Donderdag 13 April 1905 Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Rummer 30. 28p Jaargang Onze Kiesvereniging. De Oorlog. AH TOON TIELEN, woord „SUNLIGHT" Winkeliers, die U andere zeepsoorten OP IEDER STUK INDUSTRIEELEN. FEÜlLLE'i OiV. U 1 T G E V E 11 WAALWIJK. DE ËENIGE BESTE Z LET DUS OP S8S: IN DE HANDEN STOPPEN, ALS U SuNLIGHT= =ZEEP VRAAGT, BEDRIEGEN ZICHZELF, WANT ZIJ VERLIEZEN HUN DEBIET U WENSCHT DE ZOO GUNSTIG BEKENDE SUNLIGHT. ANDERE. Doch zij dit, aan zal ook wederzijds de belangstelling der kiezers iu de kiesverecui- ging blijvend zijn. Merci V-AT-_- 3 ~T. 1 n?-3fc r r cSB Courant, Dit Blad verschijnt W o e n s d a g— en Zaterdagavou d. Abonnementsprijs per 3 maanden fü.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advkrtentibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiön Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeefige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. «a. mm m m m De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig met hit opmaken van het verslag over 1901. Heeren Xndustriëelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk aan den Voorzitter iu te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. ■IIIWillii i Zoo is dan weder de Kiesvereeniging van vroeger in eere hersteld, of liever uit de oude kiesvereeniging „als een fenix uit ziju assche" is de nieuwe kiesvereeniging ver lezen. Eere aan hen, die de reorganisatie der kiesvereeniging op zich namen aan hen, die deze mannen in hun pogen steunden. Moge die kiesvereeniging niet slechts met gunstig resultaat werken bij de aanstaande keuze van een nieuw lid voor de Tweede Kamer, maar moge zij ook een blijvende actie ontwikkelen. 't Is waar, het werk dat thans reeds aan den winkel is, de drukte voor de komende verkiezing neemt een groot derl van de attentie in beslag. Maar Toch is het goed, toch werd de noodzakelijkheid door de afge vaardigde bestuursleden gevoeld, om nog een weinig verder te zien in de toekomst En zich de vraag te stellen, hoe zal de kiesvereeniging in de toekomst een heilzame actie blijven ontwikkelen. Terecht merkte een der afgevaardigde ter TP Heldenroman van HENRYK SIENKIEWICZ voor De Echo van het Zuidenvertaald door H TWEEJE boek. (52) HOOFDSTUK IX. Chmiel sprong overeind aanstonds was hij ontnuchterd. Holaschreeuwde hij tot den kleinen Kozak, die de wacht hield op den drempel, Iiola mijn mantel mijn muts en mijn com mando-staf Daarna wendde hij zich tot ziju secretaris: Wie? De priester Patroni Lasko, gezonden door Zijne Hoogheid den palatijn van Brachaw. Door Kisiel? Ja. God zij geloofd riep Chmielnigki ver heugd. Ziju gelaat helderde op, zijn oogen schit terden. Geen twijfel meerdo Republiek toonde zich genegen, te onderhandelen. Maar zoo de boodschap van Kisiel van vredelievenden aard was, de tijdingen, welke Chmiel denzelfdeu dag ontving, droegen een heel ander karakter. Hij vernam, dat Yaréma, na dien stout- moedigen tocht door de wouden en de moeras sen, op het terrein van den opstand was aangekomen en op zijn weg alles doodde, verbrandde en met den grond gelijk maakte. Een detachement huzaren onder aanvoering van Krétuski had de voorhoede der Kozakkeu verpletterd, meer dan tweeduizend manschap pen. Wi6niowiegki in persoon maakte zich 8tormender hand meester van Poghrébisce, het landgoed der hertogen van Zbaraz. Yreeselijke dingen werden verteld over den val dezer centrale vergadering op: //Kiezen wij nu een degelijk lid voor de Tweede Kamer en kan dat kamerlid acht, twaalf jaren en langer zijn zeM behouden, dan zal de kies vereeniging voor lange jaren hebben afge werkt". De geboorte van den Hinken jon gen zal der moeder dood zijn En 't zou toch wel jammer zijn van de nieuwe organisatie, zoo deze zoo spoedig reeds in ontbinding moest geraken. Wat moeten wij in acht nemen om de kiesvereeniging een gezond leven te doen leven „Geen twist, dus éénheidgeen over haasting, dus beleid geen verzuim dus werkzaamheid. Vooral op werkzaamheid komt het aan." Zoo schreef wijlen Dr. Schaepman. Eensgezindheid en beleidvol handelen dus, uiaar handelen. Welke actie kan de kiesvereeniging on wikkelen. Gelijk in de centrale vergadering werd aangemerkt. De kiesveieeniging kan z66 ingericht worden, dat zij dieuntbaar gemaakt worden aan de verkiezing voor Provinciale Staten. Een goed plan, dat ieder wel bij zich zelf overwogen zal hebben. Dat ieder aan 't publiek kon inededeelcn. Maar dat hem eert, die dc koe bij de horens pakte en het plan iu de vergadering voordroeg. Aldus zou aan de misbruiken bij gelegen heid van die Statenverkiezingen een einde gemaakt kunnen worden. Aldus zouden 'Je palen, die het terrein van actie beperkeu worden uitgezet. Moge hel reglement zoo sterkte, de schuilpluats der bloeddorstigsten ouder de Kozakken. «Doodt ze en laat hen voelen, dat zij sterven zou de hertog ziju soldaten toegeroepen hebben. Deze laatsteu hadden niemand gespaard. Zevenhonderd ge vangenen werden opgehangentweehonderd uiteen gescheurd Met één slag was het oproer iu die streek onderdrukt. De stroopende ben den vluchtten ijlings naar het kamp van Chmiel. Geen boom in het bosch of er hing een lijk aan En dat gebeurde op eeuige mijlen afstands van Bialocerkiew, bijna onder de oogen van Chmiel. Bij het ontvangen dezer tijding begon de betman te razen als een gewonde stier. Eeuer- zijds onderhandelingen anderzijds oorlog. Den hertog het hoofd bi; den, dat was de onder handelingen met den gezant van den palatijn van Braclaw iu den wind slaan. Ten einde raad, was zijn eeuige hoop nog op de Tartaren gevestigd. Op staauden voet begaf hij zich naar het kwartier van TuhayBey. TuhayBey, mijn vriend, zeide hij na de gebruikelijke groeten, kom mij ter hulp, zooals gij gedaan hebt bij het Gele Meer en bij Korsuu. De gezant van den palatijn Kisiel heeft mij heden een brief overhandigd van zijn meester. Men is genegen, de wencchen van het Zaporogenleger te vervullen, op voor waarde, dat ik de wapens neerleg. Aan deze voorwaarde moet ik mij onderwerpen, in schijn ten minste, om blijk te geven van mijn goeden wil. Van den anderen kant heeft mijn dood-vijand, hertog Wisniowiegki, Poghrébisce ingenomen en alle inwoners vermoord. Nu ik zelf hen niet wreken kan, kom ik u vragen »Ga met uw Tartaren mijn vijand en den uwe kastijden en hem vei hinderen, ons kamp aan te vallen." TuhayBey, die met gekruiste beenen op een stapel tapijten zat, welke te Korsun en iu de omliggende kasteeleu waren buit gemaakt wiegde zich van voren naar achterenhij sloot de oogeu ten halve als om na te denkeu en zei vervolgens Ik zal gaan, maar met u; anders niet! Gij hebt mij beloofd, mij in den nood bij te staan. U bij te staandus, met u te vechten. spoedig mogelijk aan de eischen der Pro vinciale S'ate..verkiezing aa 'gepast worden Doch loopt de actie der kiesvereeniging hier dood Neen Door een der afge vaardigden ter centrale vergadering werd er op gewezen dat in artikel 1 van het Regle ment te lezen staat, dat liet doel der Ver- eeniging is dc kiezers te ontwikkelen en voor te lichten enz. Met welke mi Idelen de kiesvereeniging dit hoopt te doen, wordt niet in 'i bijzon der aangegeven. De afgevaardigde formu- Perdc ook geen voorstel om die middelen alsnog op te nemen. Hij constateerde eenvoudig het feit, dat het tweede doel (o, ware het haar eerste doelder kiesvereeniging is de kiezers te ontwikkelen, dat de middelen tot dat doel in het reglement ziju aangegeven, maar dat hij hoopte, dat ook dit doel niet verwaar loosd zou worden. Een gotd woord, dat wèl begrepen en niet fergeten moge worden. Niet slechts in den verkiezingstijd, maar ook en vooral buiten dien tijd, kan en moet de kiesver eeniging zich aan de voorlichting en ont wikkeling der kieners wijden. Wij hoorden een afgevaardigde verklaren Nu tellen we nog al kiezers. Maar als de verkiezing eens achter den rug is, hoe zal 't dan gaan. Zullen dan de gelederen niet erg gedund worden Ja en neen. Ja 1 Als de actie der kiesvereeniging zich tot verkiezing beperkt Neen I Als die actie zich uitstrekt tot de voorlichting en ontwikkeling der kiezers. Ditn als zij die voorlichting out rangen, die ontwikkeling genieten kunnen, zullen de kiezers belangstellend blijven en niet met tegenzin hun contributie betalen. En ook zullen door de kiezers geen op- werpingen geopperd worden als deze „Vroe ger kregen we als we gingen stemmen op 'u candidaat een paar kwartjes en nouw zouden ze nog drie stuivers willen hebben als ge op iemand wilt stemmen." Moge dan de nieuwe kiesvereeniging hare actie hij de aanstaande Verkiezing met gun stige» uitslag bekroond zien. Maar moge tevens de afdeelingen nu reeds de beide voorname punten overwegen en tot daden herleiden n.l. het besluit om de actie van dé kiesvereeni ging uit te breiden tot de Provinciale Staten En haar niet te beperken tot den ver kiezingstijd, maar aan de ontwikkeling en voorlichting der kiezers op politiek en maat- schappelijk gebied gestadig te arbeiden. Dan zal van onze organisatie van onze katholieke organisatie in 'i algemeen gezegd kunnen worden over eenige jaren wat Dr. Kuyper op de laatste Deputaten- vergadering sprak „Uw organisatie staat thans op haar hoogte punt en uw trouwe opkomst is u getuige van haar kracluigen bloei. Een zure druif voor wie, haar gelaakt en gehekeld hebben, maar ons door meer dan eene andere partij met leede oogen benijd. Die. organisatie heeft een publiek meeleven onder u gewektwaarvan niemand gedroomd had. Ze heeft uw kleine groep tot een intensieve macht gevormd, waarmee vriend en tegen stander rekent. En ze heeft, last not least, zulk een nobel korps van trouweernstige terdege geoefende mannen onder uw plaatselijke leiders doen opstaandal heel uw actie van zelt loopt. Van klem of druk van bovenaf op u uitgeoefend bestaat dan ook sehijn noch schaduw Veeleer krimpt de handeling van uw Centraal Comité al meer tot het onmerk bare in. En nu reeds mag dankbaar geprofeteerd dat, al ontvielen u straks door den dood do oudste uwer raadslieden, dank zij do voortreffelijke organisatie, de anti-revo lutionaire (lees katholieke) partij ongedeerd en ongeschokt haar rustige ontwikkeling zeu kunnen voortzetten. de Heer N. Hij ziet dan over 't hoofd.... ja raad eens wien onzen Van Houten 1 Deze zal toch op elk gebied ons in vrij zinnigen geest leiden (natuurlijken in kracht als regeeringspersoon voor Dr. Knijper niet onderdoen. Dit laatste zou uog te bezien staan, al is Van Houten ontegen zeggelijk een knap man. Voör ons is echter de generalissimus van het Utr. Dblii. allerminst de favoriet. Af gescheiden nog van zijne vrijzinnigheid, wat zou er van de sociale wetgeving terecht komen, als deze man als minister van B. Z. op het Torentje kwam. In zijn 16en Staatkundigen brief richt hij zch tegen „al die arbeidswetgeving". Heel de sociale wetgeving is voor hem uit den booze. Bedenk men dan nog, dal hij de man is van 't „ornament", bovendien de schrijver van een boek, waarin God, Familie en Eigendom worden aangetast, dan zeggen wij zeker: Wij moeten van dezen generalissi mus niets hebben. Geeu van Houten s. v. p. merci I Het Utr. Dbl. wijdt een tweetal artikelen aan de „Stille Stem" van den heer Tutein Nolthenius] en voelt zieh in menig opzicht geestverwant van dezen Nationaal-Histori- schen penvoerder, die feitelijk naast de rech terzijde slaat. Desalniettemin en ondanks dat moet het Utr. Dbld. van Dr. Kuyper niets hebben. De heer Tutein Nolthenius heeft dezen vol gens genoemd blad te hoog geschat, al be kent het dan ruiterlijk, dat onze minister- presideut eene figuur is, die men niet ver kleint dan ten eigen nadcele. Maar, zegt het verder, dat er niemand anders is om er zich omheen te scharen, daarin vergist zich Ga heen Ik heb u naar believen de keus gelaten uit de gevangenen ik heb u den buit ge schonken en de hetmaunen overgeleverd. Iu het tegenovergestelde geval zou ik u aan hen overgeleverd hebben. Ik zal mijn beklag bij den Khan indienen. Ga uw gang, dronkaard 1 De kleine tanden van den bey schitterden Chmiel zag in, dat het nutteloos was, verder aan te dringen. Hij stond op en begaf zich naar den Khan. Bij dezen vond hij geen beter onthaal. De Tartaren hielden alléén hun eigen belang in het oog. Liever dan een gewaagden veldslag te ondernemen tegen een aanvoerder, die voor onoverwinnelijk doorging, stroopten zij iu kleine troepen het land af, teneinde schatten te verzamelen zonder hun bloed te vergieten. Razend van woede keerde Chmielnigki in zijn kwartier terug. Hij bracht een kruik brandewijn aan zijn lippen, maar W'ykowski rukte ze uit zijn handen. Drink niet meer, hetmau. De gezant van den palatijn wacht u. Gij moet hem eerst ontvangen. Chmielnigki schuimbekte. U en den gezant, ik zal u beiden laten ophangen Zooals gij verkiest maar zoolang ik hier ben, zult gij geen drank meer hebben. Foei! hetmau Het geheele leger weet reeds, dat er een gezant aangekomen is. De kolonels ver wachten een bijeenroepiug van den krijgsraad het is nu geen tijd om te drinken. Op het oogeublik kunt gij nog vrede sluiten op de voorwaarden, die gij zelf wilt voorschrijven... Weldra zal het te laat zijn. Ons beider hoofden staan op het spel. Geloof mij stuur een gezantschap naar Warschau onderwerp u aan Zijne Majesteit Gij hebt misschien gelijk, zei Chmielnigki Laat de klok luiden om den krijgsraad bijeen te roepen Wykowski verwijderde zich de klokken luidden en weldra verschenen in de vergader zaal de kolonels en de atamanuen Allen hadden gehoor gegeven aan de oproeping, te beginnen met Krywonos, de rechterhand van Chmielnigki. Wat de Tartaren betreft, deze hadden geen recht om de vergaderingen bij te wonen. Eindelijk trad ook Chmielnigki binnen, gehuld in een purperen gewaad, den commando- staf in de hand. Naast liem liepen de orthodoxe priester Patroni Lasko en Wykowski in zijne hoedanigheid van secretaris. Chmiel zette zich neer eu scheen iu gedachten verzonken. Na verloop van eenigen tijd nam hij zijn muts van het hoofd, de zitting van den raad was geopend. De hetmau stond op eu sprak de volgende woorden KolonelB en atamanuen, mijne trouwe kameraden! Wij hebben de wapens opgenomen om met behulp van den doorluchtigen Khan der Tartaren de vrijheden eu voorrechten deelachtig te worden, welke de koning, onze meester, ons heeft gewaarborgd eu die ons door de willekeur van de dwingelanden der Ukraine zijn ontnomen. God heeft bewezen, met ons te zijn Hij heeft ons de overwinning geschonken ovor onze verdrukkers Hij beeft hun hoogmoed gestraft. Laat ons daarom iu kinderlijk vertrouwen naar hem opzien. Maar bedenken wij tevens, dat het geloof ons ge biedt, het vergieten van Christen bloed te staken, hetgeen niet zeggen wil, dat wij de wapens moeten neerleggen, voordat onze voorrechten en vrijheden deugdelijk gewaar horgd zijn. Zijne Hoogheid de palatijn van Braclaw stelt mij eene regeling voor om tot vrede te komen, ik beu van oordeel, dat wij op dat voorstel moeten ihgaan. Niet wij, de trouwe onderdanen van den koning, maar die trotsche landvoogden, de Potogki s, de Kali- nowski's, de Wisniowiegki's weigeren ge - hoorzaamheid aan Zijne Majesteit en aan de Republiek. Wij kunnen aanspraak maken op de dankbaarheid van den koning eu van de Staten, omdat wij hen voor hun hoogmoed hebben gestraft. Ik verzoek u daarom, ge trouwe kameraden, met mij kennis te nemen van den brief, dien de palatijn Kisiel mij zendt door middel van Patroni Lasko, een priester der heilige orthodoxe Kerk. Duu zult gij tot het wijze besluit komen, dat wij het vergieten van Christen bloed moeten staken, overtuigd, dat wij zoodoende aanspraak kunnen maken op de erkentelijkheid van den Het naderend zeegevecht. Het schijnt nu zoo goed als zeker, dat het biuninkori tot een stiijd >al kómen tusschen de Baltische vloot onder Rodjestvcnsky, waarvan de steikte tot het kleinste schip na bekend is, en de Japaosche eskadeis onder Togo, Kamimoera en Oerioe, waarvan dc totale sterkte geheim wordt gehouden, maar waarvan men zeker kan zijn, dat ze den tegenstanders wel kunnen staan. Het lijkt wel een heeleu durf van ds Rus sen om, zonder hulp van hei aanvuilingses— kader van admiraal Nebogatoffden strijd aan te binden. Want pas drie dagen geleden heeft dat eskader Djibouti verlaten, zoodat de afstand tusschen de beide Russische vloten ongeveer 60,000 kilometer of 18 d 20 dagen stoomens bedraagt. De Standaard maaktechtec de opmerking, dat het der moeite niet waard was te wachten op de aanvullingsvloot, om dat er oude schepen bij zijn die de andere oorlogsbodems maar in huu bewegingen zouden belemmeren. Uit diverse telegrammen van Singapore en Batavia valt de conclussle tc trekken, dat de opperbevelhebber van het Baltische eskader voornemens schijnt zijn macht te splitsen in twee deelen, met dien verstande, dat de admiraal—en—chef de route neemt om het zuiden, terwijl admiraal Enquist met het andere deel in noordelijke richting zou gaan. koning, onzen heer, eu van de Republiek. Chmielnigki vroeg niet aan zijne onderge schikten of het weuschelijk was, dat de vijandelijkheden gestaakt werden,hij eischte dat zulks gebeurde. Vandaar dan ook, dat een ontevreden gemompel opging, hetwelk weldra oversloeg in een dreigend misbaarde verwoedste tegenstanders waren Zarnota en Iladziach. Zwijgend keek de hetmau rond, van welken kant het verzet kwam en grifte de namen in zijn geheugen. Doch reeds was Wykowski, zijn secretaris, opgestaan en las den brief van den palatijn voor. Tegelijkertijd maakte Zorko den inhoud bekend aan de gewone soldaten van het Za porogenlegcr. Er heerschte dus een diepe stilte, zoowel in de vorgaderzaal als buiten. De palatijn schreef als volgt «Aan den Bevelhebber van het getiouwe koninklijke Zaporogen— leger, mijn hoogvereerden Vriend. «Ofschoon ik weet, dat men het er op aan legt om U te beschouwen als een vijand der Republiek, houd ik U voor eon trouwen dienaar van den Koning en van de door luchtige Republiek Deze overtuiging staat bij mij zoo vast, dat ik haar heb m- dege— deeld aan mijne collega's van den Seuuat. Ik voer duartoe drie redenen aan. De eerste is, dat het Zaporogeuleger, hoozeer overigens gehecht aan zijne eeuwenoude vrijheden, trouw blijft aan den koning, uan de landvoogden eu aan de Republiek. De tweede, dat do bevolking der Ukraine, zoo verknocht aan het orthodoxe geloof, liever al haar kinderen zou zien sterven, dan hen ontrouw te zien worden aan den gezworen eed. En de derde is, dat wij, ondanks deze onlusten, deze innerlijke verdeeldheid en ondanks het vergoten bloed, allen hetzellde vaderland heïïbeu, een vaderland, waar wij geboren zijn eu waar wij voorrechten en vrijheden genieten, welke baars gelijken in geen ander rijk ter wereld vinden. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1