Gemengd Nieuws. Rusland en Japan. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Benoemingen. Spoorweg-brigade. Diamantbewerkers. JAARMARKT te WAAL WIJK op Donderdag 2 Maart 1905. Kiesveieeniging. Om mee te lachen! Ongeval. Matinée. Brand. Geertruidenberg. Paardenfokkerij. Meineed. Sociëteit. Goed uitgevallen. Gehaald Tooneelvereeniging. Gevaarlijk voor wielrijders. Oproer. Moord Aanranding. Vermoord en Verbrand. Groote brand. Het raadsel van den Duivelsberg niets en op de eerst9 plaits ons program van actie niet, ons verdcelen. Hieraan denkende, lazen wij dan ook met groote vreeze deze alinea. Dat God onzen voormannen de noodige wijsheid geven, om élke, zelfs de kleinste verdeeldheid, te voor komen, dan, ja dan kunnen we het //bloc", dat tegenover ons staat, er onder houden. Anders die Prov. Bond en nu weer die bepaling, neen, wij kunnen niet anders dan hoofdschudden". De nieuwe veldslag. Het blijkt meer en meer, dat de in den laa'sten tijd geleverde gevechten de inleiding vormden van een nieuwen, bloedjgen veld slag, die zich tpu noorden van de Shako ontwikkelt, voorloopig alweer ten nadeele van de Russen. Als gewoonlijk wordt van Japansche zijde nog niet veel losgelatau. Hét eenige bericht dat gisteren uit het Mansjoerijsche hoofd kwartier te Tokio is ontvangen, was de korte mededeeling, dat Russen Zaterdag en Zondag bet bombaidcment voortzetten. Het weder is slecht, er valt veel sneeuw. Waar evenwel de Russen zelf erkennen teruggedreven te zijn uit hun stellingen, lijdt het geen iwijtel of de Japanners hebben het zaakje weer krachtig aangepakt. Het dorp waai uit de mannetjes van Koe- roki die toch niet dood schijnt te zijn de Russen na een feilen strijd van 28 uur hebben verjaagd, bevindt zich op den rech teroever van de Sha-ho, tusschen Soechoet- soei se en de passen van het Taling-gebergte. Volgens dc jongste berichten bezetten de troepen van geueraal Lienevitsch nog de passen, die zij, in den rug gesteund tegen het dorp Sauloengkoe met alle inspanning van krachten verdedigden. Eenmaal de passen overschreden, zal de Japansche rech tervleugel onder Koeroki een belangrijken stap verder gekomen zijn en Moekdeu ernstig bedreigd zijn. Doch, naar Koeropatkine meldt zijn de Japanners hierin nog lang niet geslaagd. De afdeeiing van Tsinkhitchen, zoo bericht hij, trok om de beide vleugels r u den vijand de omtrekkende beweging slaagde voorna melijk aan den linkervleugel. De Japanners rukten tegen Kautoelin op door het omtrek ken van de Russische linkerflank, maar alle aanvallen werden afgeslagen. Ook de aanval op Biauiapoetzc mislukte. Intusschen schijnen de Japanners een aanzienlijke overmacht te hebben tegenover dc troepen van Lienevitsch, die Talinpassen verdedigen en in dit geval zal het resultaat wel weer niet twijfelachtig zijn. LONDEN, 28 Februari. Het Japansche gezautcchap maakt bekend D Japanners hebben den 24een Tsin—ho-tjsung vermeesterd De Russen verloren 150 man aan dooden, drie machine-kanonnen, een aantal geweren en munitie. TOKIO, 28 Februari. Volgens bericht hebben de Japanners de Russen bij Tsin- ho tsjung aangevallen en verslagen. De aan val begon den 23en. Dc sterkte der Russen wordt op 17,000 geschat zij verloren 2000 man; de ver'iczen zijn gering. LONDEN, 28 Februari. Reuter's corres pondent in Koeroki's leger seintNa het gevecht bij Tsin-ho-taung hebben de Russen 203 dooden cp het slagveld gela'en. Al hun verliezen worden op ruim 200 geschat. Zij verloren ook verscheiden machine-kannonnen. Vrijdagnacht hebben de Japanners den Tekitki genomen. De brug ligt ten Z. van de Sjaho, op korten afstand ten Z.W. van Witosjan. Reuter's correspondent in Koeroki's hoofdkwartier seint, dd. 26 dezerDe Ja panners hebben gisteren een groote overwin ning op Reunenkampf behaald, reeds be laugrijk op zich zelf, maar meer nog door het stategische voordeel dat er door ver kregen is. De strijd werd in een bergachtig terrein geleverd, van 50 tot 70 K.M. O. van Jeutai. Koeroki's voetvolk toonde weer opmerkelijke bekwaamheid in het berggevechr en bewees zijn meerderheid op de Russische ruiterij. De winierstellingeu der Japanners op den rechtervleugel lagen bij de Pensiho en strekten zich van daar langs den Zuidenlijkei< oever van de Taiseho uit. In het gevecht van gisteren zwenkten de troepen, die vau Pensiho oprukten, naar liet Noordoosten en de Russen voor zich uil drijvende. Zij houden nu sterke buien bezet, loopende vau ZW. naar NO., den Rossischeu linkervleugel be dreigende en gedeeltelijk ten O. van de Tanseho liggende. Rennenkampf voerde het bevel over anderhalve divisie ruiterij, een divisie voetvolk en een troep scherpschutters met volle uitrusting van geschut. Het voor naamste gevecht weidt ten NO. van Tsin ho—tsjung geleverd. De Russen hadden daar hun stellingen met verschansingen zeer sterk gemaakt. Z. D. H. Mgr. W. Van de Ven, Bisschop van 'a-Bosch heeft benoemd tot Deken van het Dekenaat Asten deu Zeereerw. heer G. A. A. Bots, pastoor te Deurne; tot pastoor te Asteu deu Weleerw. heer B. Th. Moussaulttot kapelaan te te Tilburg ('t Heike): deu Weleerw. heer P. C. Vau Aken tot kapelaan te Deurne: den Weleerw. heer P. Van Dooven en tot leeraar aan het Instituut voor Doofstommen te St. Michiels- Geslelden Eerw. heer A. J. J. v. Haandel, priester van het seminarie. Een belangrijk Brochure. Om de Openbare, neutrale school maar hoog en luid genoeg te kunnen prijzen, is een brochure uitgevenMaakt front voor de Openbare Schoolwaarin het bizon der onderwijs deerlijk gelasterd wordt. Met politieke oogmerken aijil van deze brochure binnen enkele weken niet minder dan negentig duizend exemplaren verspreid. Een achtial voormannen op onderwijs gebied, hebban daarom een uitvoerig, krachtig verweer-schrift samengesteld, waarin de voornaamste beschuldigingen eeu voor een worden besproken en weerlegd, terwijl bovendien met warmte het goed recht van het Katholiek Bizonder Onderwijs «r in wordt bepleit. Ofschoon deze tegen-brochure niet min der dan acht en veertig bladzijden groot is, zal zij ter verspreiding op groote schaal verkrijgbaar gesteld worden voor den prijs van 5 cent. De uitgevers, de Uitgevers-Vennootschap z/Futura', doen een beroep op alle voor standers van het Katholiek Bizon-Ier Onder wijs, op priesters en leeken, ouders en on derwijzers, kiesverenigingen en jonge gardes en prodaganda-clubs, werklieden- en midden- stande-vereenigingen, om de brochure KMaakl front voor het Bizonder onderwijsop zóó ruime schaal te verspreide, dat zij in ieder katholiek huisgezin gelezen worde. Door slraat-eolporiage en gratis-verspreiding moet dit katholiek woord worden gebracht onder 't oog van héél het Nederlandsche volk C. De dieustvoorwaardeu voor het personeel dezer brigade, waarvan wij de spoedige af kondiging reeds reeds vermeldden, ziju, zoo meldt de N. R. Courant bekend gemaakt De vorige week zijn op veiscbilh nde plaatsen aan het personeel der spoorweg wegbrigade de krijgsartikelen voorgelezen. Op ieder station is bij iedere sectie één man der brigade ingedeeld, die daardoor vrij is van allen anderen militieplicht. Het aantal solicitanten heeft de vraag ver over- overtroffeu. De Brusselsche correspondent van het Hblad schrijft Het dagblad Lc Nouveau Piécurseur meldt, dat 35Ü Nederlandsche diamantbewerkers, die in de Autwerpsche slijperijen waren kornet: werken, Antwerpen verlaten hebben naar Amsterdam zijn vertroken, waar weer overvloedig werk is. Dat vertrek maakt dat te Antwerpen gebrek aan arbeids krachten zal ontstaan, wat invloed op de stijging van den loonslnndaurd moet hebben. Naar wij vernemen bestaat het plan, om na algeheele reorganisatie der centrale kies- vereeuiging voor de Tweede Kamer en de vorming van afdeelingen op de verschillende plaatsen, deze ook dienstbaar te maken voor de verkiezingen der Provinciale Staten, dus als kiesvereeniging van Kamer- en Staten verkiezing. Uit Waalwijk schrijft men aan een paar bladen, lach niet lezer, dat in dit district de socialisten met een eigen caudidaat zullen komen bij de a. s. verkiezingen. Om mee te lachen, schreven we hierboven en we meenen terecht! De vo-rman A. C. alhier had Zondag het ongeluk van een jong paard te vallen, en zich aan zijn linkervoet licht te kneuzen. Zondag morgeu gaf de harmonie l'Espé- ratrce eeue matineé, dat uitstekend van stapel liep, maar slechts matig werd bezocht. Jammer was dit èn voor de muzikanten èn voor degenen die er niet van profiteeiden de laatsteu hebben een aangename en genot volle muzikale uitspanning gemisten voor de muzikanten is een blijk van waardeering en van belangstelling ook wat waard, dat schijnt men hier dikwijls niet ie begrijpen, en daardoor doet uien zooveel albreuk aan de ambitie der executanten. Het a. s. volks concert, wij twijfelen er nochtans niet aan, zal druk zijn. Voor de tweede maal in korten tijd ont stond Maandagmiddag een begin van brand bij den bakker d. T. op de Markt alhier, thans in de bakkerij. l)oor spoedige bulp van buren was men den brand weer spoedig meester en was de schade gering. Er heeft zich eeu commissie gevormd om geld bijeen te brengen voor de restauratie van het kerkgebauw der Ned. Herv. gemeente te Geertruidenberg, ten einde dit monument van historie en kunst voor ondergang te behoeden. De leden der commissie zijn over verschillende deelen des lands verdeeld. Het zijn de bh. dr. P. J. II. Cuyperp, Amster dam-Roermond jiir. mr. A. F. O. Sasse van IJsselt, 's-HeriogenboschA. Mollen- berg, hoofd der school, Geertruidenberg uir. M. Tydeman, Bredajhr. mr. Victor de Stuers, lid der Tweede Kaïuer, den Haag; jhr. mr. W. H. ue Beaufort, oud-minister, Leusden F. A. Hoefer, Hattem J. II. van Eeghen, S. P. van Eerhen, allen Amster dam; jhr. B. W. J. vau Riemsdijk, directeur Rijks-Museum mr B. P. baron van Ver- schuer, Arnhem mr S. van Gijn, Dordrecht; J. T. Creiner, oud-minister, deu Haag prof. dr. A. E. J. Holwerda, Leidenmr. J. C. Overvoorde, archivaris, Leiden prof. dr. P. J. Blok, Leiden W. A. Piek, lid der Prov. Staten, Oosterhout mr. A. J. H. Smits, lid Prov. Staten, OosierhoatG. H. Simonis, id., Raamsdonksveer mr. M. P. M. van Dam, Breda; W. J. F. Juten, lid Prov. S aten, Bergen-op-Zoom baron J. R. v-zn Keppel, Breda; mr. A. J. A. van Lanschot, 's-Her- togeubosclimr. S. Muller Fz., archivaris, Utrecht; jhr. mr. L. H. Ruyssenaers, den HaagD. Hudig, Rotterdamwaarbij nog komen kerkeraad en kerkvoogdij te Geer truidenberg, alsmede de leden van den raad van Geertruidenberg met burgemeester rn wethouders. De Gedeputeerde Statm van Noord-Bra bant Overwegende, dat op 11 Maait e. k. de geoote voorjaars-paardenmarkt te Goriuchem wordt gehouden, welke, markt voor het Land van Heusden en Altena van groot belang wordt geachtdat liet op grond hiervan zeer gewetucht js de provinciale hengsten- en tnerriënkeuring, welke volgens dezerzijdsch besluit van 26 Januari 11. G no. 127 te Heusden op lü ci: 11 M.ni.rt is vastgesteld, op andere dagen te doen houden Besluiten hun besluit van 26 Januari 1905 G no. 127, (bij'lad no 14') te wijzigen in dier voege, dat de keuringen te Ileusde.n, volgens dat besluit vastgesteld op 10 en 11 Maart e.k., zullen gehouden worden a. voor hengsten op Mavndag 6 Maart 1905 en b. voor inerriën op Dinsdag 7 Maart 1905. Dit besluit zal in 't provinciaal bijblad geplaatst en gezonden worden aan de ge meentebesturen en aan deu Burgemeester van Heusden, met verzoek om, ieder voor zooveel hein aangaat, daaraan uitvoering te geven. BESOIJEN. Verleden week werd door een jongetje van M. alhier, op den dijk achter Waalwijk, een pakje gevonden, in houdende vier vellen chroomleder. Vau deze vondst werd door de ouders aan de politie ar-n gif te gedaan en deze stelt thans een ondetzoek in naar den rechtmatigcn eigenaar. Het bouwen der openbare school en schoolhuis is, behoudens goedkeuring vau den Minister, gegund aan den laagsten in schrijver den heer C. de Graaf te Tilburg, Naar wij vernemen, heeft de heer A. Treffers te Waalwijk liet metselwerk dezer gehouwen op zich genomen. Zondagavond gaf de Tooneelvereeniging „Vondel* in hare zaal bij den heer C. Paas- schens alhier, hare tweede winteruitvoering. De zaal was goed bezet en het programma slaagde naar wensch. De hooldrollcn waren in goede handen en vooral „De Schipbreu kelingen* en //de Aanhouder wint* oogstten welverdienden bijval in. De medewerkende muzikanten voerden tusschen de bedrijven aardige muzieknummertjes uit. wat tot de gezelligheid van den avond veel bijdroeg. Na afloop bedankte de president de lieer A. v. d. Heijden, het publiek voor de be langstelling en trouwe opkomst en riep het een tot weerziens toe, welke wensch w i «J wederkeerig tegenover dit kranige grzelsch-.p uiten. BAARDWIJK. Het zoontje van den hoefsmid Jan van der Mee alhier, zat te paard, toen het dier door de gladheid dei keien uitschoof en viel en het jongmeosch met een been er onder geraakte. Per rijtuig huiswaarts gebracht, bleek na onderzoek door den heer Jan van Gils, arts te Waalwijk, liet been vrij ernstig gekneusd en werd de eerste geneeskundige hulp door hem verleend. Naar men ons mededeelt, heeft de L. van Cromvoirt, zijn ontslag genomen, als directeur der liedertafel ^Oefening baart Kunst.* DRUNEN, 1 Maart. Maandagavond ten acht uur is alhier een vergadering gehouden van de R. K. Kiesvereeniging in het kies district Waalwijk. Het groote getal kiezers die hier zijn in aanmerking genomen, was de opkomst matig te noemen. De Zt-erEerw. heer A. Kuijpers, adviseur der vereeniging, heette de aanwezigen welkom, lichtte doel tn strekking toe en betoogde de noodzakelijk heid dezer zoo nuttige vereenigiug. Nog werd voorlezing gedaan van het concept-reglement, dat, waar het noodig was, op bevattelijke wijze werd uitgelegd. Nadat gelegenheid was gegeven tot spreken, traden bijna alle aanwezigen als lid toe, nï. 81 personen, die overgingen tot de keuze van een bestuur. Gekozen werden de Edelaclnb. heer C. vau Huiten, de heereu M. C. Canters, M. Veltman, H. van der Geld en J. Brok. De haltechef S.S. te Drunen-Heusdeu wordt 15 April overgeplaatst naar Moor drecht. Deze verplaatsing gaat gepaard met bevordering tot stationschef 4e klasse. Maandagavond af de Nieuwe Har monie voor een stampvolle zaal liuar tweede wmtereoncert. De. muzikanten en dib ttauteu I werkten dau ook zeer goed, waarvoor hel talrijk publiek zeer dankbaar was. Een spoedig //tot weerziens* roepen wij dc Nieuwe Harmonie dan ook toe. Zondagavond bij het vertrek vin den tram van half zeven aan de remise maakten eenigs Tilburgsche kabaaimakers her-ic. Zij stelden zich treurig aan, vooral tegenover de vrouwelijke passagiers. De. conducteur zag zich terecht verplicht hen uit den tram te laten zetten. Hierop maakten zij het eenieder di« hen tegen kwam zeer lastig een persoon uit Nieuwkuik li« p hierbij eene verwonding op. Te wenschen ware het dat zulke herrie makers door de politie aanstonds onschadelijk werden gemaakt. ELSHOUT. Ook alhier had eene bij - tenkou.st tot oprichting eencr afdeeiing der kiesvereeniging plaats in het lokaal der Eerw. Broeders. Dc ecrw. geestelijkheid was ook hier tegenwoordig. Na onderling be spreking traden 70 kiezers toe, die tot be- i uursleden kozen de herren H. van Laar hoven, J. Klessens, F. Pullens, J. Gijzeis en P. Pullens. DUSSEN, 28 Febr- Op Vastenavond Dins dag zal de fanfare Wilhelmina alhier haar 3e winterconcert geven. Van de zes uit te voeren muzieknummers zijn vier nieuw ingestudeerde en naast de zeer luimige voordracht«Kort van Memorie", komt de groote spectacle scène «liet gemopste gouden tientje" voor, zoodat we een zeer gezelligen vastenavond mogen verwachten. Een flink bezette zaal zij der fanfare toe— gewenscht. VHERTOGEN BOSCH. De groote op tocht bij gelegenheid van liet a. s. carnaval alhier te houden, die in hoofdzaak zal voor stellen het bezoek door den heer Carnegie te breugen aan prins Carnaval in zijn reksarn Qeteldonk, is thans definitief vastgesteld op Maandag deli 6en Maart e. k. Op dien dag zal ook prins Carnaval zijne troon roYt uitspreken en Peer van den Muggenheuvei, Oeteldonks burgervaojer eeu //aonspraok tot zijn Oeteldoukers houden. Van de Car navalfeesten wordt dit jaar te 's Hertogen - bosch bijzonder veel werk gemaakt. VRIJHOEVEN-CAPPEL. De verkiezing of candidaatstelling vau een lid van den Ge meenteraad, ter vervulling der door vertrek vau den heer A. II. Heijmans ontstane vaca ture, zal plaats hebben op Donderdag 9 Maart a s. CAPELLE. Vergadering van Stemgerech tigde Ingelanden van het Waterschap nTeu Westen der Oapelsche vaart en het Veerpad" onder de Gemeente Capelle, op Vrijdag 10 Maart 1P05, des namiddags 3 uur, bij J. M. Boeser alhier. Te behandelen onderwerpen 1. Mededeeling proces-verbaal van kasop- nemiug. 2. Voorstel tot het in orde maken en ophocgen van kaden in de afdeeiing liet Voorland". 3. Voorstel a tot het heffen van een suppletoiren omslag voor ,,Het Voorland", of b tot het sluiten eener geldleening, bij het niet aanneming van voorstel a. 4. Wijziging der begrooting, dienst 1904/'05. 5- Ontwerp voor een nieuw bijzonder reglement naar aanleiding van het Algemeen Waterschapsreglement van Noordbrabant 1904. Op Maandag 13 Maart 1905, des nam. ten 3 uur, zal bij de Wed. D. W. de Bas een vergadering worden gehouden vau Stenige rechtigde Ingelanden van het Waterschap »De Oostensche en Westensche Bnitendelleu" onder de gemeenten Waspik, Capelle en Vrijhoeven Cappel. Te behandelen onderwerpen 1. Mededeeling procesverbaal van kas opneming 2. Wijziging der begrooting, dienst 1904 1905. 3. Ontwerp voor een nieuw bijzonder re glement naar aanleidir g van liet Algemeen Wa terschapsreglement voor Noord-Brabant 1904. Een onbeschrijfelijken angst heeft de dienstbode van A. d. R., landbouwer op de Hoogevanrt, Vrijdagavond doorstaan. Terwijl voornoemde landbouwer met zijn zoon in de schuu de beesten aan het voederen waren, kwam een gevaarlijk sujet bij de meid in de voorkamer. In plaals aan haar verzoek te voldoen om de woning te verlaten, greep hij haar brutaal vast. Door het geschreeuw kwamen eenige straatjongens toesnellen, welke A. d. R. en zijn zoon vertelden, dat er een landlooper in de voorkamer was, die de meid mishandelde. Oogenblikkel'jk snelde de laatst genoemde met een vork gewapend er heen, waar hij dat individu aantrof. Het regende nu slagen op den gemeenen indringer en in betrekkelijk korten tijd lag hij als een ge beukte stokvisch op den weg. Nadat hij wat bekomen was, sukkelde hij naar de herberg van P. K. en diens vrouw moest zich eveneens dapper verdedigen, wilde zij niet door den schooier aangegrepen te worden. Ook hier kwam hij van een koude markt thuis, want P. K. wierp hem, na een pak slaag gegeven te hebben, op traat. Bij A. V. landbouwer op de Lage Zand- schel onder de gemeente Loonopzaud, was reeds eenigen tijd een koe lijdende. Na een ingssteld onderzoek door den deskundige bleek, dat de koe een soort lampenpoetser en twee stukken ijzer had ingeslikt, tengevolge waarvan het dier is gestorven. KAATSHEUVEL 28 Februari. Een zekere N. uit het Straatje, is dezer d,.gen gehaald, wijl hij verdacht wordt van meineed, in zake een hevig vechtpartij ecu tijd geleden. A.s. Woensdag zal het voor de heeren leden der sociëteit een aangename avond zijn. Een gedeelte der in kas zijnde gelden zal worden besteed voor een flink souper. De flinke som daarvoor uitgetrokken, waarborgt hen wat degelijks te zullen ont vangen. Zondagmiddag kwam een lieer per stoom- fiets uit de Peperstraat gereden. In volle vaart zijnde, kon hij zeer moeilijk meer uitwijken voor eeu rijtuig dat zich daar op dezelfde plaats bevond. Gelukkig wist dc fietser nog van zijn motor te springen en zoo nog rakelings langs het paard heen te gaan. De motor, die op den trottoir-band stootte, sprong wel een meter van den grond omhoog en tegen het nabijsuand huis. Alles is zeer gelukkig uitgevalleu. Door de marechaussees te Waalwijk jj dezer dagen een imn uit het Straaijc ge. liauld, wijl deze verdacht wordt den diefstal gepleegd te hebben van een stok, welke men ook als schietwapen gebruiken kan. Deze is een tijdje geleden in Dussen ont vreemd. We hebben genoten, 11. Zondagavond bi de uitvoering der tooneelvereeniging Olympia Sell on, zeer schoon was het stuk, daat opgevoerd èn om de uitstekende voordracht, èn om de tnoreele strekking. We twijfelen geen oogenblik, of dit stuk zal nog aieer- malen worden opgevoerd. Een woord var lof komt toe aan de heeren leden dezer vereeniging, die geloond hebben, wat men door vlijt en volharding vermag. Ook de tooneelvereeniging „Uti! dulci* zal a.s. Zoudag weer optreden mei het drama „Simon Turclii*, waarmede zij een 3 weken geleden zooveel lof inoogsle, Dat het stuk ook thans een algemeenet bijval zal verwerven, waarborgt ons het feil dat het stuk gespeeld zal worden op ver zoek van talrijke leden. Men schijnt het toch tegenwoordig voori' op wielrijders gemunt te hebben. Zoo kwac 1.1. Zondagavond circa 11 uur de heer P K. per fiets van Dongen gereden. Toen hi in den Berkdijk was, kreeg hij een paai steenen naar het hoofd. Voo zichtiglieids- hxlve reed de heer K. maar met volle vaar! door, hij hield niet van een onderhoud mei zulke nachtelijke wandelaars. Te Hamburg zijn meer dan 3000 land vei hui- zer» die ontevreden wa;en over hun behandeling onder het middagmoal aan het muiten geolagsc Vier beambten werden door messteken zwaar gewond. Een politiepatrouille van 30 man moest niet het plat van de sabel de orde komen her- siellen en nam do raddraaiers in hechtenis. Heel Berlijn is weer vol van eeu afschuwelijke: moord. Op «Ie Jungfernhcide heeft men he beestelijk geschonden lijk van een acht jarig meisje, Lieschen Dietrich, gevonJen. He kind was van hare speelkameraadjes weggelokt door een oudachiig man, dien dezen voor eer oom aanzagen. Hedenmorgen is te Boilijn in het hart der stad een loo; er van de Deutsche Bauk, die eet aanzienlijke sons in goud en papier bij zich had (men spreekt v»n een half millioen) door een roover aaugevallen, die den man snuif in de oo- gen wierp cn zoo weerloos maakte. De bank lus; echter bij dergelijke groote geldzendingen haar loopers door twee helpers volgen deze grepen den roover ouraiddellijk en gaven hem aan de politie over. Evn vrceselijka misdaad ia gepleegd te Celim een klein dorpje in het gebergte van Ssragoati gelegen. Daar woon Je in een ellendige hui d kotenbrander Frederico Passamal, met zijne vrouw ziju twee zoona en ziju dochtertje. Landbouwer die morgeua naar hun werd gingen, Yond«t de lijken van Paiamul en zijn vrouw half ver koold op den drempel der hut, waarvan het dal was afgebrand en gedeeltelijk ingestort Onde de puinhopen van de hut vond men de dtir kiuderen vau Pa»aoial, eveneens dood. De vrouw van den kolenbrander had een diepe wonde it de borat, door een messteek toegebracht, waar aan men begreep, d*l hier een misdaad was gi pletgd en dat de moordenaar» den brand ge sticht hadden om ontdekking te voorkomen. Dt alachtrffers waren arme meusclien, zoodat dief stal niet dc drijfveer tot den moord kan zijt geweest. Men vermoedt, dat hier een wraakne ming in het spel is. Pasamal had eens in eet twi»t met een anderen bewoDer van het dorp dezen doodgestoken, waarvoor hij eenige ja rei gevangenisstraf had ondergaan en mm verdenk thans de bloedverwanten van dien gedoode, aast over wraak genomen te hebben. Zondagavond brak brand uit iu de dokkei ▼au Stuyvesant, in den Amerikaamcben sta» Illinois, waar twaalf loodsen iu de asch gelegi zijn benevens verscheidene arbeiderswoningeu Een groote voorraad graan 20.000 balen katoet en 100.000 kisten suiker zijn vernield en dt totale schade wordt op 5 millioen dollars geschal Twee schepen die in het dok lagen, zijn even eens zwaar be6chadigd. De Gelderl. meldt Gistermiddag werd door een ODier nog eet bezoek gebracht aan Berg-en-Dal, ter plaatli waar het onbekends slachtoffer van deD ver- moedelijkeu moord van Maandag II. ge onden ii om zoo mogelijk nog eenige gegevens te ver zamelen. Over Berg-en-Dal den wa/ afgaande nasi YVyler, passeert men links de pa incnfabriek Slaat uien hier links af, dan treedt men op Duitsch grondgebied en de weg voert u naar den Duivelsberg. Een weinig terzijde van dezer weg, temiddeu van 't kreupelhout bevindt ziek een diep ravijn, id 't midden waarvan een door bronwaier gevoed peervoimig meertje, 5 bij 15 M. groot en ruim 1 M. diep. Dit eenzaam plekji ,de Heksendam" genaamd, en dat slechts aan hoogst enkelen der omwonenden bekend war, heeftop eenmaal vermaardheid verki egen, zoodal honderden den verren weg inslaan om daar eenigen tijd in het zwijgende water te staren, als willen zij dit verzoeken den sluier van dett treurige geeehiedeni? op te lichten. Gisteren vooral, wegens den Zondag, w*s de toeloop groet; men bemerkte nog een paar Duitscht gendarmes, die bezig waien gipsafdruksels van voetstappen ie njakeD, welke daag» na den moordt ontdekt werden. an een dezer beambten vernam schrijver dezes dat juist bericht uit Mij megen gekomen was als zou de vermuedelijkf moordenaar ruet zijn gezellin daar een paar dageu in Hotel Mulder gelogeerd hebben. Een juist daar te plaatse voorbijkomende Nijmegen»»' verklaarde, cu dit w<-rd o >k door de Dui'sche poli ie opgeleekend, dat hij reeds Dinsdag 11 Februari hel puar, wsarvan hel signalement geilt el en al met dat der op BergenDal geziene personen overeen kwam, ontmoet h <1 op 'l Kelfkenebösch, w«ar door hen gevraag weid naar Hoitl *Auieiicaiu,- doch dié aai dezen persoon nier bekend zijnde, verwees bij hun naar een politieagent die in de nabijheid

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 2