Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. TE VUUR EÜE mm Nummer 6. Donderdag 19 Januari 1905. 28e Jaargang Al TOOM TIELE EDR OGEN BEKENDMAKING. Winkeliers, die U andere zeepsoorten FEUILLETON. 3S 1 T G K Y EK: WAALWIJK. IN DE HANDEN STOPPEN, ALS U SuNLIGHT= ZEEP VRAAGT, BEDRIEGEN ZICHZELF, WANT ZIJ VERLIEZEN HUN DEBIET. U WENSCHT DE ZOO GUNSTIG BEKENDE SUNLIGHT. Drankwet. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. ARBEIDSWET. Tijdige indiening van verzoeken om vergunning tot overwerk. i 2553SU ,aifs(raalsrkr Courant, Ui—iu .*ii i - Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond .lbo nu o m entsprijs per 3 maanden f O." 5. Franco per post door het geheele rijk f Ü.9Ü. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advkb.tkntibn 1 7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regefc en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige «ontraden gesloten. Reclames 15 cent per regel Burgemeester en Wethouders van Waalwijk mukeR bekend, dat bij hen is ingekomen eene aanvrage om vergunning tot verkoop van ster ken drank in 't klein van Marie Sw^gemakers te Waalwijk echtgenoote van G. Brekelmans voor het perceel aldaar wijk B. no. 157. Binnen twee weken na dagteekening dezrr kunnen tegen het verleenen van deze vergunning bij ons schriftelijk bezwaren worden ingebracht Waalwijk 9 Januari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. de van der Schueren De Secretaris. F, W. van Liempt. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Waalwijk brengen ter openbare kennis dat bij hun besluit van 9 Januari 1905 aan G. C. Man- ders aldaar en zijn rechtverkrijgenden, vergun ning is verleend tot het oprichten van een ko renmolen. waarvoor een gasmotor van 12l/s paardekracht als drijfkracht za' word n gebezigd in een gebouw te Waalwijk kadastraal bekend Sectie B no. 1829 en 1832, Waalwijk, den 10 Januari 1905. De Burgemeester, K. de van der Schueren. De Secretaris. F. VV. van Liempt. om verlenging van arbeidsuren voor jongens en vrouwen in fabrieken en werkplaatsen, gericht aan den Heer Commissaris der Koningin volgens art. 5, 3e zinsnede der Arbeidswet, steeds zoo tijdig moeten worden ingediend, dat het moge lijk zij de vereischte adviezen in te winnen, dat belanghebbenden, die hiermede geen rekening houden de moeielijkheden, uit te laie inzending voortspruitende, aan zichzelven te wijten hebben dat voort- bij ieder verzoek moet vermeld wor den de naam van den Fabrikant of werkgever, ea de aard van de fabriek of van het werk, terwijl de redenen, die aanleiding geven om de verlenging der arbeidsuren te vragen duidelijk moeten worden omschreven. Tot bespoediging kunnen belanghebbenden hunne verzoeken indienen door tusschenkomst van den Burgemeester, np dat zijn advies reeds dadelijk bij het verzoek aan den Heer Commis saris der Koningin kunne worden overlegd. Waalwijk den 10 Januarie 1905. De Burgemeester voornoemd K. de van der Schueren. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Waalwijk brengen ter openbare kennis dat bij hun besluit van 9 Januari 1905 aan B. J. van der Heijden te Beeoijen en zijne rechtverkrij genden, vergunning is verleend tot het in wer king breugen van een zuiggasmotor van 12 paardekracht in een gebouw staande te Waalwijk kadastraal bekend Sectie B. en C. no. 955 en 2194. Waalwijk, den 10 Januari 1905. De Burgemeester, K. de van der Schueren, De Secretaris, F. W. van Liempt. De Burgemeester van Waalwijk brengt bier mede onder de aandacht van de Fabrikanten en Werkgevers in deze Gemeente: dal aanvragen Heldenroman van HENRYK SIENKIEWICZ voor Be Echo van het Zuidenvertaald door II. EERSTE BOEK. HOOFDSTUK XV. 83) En met een uitroep van vreugde De huzaren de huzaren van Czaruiegki Inderdaad werden do huzaren zichtbaar, met hun metalen vleugelstukken, en hunne lansen met vergulde pluimen en donkergroene wim pels. In rijen van zes schaarden zij zich op den wal. Op 't zien van hun kalmte, hun waardigheid, hun tucht, sprongen Jan de tranen in de oogeu. Ja, de strijdkrachten mochten ongelijk zijn op die enkele regimenten mochten stroomen van Kozakken en Tartaren zich uitstorten, nog beschouwde hij eene overwinning als mo gelijk Zijn gelaat straalde, zijn krachten keerden terug hij kon niet op zijn plaats blijven staan. Hola, vriend, bromde de oude Zakhar, wil de ziel naar het paradijs. Met de keelgeluiden Allah 1 Allah traden eenige Tartuarsche detachementen naar voren. In het kamp ontving men hen met een scherp geweervuur. Doch het was maar een schijnbe weging. Zonder de Poolsche banieren bereikt te hebben, wenden zij den teugel. Toen weerklonk het tromgeroffel van de Sitch. Op dit geluid maakten Kozakken en Tartaren een zijdeliugsche beweging en storm den zij met gebogen hoofde vooruit. Chmiel nigki dacht de weinige vijandelijke regimenten te vernietigen en zich meester te maken van het kamp een oogeu blik paniek of verwar ring en de poging zou slagen. Maar de Poolsche huzaren, onwrikbaar als een stalen muur, XIV. Dit is de tweede brief van Maripa, welke niet uit Suriname aan de redactie van de Echo van het Zuiden wordt toegezonden, spreidden zich over een voldoende frontbreedte uit in den rug beschut door de wallen en van weêrszijden door de kanonnen, was het onmo gelijk hen audeis aan te vallen dan in't front Eensklaps bliezen de trompetten den aanval, en de haag van lansen, tot nu toe uaar den hemel gericht, daalde p'otseling weer tot op de hoogte der halzen van de paarden. De huzaren chargeeren riep Krétuski. Voorovergebogen stormden zij vooruit de dragonders volgden geheel de gevechtsliju kwam naar voren. De aanval der huzaren was verschrikkelijk... Als een wervelwind wierpen zij zich op drie regimenten Kozakken. Jan hoorde hun gekerm en de doodskreten. De paarden der opstande lingen, verschrikt van het gekletter der groote zilveren vleugelstukken der huzaren, verooi- zaakten wanorde in de rangen der Zaporogen De regimenten van Irkleïew, van Kaluibolok, van Minsk, van Titorus sloegen op de vlucht Nu voegden zich de dragonders bij de huzaren en maaiden met hen den bloedigen oogst. Het centrum, waar Chmielni$lu het bevel voerde, week onder dien onweêrstaaubaren drang, en vloog in verspreide benden uiteen. Heleche duivels riep de oude Zakhar. Jan kou zijne aandoening niet overmeesteren. Hij huilde en lachte tegelijk met donderende stem schreeuwde hij bevelen. alsof hij zelf zijne mannen in het vuur had gevoerd. Zakhar omvatte hem met beide armen om hem tegen te houden. Het gevecht naderde het Kozakken kamp. Men kon bijna ieder gezicht onderscheiden. Op de wallen bulderden de kanonnen maai de granaten, hier en daar uitbarstend, dienden slechts om de wanorde te vergrootcn in dit gewoel. De huzaren bereikten de lijfinacht van den hetman. Eensklaps klonk een vreeselijk ge schreeuw door al de rangen der Zaporogen, De standaard wankelde en viel Op 't zelfde oogenblik mengde zich Krezons- ki met zijne zesduizend geregelde Kozakkeu in 't gevecht. Hij hereed een groot paard met ontbloot hoold, in het eerste gelid, de sabel iu de vuist verzamelde hij op zijn weg de vluchtelingen. Deze, ziende dat zij ouder steund werden, keerden terug tot den aanval. maar uit Rotterdam. Vermoedelijk zal de volgende wel weder uit Paramaribo gezonden worden, weshalve wij maai geen lang be toog over het al of niet gepaste hoofd, waaronder de praatjes van Maripa geplaatst worden, zullen houden. Maripa die nog al vrij goed op de hoogte is, of het zich althans verheelt te zijn, ver ondersteld, zonder dit evenwel met zekerheid te kunnen voorspellen, dat de Mijnbouw- Maatschappii Suriname vermoedelijk wel ge heel in Gouverneihents beheer zal overgaan. Bij voorbaat zouden wij geneigd zijn de aan deelhouders te felie.iteeren indien deze op lossing aan 't raadsel werd gegeven, op welke wijze die Maatschappij het best en voordee- ligst is over te doen. Dit neemt evenwel niet weg dat het werkelijk te betreuren is, dat die Maatschappij niet verder kan door werken, want zooveel is zeker, dat de ter reinen der concessie wel goudhoudend zijn en wel in voldoende mate om loonend be werkt te «orden. Zelfs al zoude men op sommige plaatsen waar de locale toestanden miuder geschikt zijn voor machinale exploi tatie, met de hand werken met longtom ot sluice, dan zou zeker in vele kreeken en kreek jes ook behalve de Diakreek met voordeel ge werkt kunnen worden. Doch het vertrouwen iii Goudondernemingen in Suriname is te veel geschokt om te denken dat bedrijfs kapitaal daarvoor gemakkelijk te vinden zoude zijn. Gelukkig evenwel dat de vele teleurstellingen in 't goud ondervonden geen aanleiding zijn om ondernemende personen af te schrikken voor andere Surinaamsche ondernemingen, zoo kan men met zekerheid zeggen dat onderhandelingen en conterentiën gehouden worden en plannen gemaakt voor minstens vier of vijf verschillende onderne mingen in on e West. In hoeverre al deze plannen tot stand zullen komen, of ia hoe verre sommige van deze plannen geschikt zijn om gecombineerd uitgevoerd te worden, laat zich nog niet bepalen. In elk geval is het een verblijdend teeken vau belangstelling in de kolonie Suriname, dat in Europa de oogen meer en meer op deze schoone en rijke bezitting gevestigd worden. Wat vele ondernemende personen terug doet trekken van relatiën met Suriname, is het hooge vrachttarief der Kon. West-Indische Mail dienst. Die hooge vrachten ziju in wer kelijkheid een groot nadeel voor de ontwik keling van de kolonie Suriname. Vooral Een'nieuwe voorstelling begon in 't centrum. Op zijne beide vleugels had Chmielni§ki niet meer geluk gehad Tot tweemalen toe werden do Tartaren teruggeworpen door de Wala chijsche regimenten cn de geregelde Kozakken. De overwinning helde heslist over naar de zijde van den jongen PotoQki. Weldra eindigde de strijd. De duisternis viel in. Het geruisch van den regen overstemde de commando's- De musketten en geweren warm door en door nat en zwegen. De hemel maakte een einde aan het bloedbad, Woedend, doornat keerde Chmieluigki terug onder zij ne tent. Hij wanhoopte. Nu eerst gaf hij zich reken schap van het roekelooze zijner onderneming Wat hij in den aanvang had aangezien voor een schermutseling, veranderde in een veldslag, en iu een veldslag, dien hij verloor Wat zou het dan zijn, wanneer hij te staan kwam tegenover de vereenigde legers der twee het- mauuen Tuhay-Bey trad binnen. De oogeu van den Tartaar fonkelden ran toorn zijn tanden klapperden tusschen de bleeke lippen. Waar is de buit, waar zijn de krijgs gevangenen, waar de hoofden der vijandelijke aanvoerders, waar de overwinning riep hij Chmielnigki sprong overeind. Ginds antwoordde hij, zijn hand uit strekkend naar het Poolsche kamp. Ga er dan heen schreeuwde Tuhay-Bey Of ik zal U aan een ketting meesleuren naar de Krim. Ik zal gaan hervatte Chraielni^ki, ik zal nogmaals gaan... en ik zal buit en krijgs gevangen maken.... Gij zult aan den Khau rekenschap geven van uw gedrag, gij, die wel buit wilt, maar u terugtrekt bij 't gevecht. Houd riep Tuhay woedend. Gij en gij alleen zult het leger van den Khan, miju meester iu 't verderf storten. Eenige oogenblikken stonden zij zoo tegen over elkaar, als twee razende everzwijnen. Chmielni$ki herstelde zich het eorst. Bedaar, Tuhay-Bey, zeide hij... Het onweer heeft het gevecht afgebroken, op 't oogenblik dat Krezonski de dragonders aanviel Morgan zullen zij met minder onstuimigheid ook het pa9jagetarief n.l. f 200 per persoon 2de klasse en het ontbreken van een com fortable 3de klasse voor boeren en arbeiders. Een 3de klasse passtgier op b.v. de ^Sacksen" van Noord-Duitsche Loyd heeft evenveel ge makken, een goede bat en ligging en zeker niet minder voeding dan een 2de klasse passagier op een der booteu vau de Kou. W.I.M. Was dit anders, zeer zeker zoude dan meer Nederlandsche arbeiders en werk krachten naar Suriname in plaats van naar Noord-Am. eraigreeren, en deze werkkrachten juist zijn in Suriname nnodig. Zoo ook met de vrachtlarie veu der stukgoederen. Met de Engelsche Mail-(Royal steam Pak ket-Mail) b.v. betaalt men van Suriname naar Europa voor fruit f 7.50 per ton. Met De Kon. W.I.M. f 12.Aangezien nu over lading te Southampthon voor fruit niet ge- wensebt is en de vrachten op Engeland veel goedkooper ziju dan in Nederland, komt men tot het feit dat het Surinaamsch fruit in Engeland beter en concurreerender ter markt, gebracht kan worden dan ia Nederland. Het geschreeuw nu in Nederland over En geland, dat alles inpikt enz. is in dit geval zeer misplaatst. Laat Nederland zorgen dat hij even goed koop die producten hier heen kan brengen en de handelsgeest van den Nederlandsche koopman zal dra voldoende blijken. Nu wij toch over fruit spreken, vrij zeker is het dat in het eerstvolgend seizoen hij wijze van proef Surimamsch fruit hier zal worden ingevoerd. Eu wanneer op de veiling blijkt dat de prijzen die zware vrachten kunnen dragen of dat vervoer over Engeland niet nadeelig op 't fruit werkt, dan zeer zeker zal dit één der nieuwe handelsondernemingen zijn die zich te Rot terdam zal vestigen en zich zal toeleggen op invoer van fruit uit Suriname én uit voer van fruit en vruchten uit Nederland naar Suriname. Voor de laatste komen meest in aanmerking goede harde winter- soorten appelen en peeren, gedurende de maanden October tot Februari. Aardappelen, roode bieten, roode en witte kool, knolrapen, wortelen enz. zijn allen gewilde artikelen voor Suriname. Wat de scheepsvrachten betreft, vermoeden wij wel dat die vrachten eenige daling zullen oudergaan nu de Ham burgAmerikalijn een directe verbinding eens per maand gaat invoeren door een ot meer barer schepen direct van Rotterdam het gevecht hervatte. Morgen zullen de Bteppen één moeras zijn. De huzaren zullen er in verzinken. Morgen zullen wij ze allemaal iu onze macht hebben. Denkt gij grinnikte Tuhay-Bey. En ik zal mijn belofte honden. Tuhay- Bey, mijn vriend, de Khau heeft u hierheen gezonden om deel te nemen aan m'jue over winning, en niet aan mijnen ondergang. VV ijl gij hem de overwinning beloofd hebt en niet de nederlaag. Wij hebben eenige krijgsgevangen wilt u dat ik u die afsta Ja; zij zullen aan den paal stervenI Spaar die noodlooze foltering... Laat ze liever iu vrijheid aftrekken. Het zijn mannen van het regiment Balaban. Wij zullen hun zeggen onder de dragonders de desertie aan te stoken. Het zal met hen gaan als met Krezonski. Tuhay-Bey bedaarde. Hij wierp een vluchtigen blik op zijn bondgenoot. Adder gromde hij. List weegt op tegen moed, antwoordde de hetman. Als wij er iu slagen de dragonders op onze zijde te krijgen, .zal geen enkel vijand ontsnappen. Begrijpt gij du? Ik neem Pot05la, zei Tuhay. Goed en ik geef er u Czarniegki bij. Geef mij voor 't oogenblik brandewijn. Ik heb dorst Ziehier Zwijgend trad Krezonski binnen. Starosties waardigheden, kasteelen, schatten waren ge durende het gevecht in rook vervlogen. Misschien schoot er niets over dan de galg. O als hij zijne schepen niet achter zich had verbrand door het bloedbad der huurlingen, zou hij er nu over denken, zijne mannen terug te voeren naar het kamp van den jongen Potojki... Alle drie gingen zij aan tafel zitfen rondom een kruik brandewijn en dronken. Buiten hield de regen langzamerhand op. Uitgelaten van vreugde lag Jun onbeweeglijk in zijn wagen. Zakkar, die aan hem gehecht was, had een gemzenvel over ziju hoofd laten spannen. Ondanks de duisternis, overstroomde de vreugde zijn ziel met licht. Want de huzaren nadden hun roem weer opgehouden op de West-Indische eilanden en Centraal Am. in de vaart te breugen. En deze booten zullen ook met liet oog op de optiezendin gen Havre aandoen. Dit is vooral voor de producten koffie, verfhout, cacao enz. veel waard ook voor Rotterdam. Een boot van Rotterdam via Havre naar Suriname, Cayenne en Demarara en omgekeerd zoude ons inziens toch nog alle reden van bestaan hebben. Maar dan zal het wel een Fransche, Engelsche of Duitsche onderneming moeten zijn, die het doet. De Nederlandsche onderne mingsgeest schijnt van jaar tot jaar minder te wordeu. Gelukkig is er nu wel meer animo voor ondernemingen in Suriname dan een of twee jaar geleden. Toen zou men liever f 100,ÜU0 iu een Am. spoor- of luchtraart-oiiderneming steken (al wist men niet veel meer er van als dat ze op 't papier stond,) dan dat men 15 of 20 duizend gulden iu een houtaankaponderueming in eigen kolonie zou durven wagen. Zelf» voor Gouv. rekening werden en worden nog jaarlijks groote hoeveelheden groen hard hout aangekocht voor zeeweringen (dit hout wordt niet aaugetast door paalworm), die hoeveelheden hout komen van Denierara, Eng. Guijsna. Hetzelfde hout zg. Dema rara Greenhout of iu 't neger-engelsch Manbarklak groeit ook in Suriname maar wordt niet of zeer weinig geëxploiteerd. Terwijl datzelfde hout of liever diezelfde houtsoort bij scheepsladingen hier wordt ingevoerd uit Demarara (inlichtingen hier over zouden elke makelaar in hout kunnen verstrekkeu Thaus is er meer belangstelling dau ooit te voren in al wat Suriname betreft, en vrij zeker is het dat binnen niet te groot tijdsverloop eei.ige ondernemingen tot stand zullen ko men, hetzij elk voor zich of eenige iu com binatie, die in hoofdzaak op Houtaankap, handel en scheepvaart neerkomen. Doch ook iudustrieele plannen zijn aan het rijpen, waarondereen vischconserveufabriek. Immers daar ook zit veel winst in, als men nagaat dat vischconseiveeren in Nederland reeds on geveer 50% winst afwerpt. Voornamelijk die in glas, zooala gemarioueerde haring, paling in gelei, garnalen, mosselen enz. enz. b.v. een potje paling in gelei dat hier f 1 kost in de winkel kost in Suriname min stens f 1.50. Een gewone zoute hariug (zoo uit 't vat) kost te Paramaribo 25 cent. En zoo alles naar rato. Ook die de Republiek rees voor hem op in hare macht en majesteit de eerste schok van de over macht der Kozakken was gebroken op de spitsen dier geduchte lansen.... Eu daarachter waren nog de twee hetmanueu, zooveel edele strijders, de geheele adel ouder de wapens, en de koning, primus intei pares Ziju borst zwol van trots, alsof die geheele macht in hem was geweest. In het bewustzijn van zijne kracht, gevoelde hij voor de eerste maal sinds zijne gevangenneming, medelijden met de Kozakken. „Zonder twijfel, zij zijn schtrldig" zei hij bij zich zelven, „maar zij hebben gedwaald. „Zij vechten tegen de zon, gewapend met een „houweol. üngelukkigeu, de hebzucht, het „verraad van een enkelen man zullen hen in „het verderf storten Toen vlogen zijne gedachten over de grenzen van het tegenwoordige- De vrede zou terug- keeren dan zou iedereen mogen gaan denken aan zijn eigen geluk. Zijn ziel zweefde boven Rozloghi. Alles moest daar rustig zijn, in de nabijheid van het hol van den leeuw. Angstig zweeg daar het oproer onder de gevreesde hand van den hertog..... Eu dan, llóiéne was ongetwijfeld in veiligheid te Lubuie. Maar eensklaps kwam de stem van het kanon den gouden draad zijner gedachten verbreken. Chmièlni$ki. smoordronken, wilde zijne regimenten weder iu het vuur voeren. Maar het bleef bij een zwak bombardement. Het gelukte Krezonski de drift van den hetman te beteugelen. De volgende dag was een Zondag. Die dag giug rustig voorbij. Beide kampen lagen tegenover elkaar, als waren het twee verbonden legers. Jan schreef deze kalmte toe aan de ont moediging der Kozakken. Helaas hij wist niet, dat Chmielnigki, „wakend met de duizend oogen van zijn vindingrijken geest," trachtte te bewerken, dat d# dragonders van Balaban naar hem overliepen. (Wordt vervolgd-)

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1