jSummer 29 Zondag 9 April 1905 28e Jaargang Tweede Blad. LANDBOUW. De Oorlog. BEDROGEN Zü a Winkeliers, die U andere zeepsoorten LET DUS OP HET WOORD „SUNLIGHT" OP IEDER STUK ZEEP. «UITEN LAND. Bel Rusland. Frankrijk. Italië. A merika. Engeland. BINNEN LA NI Provinciaal Nieuws. IN DE HANDEN STOPPEN, ALS U SuNLIGHT= =ZEEP VRAAGT, BEDRIEGEN ZICHZELF, WANT ZIJ VERLIEZEN HUN DEBIET, U WENSCHT DE ZOO GUNSTIG BEKENDE SUNLIGHT. DE EENIGE BESTE ZEEP, GEEN ANDERE. Nog is het tijd voor de zomergerst. gie. - Bali. Vredespaleis. Landbouw. SJ Hebt gij wel eens opgemertk, dat som mige veldjes met gerst zoo achterlijk zijn L)at de gersthalmen een donkergroene kleur hebben en vrij laag bij den grond blijven Hebt ge wel eens gezien, dat hier en daar de gerst nog groen staat, terwijl ze op andere plaatsen reeds geel geworden is. Gebrek aan kali is de oorzaak van het verschijnsel. Waar de bodem niet genoeg gemakkelijk opneembare kali heeft, blijft «Ie gerst lang groen en geeft ze weinig stroo. Dat komt niet, omdat de gerst in hare asch zooveel kali bevat, doch omdat zij de kali uiterst moeilijk tot zich nemen kan, m. a. w. omdat zij alleen zeer gemakkelijk op neembare kali kan gebruiken. De pas onlangs genomen proeven van Prof. Dr. W. Schneidewind, directeur van het proefstation te Halle, hebbeu dat zeer duidelijk aangetoond. Verschillende onderzoekingen, gedaan tur- sohen de jaren 18971903, op gronden van goede samenstelling, ook op zwaardere kleigronden hebben alle tot uitkomst gege ven, dat een niet al te groote emesting met kali een gunstigen invloed uitoefende le op het aantal korrels 2e op de grootte der korrels 3e op de kwaliteit van het gerst en 4e op de lengte van bet stroo. Ik wil hierover niet nader in bijzonder heden treden. Ondervinding is, voor dm landbouwer in de ter-te plaats, de beste leermeesteres Hij nemen dus de proef. De- ter dan de uitkomsten van de onderzoekin gen van Professor Schneidewind in cijfsrs mede te deelen, wil ik enkele practische wenken geven voor de kalibemesting der zomergerst. Ik zal u zeer kort de volgende vragen beantwoorden, hopende, dat gij er uw nut mede doen zult lo. In weikeu vorm inoet men de kali aan de gerst geven 2e. Hoeveel kalimest moet de gerst heb - ben 3e. Wanneer en hoe moet deze ondergebracht worden Daar, eveneens uit bovenstaande proeven overtuigend gebleken is, dat de neveuzouieu van het kaïniet en van andere ruwe kali- zouten gunstig in werken op de opbrengst van de gerst, zoowel, wat de korrels als wat bet stroo betreft, en men niet alleen geen schadelijken, maar een zeer gunstigen invloed heeft kunnen waarnemen van de chloorbevattenüe zouten (chloornatrium en chloormagnesium) is, op grond van de re sultaten, die Schneidewind verkregen heeft, het kaïniet onvoorwaardelijk als kalimest voor de gerst aan te bevelen. 'Ziedaar het antwoord op de eerste vraag. Nu dat op de tweede. Het is gebleken, dat zoodra de kalibe- ine^ting een zekere grens had overschreden, er geen meer opbrengst was. Ook, omdat men met het oog op de structuur van den grond met groote giften ruwe kalizouten voorzichtig moet zijn, kan men volstaan met 400 KG. kaïniet per hectare. En r.u zal ik u nog zeggen, wanneer en hoe het kaïniet moet ondergebracht worden. Daar de invloed van de chloorbevattende zouten op den groei der gerst zeer gunstig is, zoo is het waarschijnlijk beter het kaïniet pas in de lente te geven, inplaats van den voorafgaanden herfst. 400 K.G. kaïniet per Hectare kan de gerst ook zeer goed verdra gen, wanneer dit pas kort voordat het land besteld wordt, gegeven wordt, vooral, omdat de gerst gewoonlijk niet met salpeter wordt bemest. Wellicht zou het doelmatig zijn, de helft voor den zaai en de andere helft als overbemesting te geven. Dit laatste is mis schien Ws nieuws voor de kalibemesting, doch ik zie geen enkele reden, waarom het niet zou kunnen. Wanneer het kaïuiet in den herfst gege ven wordt, kan het on lergeploegd worden. Voor den zaai gegeven, moet het natuurlijk ondergeëgd worden. yy*1 L u.'ja.mwa.ny-' Het Hand. v. Au'werpeu meldt Op de drie groote werken voor koning Leopold te Brussel, Laken en Tervuren gaai a'les naar wensch vooruii. Er zijn daar voor den oogenblik meer dan 2500 werklieden aan den arbeid gesteld. Te Laken wordt er spoed gemaakt met de vcrgrootinijswe'ken van het paleis. I)e rechtervleugel zal dit jaar nog vol— 'ooid zijn. Deze vleugel zal belatten de vertrekken des konings, het paviljoen der prinsen, eene kapel, eeue lenbaao, stallingen en remisen. De linkervleu ;el zal bevallen eene balzaal en cene feesthal. Deze gebou wen zullen ook voor einde van dit jaar onder dak s aan. De koninklijke verblijfplaats, met de thans ui gevoerde werken, zal g-ooter zijn dan het paleis van Versailles. Te Tervurtn hoopt men insgelijks ditjiai nog het koloniaal paleis onder dak te bren gen. Den 1 Juli zal de eerste steen gelegd worden der Wereldschool, die de koning zal oprichten. Benevens het Congoleesch Museum, zal er eeu tuinbouwschool, een Chineescne tentoonstelling en een Japansch Museum komen. De praalboog van 't Verjariugspaik heeft de geS'elde hoogte bereikt. Men plaatst thans het gewelf. Het grof werk zal zonder twijfel voltooid zijn in den loop der maand Mei. De kolossale stelling zal evenwel behouden wor den om de versierders en beeldhouwers toe te laten, in veiligheid te werkeu aan de op knapping van den praalboog. De identiteit van den moordenaar van grootvorst Serg'us is nu volgens Laffau vast gesteld. Het is een zekere Kalajef, zoon van een iuspecteur van politie te Warschau. Hij studeerde aan de Petersburgsche universiteii. maar werd in 1900 vandaar weggestuurd wegens politiek gedoe. Men heeft Kalajefs identiteit vast kunnen stellen tengevolge van de aanhouding van een twaalftal terroristen op 30 Maart j.l. te Sr. Petersburg. Een van dezen herkende hij confrontatie in Kalajef een vroegeren mede student. In het paleis van den Czaar moet een als officier gekleed man in hechtenis zijn genomen die bommen bij zich had. Mgr. FAVIER. f Een telegram uit Peking meldt dat Mgr. Favirr, apostolisch-vicans van Peking, daar Dinsdag, is overleden. Mgr. Favier be ei kt e den leef ijd van 68 jaren en was gedurende 43 jaren werkzaam m de missies van China. Heldhaftig was het gedrag van den prelaat gedurende het voor de Katholieke missies in China verschrikkc lijk jaar 1900, tijdens den Bokseisopstand. Mgr. Favier maakte het beleg van Peking mee. Na den opstand zette de bisschop zich met ijver aan het werk, om zijn kathedraal, de scholen en weeshuizen, die iu asch gelegd waren op le bouwen. Koning Eduard is op zijn reis in Frank rijk door president Loubet in deu trein begroet, 't Was erg vriendschappelijk enz. Een wonderlijk geval wordt uit Parijs gemeld. Dezer dagen heeft de politie bij een huis zoeking, gehouden ten huize van deu heer Tamburini, gepeusionneerd kapitein der in fanterie, 500 uniformen gevonden. Tamburini woont in een der voorsteden van Parijs, in Courbevoie. In een ander hnis, dicht bij Puteaux, ie een groote voorraad patronen ontdekt, die natuurlijk evenals de uuiformen in beslag zijn genomen. De personen, bij wie men die vreemde waren gevonden had, gaven voor, dat die uuiformen en patronen dienst moeeten doen in Afrika, aan de Ivoorkust, waar manschappen noodig zouden zijn, om de exploitatie van eene concessie de noodige gewapende bescherming te verleenen. Dat leek nogal verdacht eu men ging ver der onderzoekeu. Ook do Pers en het Par lement bemoeidpn er zich mee en thans lezen Gedurende het onderzoek schijnt te zijn gebleken dat er een plan was op touw gezet voor een revolutionnairen aanslag. Van de verdachte personen is er, volgends do Figaro een ontvlucht, een tweede gevangen genonmn en andere arrestaties zijn u >g te verwachten. De politie gelooft dat de sumeuzwoerders het krankzinnige plan hadden opgevat zich meester te maken vau het Elysée den president dei- republiek en de ministers. Nu is dit op zicli zelve niet veel meer dan een belachelijke dwaasheid, maar het staat vaBt dat zekere pers wel zoo gewetenloos zal wezen om het uit te spelen tegen ja, natuurlijk tegen hen, die alle verkeerde eu gekke dingen doen de clericalen. Dns dat staat ons weer te beleven. Keizer Wilhelm is te Napcis door den koning van Falie omhelsd. Er werd ge'elCn, heen en weer bezoeken gr bracht cn ze zullen ook nog samen auto mobielen. Piesid.nt Roosevelt is aan een groot ge vaar ontsnapt. Eenige uren voordat de trein van den president te Fort Seott (Missouri aankwam, werd een pak dynamiet gevonden op de rails, waarover de express trein zou beengaan en hel is alleen aan de waakzaam heid der spoorwegbeambten, die het dynamie' onldekteu eu wegnamen, le danken, dat geen ongeluk is gebeurd. Aan een aanslag op den trein gelooft men niet, men houdt het er voor dat het dyna miet door onachtzame werklieden was ver— getem. Toch is dit geval aanleiding dal er buitengewone voorzorgsmaatregelen voor de veiligheid van den president worden genomen Een' overweldigende victorie van de libe ralen is het eein geweest voor geestdriftige betoogingen. Drigh on, hel bolwerk ran d conservatieve regeeringspariij, dat sedert 1885 en vroeger steeds consei vaticve meerderheden had van 20ü0 en meer stemmen, heeft bij een Woensdag gehouden tusschentijdsche verkiezing den liberaal Villiers met een meerderheid van 817 stemmen naar het Lagerhuis afgevaardigd. In het Lagerhuis onderbrak het bericht uit Brighton een debat over katoen—aanplant en maakte het oorverdoovend gejuich der libe ralen een tijdlang alle beraadslaging onmo gelijk. Aftreden en Ga naar Brighton werd den aanwezigen ministers toegeroepen ei. de premier, d:e zich een oogenblik in dc zaal vertoonde, werd eenvoudig uitgejouwd. De Russen schijnen werkelijk weer een kansje te willen wagen. De aanval in zui delijke richting, Maandag door een sterke troep ondernomen, waarbij ook de Japansche flanken het moesten ontgelden, zal wel be doeld zijn als eeu verkenning op groole schaal, doch van meer dan één zijde wordt bericht, dat Linevitch voornemens schijnt te zijn voorloopig niet naar Kharbiu op te rukken. Zoo weet de Times te melden, dat er alle reden is te gelooven, dat de Russische géne- ralissiraus den terugtocht veel zuidrlijker staakt dan vermoed werd. Volgens deze bron heeft hij 50,000 man weggezonden om ki- rin te bezetten, terwijl hij zich met de rest die 250,000 man zou bedragen, verschanst heeft te Soehan Tsan-hei bij Du»-Liao-Ho, halverwege tusschen Moekden eu Koeang- Tchoeng-Tchi. Het front van het Russische leger is op gesteld in den vorm van een halve maan, met de punten naar het noorden, dwars over de spoorbaan. De Russen maken het geheele land tot een wildernis, ten einde den opmarsch der Japanners te bemoeilijken. Engelsche deskundigen verwachten spoedig eeu zeeslag tusschen Rodjestveusky en de Japanners, die in den Indischen Oceaan zijn. Daarvan zal veel afhangen. Telegrammen uit Charbin melden, dat het Russische leger gereed is voor den strijd. Linevitch heeft de reorganisatie met spoed tot stand gebrachthij heeft zijn bijzondere zorg gewijd aan het oprichten van een specialfin verkenningsdieust, saamgesteld uit de beste cavaleristen, door hemzelf uitgekozen. Het nieuwe verkenr.ingskorps bewijst uit stekende diensten. Verder houdt de gene ralissimus dagelijks couferenties met zijn onderbevelhebbers. Men verwacht veel van de activiteit van den nieuwsn opperbevel hebber. Uit St. Petersburg wordt aan de Times bericht, dat, volgens de officieele inlichtingen, men reden heeft te gelooven, dat de Ja panners in halve maafs^ewijze formatie voorwaarts rukken, Okoe op den linkervleu gel, Nogi en Nodzi in het midden en Koeroki en Kawamo ra op der» r-chlervleugel tot een gezamenlijke steikie van 475.090 man. Gevreesd wordt, dat Linevitch ge- noo Izaakt was terug te keeren a'« gevolg an bet omtrekken van zijn positie Lmvik-h bericht, dat een botsing plaats had in hei noordoosten van Korea met eene Japansche colonnp, die op WUdiwostok aanrukte en teruggeslagen werd te Kiljoe. Dr. J. van don Brink in 1902 en in 1905. A. V. schrijft in de Nbr Nu we uit de dagbladen vernomen hebben, dat Dr. J. van den Brink, de bekende priester-socialist, zijn propagan- da-tocht ten gunste der Soc. Dem.Arb. Partij begonnen is, is het wel interessant te herinneren aan een artikel, dat Dr. van den Biink plaatste in de Juni-afle- vering 1902 van de >Katholieke Gids*, getiteldVooruitgang en Broederschap Daarin steekt hij de loftrompet over den heilzamen socialen arbeid der Katholieke Kerk. Ik schrijf er een paar passages uit over, welke de tegenwoordige manier van handelen van Dr. van den Brink nog duidelijker karakteriseeren. Na te hebben gezegd, dat de Her vorming en Fransche revolutie de mid- delenlandsche gilden geheel en al van ka rakter hebben veranderd, gaat hij aldus voort »Maar de geest der R. K. Kerk, zijn de de geest Gods is opwekkend en levendmakend gegaan over den chaos der menschelijke beroeringen. Vader Kolping is opgestaan en hij heeft de gezellen van den arbeid rond om zich vereenigd, om ze door onderlinge lee ring te bekwamen in hun vak, ze ver eenigd om den geest der ware broeder schap onder hen op te wekken en levendig te houden, om hen tot gods dienstzin en de beoefening der christelijke leer aan te sporen. Zoo ontstonden de St Jozefvereenigingen voor de gezellen van arbeid, daarna de R. K. Volksbonden »Deze bonden en vereenigingen zijn ^een zegen voor onzen tijd. Het zijn ves tingen van orde en tucht, stevige dijken opgeworpen tegen den verwoestenden stroom van het socialisme heiligdommen waar geluk en tevredenheid wonen.* Zoo schreef hij in 1902 En twee en half jaar later schijnen de R. K. bonden en vereenigingen niets meer te zijn want nu roept hij luiden »arbeiders sluit u aan bij de S. D. A. P.* Dat is bij het godloochenend socialisme, waar van Dr. van den Brink in 't zelfde opstel schreef »Dit socialisme ontneemt den mensch zijn eigendom, zijn persoonlijk bezit en het ruwe socialisme wil den werkman zelfs zijne vrouw en kinderen ontnemen zijn huisgezin, zijne hoop op een beter leven hiernamaals. Maar het socialisme moge al dreigend den kop op steken >wij katholieken staan vast in onze »schoenen, houden trouw en hecht aan »onze heilige beginselen van godsdienst >en reden en zullen ons niet laten om praten door de snorkende phrasen /an socialistische raddraaiers.* Zoo heette het in 1902. En nu, nog geen drie jaren nadien, moet de toga van dezen priester dienen om de >zelf- bewuste* arbeiders een socialistisch rad voor de oogen te draaien. Wie denkt hier niet onwillekeurig aan Vondel's versregels uit de Josef in Dothan »Onnoozel kleed, onnöozele rok, Och, wat al jammers broedt een wrok b Als hadden komt is hebben te laat. De Amsterdamsche correspondent van de Haarl. Ctweet te vertellen dat de groote diamant „de Cullinan", verzekerd voor een waarde van 60 millioen gulden, tbans bewaard in de Engelsche Bank, het eigen dom had kunnen zijn van den vAlg, Nederl. Diamantbewerkersbond" te Amsterdam. Niet lang voor deze groote diamant in de Premier-mijn gevonden werd, is die mijn voor f 120.000 aan het bestuur van genoemden boud te koop aangeboden. Be - stuorderen wenschten, alvorens eenig be sluit te nemen, een deugdelijk onderzoek ter plaatse te doen instellen. De eigenaars wilden binnen vier weken het besluit kennen, bestourderen wenschten tijd tot onderzoek te hebbenen zoo sprong de koop af. Had de „A. N. D B." de miju gekocht Un zouden alle leden, om vn bij de 8000 i liet bezit zijn gekomen van den diamant, er w;arde van 60 millioen, de mijn en al ien schat die er nog in sluimert, zoodat men gerust kan aannemen, dal ieder lid van dm „A, N. D. B.* omstreeks een ton goud* f 100/100 rijk zou zijn. K rankziüii'gcngestichten. Op 1 Januari 1904 waren in de Ne- (h'rlandsche krankzinnigengestichten aanwezig 1958 krankzinnigen, waarvan 4501 mannen en 4457 vrouwen. In den loop des jaars werden 1924 ipgenoraen, 709 hersteld ontslagen, 747 ivi rieden en 298 niet hersteld ontslagen. Op 1 Januari 1904 bedroeg het aantal verpleegden 9128, waarvan 4591 mannen en 4537 vrouwen. De correspondent te Batavia seint heden Het lid van dc« Rand van Nederlandsch Indië Liefrieck gaal in commissie naar ö.ili in verband uiel vijaudige houding der rijkjes Badoeng en Tabanan. Tweede Kamer. Men schrijft aan de N. R. Crt. Van het stellen van een anti-rev. candi- daat in het district Enschede van katho lieke zijde schijnt niet9 te zullen komen. Zooals bekend is besloot de katholieke kies- vcreeniging daartoe voorloopig, daar men men met een katholieke candidaat tot heden niet slaagde. Verschillende kiesver- eenigingen in het district Glarenburg. de Lutte, Losser «telden reeds den heer Engels (kath.) De beslissing berust echter bij de groote kicsvercenigingen te Enschede en Hengelo waar men naar wo verne men - niet onverdeeld is ingenomen met het plan. Wat er van waar is De r. k. Bond van propaganda vereeuiging zendt ons een circulaire, waarin ille jongeren worden opgeroepen, zich te orgauiseeren voor den a.s. stembusstrijd. Verdere inlichtingen geef! de secretaris de lieer S. P. Bon te Loosduiuen. Het is thans zeker, dat de Vredesburcht le 's-Qravenhage eeu plaats zal krijgen op Zorgvliet. De laatste hindernis is genomen. Duinoord heeft het servituut, dat zij op Zorgvliet had ingetrokken, zoodat nu niets meer den aankoop van het terrein en den bouw in den weg staat. Er is nog ernstig over gedacht liet Paleis op het Alexanderveld te plaatsen. Reeds was onderhandeld met den eigenaar van het groote huis in de Javaslraat, tegerover de Alexanderstraat, me' het resultaat, dat de Carnegie-stichting de voorkeur van koop had gekregen voor f300,000. Maar nu de Mij. Duinoord voor een schikking gevonden is, vervallen alle an dere plannen - zelfa die van Waalsdorp - en zal de Vredesburcht verrijzen op het oude landgoed van wijlen de Groothertogin van Saxen-Weimar. Stellig een zeer gelukkige oplossing van de al te langdradige quaestie. Arbitrage-verdrag. Naar men ons uit den Haag meldt zal de minister van justitie, rnr. Loeff, zich in de Tweede Kamer belasten met de verde diging van het arbitrage-verdrag met De nemarken. Waalwijk, 8 April 1906. "Volksbibliotheek. A. s. Zondag ter gelegenheid der Eerste H. Communie zal de Volksbibliotheek gesloten zijn. Zondag d. a, v. wordt Kunofel* leerboek der schoenmakerij verkrijgbaar gesteld. Dinsdag 11 April a.s. des namiddagsten half drie, zal in 't hotel Verwiel, alhier eene vergadering worden gehouden van besturen van Landbouwvereenigingen, at- deelingen van den N. C. Boerenbond, af- deelingen van de Noordbr. Mij. van Land bouw. De hoofd-aanleiding tot deze bijeenkomst is een wensch van Dr. I). J. Hissink, directeur van het Rijkslandbouwproefstation te Goes, om kennis te maken met de verschillende vereenigingen in zijn ressort, ook met die welke niet zijn aangesloten bij de commissie werkzaam in liet belang van den coöpera tieven aankoop van kunstmeststoffen en krachtvoedermiddelen in het ressort van het Rijkslandbouwprocfstalion te Goes. Doel der vergadering is, behalve het boven omscbrevene h. Opmaken van een „Huishoudelijk

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 5