N ciMirner 57. Donderdag 20 Juli 1905. 28e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Tl vuiik i te mm AN TOON T IEL EN, BEDRIEGERS BEDROGEN De Oorlog Uitgever: Winkeliers, die U andere zeepsoorten 8fer «S OP IEDER STUK ZEEP. Geen vergeefsche Strijd. FEUILLETON. BIN NF.nl "AN TV. WAALWIJK. IN DE HANDEN STOPPEN, ALS U $UNLIGHT= =ZEEP VRAAGT, BEDRIEGEN ZICHZELF, WANT ZIJ VERLIEZEN HUN DEBIET. U WENSCHT DE ZOO GUNSTIG BEKENDE SUNLIGHT. DE EENIGE BESTE ZEEP, GEEN ANDERE. LET DUS OP HET WOORD „SUNLIGHT" Conclusiëii der Tweede Afdeeling. mtm ril Lansslraalsrhf Courant, Dit Blad Yerschijnt Woensdag- en Zaterdagarond. abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden Uitgever. den Advertentibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2 maal berekend. Voor plaatsiug van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specific zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Als elke tegenslag heeft ook de uitkomst der herstemmingen van 28 Juni een zekere ontgoocheling opgewekt. Men koesterde on zerzijds zulke goede verwachtingen. Men had bepaald gehoopt, dat de Rechterzijde in de meerderheid zou blijven, zij 't dan ook eenigssins verzwakt. En ziedaar, districten als%Gorinchem en Kampen werden verloren. In de groote steden liep alles tegen. De meerderheid der Rechterzijde ging te-niet. Geen wonder, dat een gevoel van ernstige teleurstelling zich in breeden kring heeft doen gevoelen, vooral na de geduchte inspanning, welke men zich onzerzijds ge troostte. Want het valt niet te ontkennen, dat er veel en hard is gewerkt. Met zeldzame energie en eensgezindheid hebben de groepen der Rechterzijde gestreden. Er werd ge woekerd met het geschreven en gesproken woord. Er werd geen enkel eerlijk middel ongebruikt gelaten, om de ovérwinniug te behalen. Aan huisbezoek en persoonlijke op wekking werd veel gedaan. 't Is waar, niet overal ging men zoo ijverig te werk, en in sommige districten liet de organisatie nog heel wat te wenscben over. Maar dat men zich van christelijke zijde groote moeite heeft gegeven en de verkiezings-campagne de toewijding van tal van personen in «en helder licht stelde, valt niet te ontkennen. Dat alles, zegt men en met zekere ont moediging, is gebleken vergeefsch te zijn. En daaraan worden dan ook enkele pessi mistische beschouwingen vastgeknoopt voor Heldenroman van HENRYK SIENKIEWICZ voor De Echo van het Zuidenvertaald door H DERDE BOEK. HOOFDSTUK VI (73) Zoodra Zagloba zich alleen aan het hoofd van zijp. detachement bevond, begon zijn moed aanmerkelijk te verflauwen. Hij zou alles ter wereld gegeven hebben om zijn vrienden bij zich te hebben. Met zulke reisgezellen was men altijd veilig. Niemand meer dan hij bewonderde hun moed en hun vaardigheid. Vrij slecht geluimd, begaf hij zich op weg, wantrouwend, bang voor gevaren, die hij reeds voorzag oudergewoonte sprak bij in zich zeiven. Waarachtig, ik trok veel liever met één van die waaghalzen mee De oorlog is hun element. Ik heb Krétuski meer dan eens bezig gezien dat is eerst een baasHij slaat iemand dood, even ge makkelijk als een monnik zijn gebeden op dreunt. De Lithuanier, die zelf geen hoofd beeft wil er drie tegelijk afslaan hij speelt geen grof spel. Den kleinen dragonder ken ik minder, maar te oordeelen naar hetgeen ik te Konstantinow van hem ge zien heb, en naar heigeen Jan er mij van verhaald heeft, zou ik niet graag door die wesp gestoken worden... Och, Heerde konijnen mogen me verslinden, als ik nu weet, welken weg ik moet nemen. de toekomst. Een woord van waarschuwing daartegen lijkt ons geenszins overbodig. Het ware een niet geringe dwaling, te meenen, dat al de inspanning waarvan men onzerzijds zoovele blijken gaf, vergeefsch zou zijn geweest. Op de eerste plaats verzekerde de Rechterzijde zich dan toch een imponeereude minderheid in de Kamer, terwijl zij de meeste stemmen uitbracht in het land en de oppositie mit hare overwinning verlegen zit. Maar boven dien zou men zich deerlijk vergissen door te meenen, dat al hetgeen ter voorlichting der kiezers word gezegd en geschreven, nutteloos rou zijn geweest, omdat wij niet het voor de regeering noodzakelijke overwicht konden behouden. Het rechlstreeksche gevolg moge door allerlei bijkomende omstandigheden niet aan de verwachtingen hebben voldaan, een campagne, als thans door ons gevoerd is, laat diepe sporen achter, en legt mede den grondslag voor latere overwinningen. Zóó de campagne van 1886, die door de Rechterzijde veiloren werd, maar waarop de overwinning van 1888 volgde. Zóó de veldtocht van 1897, die de krachten staal de en sterkte voor de zegepraal van 1901. Vergeefsch zou onze strijd alleen d&n geweest zijn, wanneer wij ons beginsel hadden prijs gegeven, of door eenig compro- mitteerend compromis de eigen positie hadden ondermijnd. Thans zijn wij alleen een eind teruggedrongen, om een volgende maal, aan ondervinding rijker en met forscber aanloop, de gewenschte hoogte te bereiken. Wij zullen waarschijnlijk geen vier jaar behoeven te wachten Noodig is daarvoor echter, dat de coalitie worde gehandhaafd en wij vasthouden aan ons program. Noodig ook, dat wij in ons tactisch optreden correct blijven. Bij sommigen onzer schijnt de jammerlijke houding der liberalen bij de herstemmingen revanche-plannen te hebben gewekt. De liberalen, zoo redeneeren zij, steunden een parig de socialisten om het kabinet, te# *aï te brengen welnu, laat ons c. q. evenzeer de socialisten steunen, om de liberalen te verslaanwellicht is dit ook het éénige middel om aan de liberale partij haar heulen met de sociaal-democratie voor eens en voor goed af te leeren. En men voegt erbij, dat de politiek toch eigenlijk geen onderwerp is van sentiment, maar enkel van „zaken doeu*. Wij moeten zulk een tactiek ten zeerste ontraden Wat door de christelijke partijen volkomen terecht wordt afgekeurd in de iberalen, mogen zij-zelven niet navolgen. En de huichelachtige distinctie tusscheu irt individueel en groepsgewijze steunen, is te eenenmale verwerpelijk. De handel wijze der liberalen is een misslag, die zich duchtig op hen wreken zal, gelijk thans reeds valt waar te nemen. Voor de mannen der Rechterzijde moet dit een reden temeer zijn, om zich van dei gelijke lactiek te onthouden en niet een „geneesmiddel" te gebruiken, dat erger zou blijken dan de kwaal. De liberalen zullen reeds genoeg worden gestraft, indien wij hen telken» wanneer een der hunnen roet socialist in herstemming komt, aan hun eigen krachten overlaten. Onthouding is dan de leus. Dit is goede tactiek, compromitteert ons niet en laat het beginsel intact. C. Zagloba gevoelde zich verlaten eenzaam. 01 wat ben ik toch kinderachtig 1 Maar sergeant Kosmat naderde hem. Commandant, waar gaan wij heen Ja, waar gaan wij been... herhaalde Zagloba. Plotseling verhief hij zich fier in het zadel en aireek zijü snor op. Naar Kamenetz, als ik het beveel Verstaan De oude soldaat salueerde en verwijderde zich. De gedachten van Zagloba hervatten hun treurigen loop. Als ik naar Kamenetz ga, mogen ze mij honderd stokslagen geven Als één van die drie anderen zich onder bet bereik mijner stem bevond, zou ik toch heel wat geruster zijn. Wat tan ik inet honderd soldaten aanvangen Ik was liever alleen. Alleen kan men zich nog al licht met list redden... De sergeant kwam weer in voile vaart aangereden. Commandant, daar zijn ruiters ginds, op dien heuvel 1 Dat ze naar den duivel loopen Waar? Waar? Daar gindszie, nu komen zo de belling af. Ik heb de lansen in de zon zien flikkeren. Zijn ze talrijk De afstand is te groot om ze te tellen Laten we ons verschuilen achter die rotsen wij zullen hen onverwachts overvallen. Lui tenant Wolodowski zal het schieten hooren eD ons ter hnlp komen. Den stroom vau heldenrroed steeg Zag loba naar het hoold, hij de gedachte, dat Wolodowski ter hulp zou snellen op het hooren van het strijdgewoel. Hij trok zijn sabel, rolde met zijn oogen en riep met Witte ter Vredesconferentie. De Russische gevolmachtigde Witte is op het punt naar Whashington te verirekken om daar met de Japansche gedelegeerden over het sluiten van den vrede te onderhandelen. De vraag is thans zeker meer dan ooit aan de ordein hoeverre krijgt hij blanco mandaat mede, in hoeverre is zijn naam. „gevolmachtigde" werkelijk op hem van toe passing Zij die weten hoe antipathiek de czaar te zijnen opzichte gestemd is, kunnen moeilijk gelooven, dat Nicolaas II er in toe gestemd zou hebben een deel zijner macht in banden van zijn afgevaardigde te leggen en hem in allerhoogste instantie over het wel en wee van Rusland te laten beslissen. Daar wordt dan nog bijgevoegd, dat de camarilla in Peterhof er krachtig bij den czaar op aangedrongen heeft in geen enkel opzicht zijn macht op zoodanige wijze te beperken. Maar Witte's vrienden geven dat alles zoo grif maar niet toeeen staatsman als hij, meenen zij, zou zich niet laten opschepen met een zending, die zijn handen geheel binden zou, en zich niet laten verlagen tot de taak van eenvoudi0; tusschenpersoon tusichen de Japansche gevolmachtigden en den Czaar. Voor zijn vertrek hij reist nu naar Cherbourg om zich iu te schepen had hij een lang onderhoud met de keizerin moeder over den gang van raken te St. Pelersburg. Of dat onderhoud misschien de doorslag gegeven heeft? De correspondent van de Times te Moskou beweert te weten, dat Witte geenerlei volmacht medeneemt en dat hij over ieder punt eerst de meening van den czaar zal moeten inwinnen. Als het waar is en de Japanuers krijgen er de lucht van, valt de geheele vredesconferentie natuurlijk in het water. Eigenaardig in dit verband is wel de ver— onderstellingj dat Witte uil het hecle geval een slaatje wil slaan. Als dat waar was zou hij natuurlijk niet te stout op zijn stuk moeten staan blijven, 't Zou hem dan te doen zijo om een ministerieele portefeuille te herwinnen of om aan den eeretitel van president van den ministerraad de macht te verbinden, die er in andere landen bijbehoort. Witte is een eerlijk man gelooven, wij. Maar vooral, in het vermolmde rijk der Romanoffs, moet men niet al te zeer op menschen vertrouwen. Katholiekendag Helmond. Conclusion der Eerste Afdeeling. Drankbestrijding. De Eerste Afdeeling van den vijfden Dio- cesanen Katholiekendag gehouden te Hel mond 20 Aug. 1905; overwegende la. dat, ook wanneer de opvoeding en het onderwijs in huisgezin, school en cate chismus in den geest der drankbestrijding geleid is, er toch bij het verlaten van school en catechismus nog van geen geves tigde overtuiging iu deze bij het kind sprake kan zijn; 2e. dat in de jaren volgende op dit tijd perk het gevaar voor draukverleiding zeer groot is; 3e. dat bij de jeugd van 14 tot 18 jaar de opvoeding in den geest der katholieke drankbestrijding niet tot haar recht komt, spreekt den wenech uit: le. dat in alle parochiën van het Bisdom het onderricht en de vorming van de jeugd na het verlaten van school en catechismus met bijz iidere zorg worde berorderd en voortgezet in de richting der katholieke drankbestrijding; 2e. dat ten dien einde, naar gelang van plaats lijke omstandigheden er ernstig naar gestreefd worde; a) om den R. K. Matigheidsbond prac tised en doeltreffend te leiden, b) om aan de bestaande of op te richten drank bestrijdings-vereenigingeu vóór-afdee- lingen voor jongere leden toe te voegen, c) om bestaande of op te richten R. K. Patronaten, jongensvereenigingen, Zondags- en huishoudscholen of dergelijke instellingen voor de jeugd dienstbaar te maken aan de katholieke drankbestrijding. Inleider: P. Fr. JESUALDUS Ord. Capuc. Helmond. Belungcn van elcn Boerenstand. donderende stem Vlug, achter de lotsen Wij zullen ze overvallen en in de pan hakken, die ellendelingen 1 Onder bedekking der rotsen stelden de soldaten zich in slagorle, Bijna een half uur wachtten zij... Eindelijk werden stem men hoorbaar. Tusscheu het muziek van tamboerijnen, doedelzakken en violen, weer klonk vroolijk lachen en zingen... De ser geant naderde wederom den commandant. Het z.jn geen soldatenhet ia een Kozakkenbruiloft 1 Een bruiloft riep hij. Ha dan zal ik hun op mijn manier eens een deuntje voorspelen Hij gaf zijn paard de sporeD. Wie mij liefheeft, volgt mij Achter hem kwamen de ruiters aanren nen De rotsen omzwenkend, stonden zij eensklaps tegenover een zeer vreedzamen stoet, die schrok van hun onverwachte verschijning. Haiti Halt! riep men van twee kan ten tegelijk. Het was inderdaad een bruiloft. Voorop ging een man met een doedelzak, daarachter een met een viool en twee met taraboerij- ueD, allen eenigermate dronken. Dan volgde de jonggehuwde, omringd door haar bruids meisjes een mooi meisje met golvend haar. Zij zaten allen als mannen te paardmen zou ze voor een troep Kozak ken jongens ge houden hebben. Daaina kwam de bruide gom op etn mooi, vurig paard, omgeven door de getuigen. Deze hadden een lans in de hand, maar een lans van weinig gevaarlijke soort, omwonden met groen, met papaverbloemen en margarieten. De ouders van het jonge paar sloten den stoet, met de vrienden en de gasten. Eenige tonnetjes brandewijn stonden op een kar, die kleine sterke paardjes voorttrokken over den hob- beligen weg. Halt Halt I De stoet raakte in verwarring. Met lnide angstkreten vluchtten de vrouwen naar achteren de mannen kwamen vooruit om haar, zoo noodig, met hun borst te beschermen. Zagloba zwaaide met zijn «abel voor de oogen der verschrikte hoereu en ging vreeselijk te keerluidkeels riep hij Ha I gemeene vagebonden opstande lingen 1 schurken Hagij heult met Krymonos, houden 1 Gij spionneert langs de wegen Gij vertraagt het leger des konings Gij durft de boeveuhanden opheffen tegen edellieden Ik zal je aan handen en voeten geboeid meesleuren, en levend laten villen heidenen Het uur is geslaan gij zult al je misdaden uitboeten Een üer getuigen van den bruidegom een grijsaard met witten baard, steeg van zijn paard, greep Zagloba bij den stijg beugel en begon, het hoofd bijna tot den grond neergebogen op deemoedigen toon te smeeken Genade! edele heer.... Spaar ons, arme onschuldige 1 Wij zweren het hij de wonden van Christus, dat wij geen opstan delingen zijn: wij kooien vau de orthodoxe kerk, waar wij tegenwoordig zijn geweest bij het huwelijk van onzen bloedverwant, den smid Dmitri met dit jonge meisje, Xenia Nu gaan wij in optocht naar het bruilofta— maal. Het zijn arme, weerlooze menschen fluisterde de sergeant. Naar den duivel met de boeveDriep Zagloba; Kiymonos heeft te zeker getrouwd "Vervloekt zij Krymonos! herhaalde de. grijsaard.... Wij hebben nieta van hem ge- zien of gehoord. Genade, edele hier! Wij De Tweede Afdeeling vau den vijfden Diocesanen Katholiekendag gehouden te Helmond 20 Aug. 1905. overwegende dat aan de godsdienstige, zedelijke en maatschappelijke vorming der jeugd ten platlenlande, tusscheu het verlaten der lage school en den volwassen leeftijd, de hand moet worden gehouden overwegende, dat R. K. Patronaten en dergelijke vereenigingen moeten beschouwd worden als zeer geschikt voor godsdienstige, zedelijke en maatschappelijke ontwikkeling der jeugd; apreekt den wensch uit: dat alle afdeelingen van den N. O» B. aan bestaande R. K. Patronaten en derg&fjWl vereenigingen haar financieelen en zedelijkeri" steun achenken en waar zulke niet heataau tot dezer oprichting het initiatief nemen; dat dit, waar liet gewenscht voorkomt, geschiede in overleg en samenwerking met zijn eenvoudige en arme lieden. Laat ons doortrekkenwij kennen onze plichten en zullen nooit iemand kwaad doen! Gij gaat geboeid mee naar Yarmoline 1 Wij zullen gaan, edele lieer, waar gij ons heen wilt brengen. Beveel slechts en wij gehoorzamen. Maar, zeg aan uwe sol daten, dat zij ons sparen 1 Ziet ons hier aan uwe voeten wij verzoeken u eerbiedig, een glas te ledigen op de gezondheid d«r jonggehuwden.... Drink, Sire, tot groote vreugde van brave Christenen.... zooals God en het heilig Evangelie ona leeren 1 Ik wil wel een glas drinken, maar denk daarom niet, dat gij mij ^swonneu hebt. Neen, edele heer, neenriep de grijs aard blijdedaar denken wij niet eens aan. Hei daar 1 muziek 1 ter eere vau den edeler, heer hij is grootmoedig en goed. Vooruit, jongens haal een fleach van den besten hydrcmmel voor den doorluchtigen heer! De jongens vlogen naar de tonnen de tamboerijnen, de fluiten en violen weerklon ken. De mail met den doedelzak blies zijn wangen hol, en kneep den lederen zak van zijn instrument krampachtig te^en zijn borst. De getuigen zwaaiden met hun ver sierde lansen..,. Toen de soldaten dit zagen, kwamen zij lachend naderreeds knipoogden zij tegen de meisjes.... alle vrees was ge weken van weerszijden klonken de vriend- schapskreten Hou-lia Hou-hal Alleen Zogloba keek nog toornig. Nochtans had men hem een beker hijdrommel aange boden. ttn boorde gevold. ffDe schurken! de boeven! de slaven!" gromde hij..,. Zijn snor hing reeds iu liet goudgele vocht en nog flikkerden zijn oogen hij wierp het hoofd achterover. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1