■—■es— jSSS^S I BURGERRECHT.7 I SOLO SOLO rovinciaa ïeuws. Rusland en Japan. BUITENLAND. Frankrijk DuitschlandL HINNENLAN M BURGERRECHT De Regeeringsvlag. Congres der vereenigingen „Geloof en Wetenschap" iu Nederland. Zomer- en Winterverlof Bij wijze van proef is het jaarlijksch verlof voor de post- en telegraafambtenaren gesplitst in een zomer- eu winterverlof. Uit de hofwereld. Dr. Kuypers ooraandoening. is puike Margarine zorg S3 met de gr°° en uit fijnste en me' Room frisch Aroma eö gmaak- goeteo p verworven. Uw eigen Kruidenier vorkoopt SOLO in verzegelde Cartons 45 cents per pond ÖV« cents H* per ¥i pond. Waalwijk, 18 Januari 1905. Wijziging der grenzen van gemeen ten tengevolge van den Nieuwen M aumond. Teiietoonstelling te Luik. ondernemer» hebben goede kans van slagen indien zij op geen al te groote schaal be ginnen en uitsluitend voor Suriname werken. Dan zal zeer zeker de Engelsche en Arne - rikaansche rischconserveu in Suriname een groote concurrentie worden aangedaan. Wij hepen van harte dat de ondernemers ge luk zullen hebben, le met het plaatsen van 't benoodigde kapitaal, dat nl. de aandeelen vlug geplaatst zullen zijn en wel in Nedei- laud, want in Engeland of Amerika is er veel eerder kapitaal voor te vinden dan hier, doch dan is 't weder geen Nederland- sche onderneming, en 2e dat het op be scheiden voet goed aangepakt wordt opdat niet de groote hofhouding het bedrijfskapitaal te veel verslinden zalen eindelijk wenschen wij den ondernemers goede werkkrachten toe, opdat r.a een paar jaren zal blijken dat zij zijn de mannen wien het is toevertrouwd die zaken te leiden. Want zeer zeker is het dat r.u de tijd rijp is voor Nederland en het Nederlaudsch kapitaal om Suriname in exploitatie te brengen en handel en land bouw in die kolonie te steunen en te bevorde ren, opdat niet te veel Amerikaanschc invloed op de kolonie worde uitgeoefend. Zoodra een en ander een meer vasteren vorm heeft aangenomen of Maripa met zekerheid ie's kan mededeelen zonder indiscreet te zijn zal hij het nader wel weer opzenden opdat de kennissen iu de Langstraat en in de klei weten wat er omgaat „in 't boschWant of men in 't goud of in 't hout, of balatta werkt, zoodra men buiten Paramaribo gaat en er wordt naar ditmen gevraagd dan luidt het antwoord gewoonlijkO die is in 't Bosch, of hij komt uit 't Bosch, of hij gaat naar 't Bosch. MARIPA. Koeropatkine seint Ik ontviug twee berichten over aanvallende bewegingen vau onze cavalerie. In den avond van 10 dezer werden D/s compagnie Japaosche infanterie door een half eskadron dragonders in de pan gehakt. In den nacht daaropvolgend vernielden onze patroulles een d'.el van den spoorweg, waardoor een botsing tusschen twee locomotieven veroorzaakt werd. Op 11 dezer werd Nioetsjwang door ons bezet de Japansche bezetting, bestaande uit een compagnie en twee eskadrons, ontruimde de stad na eenig geweervuur. Gedurende deze beide dagen maakten wij 500 wagens met vooriaden buit en namen 1 officier en 14 man gevangen. Aan onze zijde vielen 3 officirrcn en 15 man, terwijl 10 officieren en 49 man gewond werden. Op 12 dezer werd de spoorweg bij Scheitse, op 6 wersten afstand van Inkou, door onze patrouilles beschadigd. Te 4 uur 's namiddags naderde de afdeeling Inkou. Onze artillerie beschoot het spoorwegstation en legde de magazijnen in asch. Een deel vin deze afdeeling ging daarop te voet to. den aanval op het station over. L)e Japanners openden op hen geweer— en kanonvuur, Onze soldaten zochten eerst beschutting in loopgraven, deden vervolgens een nieuwen aanval, doch moesten ten slotte voor de overmacht wijkeu. De gedooden en gewonden werden bijna alle mee teruggebracht. Een correspondent van de New.York Herald, die erbij is geweest vertelt o.m. Generaal Mistsjeoko vertrok den 8slen Jan. de Lan „rivier over aan het hoofd van een enorme macht cavalerie, die Zuiderwaarts voorttrok over de groote naakte Liaovlakte en drie colonnes, gecommaudeerd door de generaals Samison en Abramot en Tyeleschof. Ons front was 2 mijlen breed en bood een prachtig schouwspel aan. Des avonds stuitte verkenners op eeD Japansch transport, dat zij veroverden. De Japanners vluchlt?n. Te acht uur in den ochtend van den lOeu raakten de Kozakken slaags met Tsoengoe— zen, die goed gedisciplineerd en dapper waren, cd met Mausers gewapeud bleken te zijn. B'j het eerste schot werd een kapitein van de artillerie van het Dagestanregiment gedood. Dit regiment deed daarop een verwoeden aanval en dreef de Tsoengoezen die 500 man telden, op de vlucht. Zij ver loren 100 man; daaronder bleken zich eenige Japanners te bevinden. Terwijl de troepen in dagmarscheu voort rukten, vernielden Kaukasische kozakken 300 meters van den spoorweg benoorden Haitsjeng en werd ook een spoorwegbrug vernield. Den 12den Januari werd een dorp nabij Ingkou bereikt, waar slechts een paar honderd Japanners waren eu waar voor een waarde van 9 millioen roebels aan oorlogsmateriaal vernield werd. Tegen vier uur in den namiddag vielen de Russen het station van Ingkou aan, dat door een duizendtal Japanners werd verdedigd van wie het meerendeel juist bijtijds waren aangekomen met den treio. Daar moesten de Russen teiug. De Japanners blijven beweren, dat de Russen dezen tocht slechts konden doen door de Chineesche grens over te gaan. Zij dreigden er nu mee, het Chineesche gebied aan gene zijde van den Grooten Muur te beze ten, teneinde een herhaling rao die schending van het Chineesche ge bied te verhinderen. De Japanners zijn ook bezig te beweren, dat S'.össel Port Arthur nog volstrekt niet had behoeven over te geven. Nu, dal spreekt vanzelf, alleen de Japan ners zijn dapper de Russen en alle andere volken zijn lafaards. Zoo is dan Zaterdag de slag geslagen die werd verwacht eu onbeslist gebleven. Want wel is er een stemming gehouden en deze als men de zaak lette lijk of cjjferlijk opvat, ten gunste van Combes uitgevallen. maar Laat ons beginnen bij het begin, daarbij de sneldradige Reutertelegrammen volgend In de Kamerzitting van Zaterdag ver klaarde minister-president Combes dat de regeering het stelsel van verklikking afkeurd en besloten had de geheime nota's af t schaffen. Hier is al hel eerste feit, dat Combes ovewinuiug zeer twijfelachtig maakt. Hij heeft met kunnen overwinnen dan door de praktijken van collega André, die nu nog docr de „echte" anti—clericalen en vrij metselaars worden goedgekeurd, te ver loochenen. Een overwinning met gedeeltelijke capi tulatie dus. Hij zei nog, dat de besnijders der spion— nage het eigenlijk niet meenden, doch slech' afkeurend spraken uit clericale reactie en om een staatsgreep voor te bereiden. De logica zou zeggen, Combes is ook be strijder, ergo Maar Combes zei iets anders: Hij herinnerde aan de toepassing van d wet op de vereenigingen en aan de opheffing der congregatiën; dit was de meest belang rijke daad der regeeiing, met het oog op dc gevaren die het leger van de republiek be dreigden. De congregaties toch hadden zich meester gemaakt van de magistratuur en van de besturen. De minister—president wees vervolgens op den stroom van schandelijke bcleedigingen welke over hem heen gmg. Weer diezelfde tegenstelling: de vei foei- lijke clericalen en de arme belasterde Combes Aardig is zijn erkentenis dat de opheffing der congregaties de meest belangrijke daad zijuer regeering is geweest. Inderdaad iets belangrijkers voerde hij niet uit. En nu iets zeer belangrijks. Wij hebben een ontwerp vooibereid be treffende de opheffing, binnen een termijn van vijf jaren, van de orden, die zich wijden aan de liefdadigheid. Het ontwerp wacht nog op de bekrachtiging vau den minister van financiën. Inderdaad, dat zal geld kosten. Maar ook: het zal schandelijk zijn. Toen kwamen de -moties, voor en tegen, benevens de erg rare heer Baudry d'Asson, die den minister-president te lijf wilde met... een lepel vol soep. Er werd wat gevochten, veel geschreeuwd en de censuur op den soepridder toegepast. -Maar de stemmingen. De eenvoudige motie van orde, voorgesleld door Collin en (Lor minister Combes afge wezen werd verworpen met 291 tegen 277 stemmen. Een nieuwe motie van Bienvcnu Martin luidde aldus: De Kamer, goedkeurtnde de verklaringen en het program der regeering, is besloten de obstructie tegen te gaan en elke bijvoeging verwerpend enz. Deze motie werd door minister Combes aanvaard en in stemming gebracht en kwam er door met 280 tegen 270, een meerderheid dus van 10 stemmen. Er waren dus weer een aantal lafaards laf geweest. Maar dit was voor Combes geen over- wiuniog Officieel is de minislerieele crisis nog niet uitgebroken, maar men verwacht haar Zaterdag. Combes is nu vast besloten e heerschappij te laten varen. Maar, daar Loubet naar de Drome vertrokken is, waar hij de begrafenis vau zijn moeder gaat bij wonen, zal het eerst Woensdag of Vrijdag zijn, in den loop van den a.s. Miuisteriaad, dat hel collectief ontslag nemen van het Cabinet, in handen zal gesteld wo.deu van den president der Republiek. Gissingen omtrent zijn opvolger zijn er voldoende. De algemeene werkstaking is uitgebroken. Dat wil zeggen dat de lit),000 kolendelvers die georganiseerd zijn in vakvereenigingen van yerschilleode politieke kleur, het weik nederleggen. Wat de overige 140 000 niet georganiseerde werklieden zullen doen, is nog onzeker. Velen zu len met de beweging meegaan, of gedwongen worden mee te gaan. Ter bescherming van de tot werken gezinde aibeiders zullen troepeu afgezonden wordeu. Men weet reeds dat de Pruisische regee ring besloten he< fc tot uitzending van com missarissen, om een onderzoek naar de arbeidsen loontoestar.den in te stellen en middelerwijl verzoenend op te treden. Möller de Pruisische miuister van koophandel, heeft dit in het Huis van afgevaardigden mede gedeeld en erbij gevoegd dat de vereenigde mijneigenaars de hun gestelde eischen beslist hadden verworpen, onder opmerking dat de door de aibeiders begane co itractbreuk bovendien aan het aankuoopen van onder handelingen in den weg s:ond. Als de werklieden niet van alle kanten geld krijgen, is het roor heu een hopelooze s rijd. De voornaamste bladen van alle richtingen zijn de werklieden niet ongezind. Groothertogin Caroline van Saksen—Weimar is Dinsdag in den ouderdom van ru;m 20 jaar over'edjn cn was pas sedert 30 April 1903 met den groothertog gehuwd. Zij was een prinses van Reuss, oude linie, zuster van den in naam regeerenden vorst Hendrik XXIV van Reuss voor wien het regentschap gevoerd wordt door prins Hendrik XIV van Reuss jonge linie- Als wij ons wel herinneren, is onze Ko ningin eerverleden jaar tegenwoordig ceweest op de bruiloft van de deerniswaardige jonge vorstin. Door de Alg, 11. K. Propagandaclub te Amsterdam is Maandag uiige geven het eersle nummer van de Regeeringsvlag, een blad, dat men voornemens is periodiek te doen verschijnen tot aan de algeaieene verkie zingen. Er werden 1U0,U00 exemplaren gratis door de leden der club verspreid. e verspreiding heeft Maandag plaats gehad bij het uitgaan der ochtenddiensten in alle r. k. kerken. Daarmede zijn niet minder dan 160 propagandisten bezig ge weest. Niet een, die zich daarvoor vrijwillig had opgegoven is van zijn post weggebleven, en dat dit iets beteekent zal men begrijpen, als men in aanmerking neemt, dat de propagandisten van 's morgens 5 tot 12 uur bijna onafgebroken in dc tochtiee kerkpor talen hebben moeten doorbrengen. Enkelen hadden het zoodanig met de kou te kwaad dat zij boven een potje vuur de verkleumde handen moesten warmen. Door het bestuur werd lift werk gecontroleerd en werd de voorraad Regeeringsvlag voortdurend bijge vuld. Men kon zich trouwens bij tekort in het Gildenhuis van exemplaren voorzien. Tegen 121/3 uur werden door de controle nog eenige mannetjes naar de St. Nicolaas- kerk gezonden, wijl gerreesd werd, dal daar bij den grooten uittocht handen tekort zouden komen. Maar hot bleek dat een 7()Ul propagandisten, wier werk eiders al- geloopen was, eigenerbeweging hetzelfde gedaan hadden. Hedenmiddag, Woensdag te half drie uur heeft in h-t gebouw der vereen. Ge loof en Wetenschap, Heerengracht 415, Amsterdam, ,1e bijeenkomst plaat s van afgevaardigden der verschillende veieeni- gingen Geloof en Wetenschap in Nederland. Het doel der bijeenkomst is bespreking van een concept reglement, dat een nau were aaneensluiting der vereenigingen formuleert. Alle lrden van Geloof en Wetenschap kunnen bij de bespreking tegenwoordig zijn. Des zomers kan 14 dagen verlof genoten worden, des winters drie weken. Als zomer- verlof worden gerekend de verloftijden in de maanden Mei, Juli, Augustus en Sep tember. De ledeu van de buitengewone zending van het Saksische hof, in opdracht heb bende om II. M. de Koningin de troons bestijging van den koning van Saksen mede te deelen zijn vanochtend om 9.58 per Staatsspoor in de residentie aangekomen Namens H. M, de Koningin werden zij het station begroet door jhr. Sickinghe, Ms. ordonnance officier, die aan de missie is toegevoegd tijdens huur verblijf hier ter stede, terwijl luitenant von Zied— sewilz, attaché bij het Duitsche gezantschap alhier, de heeren verwelkomde na r ens den Juitschen gezant. In rijtuigen van het hot reden de Saksische heeren naar het Hotel des Indes. De missie bestaat, gelijk reeds gemeld, uit graaf von Se.ebach, ka merheer en intendant van de koninklijke schouwburgen in Dresden baron Stieglitz, gezantsehapsraad jen luitenant baron Hum- bracht. Meu meldt uit Berlijn Dr. Kuyper, die hier door de bekende specialiteit prof. Lucae behandeld wordt, heeft niet in diens kliniek zijn intrek ge nomen, omdat de behandeling van zijn ooraandoening dit niet noodig maakt. Zij bestaat uit een hardhoorendheid, een ge volg van een verdikking van liet trommel- ies iu het oor, welke, waarschijnlijk ten gevolge van een vroegere influenza verergerd was, maar wel kans op beterschap biedt. en Omdat beide met zorg k'v zindelijkheid zijn vervaardigd, pviiv vindt zoowel puike Margarine, Pgïals puike NATUURBOTER zijne geregelde afnemers verschuilt zich niet onder een ff:v. dekmantel en behoeft niet als natuurboter te worden ver- kocht. v'-*i ,v.-a itste bereid, «j»v. Door de Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant is aan de Gemeentebesturen Van Waalwijk, Made c.a., Dussen c.a., Meeuwen c.a Drongelen c.a., Heisbeen c.a., Raaras- douk, Waspik, Capelle Besoijen, Baardwijk e i Oudheusden toegezonden een ontwerp van wet tot wijziging van de. grenzen dier ge meenten en tot vereeniging der aldus ge wijzigde gemeenten Heesbeeo c. a. en Drongelen c a. onder den naam van Eethen. In de memorie van toelichting, die bij het ontwerp is gevoegd, wordt o. a. gezegd „Er zal moeielijk een wet tot wijziging van gemeentegrenzen te vinden zijn, welae op deugdelijker gronden van algemeen belang steunt en meer beslist door omstandigheden geboden weid dan hel voorliggende ontwerp. Ongeveer in het midden van het jaar 1904 is de afscheiding van Maas en Waal een voldongen feit geworden en sind« dien tijd doorsnijdt een ruim 31 K.M. lange, boven 150 M. en beneden 250 M. breede rivier, eene reeks van gemeenten. De stokken, ten Noorden en ten Zuiden dier rivier van meerdere, dier gemeenten af gesneden, hebben nagenoeg alle verband en gemeenschap met hun vroeger ressori ver loren. Het ongerief van dit isolement is terstond gevoeld, vooral daar, waar het afgescheiden grondgebied een dorp of eene eenigszins bevolkte streek bevatte; en iets verder: Geene andere bedoeling heelt bij de toe wijzing dv r afgesneden gemeentedeelen voor gezeten dan de nieuwe rivier tol grens te nemen en bijeen te voegen, wat zich onmid dellijk aansloot. Bovendien kwam het gewenscht voor de beide verkleinde gemeenten Drongelen c. a. Heenbeen c. a in haren gewijzigden vorm tot ééne gemeente te vereenigen. Het nut van vereeniging van kleine gemeenten wordt algemeen erkend en in het onuerhavige geval leent zich de geographische ligging en de gelijkheid van aard, godsdienst en bedrijf der inwoners daartoe bijzonder." Het ontwerp bevat de volgende regeling De grensscheiding tusschen de gemeente Made, c. a., Dussen, c. a., Meeuwen, c. a., ten noorden, en de gemeenten Raamsdonk, Waspik, Capelle, Besoijen, Waalwijk, Baard wijk en Oudheusden, ten zuiden van den verlegden Maasmond, van haar snijpuut met de noordoostelijke grens tusschen de gemeen ten Geertruidenbe.rg en Made c. a. tot aan haar snijpunt met de bestaande grens tus schen de gemeenten Heesbeen, c. a. met Heusden. Ten gevolge van deze grensregeling gaat over, van de gemeenten 1. Made, c. a. naar Raamsdonk het gedeelte, gelegen ten noordoosten van de gemeente Geertruidenberg en ten zuiden van genoemde aslijn. 2. Raamsdonk naar Dussen, c. a. hel gedeelte, gelegen ten noorden van die aslijn. 3. Waspik naar Dussen, c. a. het gedrelte, gelegen ten noorden van die aslijn. 4 Capelle naar Dussen, c. a, het westelijke van de drie gedeelten, gelegen ten noorden van die aslijn. 5. Capelle naar Meeuwen, c. a. het middelste van de drie gedeelten, gelegen ten noorden van die aslijn. 6. Meeuwen, c. a. naar Capelle het gedeelte, gelegen ten zuiden van die aslijn. 7. Capelle naar Drongelen, c. a. het oostelijke van de drie gedeelten, gelegen ten noorden v/.n die aslijn. 8. Besoijen naar Drongelen, c. a. het gedeelte, gelegen ten noorden van die aslijn. 9. Waalwijk naar Drongelen, c. a. het gedeelte, gelegen ten noorden van die aslijn. 10. Drongelen, c. a. Capelle het zuidwestelijkste deel, gelegen ten zuiden van die aslijn. 11. Drongelen, c. a. naar Waalwijk het gedeelte ten zuiden vau die aslijn, gelegen ten zuidwesten van de aslijn van het afwateringskanaal 's Hertogenbosoh-Drongelen 12. Drongelen, c. a. naar Baardwijk het gedeelte ten zuiden van de aslijn van het zomerbed van den nieuwen Maas mond, verder begrensd .'oor de aslijn van bovengenoemd afwateringskanaal, door de bestaande grens met Waalwijk en Baardwijk en ten noordoosten door eene lijn, welke verec.nigt het punt, gelegen iu de aslijn van het zomerbed der nieuwe rivier op 1050 nieter oostelijk van het snijpuut van die aslijn met de aslijn van het afwateringska naal 's Hert; gen bosch-Drongelen, en het punt waar de grenslijn tusschen de gemeen ten Baardwijk en Drongelen, c. a. wordt «resneden door het in zuidwestelijke richting verlengde, der scheidingslijn van de perceelen thans kadastraal hakend gemeente, Drongelen c. n. Sectie B Nu. 276a en 277. 13. Drongelen, c. a naar Oudheusden het gedeelte ten zuiden van de aslijn an het zonwbed van den nieuwen Maas mond, verder begrensd door de sub 12 omschteven noordoostelijke grenslijn van Baardwijk en de daaraan aansluitende be «•aaiide grens iriel Baardwijk eu de door Ie thans vervallen grens met Oudheusden en met Heesbeen, c. a. 14. Heesbeen. c. a. naar Oudheusden et gedeelte teu zuiden van de aslyn van het zonerbed van den nieuwen Maas mond. De als boven gewijzigde gemeente Dron gelen.. c. i<n Heesbeen, o. a. worden tot ééne genie nnte vereenigd onder don naam van Kether Verder lerat het ontwerp verschillende bepalingen regelende den overgang, zooals teil opzichte van verkiezingen, onderwijs, kadastrale leggers, archieven, militie enz. Alvorens in de kamer? der staten Gene raal in behandeling te komen, wordt het ontwerp iv elk der betrokken gemeenten voorgelegd aan liet oordeel van den raad en van eene door de kiezers voor den raad te kiezen commissie uit de ingezetenen, waarin de burgemeester voorzit. Het aantal leden dier commissie is voor gemeenten beneden 6001 zielen bepaald op 7. Zij worden gekozen op eeo door Burge meester en Wethouders te bepalen dag, op dezelfde wijze als de leden van den raad, met dit verschil, dat bij eene eveutueele stemming de betrekkelijke meerderheid van het aantal in de stembus gevonden geldige stembilletten voldoende is voor de benoeming. In andere gevallen is de volstrekte meer derheid noodzakelijk. De keuze begint dus met de indiening van candidaten lijsten, waarop moeten voorkomen de handteekeningen van tenminste J/50 gedeelte van het aantal kiezer#, wanneer dit aantal minder 2000 bedraagt, anders 40. Zijn er meer candidates gesteld, dan er plaateen te ver vullen zijn, dan geschiedt over hen eene stemming, waarbij men unet de meeste stem men wordt benoemd. In geval van gelijke getal beslist het lot. De Raad en de Commissie onderzoeken het ontwerp ieder afzonderlijk eu leggen hun gevoelen neer in een rapport, dat aan Gedeputeerde Staten wordt gezonden. Deze zenden de rapporten niet hun advies naar het ministerie, van Binnenlandsche zaken. Het ontwerp wordt vervolgens bij de Staten Gene raal aanhangig gemaakt. De uit de/,e grensregeling voortvloeiende overgang van grondgebied heeft plaats op 1 Januari 1906. Door enkele schoenfabrikanten alhier is, tot onze groote voldoening een bespreking gehouden over deelname aan de tentoonstelling te Luik. De zeer groote kosten welke voor den schoenfabrikant, door plaatsruimte, vitrine, zoomede het verlies op de te exposeeren artikelen daaraan verbonden zijn en daarbij de geringe kans dat vooral een tentoonstelling in België eenig direct voordeel kan geven, waren oorzaak dat tol deelname weinig lust bestond. Toch werd besloten aan liet Nederlandsche Comité nadere inlichtingen aan te vragen. Mochten de voorwaarden aannemelijk blijken dan zal men trachten door eene flinke collectieve inzending de Hollandsehe schoenindustrie waardig te vertegenwoordigen. Alg. Nad. Bond van Schoenfa brikanten. Openbare Vergadering van het Hoofd bestuur op Maandag 23 Januari 1905, des namiddags 1 uur in café »Marinus« te Tilburg. (Tot deze Vergadering wor den tevens genoodigd de leden der commissie voor de prijsvraag en de vak school.) Punten van behandeling 1. Notulen der vorige bestuursverga dering. 2. Voorbereiding der congres-verga dering te. houden te Kaatsheuvel in Juli 1905. 3. Bespreking der uit te schrijven prijs vraag. 4. Bespreking der werkzaamheden der commissie voor de vakschool. 5. Ingekomen stukken. (Deze vergadering is toegankelijk voor alle Donateurs en Leden van den Bond) (Art. 18 der Statuten.) Algemeene Vergadering des namid dags 3 uur in dezelfde zaal. Punten van behandeling 1. Benoeming van een Voorzitter we gens aftreding van den Heer Trava- GLINO. 2. Bespreking omtrent onderlinge Ongevallen-Verzekering. Heeren fabrikanten die in de termen der Ongevallenwet vallen, worden beleefd verzocht, de gegevens over ongevallen, zooals in het laatste Maandblad werd aangevraagd ter vergadering mede te brengen. Kolossale prijs verhooging van Overleersoorten. Men deelt ons mede dat van verschil lende overlesrfabrikanten uit Duitschlaud, dezer dagen circulaires ontvangen zijn, waarin eea direct ingaande prijsverhooging werd aangekondigd o. a. van gekleurd chroomleer 20 pf. dat is niet minder dan 12 ets. per vierkante voet, zwart chroomleer en boxcalf 10 pt. per voet. De prijzen van lak, veau- n-.at, gewast kalfsleer, gekleurde geiteuvelleu zijn alle ook naar evenred;gheid duurder. A meri kaan sch e safinleer i9 zoo duur dat het b'jna uii' meer te koopen i# Dat onder deze ouistandigL. d n de schoen- f; brikat-.en gedwongen zijn hunne (.rijzen te verl.oogen is zoo held r als den dag. Men wBchtt'f daarmede niet ie lang en dan flink afdoende verhoogen. Mstchi-n kan op de a. s. Maandag te houden algemeene vergadei ing vau schoenfabrikanten drie Tuoruame quaestie wel eens besproken worden.

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 2