De Oorlog. B EKENDM AKIN G. BUITENLAND. Japan en Europa. Italië. Frankrijk. Zuid-Afrika. BINNENLAND. Provinciaal -Nieuws. Tweede Kamer. Perzië. Vergunning tot verkoop van sterken drark in 't klein. Waalwijk, 5 April 1905. Jaarmarkt te Waalwijk, Grensregeling. Rechtzaken. Brand. Onderwijs-brochure. 5e Bossche Katholiekendag. Ondei wijzers-examen. Art. XVII. De uitgaven der leden van het Hoofd bestuur gedaan ten behoeve der vereeniging wegens het bijwonen der vergaderingen worden uit de kas der afdeelingen betaald. De reis- en verblijfkosten worden door het bestuur bepaald naar evenredigheid van den afstand der woonplaats van de leden tot de plaats van bijeenkomst. De uitgaven van het Dagelijksch Bestuur worden betaald uit de algemeene kas der Vereeniging. Art. XVIII. Alle besluiten worden bij volstrekte meer derheid van stemmen genomen, over zaken wordt mondeling, over personen met gesloten brieljes gestemd. Wanneer de stemmen staken wordt het voorstel geacht niet te zijn aangenomen betreft bet echter eene keuze of voordracht van personen dan beslist het lot. Art. XIX. Wijzigingen in dit Reglement kunnen door het Hoofdbestuur worden aangebracht onder de volgende voorwaarden lo. Elke afdeeling houdt te voren eene vergadering om dc voorgestelde wijzigingen te bespreken en afgevaardigden te benoemen. 2o. Tot het nemen van een besluit wordt gevorderd eene meerderheid van 8/4 der uitgebrachte stemmen. (In dit artikel is uit 't oude concept 't volgende vervallen 80. Het Hoofdbestuur bestaat voor dit gevai uit zooveel afgevaardigden uit iedere afdeeling als deze vijftigtallen en begonnen vijftigtallen van leden telt, terwijl iedere algevaardigde een stem uitbrengt. Art. XX. Het vereenigingsjaar loopt van 15 Mei tot 14 Mei daaraanvolgende. Art. XXI. Bij ontbinding der Kiesvereeniging zullen de overblijvende gelden wordea geschonken aan Art. XXII. In alle gevallen, waarin door dit Regle ment niet is voorzien, beslist bet Hoofd bestuur. Gezien door den Adviseur der Vereeniging A. KUIJPERS, Pastoor. Wij hebben de wijzigingen, die in dit nieuw concept-reglement voorkom m cursief gedrukt, opdat men deze gemakkelijk zou kunnen na gaan, ook drukten we bij eenige artikelen het vroegere af. Wij moeten dan ook verklaren dat wede meeste wijzigingen en aanvullingen met ingenomenheid hebben gelezen. Dat aan den naam //centrale* is toegevoegd is wen- schelijk om verwarringen te voorkomen. De toevoegingen aan art. 2 zijn zeer goed, hoewel wij blijven bij onze zienswijze dat het R. K. Kiezer zijn alleen voldoende moest zijn om lid te worden; waarvoor die stemmingen en de besturen der afdeeling nemen o. i. eene groote verantwoording op zich, al is ook 't beroep op de afdeelingen uog mogelijk. Wij blijven bij onze meening dat dit somtijds de wijd-opengezette deur sluit of slechts op eeu kiertje openzet en de 8e alinea van dit artikel geeft toch nog een voldoende macht in noodige gevallen aan de algemeene vergadering. 15 leden met een bestuur ran 5 leden, is wel wat onevenredige verhouding, zou bet niet beter zijn bij zulk een aantal dit te reduceereu tot 3; voor grootere besturen is vrijheid gelaten, want er staat minstens 5 leden wij achten voor eene grootere afdeeling een grooter bestuur zelfs hoogst gewenscht. Art VI bevat eveneens eene goede wijziging zooals ook de veranderingen iu art X toejui ching verdienen. Maar vooral de vereenvoudiging aan gebracht in de candidaatstelling en door ons iu eeu vorig artikel aanbevolen is vau groot belang voor den vluggen gang van zaken. Nu nog een vraag betreffende de centen-kwestie. s/8 der contributie is voor 't hoofdbestuur bestrijdt dit daaruit alle kosten, voor noodige propaganda en andere zaken want de afdeelingen hebben bitter weinig. Is dit zoo, dan is alles iu orde, zoo niet dan kwam baar toch minstens de helft toe. 't Is maar eeu vraag. Zooals we hierboven schreven kan het gewijzigd concept-reglement, behoudens enkele uitzonderingen, onze goedkeuring wegdragen. Vrijdagavoud vergadert de afdeeling Waal wijk om dit concept te bespreken eu even- tueele wijzigingen aan 't hoofdbestuur in doen te dienen door den geaohten afgevaar digde. Onze meening kent men thans, die is nu meermalen uiteengezetwij hebben in talrijke artikelen de noodzakelijkheid bepleit van eene goede kiesvereeniging op democratiscken grondslag van onze en talrijke andere zijden is met kracht aangedrongen op medezeggingsscbap op den gang van zaken, bij 't stellen van candidaten, voor iedereen, van den grootste tot den kleinste, van werk gever en werknemer, de onder-onsjes moesten zijn aigeloopeu en dat alles hebben we nu bereikt in onze uitstekende organisatie, de centrale R. K. Kiesvereeniging. En wat ons nu zoo verwondert Dat is, om alleen van onze plaats maar te spreken, dat betrekkelijk nog veel te weinigen zich daarbij aansloten dat zoovelen die altijd en terecht de mond vol hadden, om het maar eens goed verstaanbaar uit te drukken, over de zaken hierboven genoemd, nog geen lid onzer kiesvereeniging zijn. Een 100 (t 150 tal leden bij zulk een aantal kir-zers, neen wij stelden ons een aantal van om de 400 voor. Daarom dringen wij er nogmaals met kracht opian, zich spoedig als lid bij een der bestuursleden aan Ie gevende :ontributie kan geen beletsel zijn en ook hier kan bet wel eens noodig worden of is bet reeds, dat men zich wat meer met het politieke leven bemoeit. Aan 't slot van deze korte beschouwing voegen wij nog een wenscb en dat is, dat na afhandeling van 't reglemeut er uit den boezem der vereeniging of uit het bestuur een voorstel moge opgaan om aan 't hoofd bestuur voor te stellen dat de centrals R. K. Kiesvereeniging van Waalwijk zich direct aansluit bij iJeu Alg. Ned. Boud van R. K. Kieivereenigingeu. Dooi onze nieuwe organisatie waait thans een frisschen geest; laat ons toch btgrijpen het groote nut, de noodzakelijkheid van eenheid vooral in de tegenwoordige tijds omstandigheden, ons aausluiten bij dien grooten boud, die alle kiesvereeuigingen behalve de Brabantsche, meest ouderwetsche organisaties, bevat. Het groote nut van aan sluiting hebben we tevoren met tal van zwaar wegende redenen betoogd, dat zal thans niet meer noodig zijn, maar vooral om ge makkelijk lo. van Art. 1 tot uitvoering te brengen is aansluiting noodig. Terecht schreef bet Centrum nog dezer dageu //Dc Moerdijk mag geen grens zijn welke de katholieken in twee helften ver deelt. Te zaaien vormeu wij ééne partij, waarin allen dezelfde rechten en dezelfde verplichtingen hebben. Laten we thans ook 't voorbeeld volgen van de kiesvereeniging Grave, die ons bij onze organisatie, bij de gewichtige samenstel ling van bet reglement tot model diende, laten wij ons als Grave en Breda aansluiten bij den Algemeenen Bond. Dc vredeskansen. De Russische regceriug heeft nieuwe roo- bilisaiie-orders uitgevaardigd. Men zou hieruit onmiddelijk de couclussie kunnen distilleeren dat het er nu met de vredeskansen al heel slecht bijstaat. Maar toch betcekeuen deze oorlogsmaatregelen niet veel niemand ge loof' ten slotte aan een overwinning en ieder een weet, dat, wanneer heden de vede niet komt, deze er toch de volgende maand zal zijn. Mede als een goed voorteeken moet beschouwd worden het uitstellen van de reis naar Siberie van den minister van spootwegen een reis welke d'ingend noodzakelijk was bij voortzetting van den strijd. Dit uitstel nu als gevolg van een bevel van den czaar, heeft zijn beteekenis. De gezaghebbende Japansche bladen ver klaren dat men er wel aan zal doen op een voorstel tot het bespreken der vredesvoorwaar den niet in te gaan, alvorens Rusland tot de overtuiging gekomen is, dat het nutteloos zou zijn deu 001 log voort te zetten en dat het dus geneigd zou zijn tot het sluiten van een duurzameu vrede. De Japansche pers zegt, dat het dwaas zou zijn wanneer het geen gebruik maakte van de gelegenheid om voorgoed te zorgen dat dergelijke rampen niet weder kunnen voor komen. Japan moet met kracht volhouden tot het voldoende waarborgen heeft dat het de Russische oorlogszuchtige neigingen, die de geheele wereld bedreigen, tot machteloos heid heeft gebracht. Men ziet het, Japau zal zich uiet roet een kluitje iu 't riet laten sturen. Uit M a n t s j o e r ij e. Officieel wordt uit het hoofdkwartier van het Japansche leger in Mantsjoenje ge telegrafeerd Onze voorposten matcheerden op in de richting van Hailoeng en stieten den 28sten Maart des ochtends op 300 man Russische cavalerie. In ChansjengtSoe hebben de Russen 2000 man ruiterij achtergelaten en ziju ze, zoowat 4000 man sterk, op Hai— toen geretireerd. Tusschen Chansjeugtsoe en Jingtcheng, een plaats 85 mijlen benoordeu Heintsjeng bevinden zich op verschillende plaatsen groote voorraden aan graau. De toestand, in de buurt van Cheugtsjoeu en Kiriu is onverauderd. Een reuzenbloedbad. Generaal Nagaska, onderchef van den Japanschen generalen staf, heeft iu eene voordtacht te Tokio meegedeeld, dat volgens ofhcieele cijfers 850.000 man bij Moekden in gevecht geweest zijn. In den slag bij Liaojang stonden 460.000, aan de Shaho 580,000 man tegenover elkaar. De strijd bij Moekden is bovecdien de langdutigste ge weest die meu kent, hij heeft veertien dageu geduurd. De Baltische vloot. Toen indertijd admiraal Rodjestvensky in de Noordzee zijn geschut had laten richten op de Hullsche schippers, meenden zoowat alle—niet—russtsche— bladen dat dat de on bekwaamheid vau den admiraal en wat nog erger was, de voortdurende dronkenschap vau het personeel lang niet vreemd waren aan dit ongeval. Wij laten geheel en al in het midden in hoeverre het toen beweerde al of uiet van grond ontbloot was, maar zeker is het dat admiraal Rodjesvensky in de wateren van Mad.i :askar niets onbeproefd heeft gelaten om van ziju eskader te maken wat er van te maken was. Volgeus eeu correspondent van de Daily Express heeft de vlo-t thans een algeheele metamorphose, ondergaan. Zag ze er vioeger vuil en onooglijk uit, thans blinkt alles van zindelijkheid. Alle maatregelen, noodig om de gezondheid aan boord te bevorderen, werden genomen en stipt uitgevoerd, zoodat de gezondheidstoestand, trots f.et buitenge - woon heet'.e weder, niets te wenscheu laat. De discipline wordt streng gehandhaafd. Voortdurend wordt met zwaar geschut ge schoten, worden oefeningen gehouden aan het torpedonet en gemaonoeuvreerd met torpedobooten. De admiraal schijnt geen rust te kennen. Dronkenschap komt aio boord niet meer voor. Alle officieren, met wie de correspondent in aanraking kwam, waren vol verlangeu zich met de Japanners te meten. Maar, vertelt hij verder, net zou toch ongerijmd zijn dc vloot met een Eogelsche of Duitsche te willen vergelijken, ofschoon de bemanning den indruk maakt zeer bruikbaar te ziju. Verschillende bladen van gewichtige waar de bezien de vraag welke verhouding lang zamerhand gaat ontslaan tusschen Japan als vertegenwoordiger en leider der Aziatische volken en het oude Europa, dat wa rlijk niet al te onbezorgd over de zich ontwik kelende macht heenzien mag. De Duitsche Reichsbute verklaart, dat de tegenwoordige stand van den oorlog in Oos telijk AziG zoo is, dat dc Japanners aan de Gele Zee baas zijn. Wellicht oordeelt hel Duitsche blad wat voorbatig; Rusland heeft meer oorlogen gevoerd, waarin het eerst eeu langen lijd tegenspoed had, maar dan met taaie kracht zich wist te herstellen. Maar daarin heeft het blad gelijk Japan heeft zich een plaa's veroverd die gevaar doet ontstaan voor een combinatie van de groote Aziatische volken. Reeds jaren lang is mei China toenadering gezocht en als de Russische diplomatie niet even lang op handige wijze tegenmijnen had gelegd, als zij niet de Chine.-zen zeiven voor en tegen Rusland had verdeeld, deze oorlog zou reeds de Oostelijke helft van Azië geheel in brand hebben gezet. Doch China is van Japauners overstroomd en alle leiding, zoowel in het militaire als in het burgerlijke leven wordt zwaar door Japanschen invloed gedrukt. Zoo verschijnen ei een geheele reeks cou ranten, die wel iu de Chineesche taal zijn geschreven, maar verder Japansche belangen behartigen. En zelts de Boedhistische zendelingen die China uit Japan biuneutrekken, beoogeu niet zoozeer een godsdienst van Gautama als w«l de Japansche staatkundige toekomstdroomen te propageeren. China echter is het niet alleen, dat ouder deu invloed van Japan zou kunnen komen iu alle koloniën, in de Nederlandsche, de Fransche, de Engelsche vooral, zijn millioenen inboorlingen die elk Europeaan als indringer beschouwen en zich hoog verheugen in de Japansche zegenpralen. Terwijl de Moham medaansche wereld naar dezen mededingr van het Christelijke Europa met een soort blijde verrassing en gedachtenvolle verwach (ing opziet. Er is een wereldproces in gang, waarvan de gistings-producten wellicht vetrasser.de eigenschappen zullen vertoouen. Verrassend niet in verblijdende zin. Zondag heeft de eerste trein door den Simplontunnel gereden. De genoodigden, waai bij Zwitsersche en Laliaansche autoritei ten en spoorwegmenschen vertrokken des morgens om 8 uur 40 vau Domodossolo naai Iselle, waar de trein om 9 uur 50 ouder het lossen vau „saluut-onip'.oftiugeu" aankwam Daarna werden de rijk bevlagde werken in oogenschouw genomen en gedejeuneerd. Om halfeit namen de genoodigden plaats in den trein eu om 12 uur 18 werd de ijzeren deur bereikt. Na plechtige opening van deze deur zette meu de reis door deu tunnel voort eu om 1 uur 55 weid Brig bereikt. De bisschop van Sitten sprak hier de ze gening uit, een Te Deum werd gezongen, de Italiaansche en Zwitsersche volksliederen werden gespeeld. Des avonds werd tr lekker gegeten te Brig. In Italië heeft minister president Eortis zijne verklaringen afgelegd. Hierwerd naasting der spoorwegen door den staat aangekondigd, en ook hier versterking der weermiddelen, vooral der vloot, waarvoor gro*Me credielen zullen worden aangevraagd, maar toch zal het evenwicht der begroottng blijven gehand haafd. In de Kamer zijn de beraadslagingen aan den gang, betreffende het wetsontwerp van scheiding van kerk en staat. Minister Bien— venu Martin achtte het absoluut noodzakelijk en rekende stellig op aanneming. Iu Duitsch ZuidwestAfrika wordt mei afwisselend geluk gevochten. Den 26en werd een bende Herero's veijaagd uit een stelling 50 K M. ten Z.VV. van Windhoek^ de inboor lingen verloren daarbij 20 man, de Duitschers een officier en 5 man. Maar óieuzelfdeti dag vermeesterden Hottentotten 60 ossen uit Kransplaats bij Gibeon, en doodden vier man die het vee bewaakten een vervolging door een Duitsche afdeeling ondernomen, mislukte. De voorzitter vau de Tweede Kamer moet liet voornemen hebben om, wanneer de stand van het debat over de ouderwijswet-uorfclle dit mocht noodig maken, het houden van avondvergaderingen voor te stellen met het oog op het naderend Paaschreces. De langdurige debatten over de onder wijs-wet zijn thans in zooverre afg-doopen, dat heden Dr. Kuyper aau 't woord komt ter beantwoording der verschillende sprekers. De heer Pastoors heeft den voorzitter gelegenheid gevraagd om voor of na Paschen, eene motie aan (le orde te stellen, betref fende de Velser-pont en betrekkelijk de traktamenttn der lagere ambtenaren. Naar de Nieuwe Courant verneemt, be staan er belangrijke en reed-' vergevorderde financieele plannen o:n in den Nederland- schen handel op Perzië weder verlevendiging te brengen. z/Bij den minister van koloniën is of wordt moeite gedaan 0111 een bekwaam O.-I. amb tenaar op zijn terugreis naar Holland met een reis door Perzië en het uitbrengen van een rapport te belasten. „Overigens komt, gelijk men weet, bin nenkort ook de lieer Knobel naar Nederland. Die komst heeft reeds langer op zich laten wachten dan men in December jl. uit mi ni der Van Lyndon's woorden kon opmaken." Trek naar Amerika. Hoewel er Zaterdag te Rotterdam 1683 derde klasse passagiers met het stoomschip Potsdam naar New-York vertrokken, zijn er nog ruim duizend van deze passagiers achtergebleven om met liet eerstvolgende stoomschip der HollandAmerika-lijn scheep te gaan. l)eze lieden zijn tot zoo lang onder gebracht op het stoomschip Amsterdamlig gende in de Maashaven, en in het hotel aan de Wilhelininakade aldaar. N.R.Ct Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bukend, dal bij hen op 27 dezer is inge komen eene aanvrage oiu verguuning tol verkoop van s'erken drank in het klein van A. C. van de Werff, wonende alhier, in het huis staande aan de Markt wijk B No, 156, kadastraal bekend sectie C. No. 2160 voor de volgende localiteiten De beneden kamer in de westzijde en ul de boven kamers van voormeld huis. Binnen twee weken na heden kan ieder tegen het verleenen van de vergunning bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Waalwijk 31 Maart 1905. Burgemoester en Wethouders voornoemd K. DE VAN DER SCHtJEREN De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Tot toelichting moge nog dienen dat het niet alleen de bedoeling is, dat uit sluitend Tentoonstellingsartikelen worden ingezonden, maar ook wel degelijk gewone gebruiksvoorwerpen, zoowel op het gebied der Nijverheid, als der Kunstnijverheid. De voorwaarden en bepalingen van deel name luiden als volgt Art. I exatnei van oni Diusda 68 mai deelget: De April f Men Zond dingen plechtit gelukki kleinen bijblijft ninrr k! met uiilovingen van premiën, waaraan ieder aanvoerder van vee gratis kan deel nemen op Donderdag 6 April a.s. R. K. Kiesvereeniging. A. s. Vrijdag, 7 April, des avonds ten 7Va uur °P d0 zaa' der St. Paulusver- eeniging eene algemeene vergadering der afdeeling „Waalwijk" vau de centrale R. K. Kiesvereeniging in het district Waalwijk worden gehouden, ter bespreking van het reglement. Wij maken er de leden wel op attent dat zij, omrede het groot aantal niet hoof delijk worden opgeroepen, dus geen couvo catiebiljet ontvangen eenieder beschou.ve dit bericht als eene persoonlijke uitnoodi- ging en kome zeker ter vergadering waar het zoo'n voornaaaro punt als de behande ling van 'l reglementgeldt. De commissie voor de grensregeling is opgeroepen ter vergadering op Donderdag a.*. des namiddags teu 7Va uur iu het hotel Verwiel om alsdan over te gaan tot her uitbrengen van een advies aau deu minister betreffende de voorgestelde grens regeling. Gisteren werd voor de arrondissements rechtbank te 's Bosch in openbare zitting behandeld de zaak van A. v. E. alhier tegen W. betreffende de hevige partij op Zondagavond 12 Maart waarbij laatstgenoemde ernstig werd verwond. De eisch was zes maanden gevangenis straf. Dezer dagen ontstond een begin van brand bij zekereu de E. aan de Spoorlijn liat echter spoedig werd gebluscht. Assurantie dekt de schade, die slechts gering is. Handboogschutterijen. Door den Commissaris der Koningin in onze provincie is op verzoek van den Gouverneur van Belgisch Liraburg aan de Burgemeesteis van Noord-Brabant opgave verzocht van alle in hunne ge meenten gevestigde boogschutters-vereenigin- gen. Deze opgave is gevraagd iu verband met een te Maeseijck te houden groot internationaal concours uit te schrijven door de liandboogschutterij „Guillaum Teil* aldaar, ter gelegenheid van haar 50 jarig bestaan. Staat en school. Ons christelijk standpunt door F. Fransen, Kapelaan te Baardwijk met Voorrede van L. Tielemans, Hoofdredacteur der „Katholieke school*, zal binnen enkele dagen in den handel gebracht worden door G. Mosmans Sr., Venloo. Nijverheidstentoonstelling 's Her togenbosch, Thans zijn de inscbrijvingsbiljotten voor de a s. uijverheidstentoonsielling te Bosch verzonden In de bijgevoegde circulaire zegt liet bestuur 0. m. Alleen door krachtige medewerking van allen zal het mogelijk zijn deze Tentoon stelling te doen slagen en zal eeu volledig beeld zijn te verkrijgen van de Brabautache Nijverheid, Kunstnijverheid en Kunst. De tentoonstelling zal gehouden worden bet fee iu liet CASINO en zal opengesteld zijn van Zaterdag 17 Juni tot en niet Zondag 2 Juli a.s. Art. 2 Zij die wenschen in te zenden moeten hun inschrijvingsbiljet voor 1 Mei a.s, yoör terug zenden aan den Heer EUG. LUTKIE groote te 's-Hertogenbosch, Secretaris der Rege- met d lings-Comuiissie. Art, 3. De inzendingen moeten vrachtvrij in het locaal der tentoonstelling bezorgd worden. De inzenders moeten zich belasten met het uitpakken en plaatsen der inzendingen tenzij anders wordt overeengekomen. Art. 4 De RegelingsCommissie wijst de plaats aan waarde inzending moet worden opgesteld uiet welke plaats genoegen moet worden genomen. Art. 5 De Regelings Commissie zal voor goede bewaking zorg dragen. Zij stelt zicli echter niet aan«prakelijk voor verlies, diefstal of schade hoe ook genaamd, uitgezouderd brandschade. Art. 6 Inzendingen, éénmaal gesteld zijnde mogen niet meer worden aangevuld, ge wijzigd of verwijderd zonder toestemming oer Regelings-Comuiissie. Art, 7 Iu alle gevallen, in deze voorwaarden niet omschreven beslist de Regelings Com missie, met welke beslissing genoegen moet ket'hi worden genomen. jDRe R. K. SchoenfabrikanteDbond. Gisterenmiddag ten 2 uur had eene ver gadering plaats op de bovenzaal van den heer Vogels-v. d. Ven te Eindhoven. Op de, aanvankelijk niet zoo talrijk ver tegenwoordigde vergadering was aanwezig de zeereerw. heer Koenen, Adviseur. De, tegen 2 uur aangekondigde bijeen komst werd ten 2.5U uur nadat intusschen weer verscheidene leden ter vergadering waren bijgekomen door de voorzitter als geopend verklaart. Als punt eeu stond op da agenda coöp. aankoop. Verscheidene opgaven zijn ingekomen doch de meeste zijn zeer onvolledig. De hoofdzaak was eene opgave voor een geheel jaar. De heer Donkers vraagt wanneer een aangever te kort komt of hij dan zal kun nen bijkrijgen waarop de voorzitter beves tigend antwoord. Een der leden stelt voor eene lijst te doen drukken ter invulling voor de leden teneinde meer eenheid te verkrijgen en daaruit eene geheele groote opgave samen te stellen. Origineele verpakking acht den voorzitter het meest gewenscht. Is b. v. eene ton pinr.en voor etn te veel laat men dan met eenigeu uit dezelfde plaats gezamelijk opgeven. Besloten werd lijsten te laten drukken en de leden ter invulling toe te zenden. Ecu der leden komt er tegen op dat een lid van den Bond toezegging aan knechts deed om tegen den prijs waarvoor hij van den Bond betrekt aan hen te leveren. Over dit punt heeft eene zeer drukke discussie plaats die wel wat zwaar op de hand was. Op voorstel van den voorzitter wordt dit pchter, als zijnde eene ouderlinge plaat selijke kwestie, huiten verdere overweging gehouden. Punt tweeCursus voor patioonteekenen. Op eene advertentie in het vakblad zijn vier aanbiedingen van leeraren ingekomen uit Waalwijk, Dongen en Drunen. Daar de conditiëu nog niet bekend zijn wil de voorzitter voorstellen per 14 dagen eene les te geven voor twee uren f 2. per uur met vergoeding van reiskosten van f 1.50 en daarvoor trachten een leeraar te krijgen. Aangemeld hebben zich twintig leerlingen. Dsar er onder de opgave van leerlingen, ook zijn die niet lid van den bond zijn wordt besloten dat di< geueu 20 ets. per les extra zullen betalen. Geïnformeert wordt hoeveel tijd nog ii voor aanmelden der cursus. Hoe eerder hoe liever antwoordt de voor zitter. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering ten 4.10 gesloten. E. C. Naar wij vernemen, zal de 5e Bossche Diocesane Katholiekendag den 20en Augus tus te Helmoud te houders, het welzijn van het opkomend geslacht tot algemeene strek king hebben. Daarom zal er ditmaal ook een afdeeling zijn Patronaten. In iedere afdeeling zal slechts één inlei der optreden, zoodat er voldoende tijd over blijft voor een degelijk en diepgaand debat. Aan het schriftelijk gedeelte van het

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 2