Paardentuigen Besoijen. Paardentuigen Besoijen. Paardentuigen Besoijen. Paardentuigen Besoijen. Paardentuigen Besoijen. geheel compleet vanaf 40 gulden. RIJTUIG- en ZADELMAKERIJ geheel compleet vanaf 40 gulden. RIJTUIG- en ZADELMAKEEIJ geheel compleet vanaf 40 gultien. RIJTUIG- en ZADELMAKERIJ geheel compleet vanaf 40 gulden. RIJTUIG- en ZADELMAKERIJ Gemengd Nieuws. geheel compleet vanaf 40 gulden. RIJTÜIG- en ZADELMAKERIJ België. BINNENLAND. I Provinciaal Nieuws. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Drankwet. Tentoonstelling. Verbod. Benoeming. Wilhelminakanaal ei? Maasmond. Moordaanslag en zelfmoord. Dankbaar. Ramp te Marken. Overreden. Troef. Een jaloersche echtgenoot. Een I. inderopstel. Historisch. Duidelijk. Een onvrijwillige woordspeling. AnLr.Delit, De kolendelvers die zich bij het besluit neerleggen kecren terug naar het werk, ge steund door het beset dat het overwegende deel van het Duitsche volk de, rechtmatig heid van hun voornaamste eischen erkent en de Pruisische regeering eveneens, gelijk blijkt uit de aangekondigde indiening van een mijnwet, welke verschillende door de werklieden verlangde hervormingen zal in voeren. Dat is geen gering voordeel. De staking is een groote en welgeslaagde pro paganda voor de verbetering van hun arbeids voorwaarden geweest. Maar een langer rek ken van den strijd zal de mijnwerkers van geen nut zijn. Het gebrek staat voor de deur, en de leiders begonnen in te zien dat de staking, die zij steeds ontraden hadden, op den duur wonden zou slaan, die niet gemakkelijk te heelen zouden zijn. Daarbij kw am dat de macht van de vereenigde mijn eigenaars door de staking niet te breken was. Dezen beschouwen het stakingsjaar met de ook voor hen onvermijdelijke ver liezen als een mager jaar, waarop later wel weer vette zullen volgen, zonder dat zij daarom voor het oogenbük tot den bedelstaf zullen gebracht worden. Een telegram uit Essen bevestigt de ver wachting dat een meerderheid van de stakers voor het oogenblik nog niet aan liet parool van de leiders zal gehoorzamen. Dat zijn dezelfdeu die tot de staking besloten hebben, tegen den raad van de leiders in. Maar veel uitz cht op de overwinning bestaat er voor deze onverzettelijken niet, nu de ruggegraat van het verzet gebroken is. Het senige gevolg van hun houding zal zijn dat de staking niet op één enkel machtswoord eindigt, maar gaandeweg zal verloopen en doodbloeden, met al de onverkwikkelijke gevolgen die dit pleegt mede te brengen. De vorst van Bulgarije is te Berlijn aangekomen om den Keizer te bezoeken. Hij werd door Prins Heinrich met veel eerbewijzen ontvangen en logeert op het paleis. Aan dit bezoek wordt wel degelijk poli tieke beteekenis gehecht. Men kent den invloed van den Duit6chen Keizer op den sultau van Turkije. Nu dicht men den sultan het plan toe, dat hij zijn onbetrouwbaren vazal (Bulgarije) eens flink af wil straffen, nu Eusland zijn handen vol heeft in Oost- Azië. Met 's keizers hulp wil vorst Eerdinand dat gevaar afwenden en dat zal wel lukken Uit Charleroi wordt geseind dat de sta king in de Belgische kolenbekkens zich opnieuw heeft uitgebreid. Het aantal stakers s geklommen tot 28,682, d. i. 2614 meer dan gisteren. De vermeerdering is vooral waar te nemen in de mijnen van Boubier en Carabinier te Chatelet, van Marcinelle- Nord, Amercoeur en Dormont te Farciennes. Gister is aan verschillende mijnen het loon uitbetaald. Er viel niets bijzonders voor. Heden, lotingsdag, verwacht men een alge- meene staking. Ook te Luik koraeu meer stakers. In het lieele district waren er vandaag 5000. Prins Victor Napoleon heeft een aan zoek gedaan om Prinses Clementine van België. De koning van Italië, als familielid is dit huwelijk zeer genegen en wendt alle pogingen tot een gunstig resultaat aan en prins Victor is thans te Weenen geweest om de voorspraak des Keizers en ran aarts hertog Beinier te verzoeken. Koning Leopold van België moet dit huwelijk echter niet zoo gunstig gestemd zijn, omdat hij meent dat Clementine onder haar stand zou trouwen en vooral daar hij haar zoo noode mist. Zij is zijn medewerkster en r -adgeefster en is met al zijne inzichten vertrouwd. Het is den minister van binnenlandsche zaken gebleken, dat onderscheidene gemeente besturen met toepassing van artikel 5, 2de lid der drankwet, eene vergunning voor den kleinhandel in sterkendrank verleenen, vóór dat de intrekkingen der vergunningen, waarvan afstand werd gedaan, onherroepelijk is geworden. Ook wordt meermalen met toepassing van voormelde bepaling eene ver gunning verleend alleeu op grond van de verklaringen van afstand van twee vergun ningen, afgescheiden van de intrekking dier vergunningen. In verband met een en ander vest'gt de minister de aandacht op het Koninklijk besluit van den 2den Januari 1905 tot vernietiging van een besluit, waarbij met toepassing van artikel 5, 2de I'd der Drank wet eene vergunning is verleend, welke ver nietiging is gesëhied op grond o.m,, dat intrekking der vergunningen, waarvan afstand was gedaan, niet onherroepelijk was geworden toen de vergunning verleend werd. De gemeentebesturen zijn voor zoover in hunne gemeente het aantal vergunningen het vastgestelde maximum overschrijdt en dus art. 5 lid 2 der drankwet toepassing zouden kunnen vinden hiermede in kennis gesteld en namens den minister uitgenoodigd bij eventueele toepassing van voormelde bepaling rekening te houden met dit ko ninklijk besluit. Op 24, 25 en 26 Maart zal dooi de Haagsche afdeeling van de Vereeniging voor verbetering van vrouwenkleeding een ten toonstelling van reform boven- en onder- deeding schoeisel gehouden worden in het gebouw van den Kunstkring De correspondent te Batavia van het Hbid seint „Er is een verbod uitgevaardigd tegen de verspreiding door de drukpers, van bericht' n omtrent bewegingen van troepen en schepen''. 5e Diocesanen Katholiekendag. In de vergadering van het Uitvoerend Comité, voor den Diocesanen Katholieken dag op 7 dezer te Helmond gehouden, wer den herkozen tot leden vat) het Uitvoerend Comité de Heeren A. Bolsius te Schijndel, C. Prinsen, pastoor te 's Bosch en L. van der Steen te 's Bosch en gekozen de Heeren Mr. W. van Lanschot te 's Bosch en J E. van der Lans te Nijmegen. In de Commissie van advies weid gekozen de Heer J. van Blarkora te Stratum, vacature Ch. Kiekens, die niet herkiesbaar was. Tevens hadden de verkiezingen plaats voor het Dagelijksch bestuur voor den 5deu Diocesanen Katholiekendag, thans bestaande uit de Heeren W. PEINZEN Fz., Voorzitter. P. De LOUW, Secretaris. G. COOVELS. MAE v. HOUT De. CH. NUIJENS. Aug. SASSEN. J. G. SNIJDER. W. VEESTAPPEN. Waalwijk, 11 Februari 1905. „Vooruitgang zij ons Doel". De mannen-zangvereeniging «Vooruit gang zij ons Doel» van Waalwijk en Besoijen is j.l. Maandag 6 Febr. in een Gemengd koor veranderd. Het ledental dat in den laatstrn tijd flink vooruit gegaan was, is nu door toetreding van 11 vrouwelijke zangers tot 35 aangegroeid Instructeur is de heer L. Kooien, dirigent de heer Joh. Treffers. Terug van de reis. Bij den heer Pijnenburg kwam giste renmorgen een duif aangevlogen, die verleden jaar in Augustus was medege geven voor een wedvlucht naar Luxem burg. De eerste prijs heeft ze niet 1 Tot hoofd der school op Vlieland is benoemd de heer Kemink, die een kleine twee jaren als zoodanig is werkzaam geweest te Sprang. Jubilé van den WelEd. achtb. heer J. A. J. van Heijst te Baardwijk. Zwaar van hagel, regen en sneeuw, dreigen de wolken in het uitspansel, gereed om haar last over de reeds al beslijkte aarde uit te storten, zoodra de wind haar niet meer bedwingt door zijn kracht. Dat alles échter kan onze bewoners niet influenceeren. Iedereen werkt ijverig aan versieringen en eerepoorten, welke zeer prachtig beloven te worden. Liet het zich in den beginne aanzien, dat het feest slechts in stilte zou worden gevierd, thans, nu de dag nadert, kan men zien, dat zulks niet het geval zal zijn. Niet minder dan vier eerepooften zullen de gemeente versieren nl. bij het café van Van Schijndel, Het Vosje, Schilders, en Krol. Het programma der feestelijkheden bevat le 9 uur Plechtige H. Mis van dank zegging. 2e IOV4 uur Bezoek door den Jubila ris aan de openbare school. IOV4 uur Bezoek door den Jubilaris aan de bijzondere school. HV4 uur Openbare Raadsvergadering waaronder aanbieding van het geschenk der Gemeente. li8/* 1V* Receptie en aubade door de Liedértafel. 2 3 uur De kinderen der openbare en bijzondere school worden onthaald. 3 5 Receptie ten huize van den jubilaris. 4 -- 6 uur Serenade door de Nieuwe Harmonie van Drunen, waarna een muzikale wandeling door de Gemeente. 6V2 uur Uitvoering der Liedertafel aan het Raadhuis. En last not least, 's avonds lichtstoet Hierover zal hedenavond ten 9 uur in het café van den lieer A Rekers nog eene vergadering worden gehouden. Wij zijn er van overtuigd, dat ieder een het dundoek zal laten wapperen, dat geeft een vroolijk aanzien aan de gemeente. Allen zullen zooveel in hun ver mogen is willen meewerken, om dit feest zoo glansrijk mogelijk te doen slagtn, om daardoor hulde en dank aan onzen beminden burgervader te brengen. Jubiléumv. d Burge meester van Heusden 1880—1905. Het prachtige voorjaarsweder van Woensdag had honderden vreemdelingen naar hier gelokt. Door het wapperen van het dundoek en het groot aantal aan de woningen aangebrachte huldebewijzen, had onze stad een recht vroolijk aanzien. Het huldeblijk van den gemeenteraad, het levensgroot portret van den Jubilaris, geschilderd door den heer P. Slager Jr. uit 's Bosch, dwong een ieders bewon dering af. Op de Vischmarkt was een muziek- kiosk opgeslagen en van 35 uur gaf de fanfare der H. Familie en de harmonie van Herpt aldaar een prachtig geslaagd concert, dat veel volk trok. Onder de pauze werden kleine luchtballons en carricaturen opgelaten. Van 3 tot 4 uur gaf de burgemeester receptie ten raadhuize, welke werd voor afgegaan door het zingen eener feest cantate door 50 dames. Na afloop hier van bood een der dames, deze cantate, prachtig gecalligrafeerd, den jubilaris aan. Op de zeer druk bezochte receptie verscheen o. m. een deputatie van de typografengilde. De heer II. Hansen meesterknecht ter drukkerij van den heer Wuyster sprak tot den burgervader en bood hem namens de vereeniging een zilveren legpenning in etui aan. De goochelaar, die van 5 tot 7 uur voor de kinderen zou optreden, was verhinderd te komen, Hun werden daarom elk een busje chocolade en sinaasappelen gegeven. De nagebootste brug, wier lijnen van vetpotjes waren voorzien maakte des avonds een prachtig effect. Ongeveer 8 uur begon de lichtstoet. Een groote drom van menschen van allerlei rang en stand, voorzien van lampions, trokken voorafgegaan door de beide harmonies, door de straten. Voor de woning van den burgervader werd een spontane hulde gebracht. Hierna sloot de burgemeester en zijn familie zich bij den lichtstoet aan. Na nog eenige straten te zijn doorge trokken werd de stoet op de Visch markt ontbonden. De feestelijkheden werden tot laat in den nacht voortgezet. Het moet worden gezegd, dat alle inwoners van Heusden eendrachtig heb ben samengewerkt, om het feest zoo luisterijk mogelijk te doen slagen. Wij sluiten ons aan bij de vele wen- schen en felicitaties die burgemeester Honcoop zijn toegezonden en toe gespro ken. Lang leve burgemtester Honcoop 1 De Minister van Waterstaat, de heer Dc M'irez Oyei;s, ziju rede, in da Eerste Kamer voortzettende, zeide omtrent de aansluiting *an Auier en Zuid— YVill.-mstaarl geen toe zegging te kunnen doen, terwijl de provincie N oord-Brabant aan het doorhaar toegezegde subsidie blijft gebonden. Het kanaal 's Her togenboschDrongelen zal, als deel uit makende van de Maasmond-werkeD, te. zijner tijd worden aangelegd. Het waterschap N. O. hoek van Brabant behoort nu aan hanr achterstallige verplich ting te voldoen de minister heeft, om dit waterschap te helpen, een technisch advbeur t legevoegd, BAARDWIJK, 10 Febr. Dinsdagavond zou er bij deu heer v. H. een feestje worden gegeven, waartoe vrienden en kennissen waren ui'gencodigd. In 't begin liet het zich aan zien, dat het een prettige fuif zou worden. Echter zou het zoo niet zijn. Drie grap penmakers hadden er de lucht van gekregen eo wilden hun aandeel ook wel hebben, en haalde het diner weg. Men is er nog in mogen slagen de dieven te achterhalen. BESOIJEN, 11 Febr. Het concert dat door de liedeitafel „Oefening Baart Kunst" was bepaald op morgeuavoud, Zondag 12 dezer, zal wegens omstandigheden, worden uitgesteld, tot Zondag a.s. 19 Febr. DRUNEN. In den nacht van 8 op 9 Febr. zijn ten nadeele van zekere V. eenige konijnen ontvreemd. Dader of daders onbekend Toen de tram van 2 uur, Donderdag aan den overweg Baardwijkschen overlaat de lijn wilde overrijden, ontspoorde een der lange 1 ij - tuigen waardoor de tram l1/3 uur vertraging ondervond. Deze zou echter niet zoo lang zijn geweest, hadden er niet twee personen en 1 goederentrein moeten passeeren. De passagiers legden hunue verdere reis maar le voet af. CAPELLE Naai' men uit goede bron heeft vernomen wordt er een Christelijke jongens vereeniging opgericht. De eerste vergadering werd Woensdagavond 1.1. gehouden iu de Christelijke school op den Loonschendijk onder leiding van den He»r D. van der Schans, wonende in bovengenoemde gemeente, die de belangstellenden welkom ïeette en de vergadering opende en sloot met een gebed. Moge de wensch, dat door de stichtig van zulk een vereeniging goede resultaten zullen worden opgeleverd van de werkzaamheden, welke door haar zijn beraamd in de toekomst, spoedig in vervulling gaan. Na de zitting van den Militieraad, ge houden te Tilburg den 27 December 1901, is gebleken, dat het nummer, getrokken door den loteling voor de lichting der Nationale Militie van 1905 A. A. van Dommelen, onder wijzer aan de O L. School op den Loonschen dijk, buiten oproeping zal blijven, daar Nieu- wenhuizen door voornoemd college werd goedgekeurd eu tot den dienst aangewezen, zoodat de Heer van Dommelen zijn betrekking als onderwijzer kan blijven vervullen. VRIJHOEVEN—CAPPEL, 11 Febr. De beroepen predikant te Loonschendijk, de Weleerw. heer A. B. te Winckel, cand- te Utrecht heeft deze week bedankt. De bi on waai uit onze correspondent het bericht omtrent de raadsvergadering iu ons voiig nummer putte, schijnt toch niet zoo goed te zijn geweest. Van officieele zijde deelt men ons althans mede, dat de kwestie betreffende „aankoop onroerend goed" niet meer in de raadsver— Mv.Dellt, staal, het was vanzelf gebed ver. gadering is besproken, wat en hoe na afloop is gesproken kan hier buiten beschouwing blijven, als niets met de vergadering uit staande hebbend. De zaak is deze Tegen Donderdagavond was eene spoedeischeude vergadering opge roepen om te bespreken een voorstel tot aankoop van een stuk grond, zeer geschikt voor bouwterrein, waarin door den voor zitter een groot belang voor de gemeente werd gezien. Omdat de koop direct moest worden gesloten eD er vele andere liefhebbers waren, werd eene spoedeischende vergade ring uitgeschreven. Daar er slechts drie leden opkwamen, kon de vergadering niet doorgaan tn bleek het den voorzitter dat men zijne meening omtrent het gtoote be lang voor de gemeente in dezen koop ge legen niet deelde, en werd het teirein direct door andere persuuen aangekocht. Vrijdagavond een uur later (volgens de gf mrentexvet) werd wederom eene veigade— ring gehoudeu en deelde de voorzitter mede, dat het eeiste punt niet meer in behandeling kon komen, als zijnde, het stuk reeds ver kocht. Men ging daarna over tot de be handeling van punt 2 der agenda. Er was dus geen kwestie van „het voorstel werd niet in omvraag gebracht," zooals iu 't vorig bericht valleD. Dat ode vergadering een hartelijk woordje werd gesproken, is waar, maar dit behoort niet tot onze mededeelingen. GEERTRU1DENBERG, 8 Febr. Benoemd. Bij enkele candidaatsleüing werd gisteren to; lid van den gemeenteraad alhier benoemd dc heer L. P. J. Smets, in de plaats van wijieu zijnen vadet den heer J. P. Smets. I". ■MUJJ'ïWmL -'Ü.UU!» KAATSHEUVEL 10 Februari. Vechten. Dezer dagen had er nogal een hevige ruzie plaais tusschen A. H en den bekende B. v. R, Zij werden handgemeen en 't 'gevolg er van was, dat B. v. R. deerlijk in de hand gebeten werd. Het is te hopen, dat hij nu toch eens geleerd heeft. De agent-brigadier J. Groeuewold, dienst doende op het politiebureau aan de Nas-»aukad« te Rotte, dam, surveilleerde gisterenavond in de Oranjeboomstrnat. Terwijl hij zich daar eenige oogenblikken ophield, op den kant der Roentgen- straat, kwam op hem af de 21 jarige J. H. V., een jonkmaD, bij de politie wel bekend. Dit jongmenech, dat veel misbruik van sterben drank maakte, verkeerde, hoewel ditmaal niet beschon ken, in een zeer overspannen toestand. Vlok bij den brigadier Groent wold, die hem niet kende, gekomen, haalde hij eensklaps, «onder dat er iets voorafgegaan was. een geladen revolver te voorschijn en loste een rchot op dan politieman die onm ddellijk zijn sabel trok en op hem insloeg. Hij vluchtte de Roeotgenstraat in en loste onder het loopen snel achter elkander nog drie schoten, die echter geen van allen doel troffen, en daarop joeg hij zich midden op de straat een kogel door het hoofd. Hij viel Jood tegen de straat. Charles de Ia Mar deelt in de Tel. mede, dat eenige leden van een geaccrediteerd tooneelge- zelschap in een kleine Friesche stad een voor stelling gevende, in de gelegenheid waren, den volgenden morgen bij hun vertrek, den loge menthouder in zijn kamer te bevpieden, dien zij op de knieën liggende, met gevouwen, hemel waarts geheven handen, hoorden uitroepen: „Heer, mien God, ik d-.nk oe, ook namens micn vrouw, en kinders, dat de duwel weer unt mi> n huus vertrokken is, en dat het geld zoo goed is binneknomen*. Bij alle rampen, die Marken dezen winter reeds troffen, is eene nieuwe gekomen. Gisterenavond te ongeveer 10 uur, toen bijna alle bewoners reeds in bed lagen, brak er brand uit in het hotel van De Jong in de havenbuurt. Op Marken zijn, zooals bekend is, de huizen van hout, enkele uitgezonderd. De Marker spuit vermocht bijna uieis en de motorboot uit Monnikkendau verzuimde de spuit mede te nemen, waardoor aan het tele fonische verzoek om hulp eerst's nachts ongeveer 1 uur kon gevolg gegeven wordéu. Er heerscht op hei eiland eeoe ontzettende ver slagenheid. Dertien buizen brandden geheel af en andere leden b andïchade. De oorzaak is onbekend. Verzekerd waren slechts sommigen, en dan nog laag. Nabij het station Mil is de ploegbaas Van L., in dienst der N. B. D. 8. Mij. door een trein overreden. liet lijk lag in verschillende stukken over den weg verspreid. Een oude boer hoorde in een schuur bij zijn hofstede stemmen. Hij deed de deur zachtjes open en zag toen dat zijn twee zoons bezig wa ren kaart te spelen met een paar knechts. Bij het derde spel vroeg èèn van de jongens: Wat is troef p De oude boer ging binnen en links en rechts trappen uitdeelend, riep hij uit Schoppen is troef, ik geef 1 Te Monerves heeft een spoorwegbeambte George Grèze genaamd, 38 jaar ond, in een aanval van jaloezie zijn vrouw met een geweerschot gedood in het bijzijn van twee dochtertjes. De lente is een jaargetijde, het eerste van de vier jaargetijden. In de lente leggen de kip pen weder eieren en de boeren aardappelen..., Gedurende de drukte van jl. Zondag op het kerkhof te Roermond hoorden we een paar lands verdedigers van gedachten wisselen over de be teekenis van de letters 11. I P., die zij op zoo menig grafsteen hadden aangetroffen. Eindelijk kwam men tot het resultaat, dat het niets anders kon beduiden dan.... rust in planken. ,t Is toch raar, nis ik op mijn hoofd sta stroomt al mijn bloed naar mijn hoofd maar waarom niet raar mijn voeten, als ik gewoon overeind sta Da's nogal glad, je beenen zijn toch niet leeg l„ In een weekblad lezen we: r\let de afd. Groningen van den Ned. Vegc- tariersbond gaat het ook ni t naar den vleescbe.

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 6