Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Ti m es te mm». uinmtr Donderdag 18 Mei 1905 28e Jaargang TeüTllkTok. De Oorlog. ANT00N TIELEN, BEDRIEGERS BEDROGEN ui li II iinin i-b« o U t o bv eb: Winkeliers, die U andere zeepsoorten OP IEDER STUK ZEEP. INDUS'i'KIEBLEN. DE STRIJD TEGEN DEN LUPUS. tiSBBmamast IN DE HANDEN STOPPEN, ALS U SuNLIGHT- =ZEEP VRAAGT, BEDRIEGEN ZICHZELF, WANT ZIJ VERLIEZEN HUN DEBIET, U WENSCHT DE ZOO GUNSTIG BEKENDE SUNLIGHT. DE EENIGE BESTE ZEEP, GEEN ANDERE. LET DUS OP HET WOORD „SUNLIGHT Door omstandigheden kun nen we heden geen vervolg-artikel van «Vrijhandel of protectie» geven. In 't nummer van a. s. Zaterdag wordt het wederom voortgezet. Ni Lansistraatsclie Cwnrant, Dit Blad rerschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. AdvertkntiBn 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëu Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specific zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het verslag over 1904. Heeren ludustriëelen worden verzooht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk aar. den Voorzitter in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. Gelukkig is, vooral iu den laatste jaren, een edele wedstrijd ontstaan om de tuber culose zooveel mogelijk te genezen, en ook in ons laud kan reeds gewezen worden op 'i resultaat, al staan wij daarin nog bij enkele andere landen ten achter. Ouder de vele vormen, waarin de tuber culose zich voordoet is er een, welke aan die ziekte een vreeselijk karakter geeft Wij bedoelen den Lupus, een vorm van tuber culose, welke zich vertoout dicht onder de huid en meestal het aangezicht aantast. Juist die plaats van aantasting maakt die ziekte tot een der meest gevreesde, tot eene, die der. mensch builen de gewone samenleving plaatst. Door het wegvreten van de huid en Heldenroman van HENRYK SIENKIEWICZ voor De Echo van het Zuidenvertaald door H. TWEEJE BOEK. HOOFDSTUK XIV. (61) Of ik Chmielni$ki gezien heb Net zoo goed, als ik U nu zie. Hij belastte mij met de verspreiding zijner manifesten onder de boerenhij gaf mij dezen otiiciers-staf om mij te vrijwaren tegen de Tartaren... Wanneer de schurken mij al te na kwamen, dan duwde ik hun dien 6taf onder den neus. „Voel dit eens, zeide ik hun, en loop naar den duivel." Ik Het mij goed eten en drinken geven.... als ik moe was gaf men mij voertuigen.... of liever niet ik, maar mijne dierbare prinses, welke er jammerlijk uil zag, zoo hadden de vermoeienissen haar terneergeslaan, het arme kind. Maar nog vóór onze aankomst te Bar was zij, dank zij mijne zorgen, weer geheel opgeknapt. God, God wat werd zij nage keken Trouwens, gij allen zoudt het hoofd verloren hebben, als gij haar gezien hadt. Ik geloof het graag zei de kleine Wo- lodowski. Terwijl ik de manifesten van Lhmiel onder het gepeupel verspreidde, kwam ik zonder ongevallen te Barmaar in het gezicht van het beloofde land, was ik nog bijna een kind des doods geweest En hoe dat? Vertel verder. Ik ontmoet een troep dronken soldaten. Zij hooren mij „prinses" zeggen tegen den knaap, die mij geleidde. Aanstonds krijgen zij achterdocht. Wie is die bedelaar Wie is die eigenaardige knaap, welke met „prinses" wordt aangesproken? >£ij nemen het meisje zelfs van de kaakbeenderen, misvormt ze de aangetasten, zoodat zc een afzichtelijk weerzinwekkend uiterlijk verkrijgen. Het behoeft geen betoog, dat het leven voor zulke ellendigen een ware last i?, het ook huu dierbare leven dat zo zooveel mo gelijk van de menschen verwijderd, trachlen voort Ie slepen. Ze lijden niet alleen naar het lichtam, maar ook naar de ziel. Gelukkig echter heeft de wetenschap d<- altijdzoeken-Je wetenschap, die haar kracht stelt, zoowel ten dienste als ten verderve van den mensch, voor deze ongelukkige» hulp en redding kunnen vinden. Het licht, de gewone brenger van vroolijk- heid en opbeuring, zou ook voor deze uitgestooten zijn heerlijke gaven brengen. Het licht, zoolang en zooveel mogelijk door die gevreesde lupuslijders ontweken, omdat het hun afzichtelijkheid openbaarde, zeer sterk en geconcentreerd licht kan deze ziekte genezen. „De man, die ons de genezing door licht heeft gegeven, is prof. Finsen uit Kopen hagen. Niels Rijberg Finsen werd 15 De cember 1860 te Thorshavn op de Faroër geboren, genoot van 1882 af zijn opleiding tc Reikjavik op IJsland en studeerde later in de medicijnen te Kopenhagen. Hij was iemand van een zwakke gezondheid, zoodat hij reeds op betrekkelijk jeugdigen leeftijd, 24 September 1904, overleed, door de ge heele wereld en zijn talrijke vereerders in alle landen ten zeerste betreurd. Dil zegt dr. C. W. Boliaan, die op het oogenblik reeds kan bogen op resultaten van prof. Finsens methode, welke dus is eens goed op. Gij kunt het u wel voorstellen... die schoonheid, die bevalligheid hun oogen fonkelen.... Ik sla de hand aan mijn sabel.... Wolodowski viel den ouden edelman in de rede Dat is vreemdEen bedelaar, die zijn degen trekt. Droegt gij dan een sabel Hm! antwoordde Zaglobaof ik een sabel droeg? Heb ik dat gezegd?..... Neen, waarachtig, ik droeg geen sabel, mnar ik nam er een van de tafel, de sabel van een der soldaten, want het voorval had plaats in de herberg. Twee der aanvallers leg ik dood aan mijne voeten. Hun kameraden laden de pistolen.... Ik roep: „Houdt op, schurken! ik ben edelman...." Gelukkig kwam een karos, gevolgd door vijftig ruiters, bij de herberg aanrijden De Voorzienigheid, mijne heeren, waakto over den moed en de onschuld, zij zond ons eene dame van hoogen stand, welke hare dochter naar het klooster bracht. Haar zoon escorteerde haar met een handvol sol daten..,. Op mijn woord, een flinke jongen, nauwelijks de kinderschoenen ontwassen. Hij hielp mij, die schavuiten tot hun plicht te brengen.... Ik vertel ons wedervaren aan de oude dame en slaag er iu haar medelijden op te wekken. Tranen liepen over hare wangen bij het hooren van do rampspoeden der prin ses zij nam haar bij zich in de karos. en weldra waren wij op weg.... Gij denkt mis schien, dat bet daarmee afgeloopen is Lang niet Doch een der officieren strekte zijne hand uit naar den horizon Ziet eens, mijne heeren. Zou dat reeds gebleken goed en doelireffend te zijn. Echter zij eischt een langdurige behandeling en deze behandeling is kostbaar De eerste toestellen, waarmede gewerkt werd, waren Vertamellenzen, die het zonlicht tot een kegel vereenigden, zooals bij een brandglas plaats heeft.. De reactieve ontsteking die op de in wer king van sterk licht volgt ze is on« alleu bekend uit de verbranding, zoowel aan het strand, als boven op de bergen tusscheu de glet.-chers was naar Finsens oordeel juist geroepen om iu de cellc i der huid te leiden tot veranderde verhoudingen in het leven en voeding der c-dlige elementen. Ook deze ontsteking op zich zelf is een middel tot genezing, een middel, waarvan d" chirurg, zoowel hls do huidarts zich dagelijks bedient. Doordat over zonlicht, het goedkoopste licht, niet naar willekeur is te beschikken kwam Finsen tot het electrisch booglicht, waarvoor hij lampen van bizondere afmetingen en sterkte liet constuteeren. Het gebruik van booglicht bracht ook wesr mede, dat toesteller, moesten worden bedacht om het licht, dat zich vau de koolspitsen naar alle kanten heen verspreidt, te verzamele", te concenteeren en zoo mogelijk in volle kracht te werpen op de te behandelen huidplek. Deze toestellen nu zijn vrij samengesteld en kostbaar. Een vol uur is noodig voor iedere be straling, welke als ze goed wordt uitgevoerd, pijnloos is. Men kan het, zonder teveel inspanning te vragen vau den behandelenden geneesheer of verpleger(ster) brengen tot zes patiënten per dag voor ieder toestel. Om doel te treffen is het dus noodig de gelegenheid te scheppen inrichtingen te maken, waar deze behandeling naait of met andere methoden van behandeling wordt toegepast, alsook den onvermogenden de middelen te verschaffen om die behandeling, die het zij herhaald langdurig en kostbaar is, deelachtig te worden. Resultaat van dit pogen is, zoo alweder dr. Boliaan, dat vele lijders uit hunne som bere afzondering worden weggenomen, dat zij hun levenslust weer terugkrijgen, en aan den anderen kant een niet te vergeten om standigheid, dat zoovele mannen en vrou wen weer als nuttige werkkrachten aan de samenleving worden teruggegeven, dat tal van personen aan de zorgen der particuliere of openbare weldadigheid worden onttrokken. Aanvankelijk is nu in odb land nog slechts op bescheiden schaal met deze behandeling een aanvang gemaakt, o.a. te Rotterdam, Amsterdam en den Haag (Ook te Utrecht zal weldra een installatie worden opge richt Tal van lijders wachten echter nog op behandeling en groot is het aantal van he n die zelf niet over de noolige middelen be schikken om dc behandeling te bekostigen. Hierin te voorzien, hier hulp te kunnen bieden i3 het doel der Nederlandsche Ver- eeniging tot Hulp (steun) aan Lupuslijders. Om bet groote belang van zooveel on gelukkige», wo moeten niet vergeten, dat d«-ze beklagenswaardige wezens nergens werk kunnen vinden achten we het niet ondienstig deze vereoniging iets meer bekend te maken. Zij is den 23sten Juli 1904 te Arasterdam opgericht. De voornaamste artikelen der statuteu zijn Art. 2. De Vereeniging stelt zich ten doel in Nederland gevestigde» Lupuslijders behulpzaam te zijn om door doelmatige be handeling te trachten genezing van hun ziekte te verkrijgen. Art. 3. Ter bereiking van dit doel kan de Vereeniging Lupuslijders geldelijk te ge- inoet komen in de kosten hunner genees kundige behandeling met inbegrip der daar voor noodige reiskosten en in de kosten van hun levensonderhoud en zoo Doodig in die van hun gezin tijdens de geneeskundige behandeling. Verder kan zij subsidies vtrleenen aan geneeskundige inrichtingen, waar lupuslijders wordeu behandeld, ot geldelijken stt uu ge- veo aan iedere andere zaak ter doelmatige bestrijding van den lupus. Art. 4. Leden der Vereeniging zijn per sonen of rechtspersoonlijkheid bezittende Vereenigingen, die een gift in eens tor ten van ten minste f 100.of die zich ver binden tot eene jaarlijksche contributie van ten minste f 2.50. Begunstigers zijn zij, die de Vereeniging steunen door eeu jaarlijksche bijdrage van ten minste f 1.Kereleden kunnen op voorstel van het bestuur, door de Algemeeue Vergadering worden benoemd. Natuurlijk zal de edele drift tot helpen worden aangevuurd, als men weet, dat het aautal der lupuslijders in ons land nagenoeg 2000 bedraagt. Dit getal lijkt grool, te groot, de dageraad zijn? Neen antwoordde Jau. Het is nog geen middernacht. Daarginds, aan den kant van Konstan- tinow Bij den levenden God het lijkt wel de gloed van een brand De gezichten werden ernstig. Het verhaal onderbrekend, sprongen de officieren overeind. Brand Brand Het is Krywonos. Hij komt van Po- lonna en brandt alles op zijn weg plat. Krywonos en zijn leger. Eensklaps bliezen de trompetten alarm hun schetterende tonen klonken naargeestig door den nachtop hetzelfde oogenblik verscheen de oude commandant Zawila te midden der officieren. Mijne heeren, onze verkenners zijn terng. De vijand nadert Wij rukken uit.... Naar uw regimenten De officieren verspreidden zich haastig, en iader begaf zich naar zijn post. De dienst knechten doofden de vuren uit. In de verte kleurde een steeds heller gloed den hemel rood. Men blies het sein tot opstijgen. On bestemde vormen van mannen en paarden bewogen zich in het duister. Spoedig daarop zetten de regimenten zich in beweging iu de richting van Konstautinow als een donkere stroom gleden zii naar den brand.... Drie mijlen scheidden Rosolowce van Kon stautinow vóór dat de troepen halverwege waren, brak de dageraad aan, bleek en als 't ware huiverend om zich met den brand te meten. Een lrisscbe bries deed de vaandels wapperen De Tartaren van Wierchul vormden de voorhoede daarna kwamen de Kozakkea van Pouiatowski, vervolgens de dragonder», de kanonnen van Wurcel, de infanterie, de es- cadruns der huzaren. Zagloba reed naast Jau hij schoof in het zadel heen en weer en was blijkbaar ongerust. Waarde vriend, zeide hij eindelijk op gedempt6n toon. -- Wat is er van uw dienst? vroeg de offioior. Zouden de huzaren den strijd openen Hoe nu?... als oud soldaat moet gij toch weten, dat de huzaren alleen op het beslis sende oogenblik tot den aanval overgaan... Ja, ja, dat weet ik.., maar ik wilde zekerheid hebben dat is alles. Er heerschte een oogenblik stilte, loen ondervroeg Zagloba opnieuw zijn kameraad Hoeveel soldaten heeft Krywonos onder zijn bevel? Zestigduizend ongeveer met den tros. O, groote God zuchtte Zagloba. Jan lachtte in zijn baard. Gij moet niet gelooven, dat ik bang beu, stamelde de oude edelman maar ik ben een beetje kortademig en in het gewoel van een naar hetgeen men wel eeui van die slacht offers gezien heeft, mtir het feit, dat die ongelukkige» slechts gedwongen zich ver tonnen, verklaart veel. De meesten hunner zijn ouvermogen om de kostbare behandeling te betalen. Boven- dien is het aantal Finsen-install ties in ons land nog verl te klein, en nog geen enkele is op uitgebreide schaal ingericht. Een ruiiue toetreding tot de vereeniging is dus gewrnscht. Het adres van den peu- ningraeester is dc heer Th. J. van Haren Noman, Keizersgracht 113, Amsterdam. Verdere bijzonderheden zijn te vinden in eeu brochuurtje van dr Boliaan. Li gave van W. Neve te Rotterdam, over welke brochure wij reeds vroeger schreven, en ter lezing aanbevolen. Dit boekje bevat ook behalve de afbeel ding van een Lüpuspatiente onder behan deling, die van pati'iite», vóór en na de behandeling. Reeds na 3 maanden was een i> ui.stig resultaat bereikt. Besluiten we dit woord over die vreese- lijke ziekte en hare genezing met een aan sporing lid te worden tegen f 2.50 of be gunstiger h f 1. Dat ook grootere sommen welkom zijn, is, in aanmerking genomen de duro instal laties, zeer verklaarbaar. Maar nog een andere wijze van steun is mogelijk, nl. door het bijeenbrengen van gelden om daarvoor een of meer lijders te doen verplegen. Kan ook onze gemeente of een combinatie vau gemeenten op dit gebied niet wat doen groote menigte krijg ik het altijd zoo be nauwd. Welk voordeel wilt gij, dat ik ineen dicht gevecht met mijn verstand doe? Daar ia Podbipieta beter op zijn plaats dan Zaglo ba,.. Ik heb de tweehonderd dukaten, welke de hertog mij gegoven heeft, hier op mijn borst genaaidmaar ik zou toch liever ergens anders verstrooing zoeken... Moed, vriend... Moed?... Ik heb te veel moed. En dat is het juist, wat mij augst aanjaagt... mijn strijdlust zal de overhand behouden ep mijn voorzichtigheid. Maar waarom blijft gij dan niet in de achterhoede? Ik dacht, dat men veiliger was in de gelederen. En met recht... Gij zult zien, dat het niet zoo vreeselijk is... Doch hier zyn wij bij den vijver der Kerseboomen. Inderdaad schitterde in de verte het stille water. Hel leger maakte balt. Begint de strijd reeds? vroeg Zagloba. Noen, de hertog moet ons eerst in slagorde stellen. Het was nu helder dag. De brand ver bleekte bij het fellere licht der zon. Zoodra het leger in slagorde was geschaard, hief het in koor de morgen-hymne aau „Ave salutis portae". Zoover het gezicht reikte was de tegen overgestelde oever zwart van de menigten Kozakken. De regimenten stroomden als gol ven aan de cavalerie der Zaporogen, gewa pend met lange pieken de infanterie met de zware musketten vervolgens zwermen van boeren welke zwaaiden met zeisen, dorsch vlegels en vorken. Daarachter, nog half vagend in de witte morgenuevelen. de on metelijke tros, eene rollende stad gelijk. Ie gen hunne gewoonten in, naderden de Ko zakken zwijgend Zagloba, die zich geen stap van Jan ver wijderde, begon te grommen Hemelscbe goedheid Wat een bende Ze blijven aldoor maar aan stroomen, zonder oponthoud. Dat de pest je verdelge, schurken! Geen scheldwoorden vandaag vriend t is Zondag. O ja, dat is waar ook- Ik kan met De zeeslag begonnen? Eeu Noorsch stoomschip, dat op 12 dezer te Moji aankwam, rapporteert des morgens van den vorigen dag, dus Donderdag 1.1. op 33 gr. 45 min. Noorderbreedte en 129 gr. 20 min. Oosterlengte tusscheu 8 en 11 uur des voormiddags een kanonnade te hebben gehoord. Wat het bericht weder vei dacht maakt, is de bijvoeging dat tengevolge van den mist niets van de strijdenden kon gezien worden, alleen het schokken van de geschutsalvo's was duidelijk waar te nemen. De bemanning zag nog ecu Japansche torpedoboot zich „full speed" iu de richting van het vuren begeven. Het feit, dat geen enkel officieel telegram melding maakt van eenige ontmoeting zelfs beter doen, dan mijn hart tot God te ver - heffen Pater noster qui «b in coelis... Van dan kaut van dat gapeupel is weinig goeds te verwachten...Sauctificetur nomen tuum..,. 't Zal er warm toegaan op den dijk..-. Adve- uiat regnum tuumOp mijn woord, ik voel een beklemming op mijn borstFiat volun tas tna..,. Moogt ge tot den laatgten man omkoman, moordenaars, bandieten I.... Maar kijk eens, wat is dat Een detachement van eenige honderden soldaten scheidde zich van dedoukere massa s af en naderde in wanorde den dijk. Dat zijn de eerste schermutselingen, antwoordde Krétuski gij snit zien dat de onzen zich ook iu beweging zetten. - Wat? Gaat de strijd waarachtig be ginnen? Zoo waar als de zou ons beschijnt. Gij schijnt allemaal van den duivel be zeten riep Zagloba buiten zich zeiven. Gij slaat die gruwelen gade, alsof het eeu hospartij met carnaval was. Wij zijn er aan gewoon. Deukt gij deel te nemeu aan de scher mutselingeu Ieder moet doen, wat hij kan. De onzen zetten zich in beweging, riep Zagloba. Daar zijn zij Eu hij strekte de hand uit naar de roode lijn der dragonders van Wolodowski, die in gematigden draf den dijk naderden- Vrij willigers van alle escadrous volgden Wierchul wiens rond haar iu de zon glansde, Kachel, Poniatowski, Longinns Podbipieta. De afstand, welke de twee detachementen scheidde, werd zienderoogen minder. (Jij zult getuige zijn van schitterende heldendaden, zei Krétuski. Volg vooral goed Wolodowski en Longinus, dat zijn eerste bazenziet gij *o Of ik ze zie.... Kjjk dan goedZonder twijfel zal hun voorbeeld uw moed aanwakkeren. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1