Gemengd Nieuws. MIEUWS UIT KAATSHEUVEL Centrale R. K. Kiesvereeniging. Grensregeling. Vreeselijke aardbeving in Ëng. Indië, 1 Reglement* voor dezen kring, ingevolge Art. 5 van het Regiemei t voor bovenge noemde Commissie, vastgesteld in de ver gadering, gehouden te Goes den 26 Mei 1904 2. Voorstellen tot behandelen van zaken of belangen, dezen kiiog betreffende eventueel inkomende na bet verzenden van den oproepingsbrief, voor zoover zij voor be spreking in aanmerking komen. De oproepingen, die verzonden zijn doo den afgevaardigde van bovengenoemde commissie voor kring 3 Raamsdouk (Dorp den heer Dingeman Timmermans, zijn ge richt aan meergenoemde vereenigingeu voor zoover zij ressorteeren onder liet Rijksland- boutyproefstation te Goes. Gisterenavond ten half acht uur hield de aid. Waalwijk van de Centrale R. K. Kies vereeniging op de Si. Pauluszaal eene ver gaderiug die slecht werd bezocht. Ongeveer ten acht uur opent de Voorzitter de vergadering en zegt dat het bestuur is samengesteld als volgtK. de van der Sebuereu voorzitter, M. van Loon, Vice Voorzitter, A. Rubbens, Secretaris-Penning meester en als leden de heeren E. Klijberg en P. Verwiel. Alvorens tot de behaudeling der vaststelling van liet concept-reglement over te gaan, vraagt de Voorzitter of er soms nog personen ter vergadering zijn die lid weuscheu te worden ofwel of er nog zijn die leden wenscheu op te geven. De Voorzitter. Wij hebben deze vergadering belegd om het gewijzigd concept—reglement na te zien en do opmerkingen te bespreken, opdat ik, wanueor het concept door het hoofdbestuur definitief zal worden vastgesteld, onze bezwa.eu en wijzigingen daar ter 6prnke kan brengen, opdat, zoo mogelijk, onze voorstellen en wijzigingen in het concept zullen worden opgenomen. Wij zullen het concept artikelsgewijs be handelen. Art. 1. De Centrale R-K Kiesvereeniging in het district Waalwijk stelt zich ten doel in U.K. geest net algemeen welzijn op gods dienstig, zedelijk en stoffelijk gebied te be vorderen lo. door de kiezers te ontwikkelen en voor te lichten omtrent politieke en maatschappelijke vraagstukken. 2o. door bij verkiezingen voor bet lid maatschap van de Tweede Kamer der Staten Generaal eeu goede keuze vuu caudidateu te bevorderen. De Voorzitter. Nadat het bestuur het reglemeut eeus had doorgezien, kwam het tot de couclusie dat met een enkele wijziging de vereenigiug ook dienstbaar kan worden ge maakt voor de Prov. Staten. De laatste veikieziugscampague's voor de Prov. Staten hebben doen zien dat zulks zeer noodig is. Dus de vereenigiug te maken voor de Tweede Kamer iu het district Waalwijk eu voor de Prov. Staten *iu het district ileusden. Dit brengt een nauwer baud tusschen de leden ook, omdat er dan meer vergaderingen zullen moeten worden gehouden. Ik geloof wel dat de heeren hier geen bezwaar tegen zullen gevoelen. De heer llouben. Ik vind het uitstekend dat deze kiesvereeniging dienstbaar wordt gemaakt voor de Prov. Staten. Ja ik vind het zelfs zeer noodzakelijk, dan is meteen voor een groot deel of voor goed, dat achterna geloop van caudidateu en het schenken van sterken drank aan kiezers, uit. Maar, mijnheer de Voorzitter, treedt hier niet iets eigenaardigs van ons district op den voorgrond. Ik bedoel hier uaraenlijk dat in de Prov. Staten zetels zijn voor protestanten die reeds jaren zitting hebben. Daarom moet naar m. i. uitgemaakt worden welke zetels voor de Katholieken en welke voor de prote stanten zijn, iets wat wel in de statuten op genomen moet worden. De Voorzitter. Het bestuur is hieromtrent vau hetzelfde gevoelen. Wij zouden dan eene slotbepaling eraan kunnen voegen dat het hoofdbestuur met de andere partij hierover onderhandelt. Art. 1, le alinea zal dus aldus moeten zijn: De Centrale R. K. Kiesvereeuigiug in het district Waalwijk voor wat betreft de Tweede Kamer en het District lieusden voor wat betreft de Prov. Staten stelt zich ten doel in R. K geest enz. en iu de 2e alinea zal ook hetzeltde moeten worden bijgevoegd. Art. 2. Om lid te worden van de 11. K. kiesvereeniging moet mea belmo ren tot de R. K. Kiezers van het district Waalwijk. De aanneming geschiedt bij meer derheid van stemmen door de besturen der afdeelingeu, behoudens beroep op de algemeene vergadering der afdeeling. In geval van niet toelating door het Bestuur moet de redeu daarvan aau den uiettoegelateue worden medegedeeld. Ledeu, die huuue plichten als Katholiek niet naar behoren vervullen, kunnen door de alge- meeue vergadering der afdeeling, op voordracht van het Bestuur, vau huu lidmaatschap ver vallen worden verklaard. De Voorzitter, Het bestuur heeft op dit art, geen aanmerkingen. De heer Houben, Die tweede alinea. Ingeval van niet-toelating enz. vind ik overbodig, het gaat toch dikwijls zeer moeilijk om de reden op te geven De Voorzitter: Maar u moet wel weten dat, vooraleer iemand wordt toegelaten het publiek moet ziju of hij ziju plichten uiet vervuld, auders wordt natuurlijk zoo iemand niet geroyeerd. Na'een breedvoerige discussie tusschen de hee ren M. v. Loon, llouben en de Voorzitter over het al of uiet weglateu van de 2 alinea stelt de heer C. Oomeu voor om te zeggen. Alle R. K. Kiezers kunnen, mits het bepaalde in de voorgaande alinea, lid worden van de vereeuiging, maar dan zou ik er aan willen toevoegen, dat zij die bun plicht als lid niet vervullen, die wat te lastig ziju, van huu lid maatschap vervallen kunnen worden verklaard. De heer Houben. Iemand die katholiek is en lastig ken niet van zijn lidmaatschap vervallen worden verklaard. De heer Oomeu. Pardon. Ik bedoel hier iemand die openlijk tegen het besluit vau de Kiesvereeuigiug ageert. Ik moet u ook zeggen dat ik eerst dacht dat de bedoeling van het hoofdbestuur iu deze ook van dien geest was, maar dat het eeu drukfout was toeu ik de Echo van het Zuiden las. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat men niemand ziju vrijheid kau outuemeu iu hef stemmen. Na nog ecuige discussie stelt de heer P. Verwiel voor om art. 2 aldus te doen luiden Om lid van de R.K. Kiesvereeniging te kun nen worden moet men behooren tot de R. K. kiezers van het district Waalwijk. Het overige vervalt waarvoor in plaats zal komen te staau Het lidmaatschap kau ontzegd worden op voorstel van het bestuur door do algemeene vergadering. Art. 3 blijft onveranderd. Art. 4. Elke afdeeling kiest uit haar mid den een bestuur, bestaande uit minstens vijf leden, ouder welke een Voorzitter, een onder Voorzitter en een Secretaris—Penningmeester. Om de twee jaren treedt zoo na mogelijk een derde gedeelte van het Bestuur al, Een aftredend lid is terstond herkiesbaar. Do wijze van aftreden wordt bij huishoudelijk reglemeut geregeld. Van elke keuze wordt kennis gegeven aan het Hoofdbestuur. De heer Houben Ik vind vijf leden voor de meeste plaatsen genoeg, maar voor Waal wijk met zijn circa 600 of 500 Kiezers waar- ouder een zeer groot gedeelte werklieden waarvan er geen enkele in het bestuur zitting heeft, daar vind ik hot wel wenschelijk om het bestuur uit te breideu met een paar lliuko nette arbeiders. Do adviseur, de Z. E. pastoor Kuijpers zei bij de oprichting en zeer terecht dat de onder-onBjes nu eens voor goed uit moesten ziju. En nu het bestuur alleen uit heeren bestaat zou meu het vorwijt nog wel eens kunnen doen van een onder-onsjes-zaak, en dat moest worden gecoupeerd Daarom moeten 2 werklieden bij het bestuur worden gevoegd die ook huu meeniug zeggen. Ik zou zoo voortgaande, haast zeggen dat het noodzakelijk is dat er werkiiedeu in het be stuur zitting nemen, wauthet bestuur moet een tr uwe afspiegeling zijn van het kiezerskorps Naar mijne meeniug hebben de arbeiders bij de oprichting de bescheidenheid dan ook veel te ver gedreven. Dn vereenigiug moet zooals de heer van Loon zoojuist nog opmerkte, zoo democratisch mo gelijk zijn, daarom zou ik gaarne twee werk iiedeu bij het bestuur zien toegevoegd. Als 6traks de sociale wetgeving komt dan hebben zij niet eeus inedezeggiug en dat vind ik toch te erg en ook nog elke schijn vau onder onsjes wordt hierdoor dan vermeden Ik zou het bestuur dan ook in overweging willen geven om het daarheen te brengen dat nog 2 personen, en dun werklieden, bij liet. bestuur worden gevoegd. De heer v. Loon. Dat is thans buiten het regalement om... De heer Houben. Ja, dat weet ik wel, maar ik wist 't niet beter dan bij dit artikel, ter sprake te brengen. De heer v. Loon. De arbeiders hebben bet toch zelf in banden gehad. De Hoer Houben, Ja, zij hebben het zelf wel in haudeu gehad, maar zooals ik heb go zegd, hebben zij de bescheideuheid te ver gedreven. De Voorzitter. Wij zullen het in eene huishoudelijke vergadering in overweging nemen en dan behandelen in de nfdeeiing. Art. V. In de afdeelingen wordt minstens eens per jaar vergadering- ge houden en voorts zoo dikwijls de Voor zitter, die ze oproept en leidt, het noodig oordeelt, of het door minstens 1/8 der leden schriftelijk verzocht wordt met opgave van de te behandelen onder werpen. De Voorzitter. Het bestuur stelt voor om dit art. zoo te laten luiden, dat door minstens 15 leden een ver gadering kan worden aangevraagd. Bij een ledental van 45 en 60 geeft '/s nu niet zooveel maar als de vereenigiug uit 300 leden bestaat is het wel wat bezwaarlijk om 100 leden bijeen te krijgen. Ook stelt het bestuur voor om hier aan toe te voegen dat, wanneer zoo'n vergadering is aangevraagd, die uiterlijk binnen 14 dagen moet worden gehou den. De heer Oomen. Dit besluit is zeker genomen naar aanleiding van een op merking gedaan bij de oprichting door een werkman. De Voorzitter. Ja, ook al. Dus art. V. zal luiden In de afdeelingeu wordt minstens eens per jaar vergadering ge houden en voorts zoo dikwijls de Voor zitter, die ze oproept en leidt het noodig oordeelt, of het door minstens 15 leden schriftelijk verzocht wordt met opgave van de te behandelen onderwerpen. Deze te houden vergadering zal uiter lijk binnen 14 dagen moeten worden gehouden. Art. VI wordt op voorstel van het bestuur eenigszins gewijzigd en wel in de 2de alinea. Daar staatIeder lid van het Hoofdbestuur brengt ééne stem uit als zijne afdeeling niet meer dan 50 leden telt; twee stemmen als zij 51 tot 100 leden telt; drie als zij 101 tot 150 leden telt en voorts voor iedere 100 leden boven de 150 eene stem meer. Het bestuur stelt nu voor dat dit art. gelezen wordt dat voor iedere 50 leden een stem kan worden uitgebracht, dat brengt wat meer animo en ambitie om veel leden te krijgen. Art. VII. l De Voorzitter. Hier is een technische fout in. Er staat in de eerste alinea dat het bestuur uit zijn midden een secretaris-penningmeester kiest, terwijl in de tweede alinea staat dat hij ook buiten het hoofdbestuur mag worden gekozen. De heer Houben. De beteekenis is echter wel juist genoeg weergegeven, maar zoo is het beter, ofschoon het oor spronkelijke aan duidelijkheid toch ook niets te wenschen overliet. Op art. VIII en IX zijn geen aan merkingen gemaakt. Bij art. X zal evenals bij art. V wor den gevoegd Deze te houden verga dering zal uiterlijk binnen 14 dagen moeten worden gehouden. Ook op art XI zijn geen aanmerkingen. Art. XII. Is er eene verkiezing op handen, dan vergaderen de afdeelingen, om te stemmen over de voordracht der candidaten. Aan het Dagelijksch Bestuur wordt het verslag der stemming medege deeld met opgave van al de candida ten en tevens van het aantal stemmen op iederen candidaat uitgebracht. Deze mededeeling geschiedt aan het hoofd bestuur binnen acht dagen na de dag- teekening van het besluit, waarbij die ^verkiezing is uitgeschreven. Het D. B verzamelt de stemmen en brengt op een alphabetische voordrachtslijst voor de vacature zoo mogelijk een vijftal perso nen, die in de afdeelingen de meeste stemmen verwierven. Komen tegevolge van gelijk aantal stemmen meer perso nen voor plaatsing op de lijst in aan merking, dan worden deze alle op de lijst geplaatst. De lijst wordt aan de af deelingen gezonden, die daaruit een keuze doen en het proces-verbaal der stemming onverwijld naar het D. B. zenden. Het D. B. telt in eene openbare ver gadering, te houden in de plaats waar de vereeniging haar zetel heeft, de stem men, in de verschillende afdeelingen op iederen candidaat uitgebracht. De heer Houben vindt dat wanneer een candidaat een overwegend aantal stemmen heeft behaald, dat uit dit alles blijkt dat die man de gewilde candidaat is, dat dan een nieuwe stemming wel achterwege kan blijven. De heer C. Oomens is ook van dit gevoelen, daar het tevens een groote moeite en kosten bespaart. Besloten wordt in het art. bij te voegen, dat, wanneer hij s/* stemmen op zich heeft vereenigd deze voor gekozen is verklaard. Art. XIV blijft, wanneer het door art. XII niet buiten toepassing wordt gebracht, hetzelfde. Art. XV, XVI, XVIII en XVIII blijven onveranderd. Over art. XIX ontstond nog een kleine discussie doch bleef hetzelfde evenals de art. XX, XXI en XXII. De Heer Houben dankte namens de weinige aanwezigen en ook namens de vele afwezigen het bestuur voor de goe de veranderingen die zijn aangebracht De Voorzitter dankt den heer Houben voor de waardeertnde woorden en sluit hierna deze algemeene vergadering. Naar wij met genoegen vernemen kan in het hoofdbestuur van onze cen trale kiesvereeniging een voorstel ver wacht' worden, van aansluiting dezer bij den Alg. Ned. Bond van R. K. Kies- vereenigingen. De geringe opkomst van de leden ter algemeene vergadering der kiesver eeniging op gisterenavond wordt over 't algemeen toegeschreven aan de slechte keuze van den dag. Vrijdagavond is niet geschikt voor Waalwijk, zegt men terecht, ook het bestuur was daarvan overtuigd, maar kon in deze niet anders handelen. A. s. Maandagavond is 't ver gadering van het hoofdbestuur, dus voor dien tijd moest de vergadering plaats hebben. Zaterdag en Zondag ging niet met 't oog op de a. s. Communiefeesten, dus schoot alleen Vrijdag over. Anderen weer hadden een convocatie biljet gewenschtop de eerste plaats is dit zeer lastig daar een 150-tal zouden moeten worden rondgebracht van 't eene uiterste der gemeente naar 't andere, waarbij verschillende namen van personen nog niet volledig of juist zijn opgegeven, het werd daarom geplubliceerd in de plaatselijke bladen, wat o. i. voldoende geacht kan worden. Donderdagavond ten V/2 uur ven/aderde onder voorzitterschap van den edelachtb. Heer Burgemeester in 't Holel Verwiel, de commissie uit ingezetenen betreffende de grensregeling. Na voorlezing van het desbetreffende, wetsontwerp en inzage van bijgevoegde teekening, werd besloten aan den minister te advisecren, dat de commissie zich, wa» de gemeente Waalwijk betreft, geheel met de voorgestelde grenswijziging kan vereenigen. Leo-Bond. Zondag 11 April a.s. zal de Leobond een algemeene vergadering houden op de zaal der St. Paulusvereeniging bij den heer Jos. van de Werff Als spreker zal optreden de Weleerw. heer Hordijk, adviseur, met het onderwerp, de encycliek van Z. H, Paus Piu3 X. Motu proporti. Jaarmarkt. De eerste premiemarkt was ondanks net slechte weder druk. Het uitloven van premies schijnt gunstig te werken, tenminste er was groote aauvoer, nl. een SOOtal runderen. De uitgeloofde premien zijn bij loting toegewezen aau 74 M. Rijken te Kaatsheuvel. 91 P. Paans te Capelle. 134 II. Mulders Waalwijk. 152 Jac. de Graaff Kaatsheuvel. 167 niet afgehaald. 170 Jac. Rijken Sprang. 177 A. Schellen Loonopzuid. 198 C. van Balkom Sprang. 207 J. Bogers Sprang. 220 J. van Zeist Besoijen. De strijd tegen don lupus. Wij ontvingen eene brochure onder bovenstaanden titel door Dr. C. W. Bollaan te Rotterdam. In deze brochure, die wij eenieder ten zeerste ter lezing aanbevelen en uitge geven wordt bij W. Nevens te Rotter dam, wordt de verschrikkelijkheid dezer veel voorkomende ziekte duidelijk in 't licht gesteld, verder de geneeswijze van den grooten prof. Niels Finsen uiteen gezet en ten slotte een beroep gedaan op den steun van het Nederlandsche volk, welke kan gezonden worden aan den heer Th. J. van ITaren-Noman, penningmeester van de Nederlandsche Vereeniging tot hulp aan lupuslijders, Keizersgracht 113 Amsterdam. Het zal onnoodig zijn onzen lezers tot steun voor deze ongelukkige lijders die dikwijls uitgestootenen der samenleving, aan te zetten en we hopen in een volgend nummer aan deze be langrijke brochure een en ander te ont- leenen. Handels- en Credietwezen. Wij ontvingen een paar nummers van 't Algemeen Weekblad voor het handels-, crediet- en verzekeringswezen, critisch populair orgaan. Het stelt zich ten doel het publiek onpartijdig voor te lichten en het algemeen belang te dienen door degelijke hoofdartikels, berichten en verslagen op bovengenoemd gebied en doet dit zoover uit deze nummers blijkt op uitstekende wijze; ook het aan cri- tiek onderwei pen van balansen en ver slagen en dit op zaakkundige onbevoor oordeelde wijze is van groot belang op deze manier is het een vraagbaak voor velen, vooral in zaken van handel-, crediet- en verzekeringswezen en kan het iemand bij geregelde raadpleging veel teleurstellingen en schade besparen. Ziet men een bijgevoegd alphabetisch register over den tweeden jaargang eens na, dan zal men wel den indruk krijgen, dat op verschillend terrein veel zakelijks wordt gegeven. BESOIJEN. Donderdagavond half lien kwam een rijtu:g, dat, zonder licht, in ta melijk wilde vaart door ds straat reed, in botsing met een kar, die op den weg stond. Dit ongeval liep nogal zonder persoonlijke ongelukken af, alleen het tuig van het rijtuig was beschadigd. De oude school en het schoolhuis zijn verkocht om te sloopen aan de firma van Seumeren te Tiburg. - Door den hevigen storm van Woensdag nacht en Donderdagmorgen is de pohler h er weer gedeeltelijk ondergeloopen. Juist op den lijd dat de meeste passage voor de groote Markt in Waalwijk kwam liep de Zomerdijk onder.Men zag dan ook het tragisch-comische geval dat er veel lui huune kousen eu schoe nen uittrokken om door het water te gaan en die vervolgens weer aandeden als zij in Besoijen waren. Nu zoo'n bad heeft bij de legemvoo dige temperatuur nog niet veel aantrekkelijks. Het is dan ook tc hopen, dat aan dezen toes'and een einde komt, want thans bij een beetje storm uit het N.—Westen staa' hier alles direct onder. Men begrijpt dat d t ook veel schade is voor de weiden zoo dit gelijk vodge jaien soms iu de zomer gebeurt. BAARDWIJK. Daar A. C Vermeer, loteling van de lichting van 1904 uit de geineer.te Baardwijk, behoorende tol hel 3de regimmt vesting—artillerie, geaent wedt onmisbaar te zijn voor hel gezin waartoe hij behoort, is hem ontheffing verleend van den werkelijken dienst, welken hij ingevolge art. 190 der Mililiewet 1901 gehouden is te volbrengen. WASPIK. Iets buitengewoons Als curio siteit in de dierenwereld zij vermeld. De heer C. van Iersel alhier is iu bezit van een katje, 7 dagen oud en springlevend, dat geschapen is met 2 koppen en 6 pcoien. Een kop be vindt zich ter zijde van het lichaam, nabij de voorpooten, terwijl de overcomplete pooien nabij de achterpooten, doch in vei kecde richting geplaatst zijn. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Vergadering van deu Gemeenteraad op Vrijdag 7 April des avonds te half acht. AGENDA- 1. Ingekomen stukken. 2. Gewijzigde verordening wonigwet. 8. Gewijzigde verordening vergunnings recht. 4 Vaststelling kohier Hoofdelijken omslag 1905. Verslag in 'i volgend no. CAPELLE. De herijk van maten en gewichteu voor deze gemecDte zal plaats hebben op de Raadzaal in het gemeentehuis alhier op Donderdag, deu 20 April van 1012 en 1—4 uur voor allen wier geslachts naam begint met A N en op Vrijdag deu 21 April van 91/* 12 en 12 uur voor allen wier geslachtsnaam begint met O—Z. RAAMSDONK, 7 April 1905. Door Bur gemeester eu Weth. dezer gemeente is be paald, dat de verkiezing van eene Commissie van 7 leden, als bedoeld in de eerste zinsnede van art. 131 der Gem. wet ter beoordceli ig vau een ontwerp van wet tot wijziging van de grenzen der gemeente, zal plaats hebben op 14 April a.s. Naar ons ter oore komt is bij den heer B.FIoris alhier bloedvergiftiging geconstateerd. l)e oorzaak moet een gevo g zijn van een klap met een paardenstaug, hetwelk een onbe uidend wondje veruorzaakte. Zijn toe stand is niet buiten gevaar. TILBURG. Voor de gemeente Tilburg wordt eene Kamer van Arbeid opgericht waarin vertegenwoordigd zullen zijn de na— volgeode bedrijven het timmerlieden-, metselaars—, steenhou wers eo schildersbedrijf het bewerken vau andere dan edele me talen het ontwerpen vau en het houden van toezicht bij het uitvoeren van bouwplannen. De Kamer zal den naam dragen vaa „Kamet van a beid voor de bouwbsd ijven te Tilburg". In de Kamer zullen 10 leden zit'in? h?btcn DRUNEN, 7 April. Donderdagavond 0tn 8 uur had in de zaal der jongelingen—cor.%! gregatie eene vergadering plaats van lede, der afdeeling Diunen van de Centrale R.£ Kiesveieer.igtng in het kiesdistrict Waalwijk naar aanleiding eener missive van het voor. loopigc hootdbestuur dier veieeniging ien einde te besp-eken, welke voordellen namens de vergadering behooren le woidcn gedaan in overeenstemming met het gewijzigd concept reglement. Nadat door den voorzitter het reglemei,; in verbaDd met de wijzigingen breedvoerig wa en uitgelegd maakte de EdelAchtl.are Hter Burgemeester en de Zc r Eerwaarde Heer Werners kapelaan een paar goede opmerkin gen, waarna door de vergadering de voor zitter werd gemachtigd het conceptreglement behoudens een paar aanmerkingen ter goed keuring voor te dragen. De Voorzitter sloot de vergadering na de ledeu iu welgekozen woorden te hebben bedankt voor de trouwe opkomst eu het geuotene vertrouweD, 13 April. Donderdagavond a. s. om 8 uur zal er in de zaal der jongelingen-Con- grega'ie een vergadering p'aa s hebben ran dc leden die zich voor de oprichting eener boteifabriek hrbben aangemeld. Uit goede bron verneemt nien da*, zich een ledental met 90 stuks koeien hebben aangemeld, wel een bewijs dat de inlichtingen die de meeste hunner bij boterlabriekeu in andere gemeente hebben opgedaan van dien aard zijn dat zoo'n fabriek zeer in hun belang is. Dien avond zal er voor het begin der vergadering nog gelegenheid zijn zich als lid aan te melden. Deze week werd van hier door de ma-é- chaussée naar Besoijen gctrarsporieeid eeo jongeman, verdacht van oneerbare handelingen met mindcijaiige kindeien. Hij is later weer vrijgc late'-, en naar men zegt heeft hij thans de wijk naar Duitschland genomen. DUSSEN 7 April. Hadden verscheiden landbouweis in 't laatst van Maart, uitgelokt door 't schoone weer, het kleir.e vee en sommigen zelfs de melkkoeien in de wei gedaar, nu het weder aanboudend^guur ea nat is, heeft toen alies weer op stal gebracht, KAATSHEUVEL, 7 April. IJken. De ingezetenen vau Kaa's'neuvel zullen in de gelegenheid gesteld worden hunr.e maten en gewichten te laten herijken, op Vrijdag 14 April, Zaterdag 15 April en Maandag 17 April, van 's mo gens 9—12 en 's middags van 1 to'. 3 uur. Vrijdag de letters A H, Zaterdag I—R en Maandag SZ. Den 22 Mei a.s. hoopt onze ZEcrw. Heer Pastoor deu dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren de H. Priesierwijding ontving Ongetwijfeld zal het onzen Herd:» dien dag niet aan bthogsielling ontbreken vau de zijde zijner p.i:ochianen. Een aardbeving van buitengewone kracht heeft Dinsdagmorgen groote verwoestingen aangerithi in Engelsch-Indië, vnn Agra tot Simla. Men heeft twaalf schokken gevoeld, waarvan er een, de hevigste, drie minuten duurde.Geen onder»ardsch gerommel kondigde, zoonls gewoonlijk, de ramp ie voren aan. De eerete schok kwam zoo onver wacht, dat de menschen weiden opgenomen eo voorover op den groxd geworpen. De schokken liepen van het Oosten naar het Westen. Te Mous- 9ouri kou niemand op de been blijven. Hoewel men de aangerichte schade nog niet kan bereke nen, is het reeds zeker, dat alle gebouwen en huizen der stad Moussouri min of meer bescha digd zijn. Een gedeelte van het Savoij-Hotel ij verwoest eu talriike Katholieke kerken ingestorl terwijl op verschillende plaatsen aordstortingeo plaats hndden. Men vreest dat het aantal slacht offers groot is. Te Calcutta werd een vrouw gedood en zijn versoheidene inlanders ernstig gewond. Berichten uit de districten Dobraducet Rsdypoure spreken van belangrijke schade* Lahore is een der zwaartst beproefde steden. Dc schok daar was heviger dan de oudste inwoners er zich een herinneren kunnen. Overal vluchtten de bewoners uit de waggelende en instortende huizen. De huizen op de openbare pleinen leden aanzienlijke schade. Het spoorwegstation, het stadhuis en de kathedmal van Lahore liggen in puin en men ducht een groot aantal slachioffen. De hooge huizen in de stad vielen op de lagere en deden ook deze instorten. De moskee van Ourasirkha is verwoest en de torens van de gouden moskee vielen om. Te Simla zijn groote vernielingen aan de huizen toegebracht maar ts Delhi, waar men ook schokken heeft gevoeld, ie slechts geringe schade teweeg gebracht. De omwalde stad Lahore, hoofdplaats van Pujab, werd volgens de overlevering gesticht door Lob, den oudsten zoon van Rama. Het eerst wordt van deze stad melding gemankt door den CbiDse- scheu pelgiim Hioe Thsang in de 7e eenw. Zij schijnt bestuurd te zijn geweest door het geslacht Chanhan Rajputs, dat afstamde van de moslem! van Ghazni, maar eerst onder de regeerirg der groot-roogols kwam, lij tot bloei. Akbar heeft haar veel vergroot en versterkt en er wallen omheen opgetrokktD. 't Paleis werd gebouwd door shah Jehan, de groote moskee door Auranzib, maar na hem kwam Lahore in verval en werd verwoast bjj een inval van Ahmad shag Durani. Onder Raujit Sing keerde de stad weer eenigszins tot de vros- geren luister terug en sedert zij onder Engelsch bestuur is, sedert 1849, is er veel bijgebouwd. De moderne stad strekt zich uit over een oppervlskts van 640 aren, omringd door een steenen wal van 15 voet hoog. De oorspronkelijke wal bereikte een hoogte van 36 voet. De stad is aan alle zijden omgeven door prachtige tuineu en om de stad heen loopt een spoorweg, terwijl 13 poorten toegang tot de stad vorleenen. Auranzib bouwde de moskee van het geld vud zijn oudsten broe der, dien hij gedood had en de inkomsten der landstreek Mooltan werden geheel aan het onder houd der moskee besteed. Het is niet de eerste maal dat d« moskee door een aardbeving is beschadigd. Reeds eenmaal heeft zij daardoor zooveel geleden, dat een groot deel er van moest worden afgebroken. Een andere prachtige tempel heeft schade bekomen, nl. de Diwan-i«Khai, gebouwd van wit marmer en op 32 kolommen rustend, welke kerk na door d« Engelschen wordt

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 6