Tweede Blad. BEKENDMAKING- UITVOERINGEN. "BUITENLAND. lluslaud en Japan. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. urn mei* 3 Zondag 8 Januari 1905 28e Jaargang Toekomstbeeld. Onderwijswet. Japansche oorlogsschepen in Ned-Indië De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint dat te Medan een telegram aar. geboden is voor admiraal Oerjoe te Sabang, aankondigend de nazending van officieren _en manschappen, en dat Oerjoe eergisteren voor Laboean lag. Waalwijkach kwartet. Kamer van Koophandel. Teekenschool. Snijpartij. Schoenfabrikanten-Vereeniging. van liet Sniden Concert t^geven door dc harmonie ,St. Crispijn' met medewerking van de tooneelvereeniging »Onsgcnoegen' in de «aal van den heer J. H. Thijssen op Zondag 9 Jan. (Zie programma's) Groot Concert te geren door de liedertafel ,Euterpe»met medewerking ven den Heer Lnciën op Zondag 8 Jan. in de z*al bij den Heer Corn, van Huiten te Drunen (Zie programma's) Groot Concert ten voordeelen der armen te geveu door het muziekgezelschap „Euphonia* te Kaatsheuvel op Zondag 8 Jan. in hare zaal. (Zie programma's) Burgemeester en Wethouders ran Waal wijk maken bekend, dat de verordening houdende wijziging der algemeene plaatselijke politie-verordening voor deze gemeente, af gekondigd Zondag 1 dezer, gedurende drie maanden op de Secretarie voor een ieder ter lezing nedergelegd en in druk tegen betaling der kosten verkrijgbaar is. Waalwijk, 2 Jan. 1904. Burgemeester en Wethouders, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Uitvoerig zijn de beschrijvingen van de laatste dagen uit het beleg van Port Arthur, beschrijvingen, die een beeld geveö van het ontzettend lijden van het hoopje verdedigers dat daar negen lange maanden in een ellendig klimaat -te strijden had tegen een overmachtigen vijand. Alleen de cijfers doen al zien tot welke hoogte het lijden en de ontbering onder het dappere garnizoen gestegen zijn. Van de 35.000 inwoners, die de vesting na de over gave lelt, zijn niet minder dan 20.000 ziek of gewond. 11.000 Officieren en soldaten zijn gedurende het beleg gesneuveld of aan hun wonden overleden. 800 Man konden nog de wapenen voeren, d<>ch een vierde deel van dit aantal telde niet mee tengevolge van gebrek en uitputting. Wat de voorraden betreft deze waren buitengewoon schaarsch. De kanonnen in de forten moesten ongebruikt gelaten wor den, omdat er geen projectielen waren om ze te laden. Het Japansche bombardement was over weldigend tegen de elfduizend bommen was niets bestand. De Japansche artilleristen deden met hun kanonnen wat zij wilden. Tegenover deze hevige verderfelijke en juiste beschietingen stonden de Russen zoo goed als machteloos. In de forten moesten de soldaten, zittende in de kazematten, af wachten wanneer een beschieting zou ein digen, een aanval zou worden ondernomen om eer«t dan met de bajonet een tegen-actie te beginnen. Welk een deprimeerenden invloed dat werkeloos en hulpeloos wachten iu de spanning van een bombardement op de manschappen had, laat zich denken, sommige officieren en soldaten waren dan ook volslagen krankzinnig en zagen, zooals door ooggetuigen werd bericht, geen bajonet meer, ook al stond die dreigend op hun borst. Soms, zooals bij de verovering van Er loengshan, waren de aanvallen der Japanners zoo overweldigend en zoo kort volgend op de voorafgaande beschieting, dat de Russen niet eens tijd had hun kazematen te ver laten. Dan werden zij bij hun poging om naar buiten te komen handgemeen met hun vijanden en stuk voor stuk neergeschoten. Van generaal Von Stössel zijn berichten gekomen over het verloop van het beleg in de laatste weken, die klinken als een nood kreet, maar tevens een krans van onverwelk baren roem der dappere bezetting om de slapen vlecht. Gisteravond te 9 uur zoo meldt hij van 21 December zijn in het fort no. 2 door granaten uit kanonnen van 11 c.M. de volgende helden, de roem van Port Ar thur, gedood generaal Kondractchenko, overste Naumenko, de genie-officieren over ste Raichewsky, kapitein Sidgurendes, luite nant Senkewicz, de kapiteins tweede klasse Trikowsky, Sawizkyde onderofficieren Smolianikoff, Nedoff. Zeven officieren werden gewond. De dood van generaal Kondratcheuko maakte een verpletterenden indruk. Den llen December, toen de Japanners den Hoogen Heuvel namen werden alle chepen in de binnenhaven tot zinken gebracht met uitzondering van de „Sebastopol", die onder commando van kapitein Essen vier dagen lang in de buitenhaven een aanval van vijandelijke torpedobooten terugsloeg. Heden den 21eu December, kregen de Japanners versterking van zestien bataljons. De loopgra en werden met kleine kanonnen revolverkanonnen, bewapend. Wij verwachten aanvallen. De Japanners bombardeeren de hospitalen met geschut van 11 c.M Hospi taal no. 6 is vernield, de hospitalen no. 9 en li zijn zwaar beschadigd. Twee artsen en één verpleegster zijn zwaar gewond Het aantal gewonden bedraagt 10,000. Het bombardement houdt aan. Het vriest Hulp is bezwaarlijk te krijgen. Er zijn slechts weinig officieren. In Oc tober en November verloren wij 200 offi cieren. Onderofficieren, .lie tot officieren werden bevorderd, zijn helden, zonder wie ik nie's doen kan. Generaal Stössel seinde den leu Januari aan den czaarGistermorgen veroorzaakten de Japanners een verschrikkelijke ontploffing onder htt werk no. 3 en openden een allerheftigst bombardement over de geheele linie. Het kleine garnizoen van dit werk kwam gedeeltelijk om, verliet gedeeltelijk den arbeid. Na een bombardement, dat twee uren duurde, deden de Japanners een stormaanval op den Cbineescheu muur van lort no. 3 tot het Adelaarsnest, Twee stormaanvallen werden teruggeslagen. De veld—artillerie bracht den Japanners veel schade toe. Het was voor ons onmogelijk stand te houden op den Chineeschen muur. Ik heb bevel gegeven, dat onze troepen ia den nacht op den heuvel achter deu Chineeschen muur moesten terugtrekken. Het grootste gedeelfe van het oostelijk front is in handen der Japanners. In de nieuwe stelling zullen wij ons niet lang kunnen handhaven en zullen dan moeten caputileersn. Doch alles ligt iu Gods hand. De ver liezen zijn groot. Twee rvgimrnts-com- mandanten zijn gewond, van wie één zwaar. De commandant van het werk no. 3 is bij de ontploffing omgekomen. De groole czaar vergeve het onsWij hebben alles gedaan wat meuscheubauden vermochten. Wij richten ons naar paragraaf vier-en- zestig van het reglement op do verdediging van vestingen en de notitie van den gene- ralen staf. Hoe heldhaftig de verdediging van een vesting geweest en met hoe groote zelfverloochening de verdediging ook ge voerd moge zijn, de commandant z«l toch, wanneer de vesting door den vijand geno men is terechtstaan voor een rechtbank, waarvan de samenstelling voor elk geval, bepaald wordt krachtens bijzonder bevel van den czaar. Deze rechtbank moet de maatregelen on derzoeken, door don vesting-commandant getroffen ter verdediging en hiernaar be- oordeelen of hij zijn plicht gedaan heeft, of dat de val van de vesting aan zijn schuld geweten moet worden.* Doch wee» genadig bij uw oordeelen. Een onafgebroken strijd van bijna elf maanden heeft onze krachten vernietigd. Slechts een vierde gedeelte van de verdedigingstroepen, waarvan de helft ziek is, houdt 27 werst van de vesting bezet, zonder hulp te ver krijgen, ja, zelfs zonder ook voor korten tijd afgelost te worden. De mannen zien er uit als schaduwen. Het Handelsblad zegt in een Van Dag tot D»g-artikel Met het oog op den groei en de tO' komst der drie groote Rijken de Vereenigde Staten van Noord-Amerika China-Japan en Rusland, is in een der vragen, waar- tusscheu wij, journalisten, van-dag-tot-dag schrijvers als we allen zijn, dan weg moeten zoeken, deze, of de oprichting van een Europeeschen Statenbond niet eens onont beerlijk zal blijken Zullen de Vereenigde Stalen van Europa wellicht niet eens onont beerlijk blijken Maar men verneemt, verwacht dn regeering dat binnenkort bet voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwep tot wijziging der onderwijswet het licht zal zien. Het zou dan haar voornemen zijn dit verslag zoo spoedig mogelijk te beantwoorden zoodat de Kamer, als zij in Februari weder bijeen komt, onraiddelijk liet ontwerp in openbare behandeling zou kunnen nemen. Men verzekert, dat minister Kuyper met het oog op dezen mogelijken loop van zaken zijn voorgenomen reis naar het buitenland zou uitgesteld hebbeD, Hr. Ms. pantserschip ,/De Ruyter* wordt op 't Rijks Werf te Will.msoord met den ir.eesteu spoed gereed gemaakt om naar OostIndië te vertrekken Dit vertrek zal 14. dezer plaats hebben. Waalwijk, 7 Januari 1905. Vakschool. Van de Vakschool te Wermelskirchen waren gepasseerden Donderdag- drie studenten onder begeleiding van een technicus in Waalwijk om de inrichting cn het fabrikaat der ook in den vreemde gunstig bekende fabrieken van de Heeren A. H. van Schijndel en E W. Klijberg-Pernot te bezichtigen. De Heeren, twee uit Finland en een uit Zwitserland betuigden hun groote tevre denheid en roemden als om strijd het prachtig afgewerkte fabrikaat. Leobond. Gisterenavond heeft op de St. Paulus- zaal eene tamelijk druk bezochte ver gadering plaats gehad van den Leobond. De president, de heer Berends opende de vergadering met den gebruikelijken groet. Hij achtte het zijn plicht, bij z'n eerste optreden een woord van dank te brengen aan hen, die bij de verkiezing hun stem aan hem hadden gegeven. Hij zei daarom de vergadering dank voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte dat hij nog veel, zeer veel voor de schoone zaak mocht doen. Ten tweede dankte hij het bestuur voor het nog grooter in hem gestelde vertrouwen, want nauwelijks toch door de vergadering als bestuurslid gekozen, of het bestuur benoemde hem in zijne eerste vergadering tot president. Hij dankte daarvoor en hoopte zooveel mo gelijk aan hunne zijde werkzaam te zijn voor den Leobond- Nog dankte hij den Eerw. adviseur en den Eerw. heer Pastoor van wien hij bij zijne benoeming een brief had ontvangen, welke hij aan de vergadering voorlas. Nog spoorde hij den leden aan om toch vooral goed propaganda te maken. Nu zijn er 400 leden, als ieder lid nu eens een nieuw lid bij bracht, dan had den wij 800 leden, voorwaar een mooi legertje om de socialisten hier te weer staan Maar voor dat ieder lid een nieuw lid bijbrengt, wil spr. hen toch eerst nog aanraden goede, flinke, gezon de kerels in den bond te brengen, anders zou de kas te veel lijden. Hierna verzocht hij den secretaris de notulen der vorige vergadering te willen voor lezen, waaraan door dezen gevolg werd gegeven. Hierna trad op 't podium de Eerw. heer adviseur, welke allen een zalig nieuwjaar toewenschte. Verder deelde hij mede, dat het afgeloopen jaar vrij gunstig voor den bond is geweest. De dubbeltjesfonds, waar reeds een flink aantal leden bij zijn toegetreden, zal worden gesloten met 15 Januari a s Zij die alsnog lid wenschen te worden moeten zich dus voor dien datum op geven. Verder waarschuwde hij de leden om naar geen sociahstichen ver gaderingen te gaan, daar zulks in strijd is met het reglement. Ook waarschuwde hij de leden om geen socialistischen couranten en brochures te lezen, daar deze opruierij de vrede des harten maar ontneemt. Hierna gaf Z. Eerw. het woord aan den heer H. Hermans- Veel was reeds den geheelen dag over spreker door de leden, gesproken Men was het er niet over eens, dat een werkman, een gewoon ex-drukkersgezel hier als spreker zou komen, wijl wij hier al zooveel goede sprekers hebben gehoord Het zou dan ook wel tegenvallen, zoo meenden enkelen. Maar reeds bij het binnentreden van dien sympathieken persoon, den heer Hermans, begon men ras anders te denken. Met heldere stem en op bevattelijke wijze sprak hij zijne zoo schoone en leerrijke rede uit, Het spijt ons daarom, dat wij deze f.ede niet in zijn geheel kunnen opnemen plaatsgebrek noopt ons slechts enkele grepen te weergeven. Het was hem een genoegen hier hedenavond te mogen spreken. Toen het bestuur hem heeft uitgenoodigd, had hij niet geaarzeld, aan het verzoek te voldoen, want het is plicht van een christen-democraat te doen wat hij kaïy doen. De sociale kwestie is tegenwoordig de kwestie van den dag, ze is populair geworden, maar ze is nog lang niet populair genoeg, er zijn er nog veel te veel die voor die groote zaak, welke een levenszaak is, te onverschillig zijn. Spreker toonde aan, hoe, nadat de stoom was uitgevonden de gilde ver dwenen en de liberalen door het kapi taal de geheele industrie in handen kregen, hoe zij door vrijheid van arbeid te pradiken, de arbeiders op hun hand kregen en hen daarna als slaven in boeien ketenden zonder dat door dezen daartegen iets werd gedaan- Ja, zij juichten mee met de vrijheid van arbeid, die arme stakkers. Daarom, zei spreker, moet gij arbei ders u vereenigen, vereenigen om u te ontwikkelen, want kennis is machtig en voor de vereenigde arbeider is ken nis een onmisbaar wapen- Vakvereenigingen moet gij oprichten waaraan gij moet verbinden weerstands- kassen, werkelooskassen, ziekenkassen enz. Die vereenigingen moeten, in overleg met de patroons de arbeids voorwaarden vaststellen, het loon, ar beidsduur, boeten, gezondheidstoestan den, enz. want nu. al wordt er reeds veel door wet bepaald, wordt er o zoo weinig gedaan. Arbeidsinspecteurs worden zeer dikwijls door patroons om den tuin geleid. Daarom, spreker, herhaalde het mo gen de werklieden niet langer stil meer blijven zitten, het is een dure plicht, zich te vereenigen, dan zullen reeht matige grieven, aan het bestuur worden kenbaar gemaakt, welke op vredelieven de wijze trachten de quaestie op te lossen; gaat het niet op vredelievende wijze, dan kan van het wapen worden gebruik gemaakt, n,l. de weerstandskas- Spreker was overtuigd, dat hier in Waalwijk ook wel misstanden waren, waarom dan niet vereonigd Gij klaagt en jammert, maar doet niets, totaal niets. Wie moet uw toestand verbeteren Moet gij dat zelf niet doen Welaan dan, waarom vereenigt gij u dan niet in goed georganiseerde vakvereenigin gen. Denkt er wel aan, de Staat kan niet alles voor ons doen, want juist de vakvereenigingen zijn, zooals Minister Loeft heeft gezegd, een richtsnoer voor de Regeering. Hierna schetste spreker, de Engelsche arbeidstoestanden. Doordat die arbeiders zich hebben vereenigd, verkeeren zij in de gunstigste conditiën. De patroons varen er ook wel bij, want de Engelsche in dustrie staat nog zeer ver boven aan. En ondanks die gunstige conditie gaat de Engelsche werkman nog steeds voort met zijn weerstandskas te stijven. Spreker zegt dat het hem aangenaam zal zijn indien er uit de vergadering personen bij hem komen om inlichtingen. Een daverend applaus, waaraan bijna geen einde scheen te komen, bewees spreker dat zijne werkmanswoorden in goeden grond waren gevallen. In zijn tweede deel behandelde spreker le hoe eene vakvereeniging moet worden, opgericht, 2e doel, werking Mannen van eenzelfde vak moeten zich vereenigen om naast de weerstands- kassen enz. ook een kas hebben, die hun in staat stelt tijdschriften en vakbladen aan te koopen om zich onderling in hun vak te bekwamen. Verder moeten zij toezien, dat de wetten die door den staat zijn ingesteld, de Regeering heeft nog maar weinig gedaan en die wetten die zij heeft ingesteld blijken niet te worden gehandhaafd goed worden nageleefd. Alle inspecteurs klagen er over in hunjaarverslagen, dat nog zoo wei nige fabrieken en werkplaatsen aan de eischen voldoen. Dan moeten verder worden opgericht arbeidssecretariaten waar men alle inlichtingen kan krijgen, arbeidsbeurzen enz. Na nog het groote nut ran vakver eenigingen uiteen te hebben gezet eindigt spr. zijne leerrijke rede. Een donderend applaus bewees, hoezeer men hem had begrepen. Nog even nam spreker het woord. Hoe het kwan wist hij niet, maar overal waar hij optrad, sprak hij eerst over propagandaclubs, en hier had hij het vergeten. Een propagandaclub nioest dan worden opgericht door jongelui, dat moet een legertje zijn van echte vuurvreters, alles wat leeft moet hun bezielen. Zij moeten ër op uit zijn om leden te winnen voor Kath. vereenigingen. Zij moeten zorg dragen dat geen verderfelijke socia listische brochures en couranten binnen de grenspalen van Waalwijk worden gebracht. Spreker haalde hier een treffend voorbeeld aan van Nijmegen Daar wordt geen enkel socialistisch blad meer verspreid.Zoo ook moet hier worden gedaan, want hier is zulks veel makkelijker te keeren dan in Nijmegen daar dat een groote stad is. Spreker spoorde de jongelui aan zich te vereenigen in een propagandaclub, waardoor zij zich in zeer hooge mate kunnen ontwikkelen, dat was toch veel beter als 's avonds met een meisje langs straat te slenteren of zevenstootjes op de biljart maken. Een daverend applaus viel spreker ten deel. De ZeerEerw. heer adviseur dankte spreker voor zijne leerrijke rede. De president sloot hierna met d en gebruikelijken groet deze vergadering. Hat verwonderde on» ten teerste, dat er niet direct van hel bestu»r een voorstel uitging otn een propagandaclub op te richleu Want waar «ou dat meer uoodig «ijn dau ia W al wijk. Ongestoord en vrij brutaal zelfs wordt hier gecolporteerd met allerlei gifliga geschriften en couranten op straat, aan fabrieken en in koffie huiten. EN NOG NOOIT IS HIERTEGEN OOK MAAR IETS GEDAAN. Geen flinke actie ran een propagandaclub, die met goede brochure» of anderaxine, de gewraakte lectuur «ijn terrein ontrukt. Njgmaal», wij betreuren het, dat het beatuur, nu het een xoo'n prachtige gelegenheid had om eens iets in dien geest te doen, de«e liet voorbijgaan. De heer Hermans «ou de noodige inlichtingeu wel hebben verstrekt. Maar nog is het niet te laat. (Red.) Het doet ons genoegen van verschil lende zijden te vernemen, dathetWaal- wijksch kwartet, bestaande uit de heeren J. Sars, J. v. Bladel, A. Groenen en A. v. d Ven, bij zijn eerste optreden te Gorinchem in de zaal «Cambrinus» op Woensdagavond j.l., een zeer groot succes heeft gehad. De ruime zaal was met een aandachtig luisterend, gedistin geerd publiek geheel gevuld. Alle kwartetten werden warm toegejuicht en ook de soli, de duo en het terzet door diezelfde heeren ten gehore gebncht vonden uitbundigen bijval. Wij w»n„ schen de jeugdige Vereeniging met cif haar eerste optreden van harte geluk en hopen, dat onze gemeente, nu een andere reeds dc première genoten heeft, zeker de tweede uitvoering mag genie tien. Naar wij vernemen freedt het kwartet binnenkort ook op te Heusden en te Geertruidenberg. Naar wij vernemen hebben reeds vele gemeenten adhaesie betuigd aan het adres onzer Kamer van Koophandel en zullen zij het bij Gedep Staten krachtig steunen. Mogen deze vereende kracht dadige pogingen met den besten uitslag bekroond worden. Heden namiddag zijn voor de leer lingen van het herhalingsonderwijs de teekenlessen in onze teekenschool ge opend. Wij vertrouwen, dat ouders en verzorgers er hun kinderen en onder- hoorigen heen zullen sturen om van dit nuttig onderwijs te profiteeren. Het wordt gegeven door den heer Froklage van 6 tot 8 uur. Vergadering van de afdeeling Waalwijk van het «N. O. G.» op Zondag 8 Januari 's middags te 5 uur in Musis Sacrum» te Waalwijk. Agenda 1. Opening en Notulen. 2. Vekiezing bestuursleden 3. Rekening en verantwoording van den penningmeester. 4. Ingekomen stukken. 5. Rondvraag en sluiting. De secretaris, A. A. van Dommelen. Een verborgen schat. Een leerlooier alhier vond dezer dagen naar men ons meldt, op zijn erf een partijtje huiden, die naar schatting van deskundigen, minstens 15 jaar in den grond moeten gezeten hebben. De bovenste huid had door den invloed van vocht en bedorven run zeer veel geleden, doch de andere twintig stuks waren van uitstekende hoedanigheid. Daar deze huiden door den vorigen eigenaar of firmant der looierij gekuipt waren, liet hij dezelve aan den recht hebbende weer terugbezorgen. Goed afgeloopen. Dezer dagen waren bijna een drietal kinderen gestikt. Eene zekere vrouw wonende in de Kerkpad begaf zich even van huis en had te, voren kleeren bij de kachel te drogen gehangen. De kinderen ble ven alleen thuis, twee die reeds liepen en een te bed. Nu zijn die kleederen aan 't smeulen gegaan, er ontstond brandlucht en kolengaslucht. Die vulde spoedig het kleine vertrek. De kinderen kregen 't zeer btnauwd daar zij de deur niet open konden krijgen, begonnen zij er tegen te trappen, hetgeen opgemerkt werd door eene vrouw, die toevallig voorbij kwam. Deze opende de deur en had het geluk de arme kleinen te red den, die reeds sporen van vergiftiging vertoonden. Weer een nieuwe aanmaning tot voorzichtigheid. In ons vorig nummer hebben we een en ander medegedeeld omtrent eene snijpartij, die te Loonopzand heeft plaats gehad en waarbij een inwoner uit Waalwijk, zekere v. d. H. betrokken was. De ware toedracht moet zijn als volgt Het jongmensch was naar zijn meisje te Loonopzand geweest en werd door zijn oom een eindje weggebracht. Men ging een herberg binnen en nauwelijks daar kwam een 8-tal personen binnen met flinke stokken, die 't blijkbaar op hem hadden gemunt. De Waalvrijker vermoed de dit en vroeg zijn oom even buiten te spreken, deze gelegenheid te baat nemende om te ontkomen. Maar de anderen begrepen dit spoedig en een drietal hem achterna. Toen hij een mi nuut of tien geloopen had, moest hij 't opgeven en stond tegenover 3 kerels waaronder twee met een knuppel en een met een mes gewapend. Toen hij door hen werd aangevallen, trok ook hij zijn mes en bracht een hunner eene ernstige verwonding aan den hals toe. Heeft de zaak zich zoo toegedragen, dan heeft de man alleen uit zelfver dediging gehandeld- De Eindhoven is opgericht eene ver eeniging van schoenfabrikanten voor Eindhoven en omstreken. Reeds een 24-tal zijn als lid toegetreden, Doel is de behartiging van de» belan gen der schoenindustrie. Rechtbank te 's Bosch. De rechtbank te 's Hertogenbosch, die heden uitspraak zou geven in de strafzaak tegen de gebroeders Dietz aldaar, beklaagd van onder eede een valsche verklaring te hebben afgelegd in de strafzaak tegen den onbezoldigden rijksveldwachter te Orthen, van den Bogaard, die enkele weken geleden op den Hoogen Steenweg te 's-Hertogen- bosch door meergemelde gebr. Dietz werd lastig gevallen en daarop een

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 5