dat de Heer S. Timmers, vroeger alhier woonachtig, te Groningen met gunstig gevolg examen deed voor arts KAATSHEUVEL, 30 Nov. Brand. Zondagavond, omstreeks 6 uur, brak er op de Lage-Zaudschel een brand nit in het huis, bewoond door zekeren Rozenbrand. Aan blusschen viel geen denken, zoodat het geheele huis een prooi der vlammen werd. We hopen dat de man zoodanig geassureerd is, dat de schade gedekt wordt. In den ofgeloopen nacht kwam F Visser, wonende aan den Eeldersirige!, te Groningen tehuis. Dc man had sterken drank gebruikt, heelt de lamp opgestoken en is toen met de brandende lamp in de hand komen te vallen. Men vond Visser in zeer deerniswaardigeu toe stand. Een gedeelte van het bovenlichaam was verkoold. Toch leefde hij nog. De patiënt werd naar hat ziekenhuis verroerd, maar is reeds onderweg gestorven, (N. Pr. Gr. Ct.) Maandagavond even halltien ZBgen to Am sterdam voorbijgangers rook komen uit de vierde verdieping van i erceol no. 1 Raadhuis straat hoek N. Z. Voorburgwal, waarin de ad ministratiekaritoren gevestigd zijn van het dag blad De Telegraaf. De brandweer werd gealar meerd en was spoedig ter plaatse en de hoofd brandmeester de heer Nieuwenhuis, die dezen avond geen dienst had doch toevsllig voorbij kwam, nam dadelijk het bevel op zich- Aan gezien gezegd werd dat het perceel onbewoond was, moest de brandweer zich door het inslaan der straatdeur toegang verschaffen. De Marius ladder werd opgedraaid en langs dit hooge ge vaarte drongen de brandwachts het perceel binnen, Het bleek dat iu het vertrek, waar de rook uitsloeg, een petroleumkacheltje ia brand was geraakt en het vuur zich aan de meubels had medegedeeld. Een oogenblik drongen dikke rookwolken naar buiten. De bewoners de concierge en ziju vrouw, waren niet thuis maai de brandweer, de zolderveidieping onderaoekende vond, in een vertrekje boven de kamer, waarin de bi and was, drie kinderen een meisje en twee jongetjes, te bed liggen, Er stond al aardig rook in dit slaapvertrek. Fluks brach ten de brandwachts de kinderen over den zol der, die gemeenschap heelt met het aangrenzende perceel no 3, naar dit huis, waar de bewoners de kinderen liefderijk opnamen. De kleinen lagen daar vroolijk bij elkander in het bedje, het meisje zeidc dat zij door het bellen der brandweer wakker geworden waren cn broertje erg gehoest had van den rook, maar de brandweermannen hadden hem toen weg gedragen. De kleinen begrepen niet, aan welk gevaar zij gelukkig ontkomen waren, want had men den brand niet zoo spoedig ontdekt, zij zouden wellicht door dec rook in hun bedje gestikt zijn. Het brandje zelf had niet veel te beteekenen. Het vertrek, waar het vuur huis hield, brandde gedeeltelijk uit. (Hbl). De stooriitinjmcfabriek van den heer C van den Avoird te Oomcrhout, is met een be langrijke hoeveelheid hout geheel door brand vernield. Alle machinerieën zijn onbruikbaar geworden. Twee aangrenzende woonhuizen zijn m^de verbrand. Assurantie dekt de schade, toch zal deze r og zeer aanzienlijk zijn, daar alles zeer laag is verzekerd. Buiten verantwoordelijkheid der Radactie. Kwartet-wedstrijd. Op Musis, in de mooie zaal van den heer Antoou Gerris-Simons, werd door de Liedertafcl „Oefening en Vermaak" van Waalwijk eu Besoijen (Directeur de heer Jac. Sars) een onderlinge k.vartet-wedstrijd gehouden. Als gast en dus outsider woonde ik Zaterdag deze muziekavond bij, waarover, ik gaarne een paar zinnen ten beste geef. In de eerste plaats een woord van holde san den ijverigen directeur die het groote nut begrepeu heeft, om zijn Zangko.r op deze manier te vervolmaken. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat, om een goed geschoold ensemble te krijgen, de uiterste krachten ingespannen moeten worden. Alles ging con amoreer werd over 't geheel goed gezongen en een kenmerk van deze vereeniging is weldat er beschaafd gebruik werd gemaakt van de stemmiddelen.

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 2