JSummer 18. Donderdag 2 Maart 1905 28e Jaargang. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. TM REGLEMENTEN, Tl tlRMZWÜ». AN TOON TIELEN, BEDRIEGERS BEDROGEN Winkeliers, die U andere zeepsoorten LET DUS OP HET WOOR D„SU NLIGHT" OP IEDER STUK ZEEP. Zij die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneereii, ontvan gen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. FEU ILL FA OA. TJ l T G E VEE: WAAL W IJ K. IN DE HANDEN STOPPEN, ALS U SuNLIGHT= :ZEEP VRAAGT, BEDRIEGEN ZICHZELF, WANT ZIJ VERLIEZEN HUN DEBIET, U WENSCHT DE ZOO GUNSTIG BEKENDE SUNLIGHT. DE EENIGE BESTE ZEEP, GEEN ANDERE. ssssss?» r/rnxrrz.rr r WINBSSSBSBS&SSSZP&J:.^ De Echo van het Zuiden, ei Lteptraitarbc Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden fU."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertkntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootc letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot «antal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige eontracten gesloten. Reclames 15 cent per regel SJEEST Met deze twee zijn bedo?ld De ontwerp statuten der 11. K. Kiesvereeniging in bat district Waalwijk en bet reglement van den op breeder grondslag gereorganiseerde^ Pro vincialen Bond van R K. Kiesverenigingen in JNoord Brabant. Ten eerste dan: de ont- werp-statuten der R. K. Kiesvereniging in het district Waalwijk. Laten wij beginnen raet to zeggen, dat het ons een genoegen was te lezen art. II, waarin bepaald is, wie lid der R. K. Kiesvereniging kan worden. Immers, door h-ït hierin bepaalde is abso luut gebroken met het verouderde stelsel der „onder-ousjes'. Niet alleen is dit heel tactisch, maar zeer zeker in den geest van onze tijden, ten nutte van bet algemeen belang. De tijden van de „onder-onsjes* zijn nu eenmaal voorbij zij passen niet meer in onze democratische samenleving. lederen kiezer z:j recht gegeven op uiedezegginsschap in het bespreken der godsdienstige, zedelijke en stoffelijke belangen der gemeenschap. Daarom hulde aan de mannen, die dit ten volle begrepen en belichaamd hebben in genoemd art. II, door te bepalen, dat men, om lid der R. K. Kiesvereniging te kunnen worden, moet behooreu tot de R. K. Kiezers van het district Waalwijk. Doch en hier veroorloven we ons een kantteekening was dit nu niet voldoende Waarom nog daarbij de beperkende bepaling De aanne ming geschiedt bij meederbeid van stemmen door de besturen der afdeelingen, behoudens beroep op de algeineene vergadering Is of kan dit niet niet worden de wijd openge zette deur voor sommigen tot op een kier of geheel en al dicht gedaan Wij hebben het volste vertrouwen in de afdeelingsbesturen, maar spreekt bet reglement zelf niet eenig wantrouwen uit in behoudens beroep op de algeineene vergadering der aldeeling Naar onze raeening moet bet R. K. Kiezer zijn, zonder iets meer, de voorwaarde voor bet lidmaatschap wezen. Meldt zich zoo iemand als lid aan, dan dient deze bloote aanmelding voldoende te zijn, om lid te worden. Geen stemmingen, welke soms zoo gevaarlijk zijn, diene dan nog te volgen; dan krijgen we ten volle eene organisatie, die alles en allen omvat. Wij geven deze wijzig-ng in ernstige overweging. En nu art. I, Ware bet niet beter, om alle ver warring te voorkomen, daarin te spreken van de Centrale R. K. Kiesvereeuiging in h-t district Waalwijk Het is toch eene organisatie, welke de plaatselijke kiesver- eeuigingen omvat en als zoodanig bet mid delpunt, de centrale vormt van bet district, 't Is hier maar eene quaestie van naam, al het oveiige, hierop betrekking hebbende, kan natuurlijk ongewijzigd blijven, docb pen Heldenroman van HENRYK S1ENKIEWTGZ voor Be Echo van het Zuidenvertaald door H. TWEEDE BOEK. U) HOOFDSTUK IF. Dat is misschien de weg naar Zolotonos zei Hélène. Misschien wel maar aan wien kunnen wij vragen Nauwelijks had Zagloba uitgesproken, of er werden stemmen hoorbaar. OpgepastWij zullen ons verschuilen. Ziet gij ietB vroeg Hélène. Ja. Wie zijn het? Een blinde grijsaard, een straatzanger met zijn luit op den rug hij wordt geleid door een kind... Zij trekken hun schoenen uit... vlak tegenover ons steken ze de rivier over. Een oogenblik later verried het geplas in het water, dat de grijsaard en het kind naar den anderen oever kwamen. Zagloba en het jonge meisje kwamen te voorschijn. Eere zij God riep de edelman. ...In de eeuwen der eeuwen antwoordde do bedelaar. W ie zijt gij Wij zijn christenen... Vrees niet ouden man... Hier, een aalmoes. Dank u, heer, en moge de H. Nicolaas u voorspoed en gezondheid schenken. Waar komt gij vandaan? Van Browarkiheer I En waar gaat deze weg heen Naar het dorp... naar de woningen der pachters. v Gaat hij verder door naar Zolotonos Ja, heer, ook Is het lang geleden dat gij Browarki verlaten hebt? Gisteren morgen, heer. Zijt gij langs Rozloghi gekomen Ik ben er langs gekomen. maar vóór mij zijn er soldaten geweest,... er is gevochten... Wie zei dat Inwoners van Browarki, heer. Een der dienaars van de prinsen was daarh ;en gevlucht: en hetgeen hij vertelde., mijn haren rijzen er van te bergen. Hebt gij dien dienaar gezien? Ik zie niemand héér ik ben blind. En die jongen Ja, hij ziet.... Maar hij is doofstom. Ik alleen kan hem begrijpen Is Rozloghi ver hier vandaan Mijn page en ik gaan er juist heen. O, ja, ver En gij zegt dat gij te Rozloghi geweest zijt. Wij zijn er geweest, heer Ha! Ha is 't 'm dat? En Zagloba greep d n jongen bij de keel. Schurken, roovers, leugenaars..- gij zijt spionnen... gij hitst de boeren aan tot den opstand Heidaar, Fédor, Ola, Maksym, boei die ellendelingen, schud ze uit en hang ze op of liever, neen, te water met hen,... te water Ha opstandelingen, spionnen Hij gaf den jongen een kastijding, schudde hem' hem bij de schouders heen en weer en schreeuwde luidkeels De bedelaar viel op de knieën en smeekte om genade. De doofstomme stiel onverstaanbare geluiden uit. Wat doet gij toch? riep Hélène- Zagloba hield niet op, de ongelukkigen met duizend straffen te dreigen Hélène dacht, dat hij plotseling krankzinnig was geworden.^ Verwijder u, mooie page fluisterde Zag loba haar in 't oor. Het past U niet, dit schouwspel bij te wonen. Daarna wendde hij zich tot den straatzanger Trek je plunje uit, ondier of ik ransel je dood Iutusschen had hij den jongen op den grond geworpen en beroofde hem van zijn kleeren. Verschrikt legde de grijsaard zijn bedelzak zijn luit en zijn jas af- juiste naam voorkomt dikwijls veel misver stand In art. III, al. 3, wordt bepaald, dat elke afdeeling miusleus 15 leden moet tellen. Is dit getal niet wat gering tv noemen, vooral ii: verband met het bepaalde in art. IV, dat zegt elke afdeeling kiest uit haar iniddtn een bestuur, bestaande uit minstens vijf leden Dat wordt dan 5 officieren voor 10 soldaten; die verhouding is wel wat on evenredig. Wij geven dadelijk gewonnen, dat het in dergelijke gevallen moeilijk is de juiste grens te bepalen, toch zouden we in overweging willen geven het getal 15 in minstens 25 te veranderen, de verhouding wor.lt dan in elk geval gunstiger. Of, wil men een anderen uitweg, het getal 15 te behouden, maar dan het bestuur uit 8 per sonen. Art. V en in dit verband ook art. X, zijn wederom ten zeerste toe te juichen. Immers, d»ar vindt men wederom een paar breede bepalingen 1/3 der leden kan een vergadering verzoeken en, wat het Hoofd bestuur betreft, minstens tien zij ut leden Bravo Dat is meer echt wijd-open-deursch De caudidaats-stelling is in de art. XII en XIII ook goed onder de oogeu gezien. Toch zouden we willen vragen: zal voor dit alles wel de noodige tijd zijn En zijn de afdeelingen altijd wel in de gelegenheid, om, zoo het noodig is, zoo dikwijls in zoo'n kort tijdsbestek te vergaderen In de meeste gevallen zal deze omslachtige manier van werken wel uitzondering blijven, daar de candidaten voor 't kaïnerlidmaatscb p nu waarlijk niet legio zullen zijn, maar het kan toch voorkomen. En dan lijkt ons de manier te omslachtig,alhoewel wij ten volste moeten toegeven, dat uit deze artikelen blijkt, hoe hoog men de zelfstandigheid der afdeelingen heeft willen houden, wat zeer te waardeeren is. Edoch, wat het zwaarste is, moet het zwaarste wegen en daarom, om in zoo'n geval het vlugge werken te bevorderen, zouden wij durven adviseeren, dat liet Hoofd bestuur of de Centrale den candidaat of de candidaten stelt. Hierin zijn toch alle af deelingen vertegenwoordigd en de respectieve afgevaardigden konden toch eerst hunne af deelingen raadplegen. Een vluggere berech- tiging met behoud der autonomie der afdee lingen zij dus, hoe de oplossing ook gevon den worde, in elk geval aanbevolen. Art. XV werd door ons nu, we mogen het gerust zeggen onder eeu juichtoon ge- jufmw1 qm>-iHJmin n»iwgiTirvrn^ Trek alles uit I riep Zagloba. De ougelukkige gehoorzaamde. Inmiddels had de prinses zich verwijderd eeu eind verder lag een boomstronk, waarop zij ging zitten. Zij hoorde duidelijk het ge jammer van den doofstomme en net getier van Zagloba- Eindelijk werd alles stil en kwam Zagloba op haar aan, Hij droeg de kleederen van den grijsaard en van het kind in een bundel op ziju schouders en hield twee paar schoenen en de luit iu ziju hand. Blijkbaar was hij goed geluimd. Geeu der deurwaarders van onze recht banken zal ooit zoo schreeuwen, als ik zoo juist gedaan heb. Ik ben er heesch van maar ik heb. wat ik verlangde. Kijk eens. wat ik meegebracht heb. prinses.. Alles is nieuw en ziet er goed uit: de twee jasseu, de schoenen en de hemden... Nu vraag ik u, hoe kan er orde heerscheu in eene republiek, waar de bedelaars zoo kostbaar gekleed gaan... Te Browarki moeten zij een goede dag gehad heb ben, want ze hebben op de markt een heele nieuwe uitrusting kunnen koopen. Meer dan één edelman haalt minder uit zijn land, dan een bedelaar uit de zakken van anderen. - Van vandaag afaan laat ik het soldatenbedrijf in den steek, om vooitaau uitsluitend bedelaars uit te plunderen op die manier zal ik gauwer en zekerder fortuin maken. Maar zeg mij nu eens, vroeg Hélène waarom hebt gij die arme stakkers uitgeschud Waarom Wacht hier maar eens even op mij Hij nam de kleederen van den grijsaard mee en verdween in het riet... Eeuige oogenblik- ken verliepen daarna weerklonk de muziek eener luit en nu keerde, niet meer Zagloba, maar een echte straatzanger bij Hélène terug hij zong met schorre stem Mijn mooio valk, Mijn schoone vogel Wat vliegt ge hoog, Wat vliegt ge ver De jonge prinses klapte in haar handen. Voor de eerste maal sedert hunue vlucht, verhelderde een glimlach haar lief gelaat. Nooit zou ik u herkend hebben, zeide zij Niet waar Hebt gij ooit betere ver momming gezien Het water van den Kahamlik lezen. Juist zoo heeren, geen belanghebben den in dit geval tenminste nrmen deel aan de desbetreffende werkzaamheden. Is er céu artikel, dat van eene kern-gezonde opvatting der zaak getuigt, dan is het dit wel. Een dubbel bravovoor deze bepaling. En nu art. XVI. Wordt hierin van de afdeelingen niet te veel geeischt2/s der contribuliën, d. i. van eiken gulden CG cent, dus G6°/0? Wat blijft, er zoodoende voorde afdeeling zelve over? Deze heeft in tijden van verkiezingen toch ook hare uitgaven. Bovendien lezen wij nergens, dat de afdee lingen van wege de Centrale geldelijk kun nen gesteund worden. Of is dit soms vervat in De kosten der Vereeniging worden br- streden uit de contributie der leden Ter voorkoming van misverstand mag deze quaestie wel afzonderlijk genoemd worden. Nog eene kleine bemerking omtrent art. XX Is het niet meer in overeenstemming met de usance te zeggen Het vereeuigings- jaar loopt van 15 Mei tot 14 Mei daar aanvolgende En hiermede zijn wij aan 't einde van onze bespreking. Wij hopen, dat deze op gevat worde als eene opbouwende beschou wing. Het is ons werkelijk alleen te doen, om dit mooie, breed opgevatte reglement n. o. ra. nog breeder te doen zijn. Vandaar dan ook, dat wij ons voroorloofden, deze opmerkingen aan de aandacht der betrokke nen te onderwerpen daarbij den wensch uil- spiekende, dat zij die in gunstige overwe ging zullen willen nemen en, bijaldien zij de billijkheid ervan erkennen, te gclegener- tijd in de aangegeven richting zulleu willen steuuen. En nu het reglement van den Provin cialen Bond. Na hetgeen wij voor en na over dezen Boud in verbznd met den Alge- meenen Bond van It. K. Kiesverenigingen geschreven hebben, behoeft het zeker geen betoog, dal wij dit reglement afgedrukt iu „Het Huisgezin* van 26 Februari 1.1., met eenig vooroordeel begonnen te lezen. Wij vinden nu eeumaal dien Bond kracht-ver brokkelend voor onze algemeeue politieke organisatie en, hoe breed hij dan ook gere organiseerd wordt, wij zien hem met leede oogen blijren bestaan buiten de algemcene organisatie. Te meer springt zijn „verdeel en in 't oog, als we met goed onder was mijn spiegel. En aan stof om te zingen zal het mij niet ontbreken. Wat wilt gij het lied van Maroussia en van Boliuslaw... of de de klacht van Bonduriona of die van den sterveudeu krijgsman Nu begrijp ik het, zei Hélène Onder deze vermomming kunnen wij gemakkelijker verder reizen. Wanneer de betmannen, ging Zagloba verder, Uhmiel niet verpletteren, zal binnen een paar dagen het geheele land iu vuur en vlam staan en zullen de steppen vol benden opstandelingen zijn. Het zou mij onmogelijk zijn, u door die gewapende troepen heen te voeren... Als wij in hunne handen moesten vallen, zou ik bijna nog liever zien, dat gij in de macht waart van Bohun. I Neen, neen Bohun niet riep 't jonge meisjeliever de dood, duizendmaal Ik voor mij, hecht meer aan het leven De bedelaar en zijn kind, die de Voorzienig heid op onzen weg gebracht heeft, zullen eeu dag of drie in het riet doorbrengen, en iu dien tusschentijd moeten wij trachten Zolotonos te bereiken, waar ons een schuilplaats wacht. Als dit ons niet gelukt, goed I dan gaan wij nog verder, naar de het mannen, of wij kunnen ergens op den hertog wachten zonder iets te vreezen, want een bedelaar heeft niets te duchten van de Kozakkeu of van de oproerige boeren. Desnoods zouden we het het heele kamp van Chmiel kunnen doortrekken, zonder dat ons een haar werd gekreukt. Alleen moeten wij oppassen voor de Tartaren, want die zijn beiust op meuschenvleesch en zouden zoo'n nardigen schildknaap al gauw als ge vangene meenemen. Moet ik ook van kleederen verwisselen? Zeker I en als gij te mooi en te tenger zijt voor een bedelaarskind, en ik te welgedaan voor een straatzanger, in Gods naam Maai de wind zal uw fijne gelaatskleur wel ver bruinen en de wandeling mijn buik doen slinken. Toen de Walachijers mijn oog met een gloeiend ijzer uitbrandden, dacht ik, dat ik een onherstelbaar verlies leed, doch nu zie ik, waarvoor een ongeluk al niet goed is, want alleen een blinde straatzanger staat boven iedere verdenking- En nu, haast u, het is hoog tijd, dat wij verder gaan. scheidend oog het tegenwoordige politieke tijdsgewricht beschouwen. Immers, Mr. Kolk man en ook Mr. Aalberse bevolen in hun interview aan „bloc tegenover bloc* te plaatsen. En waar or nu in ons land is één algemeeue politieke katholieke organisatie met Noord-Brabant er buiten natuurlijk daar kon deze zoo mooi, als zij allen om vatte, met de andere rechtsche centrale c rgani «atie's in algemeen overleg treden omtrent dit aaneengesloten rechlsche bloc. En nu, zal daarbuiten of kan tenminste daarbuiten staan de provincie, we mogen wel zeggen, de provinciën, want ook Lim burg mag hierbij gerust gerekend worden, die 't grootste deel der katholieke kamer fractie afvaardigen. We noemen het waarlijk bedroevend deze, op zijn minst genomen, tactisch-verkeerde Noord-Brabantsche zelf standigheid. Maar we zouden het hebben over het reglement van den gewraakten Bond. Welnu, wij wenschen slechts ééu artikel daaruit éven te bezien en wel art. 8 al. d waarin bepaald is, dat de Bond zijn doel (o. m. de eenheid der katholieke Staatspartij te ontwikkelen en te versterken) tracht te bereiken door: zoo noodig vastte stellen een program van actie of tot de vaststelling van zulk een program van actie met andere organisaties samen te werken. Nu weten we, dat ook de Algem. Boud een kort piogram van actie zal samenstellen. Komt nu de Provinciale Bond van Noord- Brabant ook met een eigen program van actie, dan hebben we er twee en dat is zeker dan ter bevordering van de eenheid der katholieke Staatspartij Maar neen, hij wil ook samenwerken met andere organisaties omtrent zoo'n program. Maar wie zal dan de hegemonie hebben? Want zal de Prov. Boud niet een Noord-Brubantsch program van actie wenschen Het zijn vragen, die mog-n, neen moeten gesteld worden. Wij willen hopen, dat er overeenstemming be reikt wordt, anders het moge dan wat sterk klinken, wat we nu gaan zeggen, doch het dient gezegd kon wel eens de wrij ving, hieruit ontstaande, oorzaak zijn, dat de rechterzijde het pleit in Juni verloor, want weet wel, dat de strijd hevig zal zijn en dat niet één man mag ontbrek n. We kunnen, als we als één talanx aaneen ge sloten zijn, het winnen, doch dan moeten wij ook schouder aan schouder staan en mag Zagloba verwijderde zich, terwijl Hélène het plunje van den kleinen doofstomme aan trok. Terugkeerende, riep hij uit IloHo Meer dan een edelman zou den oorlog vaarwel zeggen, om zoo'n hupschen jongen te volgen, en ik ken een huzaar die het zeker zou doen. Maar gij moet uw haar vlechten opofferen... Iu Stamboul heb ik doddige kleine slaven gezien, maar geen enkele kon met u vergeleken worden Als die schoonheid, waarover gij gelieft te spreken, mij maar geen poets bakt i zei Hélène glimlachend. De schoonheid bakt nooit slechte poetsen ik kan er van meespreken, want toen de Turken te Galata mijn linkeroog hadden uitgebrand en mij dreigden, ook het rechter nit te branden, redde mij een der vrouwen van den Paclia, zoozeer behaagde haar mijne buitengewone schoonheid, waarvan gij nog de laatste spoten kunt zien. Eu zoo juist hebt gij mij gezegd, dat Walachijers u hebben blind gemaakt aan een °°g 1 't Waren ook Walachijers, maar in dienst van den Pacha Muzelmannen geworden. Ik geloof ook niet, dat het precies uit gebrand is, dat oog Neen, door de hitte van liet ijzer is er een vlies over gekomenIk heb u reeds verteld, hoe de gunsteliuge van den Pacha.... Maar, om over iets anders te spreken, uw haarvlechten zulke mooie haarvlechten Iu 's hemelsnaam snijd ze af 1 Waarmee? Met uw sabel. Ik kan wel een hoofd afhakken met mijn 6abel, maar haarvlechten, hoe dat te doen (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1