Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. te vuur m te mm. tar Nummer 8. Donderdag 26 Januari 1905 28e Jaargang. s a ASTOON TIELEI, BEDRIEGERS BEDROGEN Winkeliers, die U andere zeepsoorten Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. FEUILLETON. U I T G E V E R IN DE HANDEN STOPPEN, ALS U SuNLIGHT= ZEEP VRAAGT, BEDRIEGEN ZICHZELF, WANT ZIJ VERLIEZEN HUN DEBIET. U WENSCHT DE ZOO GUNSTIG BEKENDE SUNLIGHT. DE EENIGE BEST E ZEEP, G EEN AN DE RE. LET DUS OP HET WOORD „SUNLIGHT" OP IEDER STUK ZEEP. «MHanRESBTSS Waalwijksche en Courant, Dit Blad verschijnt "Woensdag- en Zaterdagavond, .abonnementsprijs perS maanden f 0.K5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. W A A L W IJ K. Aüvjcrtentibn 17 regels f 0.60 j daarboven 8 cent per regel, groote letter» naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regtVa en advertenties bij abonnement worden speciale zeer Yoordeeligc contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel RB Maandagmiddag ten ruim 1 uur hield de Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten onder voorzitterschap van den Vice president, den heer E. W. Klijberg- Pernot eene hoofdbestuurs-vergadering in 't café »Marinus* te Tilburg. Nagenoeg alle leden waren tegen woordig. De Voorzitter opende de vergadering, heette de heeren welkom en zeide ver der ongeveer als volgt Zooals U allen bekend is, heeft onze voorzitter, de heer Travaglino ons ver laten omdat hij eene betrekking aan de Rijksverzekeringsbank heeft aanvaard, ik voel mij verplicht een woord van hulde en dank te brengen, aan den stichter van den Bond, die op zijn ini tiatief in 1900 is opgericht. Toen des tijds een tijdperk was aangebroken, dat algemeene samenwerking zoo dringend noodig was, toen alles zoo duur werd, dat verhooging der schoenprijzen dringend noodzakelijk was, toen nam hij het initiatief tot bijeenroeping van alle schoenfabrikanten, waaruit gevolgd is de oprichting van een blijvenden bond hij is de stichter en heeft hem tot kracht gebracht, waarvoor hem aller dank en hulde toekomt, ik durf de heeren voorstellen om straks op de algemeene vergadering voor te dragen, den heer Travaglino tot eerevoorzitter Heldenroman van HENRYK SIENKIEWICZ voor De Echo van het Zuidenvertaald door II. EERSTE BOEK. HOOFDSTUK XV. 31) Tuhay-Bey en zijne Tartaren trokken ver der naar Korsnm, waar de hetmaunen gelegerd waren, en stortten zich op hen. Die stout moedigheid kwam hun duur te staan. Terug geslagen, verpletterd vluchtten zij in wanorde. Chmielnigki vloog hun ter hulp. Zonder weerstand rukte hij Korsum binnen, liet daar zijn wagens, zijn levensmiddelen, zijn tros achter en trok verder, vrij van alle belemme ring. Weldra stieten zijne verkenners op de voorposten van het Poolsche kamp. Jan was geen ooggetuige van het gevecht men had hem met de gevangenen te Korsum achtergelaten. Zakhar bracht hem onder dak in een huis, waarvan de eigenaar opgehangen was. Door de gebroken ruiten konden zij de dronken benden zien voorbijtrekken, wier armen rookten onder de opgeslagen mouwen zij gingen van huis tot huis, van winkel tot winkel en doorzochten kamers en zolders een luid geschreeuw weerklonk als zij de hand gelegd hadden op een nieuwe prooi, edelman, jood, vrouw of kind. Men sleurde de slacht offers op de straat en het gepeupel martelde heu, wreed en uitgelaten mannen betwistten elkaar lappen vleesch, wreven zich gelaat en borst in met bloed, omwonden zich met inge wanden. Zij grepen de kleine joden b'j de enkels en scheurden ze in tweeën als stukken linnen. Zij bestormden de huizen, waarin zich een krijgsgevangene van gewicht kon bevinden miar dan hielden de Zaporogen en de Tartaren die op wacht stonden, ae aanvallers met knoet te benoemen. (Applaus.) Aan de orde 1Notulen der vorige bestuursver gadering Deze werden door den secretaris voor gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. 2. Voorbereiding der congresver gadering te houdèa te Kaatsheuvel in juli 1905. De Voorzitter: Ik heb er reeds met de heeren uit Kaatsheuvel over gesproken om een goeden spreker te laten komen en we hebben reeds een uitstekenden op 't oog- De rest der te behandelen punten komt vanzelf. Aangenomen. 3. Bespreking uit te schrijven prijs vraag. De Voorzitter Aangezien de financiën van den Bond niet zoo rooskleurig zijn moet ik tot mijn spijt voorstellen, de wedstrijd dit jaar te laten rusten, tenzij een beroep op de leden, ons daartoe in staat zou stellen, uit de gewone middelen gaat het niet. Verdere sprekers zijn 't er over eens dat het beter is een jaar over te slaan, daar het flink moet gebeuren of niet. Aangenomen, 4. Bespreking werkzaamheden com missie vakschool. De VoorzitterZooals de heeren zich zullen herinneren, hebben] eenige leden dier commissie eenige dergelijke scholen in 't buitenland bezocht en daarover rapport uitgebracht. Het advies was om en lans in bedwang. Zulk een tooneel speelde zich af voor de deur vau het huis, waar Jan verbleef. Zakhar liet de bende mededoogenloos afranselen en de Kozakken kweten zich met innerlijke voldoening van hun taak want al aanvaardden zij ook de hulp van het gepeupel, tegelijkertijd verachtten zij het ook, zij waren er trotsch op van betere afkomst te zijn. Bij gebrek aan meerdere slachtoffers begon nen de moordenaars nu elkaar te verscheuren. Om hunne uitspattingen te verlichten, want de dag liep teneinde, staken zij de kerk, de pastorie en andere gebouwen in brand maar ae wind woei uit de steppen en wakkerde het vuur niet aan. Men hoorde de kanonnen bul deren, het gevecht nam in hevigheid toe. Het gaat er warm toe zei de oude Zakhar... De hetmaunen laten niet met zich spotten. De oude PotoQki is etn kranig sol daat Hij wees naar de menigte, die op 't plein te keer ging. Nu vermaken zij zich, maar als Chmiel verslagen wordt, zullen zij er slecht afkomen. Op 't zelfde oogenblik hielden een honderd tal ruiters halt op het plein. Aan hun hoofden met bloedige banden omwonden kon men zien dat zij regelrecht van het slagveld kwamen. Broeders, als gij vertrouwen hebt op de goddelijke barmhartigheid, bergt dan uw lijf! De Lakhs verslaan de ouzeu riepen zij luid keels. De menigte kwam iu beweging, als golven onder een rukwind, wilden zich verspreiden, stampte van ongeduld en werden razend van angst... De wagens versperden de straat het marktplein stond in brand... Waarheen vluch ten De tijding van de overwinning der hetmannen was voor Jan een uitbundige vreugde hij liep het vertrek op en neer, sloeg met handen op de borst en riep Ik wist het welJa, ja, bij mijn ziel en mijn zaligheid, ik wist het wel Zij hebben te doen gebad met de hetmannen met de Republiek Het uur der kastijding is geslagen l Maar wat is dat Wederom kwamen een paar honderd Tartaren het marktplein oprennen... zij reden in djlle vaart recht voor zich uit, als blinden De menigte versperde den weg zij vermorselden ze, joegen ze uiteen, reden ze plaatselijke vakscholen op te richten met een directeur over al die scholen die elk van tijd tot tijd bezocht. Er zijn pogingen aangewend, om als zoodanig een persoon te krijgen, die wij in het buitenland hebben leeren kennen, maar die zijn misluktdus we staan nu weer op 't doode punt; m.i is voor Holland vooralsnog onmogelijk eene groote vakschool als in 't buiten land op te richten wij moeten ze hier vooral hebben om goede werklui te kweeken, en gemeentebesturen, provincie en rijk zullen goed in den zak moeten tasten. In Waalwijk hebben we voor dit doel een memoriepost op de be grooting gekregen, de zaak is in onder zoek bij B. en W. zoodat we er spoedig meer van zullen hooren De oprichtings kosten zijn volgens mijne berekening ongeveer f600.maar de jaarlijks terugkeerende kosten, d.i. 't ergste- Ik meen dat de bond in deze nie1 verder moet gaan, we hebben nu onder zocht hoe 't kan de bond zelf een vak school oprichten gaat niet. De afdeelin- gen moeten nu zelf werken. Oisterwijk geett een mooi voorbeeld, dat hebben we met den vorigen wedstrijd gezien. De heer M v. d. Bergh, 's Bosch. M.i. behoeft dan de commissie niet meer in wezen te blijven, De Heer C. Kooien, OisterwijkAls we plaatselijk werken, vrees ik dat we krachten te kort komen, eene grootere vakschool was m. i. goed. De Voorzitter Dat zal moeilijk gaan, onze industrie is daarvoor nog niet groot genoeg. De heer v. d. Bergh Ik ben het er mee eens, dat zulks nog niet te bereiken is, ik kan best mee gaan met het voor stel van den voorzitter, dat beteekent »help je zelf* en zou de commissie ont binden. De heer G. L. Smits, Dongen De commissie zou kunnen blijven bestaan om de afdeelingen van advies te dienen. Over 't algemeen acht men dat de com missie aan het einde van hare taak is gekomen en de voorzitter brengt een woord van dank aan de personen, die hun werkkracht in deze voor den Bond over hadden, en verklaart zich gaarne overhoop... Er kwam een tweede, een derde detachement voorbij. Het scheen de algeheele paniek van een leger. Op hunne beurt wilden de wacht posten voor de woningen der gevangenen vluchten.... Zakhar ging er heen om ze tegen te houden! Haltriep hij de Kozakken toe. De rook, de wanorde, het hoefgetrappel der paarden, de angstkreten, het gehuil der me nigte, het vuur, al dat lawaai, al die tooneeleu smolten samen tot een helsch tafereel, dat Jan voor het venster zich ontvouwen zag. Wat een nederlaag wat een ramp zonder gelijke riep hij Zakhar toe, zonder te be denken, dat de Kozak zijn vreugde niet deelen kon. In dolle vaart kwamen nieuwe vluchtelingen voorbij. Het kanongebulder deed de muren daveren. Waanzinnig wierpen sommigen zich in de vlammen. Anderen schreeuwden op somberen toon Bergt het lijf! Chmielnigki is gesneu. vekll Krézonski... gesneuveld! TuhayBay., gesneuveld Jan viel op zijn knieën, de handen ten hemel. Almachtige God I Onsterfelijke en recht vaardige God Eere zij U in het hoogste der hemelen Zakhar stormde het vertrek binnen. Kom kom mijn zoon, vertoon u beloof vergeving aan mijne Kozakken, die vluchten willen. Als zij vluchten... worden wij vermoord I Krétuski ging naar buiten... Onrustig liepen de Kozakken voor do vensters op en neer, gereed om te vluchten in de richting van Tcherkft88, welke wag nog vrij was. Ieder oogenblik kwamen nieuwe vluchtelingen aan stroomen landlieden, Tartaren, geregelde Kozakken, Zaparogen... Eu toch bood het gros der troepen van Chmielnigki nog weer stand de kanonnen bulderden onafgebroken. Jan wendde zich tot de Kozakken. Blijf, zaide hij trotsch,... Gij hebt mij trouw en met ontzag bewaakt, ik zal voor u genade bij den het man verkrijgen- Zij ontblootten allen het hoofd. Met de hand in de zijde overzag hij die angstige bereid alle hem ten dienste staande in lichtingen te verschaffen. De heer v. d. Bergh brengt een spe ciaal woord van dank aan de drie heeren die de Duitsche vakscholen bezochten en daarover zulk een zakelijk en belang rijk rapport uitbrachten. 5. Ingekomen stukken. De VoorzitterBij mij is ingekomen een mondeling voorstel om te komen tot algemeene prijsverhooging van 't schoenwerk. Ik behoef de heeren met te vertellen, dat het zaak is onze schoen- prijzen te verhoogen, daarvan moet eenieder ten zeerste doordrongen zijn De kwestie is zullen we dat gezamelijk doen, of ieder voor zich. De heer Groenen meent dat het zoo moeielijk is, handwerkers en machinalen in deze saam te laten gaan- De Voorzitter wijst nogmaals met na druk op de noodzakelijkheid der ver hooging, 't is een dringende eisch en we moeten elkaar steunen, de sterkere den zwakkere, we moeten in den bond voor elkander opkomen. De heer Smits acht 't noodzakelijk. De heer van Dortmond meent dat hier de groote kwestie is »onderling vertrouwen.» De Voorzitter: Dat is volstrekt geen reden om terug te blijven, dc vorige maal zal er ook wel onder den prijs verkocht zijn, maar toen hebben we er toch allen van geprofiteerd, gezamelijk optreden, is er de vorige maal goed in gegaan. De heer Smits Onderkruipers slaan toch zeker eerst hun eigen glazen i.i, want we moeten toch verhoogen of uit scheiden. De heer KlijbergVan ons kan een krachtige stoot uitgaan voor de win keliers. Daarna wordt na eenige discussie aangenomen aan de alg. vergadering de volgende motie voor te stellen »De vergadering, in aanmerking ne mende de enorme stijging van het over leer, zoolleer en van al de fournituren, is van oordeel dat eene prijsverhooging van al het schoenwerk eene dringende noodzakelijkheid is en besluit dit zooveel mogelijk ter kennis te brengen van het -«.«wtotw menigte, dat plein, waarvoor do vluchtelingen verdwenen. Welk een verandering hij, de gevangene, dien het leger der opstandelingen in zijn tros meevoerde, stond nu te midden der Kozakken, zooals een meester tussclien zijn slaven, als een trotsche huzaar tusschen zijn krijgsknechten. Heer, heb medelijden met uwe dienaren riepen de Kozakken. Het zal geschieden, zooals ik gezegd heb, antwoordde hij met overtuiging. Trots en vreugde vervulden zijn hartniet die lage trots, voortgesproten uit voldane wraak, uit de vernedering der vijanden niet vreugde alleen over Int terugkrijgen dei- vrijheid maar de trots en de vreugde zich den zoon te gevoelen dier Republiek, waar tegen niets vermocht. Hij verlangde geen wraak meer. De Republiek heeft gestraft als eene koningin, zij zal vergeven als eene moeder, dacht hij Het plaveisel der straten, welke nu schoon geveegd waren, daverde en dreunde onder de hoevon. Het gelaat door een sabelhouw gekliefd, en geheel bedekl met bloed, kwam een Kozak half naakt het plein opgereden hij hield zijn paard in, strekte de armen uit als een kruis, opeude de lippen en riep, naar adem snakkend Chmiel verslaat de Laks De Konink lijken zijn verslaan De hetmannen, de kolonels, dc ridders... verelaan Met deze woorden zakte hij ineen. Een ijskoude rilliug voer Jau door de leden, Wat zegt hij Wat is er gebeurd Zak har, neen, het is niet mogelijk Bij den levenden God, neen het is niet mogelijk Een diepe stilte... Aan het uiteinde der markt spa! ten nog vonken.stukken muur vallen in. En nieuwe koeriers komen aan. De Lakhs zijn verslaan I verslaan. Een detachement Tartaren volgt hen. Zij loopen langzaam, want zij begeleiden krijgs gevangenen. Krétuski kau zijn oogeu niet gelooven. Hij heeft de uniform der huzaren van den groot hetmnn herkend... Dan wringt hij zich de handen. publiek.» Daarna wordt de hoofdbestuursverga dering gesloten. Ten 31/s uur had in dezelfde zaal de algemeene vergadering plaats, welke druk werd bezocht De Voorzitter opende de algemeene vergadering en wijdde wederom eenige hartelijke woorden aan den vorigen voorzitter en stelde voor den heer Tra vaglino tot eere-voorzitter te benoemen 't welk met luid applaus werd begroet. Aan de orde 1. Benoeming van een voorzitter. Bij de stemming behaalden de heeren E. W. Klijberg-Pernot, Waalwijk, F. Mannaerts Tilburg en G. L Smits, Dongen de meeste stemmen, doch allen verzochten niet in aanmerking te komen. Uit een nieuwe vrije stemming volgde een herstemming tusschen de heeren Klijberg en Mannaerts, waarna de heer E. VV. Klijberg onder daverend applaus werd gekozen. Na een woord van den heer v. d- Bergh, die ten zeerste erop aandrong, dat de heer Klijberg als de rechte man op de rechte plaats de benoeming zou aannemen, geeft de heer Klijberg tpe, en dankt de heerën het in Hem gestelde vertrouwen. Hij doet nogmaals uitkomen, dat het zoo moeielijk is, den afgetreden president te vervangen, maar hij zal zooveel hij kan werken in 't belang van den bond, en van het vak, en rekent daartoe op aller medewerking. Bravo's. Daarna stelt de president voor dit jaar geen prijsvraag te houden, wat wordt goedgekeurd, alsook de mede- deelingen betreffende de vakschool. 2. Bespreking omtrent ongevall n- verzekering- De Voorzitter: In December U- heeft hier over dit onderwerp eene vergade ring plaats gehad van vertegenwoordi ging der textiel- en schoenindustrie- Het verloop daarvan is den leden bekend uit 't Maandblad. Als schoenfabrikanten waren daar tegenwoordig de heeren Mannaerts, van Grinsven, v. d. Bergh en mijn persoon. Wij kwamen spoedig tot Neen, het is onmogelijk I het is on mogelijk I Nog steeds donderen de kanonnen. Het gevecht duurt voort. Maar uit alle straten stroomen Zaparogen en Tartaren iu menigte aan, zwart, hijgend maar dronken van vreug de, een zegelied op de lippen. Zoo keeren soldaten van de overwinning terug. Jan is doodsbleek geworden. Het iB onmogelijk.' Het is onmogelijk/ de Republiek... Maar daar naderen de Ko zakken van Krézonski.,. Zij droegen een bundel standaards... Midden op 't plein gekomen, gooien zij ze op den grond. Het zijn Poolsche banieren I De kanonnen zwijgen. In de verte komen wagens aanrollen... Zij naderen. Eerst een hooge amuuitiewagen, daarna een lange rij voertuigen, allen geëscorteerd door Kozakken van het regiment Pachkourki, kenbaar aan hun mutsen met gele banden. Zij rijden het huis van Jan voorbij. Met één hand boven de oogeu, om niet verblind te worden door den gloed van den brand, staart hij nieuws gierig naar de gevangenen. Daar is de eerste wagen... Plotseling wijkt Jau eenige schreden achteruit, hij wankelt, slaat de armen in de lucht van zijne lippen ontsnapt een on raenschelijke gil Groote God? de hetmaunen En hij valt in de armen van Zakhar, Zijn blik wordt beneveld ziju gelaatstrekken hebben een pijnlijke uitdrukking. Eenige miuuten later reden drie ruiters aan het hoofd van ontelbare regimenten Korsum binnen. In een purperen gewaad, gezeten op een spierwit paard, den gouden commaudoBtaf op den heup, tier als een koning, reed Chmiel ni$ki in hun midden. Aan zijne zijden Krézonski en Tuhay-Bey De Republiek lag aan de voeten van den Kozak in stof en bloed. (Word vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1