pj om nier 60. Zondag 30 Juli L905. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Tweede Blad. Bescherming onzer Nijverheid. 2Se Jaargang. ANTOON TIELEN, De Oorlog. BUITENLAND. Noorwegen. Macedonië. ^BINNENLAND. België. ÜITGEVER WAALWIJK. en Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zénden aan den Uitgever. Advketkntibn 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 ceut per regel, groote letters uaar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. (Overgenomen uit het vakblad voor de schoenmakerij.) De heer Talens, fabrikant te Apel doorn, gaf eene brochure in het licht »Een stem uit de practijk*, waarin hij aan de kaak stelt de zucht van vele Nederlanders om aan buitenlandsche producten, al zijn die vaak duurder en minderwaardig dan het eigen Neder- landsche fabrikaat, de voorkeur te geven. De schuld van dezen anti-nationalen toestand werpt hij op den tusschenhan- del, en geeft daarvan onderscheidene staaltjes. Een tusschenhandelaar in den Haag beroemde er zich zelfs op zoo schrijft hij dat hij om qualiteit niets gaf, wanneer het maar niet de spui gaten uitliep, want, zoo voegde hij mij toe»Het publiek oordeelt toch niet, althans het groote publiek niet. De af keer van Hollandsch fabrikaat is boven dien zoo gróót, dat het zeer moet uitmunten, zal het publiek het willen koopen en hij verklaarde daarom buiten landsche artikelen te willen koopen*. Hij beschouwde het publiek als idioot. Zoo verneem ik nog dat deze man na genoeg alles levert aan een der Ministers. Eenige hoogleeraren in Miinchen, die aan ons filiaal allervleiendste attesten gaven en die des zomers in Nederland vertoeven, beklaagden er zich over, dat zij in niet een der groote steden van Holland onze fabrikaten hadden kunnen krijgen. Echt Nederlandsch I >Een Nederlandsch hoogleeraar, die voor ons nooit te spreken was, beveelt een inferieur Duitsch goed ten sterkste aan, en in een van de monopolie-winkels in Amsterdam ziet ge het in groote hoeveelheden onder de auspiciën van den hoogleeraar verkoopen*. Zoowel in Nederland als in Indië meent de heer Talens wordt het publiek zoodanig gesuggereerd, dat het niet anders weet of alles wat uit het eigen land komt, is duur en slecht, zoodat het goede Nederlandsche fabri kaat er met geen middel is bekend te maken. De Nieuwe Courant deze brochure besprekende schrijft o.a. Al kan .slechts de helft van de door den heer Talens genoemde feiten den toets der werkelijkheid doorstaan, dan ziet het er inderdaad met de waardee ring van de eigen nijverheid in ons land allerbedroevendst uit. Het schijnt daar mee reeds zoover gekomen, dat de schrijver deze klacht van een Neder landsch fabrikant moest opvangen »Wat zou Nederland toch een rijk land zijn, wanneer Amsterdam en andere groote steden, die in Nederland liggen, ook tot het afzetgebied van de Nederlandsche nijverheid behoorden 1< »In den grond heeft de heer Talens volkomen gelijk, ofschoon wij (de Nieuwe) met hem te eenenmale ver schillen in de middelen van redres die hier moeten worden aanbevolen. De schrijver wil al die buitenlandsche arti kelen weren door een beschermend ta rief, terwijl wij van meening zijn, dat de eigen nijverheid en de consument daar door van den wal in de sloot zouden geholpen zijn. Wel zien wij in, en de brochure van den heer Talens is er weer een voorbeeld van, dat, als onze koop lieden en ons publiek maar voortgaan met tegenzin te toonen in volkomen goede en zelfs goedkoopere nationale voortbrengselen, zij het roepen om pro tectie in de hand werken. Maar daarmee meent de Nieuwe is protectie nog niet gerechtvaar digd. Inplaats van het eene kwaad door andere te verslimmeren, bevordere men veeleer in den lande en overal waar Nederlanders zich gevestigd hebben, een groote, machtige beweging om overal, door eigen voorbeeld in de eerste plaats, op te komen voor wat goed Hollands is. Waar een Algemeen Neder landsch Verbond hier en in den vreemde heilzaam werkt voor het goed recht van de Nederlandsche taal, ver dient alom met evenveel geestdrift ge streden te worden voor de waardeering van de eigen voortbrengselen. Trouwens, het een kan uitmuntend met het andere samengaan het is beide nationaal stre ven en leven bij uitnemendheid. >Elke natie in de wereld trekt haar eigen landgenootcn voor, behalve Ne derland. Dit stelt zijn eigen landskinde ren achter bij vreemden, zoowel in betrekkingen als bij aanbestedingen, aankoopen en wat dies meer zij. En de overheden doen daar, helaas dapper aan mee, dikwijls uit sleur, omdat zij er niet aan denken. Het in de brochure medegedeelde, het daarin verzamelde feitenmateriaal zij o.a. in de belangstelling aanbevolen van de Departementen van de Maat schappij van N ij verheid, die onlangs op uitnoodiging van het hoofd bestuur, een enquête instelden naar de waardeering van eigen nijverheid in hun cring.* Wat wij hierboven uit de brochure Talens en uit de Nieuwe courant citeer den, is een toejuiching verdienende po ging om de oogen onzer landgenooten open te maken voor een leelijk gebrek, dat hun aankleeft, n.l. de gewoonte om eigen industrie te minachten. Het doet ons genoegen van deze poging melding te kunnen maken, te meer waar wij nog niet zoo heel lang geleden (21 Juli 1904) moesten wijzen op een correspondentie in het A 1 g. Handelsblad, waarin het Amerikaansche schoenwerk hemel hoog verheven en het Nederlandsche een trap gegeven werd. Men zal zich herin neren, dat een Noordbrabantsche schoe nenfabrikant hiertegen opkwam en de redactie van het Handelsblad tot erken ning bracht, dat de verbruikers, die het Amerikaansche schoeisel in bewerking, sierlijkheid en duurzaamheid boven Ne derlandsch fabrikaat stellen, ongelijk lebben. Opmerkelijk is, dat heden, dus precies een jaar later, in onze kolommen over het schoenwerk van dezelfden Noord- brabantschen schoenfabrikant een uiterst vleiende beoordeeling voorkomt van een buitenlandsch vakblad, een onver dachte getuigenis, waartegenover de lee- kencorrespondentie in het Handelsblad in het niet verzinkt. Inderdaad, dit geval is een treffende illustratie van de onver diende minachting, die Nederlanders voor de Nederlandsche industrie gevoelen, een geval, waard om als supplement opge nomen te worden in de boven aange haalde brochure. De les, die de dagbladpers uit deze geschiedenis kan trekken, moge zij ter harte nemen. Wanneer de pers haar taak naar den eisch opvat en werkelijk als voorlichtster van de publieke mee ning optreedt, zal zij bij de beoordeeling van binnen- of buitenlandsche fabrikaten niet zooals de Handelsblad-correspondent behooren af te gaan op beweringen van Jan of Piet, maar zij zal meer deskun digen moeten raadplegen, omdat de goede naam van onze industrie maar al te ge makkelijk onder verkeerde voorstellingen lijden kan. Van oudsher gold ons land als een land van landbouw, handel en scheepvaart; nijverheid trad meer op den achtergrond. Wellicht is het hieraan toe te schrijven, dat de Nederlander zelfs nu nog op nijverheidsgebied geen groote verwachtingen van zijn landge nooten heelt, doch al het mogelijke moet gedaan worden en de pers is een machtige factor om daartoe mede te werken om den Nederlander een meer ware voorstelling te geven van wat onze industrie presteert, en hem minder enthousiast te maken voor wat van vreem den bodem komt. De dagbladpers kan ook op dit punt de groote menigte op voeden. >Tot zoover het Vakblad.» Wij voegen hieraan toe dat wij hopen »dat de wenken onze dagbladpers in bo- »venstaand artikel gegeven, door haar moge ter harte genomen worden. Hoe ♦treurig was 't toch b.v. met de versla- gen van de zoo luisterrijk geslaagde Tentoonstelling in Waalwijk gesteld. De groote pers had daarvan niet zoo veel werk gemaakt, als in den regel met ge- wone landbouwtentoonstellingen wel het geval is. Waarachtig de nijverheid en bijzonder de, trots alle bezwaren, sterk vooruitstrevende schoenindustrie ver- dient ten volle dat zij meer gekend en erkend wordt in den lande. 8 a c h a 1 i d. Bij de Japanschr legatie in den Haag is uit Tokio het volgende ambtelijke telegram over de krijgsverrichtingen op Sachalin ont - vangen Uit hei kamp op Sachalin wordt bericht Den 24en heelt eeu detachement den vijand nabij het eerste vooiwerk verdreven en be zette 't een liuie, die 'zich uitstrekt van Polowinka tot het tweede voorweric. De vijandelijke macht bestond uit een bataljon iufanterie eenige vrijwilligers en ongeveer acht veldstukken. De vijand vluchtte in wanorde naar Lonikof. Voor dat gevecht was ecu ander detachement, onder dekking van torpedojagers, naar het hoofd Alexan— drowsk gezonden, welk hoofd de vijand irachtte in brand lesteken. Het detachement slaagde er in, bezit te uemen van het hoofd iet wijl het nog niet in brand gestoken was, waarbij de vijand herhaaldelijk werd terug geslagen. Ook Mocgati werd door onze roepen bezet, die de vijand verd even met de hulp der torpedojagers. Na 3 uur 's namiddags bezette een deta chement de derde linie, terwijl een ander naar Alexandrowsk oprukte en die plaats beze-te. 's Avonds 7.15 bood de vijand opnieuw tegenstand uit eeu ter. O. van de stad ge legen reduit en van de hoogten ten noord oosten van de stad. In den vroegen ochtend van den 25en hervatten wij den aanval en drongen den vijand terug, naar Nowo Michae- lofsky. Denzelfden dag viel Doei (ten Z. van Alexandrowsk, eveneens aan de Westkust) in onze handen. Ook hier konden de onzen brandstichtiug verhinderen. Wij maakteu 200 gevangenen. De laatste Russische stijdmacht op Sachalin is opgesloten zestig mijleu ten zuid- oosteu Alt xandiowsk en hare onderwerping is spoedig te vewachtcn, wat de Japanneis tot de feitelijke meesters van het geheele eiland zal maken. De goede uitslag der expeditie is hier aanleiding tot vreugdebetoon Admiraal Kataoka bericht, dat vier stukken geschut op de Japansche flottielje geschoten hebben van her va teland, zestig mijlen ten noordwesten van Alexandtowsk. Zij werden spoedig to» zwijgeu gebracht. Een magazijn vloog ia de lucht en de stad stond in brand. De vredesondethandelaars worden overal met groote ouderscheiding ontvangen, en de personen zelf geven een goeden waarborg voor deo a. s. vrede. den dood gelijk is. Wilt gij medegesleept worden op den roodlottDen weg naar het verval (Geroep «Neen 1 neen I Leve de Koning Welnu, sluit dan den weg tot het verval af. De regeerings ontwerpen zullen Antwerpen maken tot de grootste haven ter wereld en zullen den voorspoed van de stad en van geheel Belgie verzekeren." In het Vlaamsch voegde de Koning er nog bij „Vc-or Antwerpen en bovenal voor Belgie". Hij weet ook wel, da', de aanhouder wint. De Noren zullen toch over de onafhanke lijkheids verklaringeen referendum, een volks stemming te houden, gelijk Zweden wilden. 't Blijft een bewijs, dat bloed volstrekt niet noodig is voor groote staatkundige ver anderingen. De Stockholmsche correspondent van de Daily Mail verzekert op gezaghebbendeu toon dat de ware reden waarom de keizer den Oa&r wenschte te ontmoeten, was, dat Wilhelm II eeu Hohenzollernscheu prins op den Noorschen t'oon wil plaatsen. Ook s keizers verlangen, om den koning van Dene marken te bezoeken; zou daarmee in ver band staan. 't Is me daar nog steeds het landje wel Telkens nieuwe moorden en strooperijen En dan beweert men nog, dat er een tempe ring is gekomen van den rassenstrijd. Men oordeele mm In den omtrek van Salonika heeft de grieksche «kipitein» Thanassi een bende Komitadji's ontmoet, die zich na een gevecht van 3 uur terugtrok mtt 18 dooden en 7 gevangenen achterliet. Te Salonika is een overheidspersoon, die een luchtje kwam scheppen op het balkon zijner woning, door een geweerschot gedood, Te Greveua is een griekech onderwijzer door een Roemenier eruBtig gewond. Te Liapsiaste hebben vier Komitadji's 'n voornaam grieksch burgc opgelicht en naar de bergen gebracht. Zij vragen nu losgeld. Eiadelijk is te Janitza een bulgaarsche onderwijzeres aangehouden, die een bom onder haar kleeren verborgen hield. In Belgie blijft men feesten en de koning doet goed mee. Z. M. houdt vol, waar' 't betreft openlijk te werken voor de Autwerp— sche haven en de dure vestingwerken. Te Antwerpen zei hij tot den burgeraees'er «Het doet mij genoegen in dit raadhuis te huorec bevestigen, dat alle Antwerpenaren zonder uitzoodering de havenplannen der re— geering toejuichen. Laat ons daarom hopen dat Kamers de omwerpen zullen goedkeuren." In amwoo'd op de toespraak van de ver tegenwoordigers van den handel zcide de Koning De regeringsontwerpen zijn een uit— \loe.sel van de nieuwe eischen en worden 'ens'.emmig aanbevolen door de ingenieurs. In Belgie is men vrij wantrouwend: het wantrouwen is er een openbaar kwaad. Een volk dat Diet vooruiistreeft, gaat achteruit en dreigt te verzinken in een slaap, die aan SpcHinrichting. Het Haagschecorrespondentiebureau meldt Naar men van goeder hand verzekerd, kan van intrekking van het Koninklijk besluit houdende goedkeuring der statuten van de z. g. Sociéié de bieufaisance (speelinrichting) te Amsterdam geen sprake zijn, omdat der gelijke intrekking onmogelijk is. Wel daarentegen kan, in geval van af wijking of in strijd bandelen met de statu ten, door de rechterlijke macht, in dit geval de rechlbank te Amsterdam, op vordaring van het openbaar ministerie, de ontbinding der vereeuiging of de vervallenverklaring als rechtspersoon worden uitgesproken, ge lijk nog onlangs geschied is ten opzichte van den Marine-raatrozenbond. Katholieke .Sociale Aetie. In aanvulling van ons vroeger bericht betreffende de eerste Centrale Vergadering van de Katholieke Sociale Actie, zijn wij thans gemachtigd mede te deelen, dat tot Algemeen- Secretaris is benoemd rnr. P. J. M. Aalberse, te Leiden, welke benoeming door het Doorluchtig Episcopaat is bekrach tigd. Tot Algemeen Adviseur is benoemd prof. J. 1). J. Aengenent, Hoogleeraar aan liet Groot-Seminarie te Warmond. Althans gedurende de eerste jaren zal nu het Centraal Bureau gevestigd wordeD te Leiden. Reeds is de voorbereiding ervan in vollen gang. Ministrieelc Crisis. Met eenige zekerheid kunnen wij mede deelen, dat aan de volgeude heeren poite- feuilles aangeboden zijn mr. Rikker, finan ciënmr. van Leeuwen, burgem. van Am sterdam buitenlandsche zaken en mr. de Mees ter, vice-president van den Raad in Indië, koloniën. Deze heeren moeten de portefeuilles onder zekere voorwaardeu hebben aangenomen. Naar uit vertrouwbare bron aan het llbl. wordt bericht, hebben de staatslieden, e- hoorenile tot zoogenaamde oud-liberalen, die aangezocht zijn zitting te nemen in het Kabinet dat in wording is, gemeend, daaraan geen gevolg te moeten geven. Ouder bijvoe- giug evenwel, dat zulks geenszins de geneigd heid uitsluit om aan ren te vormen vrijzinnig- Kabinet Teun te verbenen, wal trouwens voor de hand ligt, nu men bij de verkiezin gen te zameu tegen het huidige Kabinet is opgetreden. Dr. Kuypcr. Naar we vernemen, is er geen sprake van dat dr. Kuyper nu reeds zijn voorgenomen reis zou ouderneiren. Van medische zijde is hem een leeds te lang uitgestelde kuur in een Puitsche badplaats voorgeschreven, waar toe hem als miuister de tijd ontbrak, en die hij nu hoe eer hoe beter denkt aan te van gen. Als de oplossing der crisis zich nog lang laat wachten, zou vertrek, hangende de crisis, zelfs noodzakelijk kunnen worden. De Graufsehe Kamerzetel. In antwoord op het telegrafisch verzoek van de Geld. aan m. dr. Kooien, om het blad te willen inlichten over de waarde der geruchten, die in het kiesdistrict Grave rcndloopcu over een hem toegeschreven voornemen om het Kamerlidmaatschap neer te leggen, ontving het blad gisteravond het volgende draad-antwoord Interlaken, 26/7 '05. B°richt natuurlijk totaal uit de lucht gegrepen. Kooien. De zaak-Vierhout De correspondent der N.R.Ct. te Batavia seint heden De heer Vierhout heelt, door den bericht gever van het geïncrimineerde entrefilet gemachtigd, diens naam genoomd. Koniaklijk bezoek te Leeuwarden Door H. M. de Koningin was de wensch kenbaar gemaakt om tijdens Haar bezoek aan Friesland proeven te zien van Friesche kunstnijverheid. Ten einde aan dien wensch gevolg te kunnen geven heeft zich te Leeuwarden een commissie gevormd oui een tentoonstelling van Friesche kunstnijverheid- producten te oiganiseeren gedurende de dagen dat II. M. aldaar vertoeft. De commissie bestaat uit mevr. de douairière bsse. A. Van Ilarinxma thoe Slooten, geb. bsse. Col lot d'Escury, mevr. F. Van Eijsinga, geb. Rinia Van Nauta, jonkvr. A. A. Van Eijsinga en de heeren R, Bloembergen Ezu., mr. W. B» Buma en A. J. Brouwer. Zij heeft eeu circulaire gericht lot eenige bekende, kunstnijveren in de provincie Friesland en zal in den loop dezer week met hen bespreking houden, hoe het beat de zaak tot een goed einde kan worden gebracht. Koninklijk bezoek aan Vlissingen. In do gisteren gehouden zitting van den raad der gemeente Vlisaingen deelde de vooizitter mode, bericht ontvangen te heb ben dat H.M. de Koningin Ie Vlissingen zal komen op 28 Augustus bij gelegenheid van den terugkeer van het Indische eskader en ter onthulling van twee oude kanonnen bij het standbeeld van De Ruyler. Daar de Koningin te 10 uur aankomt en te 11 uur aan boord gaat en met de oor logsschepen naar den Hoek-van-Hollard denkt te stoomen, i» er geen gelegenheid lot een -bezoek aan de stad Vlissingen. Burg. en Weth. vragen echter een klein crediet voor de voorbereiding speciaal ter versiering van de rotonde. Katholiekendug te Helmond. Op deconclusiën van den heer A. Vervoort inleider in den 6e Afdeeling, zijn onderstaande wijzigingen ingediend door Dr. J. Nouwens O. Prsemonstr. Abdij Heeswijk de derde alinea aldus te lezen „dat dit ondericht en die opleiding, ook voor jongens van de.u middenstand na het verlaten der lagere school, kan en moet ge geven worden in de R. K. Patronaten, en voltooid in de Propagandaclubs en de ak- cursussen.„ en de vierde alinea aldus telezan „besluit: dat de afdeeliugen van de Hanze

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1