ondag aargang fweede Blad. G n t, pri 1EKE ND MAKING De Oorlog. HÊ 'I-A1?!." ïéJtatmJi candidatuur van den heer Pas 111TVO' RINGEN1. dt 13 Over dit en dat. BUITENLAND. Frankrijk. Kreta. "BINNENLAND." Engeland Italië. Rusland. 1, tot in. IS Oproeping in militaiien dienst. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. hle eid en oor ren het e- ij», ma te van het BESOIJEN. itvoering te geven door de Chr. Zang— niging Halleluja', op Maand,ig 24 1 (2de Paaschdag), in de Hervormde k te Besoijen. Aanvang 6 uur. (Zie programma's.) i— Matinée te geven door de liedertafel (jefeuing baart Kunst'" op Maandag 24 pril (2de Paaschdag}, in hare zaal in 't otel Brokken te Besoijen. Aanvang 12 uur. (Zie programma's.) op 28 op 29 op Burgemeester der gemeente Waalwijk MAAKT BEKEND, bij besluit van Heeren Gedeputeerde Staten Noord-Brabant d.d. 23 December 1904 is aald dut de sittiogen voor de herijk der en en gewichten voor deze gemeente «uilen jus hebben alhier. p 27 April van 9Vj—12 en van 1—4 uur voor allen wier geslachtsnaam begin met AF, van 9'/j12 en van 14 uur voor allen wier geslachtsnaam begint met G—K, van 9,/'j—12 en van 14 uur voor allen wier geslachtsnaam begint met L—S, 1 Mei van 9,/a—11 uur voor allen wier geslachtsnaam begint met TZ; tf die hernat zal geschieden in een der lokalen n de gemeente g.sfabriek d*t gedurende het fcr 1905 ingevolge miniftrieele beschikking van jn 13 October 1904 No 251 Afd. Handel en veiheid, het goedkeurii gsmerk bij den herijk maten en gewichten te bezigen is de letter p in de gewone schrijfvorm dit hetlaatst geplaatste goadkeuringsmark voortaan gedurende 2 jaren ongeschonden moet worden bewaard dat alleen hoorlijk schoon en droog gemaakte gewichten zullen worden onderzocht dat het miligramgewicht, iu gebruik bij Heeren Geneeskundigen, Apothekers, goud en zilver smeden uitsluitend aan de ijk ka tor cd wordt onderzocht en dat hel wenschelijk is dat deze ewichtjes tijdens den herijk iu de gemeente, aar het ijkkantoor te 's Hertogeubosch worden ipgezonden dat het ijkkantoor Ie 's Hertogenbosch voor bet ubliek steeds zal geopend zijn des Woensdags a Donderdags van 9—1 uur Waalwijk, 14 April 1905. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. hrid en militaire vaardigheid ook telkens komen en wie weet beleven we nog eens De Burgemeester der gemeente Waalwijk roept jij deze op de na te noemen milicien verlofgangers der lichtingen van 1901 en 1902, voorzien van il de door hen van het korps medegenomen kleeding- en uitrustingstukken, zakboekje en verlofp-is, op de dagen en plaatsen achter ieders taam vermeld, onder de wapenen te komen als F. van Daalen 13 Juni 1905 s' Gravenhage. J. Froklage 22 Mei idem A J. v. d. Broek 21 Angs. v Venlo. A. van Delft 22 Mei s'Bosch. A. T. Snaphaan 25 Juli Breda. L. A. de Vaan 25 Gcertruidenb. W. Valk 25 H. Th. Trimbach 25 K G. J. Verhoeven 25 H. J. Verdonk 25 A. Heijhuura 25 y J. M. Naijen 25 u Met uitnoodiging om daags voor het vertrek iich ter Secretarie van te melden tot het teekencu van den verlofpas, het ontvangen van daggeld tn een vervoerbewijs per spoor voor zoover zij daarop aanspraak hebben. Waalwijk, den 13 April 1905. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. Burgemeester en Wethouders der gemeente 'Waalwijk brengen ter openbare kennis, dat bij hun beslnit van 10 Apiil 1905 aan A. D. van DELFT en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten eener overleerlooierij alhier op het perceel kaciasiraal bekend sectie O do. 1205. j Waalwijk, 10 April 1905. De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN De Secretaris, F. W. VANL1EMPT. Openbare School. Ue Burgemeester der gemeente Waalwijk msakt bekend, dat de toelating van kinderen op de openbare school zal plaats hebben op 1 Mei a s. Voor die toelating wordt mede vereischt ten bewijs af te geven aan het hoofd der school, welk stuk vanaf 25 tot en met 28 April ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar is. Waalwijk, 21 April 1905. De Burgemeester voornoemd, J. TIMMERMANS Wz. 1. b. Die Japanners schijnen een beleefd en niendelijk foort menschen te wezen. Uit len Oost-Aziatischen ooi log komeu met de rerhalen van hunne stoutmoedige dapper- berichlen over hunne welwillende en vrien dehjke houding tegenover hunne gewonde <*n gevangen genomen vijanden. En generaal Nogi, de overwinnaar van Port-Arthur, schijnt de beleefdheid zelfs zoo ver gedreven te hebben, dat hij drie ingezetenen van Winterswijk, die hein met de verovering lier vesting hadden gelukgewenscht, per briefkaart voor die felicitatie bedankte. 't Is te hopen, dat we met de Japanners altijd zulke goeie vrinden zullen blijven, tiun rijk schijnt niet vrij te zijn van nei ging tot uitzetting en behoeft zich langs de kust van Azië's vasteland vanaf Formosa (roemrijker gedachtenis) niet zoo ver uit te zetten om op onze Oost-Indische, bezittingen te stuiten, 't Is waar, het vindt op zijn weg daarheen eerst nog de aan Amerika behoo- reude Filippijnen. Maar, waar het in de wereld nu eenmaal gewoonte is, zijn beleefd heid tegenover grooten duurzamer te bewaren dan tegenover kleinen, zou het Japansche eilandenrijk wel eens met een lief glimlachja en minzame buiging de Noord-Amcrikaansche republiek voorbij kuunrn gaan, om zijn norsch gelaat voor «Jen kl-ineren buurman te bewaren. En al hebben we nu een aardige vloot in de Indische wateren bijeengetrok ken tot handhaving onzer neutraliteit, het valt te betwijfelen, of we met onze geheele vloot ons de Japanners op den duur van het lijf zouden kunnen houden. Vriendje spelen zal dus voor ons het veiligst zijn, zoolang nog niet het recht de vasle grond slag v; n de onderlinge verhouding der volkeren is geworden en arbitrage-verdragen, hoe mooi ook, nog altijd de beslechting van de belangrijkste geschillen van arbitrage uitsluiten. In ons arbitrage-verdrag met Denemarken komt die uitsluitende bepaling niet voor, maar dat scheen nog lang niet naar den z:n van alle heeren afgevaardigden te zijn. Mij dunkt anders, dat kleine staten hij de ineest-volstrekte arbitrage alleen kun- ï.en, want zij vooral varen gewoonlijk slecht bij den regel om macht boven recht te stellen. En waarom zou die niet mogelijk wezen? Wanneer twee menschen het onder ling oneens zijn, vliegen ze elkaar toch ook maar niet dadelijk naar de keel. Iu een geordende samenleving denkt niemand er aan, dat het iets bijzonders is zijne geschillen aan de rechterlijke, macht te onderwerpen. Als in de volken-samenleving maar ook overal het bewustzijn is doorgedrongen, dat een zich onderwerpen aan vaste rechtsregels en rechtspraak bij slot van rekening in ailer belang is, kan een dergelijke volkeren- rechtspraak even goed algemeen worden. Voorhar.ds moeten we het echter, als het verst-bereikbare, nog met arbitrage-verdragen doen en een verdrag als het Deensche, waarbij alle geschillen zonder voorbehoud aan arbitrage worden onderworpen, is al een buitengewoonheid. Zoo langzamerheid komen we echter goed in onze arbitrage-verdragen te zitten. Tegelijk met het Deensche hebben we ook er een met Engeland en Frank rijk gekregen Wie weet of de nieuwe Minister van Buitenlandsche Zaken geen kaus ziet, er binnenkort nog een paar af te sluiten. En misschien kan dan Japan wel het eerst aan de beurt komen. Want zoo'n verdrag met Denemarken is zeker heel mooi, maar het zou toch nog mooier wezen, wanneer het gesloten was met een land, waarmee een botsing te eeniger tijd licht mogelijk zou zijn, iets wat zeker ten opzichte van Denemarken nog niet te voorzien i9. Ja, die nieuwe Minister van Buitenland sche Zaken zal zeker geen gemakkelijke tank hebben den eerslen tijd, nu de inter nationale verhoudingen ten gevolge ran de Russisch-Japansehen oorlog uiterst voor zichtig moeten worden behandeld. Het kan dan ook zeker een geruststelling zijn, dat we nu een geroutineerd diplomaat op het Bin nenhof hebben, een, die al lange jaren in de diplomatie is werkzaam geweest en nu ziju post van gezant te Weeneo er voor heeft laten schieten. Men zegt, dat die post nu vooreerst niet definitief zal worden vervuld, maar zoo lang waargenomen. Of dus deze minister alleen onze staatkunde mort loodsen door de gevaarlijke zeeën der diplomatie tijdens bovengeuoemden oorlog, dan wel of hij met het oog op de algemeene verkiezingen iu Juni een spoedig heengaan mogelijk acht, blijft nog de vraag. Int us— schen schijnt de adviseur, die minister Van Lijnden op buitenlandsche zaken ter zijde stond, nu ook op vertrek te slaan, uu de uieuwe minister binnenkort zijn intrede zal doen. Zoo gaat het. De eene komt, de andere gaat. Het is een gedurige wisseling en veel van wat oud was schijnt soms weer nieuw te worden. In Friesland worden tegenwoordig oude spinnewielen opgekocht om naar Holland gezonden te worden. Daar schijnt het oude spinnen weer in eere te den tijd, dat koningsdochters aan het spin newiel zitten als in lang-voorbije, eeuwen. In vereeriug voor het oude doet trouwens onze lijd voor geen andere onder. Voor het herstel van oude gebouwen worden jaarlijks groote sommen uitgegeven en wanneer oude gebouwen, als nu weer liet kasteel Sterken- burg bij Wamel in Gelderland gesloopt worden, wordt dit algemeen betreurd. Het is een gevuel van piëteit voor wat onz voorvaderei. hebben gewrocht, dat ons goed staat en een bewijs teve is, hoe we in veel, van wat eens veronachtzaamd en miskend werd, het schoone weer hebben erkend. Ook de tentoonstellingen, die als nu weer de Mode-tentoonstelling te Arasterdam een beeld geven van de ontwikkeling van een artikel van gebruik of weelde, geven blijk, dat we gaarne bereidwillig zijn om onze winst te doen met wat vroegere geslachten ons kuu- nen leeren. En het is een bewijs tevens, dat we niet meer altijd denken, dat onze tijd alles liet beste kan, maar dat vroegere geslachten ons nog in veel opzichten de baas waren. Op het gebied van bouwkunst is dit zeker het geval en in de bewaring en lie stelling van de oude bouwkunstwerkeu ligt dan ook de erkenning daarvan. Maar deze erkenning moet ons tevens prikkelen om, verrijkt met de kennis daaruit ver kregen, ook onze kunst en geheel onze" tijd tot grooter volkomenheid op te voeren De Baltische vloot. De vcischiji iog vau Rodjesvensky's eska der iu de wateren van het Verre Oosten brengt heel wat verwarring en onrust. Niet alleen dat men in Japan vuur en vlam spuwt tegen de al te groote gastvrijheid van Frank rijk, dat de Baltische vloot ODgehindeid in de Fransch—Chineesche wateren laat vertoeven doch ook de koopvaardij, die eeu aardig centje verdient aan het overbrengen van oorlogsconirabande, klaagt steen en been. Wat is toch het geval? Terwijl de Rus sische admiralissinius in den omtrek van de Camranh-baai op het eskader van Nebagotof wacht dat, tusschen twee haakjes, niet zoo heel ver meer kan zijn heeft hij er d'ie of vier snelvarende hulpkruisers op uit gestuurd, om h t den vaartuigen met con— ■rabande lastig te maken en landingen ie doen op onverdedigde punten van de Ja paosche kust. Dit is nog niet zoo dom, want Rodjest— vensky beoogt hiermede, Togo te dwingen schepen van zijn vloot te scheiden ter ver volging van de Russische hulpkruisers, waar door de Japanners alweer verzwakt worden. Zulks is intussclvm een reden te meer voor de eskaders van Togo, Kamimoera, Oerioe en Dewa om den strijd zoo spoedig mogelijk aan te binden, ten einde bevrijd te worden, zooals in Japan al hoogmoedig gezegd wordt, van de lastige Russische Armada. Wat »s echter He reden, dat de Japanners nog niet ingrijpen Hun vloot zal der» Rus sen het liefst slag leveren bij Formosa, waai de kans op welslagen nog een ietsje grooter is dan verder van de maritieme basis. Nu heeft Japan bij Frankrijk geprotesteerd tegen de schending der neutraliteit door het lang durige verblijf van de Baltische vloot iu de Camranh—baai. Vermoedelijk zal het pro'.est het gevolg hebben, dat den Russen aange zegd wordt binnen eenige dagen uiterlijk de Fransch—Chineesche wateren te verlaten. En waar moet Rodjestvensky dan heen? Terug trekken uaar het zuiden zou een te groote moreele slag voor het restje prestige van Rusland ztio welnu, dan blijft niets anders over dan noord waarts te stoomen en iu de omarming van de verCenigde Japansche eskaders te vallen. Ongetwijfeld ziet het er dan voor de Rus sen niet rooskleurig uit en daarom tracht Rodjest vensky zijn verblijf iu de Camranh baai zoolang te rekken totdat Nebagotof zich bij hem gevoegd heeft. Dit geeft hem in ieder geval een kansje meer. Uit Petersburg wordt aan de M?tin ge seind dat het eskader van admiraal Nebogatof die Rozjestwensky moet versieiken, reeds in straat Soenda is. Dc Times verneemt uit Petersburg dat Ro'jes wensky, op rechtstieeksch bevel van den Tsaar, oostwaarts gestevend is. Maar de a 'miraal is vrij, om te beslissen, op welke plaats hij zich met Nebogatof wil vereenigen en om de verdere route te kiezen. Nebogatof zou intusschen nog niet weteu, waarheen hij zich moet begeven. Een telegram; heden uit Saihon afgezon den, behelst De Russische vloot is nog al tijd in de buurt van de Kamranh baai. Admiraal de Jonquiéres heeft alle maatregelen genomen, om de onzijdigheid der Fransche wateren te doen eerbiedi -.en. liet Wladiwostok eskader. Nu Rodjestvensky in de Chineesche zee is aangekomen en elk oogenbltk belangrijke gebeurtenissen terzee staan te wac hten is het natuurlijk, da' men voor beid.- tegenstanders alle kansen wikt en weegt. Zo is het noo— dig in beschouwing te nemen welk gewicht het Wladiwostokeskader nog in de rchaal kan leggen. Bij cle laatste sortie van dit eskader moest bij de ontmoeting met den Japanschen ad miraal Kamimoera de Roeriic het afleggen de twee groote gepantserde kruisers, de Rossia cn Gromoboi, liepen -bij die gelegenheid ook ernstige schade op, doch zij konden Wladi wostok bereiken, en er is geen fwijfelaan of de raarineautoriteiten, die over land voldoende hulpmiddelen konden laten komen hebben in den langen afgeloopen winter deze schepen weer slagvaardig weten te maken. De toestand, waarin de groote gepantserde kruiser Bogatyr verkeert, is echter twijfelachtig den vorigen zomer liep dit schip niet ver van Wladiwostok in de mist op de rotsen en kon slechts met groote moeite vlot gemaakt en naar de haveo ge bracht worden. De schade was zeer ernstig en het schijnt, dat de romp van het lange chip verbogen is, zoodat het waarschijnlijk nog onbruikbaar zal zijn. In elk geval bestaat het Wladiwostokeskader onder bevel van admiraal Skiydlof uit twee groote gepantserde kruisers en een aantal torpedoboote», een macht, waarmee zeker doo- admiraal Togo rekening moet worden gehouden. Een belangrijke taak zou de Wladiwostok vloot reeds vervuld hebben wanneer zij T go's macht wist te splitsen en evenals den vorige zomer in de Straat van Korea maan den lang Kamimoera's kruiseskader bezig hield en de handen vol werk gaf. Wanneer Rodjestvensky zich over Saigon telegraphiscb in verbinding heeft gesteld met admiraal Skrydlof en geen neutrale mo gendheid, die dit zou hebben kunnen beletten dan bestaat er alle kaus op een gezamenlijk optreden der Russische eskaders in het Verre Oosten. jji Te Limoges is het zoo toegegaan dat waarlijk de soldaten die schoten geen zwaar verwijt kan treffeD. Blijkens een ambtelijke opgaaf, zijn er bijna 200 officieren en soldalen gewond van het 1ste eskadron dragonders 99 man, onder wie 10 ernstig, vau het 3de eskadron dra gonders 2 officieren en 6 ruiters, van het 4de eskadron 5 officieren en 44 ruiters, die allen getroflhn werden door straatkeien, stukken ijzer en glasscherven van het 2Is'e jagers 1 officier en 5 ruiters: van het 78ste regi ment infanterie 1 officier en 16 mau onder wie een ernstig. Maar wat gaat er nu gebeuren De socialisten zijn boos geven natuurlijk de regeering de schuld en willen der regee— ring hun stemmen onttrekken. Zonder deze stemmen echter kan de scheiding van Kerk en Staat niet doorgaan. Zoodat de heer Rouvier zich in het on - pleizierig dilemma bevindt van of niet Ie kunnen regeeren of den vijanden der open bare orde ter wille ie moeten zijö. oe revolutionairen hun bedreiging al ut ge voerd. -- Wegens huu rebelsche houding, zijn 515 reservisten en 65 soldaten in het gou vernement Cherson tot twintig maanden dicmt bij de tuchtregimeni. u veroordeeld, wat gelijk slaat met eeu veroordeeling tot dwangarbeid. Te Tillis is een algemeene staking van spoo wegbeambten uitgebioken. De dienst is geheel ontredderd. Ook te Bakoe wordt geslaakt en zoodoende staat hei ver keer met die stad stil. De werfclui in de tabaksfabrieken ziju evenmin te werk ge komen. In den nacht van 18 op 19 dezer heeft de politie in de Warschausche voor stad Powonski 200 personen in hechtenis genomen. Men vond bij hen tal van revol vers. Het Petersburgsche telegraafagentschap spreekt de geruchten tegen, volgens welke er in de Wyborgsche wijk een bloecfige botsing tusschen militairen en werklieden van de fabriek van Poetilof is geweest. In 50 dorpen van de Russische kreisen Kamenets-Pod jlsk en Proskorof is een tegen de landheeren gerichte boerenbewe ging gaande. Naar de bedreigde p1a tsen zijn troepen gezonden. Wat bp Kreta gebeurt, is verrassend. Prins George opende onder luide toejuichingen de zitting van dj Kamer deelde mede welke stappen er waren gedaan ten aanzien vfcnde vereeniging van Kreta met Griekenland en verklaarde dat hij alle hervormingen zou goedkeuren, die wettig zouden worden inge diend. De Kamer verklaarde «ich met algemeene 8'emtnen voor de vereeniging van KrStamet Griekenland en verzocht den prins nien wensch aan de mogendhedeu over te bren gen. Het bureau van den president der Kamer zal dat besluit ter keonis brerigen van den internationalen Raad. De afgevaardigden legden daarop in naam vau den k.ning den eed af op de Grieksche Grondwet. De Grieksche grondwet De Engelsche kruiser Venus is gisteren uit Malta naar Kreta vertrokken, her en zou de kruiser Diana volgen. -xandra Koning Edwatd—a.n koningin bevallen dat zij wat anders ni^o^*;; '«op^ït'r. kat li.) u, bevorderen en te Dn verkiezing voor de Tweede Kamer. De minister van bitinenlaudsche zaken overwegende, dat op Dinsdag 6 Juni e.k. de periodieke verkiezing van leden ^an de Tweede Kamer der Staten-Generaal plaats heeft gelet op art. 13i, tweede en derde lid, art 133 eerste lid, en art. 134, derde lid der Kieswetheelt goedgevonden te b'-palendat in de kiesdistricten, waarin het rijk is verdeeld, voor deze periodieke verkiezing de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Vrijdag 16 Juni e.k. en de herstemming zoo noodig, op Woensdag 28 Juni d. a. v. De centrale anti-rovolutionnaire kies- vereeuiging in het district Beverwijk heeft koninklijke reizen geschiedt, hun bezoek dair verlengden. In het programma werden nog opgenomeu bezoeken aan Constan'.ine, Tsingad en de liefelijke oase van Biskia. Naast al het ergerlijk geschetter tegen Duitschland, dat wordt gehoord, doet aan genaam aan het bericht, dat anders dan langs den kronkeligen poliiieken weg, po gingen worden aangewend om toenadering tusschen Duitschers en Engelschen te be-* werken. Van 15 tot 25 Mei a.s. zal eeu aantal kooplieden onder wie bekeude han delslui uil de City, eeu bezoek brengen aan Berlijn gasten zullen zijn van de Berlijnsche Kamer van Koophandel, en de vereenigiug van kooplieden en industiieelen. De spoorwegstaking is aan het verloopen de sneltrein en de directe treinen uit Rome raar de Adriatische havenplaatsen vertrok ken geregeld. Te Milaan strekt de staking zich uit over het personeel der goederen treinen, waarvan het gevolg is eeu reus achtige opeenhoping van wageo9 en goederen De burgemeester van Florence heeft een inschrijving geopend ten bate van de spoor wegbeambten, die niet hebben gestaakt. Intusschen wordt uit Rome geseind, dat de Kamer het geheele ontwerp lot naasting van de spoorwegen door den slaat heeft aangenomeo. Het nieuwe hoofd der politie te Czensto- chof is door vergif uit den weg geruimd. Hij had een waarschuwing gekregen van het „revolutionaire comiié", dat hij nog slechts zes dagen te leven had. Dadelijk had Passof toen overplaalsiug gevraagd, maar voor de regrering had geautwoord, hadden steunen. In het district Grave schijut groote animo te bestaan voor een candidatuur van den heer mr. D. A. P. N. Kooien te Utrecht. Hij werd m*t nagenoeg alge raeene stemmen gesteld, te Ravestein, te Heesch en te Deinen en Di-.den. De heer Fiieten werd te Gassel gesteld, met 12 van de 20 atemmen. De heer II. J. L. M. van Scheviekh£v>eu te Ooien, met 32 van de 37 stemmen. En de heer Harte ran Tecklenburg te Osch met 19 van de 25 stemmen. Op den heer Kooien waren daar echter nog 6 «tem men uitgebracht Minister van Buitenlandscbe Zaken. De correspondent van de N. R. CfTte Weenen deelt mede, dat onze thans tot minister vau buitenlandsche zaken benoem de gezant te Weenen, jhr. van Weede, voor de overhandiging van zijn terugroepings- brief aan den Keizer van Oostenrijk, de tnededeeling kreeg, dat de Keizer lïem en redingote wenschte te ontvangen, wijl Z. M. het bezoek slechts wenschte te beschou- weu als een afscheidsaudieutie voor een verlof. Minister Kuyper. Men meldt aan het Hbld. uit Brussel d.d. 20 April Minister Kuyper is gisteravond hier aan gekomen. Hij verklaarde zeer vermoeid te zijn tengevolge van de jongste Kauier-dis- cussies en naar België te zijn gc-komen om daar eenige rust te nemen. Hij deelde mede dat deze reis evenmin als die van het vorig jaar eenig politiek doel heeft.

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 3