jammer 62, ugustus Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. ïiiiir mtmtiiii. lOndag 2He Jaargang AITOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN BEDRIEGERS BEDROGEN Uitgever: Winkeliers, die U andere zeepsoorten Alg. Ned. Bond van S choenfabri k anten FEUILLETON. WAALWIJK. IN DE HANDEN STOPPEN, ALS U SuNLIGHT- BEDRIEGEN ZICHZELF, WANT HUN DEBIET. U WENSCHT DE BEKENDE SUNLIGHT. =ZEEP VRAAGT, ZIJ VERLIEZEN ZOO GUNSTIG DE EENIGE BESTE ZEEP, GEEN ANDERE. LET DUS OP HET WOORD „SUNLIGHT" OP TEDER STUK ZEEP. En gij, Michel De Echo van het Zuiden en Lingstrutstke fonranl, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A. b o n u e w 111 s p r ij s per 3 maanden f 0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. AdvkrtentiSn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsiug opgegeven, worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciele zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. {Vervolg verslag vergadering) De algemeens vergadering die werd ge houden in de zaal der sociëteit „Euphonia' werd goed bezocht. De president opende de vergadering en de heer M. van Beurden, voorzitter der af- deeling Kaatsheuvel, rekende het zich een eer en aangename taak, de aanwezigen een welkom te mogen toeroepen. Hij sprak de hoop uit dat hetgeen behandeld zou wor den, zou strekken tot nut der schoen industrie en van den Bond en dat deze dag waarbij het nuttige met het aangename wordt vereenigd, in aangename herinnering bij de leden zal blijven. De president brengt dank voor de harte lijke ontvangst en verzocht thans de punteu der agenda te gaan behandelen en hoopt dit thans e'nstig de belangen van 't Tik zullen voorzitten. 1, Voorlezing der notulen der vorige vergadering. Voorgelezen en goedgekeurd. 2. Verslag van den toestand en werk zaamheden van den Bond over 'l afgeloopen j«ar. Dit wordt door den secretaris voorgelezen en luidt als volgt: Heldenroman van HENRYK SIENKIEWICZ voor De Echo van het Zuidenvertaald door H DERDE BOEK. Jaarverslag over het tide jaar 1 Juli '04-30 Juli '05. Het vereenigingsjaar werd aangevangen met de goed bezochte algemcene vergadering te Drunen op 31 Juli, waar wederom tal van nuttige onder werpen werden behandeld. Vooreerst werd besproken het uitgebreid rap port uitgebracht door leden der commissie voor de vakschool omtrent hun beioek aan de Duitschc vakscholen. l)eza reis toonde duidelijk aan het groote nut eener algetneeoe vakschool, maar deed tevens zien de vele bezwaren aan de oprichting verbonden. Men kwam dan ook tot de overtuiging, dat voorloopig slechts kan wor den gedacht aan de inrichting van plaatselijke cursHssen, welke eene goede gelegenheid geven zich te bekwamen in het ontwerpen van patro nen, en tevens als voot bei eiding dienen, wanneer later de omstandigheden gunstig zijn voor eene groo'e-e inrichting. Door verscheidene afdeelingen zijn dan ook n eds dergelijke cursussen ingericht, welke met succes werken. Nauw hiermede in verband staan de sedert 3 jaar door den lond uitgeschreven wedstrijdeu in het patronen maken, tot welker voortzetting eveneens in beginsel besloten werd, doch die om redener. van financiëelen aard dit jaar niet kon worden gehouden. Verder werd op bovengenoemde vergadering brsloten tot het aangaan var. eene overeenkomst met de firma v. d. Graaf cn Co, waarbij onze leden eene belangrijke prijsverlaging voor hunne informaties verkregen. Nog werd besproken het wetsontwerp op het arbeidscontract, waarbij Werd gewez.n op eenige, voor onze industrie drukkende bepalingen. Op waardige wijze werd de dag besloten door enne heerlijke redevoering van Mr. Baron -»an Wijnbergen, lid der Tweede Kamer, waarin Z. H Éd.gestr., op welsprekende en overtuigende wijze, de groote voordeelen eener goed ingerichte veiceniging aantoonde. Nauwelijks behoorde deze vergadering tot het verleden of de bond word op gevoelige wijze getroffen door het heengaan van zijn eminenten oprichter en voorzitter, den Heer Travagiino. In hem verloor onze vereeniging de mis, die de ziel was van alles, steeds in de weer om de belangen van den bond en zijne leden te behar tigen. Wij, die van nabij getuigen waren van zijne groote werkkrscht en ijver, gevoelen ons ge drongen, onze hulde te brengen voor het vele, iu zijn 5jarig voorzitte sehap tot stand gebracht. De leiding der zaken werd ter hand genomen deor den vice-voorzitter, deu Heer Klijberg-Ptr- not, die weldra bleek te zijn, de rechte man op de rechte plaatt, en dan ook in de algemeene leden-vergadering van 23 Januari tot voorzitter benoemd werd. Als een der voornaamste tot stand gekomen onderwerpen mogen wij Doemen de overeenkomst aangegaan met de Nieuwe Eente Ned. Verzeke- ringe-Maatschappij betreffende da Ongevallen verzekering. De tot dusver betaalde premie, verschuldigd volgens de bepalingen der OogculleDwet 1901, was in geenerlei verhouding tot de iu onze in dustrie voorkomende ongevallen. Dientengevolge werd op 15 December eene samenkomst gehou den met vertegenwoordigers uit de Textiel In dustrie ten einde te geraken tot eene onderlinge Risico-vereeniging. Spoedig bleek echter dat, voor onze industrie me r voordeel te behalen ia door een vast contract met eeDe verzekering-Maat schappij. In de vergadering van 23 Januari Werd oan eene commissie, bestaande uit: de Heerm Klijberg-Pernot Waalwiik, M. v. d. Bergh Bosch, M. v. Beurden .Kaatsheuvel, E. van Grinsven 's Bosch, M. Ligtenberg Dongen, F. Maenaerts Tilburg. A. H. van Schijndel Waal wijk, A. van de Wiel Oistcrwijk en L. Groenen B«8oijen secretaiis, opgedragen de noodige ge gevens hiertoe ie verzamelen, en met de Maat schappijen te onderhandelen. Deze besprekingen leidden tot de bovenge noemde oveieenkomst, waarbij gecontracteerd werd tegen eene jaarpremie van 7 gld. per 1000 gld. arbeidsloon, teiwijl tot dusver betaald werd dooreen f 10.47, alzoo eene aanzienlijke besparing gevend. In de machinale schoenin dustrie wordt aan arbeidersloon per jaar onge veer een millioen gld. uitgegeven. Wanneer het nut van vereenigingen als onze bond nog moest worden aangetoond, dan zijn toch zeker dergelijke cijfers de meest sprekende bewijzen voor de groote voordeelen aan geza- mentlijk optreden verbonden. De uitgifte van het Maandblad werd voortgezet als in vorige jaren. Ten einde dit orgaan meer aan zijn doel te doen beantwoorden, besloot het bestuur bij den aanvang van den nieuwen jaar gang, het blad in grooter formaat te doen ver- schijnen, terwijl, dank zij de bemoeiingen der redactie commissie door toezegging van meerdere nieuwe advertentiën de kostelooze toezending aau de leden kan worden bestendigd. Het ledental bleef vrijwel stationair eu be draagt op 30 Juni 36 donateurs, 15 leden tevens donateurs en 180 gewone leden. Bij het eindigen van ons serste lustrum mogeD wij met voldoening terugzien op de verkregen resultaten, waardoor wij worden aangemoedigd voort te werken op den ingeslagen weg, tot be houd van onze nijverheid, welke zoo met recht kan worden genoemd eene nationale industrie. (76) De woud HOOFDSTUK VII Kozakken hebben ze allemaal ver- De vader der bruid ligt daar aan eens, is Bohun hem den roem deelen. Hij haalde de schou ders op eu zei slechts Mij goed Eeu uur later, nadat zij hunne detache menten vereenigd hadden, begaven de beide overwinnaars zich op weg naar Yarmoline. onze voetenMaar, zeg ontsnapt? Leeit hij nog? Wat?... We hadden das met Bohun te doen Jadien eenen, die gij zoo dicht op de hielen zat. Ik heb hem aau de hand gewond. Sakkerloot, ik heb hem niet berkend... Zagloba nam zijn makker bij den arm en bracht hem naar den stal. Kom eens zien wat ik gedaan heb. De slachtoffers van Zagloba lagen op den mesthoop. Bravo! riep de kleine Wo- valt niets tegen te zeggen Maar toch, veroorloof mij dat gij een verdienstelijker schermer dan commandant zijt. Het is nu geen tijd om te redetwisten, antwoordde de oude edelman. Laat ons lie ver den hemel danken, dat hij ons beiden zulk een schitterende overwiuning heeft ge schonken. Wolodowski keek zijn vriend verwonderd aan. Hy dacbt, dat hij alleen de overwin ning had behaald en nu wilde Zagloba met Bravo lodowskidaar het is kranig de opmerking HOOFDSTUK VIII Bobuu was bijna krankzinnig van woede hij had een doodsvijand laten ontsnappen, zijn roem geschandvlekt en daarbij was hij overhoop gereden en aan de hand gewond. Dezelfde mannen, die nog gisteren, op een teekeu van hem, zich op Yaiéma zelf zou - den geworpen hebben, hadden hun moed en zelfvertrouwen verloren. Hij, die er niet voor terugdeinsde, Turksche schepen in de zwarte zee aan te vallen, hij, die onder de oogen van den Khan schrik en ontzetting ver spreidde en diens tenten in brand stak, hij die te Wassilowka, vlak bij Lubnié, een der beste regimenten van den hertog had ver pletterd, hij vluchtte nu blootshoofd, ontwa pend, want reeds met den eersten slag had die kleine duivel van een dragonder hem de sabel uit de hand doen vliegen Toen hij dan ook alleen was, liet de ongelukkige hoofdman het hoofd in de handen zinken. Waar is mijn roem gebleven snikte hij. Waarom ben ik mijn sabel kwijt Hij voelde zich krankzinnig worden, bedronk zich, en wilde als een razende den hertog te lijf. Maar zijne soldaten waren ontmoedigt Doodt ons, ataman antwoordden zij op somberen toon, wanneer zijn woede hem tot razende uitvallen bracht, „doodt ons, maar wij gaan niet Tevergeefs hieuw hij met zijn sabel op hem in, tevergeefs schoot hij hen als konden neer, zij weigerden hem te volgen. Niet wetende wat te doen, onkundig of Krywonos Karaenetz nog belegerde of terug trok naar het Zuiden, zocht de ataman zijn heil in eene. vlucht naar het Westen en stiet op het detachement van Longinus. De wak kere Lithuanier liet zich echter niet over vallen, maar bestookte den vijand in het front. De overwinning" kootte hem Diet veel moeitede Kozakken wierpen de wapens weg. Door hunne rijen heen, bereikte Lon ginus Krétuski Dit was de genadeslag. Bo hun ontsnapte slechts met eenige paarden onteerd, geschandvlekt, zonder soldaten, zon der buit, zonder inlichtingen kwam hij bij Krywonos aan. Deze bevelhebber, anders zoo geducht voor zijn onderhoorigen, wanneer zij niet waren geslaagd, toonde zich ditmaal volstrekt niet vertoornd. Hij wist bij ondervinding, hoe moeilijk het was, tegen Yaréma te vechten. Daarom ontving hij Bohun met zachtheid, trachtte hem te troosten en te bedaren, en toen de ongelukkige, verteerd van schaamte, ziek werd, verzorgde hij hem met groote toewijding. Ondertusschen, hadden onze vrienden, na overal in den omtrek ontzetting verspreit te hebben, zich behouden te Yarmoline her eenigd... Ieder hunner deed mededeeling van zijn bevindingen, Zagloba liet zijne makkers bijna niet aan het woord komen 't Is waar, riep hij, ik werd krijgs gevangen gemaakt, maar het rad der fortuin draait... Dat gaat zoo gewoonlijk in den oorlogDen eenen dag wordt gij afge ranseld, maar den anderen dag neemt ge revanche Vervolgens vroeg hij onverwachts aan Lon ginus Hoeveel soldaten hebt gij verloren Twaalf in htt geheel, evenveel gewon den, De president zegt aan dit verslag nog iets willen toevoegen Tsn eerste eene miuder aangename mede deeling. In de vorige hoofdbestuursvergadering is besloten aan onzen eminenten oud-voorzitter den heer W. Travagiino het eerevoorzitter schap aan te bieden. Wij hebben hem daar- Vau kennis gegeven;en een schrijven daarop ontvangen. In dit schrijven zegt de heer Travagiino, ■na erop gewezen te hebben, dat zijne ver diensten voor den bond niet zoo groot wa ren en alles is verkregen door de ijverige medewerking van 't bestuur, dat hij bezwaar heeft het eervoorzitterschap aan te nemen. Hoeveel dit weinig werk vordert, neemt het toch iets in beslag, en hij heelt zijn tijd zoo hard noodig voor zijne huidige betrek king, daarom had hij dan ook een vast be sluit genomen, om met alle vereenigingen enz. voor goed te breken, redenen waarom hij dan ook, deze ecrepost, hoe ongaarne moet afwijzen. De presidentHet spijt mij ten zeerste dit besluit aan de leden te moeten meedee- en, want waarlijk de verdiensten van den eersten voorzitter waren zeer groothij was de ontwerper, de oprichter en dat wil wat zeggen, ook verder heeft hij zeer veel voor den bond en de schoenindustrie gedaan en daarom stel ik voor den he<r Travagiino nogmaals mede te deelen, dat onze bond het op hoogen prijs zou stellen als hij 't eere» voorzitterschap aannam." (Daverend applaus.) Verder wenschte ik twee personen te herdenken, nl de heer O. A. Donkers, die in den bloei der jaren aan de schoenindustrie en zijn huishouden werd ontrukt, zijn hand werk had een goede klank, hij was eeu waar patroon. Zijne nagedachtenis zij eere gebracht. De familie Manneerts, waarvan de bond eenigen der beste leden telt, verloor haar vader in den gezegenden leeftijd van 87 jaar, daarom zijn de heeren, anders trouwe be zoekers, afwezig. De heer Mannaerts was een self-made man, vereenzelvigd met de schoenindustrie, ook hem zij lof gebracht. Ten slotte een woord van hulde aan onzen verdienstelijken secretaris; wat Riemslag, die vanaf de oprichting secretaris was voor den hond gedaan heeft, 't behoeft niet gezegd, hij heeft er heel wat moeite en tijd voor opgeofferd, hem daarvoor dank, moge hij nog lang in 't belang van der. bond werk zaam zijn. Rekening en verantwoording. Ontvangsten f 694.06. Uitgaven f 799.50. Te kort f 105.46 op 1 Juli 1904. Eene commissie tot onderzo°k is daar voor benoemd. Beg rooting Contribution, advertenties in ds schoen industrie als anderszins ontvangsten f 600. Daaruit kunnen we 't tekort dekken, da kosten van 't maandblad ongeveer f 250. bureau behoeften f 100 eu dan schiet er wel zooveel over, dat m. i dit jaar een prijsvraag kan worden uitgeschreven, waar over we nader zullen spreken. Onze redacteur-uitgever, de heer Tielen heeft met oog op den toestand fan de kas en in 't belang van den bond t 50 laten vallen van zijn salaris als redacteur van de schoenindustrie^Hierroor past hem, die steeds zooveel belang heeft gesteld in de schoen industrie een woord van dank. (Applaus). Bespreking wedstrijden. De Voorzitter: „Zoo.ils ik gezegd heb, zou de kas wel toelaten ditmaal wedeiom eent prijsvraag uit te schrijven. Het hoofd bestuur stelt voor thans eens een prijsvraag uit te schrijven voor 't schoenmaken, zooals dat op de tentoonstelling is gebeurd, eene commissie kan dan de zaak verder uitwerken. De heer G. Smits: De leden der afdeeling Dongen zijn er tegen der. wedstrijd in 't patronen maken te laten vervallen, samen, zou best zijnwe zouden dan éóne jury kunnen nemen, dan zijn de kosten niet veel grooter. De voorzitter Patronen maken geschiedt tegenwoordig bijna iu elke afdeeling eu daarom konden wij nu eens wat verder gaan. Twee wedstrijden zou wat 'uur worden. De heer G. Smits: Juist omdat de af- deelingen de jongelui oefenen in 't patronen maken, zou een wedstrijd over 't geheel zoo gewenscht zijn,* de een leert dan van den ander. De president Laat ons dan in princiep besluiten een wedstrijd te houden en eene commissie benoemen, die de zaak ondei zoekt, en in de vergadering Januari een voorstel doet. De heer Smits stelt voor dat van iedere afdeeling 2 leden benoemd worden, om daarin zitting te nemen. Ongeveer dertig, als ik den vijand niet had overvallen, dan had ik er meer verloren. En gij, kolonel Evenveel als Longinus. Welnu I ik heb er maar twee verloren Zeg nu eens, wie onzer voor de beste com- mandant moet gehouden wordeu?... Wat was ons doel Te weten trachten te komen hoe het staat met de bewegingen van Kry- wonos Wie heeft dat het eerste uitge- vischt Ik... en van wien Van Bohun zelf! Ik weet, dat Krywonos, met schrik ge slagen, het beleg van Kamenetz heeft opge heven... ziedaar, wat ik aangaande de za ken van algemeen belang vernomen heb. Maar, ik heb u nog wat anders mee te dee len, iets wat u met vreugde zal ver vullen. Is het iets aangaande de ongelukkige prinses riep Wolodowski uit Juist en dat God haar bijsta! antwoordde Zagloba. Jan luisterde aandachtig. Zij leeft, ik sta er voor in, hernam de oude edelman. Zij is wel in handen van Bohunmaar ik heb hoop. God waakt over haar,... Is het mogelijk Is het mogtlijk fluisterde Jan. Maar waar is zij waar is zij vroeg hij ongeduldig. Dat heeft de Kozak mij niet toevertrouwd... Maar een schrandere geest weet dikwijls met één woord genoeg, voordat ik hem die geduchte afranseling gaf, wilde hij wat flauwe grappen uithalen... *Ik zal je eerst naar mijn viiend Krywonos brengen' zei hij, „daarna noodig ik je op mijn bruiloft 1* Wanneer zal die plaats hebben *Nog zoo gauw nietLet wel op, mijne heeren nog zoo gauw nietWij hebben dus den tijd Noteer ook diteerst naar Krywonos en daarna pas naar de brniloftbijge volg is de prinses niet in het kamp van Krywonos, maar verder, op eene plaats, waar geen gevaar van den oorlog haar dreigt. Gij zijt onsohatbaar riep Wolodowski uit. Eerst dacht ik, ging Zagloba voort, dat hij haar naar Kieuw had laten brengen maar ook dat niet, omdat hij haar, volgens zijn eigen woorden, naar dese stad wilde transporteeren, om haar te huwen. Boven dien, als Chmiel het in zijn hoofd kreeg om op te trekken naar het Noorden, zou den onze legers weldra te Kieuw zijn. Dat is waarbevestigde op zijne beurt Longinus God zij g loofd I Stil nu, hervatte Zagloba, laat mij verder gaanDe prinses is niet bij Kry wonos noch te Kieuw Wraar is sij dan Om Gods wil, als gij iets weet, spreekt zuchtte Jan. Bohun heeft haar verborgen in den omtrek van Yampol, zei Zagloba, terwijl hij hij een zegevierenden blik in het rond wierp. Hoe ik dat weet Die ellendige schurk had mij laten opsluiten in een varkensstal. Buiten stonden de Kozakken te praten.'1 oen ik mijn oor tegen de planken lei, hoorde ik er een zeggen, „De ataman gaat natuurlijk weer naar Yampol eu een andere antwoordde „Zwijg, ongelukkige als gij waarde hecht aan het leren!'... Ja, ik durf er mijn hoofd onder verwedden dat de prinses ergens bij Yampol verborgen is. (Wordt vervolgd,)

Echo van het Zuiden | 1905 | | pagina 1