JNurumtr 28, Donder dag 6 April 1905 ^8e Jaa« gang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. KIESVERENIGING. Centrale BI KIESVEDEENIGING, TE VUUR EKTË mm. A N TOON TIEL E.N, BEDRIEGERS BEDROGEN Winkeliers, die U andere zeepsoorten FEUILLETON. U 1 T G k v E r 4 WAALWIJK. IN DE HANDEN STOPPEN, ALS U $UNLIGHT= =ZEEP VRAAGT, BEDRIEGEN ZICHZELF, WANT ZIJ VERLIEZEN HUN DEBIET, U WENSCHT DE ZOO GUNSTIG BEKENDE SUNLIGHT. DE EENlGE BESTE ZEEP, GEEN ANDERE. LET DUS OP HET WOORD „SUNLIGHT" OP IEDER STUK ZEEP. voor De Echo van het Zuidenvertaald door H TWEE JE BOEK. HOOFDSTUK IX. Art. Xr. De Echo van het Zuiden, Waalwyksclie en Langstraatscüe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag* v o )i d. ibonna in e n t s p r ij s per 3 maanden f U."5. franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advkrtkntibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels eu advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. ,/ÜBt Hieronder laten we volgen het gewijzigd concept-reglement der centrale R. K. Kies vereniging in 't kiesdistrict Waalwijk, zooals dat thans de afdeelingen ter behandeling en bespreking is toegezonden. GEWIJZIGD CONCEPT-REGL EMENT DER in het kiesdistrict Waalwijk. Art. I. De Centrale R. K. Kiesvereniging in het district Waalwijk stelt zich ten doel in R. K. geest het algemeen wel/ijn op gods dienstig, zedelijk en stoffelijk gebied te be vorderen lo. door de kiezers te ontwikkelen en voor te lichten omtrent p.litieke en maat schappelijke vraagstukken. 2o. door bij verkiezingen voor het lid maatschap van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal een goede keuze van candi- daten te bevorderen. Art. II. Om lid van de R. K. Kiesvereniging te kunnen worden moet men bchooren tot de R. K. Kiezers van het district Waalwijk. De aanneming geschiedt bij meerderheid van stemmen door de besturen der aldeelingen, Heldenroman van HENRYK SIENKIEWICZ Na een marsch van negen dagen, bereikten de troepen van den hertog eindelijk Tcherni- kow. Krétuski, aan het hoofd der Walachijsche regimenten, trok het eerst de stad binnen. De hertog had hem in voorhoede gezonden, om hem in staat te stellen, zoodra mogelijk naar Ilélèue en Zagloba te zoeken. Maar, evenals te Lubnié, had niemand over hem hooren spreken. Zij waren dus spoorloos verdwenen. Jan wist niet, wat te denken. Waarheen kon den ze gevlucht zijn? Niet naar Moskou, niet naar de Krim, niet naar de Sitch. Er bleef nog een veronderstelling over zij konden de rivier overgetrokken zijn; macr dan waren ze in het brandpunt der beroering terecht ge komen. Daarginds dreigden tooueelen van moord eu brandstichting, dronken benden, Zaporogen, Tartaren De vermomming van Ilélèue zou 'haar niet redden, daar jeugdige knapen zeer gezocht waren op de markt van Stamboul. Een vreeselijke verdenking kwam Jan somtijds in de gedachtenhad Zagloba haar misschien met opzet daarheen gebracht, om haar te verkoopen aan Tuhay-Bey Deze gedachte maakte hem krankzinnig. Longinus, die Zagloba langer kende dan Krétuski, stelde hem gerust. Luitenant, zeide hij, g'j moogt zulke booze verdenkingen niet hebben. Die edelman is tot zulk een laagheid niet in staat. Wan neer hij slechte bedoelingen had, zou hij dan zijn leven voor haar wagen? Goedmaar waarom is hij dan naar den behoudens beroep op de algemeene verga dering der afdeeling. Ingeval van niet-toelating door het Bestuur moet de reden daarvan aan den niet-ioege- latene worden medegedeeld. Leden, die hunne plichten als Katholiek niet naar behooren vervullen, kunnen door de algemeene vergadering der afdeeling, op voor dracht van het Bestuur, van hun lidmaat schap vervallen worden verklaard. Art. III. De R. K. Kiesvereeniging strekt tich uit over de gemeenten behooreude tot het kies district Waalwijk. In iedere gemeente of Parochie kan een afdeeling worden opgericht. Meerdere af deelingen kunnen, met goedvinden ran het Hoofdbestuur, in eene gemeente of Parochie bestaan, wanneer het wegens de uitgestrekt heid wenschelijk wordt geacht. Elke af deeling moet minstens 15 leden tellen. Wanneer in eene gemeente of Parochie oprichting eener afdeeling niet mogelijk of wenschelijk. blijkt, kunnen de R. K. kiezers dier gemeente of Parochie als leden worden aangenomen in de afdeeling eener naburige gemeente of Parochie. Art. IV. Elke afdeeling kiest uit haar midden een bestuur, bestaande uit minstens vijt leden, onder welke eeu Voorzitter, een Onder voorzitter en een Secretaris-Penningmeester Om de twee jaren treedt zoo na mogelijk een derde gedeelte van het Bestuur at" Een aftredend lid is terstond herkiesbaar. De wijze van aftreden wordt bij huishou- anderen oever gevlucht, en niet naar Lubnié of Tchernikow Kom, wees nu bedaard, beste vriend ik ken Zagloba. Wij hebben samen gedronken eu ik heb hem wat geld geleend. Het goud heeft voor hem geen waarde. Hij verteert, wat hij heeft, eu geeft niet terug, wat hij leent. Maar nooit of nimmer zou bij eene laagheid begaan. Maar hij is erg lichtzinnig, zei Krétuski. Lichtzinnig, misschiendoch sluw en uitgeslapen ook hij zit voor het eerste gat niet gevangen. God zal U de geliefde terug geven is het niet rechtvaardig, dat hier op aarde iedere oprechte genegenheid beloond wordt En Longinus slaakte een zucht, die verband hield met zijn eigen gevoelens. Laat ons het persoueel van het kasteel nog eens ondervragen, hernam hij Te vergeefs doorliepen zij de heele stad. Niemand had den grijsaard en het kind gezien. Het kasteel herbergde talrijke edellieden, die daar met hun huisgezin een toevlucht had den gezocht. De hertog trachtte ben over te halen, zich bij hem aan te sluiten, want als eenmaal zijn leger buiten de muren waE, zou den de Kozakken ongetwijfeld de citadel eu de stad vermeesteren. Wij zijn in veiligheid, zeiden zij de bos- schen beschermen onsChraieluigki zal ons hier niet komen zoeken. Ben ik dan niet met mijne troepen door de boBSchen getrokken drong de hertog aan. Voor Uwo Hoogheid is dat mogelijk ge weest dat gespuis zal er zich niet aan wagen. Zij zouden bunno verblinding betreuren. Nauwelijks had de hertog deu rug gedraaid, of de Kozakken bestormden de stad. De ves ting verdedigde zich veertien dagen, maar moeBt zwichten. Al die er zich in bevonden, werden over de kling gehaald. In de 6tad werden kinderen vaneen gescheurd, vrouwen boven een langzaam vuur geroosterd- Middellerwijl was de hertog bij Lubergz den Duiepr overgetrokken. Hij sloeg er ziju kamp op, om ziju leger wat rust te gunnen. Verge zeld van de hertogin, begaf hij zelf zich den volgenden dag naar Brahiue en vandaar naar Mozyr. Dèür moesten zij van elkander afscheid delijk reglement geregeld. Van elke keuze wordt kennis gegeven aan het Hoofdbestuur. Art. V. In de afdeelingen wordt minstens eens per jaar vergadering gehouden en voorts zoo dikwijls de Voorzitter, die ze oproept en leidt, het noodig oordeelt, of het door minstens J/3 ^cr 'e(len schriftelijk verzocht wordt met opgave van de te behandelen onderwerpen. Art. VI. Het Hoofdbestuur bestaat uit de afge vaardigden der afdeelingen. Afgevaardigde is de Voorzitter of bij ontstentenis van dezen de Onder-voorzitter. Ieder lid van het Hoofdbestuur brengt ééue stem uit als zijne afdeeling niet meer dan 50 leden telttwee stemmen als zij 51 tot 100 leden telt; drie als zij 101 tot 150 leden telt, en voorts voor iedere 100 leden boven de 150 eene stem meer. Art. VII Het hoofdbestuur kiest uit zijn midden een Dagelijksch Bestuur, bestaande uit eeu Voorzitter, een Onder-voorzitter en een Secretaris-Penningmeester. De Voorzitter van het Dagelijksch Be stuur is tevens Voorzitter der Vereeniging. Hij roept op en leidt de vergaderingen van het Hoofdbestuur eu van het Dagelijksch Bestuur. Bij zijn ontstentenis treedt de Onder-voorzitter in zijne plaats. De Se cretaris-Penningmeester, aan wien door het Hoofdbestuur eene belooning kan worden toegekend, mag gekozen worden buiten het Hoofdbestuur. Art. VIII. Aan het dagelijksch Bestuur is opge dragen de uitvoering der besluiten van het Hoofdbestuur. Stukkeu, uitgaande van het Hoofdbestuur en van het Dagelijksch Be stuur, worden onderteekend dooi deu Voor zitter en den Secretaris. Art. IX. Het Dagelijksch Bestuur wordt voor zes jaren gekozen. Om de twee jaren treedt een derde gedeelte af volgens rooster. Art. X. Het Hoofdbestuur houdt jaarlijksch min stens ééne vergadering iu de laatste helft van Mei. In deze vergadering wordt \o. door het Dagelijksch Bestuur verslag uitgebracht en rekening en verantwoording nemen Op den feestdag van het H. Sacrament vereeuigde zich het geheele hof aan de tafel van den hertog Maar de hofdames van her togin Griseldis, noch de officieren van Yaréma slaagden er in, hun mismoedigheid te verber- geu Menig soldatenhart kromp ineen menig zwart of blauw oog was vochtig van tranen. Toen de hertog dan ook opstoi.d om afscheid te nemen, brak onder de dames een algemeen geweeklaag uit. Doch de krijgslieden legden grooter vastberadenheid aan den dag, sloegen de hand aan het gevest hunner zwaarden en riepen Wij zullen als overwinnaars terugkeeren Dat God u verhoore! antwoordde de hertogin. Leve de hertogin leve onze bescherm vrouw en onze moeder Vivat Vivatweerklonk het van alle kanten. Eén voor één knielden de officieren aan haar voeten neer om hun beker te ledigen en voor ieder hunner had zij een welwillend woord over. Toen het de beurt van Jan was, zeide zij Luitenant, menigeen uwer makkers zal als afscheidsgeschenk een scapulier of een Bjerp ontvangen uit de handen zijner uitverkorene. Zij, die geheel en al uwe gedachten vervult, is niet hierneem daarom dit aandenken van mij, als van eene moeder. Zij nam een gouden kruis, rijk bezet met edelsteenen van haar hals en hechtte het Kré tuski op de bot st. De jonge officier kuste haar eerbiedig de hand. Eu alsof de hofdames slechts op dit teeken en deze machtiging gewacht hadden, haastten zij zich om aan den uitverkorene een aanden ken te geven een scapulier, een sjerp of een lint- Alleen Annette Krasienska, de schoone der schoouen, hield zich op een afstand, ver scholen in een vensternis. Toen de wufte Wolodowski dat zag, naderde hij haar. Annette, zeide hij, ik bad u een aandenken willen vragen, maar ik heb mij genoodzaakt gezien, dit plan te laten varen, daar ik maar al te goed begreep, dat ik er niet in slagen zou, mijn plan bij u genade te doen vinden. Ik denk, dat het andere handen dan de mijne beter zou passen, U een aandenken te geven. Wat er ook van zij, gij zult uw wensch gedaan over bet afgeloopen jiar. 2o. door de afgevaardigden der afdee lingen opgpgeven het getal leden hunner afdeeling en de contributie afgedragen. Bovendien zal de Voorzitter der Verecniging eene vergadering beleggen vooraleer overeen komstig het le lid van artikel XII door de afdeelingen tot het stellen van candidaten wordt overgegaan en voorts zoo dikwls hij dit wen- «chelijlc acht, of als het door minstens vijf (dit was vroeger 10) leden van het Hoofdbestuur wordt verzocht uiet opgave, van de te behandelen onderwerpen. Deze vergadering zal worden gehouden te Waalwijk als zetel van het Hootdbestuur. De vergaderingen van het Hootdbestuur worden in iedere afdeeling door den Voor zitter van het Bestuur aan de leden bekend gemaakt en zijn toegankelijk voor al de leden der Vereenigitig, die aan de beraad slagingen mogen deelnemen, doch geen stemrecht hebben. Art. XII. Is er eene verkiezing op handen, dan vergaderen de afdeelingen, om te steramen over de voordracht der candidaten. Aan het Dagelijksch Bestuur wordt het verslag der sterameD medegedeeld met opgave van al de candidaten en tevens van het aantal stemmen op iederen candidaat uitgebracht Deze mededeeling geschiedt aan den Voorzitter vau het Hoofdbestuur binneu acht dagen na de dagteekening van het besluit, waarbij de verkiezing is uitgeschreven. Het Dagelijksch Bestuur verzamelt de stemmen en brengt op een alphabetische voordrachtslijst voor de vacature zoo moge lijk ecu vijftal vroeger 10) personen, die in de .afdeeli-'gi-n de meeste siemmen verwierven. Komen tegevolge van gelijk aantal stemmen meer personen voor plaatsing op de lijst in ganmerking, dan loonlen deze alle op de lijst geplaatst. Do lijst wordt aan de afdeelingen gezonden, die daaruit een keuze doen en het proces-verbaal der stemming onverwijld naar het Dagelijksch Bestuur zendeu. Het Dagelijksch Bestuur telt in eene openbare vergadering, te houden in de plaats waar de Verecniging haar zetel heeft, de stemmen, in de verschillende afdeelingen op iederen candidaat uitgebracht. niet iu vervulling zien gaangij mikt te hoog. Dit goedgekozen antwoord had een dubbele beteekenis het zinspeelde op de kleine ge stalte van den dragonder en ook op de om standigheid, dat hij het hof maakte aan prinses Barbara van Zbaraz. Wolodowski was be gonnen zijn hart te verpanden aan de oudste der twee zuster3, prinses Anne Toen deze zijn hoop verijdeld had, had hij zijne liefde overgedragen op de joDgete en hij hield zich overtuigd, dat niemand zijn zielsgeheim had kunnen doorgronden. Toen hij dan ook het antwoord van Annette hoorde, stond hij verslagen en stamelend ant woordde hij Ik ben waarlijk niet de eeuige, die hoog miktde oogeu van Longinus Podbipieta zijn voor uwe blikken bijna oi bereikbaar. Het is waar, g if Annette ten antwoord, dat Podbipieta U in alles overtreft, zoowel in lichaamsgestalte als iu krijgsmansdeugden eu ridderlijkheid.... Ik ben u dankbaar, dat gij mij zijn naam in herinnering hebt gebracht. En zij wendde zich tot den Lithuauier. Kom nader, als ik u vragen mag, mijn heer, zeide zij. Ik wil óók mijn ridder kiezen eu voorzoover ik weet, kan deze sjerp geen edeler en heldhaftiger borst sieren. Podbipieta kon zijn oogen of zijn ooren niet geloovep, hij zonk voor Annette op de kniëen en de vloer dreunde er van. O mijne koningin, mijne weldoenster fluisterde hij. Annette knoopte den sjerp vastdaarna verdwenen haar kleine handen onder den blon den snor van Longinns.... Men hoorde het geluid van kussen, afgebroken door zuchten. Wolodowski verwijderde zich met verbeten woede, want ééns had hij Aunette lief gebad. Reeds Bteeg de hertogin in haar karos, het hof volgde haar. Een nur later rukte het leger op naar den Prypet, gedurende den nacht werd er een schipbrng gebouwd- Terwijl de huzaren op wacht stonden, zei Longinus tot Krétuski Hoe jammer, vriend Wat dan vroeg de luitenant. Wel, dat nieuws uit do Ukraine Welk nieuws? Art. XIII. De candidaat, die de volstrekte meerder heid verkregen heeft, wordt gekozen ver klaard. Heeft geen der candidaten de volstrekte meerderheid behaald, dan zendt het Dage lijksch Bestuur aan de afdeelingen een lijst, bevattende een twee/al namen van hen op wie de meeste stemmen werden uitgebracht. Komen tengevolge van gelijk aantal stemmen meer candidaten voor plaatsing op de lijst in aanmerking, dan worden deze alle op de lijst geplaatst De volstrekte meerderheid wijst na deze stemming den candidaat aan. IVordl geene volstrekte meerderheid verkregen, dan is hij candidaat, die de meeste stemmen op zich vereenigt. Bij gelijk gelal stemmen beslist hel lot. (Dit artikel luidde in 't oude concept als volgt Heeft geen der cmdidaten de volstrekte meerderheid behaald, dan zendt het Dage lijksch Bestuur aan de afdeelingen een lijst, bevattende een drietal namen van hen op wie de meeste siemmen werden uitgebracht. De volstrekte meerderheid wijst ook na deze stemming den candidaat aan. Wordt nog deze meerderheid niet behaald, dan heeft er in de aldeelingen nogmaals stem ming plaats tusschen de twee die de meeste stemmen verwierven en is candidaat die dan de raie«te stemmen op zich vereeuigt.) Art. XIV. Het dagelijksch Bsstuur zorgt, met inacht neming der desbetreffende bepalingen der kieswet, voor de indiening der caiulidatenlijst en voor hetgeen noodig is om do verkiezing van de candidaten te bevorderen. Art. XV. Het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staton-Generaal is onvereenigbaar met het lidmaatschap van het Hootdbestuur der R. K. Kiesvereeniging, terwijl een lid van het Hoofdbestuur bij zijne eventueele candi- daatstelling aan de betrekkelijke werkzaam heden geeu deel mag nemen. Art. XVI. De kosten der Vereeniging wordeu be streden uit de contributiën der leden. De coutributie bedraagt jaarlijks minstens f 15 bij intrede te betalen en tervolgeus jaarlijks in de maand Mei. De afdeelingen dragen 2/s der contributiën af aan het Hoofdbestuur. Tuhay-Bey zou met zijn Tartareu naai de Krim zijn teruggekeerd. Is dat jammer?... Integendeel Ik voor mij vind het jammer... Want hebt gij mij niet gezegd, dat het voor de vervulling mijuer gelofte niet voldoende zou ziju, drie Kozakken het hoofd af te slaan Als de Tariaren buiten bereik zijn, waar zal ik dan drie hoofden van heidenen vinden En Ik heb ze dringender noodig dan ooit... Krétuski glimlachte ondanks ziju verdriet. Ik weet wat er in u omgaat en door welke schoonheid gij uitverkoren zijt. Waarom zou ik er ecu geheim van ma ken? antwoordde Longinus, ja, beste vriend, ik beu verliefd, ernstig verliefd, dat er juist nu geen Tartaren meer onder mijn be reik ziju Wees niet ongerust. Ik geloof niet, dat Tuhay-Bey teruggetrokken is, gij zult nog ougeloovigen genoeg vinden, bijna eren talrijk als de muskieten, die boven onze hoofden gODzen. Eu inderdaad, wolken van insecten kwelden soldaten en paarden. Het legar wa doorge drongen iu een streek, waar zich afwisselend moerassen, bosscheu, overstroomde weilanden, rivieren en beken vertoonden eu welke het volgende liedje rechtvaardigden De dochter van Uolota Kreeg bij haar huwelijk, Behalve mooie paddestoelen Nog pek en vele liunenspoelen Eu tien hectaren slijk. Het is waar, dat deze modder nog iets meer voortbracht dan paddestoelen, menig groot fortuin was er in ontslaan... Maar de soldaten van den hertog stonden verstild: niets dan eeu onafzienbaar moeras Des nachts, als de maan helder scheen, glinsterde het zilveren water als een rustige zee. Hier en daar scheen het, dat de bosschen uit het water oprezen. Onophoudelijk klotsten de hoeven iu het slijk, de raderen der wagens en der ka nonnen zouken weg. Commandant Wierchnl was wanhopig Vreemde onderneming zeide hij. Tot aan Tchernikow het vuur.... nu het water 1 (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1