Nummer 17. 'Zondag 26 Februari UK>5 Toegewijd aan Handel, Industrie en Cemeentebelangen.- S Eerste Blad. IIEiEREilfiip. TE m M TE MWW. 28e Jaar gang. AITOOI TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. BEDRIEGERS BEDROGEN 1 Winkeliers, die U andere zeepsoorten FEUILLETON. ÜITG 1? VER.: IN DE HANDEN STOPPEN,. ALS U SuNLIGHT= =2EEP VRAAGT, BEDRIEGEN ZICHZELF, WANT ZIJ VERLIEZEN HUN DEBIET. U WENSCHT DE ZOO GUNSTIG BEKEN-DE SUNLIGHT. DE EENIGE BESTE ZEEP, GEEN ANDERE. LET DUS OP HET WOORD „SUNLIGHT" OP IEDER STUK ZEEP. Art. II. lïrx ismie aa Art XI. Art XII. Art. XIII. De Echo van het Zuiden, en Uifslrulsrht Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o n n e m e 11 t s p r ij s per 3 maanden f 0."5. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAAI.WIJ E. Reeds meermalen schrr ven we over de reorganisatie onzer kiesvereeniging, maar daar de tijd drong, hebben we onlangs op wat spoed aangedrongen. Het is ons thans een genoegen, dat we iets definitiefs en iets voornaams kunnen geven nl. de ontwerp statuten. Wij drukken deze in bun geheel af, opdat eenieder die belangstelt in deze gewichtige organisatie en dat zijn er gewis velen, deze eens nut studie kunnen nagaan en over wegen, opdat men bij eene eventueele ver gadering die ook binnenkort in onze en andere plaatsen zal worden gehouden (gisteren avond te Baardwijk, zie hierachter,) de zaak door en door kenne en eventueele op- of aanmerkingen, die in 't belang der zaak strekken goed heeft overwogenwij ge- looveu echter dat deze niet vele zullen zijn daar bij eene vluchtige beschouwing de statuten goed in elkaar zitten. De tijd reat ons thans niet, maar mocht bij een nadere beschouwing ons een of andere wijziging wenschelijk blijken, dan komen we wellicht hierop terug. Art. I. De R. K. Kiesvereeniging in het dis- trict Waalwijk stelt zich ten doel in R. K. geest het algemeen welzijn op godsdienstig Heldenroman van HENRYK SIENKIEWICZ voor De Echo van het Zuidenvertaald door H. 40) TWEEDE BOEK. HOOFDSTUK III. dit geen tweeman paard begon by, te schuddebollen en weldra sliep hij vast Héléne De edelman liet zich zeggen Nauwelijks te "ep gaf zich over aan de gedachten die zij aan haar geest liet voorbijgaan. Het was frisch in de steppen en de bloemen ademden een zachten geur uit en 't was alsof zij zich tot het jonge meisje wendden met de woorden. Ween niet, lieve. Wij zijn even als gij aan Gods hoede toevertrouwd. En zij was geheel een met dien vrede der steppen. De paarden stapten flink door, de draf 1 wiegde haar en zij viel in slaap. HOOFDSTUK IV. Eensklaps weerklonk hondengeblaf. Zij open de de oogen en zag een grooten eikenboom, een hut, en den hoogen slaak eener put. Toen wendde zij zich tot linar reisgezel. Wordt wakker Zagloba wreef de oogeu uit. Wat is er Waar zijn wij Mij dunkt dat het een winterverblijf der Kozakken is. Wij zullen er ongetwijfeld wilde herders vinden Minder aangenaam gezelschap Wat gaan die honden toch te keer Ik zie mannen en paarden wij zullen halt moeten houden, want als wij verder gaaD, vervolgen ze ons Gij hebt zeker een dutje gedaan, mooie page Ja i 'Ji zedelijk en stoffelijk gebied te bevorderen. lo. Door de kiezers te ontwikkelen en voor te lichten omtrent politieke en maat schappelijke vraagstukken. 2o. Door bij verkiezingen voor hel lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een goede keuze van can- didaten te bevorderen. Om lid van de R. K. Kiesvereeniging te kunnen worden moet men behooren tot de R. K. Kiezers van het district Waalwijk. De aannemii g geschiedt bij meerderheid van stemmen door de besturen der afdee- lingen, behoudens beroep op de algemeene vergadering der afdeeling. Art. III. De R. K Kiesvereeniging strekt zich uit over de g meenten belioorende tot het kiesdistrict Waalwijk. In iedere gemeente of parochie kan een afdeeling worden 0 gericht. Meerdere af- déeliugen kunnen met goedvinden van het Hoofdbestuur, in eene gemeente of parochie bestaan, wat,neer het wegens de uitge strektheid wenschelijk wordt geacht. Elke afdeeling rnoal minstens 15 leden tellen. Wanneer in eene gemeente of paro chie oprichting eener afdeeling niet mogelijk of wenschelijk blijkt, kunnen de R. K kiezers dier gemeente of paroobie als leden Een, twee, drie, vier gezadelde paarden en evenveel mannen, dat is geen kleinigheid. Ik heb 't wel gezegd, het zijn herders. Zij zijn levendig in gesprek Hola mannen 1 luistert eens Vier Kozakken kwamen nader. Zagloba zag dat één hunner een sabel en een geweer droeg en dat de anderen slechts gewapend waren met een paordenkakebeen. aan een stok ge bonden maar de oude edelman wistdat deze soort menschen dikwijls zeer gevaarlijk kon den zijn. Zij zagen de beide reizigers gluiperig aan op hun gebruir.de tronie geen spoor van wel willendheid. Wat wilt gij van ons vroegen zij, zonder hun mutsen af te nemen. Geloofd zij God zei Zagloba In de eeuwen der eeuwen!... Wat wilt g'j Hoever is het nog van hier naar Sirowata Wij kennen geen plaats van dien naam. Hoe heet dan deze plek Husla Geeft onze paarden te drinken. Er is geen water meer... onze put!en zijn droog Waar komt. gij vandaan Van Kriwoï-Rudij. En waar gaat gij heen Naar Tchérine. De herders zagen élkander aan. Eén hunner, zwait als een raaf, keek Za globa brutaal aan en stelde hem eensklaps deze vraag Waarom hebt gij den grooten weg ver laten Voor de warmte. De man greep de teugels van Zngloba's paard Stijg eens eventjes afGij hebt te Tchérine niets te maken. En waarom niet? vroeg de gr ij sa .rd bedaard. Ziet gij dien jongen daar Ja en verder Hij komt zoo juist van TchérineDe Lakhs worden er vermoord. En weet gij, schurk, wien wij naar Tchérine voorafgaan Wien Hertog Yarémru WliJB W worden aangenomen in de afdeeling eener naburige gemeente of parochie. Art. IV. Elke afdeeling kiest uit haar midden een bestuur, bestaande uit minstens vijf leden, onder welke ren Voorzitter, een Onder voorzitter en Secretaris Penningmeester. Om de twee jaren treedt zoo na mogelijk een derde gedeelte van hel Bestuur af. Een aftredend lid is terstond herkiesbaar. De wijze van aftreden wordt bij huishoudelijk reglement geregeld. Van elke keuze wordt kennis gegeven aan het Hoofdbestuur. Art. V. Lu de afdeeling! n wordt minstens eens per jaar vergadering gehouden en voorts zoo d:kwijls de Voorzitter, die ze oproept en leidt, lirt noodig oordeelt, uf het door minstens 1/3 der leden verzocht wordt met opgave van de te behandelen onderwerpen. Art. VI. Het Hoofdbestuur bestaat uit de afge vaardigden der afdeel ingen. Afgevaardigde is dc voorzitter of bij ontstentenis van dezen een der andere bestuursleden Ieder lid van het Hoofdbestuur brengt ééne stem uit als zijne afdeeling niet meer dan 50 leden telt; twee stemmen als zij er meer dan 50 en drie als zij er meer dan 150 telt. Art. VII. Het Hoofdbestuur kiest uit zijn midden een Dagelijksch Bestuur, bestaande uit een Voorzitter, een Onder- voorzitter eu een Secretaris-Penning meester. De Voorzitter van het Dagelijksch Be stuur is tevens Voorzitter der Vereeniging Hij roept op en leidt de vergaderingen van het Hoofdbestuur en van bet Dagelijksch Bestuur. Bij zijn ontstentenis treedt de Onder-voorzitter in zijne plaats. De Se cretaris-Penningmeester, aan wien door het Hoofdbestuur eene belooning kan worden toegekend, mag gekozen worden buiten het Hoofdbestuur. Art. VIII. Aan het Dagelijksch Bestuur is opgedra gen de uitvoering der besluiten van het Hoofdbestuur. Stukken, uitgaande van het Hoofdbestuur en van het Dagelijksch Be stuur, worden onderteekend door den Voorzitter en den Secretaris. De herders ontblooten het hoofd. Eu weet gij v< rder, brutale honden, welke straf de moordenaars der Lakhs wacht Zij worden opgehangen En weet gij, dat de hertog nog nauwelijks eeu halve mijl hier vandaau is?... Uw putten zijn droog, zegt gij Gij hebt geen water voor onze paarden Wacht, ellendelingen, ik zal eens toonen, wie ik ben Maak u niet boos, edele heer Onze putten zijn inderdaad droog. Wij laten onze paarden aan den Kahamlik drinken. Ila Schurken Geloof ons, heer de putten zijn droog maar wij zullen water voor u halen Ik heb je diensten niet noodig, schavuiten Ik zal zelf wel gaan met mijn schildknaap. Is de Kahamlik nog ver Een paar honderd passen maar, ant woordde een der herders, terwijl hij in de verte een groene strook riet aanwees. Jongen, ga vooruit beval Zagloba, zich tot Hélène wendend. De vermomde page verwijderde zich. En nu, ging de edelman verder, opgepast 1 Zeg aan de verkenners, die weldra zullen verschijnen, dat ik langs deze beek naar den grooten weg ben teruggekeerd. Tot uw bevelen, edele heer Een kwartier later had Zagloba IJélène ingehaald. De naam van den hertog is mij uil stekend van pas gekomen. Zij wachten natuurlijk den heelen dag op de verkenners Ik zie, dat gij zeer vernuftig zijt en dank den Hemel, dat hij mij zoo'n wijzen beschermer gezonden heeft. De edelman voelde zich gevleid door deze woorden. Hij glimlachte, streek met de hand lang zijn baard en zeide Niet waar Ik heb de gaaf om mijn verstand te gebruiken nochthaus wil ik u niet verhelen, dat hun optreden mij verdacht voorkomt. Het gerucht der overwinningen van Chmiel heeft zich reeds verspreid onder het gepeupel Wij moeten zooveel mogelijk de afgelegen voetpaden volgen en dorpen en ge huchten vermijden Wederom werd Hélène door schrik bevangen- Maar gij zult toch uw best doen om mij Advjertentibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëu Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciple zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel candidaat Art, IX. Het Dagelijksch Bestuur wordt voor zes jaren gekozen. Om de twee jaren treedt een derde gedeelte af volgens rooster. Art. X. Het Hoofdbestuur houdt jaarlijks minstens ei*ne vergadering in de laatste helft van Mei. I11 deze vergadering wordt lo. Door het Dagelijksch Bestuur verslag uitgebracht en rekening en verant woording ged-ian over het afgeloopen jaar. 2o. Door de afgevaardigden der afdee lingen opgegeven het getal leden hunner afdeeling en de contributie afgedragen. Bovendien zal de Voorzitter der V-reeniging eene vergadering oproepen 7,00 dikwijls hij dit wenschelijk acht of als het door minstens tien leden van het Hoofdb stuur werd ver zocht met opgave van de te behandelen onderwerpen. Deze vergadering zal Worden gehouden te Waalwijk ais zetel van liet Hoofdbestuur. De vergaderingen van het .'Hoofdbestuur worden algemeen bekend gemaakt en zijn toegankelijk voor al de leden der Vereeni ging, die aan de beraadslagingen mogen deelnemen, doch geen stemrecht hebben. Is er eene verkiezing op handen, dan vergaderen de afdeelingen, 0111 te stemmen over de voordracht der candidaten. Aan het Hoofdbestuur wordt het verslag der stem ming medegedeeld met opgave van al de candidaten en tevens van het aantal «tem men op iederen candidaat uitgebracht. Deze mededeeling geschiedt in erne veigadoring,, belegd door den Voorzitter van het Hoofd bestuur binnen acht dagen na de dagteeke- ning van het besluit, waarbij de verkiezing is uitgeschreven. Het Hoofdbestuur verzamelt de stemmen en brengt op een alphabetiscbe voordrachts- lijst voor de vacature zoo mogelijk een tiental personen, die in de afdeelingen de meeste stemmen verwierven. De lijst wordt vergezeld van een advies aan de afdeelingen gezonden. Deze doen daaruit eene keuze en zenden hel proces-verbaal der «temming onverwijld naar bet Dagelijksch Bestuur. Het Dagelijksch Bestuur telt in eene open bare vergadering de stemmen, in de ver te redden Dat spreekt van zelf, antwoordde de oude krijgsman. Een rnensch heeft zijn hoofd om over zijn kind te waken. Ik voel reeds zooveel genegenheid voor u, dat ik bereid beu, u te verdedigen als inijn eigen kind. Doch bier zijn we aan de rivier Zij lieten hun paarden drinken, vervolgens ver wijderde Zagloba zich «m een doorwaadbare plaats te zoeken. Hij vond er een op eenigen afstand. Zij trokkeu de rivier over en zette hun tocht voort. In den Kahamlik Blortteu zich een groot aantal beken uit, die aan haar uitmonding verbreed, groote moerassen vorm den. De reis was moeilijk, ledor oogenblik moesten nieuwe ondiepten worden gezocht of eeu weg gebaand worden door het riet laDgs de oevers. De nacht was gevallen en daar er gevaar vooi' verdwalen bestond, besloot Zagloba te rusten tot den morgen. Hij zadelde de paarden af en bond z« vast. Daarna raapte hij droge bladeren bijeen, maakte er een bed van, spreidde zijn manfel er over uit en zei tot Hélène Ga nu rusten, kindlief, en tracht te slapen. De dauw zal uw mooie oogen ver- fiisscheu... Met het hoofd op den knop van mijn zadel zal ook ik slapen, want mijn jbeente is uitgeput. Wij zullen geen geen noodig is om candidaten te bevor- oud geen vuur aanleggen, want wij moeten zorger, geen bezoek te krijgen de nasht is kort in dit jaargetijde. Bij 't aanbreken van den dag reizen wij verder, slaap wel, mooie page. Goede nacht Daarop knielde de mqoie page neer en bad de oogen ten hemel geslagen. Maar langen tijd kon zij den Blaap niet vatten. De gebeurtenissen van den afge loopen nacht trokken, akelig duidelijk, aan de oogen van Hélène voorbij zij zag de lijken harer tante en barer neven zij verbeelde zich, dat men haar had opgesloten met die bebloede overblijfsels en dat Bohuu ieder oogenblik kou binnentreden. Eindelijk kwam de slaap. Doch de nachten in de woestijn zijn rijk aan verrassingen. De dag begon aan te breken, toen het jonge meisje eensklaps werd wakker geschrikt 'door een vree6elijk huilen en jankeu. In een oogwenk stond zij overeind. Koude zweetdruppels parelden op haar voorhoofd. schillende afdeelingen op iederen uitgebracht. De candidaat, die de volstrekte meerder heid verkregen heeft wordt gekozen ver klaard. Heeft geen der candidaten de volstrekte meerderheid behaald, dan sendt het Dage lijksch Bestuur aan de afdeelingen een lijst, bevattende een drietal namen van hen op wie de meeste stemmen werden uitgebracht. De volstrekte meerderheid wijst ook 11a deze stemming den candidaat aan. Wordt nog deze meerderheid niet behaald, dan hoeft er in de afdeelingen nogmaals stem ming plaats tusschen de twee die de meeste stemmen verwierven en is candidaat die dan de meeste stemmen op zich vereenigt. Art. XIV. Het Dagelijksch Bestuur zorgt, met in achtneming der desbetieffende bepalingen der kieswet, voor de indiening der candi- datenlijst en voor het do verkiezing van de deren. Art. XV. Het lidmaatschap van dc Tweede Kamer der Staten-Generaal is onvereenigbaar met het lidmaatschap van het Hoofdbestuur der R. K. Kiesvereeniging, terwijl een lid van het Hoofdbestuur bij zijn eventueble can- didaatstelliug aan de betrekkelijke werkzaam heden geen deel mag nemen. Art. XVI. De kosten der Vereeniging worden be streden uit de contribution der leden. De contributie bedraagt jaarlijks minstens f 0,15 pij intrede te betalen en vervolgens jaarlijks in de maand Mei. De afdeelingen dragen 2/s der contribulien af aan het lloofdbe stuur. Art, XVII. De uitgaven der leden van het Hoofd bestuur gedaan ten behoeve der Vereeni ging wegens het bijwonen der vergaderingen enz. worden uit de kas der afdeelingen betaald. De reis- en verblijfkosten worden door het bestuur bepaald naar evenredigheid van den afstand der woonplaats van de leden tot de plaats van bijeenkomst. De uitgaven ran het Dagelijksch Bestuur in bovengemelde conditiën worden betaald uit de algemeene kas der Vereeniging. Zij zag Zagloba met de pistolen in de hand in de richting loopen, vanwaar dat geschreeuw kwam zij hoorde hem roepen nWolven 1 Wolven Een schot viel en daarna werd alles weer stil. Het leek Ilélóne alsof er een eeuw verliep eindelijk keerde Zagloba terug. Wat was dat toch? vroeg het jonge meisje. De wolven hebben onze paarden ver scheurd. Groote God Alle twee Het eene is heelomaal dood, het andere bijna Wat moeten wij nu aanvangen? Als iK h«t weet dan mag ik in een paard veranderd worden Dan zou ik U tenminste nog van dienst kunnen zijn als rijdier. Ik heb nooit voor een lastiger geval gestaan Wij zullen te voet gaan. Dat kunt gij gemakkelijk zeggen; gij zijt twintig jaar oud. Maar ik kijk eens wat een omvang Reizen als een bedelaars. En nog druk ik mij slecht uitwant hier hoeft iedere bedelaar zijn paard en alleen do houden gaan te voet Wij moeien onze zadels achterlaten, en onze bagage op den rug meedragen, als ezels. Ik wil niet hebben, dat gij alles alleen draagt en zal mijn deel opnemen. I)it moedig besluit scheen Zagloba een weinig to troosten en op te beuren. Prinses, riep hij uit, ik zou wel een Turk of een heiden moeten zijn om daarin toe te stemmen. Uw teedere, zwakke schou ders mogen niet gebukt, gaan, onder eenigen last. Met Gods hulp zullen mijne krachten toe, reikend zijn. Zij gebruikten het een en ander voor hun ont bijt. Zagloba at minder dau betamelijke ma tigheid, zeggende, dat hij na het ongeval met de paarden meer kracht moest verzamelen Tegen twaalf uur kwamen zij langs eene ondiepte, kenbaar aan wagensporen en af drukken van paardenhoeven. (Wordt vervolgd. I lil

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1