Nummer 97 Zondag 11 December 1904 27e Jaargang Tweede Blad. TE VUUR E;\' TE milt BEKENDMAKING BEDROGEN LET woord „SUNLIGHT" Winkeliers, die U andere zeepsoorten OP IEDER STUK ZEEP. UITVOERINGEN. BUITENLAND. FEUILLETON. Rusland en Japan. Frankrijk BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. IN DE HANDEN STOPPEN, ALS U SuNLIGHT= =ZEEP VRAAGT, BEDRIEGEN ZICHZELF, WANT ZIJ VERLIEZEN HUN DEBIET, U WENSCHT DE ZOO GUNSTIG BEKENDE SUNLSGHT. DE EENIGE BESTE ZÈEP, GEEN ANDERE. Drankwet. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Gemiddeld. Nieuw wetsontwerp. Waalwijk, 10 December 1904». Ned. Herv. Gem. Dogma- Jubilé. mm Uitvoering te geven door de Liedertafel „Oefening en Vermaak'' op Zondag 1 I December as. in de /.aal „Musis Sacrum". Aanvang 12 uur. Zondag op liet Meer Wiegenlied Das Goldene Kreuz Looft den Heer Heinze. Brahms. Brill 1. de Vliegh r7>7irs:<aj*En^ Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat Lij hen zijn ingekomen aaanvragen om vergunning tot verkoop van sterken drank in 't klein van C. Biekelmans eclitg. van A. Gerris voor het perceel wijk A no 95 M. Swagemakers och tg. van G. Brekelmans voor het pereeel wijk B no 157. J- C. Coppens voor het perceel wijk B. onge genummerd achter het pand wijk B no 230 J B C. van Gooi voor het perceel wiik B no 39. J 13? voor het perceel wijk B. no M. v. d. Broek wed. Th. Pulles voor het per ceel A. no. 337. b. aanvragen om verlof tot voortzetting van dm verkoop van alcoholhoudende dranken an dere dan sterken drank van L. Kuijs voor het perceel wijk A no 377 J. A. v. d. Broek voor het perceel wijk C no 275 B. Naaijen voor het perceel wijk C no 329 Jac. Fransen voorliet perceel wijk A no 410 P. Berkelmans voor het perceel wijk C no Binnen twee weken na dagteekening dezer kunnen tegen het verleenen van deze vergun ningen of verloven bij osnchriftelijk bezwaren worden ingebracht. Waalwijk 1 December 1904. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk K. de van der Schueren. De Secretaris, F. W. van Liempt. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk brengen ter openbare kenniB, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek niet bijlagen van B. J. van der Heijden, wonende te Besoijen, om vergunning tot het in werking brengen van een zuiggasmotor van 12 paarde kracht in een gebouw staande alhier kadastraal bekend in sectiën B en C, Nos. 955 en 2194. Op Dinsdag den 20 December 1904, des voor- middags te elf uren, zal op het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit er- zoek in te brengen er. deze mondeling en schrif lelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, al9 zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende dr:e dagen vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der ge meen te kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Waalwijk, den 5 December 1904. Burgemeester en Wethouders voorn., K. DE VAN DER SCHUEREN, Burgemeester F. VV. VAN LIEMPT, Secretaris. Heldenroman van HENRYK SIENKIEWICZ voor De Echo van het Zuidenvertaald door H. EERSTE BOEK. HOOFDSTUK VIII. (18) Zond dan een koerier naar den hertog, om hem uw antwoord en Uw raad mede te deelen. Ik voor mij heb mijn bevelen en moet die ten uitvoer brengen. Beseft gij welk gevaar U dreigt Ik verlaat mij op God Krétuski begaf zich naar het paleis van den hertog, waar hij zijn intrek genomen had. Welke gevaren hem ook mochten dreigen, welgemoed maakte hij zich gereed, zijn zen— tliDg te vervullen. Hij zou den Dniepr zien, bijna in de geheele lengte van zijn loop, tot aan de beroemde watervallen over die stre keu hing een waas van geheim/innigheid.... Zoo droomende stond hij voor het venster zijner kamer en liet hij zijn blik gaan over het Marktplein. Eensklaps zag hij twee be kende personen, die zich begaven naar de herberg van den Moldavier Dopoulo, welke op den hoek van het plein lag.... NeenHij vergiste zich niet.... Het waren Zagloba en Bohun, de Kozak. Rendiane Kom hier De schildknaap kwam aangeloopen. Luister. Gij gaat die herberg binnen daar zult ge een dikken grijsaard zien met een breed litteeken over het voorhoofd. Breng hem mee, zonder mijn naam te noemeD, zelfs al vraagt hij er naar. Rendiane was reeds op weg. Eenige oogen- blikken later keerde hij terug in gezelschap van Zagloba. Bonjour, mijnheer riep Jan, zoodra de De belegeraars van Port Arihur bombar— deereu zonder ophouden de haven met de daarin liggenae oorlogsbodems en van de irotsche vloot van den ongelukkigeu admi-- aal Makaroff zal weldra niets meer over zijn dan een vormlooze massa, waarvan, b'j den eventueelen val van de vestiug, zelfs de Japanners geen nut meer zullen 'rekken Slechts enkele lorpedobooten, die onder be scherming liggen van den Gouden Heuvel zullen, voorloopig althans, den dans kunnen ontspringen. Maar de gr o'e slagschepen en de kruiser zijn onherroepelijk ten verderve gedoemd door liet alles vernielende vuur uit het zware belegeringsgeschut. Sedert den ongeluksnacht van 8 Februari, waarmede de bloedige krijg een aanvang nam, heeft de Port Arihur—vloot herhaalde pogingen gedaan om haar rol behoorlijk te vei vullen, door Port Arthur aan de zeezijde te bescheimen en der Japansche vloot zooveel mogelijk nadeel toe te breugen. Deu lOen Augustus, toen het beleg der siad verscheipt werd, scheen het lot der vloot reeds zoo hopeloos, dat men tot een sortie besloot om zich met het Wladiwostock eskader te vereenigen. Ook deze poging was een jamraer'ijke mislukking en doorboord en g havend zochten de schepen weer een toevlucht ouder bescherming der landbatterijen tot nu, door de bezeiting van den 203 heuvel 't zekere einde daar is. indien de berichten uit Tokio geen 1 wij fel laten. O'er de vernieling wouh verder bericht Een rappo t van den beve hebber van de marine—landbatteiij, ie iwee uur Donderdag middag ontvaugen meldt, dat de midden schoors'een van d'- „Pobieda" zwaar be schadigd is Het schip lig! met de achu-rsteven omlaag lot het hcofddik onder water. Van de „PeresvieU' ligt ook het promenade—dek onder. De „Retvisan" helt naar stuurboord overhet promenade-dek is bijna geheel ondergeloopen. De „Ballada", liggende tusschen de „Ret visan" en het mijnschip „Amoer", kan niet duidelijk ondericheiden worden, maar men kan zien dat de roors'even een weinig ge zonken is. Hoe gioot op het oogenblik de rchade is, is onbekend. Het voordek van de „Bayan" staat in brand. De „Scbastopoi" schijnt in de Ooster haven te liggen voor een groote kraan. Men ziet slech's den bovenbouw van het schip, de romp ligt verborgeu achter een heuvel De marinekanonnen werden Donderdag hoofdzakelijk g-richt op de „Pallada", de „Bayau" en de „Scbastopol". Wanneer ook het lot van Pott Arthur beslist moge worden met de Irotsche Russische vloot die naar zijn basis had, schijnt 'i gedaan te zijn. Zelden heeft een vloot eet» ongelukkiger lot getroffen. Oavoor bereid werd zij overvallen en beschadigd. De gelegenheid om door een stouten slag de kans nog ie laten keereu, liet meu o gebruikt voo bijgaan en de zwakheid van Wiihöfi's opvolger in den s ag van den lOen Augustus was oorzaak dal de ontzettende opofferingen van dien dag niet betaald werden althans met eenige schade van belang, aan den tegenstander toegebracht na het uiteen slaan van de Russische vloot moest het overschot zich met zware schade weer bergen binnen Port Arthur nu ten ondergang gedoemd. Want dat dii slechts uitstel van executie moest zijn, was van den aanvang af waarschijnlijk. Beier ware 't dan nog geweest, als de nog bruikbare schepen op den vijand ingesioomd waren, een zekere vernietiging tegemoet, maar met de kans, een paar van Togo's beste pantserschepen in deu giond te ramme i. 't Is echter altijd moeilijk, op een afslaud in de gegeven omstandigheden te oordee'en Misschien stond de zaak voor de Russen zoo, dat zij geen keus hadd n. En zoo zuilen dan de Russische schepen, het een na het ander, in den grond geboord worden. De Russen hebben geen andere loost dan deze, dat zt ten minste geen aanwiusi zullen vormen voor de Tapansche vloot. Te Petersburg i< meu, begrijpelijkerwijze zeer onder den indruk van de jongste voor vallen bij Port Arthur: de reroveiing van den rloogen berg (zoo wordt def Berg van 203 M. :n een Japansch rapport genoemd en de naam is zeker te verkiezen boven den anderen, die een al te hoog denkbeeld geelt van de nauwkeurigheid der topografische kennis van die streek) en vooral, van den ondergang van het eskader. Een officier heeft aan den correspondent van de Petit Parisien gezegd, dat de Japanners niet in staat ge weest zouden zijn, den Hoogen berg te dikke edelman over den drempel was. Kent gij mij nog Of ik u nog ken De Tartaren mogen mijn vet smelten en er kaarsen van maken voor hun moskeën, als ik u vergeten kan I Gij waart het immers, die eenige maanden geleden, de deur van Dopoulo hebt ingedrukt ten koste van het gebeente van Tchaplinski, zooals gij mij hier voor u ziet, heb ik eens hetzelfde middel gebruikt om uit de kerkers van Stamhoul te ontsnappen. Maar hoe gaaf het met Podbipieta, zijn onschuld en zijn zwaard Podbipieta is welvarend hij laat groeten, Hij is iemand van grooten rijkdum, maar van minstens even groote domheid... Als hij ooit drie hoofden afslaat als het zijne, dan staat dat nog maar gelijk met auderhulf hoofd... Foei Wat een hitte het is nog maar half Maart, en mijn tong kleeft en verdroogt. Ik heb hier drieduhbeleu hydromel van vrij goede kwaliteit. Mag ik u een beker aan bief en Alleen een dwaas weigert, als een fat soenlijk man betaalt. Mijn barbier heeft mij juist hydromel aangeraden als een oufeilbaai- middel tegen de lastige aanvallen van zwaar moedigheid. En waarachtig, de tijden van beproeving naderen dies irae et calamitatis; Tchaplinski beeft van angst hij vertoont zich niet meer bij Dopoulo, waar nu daarentegen de hoofdmannen der Kozakken zich komen bedrinken... Ik ben de eenigste, die het gevaar moedig trotseer... Ik sta al de kolonels, welke een lucht van teer en roet hij zich hebben- Uitstekende hydromel eerste kwaliteit... Waar hebt gij dien vandaan Uit de kelders van den hertog... Zijn er veel Kozakken officieren hier Wien zoudt gij er niet vinden Fedor Iakoubowitz, Filon Diédala, Daniël Natchaï eindelijk... Bohun, mijn I oezemvriend, zij niet durven, dan komt mij daarvan da verdienste toe... Hoe dat Ik drink en klink met hen en win ze zoo voor de zaak der Republiek ik prent hun trouw in aan den koning. Als ik geen goede starostie krijg tot belooning, dan durf ik zeggen, dat er geen rechtvaardigheid meer op deze aarde bestaat het zou raadzamer zijn, kippen te fokken, dan zijn hoofd te wagen pro publico bono. gebruiken voor huu verdere plannen, indien de naburige forten goed bewap nd en vol doende bezet waren. Een ander hooggeplaatst militair wees nog eens op de omstandigheid, dat de verdedigers «a>. Port Arthur wel voorraad van alle»lei aard, z.-lfs munitie, binnengesmokkeld kunnen kiijgen, maai geen manschappen. Elke honderd man die de Russen verliezen, zijn, honderd dappere verdedigers minder, terwijl duizend gesneu velde of zwaar gewonde Japanners binnen een week vervangen kunnen worden. Op den duur wordt dit nad-.el voor S-oessel en de zijnen we'lichi noodloltiger dan al het overige- In het algemeen rchijnt men nu t- Peters burg zwartgallig gestemd te zijn ten opzichte van Port Arthur. De omstandigheid dat een zoo belangrijke stelling als de Hooge berg blijkt ie zijn, niet door de Russen heroverd is kunnen worden, wijst voor 'i eerst gedu rende het beleg, op verslapping in de krochten de verdedigers. Aan de Sha—ho. Volgens verschillende^ berichten zijn de laatste aan de Sha—ho alle operatics gestaakt moeten worden door de zware sneeuwstormen die woeden. Uit Okoe's hoofdkwartier wordt gemeld dat de huizen der bij de gevcchtslinie aan de Sha—ho liggende dorpen verbeterd zullen worden vele bronnen worden geboord. Alles wijst er op, dat de Japanners in hun tegen woordige stellingen zullen overwinteren. De koude doet hen weinig kwaad en er zijn weinig zieken. Sy/eton, bekend geworden door den klap welke hij minister André heeft gegeven, is gisternaeht door gasversiikking om het leren gekomen. De arme kerel was 40 jaar oud pas. En hij reed net zoo mooi over de tong door zijn duel en het proces, dat vandaag voor zou komen. Combes-ministeiie is dan toch haast naar deu kelder geholpen. Dat scheelde slechts een haar. Een motie, die eischte, dat de s] eurhoodeu van de rechterlijke macht zou den gebracht worden voor een raad van tucht werd verworpen met 276 tegen 274 stemmen Dat scheelde dus maar twee stemmee. Niet onwaarschijnlijk is het, dat de Karae onder den indruk was van nieuwe onthul lingen. Er wordt a I. gezegd, en de Figaro bevestigt, dat de geheime fondseri door het ministerie van Oorlog gebruikt worden om de afgevaardigden om te koopeu Er was bij de metaalbewerkers te Tilburg oneenigkeid over de lootten van nacht- en Zoudagswerk. De onderafdeeliug der metaal bewerkers belegde nu een vergadering met de patroons, welke geleid werd door den voorzitter van het R. K. metaalbewerks secretariaat, den heer Meutink van Breda, Daar verschenen een groot aantal patroous eu werden wederzijds besprekingen gehouden. Ten slottte werd voor deze buitengewone werkuren een loonstandaard vastgesteld zeer tengeuoegen der arbeiders- Ten slotte drong sinds den dag, dat hij stomdronken aan mijn voeten lag en ik hem beloofd heb, hem aan te nemen als mijn zoon... Allen te Tchérine hebben den neus in den wind en aarzelen nog welke partij te kiezen... Zij durven zich niet openlijk voor Chmielwigki verklaren... En als ij dunkt, dat gij verstandiger zoudt doen, er met uw sabel op in te slaan. Hen te onthalen, is louter geld verspillen gij zult ze zoo niet voor de goede zaak winnen. Ik geld verspillen Wat denkt gij dan van mij Is het niet genoeg, dat ik aanleg met die kerels Ja wel ik zou voor hen nog moeten betalen Moeten zij er geen eer in stellen, dat zij Yoor mij mogen betalen En Bohun Als de anderen spitst hij de ooren naai de Sitch. De Kozakkeu verafgoden hem het regiment van Péréislaw zal als één man opstaan als hij het beveelt, daar sta ik voor in. Maar Bohun, die anders alfijd bereid is, den Tartaar of den Turk te lijf te gaan, is nu voorzichtiger..'. Tusschen twee üesschen heeft hij mij medegedeeld, dat hij smoorlijk verliefd was op een jong meisje van edele afkomst en dat hij van plan was haar te huwen Hoe kan hij nu op den vooravond van zulk een deftig huwelijk gemeene zaak maken met meuscheu zonder rang of stand Hij heeft mij gevraagd hem als zoon aan te nemen en hem mijn wapen en mijn blazoen over te dragen.., Duivels, die hydromel is zeer goed Nog een beker dan? Gaarne Bij Dopoulo drink ik hem zoo niet. Maar, hernam Jan, heeft hij u den naam niet genoemd van dat jonge meisje Wat komt de naam er op aan Als het eenmaal zoover is, hoop ik de deelnemende getuige te zijn van het huwelijksgeluk van den Kozak De luitenant gevoelde veel lust om Zagloba een slag in het aangezicht te geven. Maar hij ^edwong zich en de dronkaard ging zonder achterdocht verder Gij moet weten, dat ik in mijn tijd een eerste sabeljonker was. Als ik vertelde, waaraan ik den palm van het martelaarschap te Galata te danken heb. Ziet gij dat lit teeken op mijn voorhoofd? Een aandenken aan de euuuken ter gelegenheid van mijn bezoek aan den harem van den Padischah Onlangs opraakt gij van een kogel, die roovers... Volkomen juistWant iedere onge loovige is een roover 1 De komst van Zawila onderbrak het ge sprek. Alles is gereed, luitenant, sprak de grijsaard... de booten liggen voor anker en staan onder bevel van betrouwbare loodsen. Hier zijn uw brieven. Op reis dus en God zij met u Zij gingen naar buiten... De laatste stralen der ondergaande zou wierpen een gouden glans op het grijze haar van Zawila... De klokken der stad luidden het angelos. Een diepe stilte heerschte alom. Toen zij de haven bereikten, daalden een dichte nevel neer. Reeds waren de soldaten van Kretuski ingescheept. Een koudeu wind woei aan van den Dniepr de nacht dreigde donker en stormachtig te worden. De gloed der vuren, welke op den oever ontstoken waren, wierp een bloedigeu schijn over het water, en het was alsof dit zich in wilde vaart in een somberen afgrond stortte. Goede reis hernam Zawila, de hand van den jongen officier drukkend Het ga U goed Vertrouw op mij Wij zullen elkaar weldra weerzieD, naar ik hoop. Te Lubuié, of wel in het kamp van den hertog.. Gij begeeft U dus naar Zijne Hoogheid den heer Mentink er nog aan op het op richten van een R. K. patroonsbond. Dispensatie. Onder T opschrift dispens: ie op Drie Koningen-dag meldt De Tijd Jat do Osser- vatore Romano bevat het volgend bericht met verzoek aan de. katholieke bladen om het in hun kol ommen op te nemen Daar het feest van de Verschijning des Heeren in het j*ar 1905 op een Vrijdag valt, heeft Z. H. de Paus op voorstel van de IToogw. Kardinalen, die de Congregatie van lint H. Officie vormen, zich gewaardigd voor dien dag aan de geloovigen der ge Itcele Katholieke wereld dispensatie te ver leenen van de Kerkelijke wet der onthou- dmg. Naar wij vernemen, is eeu wetsontwerp in voorbereiding tegen den clandestienen invoer van gouden en zilveren werken door middel van verzending als brief. (Vad.) Door stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Gem. te Waalwijk ia herbenoemd als ouderling de heer A. Kuijsten Jzu. en benoemd als Diaken de Fleer H. van Everdingeu. Na de waarlijk treffende plechtigheden der jubilé-viering waarvan wij in de paro chiekerk van den H. Joh. den Dooner her haaldelijk getuigen konden zijn vormen de ceremoniën op den feestdag der Onbevl. Onlv. een waardig slot dezer heugelijke feestviering. In een plechtig lot hield de ZeerEerw. Heer Pastoor een gloedvolle rede over de Vlekkeloosheid ouzer Reine Moeder en schetste in begeesterde taal den grooten luister en de geestdriftige vreugde waarmede dit feest in alle ooi den der aarde en vooral in Rome, de eeuwige Stad, wordt gevierd. De processie van het H. Sacrament, waarin het beeld der Onbevlek'e werd ge dragen trok met buitengewouen luister door het Kerkgebouw d? geloovigen stemmend tot godsvrucht, tot gebed. Esn cantate ter eere van Maria door het zangkoor met veel verdienste uitgevoerd, besioot deze hulde aau de Moeder—Maagd, welke op de talrijke aanwezigen een diepen indruk moet hebben gemaakt, en het hart van innige godsvrucht en blijde geestdrift jegens de Onbevlekte moet hebben verv tld. In een volgende oefening had na een gevoelvolle herderlijke toespraak de plechtige opdracht plaats van 56 nieuwe leden der M aria-congregatie zoodat wij met recht kunnen zeggen dat onze parochie bij dit blijde feest niet is achtergebleven in het oetuigen van liefde en godsvrucht tot do Moeder Gods. Zawila haalde ontwijkend de schouders op. Vaarwel I behouden reis, commandant God behoede U Vive valequeriep Zagloba van zijn knnt.... Als uw tocht u soms toevallig naar Stamhoul brengt, groet dan den Saltan van mij. Maar neen, liet is de moeite niet waard. Brr Wat is het hier bar koud. Vaarwel 1 ot weerziens L God zij met U De roeispanen knarsten op de ijzeren pinnen en ploften in het water, de booten kwamen in beweging en dreven af. Jan onderscheidde nog de eerbiedwaardige fedaaute van Zawila, verlicht door de vuren. Ion groote neerslachtigheid maakte zich van hem meester. De golven drijven hem weg van zijn trouwe vrienden, van zijn ziels', geliefde, van de streken, dio hem dierbaar zijn onverbiddelijk als het noodlot voeren zij hem naar onbeschaafde gewesten, naar het donkere onhokeude. Do wind huilde. Uit het water steeg een oentohig geklots op Krétuski wikkelde zich in zijn mantel en wierp zich op het bed, dat zijn soldaten voor hem hadden gespreid. HOOFDSTUK IX. Deir volgenden morgen ontwaakte hij frisch opgeruimd, veerkrachtig. Do zon rees op in haar vollen luister. Onder den zachteu adem van den wind golfde het water wijd in deu omtrek en in den nevel scheen, alsof de oevers en de waterspiegel samensmolten tot een onafzienbare vlakte, waarover Rendiane in verrukking zijn blik liet gaan hij waande zich ruidd- n op zee. Vaartuigen daalden de rivier af, meegevoerd door de suelle stroomingandere voeren haar op met groote moeitedeze laatste hadden visch, was, zout en gedroogde vruch ten aan boord, om deze te verkoopen in de kusthaveus de eerste beladen met amunitie, levensmiddelen en goederen van allerlei soort waren bestemd om de forten, maar voorna melijk de bazaars van den Sitch van nieuwen yoorraad te voorzien. Na de uitmonding der Pehola, veranderde de oevers van den Dniepr in een wildernis. Zeldzamer en zeld zaaier werdeD de hutten, waarin de rondtrek kende Kozakken het slechte jaargetijde door- hrachten. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1904 | | pagina 5