u n\i r 10 Donderdag 2 Februari 1005 v,.8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Kiezers. TE Y1HEftTEZWAUID. STOOM TIELEI, BEDRIEGERS BEDROGEN Winkeliers, die U andere zeepsoorten LET DUS OP HET WOORD „SU NLIGHT" OP IEDER STUK ZEEP. FEUILLETON. Rusland en. Japan. I TG R V K K IN DE HANDEN STOPPEN, ALS U SuNLIGHT= ZEEP VRAAGT, BEDRIEGEN ZICHZELF, WANT ZIJ VERLIEZEN HUN DEBIET, U WENSCHT DE ZOO GUNSTIG BEKENDE SUNLIGHT. DE EENIGE BESTE ZEEP, GEEN ANDERE. De Echo van het Zuiden, til l.amlriiisrkt Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abon n e in e n t s p r ij s per 8 maanden f 0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. RS3SI8$B9^ WAALWIJK. Advkrtentibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regal, groot* letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regeia en advertenties bij abonnement worden speeirle zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Wij achten het wel van belang hier nog eens te laten volgen, de vereischten waarop men kiezer kan worden. Vooral met het oog op de groote verkie zingen, en met de reorganisatie onzer cen trale kiesvereeniging op democratischen grondslag, hopen we dat zooveel mogelijk zich allen als kiezer zullen opgeven, allen moeien kiezer worden, en allen lid der kiesvereeni ging. Daarom leze men 't voleeh'ie nog eens goed over, en valt men in de termen men geve zich direct ten raadhuize op. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Geiieraal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, bet te dier zake verschul- dige voor of op den lsten Maart voldaan hebben, en a. over het laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in grondbelasting voor een be drag van ten minste een gulden, in de vermogensbelasting, in de belasting op be- drijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting, zooals die is geregeld bij de wet van 17 April 1896 Staatsblad no. 72)of b. indien zij niet overeenkomstig het be- Heldenroman van HENRYK SIENKIEW1CZ voor De Echo van het Zuidenvertaald door II. EERSTE BOEK. (33 HOOFDSTUK XVI. Chmielnigki bedaarde maar hij hijgde nog van woede. Eindelijk sprak hij. Dat hij dr.n vertrekke En dat bij wete, dat de betman der Zaporogen kwaad met goed vergeldtGeef hem zijn vrijgeleide. Veertig Tartaren zullen hem begeleiden tot het vijan delijke kamp Daarna wendde hij zich tot Jan. En nu, bedenk, dat wij in 't gelijke staan. Ondanks uwe onbeschaamdheid heb ik genegenheid voor U opgevatmaar mocht gij nog eens in mijne handen vallen, dan is or geen heil meer voor U. Krezouski vergezelde den officier. Daar de hetman U op vrije voeten stelt raad ik u, aan, in een stuk door te reizen naar Warschau. Vermijd de Steppen en den Dnieprzij dreigen al uwe gelijken met den dood. Uw uur is gekomen. Als gij eenig begrip hadt van den toestand, zoudt gij onze partij kiezen. Evenals wij, zoudt gij hoog opklimmen. Tot aan de galg gromde Jan. Zij hebben mij eene starostie geweigerd ik zal er hun tien ontrooven. Wij zullen die groote heeren verjagen, de Konie$polski's, de Kalinowski's, de Potocki's, de Lubomirs ki's, de Zaslawski'e. Wij zullen den geheelen adel verdelgen en zijn domeinen verdeelen God wil hetals waarborg geeft Hij ons twee schitterende overwinningen... Doch komaan de wagen is ingespannen, de Tar taren zijn gereed... Waar wilt gij, dat zo U paalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden lo. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari sedert den lsten Augustus van liet vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bij— behoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend ten minste heeft bedragen de som voor de gemeente of het gedeelte der ge meente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel, of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minsten 24- kubieke meter inhoud of 24000 Kilogram laadvermogen 2o. dat zij op den 31steu Januari sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bij zondere instilling in dienstbetrekking of als inwonende zoon in iut bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk heenbrengen Naar Tchérine. Zooals gij wilt-.. De Tartaren zullen U zelfs tot Lubnié begeleiden zij hebben bevel ontvangen, over D te waken... Tracht Uwen hertog te bewegen, hen niet aan den paal te rijgen. De betman geeft u ook uw paard terug... Vaarwel denk aan ons, en groet den hertog Raad hem aan, ons eens persoonlijk te komen bezoeken... Misschien zal hij genade vinden in de oogen van den hetman... Vaarwel Krétuski stapte in zijn wagen de Tartaren schaarden er zich omheen en de reis nam een aanvang. Den derden dag, tegen den middag, be reikten zij Tchérine... Een duizendtal Ko zakken bezetten het fort, maar zij, zoowel als de geheele bevolking leefden in voort du- renden angst. Daar, evenals elders, vreesde men, dat de hertog ieder oogeublik met zijne troepen zou verschijnen om een geduchte wraak te nemen. Als men de geruchten gelooveu kun. naderde hij met snelle dag marsehenmen zeide, dat hij den Dniepr reeds was overgetrokken, dat hij deze of gene stad in asch gelegd en de inwoners vermoord had.. Het was voldoende dat eeuige ruiters, een afdeeling infanterie zich vertoonden om een ontzettende paniek te weeg te brengen. Zonder zich lang te Tchérine opte houden gaf Krétuski zijne mannen bevel, den stroom over te steken en de richting van Rozloghi in te slaan Het vooruitzicht, weldra zeker heid te hebben aangaande het lot van Ilélène, schonk hem de krachten en de gezondheid terug. Was zij ontsnapt aan den storm Had zij een toevlucht gevonden in Lubnié met hare taute en met de prinsen, haar ne ven Op den anderen oever gekomen, verliet hij den wagen, steeg te paard en reed in galop aan het hoofd van zijn eccorte, dat hem ge hoorzaamde, vreezende, dat hij een gezant van den hetman was. In dolle vaart reden zij voort, gehuld in wolken van stof, voorbij hoeven gehuchten en dorpen. Overal stilte en eenzaamheid, de huizen verlaten en ledig ongetwijfeld verborgen zich de meuschen voor hen. Jan doorzocht wijugaarden, stallen bedrag met dien versUmle dat voor hen, die iu beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van hel vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samengesteld 3o. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigen lom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50 ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eene spaar bank, beheerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stichting Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij het vcige lid van dit artikel, zijn de banken, opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijken opgave aan het bestuur der ge meente, waar zij gevestigd zijn, een waar borgfonds van f 25,000 bij de Nederlandsche Bank hebben gedeponeerd 4o. dat zij met goed gevolg hebben afge legd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maat regel van bestuur in verband staande met de benoem baarheid tot eenig ambt, de ver vulling van eeuige betrekking of de uitoe fening van eenig bedrijf of beroep. Onder ben, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verslaat deze wet hen, die den leeftijd hebben bereikt voor of op den 15den Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastingen geldt voor haren man die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft voor hunnen vader. Aanslagen in de Rij ksdi reet ere belastingen waarvoor eerst na ól December van hei laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uit gereikt, blijven voor de toepassing van het bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede- eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste een gulden be draagt. Door den aauslag in de grondbelasting, in en schuren zonder een levend wezen te vinden. Eindelijk ontdekte een der Tartaren een men8chelijke gedaante in het riet langs de oevers van den Kahamlik. De ruiters spoedden zich naar den stroom en brachten weldra twee geheel naakte man nen bij Krétuski de eene, een grijsaard, de andere, een kleine jongen van vijftien of zestien jaar" Zij klappertanden van angst, Waar zijt gij vandaan? vroeg Krétuski. Wij hebben geen vaste woonplaats, heer, antwoordde de grijsaard. Wij leven van de liefdadigheid. Ik ben een arme, blinde luit speler, en dit doofstomme kind geleidt mij. Maar waar komt gij dan vandaan Welke dorpen zijt gij doorgetrokken Spreek zonder vrees; gij hebt geen kwaad te duchten. Wij trekken door alle dorpen, heer! Een duivel heeft ons uitgeschud. Hij heeft ons beroofd van onze Bchoeueu, van onze mutsen, en onze warme kleederen. Niets heeft hij ons gelaten, de duivel, zelfs mijn luit niet. Ik vraag, waar gij vandaan komt Ik weet het niet, heer Ik ben een arme grijsaard. Zie, wij zijn naakt en rillen des nachts van koude. Over dug zoeken wij medelijdende zielen, om kleeding en eten te viagen, want wij hebben honger. Antwoord mij of anders... Ik weet van niets, heer... ik... Blijkbaar had de grijsaard achterdocht. Zijt gij langs Rozloghi gekomen Ik ken die plaats niet, heer Hang hein op beval Jan. Ik ben er langs gekomenriep de grijsaard. Wat hebt gij er gezien? Het zal zoowat vijf of zes dagen geleden zijn, dat wij daar waren. Maar vóór ons waren krijgslieden gekomen.. Welke krijgslieden? Ik weet het niet, heer De een zegt de Lakhsde andere de Kozakken. Te paard In volle galop riep Krétuski zijne Tartaren toe. Eu voort ging het in razende vaart. De zon ging onder, evenals dien avond, toen Jan de oude prinses en Ilélène op zijn weg had ontmoet en hij naast het portier van haar art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijksopcenten verstaan. Aanslag in de vermogens-, of personeele belasting geeft geene aanspraak op kiesrecht iïid'en bij bet gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Van de uitoefening van het kiesrecht zijn o. a. uitgesloten zij, wien het kiesrecht ontzegd is bij eene onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak zij, die in gevangenschap of hechtenis zijn zij, die bij onherroepelijk geworden rech terlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verlo ren zij, die in het burgerlijk jaar, voorafgaande aan de vaststelling der kiezerslijsten onder stand van eene iustelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur hebben genoten. Deze wet verstaat onder onderstand elke ondersteuning in geld of andere benoodigd- heden. Ouder deze zijn geaeesmiddelen niet begrepen. Voor de bevoegdheid lot het kiezen van leden der Provinciale Staten gelden dezelfde regelen als die welke boven vernoemd zijn voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Stateu-Generaal zijn gesteld, met dien verstande, dat men bovendien ingezeten der proviucie moetzyn. Voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden vau den gemeenteraad gelden dezelfde regelen, als die, welke in 14 Yoor de bevoegdheid tot het kiezen van leden van ue Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn gesteld, met dien verstande, dat men boven dien ingezetene der gemeente moet zijn, en dat zij, die niet vallen onder art, 1 a, over bel laatstverloopen dienstjaar in die gemeente moeten zijn aangeslagen in eene plaatselijke directe belasting tot ten minste het bedrag, voor de gemeente ol het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, en hun aauslag in die belasting op den lsten Maart ten volle moeten hebben voldaan. EIierbij dient wel in aanmerking te worden genomen, dat de wet niet bedoelt, loon in con tant geld uitbetaald, maar ook kost, inwoning, kleederen enz. Dit vooral wat betreft de inwonende zoons. De onder zulke gunstige voorteekenen begonnen aanval van generaal Kouropatkine rijtuig reed. Evenals toen scheen de rivier met een pur peren gloed overgoten. Evenals toen liep den dag ten einde, maar nog kalmer, nog schooner, nog warmer. Maar toen jubelde Jan van vreugd bij het heerlijke ontwaken vau een nieuw gevoel en nu rende hij als een bezetene voort. De stem der wanhoop schreeuwde in hem nBohun heeft haar geroofd gij zult haar niet weer zien En aanstonds antwoordde de de stem der hoop »De hertog beschermt haar zij is in veiligheid Die stemmen kwelden hem. Een, twee uren gingen voorbij. De maan kwam op, bleeker naarmate zij hooger boven den horizon xees. .bliksemsnel vlogen zij door het boach bliksemsnel naderden zij de ravijn. Dezo voorbij, zal Rozloghi voor hen liggen. Nog één minuut en zijn lot is beslist. Nu suist d« wind hem in de ooren, zoo ra zend Bnel vliegt hij voort zijn kolbak ia af gevallen zijn paard hijgt smartelijk. Eén minuut nog en de ravijn spreidt zich open. Een laatste sprong, een laatste krachtinspan ning... hij is er Een kreet ontsnapte zijne borBt. Woningen bergplaatsen, stallen, schuren, omheining, boomgaarden alles was verdwenen. De bleeke maan bescheen den heuvel en, op den heuvel een massa verkoolde puiuhoopen. Stilte. Verpletterd, zwijgend, de hauden ten hemel geheven, hield Jan stil aan den kant der gracht. Met strakken blik zag hij voor zich uit de Tartaren sprongen van hun paarden en omringden hem. Eindelijk steeg hij af: hij vond het verkoolde overschot der ophaal brug terug en langs den eenigeu balk, die er nog waB overgebleven, ging hij de gracht over. Hij liet zich neervallen op een steen, midden tusschen de puinhoopen. Geen klacht kwam over zijn lippen... Hij legde do handen op zijn knieën, boog het hoofd en bleef zoo zitten. Men zou gezegd hebben dat hij door een diepen slaap was overvallen. Eerst meende hij Ilélène te zien maar door een wolk. Daarna trokken het marktplein Thérine. de oude Zawila, Zaglobo, kapitein Grodek aan zijn geest voorbij.,. En hij zag het fort Kondak, zijn zware muren, zijn schietgaten, het hocge riet op de oeverg van op den Japansohen linkervleugel is, naar telegrammen zoowel uit Japansche al» uit Russische bron melden, mislukt. De Rus sische berichten spreken vooralsnog slpchts ran ontruiming van het dorp Sandepoe, welks inneming met zooveel ophef werd ge meld maarschalk Oyama daarentegen meldt beslist dat hij den vijand over de Hoen- rivier heeft teruggedreven. Liet verloop van den strijd is uit de tele grammen nog moeielijk na te gaan. Bijzon derheden zijn schaarsc'ii en de strijd is geleverd bij plaatsen die grootendeels op de kaarten niet of slechts bij raden zijn te vinden. Een enkele correspondent onderstelt in ziju beschouwing over de gevechten, dat generaal ükoe, die het bevel heeft over den Japansclien linkervleugel, zich in een min der gunstige atelliug heeft laten verrassen door den plotselingen en met kracht door- gezetten aanval van een ov?rniachtige af deeling. Hij zou zijn fout echter spoedig hebben ingezien en hersteld. De Russen aan den anderen kant schijneu overmoedig te zijn geworden door hun aanvankelijk slagen en zijn dientengevolge bij Sandepoe in den knel geraakt. Door het terugwerpen van de Russen over de Iloen-ho is de oude toestand voor deze gevechten hersteld. Of daarin verandering zal komen is een open vraag, die alleen waard is gesteld te worden, omdat enkele oorlogscorrespondenten stellig verklaren geen algemeeuen veldslag te verwachten. De aan val van generaal Mitchenko zou volgens hen geheel op zichzelf staan, zoo niet anders zijn dan het gebruikmaken van een goede gelegenheid om eenig voordeel te behalen. Rest nu slechts te zien aan wiens zijde na den geschetsten afloop het voordeel van don aanval is. Het gevecht. Reuter's correspondent bij het Russische leger te Szefangtai, 40 mijlen teu zuid westen van hier, seinde Het gevecht begon den 25en Januari bij het aanbreken van den dag. Onze rechter vleugel rukte tegen den Japauschen linker vleugel voorwaartsde infanterie, gesteund door de artillerie, verdreef de Japanners na een hevig gevecht uit twee dorpen en zetto daarop den marsch voort. Ook de rest van onzen rechtervleugel werd nu in den strijd betrokxen. Het Russische geschutvuur was den stroom, de Sitch. Vervolgeus wer dalles duister... hij had alle begrip verloren. Maar toch bleef deze ééne gedachte him by, dat hij te Rozloghi was, dat hij Héléue zoent, dat zijn krachten hem eensklaps hadden begeven en dat hij neerzat op een uitgebraudeu puinhoop. In stilte gir.g de nacht voorbij... De Tartaren hadden vuur aangelegd en roosterden paarden- vleesch. Toen zij verzadigd waren, strekten zij zich uit op don grondmaar, na verloop van nog geen uur, werden zij gewekt door het geluid vau een drom ruiterB, welke nader kwamen. Zij staken een witte vlag op en wierpen hout op het vuur. getrappel, het gehinnik der paarden, het gekieitöi Izr na/Wde. Weldra werd op den weg een afdeeling cavalarie zicht baar. Zij omringde Krétuski's escorte. Na een korte woordenwisseling, wezen de Tartaren Jan aan als hun aanvoeder.... Deze laatste zat nog altijd op zijn steen en de stralen der maan verlichtte hem ter nauweriiood Eeuige ruiters sprongen uit het zadel en gingen naar hem toe. KrétuskiBij den levenden God, het is Krétuski Jan verroerdde zich niet. Luitenaut, herkent gij mij niet Ik ben Bychomiec, kapitein der dragonders van hertog Wisuiowie^ki.. .Hemel! Wat scheelt u Jan antwoordde niet. Wordt wakker, in Gods naam Hé kamaraden kom eens hier Kapitein Bychomiec vormde de voorhoede vau het leger des hcrto0s maar reeds spoedig volgde de eskadrons. Als een vuurtje ver spreidde zich het gerucht, dat Jan behouden was en iedereen haastte zich om bij den ouden kamaraad te komen de huzaren, de dragonders hun officieren en op de eerste plaats Longiuus met het reusachtige zwaard ter zijde... Maar tevergei fs riepen zij hem, schudden zij hem bij de schouders... ...Krétuski zag hen aan met wijdgeopende oogen en herkend» niemand... of liever hij herkende hen wel, doch daar ieder gevoel in hem dood was, waren zij hem volmaakt onver schillig"Zij voor het meerendeel de geschiede nis zijner liefde kennend, begrepen eensklaps. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1