Tweede Blad. bekendmaking 1 IS, m, Eie, LANDBOUW. De Oorlog. K ten, iel- 3» >rdt Gezondheidscommissie. Duitschland. Rusland. BUITENLAND. Frankrijk. Azië. Haag Een nieuw eiland ontstaan. \u vet- be- postz, 'an de mengd tevlekt •otsing ewoon ver bek, idel Burgemeester en Wethouders van Waalwijk oaken bekend, dat do op heden vastgestelde kiezerslijst met de alphabetische Iiji ten der mmen en voornamen van hen die met betrekking tot eene of meer der verkiezingen zijn afgevoerd van de kiezerslijst en daarop zijn gebracht vanaf 23 Maart tot en met 21 April 1905 op de secretarie Voor eenieder ter inzage is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar zijn. Tot en met 15 April 1905 is eenieder bevoegd bii bet gemeentebestuur verbetering van de door dat bestuur vastgestelde kiezerslijst te vragen op grond dat hij «alf of een ander in strijd met da Wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Waalwijk, 22 Maart 1905. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretarie, F. W. VAN LIEMPT. (Vervolg) Geneeskundige armverzorging. De geneeskundige armverzorging wordt in de verschillende gemeenten voldoen de waargenomen. De Commissie ontving van den heer Hoofdinspecteur een missive met verzoek om inlichting omtrent de vraag, of de toestand van verloskundige hulp in ons district al dan niet voldoende kan geacht worden en ingeval de toestand te wen- schen overlaat te mogen vernemen, welke redenen daarvoor zijn aan te geven. Na een ingesteld onderzoek besloot de commissie hierop te antwoorden, dat de toestand van verloskundige hulp in ons district alleszins bevredigend kan genoemd worden. Drinkwatervoorziening. Over 't algemeen laat de drinkwater voorziening in ons district veel te wen- schen over. In de gemeente Capelle is bepaald goed drinkwater in 't algemeen zeldzaam. De meer gegoeden drinken bijna uit sluitend regenwater. Verder wordt ge bruikt put- en vaartwater. Deze soorten hebben een bruinachtige kleur, een on- aangenaamen smaak 'en zijn bovendien meestal niet helder. Een onderzoek heeft aangetoond, dat van de 92 arbeiderswoningen 55 geen inrichting tot drinkwatervoorziening heb ben de bewoners betrekken het drink water uit de naastbij gelegen waterloopen en slooten. Ook in de gemeente Waspik is be- ald goed drinkwater zeldzaam. Het put- en welwater is den winter tamelijk goed, doch zomers laat dit veel te wen- schen over en heeft meestal een bruin achtige kleur en een onaangename lucht. Het vaart- en slootwater laat, speciaal ten gevolge van verontreinigingen van verschillenden aard, zeer veel te wen- schen over. Een onderzoek toonde aan dat van de 139 arbeiderswoningen 115 geen inrich ting tot drinkwatervoorziening hebben; het drinkwater wordt ook hier betrok ken uit waterloopen en slooten. Veel behoefte aan zuiver drinkwater heeft de gemeente Dusseji. Hier wordt bijna uitsluitend als drinkwater gebruikt, het water uit het riviertje >de Dusse4, de waterloopen en slooten. Wordt het vaartwater in de beide eerstgenoemde gemeenten door eb en vloed ververscht, dat der gemeente Dussen evenwel is door de werken van den Nieuwen Maas mond geheel daarvan verstoken. De toestand is dan ook aldaar zeer treurig te noemen. (Zie hoofdstukken III en VII). De commissie heeft het water uit een Nortonpomp bij een ingezetene, die be weerde dat het water nog zoo slecht niet was, chemisch laten onderzoeken. De resultaten volgen hieronder: Algemeene eigenschappen zeer troe belna filtr. helder; ongekleurd; na 12 uur geel bezinksel (zand)Reuk geen Reactie alkalisch. Uit de Chemische resultaten kan wor den geconcludeerd dat droog-, gloeirest, org. stoffen, chloorgehalte en kalkgehalte alle te hoog zijn voor drinkwater. De drinkwatervoorziening te Vrijhoe ven-Capelle kan voldoende geacht worden. Het put- en welwater is vrij helder, reuk en smaakloos, op enkele plaatsen echter is het bruinachtig van kleur. Van de 44 arbeiderswoningen zijn er 7 van drinkwater verstoken. Het drinkwater is in de gemeente Sprang in 't algemeen voldoende. Ook hier is het put- en welwater op enkele plaatsen bruinachtig van kleur overigens vrij helder, zonder reuk of smaak. In of nabij de arbeiderswoningen wer den inrichtingen tot drinkwatervoor ziening aangetroffen. Slechts een achttal woningen in 't Oosteind misten deze inrichting. De gemeenten Waalwijk en Besoijen bevinden zich in de meest gunstige om standigheden daar het drinkwater kan betrokken worden uit de uitmuntend in gerichte waterleiding te Waalwijk. Deze waterleiding is een viertal jaren geleden aangelegd en wordt geëxploi teerd door de Waterleiding-Maatschappij de Langstraat4. Zeer te betreuren is het dat van deze waterleiding betrekkelijk weinig gebruik gemaakt wordt. Niet alleen dat er onder scheidene personen, die het om finan- cieele redenen niet behoeven na te laten, niet aangesloten zijn, maar ook in zeer weinig arbeiderswoningen wordt dit goede water aangetroffen, ofschoon de behoefte daaraan zoo groot is. Het kan den huiseigenaren toch niet onbekend zijn, dat de Woningwet be voegdheid heeft om woningen onbe woonbaar te verklaren, die niet van goed drinkwater zijn voorzien. De Commissie heeft in de plaatselijke bladen de aandacht hierop gevestigd. Zij heeft gewezen op de goede hoe danigheid van het leidingwater en ge tracht aansluitingen, vooral voor de mindere woningen, te bevorderen. Ook heeft zij in de houw- en woning verordening dezer gemeenten geadviseerd strenge bepalingen op te nemen wat aangaat de drinkwatervoorziening. Door den heer Hoofdinspecteur werd ten beantwoording aan de Commissie toegezonden eene lijst met vragen be treffende het voorkomen van lood in leidingwater. Deze vragen werden uitvoerig door haar beantwoord. De Commissie heeft, ook in verband met de missive van den heer Hoofdin specteur, het water van bovengenoemde Waterleiding-Maatschappij scheikunding laten onderzoeken, Door haar werden twee monsters genomen nl één uit de Prise d'eau en één uit een huisleiding Levens- en genotmiddelen? gebruiks artikelen- Een geregeld onderzoeken der levens middelen en van de gebruiksartikelen kan, wegens het daaraan verbonden financieele bezwaar, door de Commissie niet worden gedaan, hoe gaarne zij dit ook zou wenschen. Zij heeft zich bepaald tot het doen onderzoeken van eenige levensmiddelen waarvan vervalsching werd vermoed en geeft de resultaten daarvan hieronder weer. A. Zuur roggebrood, Aschgehalte 1,4% bevat ijzer en veel Aluin- B Zoogenaamd wittebrood. Asch gehalte1,3°/obevat ijzer en Aluin. C Zoet roggebrood met mogelijke melange tarwe. Aschgehalte l°/obevat ijzer en Aluin. D. Zoogenaamd wittebrood. Asch gehalte: 1,2%; bevat Aluin. ETarwebrood. Aschgehalte 2,02% berat Aluin. M. Margarine. Watergehalte: 25%; Boorzuur verbindingen aanwezig. N. Zachte zeep, Watergehalte 45%; vrij alkali aanwezig (veeD; zetmeel aan wezig. O. Harde zeep, Watergehalte: 26%; vrij alkali aanwezig. De Commissie achtte het instellen van een onderzoek naar de hoedanigheid der melkdie in haar ressort verkocht wordt, zeer wenschelijk. Zij besloot een 40tal monsters te laten onderzoeken. Bij een tweede onderzoek zullen bij de verkoo- pers, wier melk afwijkingen aantoonde wederom monsters genomen worden. Bij het nemen der monsters werden de ver- koopers met het doel niet bekend ge maakt. De Commissie heeft de resultaten van dit onderzoek in eenige plaatselijke en dagbladen bekend gemaakt met ver melding van de namen der gemeenten waarin verdunning der melk is gecon stateerd. Daar het gebleken is dat onder de soorten aardewerk voor huishoudelijk gebruik, er vele voorkomen van welke het glazuur een niet onbedenkelijke quantiteit lood afgeeft bij het gebruik en dus gevaar opleveren voor loodvergifti- ging, werd op verzoek van den heer Hoofdinspecteur dooi de Commissie een onderzoek ingesteld naar de deugdelijk heid van het in haar ressort ten ver koop aangebodene aardewerk. voor of met het zaaien de tweede maal voor dat de bieten voor hel eerst gehakt worden en de derde maal ongeveer een maand later voordat de bieten voor de tweede maal gehakt worden.4 Hoeveel chilisalpeter mag men aan de suikerbieten geven. Het is bij geen enkelen bietenverbou wer de vraag öf hij chilisalpeter zal ge bruiken op zijn bietenland. Dat hij zonder chilisalpeter geen suikerbieten kan ver bouwen (behoudens eenige uitzonderin gen voor een enkelen oogst) daarvan is hij ten volle overtuigd. Doch de vraag is wel, »hoeveel chilisalpeter zou ik kun nen gebruiken ?4 »Zou ik, door het ge bruik van nog wat meer chilisalpeter mijn gewicht kunnen verhoogen, zonder het suikergehalte te drukken ?4 En dat de intensieve suikerbietencul tuur de eerstvolgende jaren in sterke mate zal toenemen, valt niet te betwij felen. Het kan dus zijn nut hebben bovenstaande vraag nog eens met rede nen omkleed te beantwoorden. Vele jaren geleden heerschte algemeen de meening, dat een sterke bemesting met verschil lende zouten, het suikergehalte drukte en deze meening werd toen gevoed door de uitspraken der suikerfabrikanten. Die tijd is echter voorbij. Trouwens, jaren als 1904 een geweest is, jaren met warme zomers, waarin zeer zeker zeer veel sal peter in den bodem moet gevormd worden, en waarin juist het suikergehalte der bieten uitmuntte, moesten, natuurlijk tot nadenken stemmen- Toch is het niet langs theoretischen weg, dat bovenstaan de vraag moet beantwoord worden. Praktische proeven moeten het antwoord geven. Welnu, er zijn in Nederland, juist in die streken, waar altijd het aantal met suikerbieten bezaaide Hectaren betrek kelijk het grootst is geweest, waar de bietencultuur altijd het intensiefst gevoerd is, namelijk op de Zuid-Hollandsche ei landen, in Zeeland en Westelijk Noord- Brabant, tal van proeven gedaan in be trekking tot het chilisalpeter en de suikerbieten. Eenige resultaten dier proeven wil ik in korte woorden mededeelen. In 19011902 schreef de Rijksland- bouwleeraar van Zeeland naar aanleiding van genomen proeven»Een sterke be mesting met chilisalpeter op suikerbieten heeft weinig invloed op het suikergehalte der bieten. Een bemesting met 250 KG. per Gentsch gemet (0,44559 Hectare), dus van 500 a 600 KG. per HA. is zeer loonend. In 1902—1903 vervolgt hij naar aanleiding van nieuwe proeven: lste Een bemesting met 600 KG. superphosphaat en 400 KG chilisalpeter per HA. op suikerbieten heeft op het proefveld te Zonnemaire de beste finan- tieele resultaten gegeven. Een grootere gift aan chilisalpeter op het gehalte geen invloed. 2de. Een sterke bemesting met chilisalpeter op suikerbieten op het proef veld te Wolfaartsdijk heeft het beste resultaat gegeven. Een proefveld te Wolfaartsdijk op middelmatig lichten kleigrond had o.a. ten doel, een bemes ting met verschillende hoeveelheden chilisalpeter, alsook op verschillende tijden. Men gaf o. a. 300300; 200 200—200: 200—400; 600, enz. Uit de proef bleek: lo. Dat de grootste chilisalpeterbe- mestingen ook de grootste opbrengsten gaven. 2o. Datammoniak-superphosphaat het moest afleggen tegenover superphosphaat en chilisalpeter. 3o. Dat de chilisalpeterbemesting in 3 keer gegeven, waarvan de eerste maal voor het zaaien, de grootste opbrengst heeft gegeven. Naar aanleiding van genomen proeven schrijven de Heeren Hocke Hoogeboom en Visser te Zonnemaire »Wij zien hieruit, dat de beste finan- tieele resultaten bereikt zijn met een bemesting van 600 KG. superphosphaat en 400 KG. chilisalpeter per Hectare. De bemesting met chilisalpeter heeft op het gehalte een gunstigen invloed gehad." Deze uitkomsten zouden we nog met talrijke andere kunnen vermeerderen, doch, daar zij vrij wel alle eensluidend zijn, volstaan wij hiermede. Het is dui delijk, dat de aard en de ligging van den bodem moet beslissen, doch als ge middelde cijfers kunnen wij naar aan leiding van de resultaten der proefvelden bovenstaande vraag aldus beantwoorden. »Men mag op suikerbieten van 400— 600 KG. chilisalpeter per Hectare geven in drie malen, waarvan de eerste maal Geen enkel buitenlandsch militair attaché zoo meldt het Russisch telegraafagentschap is tijdens den terugtocht van Mrekden in apansche gevangenschap geraakt. Ze bevin den zich allen te Goedzjoeün. Het eerste le ger heeft geen geschut, geen stelling verloren, maar zeven Japansche maxims buit gemaakt en vierhonderd Japanners gevangen genomen. De soldaten zijn verbitterd over den voort- dureuden terugtocht en betreuren het, op bevel de stellingen te hebben moeten ont ruimen, die de Japanners niet konden nemen, üe terugtocht geschiedt langs evenwijdige, vroeger door de Russische troepen in gereed heid gebrachte bergwegen in de volmaakste orde. Te St. Petersburg acht men thans het oogenblik gekomeu, om, in plaats van eeu „terugtocht" en een „vervolging", te spreken van den opmarsch van de twee vijandelijke egers. Het ziet er inderdaad naar uit, alsof de Russen lijd en gelegenheid hebben gehad om huu verstrooide en gedunde afdeelingen samen te trekken, te ordenen en opnieuw in te deelen. Nadat dit geschied is, trekken de Russen eensdeels naar de Soengari, anders- deels naai Girin op. De laatste plaats hopen zij ongemoeid te kunnen bezetten. Op de Soengari te St Petersburg groote verwachtingen voor een defensieve tactiek, de eenige, die voorhands binnen het bereik van het mogelijke ligi. Het hoofdkwartier van Linewitsj is op het oogenblik reeds te G reudzjoeliu, 160 werst ten zuiden van de Soengari, d. i. meer dau halverwege lusschen Tiëling eu de Soengari. Hoe noordelijker de Russen komen, hoe veiliger zij zijn. De. linie van de Soengari zal in elk geval met hand eu tand verdedigd worden. Volgens een telegram uit St. Petersburg bben de Russen bij Moekdeu alleen 2000 officieren aan dooden, gewondeu eu vermisten rloren. De Japansche overheid neemt maatregelen voor de overbrenging van 45,000 krijgsgevan gen Russ n naar Japan. Het Telegraafagentschap maakt het vol gend te'egram uit Sipiugai van gisteren openbaarDe terugtocht der Russen naar het noorden heeft onder de vreedzame be volking, die op een overwinning van het Russische leger had gehoopt en nu met vrouwen en kinderen in de bergen vlucht, een paniek verwekt. Bij den doortocht der Russen door Chineesche steden sluiten de bewoners hun deureu maar zij trekken met hun feestelijk gelooide vrouwen en kinderen de Japanners tegemoet. De Japanners gaan door met hun harde handeling der Chiucezen en passen straffen toe zooals vroeger in Feng-wang-tsjeng, Liaojoog en Jinkau. Zelfs de Chineezen, die enkel verdacht worden, dat de Russen in eenige vriendschappelijke betrekking tot hen staan, worden gemarteld. Naar het noorden gevluchte Chineezen zijn gefolterd. Een tolk is terechtgesteld koop lieden, die Russisch geld bezitten, wordende handen afgehakt. Ze'fs ambtenaren, die tot de Russen voor dienstzaken in betrekking stonden, worden niet ontzien. De eerste gouverneur van Liaojang, Sjan, wordt te Hai-tsjeng gevangen gehouden de tweede Tsjcng, is gefolterd en naar Port Arthur verbaouen. Zijn familie is eveneens gemar teld, en zijn beide terechtgesteld. De Chinee sche kolonel Dsjao is te Jinkou ter dood gebtacht, omdat hij vroeger met de Russen omging. De Chineesche officier Sjoe is op het bloote vermoeden, dat hij met de Russen betrekkingen heeft onderhouden, zonder vorm van proces met den dood gestratt. De Chineezen durven uit vrees voor de wraak der Japanners den Russen geeu levensmid delen te verkoopen. In een telegram aan de Petit Parisien uit St. Petersburg wordt nu weer beweerd dat Koeropatkin niet vrijwillig bij het leger in Mantsjoerije is gtbleveu, maar dat men Petersburg in militaire es ambtelijke kringen vreesde dat hij om zijne militaire eer te verdedigen al te duidelijke ophelde ringen zou kunnen geven over de toestanden waarin hij legen de Japanners heeft moeten vechten. Daarom zou hem gelast zijn, als onderbevelhebber naar het front terug te keeren. verbannen of in de gevangenis te worden gewc-pen. Wij veidedigen de heilige rechten van het geweten. De geestelijkheid zal zich op de hoogte van haar plicht loonen. Wa' den H. Vader betref!, hij wil nog hopen du de wijsheid eu de politieke geest de eenheid en den vrede zullen weten te bewaren. Den dag waarop Z. H. voor hel voldongen feit zal staan, zal Z. H hei woord uitspreken, dat hij moet zeggen, maar hij zal dat niet doen voor het oogenblik is aangebroken. Indien onze vijanden rekenen op tweedracht in onze gelederen, vergissen zij zich. De leiding, die Rome zal geven, zal door de gelicle geestelijkheid worden gevolgd. Verschillende bladen melden, dat de opperpresident van Brandenburg, Betmann- Hollweg tot minister van binnenlandsche zaken is benoemd. Het is echter nog niet officieel. In den loop der beraadslagingen over de begrooting van corlog kwameu gisteren in den Rijksdag de Polen— en Jodenquaestie in het leger ter sprake. De minister van oorlog, Von Einem, constateerde dat de Poolsche soldaten in geen enkel opzicht slechter werden behandeld dan de anderen. Wat de Jodenquaestie betreft, verklaarde hij dat de Israëlieten hun plicht goed hadden vervuld. De Keizer is Woensdagmorgen om half tien met het stoomschip Hamburg van de Hamburg—Amerika, onder saluutschoten van de forten zijne reis naar de Middelland- sche Zee aangevangen. De kruiser Fried rich Karl vergezelt hem. De keizerin is om tien minuten voor half twaalf naar Italië vertrokken. Van Duitsche zijde is steeds alles ge daan om goeie vrienden te worden met Frankrijk. Des te meer verbaast thans de scherpe toon van eeu aitikel inde officieuze Nordd. Algem Ztg. waarin te kennen wordt gegeven, dat Duitschland niet van plan is aan Frankrijk de vrije hand te laten in Marokko. Keizer Wilhelm gaat naar de hoofdstad van Marokko, Tandzjer wat de Franschen daar ook tegen mogen hebben. Zou Duitschland nu willen profiteeren van de gelegenheid, dat Frankrijks bondgenoot de haudeu vol heeft met Japan 't Lijkt er veel op. De Daily Telegraph-correspouden te St- Petersburg weet enkele bijzonderheden mee te deelen omtrent de maatregelen, welke ter beveiliging van het leven van den czaar genomen worden. Van het station tot in de keizerlijke apartemenlen wemelt Tsarskoje Selo van deteciives, spionnen politie en mili tairen Kazernes, dicht bij het paleis, staan daarmee iu onmiddelijke verbinding, zoodat dc soldaten, die altijd klaar gehouden wor den, oogenblikkelijk naar het paleis kunnen worden opgecommandeerd. En binnen het paleis bevindt zich een ware lijfwacht van beproefde, trouwe militairen. Hoe groo de waakzaamheid moet zijn, bleek uit de om standigheid, dat in de koffers van den man, die onlangs in het „Hotel Bristole" door'zijn eigen bom gedood werd, een volledig uniform van een politie inspecteur gevonden werd. Op bericht dat op den straasweg nabij het landgoed "Lanei.ti 140 boeren met vrouwen en kinderen waren verzameld, begaf zich het hoofd der landelijke politie met een compag nie soldaten daarheen en liet schieteu op de menschen ofschoon deze zich rustig gedroegen. Twee personen werden gedood en vijftig verwond, daarvan 20 zwaar. Van de ge wonden stierven er zeven op weg daar het hospitaal. De correspondent van Gaulois te Grenoble heeft een onderhoud gehad met den bisschop van Grenoble, die pas uit Rome is terugge keerd. over de scheiding van Kerk eu Staat De prelaat verklaarde, dat, indien de wet wordt aangenomeu zooals ze is ingediend, de geestelijkheid ze niet zal kunnen aan vaarden, hoe zeer zij zich ook geneigd w.l toonen, zich aan het gezag te onderwerpen. Wij zullen weerstand bieden op gevaar at van Uit Tokio worden interessante bijzonder heden gemeld over het ontstaan van een nieuw eiland in Zuid—Japan. Den 24den November van het vorige jaar werden de bewoners van het eiland TwOj nabij het eiland Bonine, opgeschrikt door geraas. Twee weken later steeg zwarte en witte rook uit de zee op, op ongeveer drie zeemijlen ten zuiden van Two. Den 5en December verschenen te midden den rook drie eilandjes, die den 22en December tot een eiland vereenigd bleken te zijn, dit langzaam omhoog tees en iu grootte toenam. In de eerstvolgende dagen veranderde nog voortdurend de vorm van het eiland, totdat het eindelijk eind Januari geeu verandering meer scheen te ondergaan Bewoners van de Two—eilanden hebben het toen bezocht en bevonden, dat het een omtrek van 2314 mijl heeft en 480 voet boven de oppervlakte van het water ligt. Ken groot wa mwatermeer ligt in het noor delijk gedeelte. Het zuiden is rotsgrond met een dikke aardlaag bedekt. Een zandstrook omgeeft het eiland, dat Noesjima is gedoopt en door de Japansche regeeriDg iu bezit genomen is.

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1