DE TOESTAND II RUSLAND. binnenland! BUITENLAND. Frankrijk Rusland en Japan. Provinciaal Nieuws. Waalwijk, 25 Januari 1905. 2de Winterconcert der Liedertafel. De Hanze. I I de overtuiging, dat het beter was voor onze industrie, afzonderlijk te gaan. Op 't oogenblik zijn er aanbiedingen tegen vaste premie van f 7 en een van 1 7 met 40% winstaandeel, de le voor 5 jaar, de 2e alleen voor 1 jaar, maar er bestaat alle kans dit te krijgen ook voor 5 jaar, met vooruitbetaling van 3 maanden. We zijn veel te hoog aangeslagen, nu betalen we f 9 en f 10, en meer, dat komt omdat men niet in aanmerking neemt dat s/s van ons personeel niet met machines in aanraking komt. Welk een aanmerkelijk voordeel zullen we ons dus hier bezorgen Eerst dient de vraag gesteld, onderling verzekeren of tegen vaste premie. De heer v. d. Bergh Ik ben voor vaste premie, we moeten ons hier uit spreken, en dan aan eene commissie de zaak verder overlaten. De heer Grinsven, geeft eenige merk waardige cijfers, betreffende de rijksver zekeringsbank, waaraan allen een groot deel moeten betalen en vereenigt zich verder met 't voorstel v. d. Bergh. De Voorzitter Ik zou dan voorstellen dat iedere afdeeling binnen 14 dagen een lid voor deze commissie benoeme en verzoek de heeren v. d. Bergh, v. Grins ven en Mannaerts, alsnog lid dezer com missie te willen uitmaken, Verder zendt ieder binnen 14 dagen, de vereischte gegevens, als uitbetaald loon en een statistiek van ongevallen in zijn bedrijf. Aangenomen. De VoorzitterIn de bestuursverga dering is de orijsverhooging besproken en het slot der discussie was de aan neming der genoemde motie, die ik ook thans aan de algemeene vergadering voorleg. Zonder discussie aangenomen. De VoorzitterZooals de heeren wel in 't Vakblad en in »De Echo van het Zuiden4 zullen hebben gezien, heeft daarin een artikel gestaan over de ten toonstelling in Luik, met een opwekkend woord om daaraan deel te nemen. We hebben er in de afdeeling Waalwijk over vergaderd en zijn teruggeschrikt voor de groote kosten, maar besloten nader te informeeren. De prijs is f 20 a f 30 per strekkende Meter. Tentoonstellingen zijn over 't algemeen van groot nut, onze industrie heeft er voor een groot deel haar opkomst aan te danken, maar van anderen kant dient gezegd, dat Luik voor ons een der minst geschiktste plaats is. Nochtans wil ik, als nog eenigen geneigd zijn, er aan deelnemen om onze industrie waardig te vertegenwoor digen en daar is alles voor. De heer Schellekens Als we nu in België deelnemen, zouden we er dan ook later kunnen leveren met het oog op de invoerrechten. De VoorzitterIk geloof dat er weinig kans voor bestaat in België te leveren, maar er komen zeker veel Franschen en Duitschers, die kunnen dan toch zien wat de Hollandsche indu strie vermag. De heer van Dortmond zou liever deelnemen aan de vaktentoonstelling die in 't najaar in Brussel wordt gehouden. De heer Schellekens 't Is duidelijk dat we dus niet in België kunnen leveren, laten we de kosten sparen, en alles inspannen, om nog eens te komen tot eene eigen Tentoonstelling, die we zoo roemvol hebben beleefd in Waalwijk in 1903 en die van zoo groot nutbleek. De heer Klijberg, zegt ook veel meer voor vaktentoonstellingen dan voor interna tionale te voelen, maar verklaart zich nog bereid, met eenige anderen collectief deel te nemen. Daar niemand meer 't woord verlangt sluit de Voorzitter, met dankzegging de vergadering. De hoofdstad van het czareurijk is Zondag het looneel geweest van een reusachtig volks drama, dat zeer waarschijnlijk verstrekkende gevolgen zal hebben. De kreten om gehoor zijn gesmoord in bloed het beroep op en beheerscher des lands is beantwoord met zweepslagen, sabelhouwen en geweervuur. Maar de lang geketende volksgeest is door deze wreede repliek ontworsteld aan den knellenden band en fel is ontbrand een vurig verlangen naar vrijheid... en wraak. Het is als de voorgeschiedenis van de Fransche revolutie 1 Aan denczaar. Zaterdag reeds richtte de leider der ar beiders, Gapon, aan den czaar een schrijven, met hel dringend verzoek Zondagmiddag om 2 uur in het Winterpaleis de petitie der arbeiders in ontvangst te nemen. In een schrijven aan den minister van binnenlandsche zaken wees Gapon er op, dat het de plicht is van den minister bij den czaar op vervulling van het verzoek aan te dringen, Ook had hij een lang onderhoud met den minister van justitie, die keunis nam van de eisch'en der arbeiders en ver klaarde, dat ieder zijn plicht moest doen en volgens zijn overtuiging handelen. De bede om gehoor. Gapon richtte tot den keizer het volgende schrijven Heerscher 1 Geloof niet, dat de ministers U de volle waarheid over den toe stand gezegd hebben. Het geheele volk ver trouwt U en besloot heden namiddag te 2 uur voor het Winterpaleis te verschijnen om U kennis te geven ran zijn ellendigen toe stand. Indien Gij, wankelmoedig, niet voor het volk verschijut, vcbreekt gij den zede- lijken band met Uw volk en zal dit 't ver trouwen in U verliezen, daar er onschuldig bloed zal komen tusschen U en Uw volk Verschijn heden v0or Uw volk, neem ons adres van eerbied vol vertrouwen iu ont vaDgst. Ik, de vertegenwoordiger der arbei ders, en mijn dappere arbeiders verzekeren dat Uw persoon geen letsel bekomen zal. De czaar was intusschen reeds naar Tsar- koje Selo ver-tokken. Zondagochtend. In afwachting van de arbeidersonlnsten worden de fabrieken door militairen bewaakt. Bij de Narwat— poort, die naar Poedilof— vesting leidt, zijn eveneens troepen opgesteld. Sedert den vroegen morgen zijn de troepen versterkt door escortes politie. Op de Ne- wawerf en de SchlüsseLürger alleen, is ook een compaguie soldaten opgesteld. Tegen 10 uur in den ochtend trokken van de werf ongeveer 15.000 werklieden de stad in, doch werden een uur later door twee sotniön Ko zakken, die de laan in vijf rijen afgezet hadden, tegengehouden. De Kozakken losten op de menigte drie salvo's met los kruit, waarop een deel der werklieden op het ijs van de Newa vluchtte de andereu bleven staan. De commandant der Kozakken vroeg versterking en gaf order met scherp te laden. Na eenige salvo's met los kruit begonnen de Kozakken hun nagaiken (zweepeu) te ge bruiken. Het spoorwegverkeer werd gestaakt. Te 8 uur 's ochtends waren 3 sotnie Ko zakken naar het Winterpaleis opgerukt tegen 10 uur trokken daarheen ook de be reden troepen. In vele straten der hoofdstad bevinden zich cavalerie— en infanterie—af- deelingen ter sterkte van 100 tot 150 man. Artillerie ziet men niet. In de wijk Wassilistrof verzamelden zich de werklieden. Er is geen politie te zien, maar wel Uhlanenpatiouilles. Bij de Nico— lai—brug is infanterie opgesteld, om de werk lieden tegen te houdeD. In twee straten van deze wijk is het geheele verkeer gestremd. Bij de Academie van Kunsten en Weten schappen is een groote troepenmassa samen getrokken, zoowel cavalerie als Kozakken Aan den Wyborger—oever is het gehaele tramverkeer gestaakt. In de straten in den omtrek van de brug verzamelen zich de werk'iedeo, die bij twee en drie tegelijk doorgelaten worden. De Uhlauen staan op de brug. De werklieden uit dit stadsg deelte houden zicb kalm. De bereden garde houdt zich gereed om naar de wijk Wassiliostrof op te rukken. Na de toespraak tot de arbeiders, waarbij dezen werden aangespoord in alle kalmte naar het plein voor het Paleis te trekken, trokken vele duiieuden werklieden over de Nicola i-brug. Zij werden daar door Uhlaocn en Kozakken ontvangen. De arbeiders riepen den soldaten toe niet te schieten. Eenige soldaten lieten daarop het geweer zakken, waarop de Uhlauen en de Kozakken de menigte met de blanke wapenen terugdrongen. Uit de menigte gingen kreten op eenige personen werden gewond. Aan de Petersburgsche zijde van de Newa werden 4000 werklieden door de Uhlanen in twee partijen verdeeld het meerendeel der werklieden trok verder. Het van den hoofdtroep afgescheiden kleinere gedeelte groeide spoedig aan en volgde rustig den eersten troep. Toen zij de Troitzkibrug bereikt hadden, stieten zij op infanterie en Uhlanen. l)e muziek blies het signaal van oprukken. De menigte bleef besluiteloos staan de cavalerie wierp zich met de blanke sabel op de ongeveer 9000 personen sterke menigte en dreef deze terug. Daarbij werden velen verwoud. Toen stormden de teruggedrevenen door de omliggende straten, steeds door de cavalerie gevolgd. Steeds meer dioog de menigte naar de Troitzkibrug, waar zij door de cavalerie mei de blanke sabel werd ontvangen. De menigte besloot zich tegen de troepen te verzetten en herstelde in de wijk Was siliefsky-Ostrow de draadversperringen. Een deel van de oproerlingen trok weg om wa penen te halen. Aan voorbijkomende offi cieren werden de sabels ontnomen. Aan het hoofd van de menigte, die van de Poetilof—vesting optukte. ging priester Gapon met een kruis iu de hand. Naast hem liep een boer. meteen doorgeschoten portret van den czaar; Onder de dooden zijn een onderopzichter van de wijk en een distiictsopzichter. Een groo'.e menigte werklieden, die van de Alexandertuinen bij het ministerie van marine naar het plein voor het Winterpaleis wilde trekken, werd door troepen tegenge - houden. Achter den Moskouer slagboom namen de werklieden bezit van de petro leumdepots. Op het plein voor het paleis verscheen de priester Georges Gapon, vergezeld van twee geestelijken. Op het Soewarof—plein bij de Troitzkibrug gaven de troepen drie salvo's op de vau den Pelersburgschen kant komende werklieden en verwondden er 5, die in huurrijtuigen werden weggebracht. Te 2 uur namiddags losten de Hoepen voor het Winterpaleis twee s a 1 v o 's, één in de richting van het Winterpaleis, het andere naar de zijde van het Newsky Prospect. Het volk biedt tegenstand aan de troepen en spant kettingen over de straten van het Wassili—eiland, om de cavalerie-charges onmogelijk te maken. De telegraafpalen worden omvergeworpen. Te 8.40 u. werden barricaden opgeworpen op het Wassili—eilaud. Er worden drie salvo's gegeven. In de Newsky Piospect werden 80 personen gedood en velen gewond. De menigte wierp met steenen naar de officieren. De menigte en de soldaten zijn slaags ge raakt rondom bet paleis. De soldaten zijn niet bij machte de menigte tegen te houden. De troepen gaan met schieten voort. De menigte heft hoera's aan. In den strijd met de menigte op het plein voor hei Winter paleis vielen ongeveer 150 dooden. In de nabijheid van het Winterpaleis op het Senaatsplein hielden de werklieden een automobiel van het Russische telegraafagent- schap aan, 1 aalden de inzittenden cr uit en vernielden deu wagen. De woedende menigte riep bij het voorbijrijden van officieren Houdt ze 1 Tegen halfdrie was het plein voor het Winterpaleis ontruimd de troepen achter volgden de oproerlingen, die zich in de aangrenzende straten verspeidden. Het was een afschuw el ij ke aanblik toen dc: gekwetsten en de dooden door Newsky Prospect werden vervoerd. Er wareo ook vrouwen en kinderen onder, Te halfvier in den middag dreven de militaireo in Newsky Prospect in de nabijheid van het Admiraliteitsgebouw een dich e menigte door drie salvo's uiteen. Daarbij zijn 30 oienschen gedood en velen gewond. Iu het centrum van de stad heerscht onder de menigte een zeer verbitterde stemming tegen de officieren. Men rukt hun de epau letten van de schoude s en slaat ze, hen voor moordenaars scheldend. Als gewonden voorbijgedragen worden, ontblooien de voor bijgangers het hoofd ouder hoerageroep. Hoewel ambtelijk uit St. Petersburg ge meld wordt, dat de dag van gisteren een vrij kalm verloop had en er genn botsingen van beteekenis tusschen de arbeiders en militairen voorkwamen, Tertellen de corres pondenten van buitenlandsche bladen, die der strenge censuur een kool gestoofd hebben, bet anders. De beweging voor vrijheid en recht breidt zich over geheel Rusland uitvan de hoofd stad heeft zich de beweging voortgeplant en uit Moskou, Sebastopol en Sesteresh komen tijdingen, die wijzen op het ernstige karakter van den opstand tegen het gezag. Tallooze berichten van woelingen en op roeren blijven komen uit Rusland. In het gouvernement Moscou werd een politiebuieau door dynamiet vernield. Te Kieffzijn proclamaties verspreid, waarin de algemeene staking wordt aangekondigd. De Express verneemt uit Kieff, dat de brand te Sebastopol het resultaat is van eene onder marine vertakte revolutiounaire uit barsting. De troepen weigerden te vureu en sloegen later aan het muiten. De Czaar verlaat het land. De Standard verneemt uit LibauHet keizerlijke jacht Standart wordt hier ver wacht om den keizer en de keizerin naar Kopenhagen te brengen. De Daily Mail verneemt uit Sesteresh, aan de kust Yau Finland, dat 1800 arbeiders de regeeringsbergplaals van de geweren be stormden en een groot aantal geweren mee namen, waarvoor echter geen amunitie was. De lieden vernielden ook de:i spoorweg bij Sesteresh. Uit Moskou verneemt de Express, dal behalve in de reeds genoemde fabrieken de werklieden ook in de fabrieken van Bach- raesjkin, Michailow, Emil Liudel en Sckraeder het werk. staakten. Te St. Petersburg werd veel geplunderd en gisteren morgen begon een nieuwe strijd tusschen de troepen en 15000 arbeiders, die de stad trachtten binnen te dringen. Deofficieele berichten zijn geruststellender. Het telegram van den correspondent der Daily Telegraph uit Petersburg, luidt: Niet het neerschieten van ongewapende mannen en vrouwen, noch de bescherming van paleizen, winkels, telefonen en spoor wegen vormen de belangrijke gebeurteuissen van den dag; maar de vlucht van de kei zerlijke familie uit Tsarskoje Selo, nadat haar verblijf drie en een hal ven dag geheim ge houden en de residentie herhaaldelijk van het eene paleis naar het andere verlegd was. De Keizer heeft Maandagochtend iu allerijl Tsarskoje Selo verlaten, toen bericht ont vangen was, dat de werkstakers uit Kolpiuo dat paleis hadden uitgekozen als het doel van hun tocht. In weerwil van de gerust stellende verklaringen der hovelingen en militairen, verzekert meu dat de Tsaar dade lijk zijn voornemen te kennen heeft gpgeven om naar zijn zomerverblijf Peterhof te vertrek ken. In de regeeringskringen had men daar echter bezwaar tegen en zoo werd op raad van de Keizerin-weduwe het paleis van Gatsjina uitgekozen. De Tsaar stemde toe, waarna de keizerlijke familie zich haastte, naar het paleis te vertrekken waar Alexander III zijn geheelen regeeringstijd in afzonde ring heeft doorgebracht. Er is nu geen twijfel meer mogelijk of de aanvankelijk zonder eenige revolu tionaire bedoeling op touw gezette betooging der Petersburgsche stakers heelt door het roekeloos optreden der overheid den weg gebaand voor een omwenteling. Het gaat nu niet meer om een beweging der arbeiders tot verwerving van materieele voordeeleu het gaat nu tegeu de regeering en de be staande staatsorde. Dat Petersburgsche werklieden op weg zijn geweest naar Tsarskoje Selo wordt be vestigd. Zij werden echter tegengehouden door een militaire macht, bestaande uit vier compagniën infanterie, twee eskadrons ca valerie en een batterij artillerie. Een bloedige botsing volgde ook hier. De toestand is dos wel verschrikkelijk in .Hiland en uit öet gcüeele rylc Komen alartneerende tijdingen. Hetgeen gebeuren zou was Zondag wel te voorzien. Hoe onverklaarbaar komt het ons voor, dat de Tsaar het adres der verdrukten niet in ontvangst nam dat het op dat oogenblik oproerlingen, revolutionairen waren is beslist onwaar, dan hadden zij hunne plannen wel geheim gehouden, of zich tijdig gewapend. En wat was het antwoord op den wensch om den Tsaar te zien en hem een ver - zoekschrift aan te bieden, de vlucht van den Tsaar en het neerschieten van eenige hon derden, door het leger, dat in deze zijn plicht deed, de bevelen zijuer overheid volgde, wat velen niet hadden vsrwacht, na het gebeurde van 1.1. week. Maar zal ook thans de oproer worden bedwongen, de toekomst zal een omwente ling iu Rusland niet tegenhouden, als de zoovele middeleeuwsche toestanden, dwang maatregelen blijven bestaan 1 Rouvier heeft zich gistermorgen naar het Elysée begeven om aan president Loubet te verklaren, dat bi; definitief de erfenis van Combes aanvaardde. De volledige samenstelling van het nieuwe kabinet is nu aldusRouvier, minister-president en fi nancien Chaumié, justitieDelcassé, bui tenlandsche zakenEtienue, binnenlandsche zakenBerteaux, oorlog Thomson, marine Clementel, koloniënGauthier, openbare werken BievenuMartin, onderwijs Du- bief, handel Ruau, landbouw. Onderstaatssecretarissen zijn voor schoone kunsten Dujardin Beaumetz financiën Mer lon post en telegrafie Bernard. Hedenmiddag zal het nieuwe ministerie de bewoordingen van zijn verklariug vast stellen. Ook van den oorlog is er nog eenig nieuws. Wladiwostok maakt zich gereed voor een beleg, naar het heet. De bewoners zijn opgeroepen om voor den 28en dezer te verklaren, of zij tijdens een beleg in de stad willen blijven of niet; in het eerste geval moeten zij bereid zijn, dienst te doen als vrijwilligers, of in de werkplaatsen, als politis».g«nt. ziekenoppasser enz. *jij d;e hun bereidwilligheid niet te kennen ge geven hebben, moeten zich gereed houden op de eerste aanzegging de stad te veria ten. Volgens een Reuterbericht uit Tokio weet men daar zeker, dat de Russen in Mantchourije in den laatsten tijd met vier divisies versterkt zijn. Men schat hun sterkte thans op negen legercorpsen, 300,000 man van de Ver schillende wapenen. Er staan 2% divisie tegenover Oko, 2 tegenover Nodzoe en 3 tegenover Koeroki. Het dal tusschen de twee legers in is een netwerk van verschansingen en loop graven geworden. Generaal Koeroki s voorposten staan op 500 meter van de Russische. De kou verhindert een slag. Hofnieuws. Men leest in de Haagsche Kroniek der N. Gron. Ct „Het Hofnieuws is overigens schaars. Men fluistert wel het een en ander, dat bleek het waar belangrijk nieuws zou mogen heeten.„ Onmenschelijk. Het Volk schreef in zijn nummer van Zaterdagavond over deu toestand in Rus land Wij voelen allen dat hun (der arbeiders) bloed gaat stroomen, wij kunnen ons allen voorstellen dat een reusachtig land weldra in vuur en vlam zal staan. En toch, wij zouden niet durven en niet willen en voor al niet kunnen wenschen, dat 't niet ge beuren ging. Indieu wij de teugels van 't geheel in handen hadden, dan zouden wij ze loslaten, in naam der vrijheid, die 's menschen hoogste goed is. Onbeschaamder en harteloozer kan het wel niet. Hier ziet men de revolutionaire ideën in al haar onmenschelijke wreedheid. Zij is als de heidensche afgoden, die tal looze menschen-offers eiachten. Mooi winterweer, fraaie ijsbanen en een wedstrijd op schaatsen dicht in de buurt, zijn dingen die het bezoek aan een concert niet erg bevordelijk zijn. Dit in aanmerking genomen, kon men tevreden zijn over de opkomst van het publiek, want de ruime zaal was vrij goed gevuld. Het trof onze aandacht reeds bij het eerste koor, „Neerlands Taal" van Stille, hoe het getal werkende led n sinds het vorige concert weer be duidend was toegenomen. Hierover ver heugen wij ons. Een Vereeniging geeft j dan alleen belofte voor de toekomst, wanneer de oude aan den natuur reeds tol betalende stemmen, door jonge frissche en raobtiga organen vervangen oi aangevi worden. Dr.ar het echter geruimen tijd duurt, ee.r die stemmen voldoende slagvaar dig zijn eu tot eene homogeene massa samensmelten komen er wel eens oogen— blikken, 'lat de sonoriteit cn de zuiverheid niet boven verdenkiug verheven zijn, doch dit neemt niet weg dat de totaal indruk zeer gunstig genoemd mag worden, en wat meer zegt, ons veel schoons nog voorspelt! Een w.iarborg hiervoor vinden wij in den ijverigeu directeur, den heer J. Sars, die geen moeite ontziet, daar waar het geldt „Oefening en Vermaak" hooger op te voeren, De goede eigenschappen van het koor kwamen vooral uit iu „De Martelaars" van Rillé en de statige, prachtige Hymne an v. Eijk welke laatste alleen den gang naar een con cert reeds voldoende loont. Beide nummers werden met gloed vertolkt en warm daarom toegejuicht. Op dit concert maakten wij ook kennis met eene nog zeer jeugdige sopraan uit Goriuchem, Mej. N. Sino, die hier de buteerde, en reeds bij haar eerste lied „Ah het Zonnëke slapen gaat" van Spoel den grootsten bijval verwierf, zoo door haar bescheiden optreden, als door hare fraaie klankvolle glasheldere stem, en rustige be schaafde voordracht. Bij ieder volgend nummer, als de groote zooveel eischendt soli in Euterpe" van Heinze „Een liedje'» van Maun eu „Erühliug" van Wolff klom dat succes, zoodat de soliste, om aan het niet eindigend applausvan lu t dankbare publiek te voldoen, een paar bisnummers moest geven. Wij aarzelen niet mette zegge n, dat Mej. Sino een der fraaiste sopranen is, die hier ooit zijn op getreden, en hare carrière in de kunstwereld wel maken zal. Zoo iemand, dan hebben wij liaar een hartelijk „Tot weerziens4 toe geroepen. De heer Breijs, pianist, mede uit Goriuchem die Mej Sino begeleidde, is, wij wisten het reeds, een virtuoos op zijn instrument. De uitvoering van het „Rondo Caprisioco" van Mendelsohn gaf daarvan op uieuw doorslaande bewijzea- Jammer, dat het groote duo „Marino Ealiero" van Donuizetti, wegens verkoud heid der exécutanten niet kon doorgaan. De winter, die zich zoo bij uitstek leent tot het geven van concerten speelt de zangers dikwijls leelijke parten. Dit bleek ook iu het Standchen van Schubert gezongen door het Waalwijkscbe manneukwartet, dat reed» een paar muien met groot succes ook elders optrad. Enfin, een volgende maal eene schitterende revanche, en deze zal niet uit blijven, daar zijn we te goed van overtuigd. Het gemelde duo werd vervangen door Erinueruug" v. Abt solo voor basen „Lehn deine Waug an meine Wang" van Jena on voor bariton. Een woord van lof moet gebracht worden aan de heeren Adr. de Cortia Cz. eu A. Hurk mans Lz. voor de flinke wijze waarop zij de koren en de mannen-soli begeleidden op de piano, die, tengevolge eener vochtige temperat uur zoo nu en dan een beetje weer spannig zich toonde. Gelijk wij, zullen de meeste bezoekers Maandagavond wel met een dankbaar ge voel Musis Sacrum verlaten hebben, van de hoop vervuld nog eens spoedig eeue nieuwe uitvoering te mogeu bijwonen. Maandagavond ten 8 uur hield de afd. WaalwijkBesoijen der Hanze eene alge meene vergadering in het hotel Verwiel. De voorzitter de heer C. A. Verwiel opende de vergadering met den gtbruikelijkeu groet, betreurde het dat zoo weinigen wareu op gekomen. Hij riep den tegeuwoordigen een hartelijk welkom en wenschte hen eeu Zalig Nieuwjaar. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en goedgekeurd, alsook het jaar verslag van deu penningmeester, waaruit bleek, dat er een batig saldo was van f 12,40. Aan de orde was verder de keuze van een bestuurslid, in plaats vau den heer A. Zijl mans, aan de beurt van aftreding. De president gelooft dat dit bestuurslid wegei.s hoogen leeftijd niet meer in aanmerking wenscht te komen, te meer daar hij nooit de vergade ringen bijwoont. Vanuit de vergadering wordt verzoeht deze kwestie definitief met den heer Zijlmans te bespreken en verder om den naamlijst der leden Dog eens voor te leze», 't welk geschiedde. Het bestuur stelt daarna voor de keuze van een bestuurslid uit te stellen tot eene volgende vergadering, wat algemeen wordt goedgekeurd. Medegedeeld wordt dat de president en «ecretaiis der Hanze zijn afgevaardigd in 't comité der kath.-soc. actie iu deze gemeente. Op verzoek van den heer G. de llooy, wordt door den eerw. adviseur kort en duidelijk uiteengezet, wat de kath. sociale- actie is, het doel, de werking enz. Aan d# orde kwam daarna eene bespre king over de veerpont aan deu Maasmond. De voorzitter zegt niet in technische be schouwingen te willen treden, ook niet over het al- ol niet recht dat wij hier hebben op eene vaste brug, maar alleen wil ik de noodzakelijkheid ervan voor onze nering-, doend-, streek constateerende handel zsl moeten lijden onder toestanden zooals die dezen winter zijn voorgekomen, de handel op en van onze gemeente zal zich ver plaats, n, daarom is het noodig dat wij aankloppen bij H Il. Gedeputeerde Staten. Di vooistel werd met applaus begroeten ua eeu flinke en zakelijke disoussi", werd besloten onverwijld de noodige stappen te doen en een adres aan Ged. Staten te zenden, ter verkrijging eener vaste brug.

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 2